Keresés

Részletes keresés

pfffffffff Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411362

Akkor minden elismerésem a meglátásaidért. Nagyon sok edző kolléga eddig képtelen gondolkozasban eljutni.

Előzmény: birka_zoli (411361)
birka_zoli Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411361

Nem tudom jó-e ez nekem, de csak szülő volnék.

Előzmény: pfffffffff (411360)
pfffffffff Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411360

Az az egy kérdésem, hogy Te ugye nem "csak" szülő vagy, hanem másik csapatsportágban edző/sportvezető?

Előzmény: birka_zoli (411359)
birka_zoli Creative Commons License 2022.10.17 0 4 411359

Az én fiam is kosarazik a dobás és a játék minősége állandó küzdelem, és nem tudom, h kinek a hibája, edző, gyerek, v talán senkié, de ebben a korban a dobó mozdulatok egyik hétről a másikra elfelejtődnek, szétesnek. Nő a gyerek, erősödik, változik a labda mérete, önbizalom, fáradtság, stb, és nem utolsó sorban teljesen más edzésen v meccsen dobni, bármit megcsinálni, mert még a felnőtteknek sem megy, h 100%-on pörögjenek edzésen, ott több az oxigén, több az idő, dobásminőségben az edzésen nyújtott minőség felét sem tudják hozni éles szituban. Épp a hétvégén jegyeztük meg, h u12-ben jobban büntetőztek mint u18-ban. A másik az erősítés, itt sztem a fiataloknál a genetika játszik szerepet és az akceleráció, egész egyszerűen vannak olyan gyerekek, akik semmit nem erősítenek és megcsinálnak 10-20 húzodzkodást, a másik meg soha nem fog tudni egyet sem, szóval nem vagyok edző, erőnléti szakember, de ha te látsz 14-16 éves full izmos nagy darab gyerekeket akkor az sztem főleg a genetika és akceleráció, vagy, ha nem akkor az a heti 5 edzés mellett tényleg még ugyanennyi idő tölt el a kondiban. A rendszernek, a kosárlabda közegnek lenne az a dolga, hogy ezeket a gyereket megtalálja és megtartsa! és esetleg még kosárlabdázni is megtanítsa.

Sztem ma az ország kisebbik fele engedheti meg magának, hogy sportoljon a gyereke, és mindenki az ilyen jó genetikájú, ügyes okos gyerekekre vadászik, és ezekből kevés van, az átlagot meg nehéz erre a szintre felhozni, ott meg kell szakadni edzőnek-gyereknek-szülőknek, és e hármasból vki előbb-utóbb enged, majd feladja. Ha nem akadémiákban gondolkodnánk, hanem sok kis regionális műhelyben, elhivatott képzett edzőkkel, akkor talán többre jutnánk. Az akadémiákra befér országos szinten max 200 gyerek, induljon mondjuk u14-től, és a többi kvázi el lesz felejtve, azaz magunkat lőjük tökön ezzel. Van 10 országos kiemelt akadémia, de pl a fővárosban csak a honvéd, lehet cserélődik a keret, de akkor is csak 200 gyerek, aztán meg annyira szétnyilik az olló, hogy ezek ott fent elvannak magukban. Szóval ezeken iszonyú nagy a nyomás és a figyelem, ot is hajszolják az eredményt a nevelés és képzés helyett. Természetesen országos szinten kiemelkedőek, de lehet ez nemzetköziben kevés.

És a végére a summás véleményem, h u16-ig a kosárlabda kvázi egyéni sportág, itt minden a fizikai-atlétikai képességen (akceleráltak előnyben) és a labdaügyességen múlik, 1-2 ilyen gyerek lejátsza a meccseket, a többi csak azért kell, h meglegyen a csapat, ha meg van 4-6 ilyened, megnyered a bajnokságot, szóval az utánpótlást nem felnőtt szemüvegen keresztül kell nézni.

pfffffffff Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411358

Az ugrókötél nem rossz, a 10 évvel ezelőtti beton plusz linoleum a rossz. 

 

Előzmény: Törölt nick (411355)
pfffffffff Creative Commons License 2022.10.17 0 1 411357

Ezeket senki nem veszi általában erősítésnek. Én a heti 3 edzésen folyamatosan teszek a gyerekeknek ezekből. Ha engem kérdezel a legfontosabbak a core izmok. Törzs, has, hát és mélyizmok. Amíg ezek nincsenek felépitve, addig a többi szinte káros eredménnyel jár. Ezt egy sör mellett bármikor részletesen ki tudom fejteni. Viszont a szerbek nagyon korán kezdik a konditermet és nekik mégsem okoz igazi problémát. Elméletben. Gyakorlatban valószínűleg elcsalják azok, akik később igazi karriert futnak be.

 

Abban egyetértünk, hogy rengeteg időt és energiát kell a gyerekek fizikai fejlesztésére szánni. És a szomorú valóság, hogy ennek rengeteg korlátja van. De lesznek elszánt gyerekek, akik minden korlátot átvisznek. Talán Kékesi Kolos ilyen lesz most, akit nem tud a posvány lehúzni.

 

Szóval egyetértünk, de én látom az összes akadályt is. Ami nem csak az edző felelőssége.

Előzmény: Törölt nick (411355)
ilutomi88 Creative Commons License 2022.10.17 -3 2 411356

Körmend szerkezetileg el van baszva. Cakarun támadásban tud hasznos lenni, de mivel Körmenden a amerikaiak eldobják a labdát, így az off. Nemtudom a vezetőség mit várt egy csak támadásból álló kisemberekkel, és egy csak támadásból álló (védekezésben lemaradó) centerrel. Ezért működött jobban Omenakaval a csapat. Cakarun pedig labdát alig kap, ha kap centerben jó hatékonysággal megoldja. Körmendre egy igazi irányító kellett volna… Vagy egy irányítót kell hozniuk, vagy pedig Cakarun helyett egy atletikus, lepattanózó centert. Top8

Falco idén a dobjuk túl az ellenfelet játékot játszák, amiben lesznek bravúr győzelmek (lásD bl-ben), de lesznek furcsa vereségek is. Rizikós játék, playoffban pedig egyenesen kockázatos. Top4 sima

Szolnok a roster tanítani való módon lett összerakva, viszont ha valami miatt az egység megborul, lehetnek itt is gondok ( Potocnik szindróma) top 4

Kecskemét jól igazolnak 1-est, azt csinálhat mindig az amerikai Kecsónál amit szeret, Klobucar pedig elírányít, Wittmannal. Jó szerkezet, küzdés, jönni fognak nem várt vereségek ott is, viszont sima a top8

Szeged jó a képességük a játékosoknak, viszont rendszer, és edző nincs, edzőváltás kell oda… nem lesz meg a top8

Zte a magyar mag szerintem kevés lesz komoly eredményekhez (Zsíros Oroszlányban élte fénypontját), viszont küzdős csapat, jó edzővel, top 8 meglehet

Alba kisemberek full, viszont center kérdésben gyengék. Ha megy a dobás megy a játék, ha nem akkor nem. Hasonló stílus mint idén a falco, dobjuk túl az ellenfelet. Van benne rizikó, ezért is hullámzó a teljesítményük meccsen belül is. Top 4

Deac gyengültek, légiósaik Drenovac kivételével nem extra, Tóth Ádám pedig lejtmenetbe van, labdát se kap. Nem lesz meg a top8

Kaposvár ők is a dobjuk túl az ellenfelet taktikát játszák, viszont ilyen vékony keretnél ez rizikósabb mint a fentebb említett csapatoknál. Védekezéssel kell kezdeniük valamit. Top8 meglesz, de Sopronnal fognak versenyezni.

OSE egy ember a vezér, nagyon hullámzó teljesítményt nyújtanak. Top8 nem lesz meg.

Paks fiatal mag egyszerűen szörnyű ott, viszont Csirke top 8 ba viszi őket, Elingsfeld pedig MVP formában tolja.

Honvéd ők akik nem hiszem hogy kiesnek, fejlődni fognak a fiatalok az év során, és csapatösszhang az top ott is. Ráadásul egy center légiós jönne oda, az még jól is kijöhetne. Nem lesz meg a top 8, de bennmaradnak

Nyíregy se magyar mag, se magyar fiatal, légiósok, amiből 1 az egy forintot sem ér, idén ők lesznek a kiesők ( főleg az új rendszer miatt).

Sopron Jones egy remek légiós, de hullámzó… edző van, aki idegbeteg.  Kaposvárral fognak a top 8 ért menni.

 

 

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.10.17 -3 1 411355

Ezt a hülyeséget ugorjuk már át 2022-ben hogy a gyerek erősít akkor megáll a növésben, basszus... Külföldön a 10-12 éves gyerekek erősítenek, nyilván nem konditermi súlyzós edzésekkel, de saját testsúlyos edzések, fekvőtámasz, guggolás, húzózkodás, ugrókötél megy. Tudom nálunk az ugrálókötél is tiltott, mert rosszat tesz az ízületnek :)

Előzmény: pfffffffff (411354)
pfffffffff Creative Commons License 2022.10.17 0 3 411354

Erőnlét és az erő nem ugyan az. Lehet keményen erősíteni a gyereket, attól elkezd csontosodni, veszít a magasságból.

De ha ettől eltekintünk:

Egy gyerek 14 éves koráig általános iskolába jár. Benn van 16 óráig. Lesz egy két órás edzése( vagy csak másfél), hetente 5x. Még nem tanult és nem evett. Nem volt angol/matek tanárnál, és egy percig nem volt gyerek.

Az edző nem fog a kosárlabda kárára erősíteni, a gyerek nem fog erősíteni önállóan.

Tehát mondani könnyű, megvalósítani a valóságban nagyon nehéz

Előzmény: redmiller (411352)
joseluistorrente Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411353

Persze, én is azt akartam jelezni, hogy a helyes technika a legfontosabb! Talán utána már könnyebb a többit megtanítani :)

Előzmény: Törölt nick (411349)
redmiller Creative Commons License 2022.10.17 -1 0 411352

Te is le írod, hogy nem elég erős! Itt a baj...
Mintha tavaly nyáron Fofó a hármasokat dobáló 11 éves lányáró küldött volna videót, bár lehet büntető, de akkor is lány! 

Nevetséges, hogy nekünk röplabdával jobb erőnlétet hoztak össze 32-33 éve, mint a mai kosarasoknak.... ja, mert nálunk az erőnlétre is figyelt az edzőnk... Nyomtuk a fekvőtámaszokat, meg minden szart...

Előzmény: beetee (411351)
beetee Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411351

most nem arról van szó, hogy képes-e rá, hanem, hogy hogyan...

célozva, fej fölül, a kéz-szem koordinációt fejlesztve, mert nem kell extra erőfeszítés hozzá, vagy arra koncentrálni, hogy izomból valahogy eljusson arra távolságra...

mert az utóbbi talán reális. De az biztos, hogy azt a mozdulatsort később nehezebb korrigálni az előzőre.

 

Ilyen korú fiam van. Korosztályához képest magas, plusz amatőr szinten kosarazik, tehát nem ismeretlen számára sem a rádobás, de látom, hogy nem dobja jól, és azért, mert igazából még nem elég erős hozzá.

Előzmény: redmiller (411350)
redmiller Creative Commons License 2022.10.17 -1 0 411350

Hogy nem tudnak addig eldobni...

Elég nyeszlet voltam abban a korban, de focilabdát messzebbre eldobtam...

Előzmény: joseluistorrente (411348)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.17 -2 1 411349

Lehetséges, hogy ezen kell finomítani, de akkor lehet ebben a korosztályban módosítanám a távolságot, vagy a gyűrű magasságot. Alapvetően fontos, hogy jó technika legyen, ezt látjuk milyen mellből lökő mozdulatokkal dobnak sokan, de fontos a távoli dobás promotálása, mert emiatt nem fog behúzodni a védő. Ha az NCAA-ben tud közelebb lenni a hármas és a high schoolban még közelebb, akkor itt is megoldható lenne a dolog. Persze nyilván az elején boldog boldogtalan triplát dobálna, de letisztulna a dolog. 

szerintem egy 13-14 éves gyermeknek a régi hármasról már el kell tudnia dobni a gyűrűig megfelelő technikával

Előzmény: joseluistorrente (411346)
joseluistorrente Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411348

Mármint melyik, hogy 12 évesen nem tud eldobni odáig szabályos dobó mozdulattal vagy hogy próbálkozik és kialakul egy helytelen dobóstílus?

Előzmény: redmiller (411347)
redmiller Creative Commons License 2022.10.17 -1 0 411347

Elég baj...

Előzmény: joseluistorrente (411346)
joseluistorrente Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411346

Az akadémiákat érintő részben teljesen egyetértek. Viszont egy dologban pont fordítva gondolkodok, mint Te. Szerintem egy U14-es gyereknek még nincs olyan fizikuma, hogy szép és szabályos mozdulattal dobjon majdnem 7 méterről. És ez inkább kialakíthat egy rossz és csúnya dobótechnikát, mert “valahogy” el akarja dobni a gyűrűig.

Előzmény: Törölt nick (411342)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.17 -2 0 411345

Magyar klubvezetők tudnának hivatkozni, hogy emiatt bukták el a bajnokságot :)

Előzmény: Sarq_ (411344)
Sarq_ Creative Commons License 2022.10.17 0 1 411344

Ez a behúzott tetővel, épített parkettával mennyiben más, mint egy akármilyen hasonló méretű sportcsarnok? Legalább salakon játszottak volna :)

Előzmény: realfan (411343)
realfan Creative Commons License 2022.10.17 0 0 411343

Tegnap volt egy francia bajnoki a Roland Garros centerpályáján, azért ezt érdemes megjegyezni. :)

https://www.youtube.com/watch?v=FETp8iipX0g

Törölt nick Creative Commons License 2022.10.17 -4 0 411342

Szerintem itt félreértés van valami: Nem nekem kell megítélni hol tart a korosztály és én korábban sem a német példát mondtam elsőre hanem déli szomszédainkat

Én azt hallom, hogy fizikálisan le vagyunk maradva már 16 éves korban és ez a különbség nő. Erre Te érkezel, hogy a Vasasnál kurva jó munka megy évek óta (hozzáteszem én ezt hallom 20 éve) erre nincs játékos sehonnan

Én több Céget vezettem gazdasági alapon, azért szerintem jogosan rákérdeznék, hogy ha öntök valamibe sok pénzt az mitől nem lesz jobb?

Miért jó az, hogy kiemelt akadémiákra hozzák össze a korosztályok legjobbjait, ők ott készülnek végigverik a mezőnyt, majd az Akadémiáról nem kerül ki játékos?

A legnagyobb szakértők azt mondják a játék jövője a kinti dobások lesznek, hiszen nőnek a játékosok ezért szorul ki a mezőny, erre mit látok hárompontosok nélküli játékot, ez u12-ig ok, de azért u14-ben már kész kell lenni annak a technikának amivel rá lehet dobni. Most megnéztem a meccsek statjait, csapatok kísérletek nélkül játszanak

Az általad emlegetett és kiemelt Vasas a kadettban épp egy 1/25-ös triplamutatón van túl

A Rátgéber és Vasas egész pályán csapdázós letámadásokat csinál, ebből lesznek játékosok és fejlődések?

 

A 3-as ponttól amit írsz tökéletes ellentmondásban van az 1-2-vel, de mindegy, továbbra is kérdezem, hogy ha ott a tudás miért nem csinálja máshogy? Külföldi meccseket látva, jobban képzett, erősebb és boldogabb, mosolygós gyerekeket és edzőket látok sokszor, itthon meg... Nem hiszek abban, hogy a magyar gyerek kevésbé lenne motivált vagy terhelhető. Az edzők feladata, hogy azokat akik terhelhetők megfelelő képzésben részesítsék, de a képzés legyen olyan, ami megállja a helyét bárhol és ha egy magyar u12-es gyereket, vagy u14-t berakok egy hétre Szlovéniába, Szerbiába, vagy Németországba edzeni az állja meg a helyét ott fizikálisan és taktikailag, mert nem a gyerekek tehetnek róla.

Megnézek egy felnőtt bemelegítést és magyar játékosok olyan technikákat alkalmaznak, hogy az elkeserítő, ezt meg 14 éves korig kell megtanítani utána már fejleszteni kell az alapot

Előzmény: szaknévsor (411291)
beetee Creative Commons License 2022.10.17 0 1 411341

Régen is az volt a szabály, ami most, hogy védő nem mozoghat a támadó felé, mert az a szabályos védőpozíció (henger) ellen van.

Tehát, a dobás elkezdésekor elfoglalt helyénél nem léphet/ugorhat előrébb. A védő! Ugyanis a támadónak joga van balesetmentesen leérkezni, de elvárni, hogy a védő elugorjon a saját pontjából, ez miatt az soha nem volt elvárás. Most sem az. Fel vállalhatja az ütközést a támadó, ha akarja.

Erre találták ki a fineszes támadók, hogy jól ki kell rúgni előre, vagy rá kell ugrani a védőre. Mert ha elakad a láb vagy leérkezéskor "el van adva" eséssel, hogy a kontaktot a védő is kereste, akkor az fault.

B verzió, hogy jól talál is az a kitett láb, és a védő legközelebb inkább messzebb helyezkedik.

 

Ugye ezt NBA-ben Harden fejlesztette tökélyre, itthon meg Kálmán.

 

De ez nem túl sportszerű a védőkkel szemben, és csak elkezdték betartatni a szabályt. Sőt, ugye kint már büntetik azt, aki ezt látványosan megpróbálja.

Harden sem dob annyi büntetőt. Nem véletlenül.

Előzmény: Törölt nick (411340)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.17 -3 1 411340

Pont ez a lényeg az egésznek, a régi játékban a védők repültek a támadók felé nagyon sokszor és mellettük készültek elugrani, amire voltak a kirúgások a válaszok (Walke Karcsi volt az úttörője, aztán Kálmán Laci tökéletesítette a dolgot), most nagyon sokszor a védők nem ugranak fel, hanem "alálábmunkáznak" a támadóknak és "tolják fel a dobó kezet", emiatt sokkal veszélyesebbek ezek a dolgok, ami tök jó, hogy védik a támadókat. Azzal nem szeretnék foglalkozni, hogy bárki azt gondolja, hogy a támadó szándékosan akar ráesni a védő lábára, mert akinek koppant már bokacsontja a földön egy ilyen után az tudja, hogy óriási butaság a gondolat is.

 

Nekem az volt most a meglepő szombaton, hogy ziccerben is fújtak erre faultokat, amikor a támadót nem engedte a védő biztonságosan leérkezni a talajra a palánk mögötti részre

Szerintem üdvözítő a dolog, hogy védik a támadókat ha valóban van benne egy központi akarat és nem csak az újonc jv-k rutintalansága volt, mert ezzel megszűnik az, hogy a felugró támadó még egyedül ugrik fel, aztán mire leérkezik egy erőziccerben, aminek alapvető része az előre mozgás, addigra már van egy feltartott kezű védő alatta és nem fújnak semmit rá

Előzmény: beetee (411334)
elefantbaby Creative Commons License 2022.10.16 0 1 411339

Katasztrófa volt. Nem mutatták hogy ki kapta a dupla tekót, sokáig nem tudták mi legyen. Ott voltam közel,de nem lehetett tudni mi volt. Voja ment büntetőt dobni,az egyik bíró vitte neki a labdát,aztán az lett amit láttál. Itthon a midigón válogattam ki hogy mi volt. Technikailag jól levezették azt az esetet,de a  helyszínen nem lehetett tudni semmit. 

Előzmény: A Sporttárs (411336)
Feffo Creative Commons License 2022.10.16 0 0 411338

Félre értelmeztem a mondatodat, bocs :) rossz, hogy itt nem lehet törölni egy kommentet. Néha jól jönne :D

Előzmény: Pick and Roll (411333)
Feffo Creative Commons License 2022.10.16 0 0 411337

Igen , egy kosármeccsen egy bírói hiba van,ami el is dönt egy meccset. Amit a 13. percben hibáznak, az nem befolyásol semmit. 

Előzmény: Pick and Roll (411333)
A Sporttárs Creative Commons License 2022.10.16 0 1 411336

Most nézem a meccs ismétlését a fehérvári tévében, tökmindegy, mi volt a szitu, de az, hogy kb hat percig videózzanak, közben a nézők meg ülnek és fingjuk sincs, mi van... Ez vicc. Teljesen sportágellenes. És ezek közt rutinos bíró is volt.

Madisonovic Creative Commons License 2022.10.16 0 0 411335

Napi hátradőlős az olasz bajnokságból:

 

https://youtu.be/MRo63Vc4GHQ?t=144

 

 

(a Real-Badalona meg igazi magyar csúcstalálkozó lehetne, ha Hanga és Maronka is játszana, mivel Jarrod Jones is a vendégcsapat tagja már)

beetee Creative Commons License 2022.10.16 0 1 411334

egy már meghalt régi jv nekem úgy magyarázta jó régen, hogy próbáljam azt (is) figyelni, hogy a védő honnan ugrik fel a dobásra ugró támadó előtt.

ha lesz kontakt, és a védő a felugrása helyétől előrébb ér le, akkor ő szegett szabályt.

Ha ugyanoda vagy hátrébb és nem kézimunkázott, akkor hiába volt érintkezés, az nem hiba. Joga van a "hengerében" felugrani.

Persze akkor még nem kellett büntetni a kirúgó, vagy direkt kontaktot kereső támadót.

Pick and Roll Creative Commons License 2022.10.16 0 2 411333

Játékvezetői hibának köszönhetően.

Előzmény: elefantbaby (411327)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!