Keresés

Részletes keresés

igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 334
"Semmi értelme még 1x megtanultatni ugyanazt a felsőoktatásban, amit gimnáziumban vagy szakközépben kellett volna."

te is beleesel abba a hibába, hogy a lexikális anyagot tartod csak megtanulandónak. az egyetem nem erről szól.
a középiskolában megtanulsz egy adott mennyiségű tényanyagot, (és jó esetben ezekből le tudsz vonni pár következtetést és el tudod ezeket helyezni egy adott rendszerben, rosszabb esetben csak bebifláztad).
namost az logikusnak tűnhet, hogy ennek a tényanyagnak a mennyiségét lehet növelni és akár már egyetem előtt is meg lehet tanulni, de az egyetem nem erről szól. és nem azért, mert megtanulni könnyű, hanem mert nem a tényanyag itt a dolog lényege. szerintem teljesen rendben van az, hogy valaki az egyetemen tanulja meg a tényanyag egy részét, sőt, ez szerintem a történelem szak egyik alapfeladata, ugyanis a közoktatástól, és az abban résztvevő átlag diáktól az nem elvárható hogy ezt a mennyiségű adatot akkor megtanulja. másrészt teljesen más szemléletmóddal oktat a középiskola és az egyetem. a középiskolai történelemmagyarázat eléggé leegyszerűsítő (ami nem baj - azon a szinten ez elég), és ha valaki ott tanulja meg a teljes tényanyagot, akkor a helyes szemléletmód nélkül tanulja meg ezeket.
az egyetemi történelemoktatásnak ugyanakkor nem ez a lényege. hanem az hogy ezen túl szemléletmódot ad, megtanít a tudomány eszköztárára és annak alkalmazására. ezt IS meg kell tanulni.
Előzmény: Kidara (327)
Kidara Creative Commons License 2006.11.07 0 0 333

És ennyi elég is volt belőle.

 

Meg lennék lepve, ha kiderülne, hogy az előadásain az ezekben foglaltakhoz képest valami pluszt tud nyújtani a diákságnak...

 

Egyébként nem tudom, töri szakon tanít-e, ad-e órákat, tart-e előadásokat, ugyanis eredendően altajista, és ezen a vonalon szokott belekontárkodni a történészek-régészek ügyeibe is. Az interneten az ilyen irányú oktatói munkálkodásairól nem kaptam hírt.

Előzmény: Kidara (332)
Kidara Creative Commons License 2006.11.07 0 0 332
Nem, csak a könyveit ismerem :)
Kidara Creative Commons License 2006.11.07 0 0 330
Láttam én már kandidátust, akinek olyan volt az ortográfiája, hogy legszívesebben visszatanácsoltam volna az ált. isk. alsó tagozatába...
Kidara Creative Commons License 2006.11.07 0 0 329
Én azokat az előadókat, tanárokat szerettem, akik elmondták, hogy többféle nézet van egy-egy adott kérdésben, és urambocsá' nem is mindig lehet biztosan eldönteni, kinek van igaza adott esetben. Egy Kristó (akihez egyébként nem volt szerencsém) vagy egy Róna-Tas véleményem szerint egyáltalán nem alkalmas arra, hogy történészeket készítsen fel az önálló kutatásra, bebiflázni őket is be lehet, csak nem biztos, hogy van értelme. Kritikai szellemet semmiképpen nem alakítanak ki a hallgatóságban.
Előzmény: igen7 (319)
Kidara Creative Commons License 2006.11.07 0 0 327

"A Közgizda gimi törikönyve olyan alapos, hogy szinte 90%-ban megegyezik a egyetemi követelménnyel ókor, középkor és kora újkor kérdésében."

 

Semmi értelme még 1x megtanultatni ugyanazt a felsőoktatásban, amit gimnáziumban vagy szakközépben kellett volna.

 

Erősebb szűrő kellene talán az érettségin, gyakrabban lehessen ott is bukni, akkor talán kétszer is meggondolnák ezek a középiskolás könyvekből szigorlatozók, hogy az ominózus anyagrészeket hogyan vésik az agyukba.

 

Egyébként volt egy olyan barátnőm/élettársam, aki középisk.-ban tanított, és állandóan verte magát, h neki magyar--töris végzettsége van, meg hogy hú de elit iskolában tanít. Meg hogy én mért nem tanítok. Eközben az egész kapcsolatunk azzal kezdődött, hogy én készítettem fel őt az orosz forradalmakból (tudjon mit leadni az órán), merthogy szegény nyilván átcsusszant anélkül, hogy az illető anyagrészekről különösebb segédfogalmai lettek volna. De a hab a tortán, hogy az irományait is állandóan én javítgattam helyesírási-nyh.-i szempontból, holott magyar szakra még csak nem is jártam... (Most pereskedem vele :), és az egyik fő érve az, hogy ő tanított az együtt töltött idő alatt, míg én erre nem voltam hajlandó. Már akkoriban felfordult ugyanis a gyomrom az egész színvonaltól...)

Előzmény: ftonyo (302)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 326
szerintem az ókor egy kicsit túldimenzionált, ennek rovására több értelme lenne a szomszéd népek történelmével foglalkozni.
Előzmény: Törölt nick (324)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 325
ha a követelmények úgy vannak megszabva, akkor elég kell legyen szigorlatra. :)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 323
áhh, meg se néztem a leveleimet... este felteszem..
Előzmény: Törölt nick (321)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.07 0 0 321
off

feltetted?

on
Előzmény: igen7 (320)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 320
off

más szerepe van a humán és más a reál tárgyaknak, úgyhogy felesleges összehasonlítgatni szvsz a kettő területet. a problémák is mások. az orvosnak abban igaza lenne, hogy ami magyar nyelv és irodalom címén folyik a közoktatásban, annak szintén nincs túl sok értelme.
ami azt illeti a történelem oktatásnak is vannak olyan területei szvsz amelyeket jó lenne hanyagolni, vagy legalábbis felesleges annyira bőven oktatni.
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 319
szerintem az egyetem nagyjából két dologra kell hogy megtanítson:

1) egy általános, egyetemi diplomának megfeleltethető tudásszintre minden korszakból
2) a történeti kutatás eszköztárára

a felolvasó előadás nem feltétlenül fér bele az elsőbe, nade ez nem jelenti azt, hogy az átfogó előadásoknak nincs értelme.
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 316
szerintem a reál tárgyak így is túlreprezentáltak a közoktatásban. persze attól függ mit tekintünk annak, de a fizika, kémia, biológia hármas ebben a formában szvsz teljesen felesleges. ezek tipikusan azok a tárgyak, amelyeket a legtöbb nem ezzel foglalkozó emberke legkésőbb érettségi után elfelejt. részben a matematikát is ide lehet sorolni, az öcsémék már tanultak deriválni is középiskolában...
ezeknél a tárgyaknál teljesen át kellene dolgozni a közoktatási követelményrendszert és a tananyagot.

de ez off.
Előzmény: usinszkij (300)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 315
"Ez a középiskolai része a dolognak. Ha van egy könyv, amiből az adott követelményt meg lehet tanulni, akkor azt nem kell elböfögnie még egy tanárnak."

ha mindent meg lehet könyvekből tanulni, akkor minek az egyetem?
Előzmény: Törölt nick (311)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 314
a kettő lényegében ugyanaz. :)
igen7 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 313
"A reáltárgyak KÉSZSÉGTÁRGYAK."

egyáltalán nem! máshogy kell tanulni őket, több idő amíg megérted, de nem készségtárgyak. aki a történelmet meg tudja tanulni, az a matematikát is. a reáltárgyak esetén a fő probléma inkább az, hogy a középiskolai oktatásuk elment elméleti irányba, amelynek semmi köze a mindennapi élethez, és így nehéz valóságos dolgokhoz kötni őket.
Előzmény: ftonyo (306)
usinszkij Creative Commons License 2006.11.07 0 0 309

A tanárok órái nyomán. Ugye. de ugye az valójában 1789/90-ig tart. Az oktatásból egy az egyben kimarad Rákóczi, Mária Terézia, II. József. Mint mondtam: se kollokvium, se szeminárium nincs róluk.

 

Ez most már nincs így! R. Várkonyi, Kalmár, Borsodi tart erről órát.

De R. Várkonyi hol tanított akkor, ha nem volt óra Rákócziról?  


Előzmény: ftonyo (304)
usinszkij Creative Commons License 2006.11.07 0 0 308

Azért a humántárgyakhoz is szükség van jónéhány készségre, v. nem? :)

 

Az elvont gondolkodással szintén ez a helyzet szerintem...

 

 

Előzmény: ftonyo (306)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 307
"3. Nagyobb tér a szabadon választható korszaknak. Az ötből egy korszakra szakosodva, de még sokkal mélyebb ismeretekkel."

>>>

teljesen egyetértek. de ez már közelitené az angolszász tutoriális rendszert. S ezt nálunk még az Eötvös-kollégium se tudja igazán nyújtani.


" Pl. nevetséges, hogy végig lehet menni úgy az egyetemen (és a jelentős többség ezt is teszi), hogy egyetlen kézze írott primer forrást lát az ember."

>>>

Egyetlen?!

Sokat mondasz!

A hallgatók 90%-a úgy ir szakdolgozatot, h a kari olvasón kivül máshol nem nagyon jár az 5 év alatt , még a nagykönyvtárakba (OSZK, FSZEK) se!!

Emléxem, Hiller rákérdezett, h ki kutatott már levéltárban. Egy kéz a magasban (enyém .-) )

Jójó, tudom, ennek megvan az ellentétpárja is, amikor szinte zárt könyvtárakba (MTA ORientalisztika), egy-egy ritka könyvet felhasználva küldik kutatni kötelezően az elsőéves gólyát ókori kelet témakörben. Ez a másik túlzó véglet. .-)
Előzmény: Törölt nick (282)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 306
Azzal, hogy a reál tárgyakból csak választható az érettségi (lehet, hogy most már kötelezően választható), inkább a humán tárgyakból való érettségi felé irányítják a diákokat.

>>

És annak szted mi értelme lenne, h reáltárgyakkal éretségiztessenek - és buktassanak/csalással átengedjenek embereket?

A reáltárgyak KÉSZSÉGTÁRGYAK.

Akinek nincs átlagon felüli elvont gondolkodásmódja, matematikából csak nehezen tud öszehozni egy kettest. Ez van. (És mi a rossebnek tanitani olyan vkinek pl. gráfelméletet, aki ezt hasznbálni SOSE fogja?! Minek? ez energiapazarlás.)
Előzmény: usinszkij (300)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 305
A kora újkori fiaskó (azé harmadszorra 4-essel átmentem... )- után a mindenki által legnehezebbnek tartott újkori és jelenkortörténeti szigorlatokat viszont "csont nélkül", egyből jelessel zártam...

Ja, és: TANULÁS NÉLKÜL. :-)
Előzmény: ftonyo (304)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 304
De a forrásismeretet sem lehet normálisan számonkérni, mert irreálisan sok forrás ismeretét követlnek meg. Még egyszakosként is jórészt lehetetlen elolvasni a követelményt.

>>>

No, akkor válaszolok itt igen7-nek is. :-)

A koraújkoron a SZHÉK követelésére új sziogorlati metódust alkottak, mert a régi túl nehéz, meg sok forrás kell. (Meg kell hagyni: koraújkoron én is csak 3. nekifutásra mentem át.... khm.. :-) )

Könnyitésképp, mert nem volt még szöveggyűjteméyn (nemtom, van-e már) a 80-as években az ÁLTALÁNOS ISKOLA részére kiadott szöveggyűjteméynt adták fel olvasni.

Az eredmény: a jónép EZT SE olvasta el, mert SOK!!! És a szigorlaton nem hogy csökkent volna a bukták száma, hanrm nőtt! Közel duplájára!!

Értem én, h a hallgatók kérték a követelményrendszer módositását, mert ami a koraújkoron ment, az már nonszensz volt.

Jómagamat azért vágtak el, mert Csajágröcsöge (by Horn I. :-) ) szintű helyneveket nem ismertem, meg éppen a tanszék női oktatói a nőtörténetet lebegttették szemük előtt, és ezzel kapcsolatos kérdések garmadáját tették a minimumtesztbe.
Ja, igen: aki 15fő járt arra a szemináriumaikra , tudta a válaszokat, aki másik 80 meg nem - hát az bukta. .-) (Egyáltalán h lwhet ilyen hozzáállással , ilyen speciális tematikára épitve minimumtesztet összeállitani??!!)

A kora újkor szépsége még, hogy az véget ér a karlócai békénél.

A tanárok órái nyomán. Ugye. de ugye az valójában 1789/90-ig tart. Az oktatásból egy az egyben kimarad Rákóczi, Mária Terézia, II. József. Mint mondtam: se kollokvium, se szeminárium nincs róluk.

De azért a tételjegyzákben benne vannak. És néha egy - két elvetemült tanár kérdezget is róla.....
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 303
mert ugyebár egyikünknek sem kell elmagyarázni, hogy mikor volt a mohácsi csata.

>>

...sajnos ma már benn vannak olyan halgatók, akiknek EZT IS el kell magyarázni........ :-(
Előzmény: Törölt nick (279)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 302
"Ehhez képest tőlem lehet egy gimnáziumi tk. akármilyen színvonalú, akkor sem szigorlati felkészülésre való, vagy ha igen, az érintetteket páros lábbal rúgnám ki akármelyik felsőoktatási intézményből..."

>>>

Németh Gy. szeretett ilyeneket mondani, de szerintem a kérdésben igen7 álláspontja a nyerő.

A Közgizda gimi törikönyve olyan alapos, hogy szinte 90%-ban megegyezik a egyetemi követelménnyel ókor, középkor és kora újkor kérdésében.
Előzmény: Kidara (274)
ftonyo Creative Commons License 2006.11.07 0 0 301
úgyhogy az elsőéves tapasztalatok után azt csináltam mindig, hogy feliratkoztam oda ahol még volt hely. nem kellett verekedni, sokat sorbanállni, és nem is szívtam többet.

>>>

Ez nálam is igy volt, azzal a kivétellel, h én már a törire azzal a fórral érkeztem, h már 2 éve benn voltam más szakon az eltén, és tudtam, "mi a a dörgés" :-)

Én pl. az ókori szemináriumon meg se próbáltam bejutni a tömeget látva, hanem egyből rástartoltam az egyiptológia tanszékre. :-)
Előzmény: igen7 (271)
usinszkij Creative Commons License 2006.11.06 0 0 300
A reál és humán tárgyak arányára. Azzal, hogy a reál tárgyakból csak választható az érettségi (lehet, hogy most már kötelezően választható), inkább a humán tárgyakból való érettségi felé irányítják a diákokat.  
Előzmény: igen7 (299)
igen7 Creative Commons License 2006.11.06 0 0 299
milyen arányokra gondolsz?
(szerintem a tematikával van inkább baj.)
Előzmény: usinszkij (298)
usinszkij Creative Commons License 2006.11.06 0 0 298

Szerintem az érettségi tantárgyak arányain is kellene változtatni, hiszen arra csak kell készülni, és ezzel akaratlanul is a fontosságát hangsúlyozza az okt. politika.  

igen7 Creative Commons License 2006.11.06 0 0 297
mindegy, ugyanarról beszélünk végülis.
Előzmény: Kidara (296)
Kidara Creative Commons License 2006.11.06 0 0 296

"adminisztratív módon kellene korlátozni."

 

Lényegében én sem mondtam mást.

 

 

"a társadalommal ezt el lehet fogadtatni."

 

Nem valószínű, hogy egy ilyen hiúsági kérdés mentén a társadalom forradalmat generál... :)  Ha pedig az a változat valósul meg, amit az előbb ecseteltem, akkor nem lehet arra hivatkozni, h változott a felvett hallgatók aránya.

Előzmény: igen7 (295)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!