Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11365

Mindenkinek van igazsága a kajszi-vitában,csak kár,hogy senki nem ismeri el a másikét.Amit Gábornak írtam,írhattam volna Csarlinak is.

 

Minden attól függ,ki milyen céllal ültet gyümölcsfákat.Hova? Milyen anyagi lehetőségei vannak ? Mennyi szakmai tudása ? Mennyire bevállalós ? Saját részre vagy eladásra?...vagy is-is ? Piacra,feldolgozásra ? Frisfogyasztásra vagy cefrének ? stb,stb stb...

 

Aligha hiszem,hogy van olyan,akinek mindenben igaza van.

 

Ha valaki ezt állítja kapásból megcáfolom...

s.ramos Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11364

Üdv. Ali-bá !

Csarli 1-től rendeltem 60 db szilva alanyt és 6 db körte oltványt. Szabolcsi vagyok és a távolság miatt keresek megoldást az elhozatalra. Csarli1 mondta, hogy forduljak  Ali-bához. Kérhetném a segítségét az elhozatalban?  Köszönettel K.Péter

Előzmény: Ali-bá (11357)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11363

:-) Értem.

Előzmény: bukfenc12 (11362)
bukfenc12 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11362

gaabre Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11361

Engem ez a vitátok nem érdekel, ízléseken nem vitatkozok, értelmetlennek tartom. Van aki az édesre élvez van aki a muskotályosra más a fanyarra.

Az alany témát máshová sorolom, az arról szól, hogy a nemesnek hosszútávon milyen lesz az egészségi állapota, illetve hogy mennyi és milyen törődést és beavatkozást kér a termésért cserébe.

 

Még talán annyi, hogy a Wangenheim szilva nem modern találmány, már Bereczki is leírja jellemzését 1877-ben, Aradon. Ha jól tudom többedrendű oldalhajtásainak kedvező gyökérjellemzőire egy osztrák ember figyelt fel és kezdte levédeni ezeket a 'v' és 'w' betűs alanyokat (a teljes sztorit nem ismerem). Tehát az említett korszerű alanyok itt voltak velünk évszázadokon keresztül.

Előzmény: gergerg (11360)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11360

A körtés topicban valkai akinek van valamennyi farold alanya, téli esperes vesszőt keres. Belinkelt egy faiskolát, ahol ha jól emlékszem 48 régi körtefajta található. Csarli ehez annyit fűzött hozzá "ezekre akarod elpazarolni a faroldokat" És működött is. A farold tulajdonos már írta is, neeeeeem dehogy. Miért nem? Ciki a régi? Nem mondom hogy mind jó, de egysem? Csak mert régi és van jobb? Akkor anyámat is zavarjam el, csak mert a szomszédja fiatalabb, vagy jobban tartja magát? A régi fajtáink a mi örökségünk, azt nekünk óvni, őrizni kell, nem üldöznünk. Az hogy nincs nemesítésünk azt köszönjük magunknak. Kinek kellene nemesíteni? OV-nek kéne oltóbicskát venni? Egy frászt. Persze egyszerűbb demagóg módon másra fogni, bűnbakot keresni. Kinek kell az uj fajta? Nekünk. Mit teszünk érte? Semmit. Ellene teszünk valamit? Teszünk ám! Kicsit gondolj bele a paraszt csirke sztorijába. Miért nem volt az jó nekünk? Azért amiért a régi gyümölcsfajtáink sem. Na ezért ragaszkodok én olyan makacsul a régi fajtákhoz. Része a történelmünknek.Apáink, nagyapáink, dédapáink őrizgették nekünk őket, mi meg baltát adunk nekik mert a másik gazdaságosabb. És önigazolásnak azzal vigasztaljuk magunkat hogy nincs nemesítés. Tipikus 20.századi magyar mentalitás 2013-ban. Kishitűség, önsajnálat, bűnbakkeresés cselekvés helyett. Már jóidelye mindenhol ezzel találkozok, itt a fórumon is számtalanszor hallottam ilyet. A jó gyümölcsöt akarsz, vegyél külföldi fajtát! Jó alanyt hozz külföldről! Jó fizetést akarsz, dolgozz külföldön! Jó iskolát akarsz, tanulj külföldön! Tagadd le ki vagy, tagaddle honnan jöttél, ki volt az apád, anyád! Égess fel magad mögött mindent, szántsd be, szórd be sóval! Lehet hogy én leszek az utólsó, de nem! Részleteiben sem!

Előzmény: gaabre (11359)
gaabre Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11359

Azért olyat ne adj a billentyűzetünkbe, amit nem írtunk.

Rákerestem az elmúlt két nap hsz-ei között a "szar" szóra, nos ezt kizárólag te írtad le (és Atifoci a Budapest kajszira), meg én amikor téged idéztelek dőltbetűsen.

 

Rákerestem a "nem jó" kifejezésre is, azt például kizárólag te írtad csak.

 

A "van jobb" nem azt jelenti, hogy a másik alkalmatlan vagy szar.

A kérdező azt kérdezte melyik a jobb. Mi pedig megneveztünk egy korszerűbbet, ami elérhető. Ennyi történt, nem tudom mi okozott nálad ekkora filmszakadást.

Előzmény: gergerg (11358)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11358

Hát ezt mondom én is. Kijelenteni hogy márpedig a mirabolán nem jó, vagy hogy a régi magyar nemesek nem jók, nem lehet. Ezer meg egy összetevője van annak hogy mi a jó. Én oltottam faroldra, gxn15-re maxmára, sajmeggyre, közelben szedett mirabolánra, vadkörtére, van kajszim magyar magoncon, mirabolán c29-en, cseresznyém vadcseresznyén, mindegyiknek megvan a maga oka. Van új fajtám, és van hagyományos régi. Én akartam az új olyasz kajszikat, ott is meg volt mindennek a maga oka, és én kerestem az ilonka körtét is, és annak is meg volt az oka. Ezért gondolom én azt, hogy nem igaz az hogy az egyik jó, a másik nem.

Előzmény: Ali-bá (11357)
Ali-bá Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11357

Erről csak annyit, hogy van akinek és ahol jó, van akinek és ahol nem. Szerző Laci nem tud olaszországi alany fajtákhoz jutni, neki a magról kelt alanyok is nagyon bejöttek. Pedig nem kicsiben csinálja. Ld. alább 10861. hsz.és a többi hozzászólásai. A szomszédom most ültet 20 db. mirabolán alanyt, szilva fákat akar pálinkának. (Nem tudtam más 'eurós' alanyra rábeszélni, csak arra, hogy beoltsam neki normális szilvával a mirabolánt.) Én meg nemoltok már más alanyra, csak Csarli-félére.

(Kinek van/nincs igaza?)

Előzmény: gergerg (11353)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11356

Ugyan miért 6-10 évig élne? Főleg a magyar mirabolán magoncon nem lehet ezt kijelenteni, ami 1000 féle lehet. Erre felénk 30-40 éves kajszik is vannak, egyik sem weiván. A régebbi időkben nem volt szakkönyv, nem volt internet, csak józan paraszti ész és megfigyelés. Az az alany ami a helyi viszonyok között láthatóan jól érzi magát az jó alany, ami nem, az nem.

Előzmény: juhosttt (11355)
juhosttt Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11355

Ezt értem, de nem mindenki engedheti meg, hogy kísérlet céljából, vagy pl még sose szemzett, és egyből drága alanyokon tanuljon.

 

A végére: Ha van egy bor 10 000 ft-t és egy másik helyen 5000-t. Akkor örülhetünk, hogy fél áron beszerezzük ugyanazt a palackozású terméket. DE! Nem minden magyar tujda megfizetni az 5000 ft-osat. Van aki tud(?) csinálni olcsóbb, de egész korrekt házi bort is és azt fogyassza. Így van ez az alannyal is. Tanulni jó az olcsóbb is, majd ha már úgy érzi elsajátíott annyi tudást, hogy megérje beruházni akkor talán beruház. De ha az olcsó mirabolánon is eléldegél a kajszi 6-10 évig addigra már vagy sikerül beújítani alanyban vagy lesz csere fa :) (csak saját vélemény, magamból indultam ki)

Előzmény: gaabre (11319)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11354

Ja, a forrásmegjelölésre csak annyit hogy én még sehol nem olvastam hogy 1-1 darabot is lehetne venni valahogy.

Előzmény: gaabre (11351)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11353

Igen, kb ez a lényege. :-)

Előzmény: Vebber (11341)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11352

"Azt is látom, ahogy május-júniusban emberek tucatjai panaszkodnak a fórumon, amiért hirtelen meghalt a kajszifájuk, pedig évek óta nem is metszették, és pedig már olyan finomat is termett..."

 

 Ja, aki évek óta nem metszi, az nem is permetezi, annak vastag gyep van alatta, stb... Erről beszéltem. Annak lehet a marsról is alanyt hozni. Jó példa, nézz be a cseresznyés fórumba. Tökéletes példája a hogyan ültessünk fát ismeretek nélkülnek.

Előzmény: gaabre (11351)
gaabre Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11351

Mindenáron alá akarod azt támasztani, hogy a tehetetlenségbe burkolózás az egy fasza magyaros virtus?

 

Azért ne tegyünk már úgy, mintha valami űrhajóról beszélgetnénk, ezen a fórumon legalább két tucat, de inkább 50 embernek is van weiva alanya! Nem "profiknak", egyszerű magunkfajta közönséges embereknek.

Azt is ki merem jelenteni, hogy több embernek feleslege is van, hiszen évek óta vesszük. Forrásmegjelölés: ez a topik, meg a kajszibarack topik, meg az őszibarack topik, meg a szilva topik, meg még vagy négy másik gyümölcsös topik.

 

 

Elismerem, hogy az utaztatási költségek jelentősek, de eddig úgy tapasztaltam mindig meg lett oldva, hogy a lehető legkedvezményesebben eljusson mindenkinek az alany. Sokan önzetlenül adtuk csomagtartóból csomagtartóba az alanyokat és fákat tavaly is, és senkiben fel sem merült, hogy azok utaztak.

 

Én úgy gondolom, hogy aki tud nemesíteni, annak az €1,1 nem pénz egy valóban jó minőségű alanyért, még úgy sem, hogy a törzsbe szemzésre két évet is várni kell. (A 2011-ben őszibarack magoncon vett Mariskát idén ősszel húztam ki a homoktalajból, miután két év alatt nem ment sehová. A gyökere akkora volt mint egy sárgadinnye. Apósoméknál Szegeden ugyanezt csináltam a Dixireddel, ott feketeföldből húztuk ki, pedig helyi termelőtől vásárolt útleveles darab volt útlevélszámmal, stb.)

 

De elfogadom, hogy a mirobalánon a kajszibarack fejlődése látványos. Én is látom, csemetekorban valóban szépen nő a fa. Azt is látom, ahogy május-júniusban emberek tucatjai panaszkodnak a fórumon, amiért hirtelen meghalt a kajszifájuk, pedig évek óta nem is metszették, és pedig már olyan finomat is termett...

De majd Roly eldönti.

Előzmény: gergerg (11333)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11350

Oké 

 

Előzmény: Vebber (11349)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11349

Értem. Ez esetben kipróbálásra 5db-ot is vehetek?

(Egyszerűen nincs több hely).

Előzmény: Csarli1 (11348)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11348

Nem 3000 db-ot de a többinek van gazdája

Előzmény: Vebber (11347)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11347

Mármint 1200 GF alanyt hozol?

Előzmény: Csarli1 (11346)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11346

1200 db-ot hozok pluszba, ha netán bekattanok, a nejem nem megy a bíróságra, hogy válni akar, és kapok olcsón legalább 2 ha földet egybe, akkor kéznél legyenek.

Előzmény: Vebber (11338)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11345

Sajnálom. Nekem probléma, de nyílván te döntessz.

Előzmény: Csarli1 (11343)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11344

Örülök, hogy te is hozzászóltál (még ha csak kivételes is).

Előzmény: Törölt nick (11308)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11343

IGEN

Előzmény: Vebber (11340)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11342

Franciáktól megrendeltem a kajszi szemeket jövő nyárra, ha lesz kedvem és időm, akkor a nejemmel elmegyünk érte, legalább kirándulunk, ha nem, akkor beküldik. Földet nem lehet venni, csak félhektáros parcellákat, az betelepíteni, már nem éri meg. Így nincs miért mennem. Viszont ha valaki menni akar és kéri a segítségemet, annak szívesen segítek, de nem megyek.  

Előzmény: gergerg (11337)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11341

A okfejtések tárgya itt tulajdonéppen az, hogy a myrabolán jó alany vagy sem?

Előzmény: gergerg (11333)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11340

Ezt úgy érted, hogy az utolsó év ez?

 

 

Előzmény: Csarli1 (11339)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11339

Ha most kell akkor van, de többet nem fogok hozni.

Előzmény: Vebber (11338)
Vebber Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11338

Előző hozzászólásodból arra következtettem, hogy ez is vagy kimaradt, vagy pluszban lesz.

Előzmény: Csarli1 (11336)
gergerg Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11337

Meg birod állni? Úgy őszintén! Szerintem nem. :-))

Előzmény: Csarli1 (11336)
Csarli1 Creative Commons License 2013.11.11 0 0 11336

Mint már írtam, nincs tovább

Előzmény: Vebber (11334)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!