Keresés

Részletes keresés

awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9034

SIKER!

Ha WAV-ba konvertálom, akkor simán lejátszva megtalálja és be is tölti, annyi a nyűgje, hogy amikor kiírja, hogy megtalálta, akkor pause-olni kell a lejátszást.

Összefoglalva a kütyü okés, a TAPDANCER-nél van a bibi, lehet beállítás vagy nem C=16 kompatibilis.

Ja ami működik: punchy_c16_msx_37.tap

Alakul ez és köszönöm a türelmetek... :)

Előzmény: awwa (9033)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9033

Ami a fórumon is volt, azt építettem meg:

Ezzel játszadozok és kellene egy tuti file, ami megy c=16 -on, hogy kizárjam a programhibát.

Eddig még nem működött, mivel most építettem.

Magnóm van (erre tudok felvenni és visszatölteni is, de csak bepötyögött programot, mivel semmi egyéb kazettám nincs) azaz a magnó bemenet tuti jó.

Most találtam egy tap-wav konvertert is, de ugye egy biztos progi kellene... az is megfelel ha egy 3 soros basic progit lement valaki nekem tap vagy wav-ba.

 

 

Előzmény: Törölt nick (9032)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9032

Az oké, hogy tapdancer, de miként illeszted az androidos valami kimenetét a pluszihoz?

Korábban működött ez, vagy van amire működik, van amire nem akar, stb?

 

Ezek a kazis cucok nekem extrémek, én mindeképp vagy egy fizikai drive (1541) vagy valami drive emulátor felé mennék, nyilván el lehet szórakozni ezzel is, de rengeteg a buktató.

 

 

Előzmény: awwa (9031)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9031

Megvan a modulos is, de 500 ft/db áron jutottam a 64k-s ramokhoz és így kevésbé kusza (gondolkodtam, hogy megvegyem-e a maradék készletet, mert kb. 5 db volt összesen) .

 

Más, kérés:

Ha valakinek működik a TAPDANCER nevű progival a program betöltés, akkor linkeljen már egy konkrét filet (legjobb lenne egy minél rövidebb), mert most nem tudom miért nem sikerül betöltenem semmit - arra gondolok, hogy lehet a file  a hibás. Már beleőrülök a poti tekergetésbe, meg az egyszerre üssem le az entert és a play-t :) De azért jól szórakozok, ez kb olyan, mint amikor a magnófejet kellett tekergetni, csak akkoriban nem volt más alternatíva :)

Előzmény: IEC-ATA (9030)
IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9030

Jobban tetszett az előző megoldás! A két ram helyére kellett volna csinálni egy rammodulos bővítést. Mekkora pimpelés lett volna egy 256kb-os modul! :-) Igaz valaki szerint szentségtörés a C16-ot 64kb-ra bővíteni! :-) Kellemes Ünnepeket!

Előzmény: awwa (9027)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9029

Nos, igen: ha jól látom itt a TED a 'pótolhatatlan'...

Előzmény: MMSZoli2 (9028)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.21 0 0 9028

Jó hogy elsőre összejött! :-)

Előzmény: awwa (9027)
awwa Creative Commons License 2018.12.21 0 0 9027

Sziasztok, megérkezett a PLA, eddig jónak tűnik, holnap hosszabban tesztelem, de 99.9%, hogy ez volt a baja. Köszönöm mindenkinek a segítséget, Boldog, Békés Karácsonyt kívánok!

Előzmény: awwa (9026)
awwa Creative Commons License 2018.12.17 0 0 9026

Köszönöm, rendelek egyet és kiderül...

Előzmény: siz (9025)
siz Creative Commons License 2018.12.16 0 0 9025

Én a PLA-ra tippelnék így, hogy a RAM-hiba már kizárva.

Előzmény: awwa (9024)
awwa Creative Commons License 2018.12.16 0 0 9024

Sziasztok, megvolt a hosszabb tesztelés:

Hibajelenség a korábbi, azaz futási hiba után krixkraxol, majd a képet szemeteli és el is megy végleg a kép.

 

Amiket cseréltem eddig, RAM-okat modulra, 2 db 74257, 7406, elektrolit kondenzátorok.

 

Táplálás 5V a 7805-ös stabilizátor után.

Hűtéssel nem sikerül késleltetni a jelenséget.

 

Ami sikerül: ha a tápfeszültséget csökkentem, akkor egyre stabilabb azaz egyre később kezdi el a hibákat produkálni:

4.7 V-nál a legstabilabb, ekkor egy basic számlálással x=x+1 és print x, 6x ezerig is elketyegett van, hogy csak 900-ig.

4.5 V a minimum feszültség aminél bekapcsol, de nem stabil.

5 V-nál pár 10 másodperc után már produkálja a hibákat.

5.15 V-nál már bekacsolás után sem mindig ad képet.

 

Amit még kipróbálok, hogy a foglalatos nagyobb ic-k tápfeszültségét külön lecsökkentve (vagy pont fordítva kellene, azaz növelni őket?) megpróbálom kiszűrni, hogy melyik lehet a ludas.

 

Várnám az ötleteket, hogy mit próbáljak még...

 

Előzmény: MMSZoli2 (9022)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 9023

@ SuperCPU:
 szó volt a 8501 valós sebességéről.

Kijött SVS legújabb Ultimate Map-je. Van benne egy remek táblázat.

 

Láthatóan a CPU sebességét nemcsak az befolyásolja, hogy épp a kereten vagyunk vagy sem.

 

Van olyan üzemmód, ahol valóban 2x gyorsabb a C64-nél a Plus/4. És van, ahol lassabb, főképp NTSC gépek esetében.

De kb olyasmi, mint a C128 FAST 2MHz üzemmódja, ahol szintén nem látsz semmit a VIC-II-n, mert nem tud lépést tartani a procival.
De számításokhoz ideális. ezt a sebességet elvileg még BASIC-ből bekapcsolhatod.

Egyébként Litwr programja is (mathematical demo) is ezt a leggyorsabb üzemmódot kapcsolja be, és itt a 8501 beelőzte a 4.0MHz-es Z80-akat is.
(ebben a számolásban)


Az, hogy a Plus/4 a valós életben (képpel, hanggal) is érezhetően gyorsabb a ZX Spectrum 3.5MHz-es Z80 procijánál, főképp a direkt konverzióknál jött elő, vissza kellett őket lassítani, hogy játszhatóak legyenek. Természetesen a C64 HW sprite-ok előnyét nehéz behozni, vagy amikor a SID 3 csatornáját élőben konvertálja, no az is eléggé visszafogja a teljesítményt :-)

Előzmény: Törölt nick (8983)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.13 0 0 9022

:-) Remélem stabil lesz.

 

Egyébként tök jó hack lenne, ha 5V-ra átépítenénk a gépeket, erősebb USB töltővel megtámogatva.
Akinek nem kell datasette, annak még stabilabb is lenne a bemenete, mint ezzel a graetz hídas cuccal (bár van benne simító kondi rendesen. jah, azzal is gond lehet, ha kiszárad)

 

A Plus/4-nél 5.2V a táp kimenete (nem terhelve, üresen?), talán a stabil 5.0V is elég lenne. És ha elég egy normál tápcsati az 5V-hoz, máris nem kell az a 4 pinnel ellátott beszerezhetetlen borzadály szögletes csatlakozó :-)

 

Előzmény: awwa (9021)
awwa Creative Commons License 2018.12.12 0 0 9021

Simán megy 5V-ról (a 7805-ös lábára forrasztottam USB kábelt) természetesen magnó nélkül. Memóriát cseréltem egyelőre, pontosabban a majdani bővítő modult forrasztottam be, de még csak a 16K van címezve. Látja szépen, de tartós tesztre majd csak 7-végén lesz időm.

Előzmény: MMSZoli2 (9020)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.11 0 0 9020

Igen, én is úgy tudom, hogy belül hozza létre a 5V-ot.
Ez sem kellett volna, ha hozzányúltak volna a datasette-hez és leviszik 5V-ra a tápfeszte (ha már úgyis új csatlakozója volt). Nem lett volna ördöngösség, nekem is volt Sony walkman-em ami 2 vagy 3 elemmel elment.

 

Elvileg egy tök közönséges 5V USB mobiltöltő is elvinné már a gépet, 1.5 - 2.0 A-t simán leadnak az újabbak :-)

awwa Creative Commons License 2018.12.11 0 0 9019

Köszönöm, ezt is megpróbálom (holnap kerülök gépközelbe)... Azt is néztem, hogy sima 5V-ról is el kellene mennie, nyilván a 7805-ös után ráadva az 5V-ot (ha jól láttam, akkor a magnó motornak kell csak a 9V).

Előzmény: MMSZoli2 (9018)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.11 0 0 9018

javaslat, ami lehet hogy nem kerül semmibe, és olcsóbban megúszható, mint egy PLA.

 

A c16 tápja híresen instabil és alultervezett. Az enyémet faterom kétszer kellett javítsa, pedig semmi extrát nem csináltam.

 

Az alacsony vagy instabil táp szintén fura dolgokat okozhat, és szintén okozhatja melegedő alkatrész. A tápban pedig van pár ilyen alkatrész.

 

Ha bárhonnan tudsz szerezni egy változtatható feszültségű és polaritású multi tápegységet, a megfelelő polaritású DC 9.0 V táp megfelel a célnak (ha legalább 1A-t le tud adni, akkor jó) és le tudod teszteni, hogy nem a táppal van-e a gond.

 

Egy kissé fura, de a ZX Spectrum 48K és + 9V tápegysége pontosan ugyanilyen polaritású és feszültségű, és az ebayen is gyakran együtt hirdetik.

De egy jobb minőségű univerzális táp is megfelel. Én így használom a ZX Spectrumot, sé a C16 ugyanazzal elmenne.


Egy próbát megér

https://www.ebay.fr/itm/9V-Netzteil-Ladegerat-fur-Sinclair-ZX-Spectrum-48K-Computer/191858978434?hash=item2cabafae82:g:74gAAOSwd2Zb0~X2:rk:5:pf:0

awwa Creative Commons License 2018.12.11 0 0 9017

Köszönöm, megtaláltam őket... PLA, proci, ram hiba is lehet:(

Előzmény: suto (9016)
suto Creative Commons License 2018.12.09 0 0 9016

A facebookon van egy Retro számítógép és videojáték csoport, ott is vannak szakik.

Előzmény: awwa (9015)
awwa Creative Commons License 2018.12.09 0 0 9015

Sziasztok!

Előbányásztam (garázs pakolás közben beleakadtam:) első számítógépemet: Commodore 16. TV készülék hiányában rendeltem egy kínai video-vga konvertert és sikerrel beüzemeltem, kb. félnapos használat után elkezdett szemetelni a kép (okostelefonos hang/magnó konverteres programbetöltést próbálgattam), majd ezen már a pihentetés sem segített... Jelenleg bekapcsolás után hidegen pár másodpercig jó a kép, utána szemetel és a kép is elmegy totál. Leszedtem a burkolatot és kézzel nézve a 251641-02 PLA melegszik.

Kérdésem az lenne, hogy rendeljek bele másikat egyből (ahogy olvasgattam az utángyártott megbízhatóbb: https://www.vatera.hu/commodore-16-116-plus4-pla-helyettesito-ic-251641-02-2700530609.html ) vagy lehet, hogy valamelyik egyéb környezetében lévő alkatrész hibája miatt melegszik? Mit tanácsoltok ill. mik a tapasztalatok?

Előre is köszi...

ergoGnomik Creative Commons License 2018.12.09 0 0 9014

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (9011)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.09 0 0 9013

Engem nagyon érdekelne a dolog, természetesen nem ingyen, Jiffyvel, vagy anélkül (bővíthető módon).
Maratni, forrasztani viszont nem nagyon tudok, így mindenképp segítségre szorulok az ilyen dolgokban.


Van három nem működő gépem, ezek közül minimum egy (de lehet hogy kettő) nagy eséllyel CPU hibás.

 

Az ilyen fejlesztések mindig nagyon érdekeltek, pl. roppant mód örültem, amikor egy IEC2IEE interface segítségével össze tudtam kötni a Plus/4-es é s a C64-et az 1MB-ot C= SFD-1001 IEEE-488  floppy drive-val az IEC porton keresztül.
(most épp az 364 ház újra létrehozásában szeretnék segíteni egy tagnak (ha tudok), én meg elkezdtem dolgozni egy User portba dugható külső Plus/4 hűtőn).
A SID kártya szintén nagyon tuti, kár hogy sem a joystick, sem az egér nem lett szinte sehol használva...

 

De ez a CPU kártya ezeknél SOKKAL menőbb! :-)

Előzmény: IEC-ATA (9006)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.09 0 0 9012

Jogos a comment! A JiffyDOS nagyon jó kis fejlesztés, de nem az keres vele aki megírta.De legalább be lehet szerezni, én pl nem rendelkezem EPROM íróval, így bármilyen megoldás érdekel. (egyébként igen, be akarok szerezni egy JiffyDOS-t, mert mind az SD-1541/II-m, mind az 1541/II-be épített MicroIEC nagyot gyorsulna tőle..)


Az jogászkodó opportunista copyright lovagok tették tönkre a Commodore-t a XOR jogdíjjal, hogy bevasaljanak a cégen 10 millió USD-t.
Volt BÁRMI közük a XOR kifejlesztéséhez? Semmi.
De attól még gépenként 10$-t be akartak szedni a szemetek és még a mocskos bírók is nekik adtak igazat. Emiatt nem került a CD32 a piacra, emiatt ment csődbe a Commodore, pedig még a PS1-et is jó két évvel megelőzte volna...
Rohadék az összes, forduljon fel, amelyik ezek közül még mindig él...
https://plus.google.com/+RayCromwell/posts/dbipY1GJoGv

 

A Plus/4 csatlakozója 1.98mm-es távolságú pin-ekkel megy, pont olyan mint az ATARI ST cartridge interface, csak az 40 pin-el rendelkezik, míg a plus/4 50darabbal. Érdekes, hogy a rajzokon általában egy csomó NC (Not connected), miközben pont most hívta fl Valaki a figyelmem, hogy pl a "Z" pin az egyik Zimmers rajzon RAMEN (RAM Enabled) jelet mutat, és Solder 256MB-os memóriakártyájának a rajzán oda van írva, hogy +5V-t kell rá, hogy működjön a bővítő. Érdekes... Lehet, hogy vannak egyéb, nem dokumentált lábak is?

A 2mm-es távolsággal nem lőttél nagyon mellé, az utolsó csatik viszont már csak felerészben találkoznak a busszal 

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.08 0 1 9011

Ezt nem gondoljátok komolyan:((

 

Nem vicces, ...nem...ez szánalmas.

 

Harminc-negyven éves, saját korukban is játék számítógépek ilyenolyan marginális hagyományos lemeztöltést picigyorsító (!) szoftvere után jogdijat-licenszt-pénzt szedni, (próbálni) azoktól, akik egyébként rajongásukkal életben tartják, mert praktikusan nézve MIND a kukában, szeméttelepen, sitteskonténerben lenne, nem most, már huszonéve, régesrégen...(ahogyan regeteget szószerint ki is dobtak mikor jött az amiga, a pécé, a kettövel, hárommal, néggyel jobb, és az öreg már csak egy senkit érdemlő porfogó lom volt)

 

 

....rádásul az eredeti alkotó, a kódsorokat akkori kezdetleges világban összefőző, gépbe beverő programozó bácsika, esetleg szedhetne pénzt, ám legyen, ő lásson valami kis pénzt egész életében ebből, ha ő így akarja, akarná,  ez még érdekelné..stb.

De nem.

 

Ez is arról szól, akkor most ki "vette meg" kétséges úton-módon egy régesrég sóval behintett, tizenévre teljesen, mindeknki által "elfelejtett", nemhogy halott, már kb emlékében is elporladt cég(szerű képződmény), minden tertmészetjog szerint közkincs, régesrég a köznek felszabadult licenszeit, és játszik most sunyiban "jogdíjkommandósat" vele.

 

Okádok.

 

Másrészt ezeket a kisgépeket (nem csak nálunk, akkoriban még a fejlett nyugaton is) erősen a másolásvéldelem feltörés, a klassziksu igazi telibe kalózkodás, demó feltört programba bepakolás (nemcsak feltörtük, eztnézd milyen hackerek vagyunk) tehát az igazi klaszikus cracker-kerkedés tette "valamivé".

 

A kollega szmájlija nagyon is helytálló, ideillő, ez az összevont szemöldökű görcsölés egy poénos kiszóláson pedig nemcsak a topikhoz, az egész retro szellemiséghez méltatlan.

 

Plánehogy tette valaki a vicces kiszólást olyan kollega, aki CSINÁL is valamit, kártát tervezett, rajzott tett be, időt töltött ezzel,stb.

 

Most az mindegy ,hogy lesz-e igazi fizikai nyák vagy nem, lesz-e kártya vagy nem, van-e célja értelme, bármilyen kontextusa egy külső 6502 kártyának, még ha urambocsá Jiffy vagy valami kis plusz "candy feature" lenne rajta, akkor sem lenne még ahhoz sem elég kelendő, hogy teljes kisiparban 15-20 darabra igény legyen.

 

(mert miért is lenne, mindekinek van működő pluszija 2-3-4-5... db... akit ez a dolog érdekel..akit nem, annak meg minek is a kártya...?..)

 

 

 

 

 

IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.08 0 0 9010

Persze mindenki azt olvas ki a szövegből amit akar. Még jó hogy odaírtam, hogy "az ötletem továbbgondolása". Ez még mindig elméleti síkon mozog akárhogyis értelmezem. A rajzon sincs semmi illegális, mert továbbra is ötletként vetődött fel a jiffydos hozzárakása. Továbbá szintén feltételeztem hogy így eléggé illegális lenne az árusítása. Én is teljesen nyugodt vagyok! Akkor ezen nem veszünk össze. Maradnak a szűk körben személyesen megbeszélt és illegálisan kicserélt hardverek, szoftverek, mint a régi szép időkben! :-D

Előzmény: ergoGnomik (9009)
ergoGnomik Creative Commons License 2018.12.08 0 0 9009

Le lehet nyugodni...

 

Nem voltam és nem is vagyok, sem feldúlt, sem zaklatott, nincs miért "lenyugodnom".

 

Nem készül jiffydos verzió és semilyen sem. :)

 

Ehhez képest azért úgy kezdted a hozzászólásod, hogy "CPU kártyát valakinek?" Engem ezzel jól átvertél, tényleg úgy tűnt, mintha komolyan gondolnád.

 

Valójában csak értetlenkedtem, hogy miért kell még mindig elsőnek arra állnia egy magyar elmének, hogy elcsórom, de majd jól kidumálom magamat a slamasztikából? (Lásd: Persze a Jiffydos miatt nem igazán lehetne árusítani, de át nevezhetném turbó kernel-nek "CPU cart with turbo kernel"! :-D) Nekem ez nem igazán vicces. :-( De lehet, hogy csak túlságosan elkényeztetett az élet. Így jártam.

 

Előzmény: IEC-ATA (9008)
IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.08 0 0 9008

Le lehet nyugodni, ez a kapcsolás és a leírtak is csak feltételezések alapján születtek meg. Nem készül jiffydos verzió és semilyen sem. :)

 

A datasetnek kellene külső 9V DC.

 

A bővítő csatlakozó mérete tolómérővel megmérhető. Annyira emlékszem hogy 7mm mély, az érintkezők távolsága egymástól az eredeti leírás szerint 1.96mm de az szar, már át rajzoltam 2mm-re. Az érintkező szélességevszabadon választott. Én valami tipikus pad méretet raktam amit az eagle ajánlott fel. A kártya mérete 52mm az élcsatlakozónál.

Előzmény: ergoGnomik (9007)
ergoGnomik Creative Commons License 2018.12.07 0 0 9007

Persze a Jiffydos miatt nem igazán lehetne árusítani, de át nevezhetném turbó kernel-nek "CPU cart with turbo kernel"! :-D

 

Nem tudom miért kellene ilyen illegális piszkoskodást művelni? Tegyél rá egy foglalatot a JD KERNAL-nak és egy jumpert, amivel ez a funkció élesíthető, és mindenki vegyen magának JiffyDOS-t hozzá, ha akar! Ha esetleg nem ilyen egyszerű a dolog, akkor adj még egy leírást is, hogyan kell megpatkolni a vásárol ROM-ot (ROM tartalmat) ahhoz, hogy működhessen!

 

A Datasette csatlakozót nem tervezed rárakni a kártyára? Gondolom egyszerűen nem megy, a táplálást valahogyan át kell hozni az eredeti aljzatból.

 

Egyébként van valami hivatalos leírás a bővítő aljzatba való élcsatlakozó mechanikai kialakításáról? (szélesség, mélység, NYÁK vastagság, érintkezők szélte-hossza, középvonaluk távolsága, miegyéb)

Előzmény: IEC-ATA (9006)
IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.07 0 0 9006

CPU kártyát valakinek? Csak az ötletem továbbgondolása. Ebbe tudok tenni(tervezni hozzá) még Jiffydost is ha kell, vagy ha úgy kelendőbb lenne. Persze a Jiffydos miatt nem igazán lehetne árusítani, de át nevezhetném turbó kernel-nek "CPU cart with turbo kernel"! :-D

IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.07 0 0 9005

CPU kártyát valakinek? Csak az ötletem továbbgondolása. Ebbe tudok tenni(tervezni hozzá) még Jiffydost is ha kell, vagy ha úgy kelendőbb lenne. Persze a Jiffydos miatt nem igazán lehetne árusítani, de át nevezhetném turbó kernel-nek "CPU cart with turbo kernel"! :-D 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!