Keresés

Részletes keresés

Who111 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 2690

Szia!

Gravitációs rendszernél annyival jobb a helyzet, hogy viszonylag lassan forog a víz.

Így nem tud annyira kihűlni a hőcserélő, mint a szivattyús megoldásnál.

Ráadásul önszabályzó, mert minél magasabb a vízhőfok, annál gyorsabb a keringés

és fordítva is így van. Főleg huzatszabályozóval kiegészítve. Ilyenkor még van egy

plusz csillapítás a szabályozó körben.

Persze ezt is el lehet méretezni... (Szokták is.)

Előzmény: b.p.11 (2686)
vaddiszno77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 2689

Szia Pocmokpapa!!

Bőven kátrányosodik a lemez kazim,de sztem a visszatérőm alacsony hője miatt,úgyhogy egy keverő szelepet be kell tennem!!

Előzmény: pocmokpapa (2669)
Jocy brikett Creative Commons License 2008.11.22 0 0 2688

Érdeklödni szeretnék szalmabrikettel kapcsolatban hogy akinek volt milyen véleménye van róla? Érdemes e gyárátásával és értékesitésével foglalkozni?Jelenleg a közelünkbe csak fabrikettet lehet kapni ami nagyon drága 12kg kiszerelésben 505 forint ami 4200 forint/q ár azért már jó minőségü német szénbrikettet kapok.Szalmabrikett kb.:3000-3600 forintig mar lehetne kapni csak nem nálunk.Gyors számitás: Egy két szintes családi ház kb.150m2 CAlor V-30 nagy tűzterü kazánal fűtenek 2-3 szalambálát tűzelnek el bene.Egy szalmabála lemértem 10-12kg ami azt jelenti hogy napi max 36kg ugyanez gondolataim szerint szalmabrikettbe is elegendo lenne.1/kg 36forint*36kg=1300forint/nap (2-3 szalambála -15C°körül volt) 

Pesta74 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2687
Szia b.p.11!
Az új kazán első begyújtásnál kapott egy nagyon vékony ,filmszerű kátrányréteget.Ezen felül,levelekben magátol lehulló koromréteg képződik a tűztérben,de ezzel nem is foglalkozok... Nálam 2 colos elmenő-visszatérő van, Pillanatok alatt 40-50 fokos a víz a kazánban (ez kb.10-15 perc), ezalatt szépen megindul a keringés magától (gravitációs,szivattyú nélkül)és viszonylag gyorsan megfordul. Kb 20 perc és már melegszik is a visszatérő. A kazán így nagyon rövid időn belül 60 fok körül van, ez jót tesz a huzatnak is és szárazon tartja a tüzteret ill. a táskákat is. Kátrányosodást és egyéb trutymókat,sem most sem az előző kazánnál(Duna II),nem tapasztaltam, még a kéményben sem.
Előzmény: b.p.11 (2686)
b.p.11 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2686
Mindenkinek
Ahol régi vastagcsöves gravitációs szivattyú nélküli rendszer van ott is kátrányosodik a kazán, kémény stb?
Mert ha jól tudom abban az esetben lassan melegszik fel az egész rendszer tehát a visszatérő is sokáig hideg marad.?
crgabor Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2685
Szia lehet nem jól adtad meg a számod mert nem tudlak felhívni.
Előzmény: majestic75 (2668)
la_co Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2684

rengeteg kontár van a szakmában, ugyanúgy, mint bármelyikben:( én egyedül építettem fel a házamat, csak két ács segítségét vettem igénybe. a gázt természetesen szakember csinálta, egy régi ismerősöm. aztán amikor a vegyest kellett csinálni ajánlották ezt a gyereket... megcsinálta "rendesen", de ott kellett állni felette és a végén mégis kicsi lett és alacsonyan volt a kiegyenlítőm és nincs összekötve az előremenő meg a visszatérő. a többi szépen meg van csinálva, azokra nem mondok semmit:)

megoldhattam volna úgy is, hogy egy igazi szakit hívok, de arra már nem maradt pénzünk... szerintem a duplája lett volna. a minőségi munkát meg kel fizetni, de ugyanakkor benne van a rizikó is, hogy vajon tényleg minőségi-e? csak a végén derül ki.

Előzmény: HUCsa (2683)
HUCsa Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2683
Köszi!
Rengeteg helyen le van írva (szerintem itt is volt róla szó), hogy hogyan KELL a vegyes tüzelésű rendszereket kialakítani és üzemeltetni, hogy a kazán/kémény, stb. élettartama a lehető leghosszabb, étvágya meg kicsi legyen.
Nem értem, hogy egyesek, főleg kivitelezők miért nem veszik ezt figyelembe. Összeraknak egy rendszert, ami nem is tud megfelelően működni. Vagy jól rakják össze, de nem tanítják meg a használatát a felhasználóval.
Előzmény: Who111 (2682)
Who111 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2682
Bingó! Ott a pont...
Előzmény: HUCsa (2681)
HUCsa Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2681
Jól beszéltek a boltban, mindenképpen kösd össze!
Ezzel az összekötéssel és egy 3 utas termoszeleppel lehet kiküszöbölni azt a problémát, amit Who111 is említett. Beállítod a termoszelepen, hogy min. 60 fokos vizet keverjen a visszatérőbe, és jó eséllyel megszűnik a kátrányosodás, és a kazánod élettartama megnő.
Előzmény: la_co (2680)
la_co Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2680

nálam sajnos csak érintéssel lehet megállapítani a visszatérő víz hőfokát:) az elmenőt ugye mutatja a kazán hőmérője, de most a visszatérő is beállt egy hőfokra. ha az előremenőm úgy 60 fokos már nem tudom megfogni a csövet, a visszatérő szerintem úgy 10-15 fokkal lehet hidegebb...

a boltban ahol vásárolni szoktam azt javasolták, ha nem maradna abba a kátrányosodás egy csővel kössem össze az előremenőt és a visszatérőt és egy szeleppel szabályozzam, csak úgy kézzel, mennyi menjen közvetlenül a visszatérőbe. nem kellett, mert most rendesen működik...

Who111 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2679

Lemezkazán - Öntvénykazán és a kátrányosodás:

 

Szerény véleményem szerint itt egyszerűen arról lehet szó, hogy az öntvény

lassabban melegszik át, így több ideig "hideg" a hőcserélő felület, emiatt jobban

kátrányosodhat a cucc. Valamint asszem jobb a hőátadása is az öntvénynek.

Ez jobb hatásfokot jelenthet, de ez a nagy gond is, főleg, ha túlméretezett a kazán.

Ott csak egy puffertartály tud segíteni a kazáncserén kívül.

Ugyanis a túlméretes kazánban vagy megforralja az ember a vizet, mivel nincs ami

elvigye a hőt, mert kicsi a rendszer hozzá, vagy alacsony hőfokon járatja az amlített

jelenségek közepette.

Ha viszont puffert fűt, ott maxon mehet a kazán, ameddig kell.

Persze itt meg bejön egy olyan probléma, hogy a puffer egy darabig bőségesen tud

hidegvíz utánpótlást biztosítani a kazánnak, ami megint csak nem jó, mivel megint

csak hideg lesz a hőcserélő és kátrányosodik.

Ezt az áramlási sebesség lassításával lehet kiküszöbölni, valamilyen csőtermosztáttal

v. hasonlóval, ami nem engedi túlhűlni a hőcserélőt.

 

De a legjobb, ha nem méretezzük túl a kazánt.

Mindenképpen lényeg azonban, hogy a visszatérő hőfok ne menjen egy bizonyos

érték alá.

Nem véletlen, hogy a keringetést is akkor szokták elindítani, ha már a kazánvíz elért

egy bizonyos hőmérsékletet.

Viszont, ha 80-90 foknál elindítom a keringetést full gázzal, és a kazán megkapja a

hidegvizet, érdekes dolgok történhetnek...

Valahogy a kazánvíz hőfokának a függvényében kéne folyamatosan szabályozni a

keringetést...

Előzmény: pocmokpapa (2669)
HUCsa Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2678
Én mindig 85-90 fokos kilépővel fűtök. Csak fával.
Előzmény: ja nyugi (2676)
la_co Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2677
ez durva. én csak fával tüzelek, de egy-két méretes darab nagyon durván meglöki a hőfokot. képzelem akkor milyen, amikor szénnel bedurrantassz!
Előzmény: ja nyugi (2676)
ja nyugi Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2676
Ma majdnem megszaladt, a rendszerem.
Időnként fojtás nélkül üzemeltetettem, ma is, így történt. Leégetés céljából, hetente max. kétszer lángterelő lemez nélkül fűtők be. Elég nagy tömegű szenet találtam rárakni, ami lefojtotta a lángot, emiatt kitámasztottam az alsó lánccal vezérelt huzatszabályzó ajtót. Húsz perc múlva, már 90 Celsius fok felett, volt a mutató lent, ami azt jelenti, hogy fenti hőmérő a 100 Celsius fok körül járt. Tanulság magam számára, veszélyes üzem, vigyázni kell különösen a kőszén tüzelésnél.
MadDekken Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2675
Lehet, de minek? A papírból rengeteg hamu marad vissza, kínlódás, szenvedés van vele csak. És hát kartonpapírból nem lesz 70 fokos előremenő egykönnyen...
Előzmény: kamatadofalo (2670)
MadDekken Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2674
Így fog maradni, sztem nem fogsz észlelni változást.

Az én kazánom is ilyen belülről, vékony kátrány, leváló barna darabokkal. Én is lekapargatom hamuzáskor. A füstcsőben és a kéményben minimális korom.
Előzmény: csocsanszkaja (2672)
csocsanszkaja Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2673
az még lemaradt a végkövetkeztetésnél, h szerintem fontos a magas (min 65fokos) üzemvíz és nem szabad túlméretezni a kazán teljesítményét!
Előzmény: csocsanszkaja (2672)
csocsanszkaja Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2672

Sziasztok!

 

Én is összegzem hatalmas nagy tudásomat a kazánok terén :)

 

Én az előző 4 szezont (azóta volt vegyes a házban) egy ősrégi '82-es lemezkazánnal vittem végig. A kazán előélete nem ismert (annyit mondtak róla a ismerőseim, h megkímélt). én is fűtöttem benne mindennel (fenyő deszka gyökér nedves tölgy száraz akác).

És a lényeg: soha nem mentem 50 fok fölé (előremenőn). Eredmény: hetente kellett tisztítani a kazán füstjáratait és ki is szedtem belőle egy diszperzites vödörnyi fekete-szutykos trutyit) és a kéménybekötésnél is volt egy vödör a lecsurgó "víznek", + a kéményem is "izzadt".

 

Most van egy 5 tagos öntöttvas kazánom.

Eddig csak száraz akác ment bele, de min 60-65fokon megy az előremenő. 2-3 hét folyamatos üzem tapasztalatai:

1.: trutyi nincs (sehol)

2.: a kazánon belül van egy fekete "zománcréteg" max 1mm-es vastagságban

3.: minden befűttés előtt le lehet kefélni (szőrkefével) a barna lemezes darabkákat.

4.: most szedtem szét a kémény felé a csatlakozást: barna koromréteg 0,5-1cm vastagságban, ami egy erre alkalmas drótkefével könnyen leszedhető volt.

 

én eddig meg vagyok elégedve vele és már várom a 7végét, kiványcsi vagyok hideg időben mit teljesít, de eddig YO!

Előzmény: pocmokpapa (2669)
ja nyugi Creative Commons License 2008.11.21 0 0 2671
Helló, nekem a lengyel szénnél is kátrányosodott.
Előzmény: pocmokpapa (2669)
kamatadofalo Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2670
Üdvözletem, érdeklődnék kazán iránt amelyben lehet tüzelni kartonpapírral.Nem ismerem nagyon ezeket a vegyeztüzelésű kazánokat és kimondottan nem találtam csak erre az anyagra specializálódott kazánt.Nagyon megköszönném ha tudnátok segíteni,hogy például a szalmabála tüzelésű kazánban papírral is lehet-e fűteni vagy külön ilyen fajtájú is létezik?!
pocmokpapa Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2669

Szia fiesta!

Én nem vagyok egy nagy vegyeskazán szakértő (október óta gyűröm csak), de néhány érdekességet észrevettem. Ez a kazán orrán-száján dőlő kátránymizéria szerintem igazán az öntöttkazánosokat súlytja (nem emlékszem, hogy lemezkazánostól ilyet hallottam (olvastam volna). Nálunk lemezkazán lett beépítve, 60%-ban fabrikettel tolom neki, kapaszkodj meg, mert fenyőfabrikettel ugyanis csak 2100 Ft volt mázsája. Begyujtáskor kb 20 kg fenyőbrikett, és 2 bükk v. tölgy rönk (55 cm hosszú, 15-20cm széles, kb 10-15 kg/db, fél éve még rigó fügyült rajtuk az erdőben, és zöldeltek a levelek ;-)) van a kazánba gyűrve, ez úgy 2-2,5 órán át ég, ezután töltök rá. A kazán belsejében, a hőcserélőkön van valami fekete trugyi, ami levelesen válik le róle, és hetente egyszer kőműves kanállal lekaparom a kazán belsejét. ilyen patakokban folyó fekete trugyiról eddig csak itt a fórumon hallottam. Szerintem az öntöttvas tagos kazánok magas kalóriatartalmú szénhez lettek kitalálva és nem fára.

Na mindehez tegyük hozzá, hogy az okosságom 80%-a innen a fórumról való ;-)

 

Előzmény: fiesta67 (2658)
majestic75 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2668
Csak a pufferből fűtök, egy 30 kw-os, boltban kapható hőcserélővel (16 ezer volt).
Előzmény: b.p.11 (2667)
b.p.11 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2667
Szia
Kérdeznék vmit. A lakás fűtése csak a tartályból megy vagy a kazánból is és a tartályból is fűthető?
És a másik: a tartályban a hőcserélő konkrétan gyári vagy házilagos megoldású?
Előzmény: majestic75 (2659)
b.p.11 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2666
Köszönöm remélem sokat segít majd.
Előzmény: pocmokpapa (2633)
crgabor Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2665
Szia!

Nekem is tetszik a Calor kazán,tudnánk rólla bővebben beszélni mondjuk telcsin?Ha igen ird meg a számod (szaga@citromail.hu)email cimemre.Köszi.
Előzmény: majestic75 (2659)
ja nyugi Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2664
Tisztelt R. Miklós Bp

Tartok tőle, hogy nem ugyanaz a problémánk oka.
Ha kinyitom a felső kazánajtót, és oda rakok egy lámpát, a füstcsonknál benézek, akkor egy lemez zárja el a füst áramlási útját. Ez a lemez provizórikusan, van rögzítve egy csavarral. A lemez és a lezárt középső tag alá pakoltam az alátéteket, és a belső éleket törtem le. Mármint a lángterelő lemez a középső tag felé eső éleit, amelyik felfeküdt a középső tagra.
kata 03 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2663

Sziasztok.

Valaki tudna segíteni hogy ,hol kaphatók elfogadható áron 500-1000l-es puffertartályok?

la_co Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2662

üdv urak!

 

felraktuk a kiegyenlítőmet a padlásfeljáróba, 12 méterre van a kazántól és kb. 3 méter magasan. a problémám teljesen megoldódott, 60 fok körül ugyan elkezdi melegíteni a túlfolyó csövét is, de ez hamar abbamarad és már nem keringeti arrafelé. 75 fokig fűtöttem este, minden ok volt, a lakásban ki kellett nyitni az ablakokat:))

én fenyőgerendákat vágtam fel, ami bontásból maradt, 40 év körüliek és porszárazak. nekem is kátrányosodott meg folyt a mocsok az első héten, de már szép fekete por marad a kazánban, nem az a fekete ragacs. azt hiszem ez így rendben lesz:)))

zetorkapitany Creative Commons License 2008.11.20 0 0 2661
Hello Majestic75

Egy jó tanács a Calor 50-hez, csinálj egy akkora lemez tepsit ami csak befér a hamuzó ajtón. Ez megkönnyíti a pernye eltávolítását, és nem árt egy kétkezes piszkavas kb 20*20-as lemez lappal és vas nyéllel mint egy kapa, ez befér a kisajton és lekotorkató vele a pernye.
Üdv Zetorkapitany
Előzmény: majestic75 (2659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!