Keresés

Részletes keresés

r1 Creative Commons License 2012.02.26 0 0 907

Rohamleptekben kezdtek bele minden fegyvernem fejlesztesebe. Rengeteg program indult, igy a csuszasok (a tervezetthez kepest) mondhatni termeszetesek.

Ha 2020 helyett csak 2030-ra lesz meg, az szvsz csak akkor szamit kesesnek ha kozben mondjuk 2028-ban beut egy olyan haboru amiben letfontossagu lenne az adott eszkoz. Amugy mindegy mikor lesz keszen. Ha nem jelentettek volna be, nem is hianyolnank (a mostani is teljesen jol ellatja a feladatat).

Az USA-ban egy elhuzodo fejlesztes nagyon megdobja a koltsegeket, ezert fontos a hatarido tartasa. Egy orosz allami vallalatnal ahol a mernok ugyanannyi fizetesert uli vegig a napi 8 orat akkor is ha van munkaja es akkor is ha nincs, nem szamit annyira a hatarido. Ott ahol fix a letszam, fix a fizetes es 10 ev alatt csak 5 evnyi munka van, mindegy, hogy azt 3, 5, vagy nyolc ev alatt vegzik el.

Előzmény: rudai gyerek (906)
rudai gyerek Creative Commons License 2012.02.26 0 0 906

No meg erősen kérdéses, hogy lesz-e belőle valami a jelzett időpontban.

Előzmény: r1 (905)
r1 Creative Commons License 2012.02.26 0 0 905

Meglepett. Bar ha az USA-nak helikopterbol is lopakodo kell, akkor ennek is lehet letjogosultsaga. Kivancsi leszek a sarkany kialakitasara (pl. oriasi belso fegyverterekre lesz szukseg).

Ami viszont elgondolkodtato az az, hogy mit akarnak ennyi uj fegyverrel a kovetkezo evtized masodik felenben.

Előzmény: rudai gyerek (896)
r1 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 904

(szvsz) Ebben a topikba a haziasszonytol a vedelmi miniszterig, az unokatol a nagyapaig barki elmondhatja a velemenyet (de ha lehet nem a masikrol, hanem a topik temajarol) es ehhez nem kitetel a magas szintu szakmai hozzaertes es tevedhetetlenseg. Az, hogy valakivel nem ertunk egyet, meg nem lehet ok folenyeskedesre, arroganciara.

Nem azert jon ide senki, hogy a masik topiklakot balvanyozza (barmekkora is szakmai kulonbseg) es elturje, a letorkolast. Igy is ritkan es kevesen jarunk be ide, ha egy-ket ember hatat fordit (mert megromlik a legkor) meghal a topik.

A magam reszerol azt javasolnam, hogy mindenki assa el a csatabardot es probaljuk meg, hatha tudunk egymas sertegetese nelkul is velemenyt cserelni. Ha nem sikerulne akkor meg mindig raerunk eldonteni, hogy keruljuk, vagy nyirjuk egymast a tovabbiakban.

Előzmény: molnibalage (900)
r1 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 903

Koszonom szepen, de csak nem fajul odaig.

Előzmény: misinator (897)
gacsat Creative Commons License 2012.02.23 0 0 902

Ez a lájtos.

Előzmény: r1 (899)
gacsat Creative Commons License 2012.02.23 0 0 901

Tessék. Itt 1 neked való beszélgetőpartner, csak győzd az iramot:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9009306

Előzmény: molnibalage (900)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.22 0 0 900

Mert megérdemelte. Sajnálatos, hogy a HTKA-n eltöltött idő alatt és a cikkeim után láthatólag gőze nincs arról, hogy ő és én milyen szinten mozgunk. Az meg a másik fele,  hogy nyilatkozgasson más nevében és főleg ne állítson valótlan dolgokat azok után, hogy láthatólag nem értelmezte a cikkemben leírtakat.

A kommentjének másik fele is elég vicces. Azok a szegény hülye jenkik, mekkora marhák voltak, hogy kiképzeték a pilótákat én nem leírták őket "darwini módon". Ugyanis, ha X pilóta generáció nagy % túléli az összecsapást - ja, és a gépek is velük együtt - akkor több oktatód lesz és az átlagszínvonal is magasabb. Van miből meríteni. Nézd meg a németeknél mi volt. 1944 elejére hány háború eleji experte élt még...? Mennyit vezényeltek oktatónak, hogy pihenjen vagy részlegesn segítsenek felhúzni az átlagot?

Minden fegyvernem átlagos színvonala 1944 elején csak távolról emlékeztetett az 40/41-es szintre.

Előzmény: r1 (899)
r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 899

Kapjatok? Kapjuk! Nezd meg a 866-os hsz-t, az pl. Neked jott.

Előzmény: gacsat (898)
gacsat Creative Commons License 2012.02.22 0 0 898

És itt csak lájtosan kapjátok.

Előzmény: misinator (897)
misinator Creative Commons License 2012.02.22 0 0 897

Topic off:

Ez egy embertípus.

Volt szerencsém(?) a stílussal találkozni Totalcar fórumokon. Egy ideig még az a gyanú is felsejlett bennem, hogy egy ottani kommentelővel találkozom a haditechnikai fórumokon is. Egy autóipari szakember, hasonló szófordulatokkal, mint molnibalage-é; ez nettó baromság stb. A nicknevét rendszeresen változtatta, ennek ellenére egy mondatából fellehetett ismerni a fickót.

Aztán írtam egy hozzászólást. Hogy ennek tudható e be, de tény, hogy utána velem - de gyakorlatilag csak velem, a többiekkel vitatkozva mai napig hozza a formáját  - egészen más hangnemet ütött meg. Normálisan válaszolt, készségesen - kérés nélkül - keresett linkeket válaszaihoz.

Egy jóideje hanyagolom az ottani kommentelést, a vitákba is csak betekintek.

Az ominózus hozzászólást ide nem linkelem be, annyira még nem ugrott nekem molnibalage :-)

Annyit súgok, ha érdekel az ominózus hozzászólásom, az idézet mondat alapján megtalálod, amit bár nem a célszemélynek címeztem, de az előzményekből pontosan tudta, hogy a lényeg neki szól :-)

"...Jellemzője eddigi "társalgásaink"alapján bizonyos személyeknek a valós vagy vélt fölényes tudás és ész birtoklásának tudata, az ebben való megrendíthetetlen hit , az ezekből formált jog az arrogáns hozzászólásokra, mások leugatására..."

Nyugodtan használd fel, ha úgy gondolod :-)))

Topic on.

Előzmény: r1 (890)
rudai gyerek Creative Commons License 2012.02.22 0 0 896
r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 895

:)

Mondjuk ebben nagy tapaszatalata van az MH-nak. Lehet, hogy nagyobb mint egyes afrikai orszagoknak.:) Mi a jot is kidobaltuk.

Előzmény: gacsat (894)
gacsat Creative Commons License 2012.02.22 0 0 894

Én az afrikai üzemeltetésre voksolnék. Ingyen elhozni, és szétrepülni. A repülőgép javításban amúgy úgy is kerülendő a kreativitás. Itt aztán lehetne improvizálni. Általános szerszámokkal amit nem lehet megjavítani, azt úgy kell hagyni. Aki meg fél, ne repüljön.

Előzmény: r1 (889)
gacsat Creative Commons License 2012.02.22 0 0 893

Ja. Viszont a szükség nagy úr. Fejlett ipari ország nagy lakossággal, és nagy bevételekkel. Ha licenszekből csinálják, az már majdnem olyan jó, mint a saját.

Előzmény: r1 (888)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.22 0 0 892

de ha egy 40 eves geppel hasonlitod es korabban pont a kepessegekrol megy a vita, akkor lesz a dolognak egy ilyen zongelye is. Foleg, hogy a datumot is odairtad. - Arra akkor mi szukseg volt?

Még mindig kevered. Egyetlen szóval sem mértem az F-15A képességeihez a PAK-FA-t. Amenyiben normális légiharc fegyverzettel rendelkezik egy PAK-FA, akkor jelen állás szerint bizony kőkemény ellenfél lenne bármilyen F-15 változat számára.

Az F-15 progam azért volt példa, mert  fejlesztéséről számtalan helyen lehet brutálisan részletesen olvasni más gépekkel összevetve. Ha az tartott annyi ideig, bőséges - ám szigorúan ellenőrzött - erőforrások mellett, akkor a PAK-FA miért tartna addig, ameddig a hurráoptimisták álmodnak...? Semmi másra nem reflketált az F-15 fejlesztésével összevetve.

A PAK-FA tényleg elérhet egy igen magas mércét. Arról álmodni, hogy ezt 2016 meg 2020-ra eléri számottevő gépmennyiséggel viszonyt teljesen sci-fi...

r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 891

zongeje. - Na megyek aludni.:)

r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 890

Ertem en, hogy a keszultsegi szintre vonatkozott amit irtal (most meg engem probalsz degradalni), de ha egy 40 eves geppel hasonlitod es korabban pont a kepessegekrol megy a vita, akkor lesz a dolognak egy ilyen zongelye is. Foleg, hogy a datumot is odairtad. - Arra akkor mi szukseg volt?

Csapattisztkent a fel eletemet kellemetlenkedni probalo, magukat meltetlanul okosnak tarto arcok kozott toltottem el. Megerzem a szandekot es tudom kezelni (de ez itt egy forum, ahol maradjunk inkabb a sporttarsi csevegesnel, hisz azert jarunk ide).:)

Nem elutalni akarlak (sot), jo, hogy itt vagy, mert mi haziasszonyok modjara eltrecselunk itt es nem nezunk utana mindennek. Ha valaki talal valamit a neten azt bedobja, aztan a szakmaisag tulzott igenye nelkul csamcsogunk rajta egy keveset. Mindenki velemenye fontos (hisz alig jarunk ide paran) es jo ha van valaki aki naprakesz, csak ne akard viz ala nyomni a fejunket.

Előzmény: molnibalage (886)
r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 889

Egyetertenek, de az uzemelteteshez nincs semmink. Pilotakat, javito es kiszolgalo szemelyzetet kell kepezni, technologiat kell vasarolni. Javitoanyagot, szerszamokat, muszereket, stb kell vasarolni. A javitasokert fizetni kell. Attol, hogy egyszeru meg nem javithatjuk kalapaccsal, nem hasznalhatjuk hozza a meglevo kenoanyagokat. Fegyvert, loszert kell rendszeresiteni, stbs stb. A gyakorlatok is emeszteni fogjak a penzt. A kivonasuk idejere sikerulne ugy-ahogy beallni a tipusra. Persze mindez csak szerintem (de majd megkerdezem az ocsemet, neki van repulogep-helikopter sarkany-hajtomu szereloi vegzettsege is).

Előzmény: gacsat (882)
r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 888

Nem nezek ki beloluk sajat 5.gen gepet (ebben az evtizedben szvsz nem lenne belole semmi) es oriasi osszegeket emesztene fel a fejlesztes. Ha megnezed akkor ezt is ugy legoztak ossze:

http://htka.hu/2009/01/21/del-korea-buszkesege-ta-50-golden-eagle/

Előzmény: gacsat (885)
r1 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 887

Ertem, koszonom. Az nem a szokasos eljaras, hogy az SZNR onalloan lokatorral derit fel, marcsak azert sem mert nem ismeri fel a sajat gepet es elarulja magat (ugy mintha en sotetben zseblampaval mennek es keresnelek). Lehet felderiteni (ha tudja a varhato iranyt) es celtkovetni, de arra a Tov-ot (optikai celkoveto rendszer) kell hasznalni. Ilyenkor nem lat az awacs semmit. A KRUG-nal amugy analog szamitogep van.

Normal esetben a Szoc derit fel, csekkol, kijeloli es elosztja a celokat es kabelen, vagy telekodon megy at az utegek SZNR-jeihez.

Előzmény: gacsat (881)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.21 0 0 886

Az, hogy Te 40 evvel ezelotti prototipus szintjet el nem eronek probalod beallitani a PAK-FAT, jelen infok alapjan inkabb tunik sztereotipianak.:) Az ilyen kinyilatkozasokra irtam korabban, hogy degradalod.

A készültségi szintet összekvered a fejlettségi szinttel. Az igen, nem semmi...

Előzmény: r1 (877)
gacsat Creative Commons License 2012.02.21 0 0 885

Ha viszont nem saját lessz, akkor másokra fognak szorulni. Mindenből inkább licenszet kellene venni, kerül amibe kerül. Nézd meg Tajvan esetét. Kína ellenében senkire sem számíthat.

Előzmény: r1 (880)
gacsat Creative Commons License 2012.02.21 0 0 884

Lehet már meg is jött. Az ELTA valakinek eladott vagy 100 radart.

Előzmény: r1 (879)
gacsat Creative Commons License 2012.02.21 0 0 883

Én remélem lessz.

Előzmény: rudai gyerek (878)
gacsat Creative Commons License 2012.02.21 0 0 882

Én azt értékelném benne, hogy egyszerű, mint a faék. Ide ez való. Ha tényleg ingyen adnák, el kéne hozni.

Előzmény: r1 (872)
gacsat Creative Commons License 2012.02.21 0 0 881

Arról volt szó, hogy valaki rágerjesztette a célkövető radart 1 AWACSre, és 1 mp múva a képernyő kifehéredett. Arra, hogy úgy maradt-e, arra nem emléxem. Még a komenizmusban kb ennyire is értékeltem az egész lérakozást. Nagyjából biztos voltam benne, hogy tejesen hatástalan.

Előzmény: r1 (869)
r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 880

Ja igen, mikor lehet belole valami? Szvsz attol fugg, hogy mennyire szeretnek a sajat es a partnerek iparara tamaszkodni, ill milyen mertekben vonnak be masokat. Hajtomunek, lokatornak, katapultulesnek es meg egy csomo mindennek (beleertve a fegyverzetet is) szvsz nem erdemes onerobol nekiallni. Ha pedig amerikai/izraeli cegeket is bevonnak es meglevo rendszerekbol epitkeznek, akkor szvsz legkesobb 2015-ig repulni fog.

Előzmény: r1 (879)
r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 879

Amikor arrol szoltak a hirek, hogy partnereket vonnak be a fejlesztesbe akkor ugy gondoltam, hogy meg sehol sem tartanak (van egy latvanyterv es kesz), mert a partnereknek az eltero igenyeit is figyelembe kell majd venni a tervezesnel. De az orrkup masra enged kovetkeztetni. Ugy gondolom, hogy a tervezessel egeszen jol allhattak es olyan partnereket kereshettek akiknek megfelel a terv es hajlandoak anyagilag beszallni a megvalositasba.

Nem hiszem, hogy egy nagy kethajtomuves gepet almodtak meg, hanem egy konnyebben (es olcsobban) kivitelezheto dologot. Pl egy F-16 meretu egyhajtomuves sarkanyt toloerovektoralas es mas nyalanksagok nelkul.

A penz valoszinuleg nem lesz akadaly, emellett del-koreaban van nehany ceg akire lehet tamaszkodni. Ami pedig nem megy hazon belul (es a partnereknel sem) azt mint latjuk kiadjak bermunkaba. A lokator es mas elektronika johet akar izraelbol is.

Gondolom mindjart leirja valaki, hogy baromsag amit irok, de az ido erre is valaszt ad..:)

Előzmény: rudai gyerek (878)
rudai gyerek Creative Commons License 2012.02.21 0 0 878

Gondolom már egy ideje valóban komolya(bba)n foglalkoznak a kérdéssel.

No de hogy ebből mikor lesz használható repülőgép, azt nem tudom...(van egy olyan érzésem, hogy nem ebben az évtizedben).

Előzmény: r1 (876)
r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 877

Lehet, de amiket koraban irtam azokat a kesobbi orosz nyilatkozatok egeszen jol visszaigazoltak. Lehet, sot biztos, hogy nem pontos, de a tervezo, gyarto, stb nyilatkozatainal jelenleg nem allnak rendelkezesre hozzaertobb forrasok. Az, hogy Te 40 evvel ezelotti prototipus szintjet el nem eronek probalod beallitani a PAK-FAT, jelen infok alapjan inkabb tunik sztereotipianak.:) Az ilyen kinyilatkozasokra irtam korabban, hogy degradalod.

Lehet, hogy nem lesz igazam, de ugy gondolom, hogy a Te allaspontod sem lesz kozelebb a valosaghoz. Ezen jelen pillanatban nincs ertelme vitatkozni, az elet par even belul visszaigazolja.

Nem tudom mennyi idot toltottel el egyenruhaban (nekem a felesegem es a testverem is fotiszt) es az elmult evtizedekben eleg sokmindent lattam a VSZ-tol a NATO-ig es benne magunkat is ahhoz, hogy lassam: Nyugatrol sem jon be tobb okossag mint amennyi keletrol jott, mi pedig nem valtozunk.:)

Előzmény: molnibalage (874)
r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 876

Gondolom nem az orrkupnal kezdik el tervezni, igy pontos meretekkel kell mar rendelkezni a sarkany azon reszerol is amihez csatlakozni fog. - Ezek szerint ezt mar egy ideje reszelik.

Előzmény: rudai gyerek (864)
r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 875

Csakhogy nem egyforman. Ez olyan mint egy petpalack.:)

Nem ertem mikor nalunk egyesek kihozzak, hogy korszerubb mint egy Mi-17 (biztos a szanko miatt).:) Ilyenkor kellene a parametereket egymas melle tenni, de ilyenkor kerulik a teteles osszehasonlitast. Mondjuk megerdemlik a hazaiak, hogy ezt kapjak (remelem nekem mar nem kell felulnom egyikre sem).

Ha valami amerikai akkor nalunk szokas elotte hasraesni, mindegy, hogy kezifegyver vagy barmi mas. Kezifegyverre is eleg ratenni egy sint, hogy hazank fia tehessen ra egy zseblampat (ami csak arra jo, hogy mar messzirol eszrevegyek), aztan barmilyen sz@r a mienkhez kepest, nalunk tuti ajnarozni fogjak. Mondjuk nem csoda mert nem ertenek hozza, hisz csapott celgombbel sem tudott megtanulni loni az evtizedek alatt a Ht allomany sem (kivetel az a nehany fo evente, akiket versenyekre keszitettunk fel). A tobbi karacsonyfanak nezi a fegyvert is es minel tobbmindent lehet raaggatni annal jobban tetszik a tudatlannak (en minden ilyet bevezetnek, persze az iletmenyuk terhere). Hozzaerto modon el is ajandekoztuk az afganoknak azt ami jo volt, magunknak pedig megtartottuk a legrosszabbat amit lehetett (persze magyar katonanak mindegy, ugyanarra kepes barmelyikkel).:) De nem csoda, hisz attol, hogy valakit valaminek kineveznek meg nem fog erteni hozza. A fegyvertorvenyunket sem valoszinu, hogy megmutattak hozzaertonek, mert akkor nem lenne olyan a torveny ami alapjan 100-ezres nagysagrendben lehetne embereket bebortonozni.

Az amerikaiakkal is csak elhitetik, hogy tudnak, mert amikor eljottek hozzank egy-ket versenyre, meg az egy hetet keszult magyar sorkatonaknak sem ertek a nyomaba sem.

Amikor 95 korul az angolok ujdorogdon voltak, a magyar ujsagirot is csak ok erdekeltek (jo magyar szokas szerint). Persze amikor bekuldtem veluk szemben a romvarosban egy rajt es kis tulzassal nehany perc alatt veszteseg nelkul felszamoltak oket, akkor mar akart volna az ujsagiro velem is beszelni. - Addig meg sem latta a mieinket. - De beszelhetnek a delszlav tersegrol, vagy akar ciprusrol is. Utobbi helyen csak civilkent neztem be a loterre, de 20 perc mulva mar az angolok atadtak a loveszetvezetoi statuszt es a kikepzok bealltak tanulni. Azoknak legalabb van annyi eszuk , hogy ha valami jot latnak azt megprobaljak eltanulni (de csak azt es nem esnek hasra barmitol). Kishitu, behodolo, nyugat ajnarozo nepseg vagyunk Azzal sem tudunk mit kezdeni amiben elonyben vagyunk. 94-ben a bekefenntartas sokkal korszerubb modon tortent nalunk mint nyugaton. Hozzank jottek tanulni, mondvan, hogy egyszer majd ok is ezt a modszert szeretnek bevezetni es mint mintat szeretnek tanulmanyozni. Persze a hazai elit annyira nem latta ezt at, hogy rovid idon belul atvettuk a kinti modszert. Biztos valamelyik eszlenyt kikuldtek kulfoldi utra es mivel kint mast latott, ezzel az ujitassal a fejeben jott haza. Nem egy idiotasag kerult ilyen modon bevezetesre. 

Előzmény: falconfun (873)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.21 0 0 874

falconfun leírta, amit akartam. Továbbra is azt látom, hogy sztereotípiákban gondolkodsz. Képzeld, minden gépen vannak olyan felületek, amire nem léphet rá az ember, mert eloszló terhelésre vannak méretezve és nem arra 80-100 kg-os ember rugózzon rajta...

falconfun Creative Commons License 2012.02.21 0 0 873

Miért kéne megijedni? Bármelyik gép borítását megnyomkodod, az "rugózik".  Nem az UH-1N védelmében mondtam.

r1 Creative Commons License 2012.02.21 0 0 872

Igaz, hogy fontosak a papiron kimutathato kulonbsegek, de a szaraz adatok nem mindik tukrozik jol a valosagot. Amikor meghallgattam egy maganyos jugo Mig-29 lelovesenek hanganyagat, abbol eleg jol latszott, hogy BVR kepesseg ide, NATO teljes legi arzenalja oda, baromi nehezen es sokara sikerult leloni. Ha nem lett volna egyedul lehet, hogy maskent sul el.

Amikor viszont erdemes lenne a szaraz adatokat osszevetni (pl. UH-1N vasarlas, de mondhatnek mast is), akkor pedig sokan valamiert nem erzekenyek a szembeotlo kulonbsegekre. Ultem mindket gepen es nem ertem mit latnak benne (ha csak azt nem, hogy amerikai). Majd egyszer nyomkodd meg kivulrol a boritasat (de ne tul durvan) es meg fogsz ijedni.

Előzmény: molnibalage (870)
r1 Creative Commons License 2012.02.20 0 0 871

Gyorben vagyok a HT lakotelepen, majd itt az erkelyen atkerdezek (az utolso krugos zpk itt van ket emelettel feljebb). - Valamikor regen egyutt kerultunk a krughoz.

Előzmény: molnibalage (870)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.20 0 0 870

Lehet, hogy mégsem ott olvastam, nem találom. Szóba jöhet még az sg.hu  haditechnika topikja vagy az Air Power blog. Bár, ha megkérdezed, akkor gondolom válaszolnak a légvédelmis topikban is.

Előzmény: r1 (869)
r1 Creative Commons License 2012.02.20 0 0 869

Alkalomadtan majd beleolvasok. Koszonom az infot.

Előzmény: molnibalage (868)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.19 0 0 868

A Krugnak sem egy változata volt. Az eset nem túl rég volt említva a másik topikban.

Előzmény: r1 (867)
r1 Creative Commons License 2012.02.19 0 0 867

No ha szerinted az elektronika semmivel nem vedtelenebb mint pl a hidraulika akkor legyen ugy, en ezen nem vitatkozom.:)

A KRUG eseterol a "jenk ECM-el"-nem tudok. 94 elejen eljottem keszthelyrol es mire ujra osszefuthattam volna a rendszerrel akkorara kivontak. Annyit azert megjegyeznek, hogy a KRUG egy 1964-es technika es nem volt egy fejlett zavarvedelme. Ennek ellenere nem mindegy, hogy telekodos, vagy vezetekes kapcsolat volt es meg sokminden, mert az SZNR-rel passziv tv-kameras felderitest is lehetett vegezni (es hiba nem lat semmit az egesz ezred ha valamelyik utegnel azzal eszrevesznek).

Előzmény: molnibalage (865)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.19 0 0 866

Szerintem meg inkább befoghatnád a szád...

Előzmény: gacsat (862)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.19 0 0 865

Ez alapvetően marhaság. Az jenki gépeket is szintén tervezték atomháborús körülményekre. Az EMP hatásaival szemben nem egyáltalán nem védelenebb a primitívebb pont azért, mert primitívebb. Láds a légvédelmis topik és Krug esetén.

A jenki ECM nem csak megnehezíttete a cékövetést, de az egyik Krug-ot, ami nem bírt magával itthon, azt szépen le is nullázta. Azért, mert a primitív redszere egy viszonylag egyszerűbb zavarvédelmi eljárással sem tudott mit kezdeni...

Előzmény: r1 (861)
rudai gyerek Creative Commons License 2012.02.19 0 0 864
rudai gyerek Creative Commons License 2012.02.18 0 0 863
gacsat Creative Commons License 2012.02.17 0 0 862

Neki aztán magyarázhatod. A műszaki paramétereken kívül nem figyel semmire. Politikai, vagy akármilyen más meggondolásokra teljesen figyelmetlen.

Pl. a világháborúban 1 vadászrepülő várható élettartama 20 óra volt. 1 bombázóé 90. Erre a legjobb a fából, vászonból, és acélcsőből eszkábált JAK volt, a bilivas motorjával.

Ha 1 vadászpilóta várhatóan nem élte túl az 5. harcérintkezését, akkor minek jól kiképezni? Darvinilag úgy is kiválasztódnak a jobbak.

Kicsit jobb értékekkel ez volt várható 1 esetleges 3. vh. soha be nem következő 3. hetétől.

Előzmény: r1 (861)
r1 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 861

Atomhaboruban a fejlett elektronika nem eppen elony (marpedig a 3.VH az lett volna), nem veletlenul voltak a legvedelmi raketakhoz is nuklearis robbanofejek es nem veletlenul alltak a szarazfoldi erok is Gl es HK egysegekbol. Az F-15-oseid max a kemotoxos leggyel versenyezhettek volna zuhanasban.:)

A SZU-ban pedig sokaig a 3. VH korulmenyeit vettek alapul a fejleszteseknel. Nagyon jo dolog a mosogatogep, de ha nincs aram akkor nagyon nehez lehet vele kisurolni egy fazekat. Tehat amikor osszehasonlitjuk a szivaccsal akkor nem art megjegyezni, hogy bar muszakilag fejlettebb, de nem minden korulmenyek kozott jobb egy szivacsnal.

Egy kiterjedt atomhaboru eseten mas szamitana korszerunek mint a demokracia fegyveres terjesztesekor.

Előzmény: molnibalage (855)
belic Creative Commons License 2012.02.16 0 0 860

Koszi!

Előzmény: falconfun (859)
falconfun Creative Commons License 2012.02.16 0 0 859

A világon elsőként az US NAVY használt sisakcélzót a modernizált F-4S/N vadászbombázóin 1975-től. Ez a Sidewinder SEAM (Sidewinder Expanded Acquisition Mode) üzemmódjával lehetővé tette, hogy a gép hossztengelyéhez képest kb.30 fokon belül lévő légi célt kijelölje a rakéta számára, vagyis az infrafejet a kellő irányba fordítsa.  A befogás hangjelzését követően a rakéta indítható volt. A dél-afrikaiak hasonló redszert dolgoztak ki a saját fejlesztésű Kukri rakétához . Ezt követően jöttek a szovjetek a hasonló képességű sisakcélzókkal, amelyek az R-73-assal működtek együt. Annyiban jelentett komoly előrelépést a dolog, hogy a tartományt a hossztengelyhez képest 45 fokosra növelték. Hosszú késéssel követték a nyugatiak a dolgot, de már +/-90 fokos indítási zónájú rakétákkal, és a jenkik esetében a JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System) sisakdisplay-el, amely azonban már nem csak légi cél kijhelölésre szolgál.

A sisakcélzó egy kört/keresztet/pontot (típustól függően)  vetít a pilóta szeme előtt lévő kis refelxüvegre. a szimbólum megjelenése, eltűnése, villogása tudatja, hogy mikor indítható a rakéta. A sisakdisplay mindezeken felül folyamatosan kivetíti a repülési adatokat, sebességet, magasságot, irányszöget, a cél távolságára vonjatkozó adatokat, a radar, lézeres célmegjelölő információit, a cél hovatartozását (fontos!!!) vagyis a pilóta oldalra vagy felfelé nézve is pontosan a tudatában van az összes szükséges paraméternek. Mindezen felül a 3D-s audió rendszer a veszélyforrás irányából hallhatoan jelez, és a többi saját gép pilótájának rádiózását is arról hallja, amerre az valójában van. A JHMCS még arra is képes, hogy ha a pilóta nyaka már nem tekeredik a szükséges mértékben, de a szemét még képes elfordítani. akkor a HOTAS-al egy gombnyomással a kívánt irányba 30 fokkal eltolja a látómezőt. És még lehetne sorolni, hogy mi a különbség egy sisakcélzó és egy sisakdisplay között. Ránézésre is komolyabb a JHMCS és természetesen árban is, a százezer dolláros kütyüt egyszer volt alkalmam kézbevenni és alaposabban megvizsgálni, nem kiállítási makett, hanem az avianói bázison élesban használt eszköz volt.

Előzmény: belic (856)
molnibalage Creative Commons License 2012.02.16 0 0 858

Valamelyik F-4 Phantom változaton már volt a '70-es években, de nem terjed el.

Előzmény: belic (856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!