Keresés

Részletes keresés

molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 2 188390

Mi a búbánat köze van a harcászati túlélőképességnek ahhoz, hogy perpill az ukrán államadósságot ki finanszírozza, amikor eleve a magyar gépek túlélőképességéről van szó?

Azért nem talál az Iszkander vagy bármi egy valahol a betonon parkoló gépet, az azért van, mert az EU utal zsét? Vagy bárki más?

 

Kérlek, próbáljunk már b*meg egy technikai topikban technikai témákban maradni.

Bár lehet, hogy benéztem és ez is csak a szokásos hordószónok / pártházból idezavart suttyókal teli hely.

 

Előzmény: BBODRI (188389)
BBODRI Creative Commons License 2024.02.06 -1 1 188389

 

""És ennek mi köze a haditechnikához és egy meglevő eszköz fizikai túléléséhez?""

 

 

Csak annyi! Szerintem némi pénz még ha esetleg a hangárba is porosodik,nem is sok lovetta..(pénz).

 

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/h-2E554/hangar-2EFDD/

Előzmény: molnibalage (188387)
Tankiszt Creative Commons License 2024.02.06 0 1 188388

Lehetne beszélni például a '80-as évek sorkatonai kantinjairól. Lehetett venni derékszíjat, csajkát, kulacsot, sapkát, kanálgépet stb. A szolgálatvezető megmenekült egy papírhalmaz kitöltésétől. Volt a laktanyában fodrász (kőbaltás), és egyéb más is. Tatán, a látogatáskor a nagyi meggybefőttje rummal volt felöntve, a barackba, dinnyébe a kedves hozzátartozók pedig beleinjekciózták. Sokszor a szülő szoktatta rá a fiát az alkoholra, aki otthon sosem ivott. Mert felnőtt a kicsi fiam. Mikor a barátnő is jött, felmentek a vizibázis lapos tetejére, aztán meg volt a kényeztetés is. Persze nem a 2000-es évekről beszélek. Volt katona, akit este átvizsgált a kapus. Pont ott voltam. Egy üveg sör volt nála. Mondom neki, be nem hozhatja, de a kapun kívül még megihatja. A gyerek csak dadogott, aztán kiderült hogy az üvegbe pálinka volt, csak vissza lett kupakolva.

Na ilyen idők is voltak. Egyébként egy-két tényleg disznó katonától eltekintve, ha be volt osztva a nap, alig várták, hogy lefeküdjenek. Tanultak bajtársiasságot, napirendet, alkalmazkodást a másikhoz együttélést, szakasz, néhol század körletek voltak. És sokszor életre szóló barátságok születtek.

A mai fiatalok ezért hallgatják apáik katona élményeit szájtátva. Hiszen el sem tudják képzelni. 

molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 1 188387

És ennek mi köze a haditechnikához és egy meglevő eszköz fizikai túléléséhez?

Mindig a falnak megyek az ilyen tereléstől, amikor egy adott témáról van szó.

Előzmény: BBODRI (188386)
BBODRI Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188386

Csókolom"""

 

Én csak azt akartam megkérdezni hogy miből él most Ukrajna,és kinek a pénzéből...

 

Előzmény: molnibalage (188382)
_Berci Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188385

 

Nehany kg "anyag"-bol pedig (minel több müanyag, annal jobb) pedig egy panceltörö fegyver is letrehozhato ...

 

Előzmény: _Berci (188384)
_Berci Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188384

 

A nem alacsony észlelhetőségű (stealth) gépeknek kb. reszeltek, ...

 

Minel "stealth"-ebb valami (ertsd -> minel kisebb), ... annal jobb.

 

Előzmény: molnibalage (188381)
_Berci Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188383

 

Ha minden "igaz", akkor nehany ev mulva az "iparag" teljesen maskent nez majd ki ... es mar nem nagyon szamit, hogy mi volt elötte (ha $ ~5000-ert meg lehet semmisiteni egy $ >1 000 000 ertekü berendezest, akkor alapvetöen megvaltoznak a jatexabalyok ... (es mindössze nehany evröl beszelünk ... es nem biztos, hogy esszerü 2024-ben a "multra" berendezkedni) ...

 

Előzmény: Biga Cubensis (188374)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 1 188382

Csókolom, nem ez volt a kérdés.

Az Ukrán Légierő Szu-24M és MiG-29 gépeinek egy része mai napig röpképes.  

2 év után is. Pont.

 

Tehát ez a rizsa, ami az érvelés volt, hogy "mindenkinek meg vannak a lehetőségei" az értelmezhetetlen.

Pedig Oo. papíron szuperhatalom és valahogy nekik sem ment "mindenkinek meg vannak a lehetőségei" vonalon ez a semlegesítés...

Előzmény: BBODRI (188378)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188381

milyen tanulsagot lehet levonni az orosz-ukran csete-patebol a vadaszgepek jovojevel kapcsolatban?"

  • A nem alacsony észlelhetőségű (stealth) gépeknek kb. reszeltek, nagyon korlátozottan lehet bevetni őket, ahol sok célcsatornás, területvédelemre alkalmas SAM van.
  • Alacsonyan repkedés is eszementen veszélyes, mert már nem a hh eleji közepi MANPADS-ok vannak, hiába a MAWS, ha van is, a dual seeker-es vagy képalkotós IR fejet ez nagyon kevéssé érdekli. Stealth gépnek viszont nem kell fűnyíróznia.
  • A kisméretű PGM-ek beválnak, elég pontosak és szinte mindenhez elég a tűzerő, ami nem spéci cél. Ezekből viszont sok kell, ha számítunk arra, hogy az ellen lelövöldözi ezeket

-nem e lenne olcsobb es megbizhatobb modern legvedelmi rendszerekkel - Patriot, S-400 esetleg kinai FK-3 - lefedni az orszagot?

Nincs ilyen légvédelmi rendszer, mert alacsonyan repülő célok ellen a megsemmisítési zóna korlátos. Felejtsük már el ezt húzunk egy nagy kör marhaságot.

A valódi megsemmisítési zóna és az elvi max. között óriási szakadék van még nem stealth céloknál is, ha tudod, hogy jön a rakéta. (Itt a "HA" nagyon fontos.)

Minden potenciális célra meg nem lehet rakétát indítani, ha tudja, mert akkor simán lemegy horizont alá és --1 db rakéta úgy, hogy csak keró fogy. És hidd el, a keró olcsóbb, mint a rakéta...

Előzmény: Törölt nick (188375)
_Berci Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188380

 

Olvastam en itt az en hozzaszolasaimnal szazszor nagyobb hulyesegeket is.

 

Te max. azt olvashattad, hogy mi mennyire passzol a TE elkepzelesedhez (es az alapjan itelted meg, higy mi a "hülyeseg"). Csaxplpk, hogy nem csak a TE elkepzelesed letezik ...

 

Előzmény: Törölt nick (188376)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188379

Érkezik a NASAMS, nem értem az ötletelést. 

Nem lesz más AD SAM beszerzés ezek alapján, mert ez is képes erre.

Előzmény: Biga Cubensis (188374)
BBODRI Creative Commons License 2024.02.06 -1 1 188378

 

""hogy mennyi idő alatt és mi fogy el, de az ukránoknak 2 év után is vannak eszközeik...""

Azt azért már mondjad el hogy Ukrajna honnan  kapja a pénzt meg a légi (információkat) adatokat a nagy ellenállásra..

Előzmény: molnibalage (188373)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 3 188377

"akkor minek tömöd tele hülyeségekkel a topikot...?"
- - -
"A szabad véleménynyilvánítás az egyik alapvető emberi jog, a szólásszabadság része. (Lat.: ius murmurandi = a mormogás joga). Az ókori Rómából származik, ahol a népnek (plebsnek) is megadatott a felszólaláshoz, az elégedetlen morgolódásra való jog. Azóta a köztársaságok alkotmányában is szerepel ez a kitétel."

Előzmény: molnibalage (188373)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 2 188376

"Azt nem értem, hogy ha "Ismerem, neha-neha bele szoktam nezni, de azert annyira nem erdekel a tema.", a helyzet akkor minek tömöd tele hülyeségekkel a topikot...?"
- - -
Olvastam en itt az en hozzaszolasaimnal szazszor nagyobb hulyesegeket is. Kerdezem en, hogy 4-5 hozzaszolas mikor szamit a topik hulyesegekkel valo teletomesenek?
- - -
Peace! :)

Előzmény: molnibalage (188373)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 2 188375

"Nem hülyén kell a dolgokat intézni és nem csak vadászgép kéne önmagában."
- - -
Hol irtam en ezt? Utana lehet nezni, hogy milyen kerdesekkel szalltam be a legierovel kapcsolatos vitaba (188355):
"- szukseg van-e egy ilyen kis teruletu orszagnak, mint Magyarorszag rendkivul draga vadaszgepekre?
-nem e lenne olcsobb es megbizhatobb modern legvedelmi rendszerekkel - Patriot, S-400 esetleg kinai FK-3 - lefedni az orszagot?
- milyen tanulsagot lehet levonni az orosz-ukran csete-patebol a vadaszgepek jovojevel kapcsolatban?"
- - -
PS: az utolso kerdesemre meg most sem kaptam valaszt.

Előzmény: molnibalage (188373)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188374

Nem azt mondtam, hogy nem kell légvédelem, csak nem valószínű, hogy nekünk Patriot v Sz-400 kell.

Előzmény: molnibalage (188367)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188373

Azt nem értem, hogy ha "Ismerem, neha-neha bele szoktam nezni, de azert annyira nem erdekel a tema.", a helyzet akkor minek tömöd tele hülyeségekkel a topikot...?

 

Mert szép dolog ez az elképzelés, hogy mennyi idő alatt és mi fogy el, de az ukránoknak 2 év után is vannak eszközeik...

Nem hülyén kell a dolgokat intézni és nem csak vadászgép kéne önmagában. 

Előzmény: Törölt nick (188371)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188372

Értelmetlen. Nem tartasz fenn erre külön típus és a vizuális azonosítás és kézjelek stb. miatt sem járható ez az út.

Előzmény: Atis57 (188369)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 2 188371

"Az tény hogy a Gripen-ek miatt nem kell szégyenkeznünk, bárhol megjelenik velük a légierőnk."
Bekeidoben!
De haborus vagy eles helyzetben az osszes vadaszgepunk - lehet az Grippen, F-16, F-35, stb.- egy heten belul menne a levesbe repuloterekkel egyutt. De nem csak nalunk, hanem a szomszedos orszagoknal is ez lenne a helyzet. Lengyelorszag eseteben tovabb tartana, oda 4 het kellene. :)
Minden hadseregnek meg vannak a modszerei arra, hogyan semlegesitse az ellenseg legierejet. Meg a Magyar Honvedsegnek is. Gondolom en. :) (pl. diverzans akciok)

Előzmény: jkoenig (188364)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188370

Ismerem, neha-neha bele szoktam nezni, de azert annyira nem erdekel a tema. Zsigerbol gyulolom a magyar katonai repulest (nem vettek fel helikopter pilotanak, pedig orvosilag is megfeleltem - ROVKI 1/B - es volt jo par repult oram Zlin 226T motoros gepen). Bar kesobb rajottem, hogy nem is lettem volna jo pilota, gyulolom a fegyelmet es a felelosseget. :)
Raadasul russzofil is vagyok es az egypolusu vilagrend sem a kedvencem, mindent ilyen szuresu "szemuvegen" at latok. :) Oroszokrol csak jot vagy semmit! :)
PS: milyen erdekes, pont most ropkodnek a Grippenek a fejem felett (Matra alja), ugy latszik repules van megint. Ilyenkor is csak arra tudok gondolni, hogy hulyegyerekek egetik az adofizetok penzet, meg az is hasznosabb lenne, ha inkabb ellopnak vagy stadionok epitesere koltenek azt a penzt kerozin helyett. :)

Előzmény: molnibalage (188368)
Atis57 Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188369

Szia!

 S a  légtérvédelemnél  mikor jelenik meg a pilóta nélküli gép.

Az utasszállitó "elfogáshoz"  1-2 robot repülő is elég lenne .......

Előzmény: molnibalage (188368)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188368

Ha ilyen dolgok érdekelnek, akkor ajánlom ezt csatornát és Facebook oldalát.

https://www.youtube.com/channel/UCu-Z-iC9tlqRVaGkJCGTEdA?view_as=subscriber

Előzmény: Törölt nick (188355)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188367

Ez hibás gondolkodás, egy haderő okkal áll n+1 különféle eszközből. Mintha egy szárazföldi haderőben csak harckocsi vagy csak PSzH lenne. Hülyeség.

Kell ez is és az is.

Előzmény: Biga Cubensis (188361)
molnibalage Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188366

Nem hagyták ki. Volt román 29-es, amit leállítottak a pénztelenség miatt és utána indult a LanceR program. A 29-es olyan módon korszerűsítéséből is készült egy demo gép a MiG-29 Sniper. Drága volt. ---> LanceR.

Előzmény: trizs77 (188365)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 188365

Elég baj ha a légtér védelme szégyen vagy nem szégyen kérdéseken nyugszik.

 

Román barátaink okosabban csinálták mint mi.

 

Arra amire mi használjuk a Gripeneket a 21-es is jó volt.

Ők kihagytak egy lépcsőfokot, a mi 29-es igen drága lépcső fokunkat.

S ez ügyben ők jártak jól.

 

Most használt, igen sok éves ex portugál és ex norvég gépekkel üldözik az elbambuló, rádió bejelentkezést elmulasztó civil gépeket.

S jól teszik.

 

Előzmény: jkoenig (188364)
jkoenig Creative Commons License 2024.02.05 0 0 188364

A 21-es hozta volna az elvárt rep. teljesítményt, csak már a 90-es években is elavultnak számítottak a legifjabb változatai is.

Valószínűleg használt F16-osok vásárlása lett volna  ár/érték-arányban a legjobb döntés, de ez a típusváltáskor épp "nem érte meg" a döntéshozóknak.

Az tény hogy a Gripen-ek miatt nem kell szégyenkeznünk, bárhol megjelenik velük a légierőnk.

Előzmény: Biga Cubensis (188363)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.05 0 0 188363

A románok is kihúzták a Lancerekkel (persze ezek valamennyire modernizáltak voltak az izraeli Elbit által), tavaly májusban vonták ki őket, helyettük vannak a használt F-16-osok. Persze nekünk kb semmi sem maradt felújítható/modernizálható, nemhogy MiG-21, de 29-esek se. Persze a felújított Lancerektől se lehetett nagy csodát várni, pár le is esett az elmúlt években. Mondjuk arra, amit mondasz, elég lett volna. A balti NATO járőrözésekhez viszont valószínűleg nem.

Előzmény: jkoenig (188362)
jkoenig Creative Commons License 2024.02.05 0 0 188362

Légteret védeni megbízhatóan csupán légv. rakétákkal még senkinek sem sikerült.

 

Mivel Mo. is aláírta a 1944-es chichagói szerződést (amely a polgári repülés biztonságáról szól ) szükség 

van megfelelő teljesítményű vadászrepülőgépekre, hogy a szerződéses kötelezettségeket teljesíthessük.

Erre a még MiG21-esek is megfelelőek lehettek volna (amennyiben szemet hunyunk az elavultságuk, az elfogyó élettartam és karbantartás biztosíthatósága fölött).

Előzmény: Törölt nick (188355)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.05 0 0 188361

Egy Patriot üteg 1,1 milliárd USD, az Sz-400-ról is kb ennyit mondanak, másutt 600 millió USD-t írnak, de mindkettő csillagászati nagyságrend (=nem magyar büdzséhez mért).

Rakéta a Patriothoz 4 millió USD körül.

Szerintem ezeknek a kissé túlhype-olt eszközök árából vásárolható 10-20 F-16-os ár/érték arányban jobban megéri...

Előzmény: Törölt nick (188355)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!