Keresés

Részletes keresés

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139438

Köszönöm a gyors beavatkozást!

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139437

Ő nem volt itt eddig. Csak ma este is kivágtam egy nickjét a vadászfórumról és most itt is megtalált.

Bocs a topiclakóktól, hogy az idétlenkedését kell olvasnotok, remélem, a modik megunják előbb-utóbb.

Előzmény: öreg_néne_b (139436)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.30 0 1 139436

Képes voltál ezért regisztrálni egy új néven, mert a sajátodon égőnek tartottad az offtopic személyeskedést. Nem szeretnék erre a szintre süllyedni...

Előzmény: párducgalóca (139434)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139435

off

Mivan nyuszifül? A sokadik nickedet is kivágtuk a vadászfórumról és most megint utánam koslatsz?

Úgysem bírsz magaddal, előbb utóbb innen is repülni fogsz.

Előzmény: párducgalóca (139434)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139433
Vigyázzál mert becsap. Azért viszakozott, mert a héten még ő akarja szedni :D
Előzmény: Jacktwoo (139431)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139432

Aha, szóval miattad nő dinnye a szórók környékén!... :)

Előzmény: beetee (139430)
Jacktwoo Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139431

Köszönöm!

Előzmény: homerx (139429)
beetee Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139430

Francba... én nem kerülgetem, piszkálom ki a magokat. Mind lenyelem...

Előzmény: 6lac (139427)
homerx Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139429

kb igy, de inkabb pentektol. ja, es nem most, hanem a jovo heten. most max szegfugomba utan keresgelj csutortokon.

Előzmény: Jacktwoo (139428)
Jacktwoo Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139428

Így a nagy zuhék után, a Mátra északnyugati lejtőin melyik nap lenne érdemes szétnézni vargánya ügyben? Szerda-csütörtök-péntek?

Köszönöm!

6lac Creative Commons License 2019.07.30 0 4 139427

Jesszus! Vihar a biliben! :) Azon lehet és néha kell is elmélkedni, hogy hogyan csináljunk fából vas karikát, összeveszni rajta szerintem fölösleges. És ha már itt tartunk a dinnyeszezon közepén, aki az erdőben végzi el a "nagy" dolgát és előtte görög dinnyét evett - és tételezzük fel, hogy egy-két magot le is nyelt - az legyen kedves kiválogatni és hazavinni a magokat! :)))))

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 -1 0 139426

:-)

Ezt már rég levettem, kíváncsi voltam, meddig bírod... :-)

Előzmény: barkócza (139425)
barkócza Creative Commons License 2019.07.30 0 1 139425

Úgy látom, nincs mit beszélnünk egymással.

Előzmény: Boarhunter (139424)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 -2 2 139424

Én viszont azt látom, hogy nagyon felszínes ismereteid vannak a témáról de csökönyösen ragaszkodsz a vélt igazadhoz.

-Vadgazdálkodás nem csak erdőterületen van. Viszonylag kevés az olyan vadászterület ahol kizárólag erdő van, annál több az olyan, ahol jóformán nincs is erdőborított rész. Akkor mit akarsz összehangolni mivel? A nagy, összefüggő erdőterületek nagyrészén (még) az állami erdőgazdaságok gyakorlolják a vadászati jogot, tehát nincs ott szétcsúszva semmi.

A szóró kialakításának egy adott helyen ezernyi oka lehet, közeli beállóhely, olyan mezőgazdasági kultúra közelsége ahonnan el kell csalni a vadat avagy olyan erdősült rész amiben benn kell tartani. A flóraszennyezés, ami, mint már írtam, amúgy is lokális jellegű, nem szempont mert nem törvényszerűen bekövetkező esemény(valójában egyáltalán nem olyan gyakori mint azt te sulykolod).

A szóró és etető közt egyáltalán nem olyan éles a határ mint írod. Ahol csak kukoricával etetnek, ott nincs meghúzva a vonal, hogy meddig szóró és mettől etető. Ahol szálastakarmány is van, ott a több látogató révén jóval nagyobb a taposás, ha kerül ki a szemes takarmánnyal gyommag, akkor sincs esélye szárba szökni.

Más kérdés, hogy kis szórókat egyénileg is üzemeltetnek a vadászok, nyilván kevesebb takarmánnyal. Ezek, ha jól csinálja a delikvens, nem jóllakatják a vadat csak fenntartják az érdeklődését. Jobb a napi két-három kiló kukorica kiszórás mint a havi két mázsa. Terjednek a programozott automata szórók amelyek napi egy-két alkalommal egy kisebb mennyiséget szórnak. Ezekbe nem lehet akármilyen vackot rakni mert eltömődnek.

Az pedig mégiscsak érv, hogy a mellékterméket, törtszemet is meg kell etetni valamivel. Mindennek helye, szerepe van ebben a körforgásban akár tetszik neked, akár nem.

A természetvédelmet én azért nem keverném bele, mert szakmai hozzáértés, kompromisszumkészség nincs. Zavaros ideológiák vannak amelyeknek mindig a gazdálkodók fizetik az árát, tilalomfák vannak amelyek persze csak az átlagemberre vonatkoznak.

Korrupcióval átszőtt, pénzlenyúlásra szakosodott, a csalánt mindig más f@szával verő bagázs.

Előzmény: barkócza (139423)
barkócza Creative Commons License 2019.07.30 -3 0 139423

Látom, nem akarod megérteni, hogy mit mondok. Lehet szórókat létesíteni. Lehet vadgazdálkodást folytatni, és kell is. Csak össze kell hangolni a vadgazdálkodást az erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Ez, ugye, a kommunizmus alatt csúszott szét, amikor szétválasztották az erdőművelés és a vadgazdálkodás jogát. Most ugyan részben megint összehozták a kettőt, de nem igazán. Ami abban mutatkozik meg, hogy a túltartott állatállomány sok helyen szétrágja az erdőt.

A természetvédelem és a vadgazdálkodás összehangolásának egyik aspektusa az, hogy a; ne érzékeny területen alakítsák ki a szórót, b; ne szórjanak ki idegen gyommagvakat a szórókon. Mint említetted azt a trivialitást, a szóró nem azonos az etetővel. Így van, az etetők környékén nem is jellemző a gyomterhelés, oda egészen más minőségű (jóval drágább és jóval több) takarmányt helyeznek ki. A szórók fenntartásának költsége ennek mindössze töredéke: ezen mégis spórolnak a flóraszennyezés terhére. Ha egyszer az etetéshez képest a szóró költsége töredéknyi, vajon miért nem lehet itt is gondosan megválogatott takarmányt kihelyezni? Az nem érv, hogy az ocsút is meg kell etetni valakivel.

Előzmény: Boarhunter (139421)
heyderia Creative Commons License 2019.07.30 0 1 139422

A mulcs most fülőkét, amely jelenleg szegfűgombácska terem. Egy gombásztárs volt szíves megosztani a helyszínt, köszönet érte. Így is még mindig tíz alatt a "pompás fülőke" vagy "pompás szegfűgombácska"  hazai előfordulásainak száma, 5 éven belül már mindenki ismerni fogja ezt a hazánkból 2008-ban először megjelent és dokumentált fajt.

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.30 0 2 139421

Egyáltalán nem erről van szó. A szórózás nem a vad hízlalása. Helyhezkötést szolgál, hogy ne a mezőgazdasági kultúrákban károsítson, egyben a sikeres vadászatot is segíti. Másrészt könnyebb így a vadnak túlélni a telet amikor a terményt betakarítják a földekről és sokat kellene járni a táplálék után.

Másrészt a szórók körül előforduló "gyom" szennyezés csak lokális jellegű mivel másutt nem találja meg a neki kedvező életfeltételeket.

Harmadrészt én úgy gondolom, hogy ami az erdei állatoknak-legyenek azok akár madarak vagy kisemlősök-táplálék, azt vétek lenne eltüzelni.

Végül pedig elegánsan átsiklottál afelett, hogy nem cél és nem magától értetődőd gyommagot kijuttatni az erdőbe. Ha az a termény, ami bekerül a telepekre, rendes körülmények között lett termesztve és betakarítva, akkor elenyésző a gyommag mennyisége. Kalászosban amúgy is kevés van. Napraforgóban már inkább akad de annak a tisztítási maradéka nem kerül takarmányba, nem oda való. A kukorica a necces bár ha rendesen elvégezték a növényvédelmét, akkor abban sincs.

A mezőgazdaság és a vadgazdálkodás is egy gazdasági folyamat, működő folyamat ami ellen lehet puffogni, jelszavakkal dobálózni de a hozamuk annál fontosabb mint hogy némelyek egyéni érzékenysége miatt felrúgjuk a bevett modelleket.

Előzmény: barkócza (139420)
barkócza Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139420

Ez az alapvető különbség. Te csak a vadászat szűk szempontjairól beszélsz, ti. hogy legyen jól táplált, kilőhető vad. A természetvédelem a teljes életközösséget nézi, és ott  minden idegen növény káros. Meg a muflon is. Azokat, lécci, lődd ki az összeset. Sziklagyepre pedig szóró semmiképpen nem való, nyiladékon lehet.

Előzmény: Boarhunter (139416)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139419

Erről van szó, mindenki moderálja saját magát, és nem kell makacsul ragaszkodni az utolsó szó jogához.

Előzmény: Luridus (139418)
Luridus Creative Commons License 2019.07.30 0 0 139418

Véleményem szerint nem kéne ide moderáció, ha indulatmentesen, a mások becsmérlése nélkül cserélődnének a gombákról és a gombászatról a vélemények.

Szívesen olvasok különböző nézetekről, ha az ismereteket gyarapít és nem személyeskedő, bántó.

Előzmény: KajaK_KaraK (139407)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139417
Nofene, lemaradtam valamiről? :-)
Előzmény: öreg_néne_b (139414)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.29 0 2 139416
Neked gyom, az ott élőknek táplálék.
Ők vannak otthon...
Előzmény: barkócza (139409)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.29 0 2 139415
Hol is formáltam véleményt erről a közösségről?
Ja, sehol...
A veled kacsolatos véleményemet pedig már rég ismerheted. Nem véletlenül kerülöm a kommunikációt veled.
De szemmel láthatóan nem tudsz letapadni rólam. Rosszindulatú vagy és buta.
Előzmény: gombászok (139406)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139414

Engem veréssel fenyegetett. Igazi kultúrember, itt lenne a helye... :(

Előzmény: MicroWizard_ (139413)
MicroWizard_ Creative Commons License 2019.07.29 0 2 139413

OFF

Kedves Tengerszem!

Csak a pontosság kedvéért.

Ez nem helytálló: "pl. amikor elüldöznek a fórumról tanfolyamot, programot hirdető szakértőket"

A tisztelt szakértő a reklámozással fórum szabályzatot sértett. Erre figyelmeztették (én is). Erre és a következő moderálásra is minősíthetetlen hangnemben válaszolt. Időszakos tiltást kapott. Ezután sértődöttségében saját magát törölte.

/OFF

Előzmény: tengerszem12 (139366)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.29 0 1 139412

Ott válaszol, ahol a téma indult.

Előzmény: KajaK_KaraK (139411)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139411

A válaszadás jogát semmilyen módon nem vitattam.

A témát tartottam offnak.

Kérdeztem, hogy nem vinné-e oda, ahová való.

Talán, ha újra elolvasnád, hogy mit írtam...

Előzmény: öreg_néne_b (139410)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.29 0 2 139410

Nem ő hozta ide ezt a nem gombás témát. A megszólított jogán válaszolt. Joga van hozzá, akkor is, ha némelyeknek ez nem tetszik.

barkócza Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139409

Pont fordítva. Az erdőben még a búza is gyommag.

Előzmény: Boarhunter (139395)
gombászok Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139408

Van illetékes modi. Majdcsak közénk csap!

KajaK_KaraK Creative Commons License 2019.07.29 -1 0 139407

Köszi a beszámolótokat !

"Nekünk is többször megfordult már a fejünkben, hogy távol maradunk."

Én is itt tartok, pedig megoldás lehetne, ha valaki korrekten moderálná ezt a fórumot...

Előzmény: hal40 (139356)
gombászok Creative Commons License 2019.07.29 -3 0 139406

Semmi alapod, hogy erről a közösségről ilyen ostobán formáljál véleményt!

Jogod meg annyi sem, mint a vadmalac kiskörme!

Előzmény: Boarhunter (139403)
Seeker81 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139405

Köszönöm!

Előzmény: heyderia (139404)
heyderia Creative Commons License 2019.07.29 0 0 139404
Előzmény: Seeker81 (139396)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.29 -2 4 139403

Ugyanazt tudom mondani neked is mint az előtted szólónak. Semmi alapod nincs rá, hogy jogot formálj erre a közösségre és eldöntsd, ki, hova írhat.

Persze amilyen ostoba vagy, ezt sem fogod fel...

Előzmény: gombászok (139402)
gombászok Creative Commons License 2019.07.29 -6 2 139402

Távozz tőlünk sántán!

Menjél melegebb éghajlatra.

Előzmény: Boarhunter (139393)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.28 -1 4 139401
Nem gondolom, hogy bármiféle jogalapod lenne megmondani nekem, milyen topicokban írhatok...
A vadetetés kérdést nem én hoztam fel csak válaszoltam...ezt mondjuk nem nehéz visszakeresni talán még neked sem...
Előzmény: KajaK_KaraK (139399)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.28 0 1 139400

Jó, én nem azt mondom, az embereket sem kell félteni, de az a helyzet, hogy van egyfajta határ az ügyintézésben, ami ha már túl bonyolult, az emberek hagyják a francba, főleg, ha anyagi érdekük sem indokolja a próbálkozást. 

De valóban, itthon volna mit fejleszteni e téren a társadalmon. Egy példa Londonból: egy külvárosi lakótelep összeszemetelt megállójában állt mindenféle nép szülöttje, várta mellettem a buszt, jött egy angol fickó, környékbeli lakos, szakadt alak volt, de mégis, elővett egy szatyrot, és összeszedte az összes szemetet, kidobta a kukába, aztán felszállt a buszra. Sokszor mondják a külföld miatt nem jó nekünk sose magyaroknak, de az a helyzet ezt látva arra is rájön az ember, hogy odakinn a lakosok is máshogy gondolkodnak és viszonyulnak a köz tulajdonához. Nem csoda hát, ha jobban megy a soruk. És ilyen kis dolgokból megérti az ember szépen lassan, hogy miért.

Előzmény: Boarhunter (139394)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2019.07.28 -6 4 139399

Gyalázod Magyarországot és a magyar népet.

Annak ellenére, hogy gondolom jól élsz itt, hiszen passzióból öldösheted az erdeinkben a vadakat.

Még eddig mindig indulatokat kavartál, ha erre jártál.

Nem térnél vissza a vadásztársaid fórumára?

Ugyan uborka szezon van gombából, de nem itt kéne a vadetetés kérdésében az észt osztanod.

Egyébként magam csak akkor adnék vadászengedélyt bárkinek, ha vállalná, hogy amint bemegy egy erdőbe fegyverrel, onnantól rá is lehet vadászni.

Előzmény: Boarhunter (139386)
steinpilz44 Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139398

Az sem rossz...

Előzmény: öreg_néne_b (139389)
steinpilz44 Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139397

Igen, jövő hét második felében már érdemes lesz gombászni menni végre, és utána várhatóan a vargányák is jönnek majd. Ma reggel 30 mm-t mutatott a házi csapadékmérőm, és most is szemetel az eső, ahogy a soraimat írom.

De mire gondoltál az anti-nyárias júliussal? Mert ha arra, hogy nem volt olyan meleg, akkor teljesen más állásponton vagyunk, egy minden-idők-rekordja-június után én örülök, hogy az égiek visszavettek egy kicsit a perzselésből : (A füvem csapadék hiányában így is kiégett)

Előzmény: Bencuc (139387)
Seeker81 Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139396

Tisztelt Gombászok!

Érdeklődnék, tudtok e ősz folyamán induló kezdőknek ajánlott Gombaismereti tanfolyamról?

Válaszotokat előre is megköszönöm!

Gábor

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.28 0 2 139395

A "veszélyes hulladék" nem relatív, egy jogi fogalom ami meghatározza a további sorsát. Bizonyos elszámolási viták kapcsán ennek utánajártunk, a tisztítási melléktermék nem számít veszélyes hulladéknak.Amúgy ugyanezt a " vegyszermaradványokkal teli ocsú"-t a vad vidáman megeszi amíg a száron van, alig tudjuk elzavarni...

A "gyommag" már inkább relatív. A mezőgazdaságban minden "gyom" amit nem a gazda ültetett. Az erdőben már nem.

A tisztítási melléktermék egész más mint a zöldhulladék. Az előbbi nagyrészben táplálék. Ami neked gyommag, az a madaraknak ebéd. Ezenfelül tartalmaz törtszemet, apadt szemeket és tömegéhez képest viszonylag kevés pelyvalevelet, szármaradványt. Nyilván a szórón, jellegéből adódóan egy részét betapossa a vad, azt már nem fogják a madarak, rágcsálók felenni. Ugyanezen taposásból és a hullatékból adódóan más lágyszárúak fognak megjelenni mint a kevésbé zavart részeken.

Előzmény: barkócza (139390)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139394

Ez azért elég gáz...

A vadásznak száradjon le a keze mert kiviszi az erdőre különféle magokat, törtszemet, maghéjat tartalmazó tisztítási mellékterméket de amúgy szegény állampolgárt sajnálni kell mert a csúnya állam nem áll sorban a kapuja előtt a hulladékért.

-Amúgy persze "sorban áll". Minden településen van szemétszállítás. Ahol sok gyűlik össze egyszerre, oda lehet konténert rendelni. Szvsz. egyszerűbb is, mint felpakolni a platóra/utánfutóra/szekérre/talicskára és kibumlizni vele a határba. Mégis kiviszik. A sima háztartási hulladékot is.

Előzmény: Bencuc (139391)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.28 -2 1 139393

De jól látom...

-Sajnos laikus vagy, a legrosszabb fajtából. Összeszedtél némi felszínes ismeretet és alapján megfellebbezhetetlen bölcsességeket gondolsz mondani...

-Ez okból az ítéletedet is úgy kezeli az ember, hogy "nem lényeg, mit mond, azt kell nézni, ki mondja".

-A tógazdaság nem etet ocsút. Én sem írtam ilyet. Ellenben etetnek penészes, megsavanyodott, befülledt árut. De te csak vagdalkozz nyugodtan, haragudj mindenkire aki nem felel meg a zavaros elvárásaidnak, az élet ettől még megy tovább. Biztos ismered a mondást a kutyáról meg a karavánról...

Előzmény: gombászok (139392)
gombászok Creative Commons License 2019.07.28 -3 1 139392

Nem jól látod:

1. nem vagyok laikus, akkor sem, ha te annak tartasz!

2. mindenkit tudok sorolni az őt megérdemlő polcra(még téged is)

3. tudom, hogy a tógazdaság is eteti az ocsút, hát (ezt is) besorolom a vadászok mellett az emberi/állati élet  veszélyeztetése kategóriába, és mélységesen elítélem!

Előzmény: Boarhunter (139381)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139391
Ehhez azért hozzáfűzném, hogy egy fokkal jobb lenne a helyzet, ha közérthetőbb lenne a szemételhelyezés. Én pl. már azelőtt szelektíven gyűjtöttem szemetet, hogy elkezdték volna a házhoz menő szelektívezést. De még én is csak idén tudtam meg hosszas telefonálgatás után, hogy pl. Nikecellt hol vesznek át ingyen. Alkeszok akik fészerekben tengődnek vårosok szélén, nem fognak így telefonálgatni, hanem fogja, és kigòrja a szemetet az árok szélére.

A veszélyes hulladék meg csak rosszabb. Nekem festék és higítòmaradékok voltak. A városi szemetes cég honlapja szerint le lehet adni a telephelyükön, ám a valóságban akárhånyszor próbálkoztam, elküldtek, arra a kérdésre meg hogy akkor hova adhatom le, a vállukat vonogatták. Na most ezen a ponton nem csoda, hogy sokan inkább hagyják a fenébe és górják az árokparta. Főleg hogy a végén nekem is csak úgy sikerült elpasszolni, hogy 10 év után találtam egy céget aki pénzért átvette. És ebben nem is a pénz a gond, hanem az a sok utánajárás.

Szóval amíg ez az ügymenet nem változik, a szemét sem lesz kevesebb a természetben.
barkócza Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139390

Az, hogy mi veszélyes hulladék, az relatív dolog. Attól függ, hogy hol és mikor. Meg van de jure veszélyes hulladék, meg de facto veszélyes hulladék. Természetben a gyommagvakkal, vegyszermaradványokkal teli ocsú de facto veszélyes hulladék, a sziklagyepeken pedig különösen.

Megjegyzem, a zöldhulladék kihordása az erdőbe törvényileg is tiltott. A mezőgazdasági hulladék kiszórása miért kéne, hogy más elbírálás alá essen?

Előzmény: Boarhunter (139385)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.28 0 0 139389

Nálunk az elmúlt 24 órában leesett 50 mm. Ez egyhavi csapadék. És még nincs vége...

Előzmény: Bencuc (139387)
Abu Ramla Creative Commons License 2019.07.28 0 2 139388

Egyetértünk ! :-) De talán még vannak menthető dolgaink, ...

üdv, Abu Ramla

Bencuc Creative Commons License 2019.07.27 0 0 139387

Gondolom más is nézte már, de azért linkelem. Elég jók a kilátások a jövő hétre, szerintem tuskógomba biztos lesz, meg egyéb jóságok. Arra kíváncsi lennék vargánya jön-e még elő a megszokott helyeken, de a június után bevallom ellustultam e téren. Az viszont nincs ínyemre, hogy ilyen csapnivaló, anti-nyárias volt ez a július.

Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 -3 1 139386

Egyébként ezt én nehezen hinném el, ennyire elvetemült senki sem lehet(ne); gondolom ezzel Te is így vagy!

Én simán elhiszem. A vadászok közt sincs kevesebb hülye minta társadalom egyéb rétegeiben. Ebben a pöcegödörben amit magyarországnak hívunk, össznépi sport a szemetelés, környezetrombolás. Simán lehet olyan idióta aki beleönti a gázolajat a dagonyába de nem azért mert vadász, csak szimplán azért mert ugyanolyan barom mint aki teleszórja az utak szélét, az erdőket szeméttel, kilocsolja a fáradtolajat, kiteszi az építési törmeléket stb. Ilyen nép vagyunk, selejt, semmitérő.

Előzmény: Abu Ramla (139382)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 0 1 139385

Javasolnám pontosítani a "veszélyes hulladék" fogalmát.

Valamint utánanézni a mezőgazdasági melléktermékek felhasználásának.

Mert nagy szavakkal meg "szakkifejezésekkel" dobálózni azt nagyon tudtok de itt nagyjából véget is ér az érvelésetek.

Előzmény: barkócza (139383)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.27 0 3 139384

Ma volt a Kétkörösköz gombászainak nyári főzőcskéje. Az ilyenkor szokásos program része a pósteleki gomba lakcímek meglátogatása. Ugyan régen volt eső, de az árnyasabb, kötöttebb részeken akad nedvesség. Ahol van víz, van gomba is. Állandó sztár a málnavörös tinóru. Remélem, az őszi főzőcske idején még jobb lesz a helyzet! De így is remek napunk volt.

barkócza Creative Commons License 2019.07.27 0 0 139383

???? Ez olyan, mintha megkérdeznék a balatoni büfést, miért csinál hamburgert rohadt húsból, és azt válaszolná, hogy hát ezt kaptam kilónként 10 forintért. Veszélyes hulladék erdőben való kiszórására nincs mentség. Az sem érv, hogy egyes gazember tógazdák is ezt etetik a halakkal.

(Egyébként nem gyűlölöm a vadászokat, csak néhány dolgot igazán csinálhatnának másképp.)

Előzmény: Boarhunter (139379)
Abu Ramla Creative Commons License 2019.07.27 -1 0 139382

Nem akarok párhuzamos vitát folytatni (az I.vil.háborút is két ilyen konfliktus indította el; amit aztán olyan jól sikerült, hogy két évtized múlva megismételték!)!

De én arrra reagáltam, hogy volt ilyen valamelyik bejegyzésben (ne haragudj, nem keresem vissza), hogy a vadászok a dagonyába öntik a gázolajat! Nos, én erre reagáltam, s nem arra amit Te vetettél fel, azaz, hogy a disznó előszeretettel dörzsöli magát a kátrányos villanyoszlopokhoz. Persze, hogy dörgölődik hozzá, sőt még a fáradtolajjal kezelt vadvédőkerítés oszlopain is növeli pajzsát. Így aztán úgy vélem, továbbra is fenntartható, amit írtam (amennyiben igaz lenne, hogy gázolajat öntenek a dagonyába, vadászok). Egyébként ezt én nehezen hinném el, ennyire elvetemült senki sem lehet(ne); gondolom ezzel Te is így vagy! 

üdv, Abu Ramla 

Előzmény: Boarhunter (139376)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 -3 2 139381
Hogy te laikusként kit, hová sorolsz az nagyjából senkit nem érdekel. A tisztítási mellékterméket mindig is felhasználták takarmányként. Persze el lehet küldeni a hőerőműbe is, ha mincs túl messze, talán a fuvar megtérül. De ott meg széndioxid kibocsátás, entrópianövekedés, világvége... Szóval az sem tökéletes megoldás, ráadásul pazarlás is. Egyébként a legszemetrbb, penészes, fuzáriumos árut a halászok veszik át csak azt te nem látod... de a karácsonyi pontyod azon hízott...
Előzmény: gombászok (139380)
gombászok Creative Commons License 2019.07.27 0 0 139380

Azért a vadásznak van választási lehetősége: vagy vesz tisztított gabonát teljes, piaci áron, vagy vesz ocsút, töredék áron, na abban aztán akármi is lehet! Ez utóbbi eladóit én kb. egy kategóriába sorolnám az élelmiszer hamisítókkal, nem lehet tudni, mi van benne, de biztos, hogy k...va káros!

Előzmény: Boarhunter (139379)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 0 0 139379
Kösz a mínuszokat, érvek helyett megteszik.
A vadászgyűlölőknek azért elmondanám, hogy a vadàdz azt visz ki a szóróra, amit kap. Ha a gazda rendesen elvégezné a növényvédelemmel kapcsolatos teendőit és/vagy rendesen beállítaná a kombájnon a tisztítást, nem lenne miről beszélni...
Előzmény: Boarhunter (139376)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.27 -1 3 139378

Őszintén kívánom, hogy találd meg a lelki békédet. Vannak erre szakemberek, fordulj hozzájuk bizalommal.

Előzmény: Törölt nick (139375)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 -3 2 139377

Azt mondja meg nekem valaki, hogy a vadászok miért szórnak ki maszlagmagot a szórókon?

Nem maszlagmagot szórni jár a vadász az erdőbe. Viszont a terményszárító telepeken megkapják/megveszik a tisztítási mellékterméket ami a törtszemen, ocsún kívül a gyommagokat is tartalmazza - máramennyiben a tisztítás rendesen el volt végezve.

Előzmény: barkócza (139302)
Boarhunter Creative Commons License 2019.07.27 -3 2 139376

Rendkívül egészséges lehet ez a kis csíkosok bőrére a gázolaj de az öregek szaglószervei sem nagyon köszönik meg. Állatszerető ember nem tehet ilyet, különben csak hazudja, hogy ő állatkedvelő és természetvédő, netán vadász is.

Ahol még a régi, kátrányos illetve szurkos villanyoszlopok/telefonpóznák voltak, a vad előszeretettel dörgölőzött hozzájuk mert jótékony hatással volt az élősködökre...magyarán riasztotta őket.

Persze a vaddisznók és egyebek nem kérték ki előtte a véleményed, azért csinálhattak ilyen butaságot...

Előzmény: Abu Ramla (139301)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.26 -6 1 139375

-Hogy kezdődött a verekedés?

-Hát úgy, hogy a Béla visszaütött.

A butaságodat és arroganciádat nem nyelem le, add el magad ezeknek az olvasóknak itt. Nekem nem tudod eladni magad fizikához értőnek. Te, mindenek tudója, meg még pár nagyszájú itt. Nem szükséges saját magamat ezen a fórumon megindokolni, sem gombászilag, sem tudományosan. Vicc lenne. Nem trollkodom, eddig se tettem. Részemről ez volt az utolsó megnyilvánulás ezen a fórumon. Mielőtt Nagypapi rákontrázna, semmilyen néven nem kívánok veletek semmilyen kapcsolatot tartani, sem itt, sem máshol. Nekem öröm, hogy ezzel boldogság száll a lelketekbe.

Előzmény: öreg_néne_b (139331)
saktele Creative Commons License 2019.07.25 0 0 139374

élsz-e még szépséges lordom?

Gyuri

Előzmény: lord (39529)
heyderia Creative Commons License 2019.07.24 0 2 139373

A Keleti pályaudvartól 5 percre pisztricgomba nő most.

gymiklos2 Creative Commons License 2019.07.23 0 0 139372

Ennél a példánynál tönköt érintőknek (vagy, ahogy V. Antonín fogalmaz: majdnem szabadon állóknak, de ezt némileg hosszabb leírni magyarul :-) ).

Előzmény: heyderia (139367)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.23 0 1 139371

Még négy kép a háztájiból. Ma hajnalban mentem ki, mert nem hagyott aludni a nyári termőhullám. A gyökérkapcsolt gombák vannak előnyben, de közülük is csak néhányan tudtak igazán sok termőtestet növeszteni. Azoktól itt-ott lépni sem lehet: útszéli és piros tinóru, büdös és sárguló galambgomba, és sok érdes galóca. Ezért lepett meg a magányos rőt selyemgomba. A korhadékbontóknak totál betli a július, egyetlen egy nagy őzlábgomba merészkedett elő. Hősiessége jutalma a békén hagyás lett. Maradt a fák között.

Maximálisan elégedett vagyok a háztájival. A tavalyi száraz ősz után most tudta igazán megmutatni, hogy mire képes, és végre bőségesen gyönyörködhettem szülőföldem gombáiban. Oké, ezt csinálom évek óta szezonról szezonra, de megunhatatlanok.

Előzmény: Gamma Leonis (139365)
heyderia Creative Commons License 2019.07.23 0 0 139370

Neked is köszönöm, de milyen értelemben egyértelműbb?

Előzmény: Luridus (139360)
heyderia Creative Commons License 2019.07.23 0 0 139369

Köszi, az biztos, hogy változatos. :-)

Előzmény: Podaxis (139364)
heyderia Creative Commons License 2019.07.23 0 0 139368

Húúú, itt aztán minden van, szabadon álló, tönkhöz nőtt és majdnem szabadon álló is :-)) Köszi!

Előzmény: bovista72 (139362)
heyderia Creative Commons License 2019.07.23 0 0 139367

Köszi, ezt milyennek veszed?

Előzmény: gymiklos2 (139358)
tengerszem12 Creative Commons License 2019.07.22 0 0 139366

„Természet- és gombamániások találkahelye.”

A topiknyitó, az  5. hozzászólásában már arról írt, régen még ivott a Tisza vizéből, bográcsban főzött kecsegepörköltet gombával és az ember mindent tönkretesz.

Én sem értek egyet dolgokkal, pl. amikor elüldöznek a fórumról tanfolyamot, programot hirdető szakértőket, de sajnos el kell fogadnom, hogy a toleranciaküszöb elég alacsony nálunk.

Azt gondolom,  a topikleírás tág fogalom, ezért mindenki megfelel neki.  A mikológia szóval egyértelműsíteni, szeparálni lehetne. Engem is érdekelne egy ilyen topic.

Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.21 0 0 139365

A hét bővelkedett gombákban. Alaposan dokumentáltam a júliusi termőhullámot a háztájiban. Ma a második fő indikátor helyemre mentem ki, és ott is találkoztam a kedvenceimmel. Kár, hogy itt a kánikula.

Előzmény: Gamma Leonis (139363)
Podaxis Creative Commons License 2019.07.21 0 1 139364

V. Antonín (a legjobb szakértő) szerint:

Marasmius oreades: shortly adnate with decurrent tooth, emarginate to almost free

Marasmius collinus: rounded-adnate to almost free

tehát változatos lehet 

Előzmény: bovista72 (139362)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.20 0 0 139363

Nem mentem hegyvidékre, inkább a városban tanulmányoztam a július közepére kialakult termőhullámot, ami remekül indult, de a kánikula szabályosan kivégzi. Pech.

Előzmény: Gamma Leonis (139349)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.20 0 1 139362

Átpörgettem a képeimet és az alábbiakat találtam:

Előzmény: heyderia (139351)
Luridus Creative Commons License 2019.07.20 0 1 139361

Jerzy Opiola fényképe (Wikimedia 800 px-Marasmius_oreades_G3).

Előzmény: Luridus (139360)
Luridus Creative Commons License 2019.07.20 0 1 139360

Marasmius oreades képe a lemezekről a Wikipedia oldalán egyértelműbb.

Előzmény: heyderia (139354)
gymiklos2 Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139359

Én mindig érdeklődéssel látom a posztjaitokat!

Igazán látványosak a preparátumok!

gymiklos2 Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139358

és a lemezek a tönk közelében, de gondolom ennél egyértelműbb fotót szeretnél látni :-).

Előzmény: gymiklos2 (139357)
gymiklos2 Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139357

Szia heyderia!

Egy fotót tudnék ajánlani, a MIGE-n található: http://miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php?action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=426

A Finy Péter által készített, a mezeit az üregestönkű szegfűgombával összehasonlító képre  gondolok.

Idén én is próbáltam magamnak készíteni összehasonlítás céljára képeket a két fajról, amik minőségével nem vagyok elégedett, de a kérdésedhez kapcsolódóan egyiket felteszem ide:

Balról jobbra: üregestönkű szg., mezei szg.

hal40 Creative Commons License 2019.07.19 0 1 139356

Szívesen osztjuk meg a gombászélményeinket.

Azt, hogy LP itt régen járt, azon sajnos nincs mit csodálkozni :( Nekünk is többször megfordult már a fejünkben, hogy távol maradunk.

Na, de maradjunk pozitívak. még pár kép az utazásról.

Az utolsó négy fotó: az első két képen a budfalvai fatemplom, a 3. a barcánfalvi kolostor az utolsó pedig a Szaploncai "vidám" temető.

Előzmény: tengerszem12 (139348)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.19 0 1 139355

A városi gombahelyzeten felbuzdulva kimentem a külterületre szúnyogot etetni. Ilyen marhaságot nem csináltam volna, ha nincs gomba, de volt. Ugyan kevesebb vérszívó támadott, de így is rendesen hullottak csapdosásom nyomán. Annyira kiéhezettek, hogy köpnek a riasztóra és csak azért is döfnek. Most ennyire futotta erőmből. Ugyan kedvenceim teszik a dolgukat, de mindenhol a romlás jelei...

Előzmény: Gamma Leonis (139349)
heyderia Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139354

Háááááát? Várjunk olyan képet, ahol egyértelműbb.

Előzmény: Luridus (139353)
Luridus Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139353

Előzmény: Luridus (139352)
Luridus Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139352

Szabadon állóak. A kép forrása a net (sajnos közelebbit nem tudok).

heyderia Creative Commons License 2019.07.19 0 0 139351

Szia Bovista! Még pár ilyen hozzászólás és minden korábban elpártoló visszatér! Remek beszámoló volt, bár a gombagyűjtögető asszonyka nem borult fel benned és a szoknyája is rajta maradt, azért köszi! Az egyik szakellenőri tanfolyam  utolsó előadásán felmerült a kérdés, hogy a mezei szegfűgomba lemezei tönkhöz nőttek vagy szabadon állók? Jó lenne fotóval alátámasztani a választ. Mindenki segítségét, a Tiedét is megköszönve és még sok ilyen beszámolót várva Heyderia

Előzmény: bovista72 (139344)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2019.07.18 0 0 139350

Akár anno az úttörők... :)

Előre is köszönöm!

Előzmény: öreg_néne_b (139341)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.18 0 0 139349

Békéscsaba gombái közül többen úgy döntöttek, hogy kihasználják a múlt héten érkezett csapadékot és növesztenek néhány tucat termőtestet. A kesernyés tinóruból tölgyfa körött kb. 50 darab tör elő.

Hétvégén nem a hegyekbe, hanem a háztájiba megyek. Mindig izgalmas a júliusi termőhullám helyben.

tengerszem12 Creative Commons License 2019.07.18 0 0 139348

Köszönjük a beszámolót. Remélem az új gombafaj leírásáról hamarosan többet is olvashatunk a Mikológia Közleményekben.:-)

Örülök, hogy (az egyik kedvencem), B.Barna bácsi jól van, még mindig gombászik. LP-t nem látom a képen, de itt is nagyon régen járt. ?

Előzmény: hal40 (139342)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 2 139347

off: Basszuskulcs, a hászornűit! Miután tovább olvastam a lemaradásomat két kérdést merült fel bennem:

Hol precesszál az elektron?

Ez még a gombázós topik?

bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 2 139346

Kedves nagypapi51!

Bár én az a fajta vagyok aki szinte sosem felejt el sört vinni magával, de teljesen egyetértek veled. Szerencsére még szép adag muníciót magammal tudok vinni, akár egy kisebb falkának valót is. Míg töltve boldogulok velük fel sem merülne bennem, hogy a kifacsart haszontalan hüvelyeket ott hagyjam kardalészába. Mikor majdan odaérek, hogy az üres dobozt nem bírom, akkoron már nem viszek az utaimra sört (max. gyomorban, vitetem, szóval kell, hogy akkor is  legyen környezetbarát megoldás.)

Előzmény: nagypapi51 (139275)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139345

Kedves ízletesrizike! Az a csillagvizsgálat számomra is emlékezetes marad egy életre. Ezt tovább tudná spirázni, ha Podaxis és mts. cikke megjelenne. Ezt gondolom Te is izgatottan várod. No és a határozód is tovább bővülne :-) off: a cica megdeglett, élőhely gatya, új szabadtéri játékok okozta taposási kitettség többszörösére nőtt, de azé még így is frankó kis csillagvizsgáló, a közelben továbbra sem lehet sört kapni.

Előzmény: ízletesrizike (139276)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 1 139344

Üdv, sajna egy ideje ritkábban tudok erre járni mint az szokásom volt. Tiszafüreden réten, legelőn jártunk, illetve az azokat övező kis fasorokban. Az ott tartózkodás célja a horgászat és sörözés jegyében lett meghatározva. Én - nyilvánvaló - nem horgászom. A szeánszra vittem egy rakat vareszt, egy tojásos gombához. Gondolván, ne legyen oly prosztó, abrakolni kívántam bele szegfűgombát is. Ezen szándék lőtt rá a füves turkálásra. Valamiféle kempingek közelében, lovak nyargaltatásra tendált helyütt kötöttem ki, ahun elsőre kaszaszám borulni látszott a szegfűgomba. Egy asszonyka kosarával már szorgalmasan ott billegett. Alig volt egy-egy nyelet sör, nem fért bé a csipegetésbe. Feszengtem is kissé emiatt. Jó idő volt, a sör meg foglalkoztatás nélkül a melegben gyorsan behal, lelkét veszti. Ha nem vigyázunk posvány langgyá válik, már üdíteni tovább nem képes. Így jött az ésszerű  kármentés minek közepette, ellazultam, a sietős betakarítás béklyójából fölocsúdtam s letisztultan a kosaramra tekintve szinte felsikoltottam,  hogy mi mindent pakolásztam a kosaramba ez ideig amit nem kívántam.  Ott találkoztam először Mycena olivaceomarginata jószágokkal.

Ja, szóltam a néninek is. Aszonta, ha nem ismerem ne szedjem. Ez mind jó, mióta az eszét tudja fogyasztja. El is huzagoltam a p-be, mert erősen szemezett a sörömmel.

Előzmény: Bencuc (139269)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139343

Bakker, elcsesztem és fellőttem egy képet magamról egy gigamega jószággal és a kannáim a háttérben meg kifittyentek. Áááá, már régtől mormolja a család, hogy tőgyem lészen a sok téjtől.

Előzmény: homerx (139263)
hal40 Creative Commons License 2019.07.17 0 3 139342

Az elmúlt napokban a László Kálmán Gombászegyesület által szervezett 20. gombásztábor vendégei voltunk Koltón, mely a korábbi évekhez hasonlóan Erdély gombavilágát hivatott feltérképezni. A résztvevők száma meghaladta a 130 főt, a talált gombafajoké viszont alig a 260-t. Koltó majdhogynem az utolsó magyar többségű község a bányavidéken. Ápolják magyarságukat és Petőfi emlékét, kultuszát.

A helyiek szerint a tábor időpontja nem volt ideális, az előző gombahullám már lefutott. A közepesnek mondható fajlétszám mellett hasgomba szinte alig akadt, de egy-két érdekesebb faj azért került a kosarakba. 

Idén  Locsmándi Csaba, Vasas Gizella, dr. Rimóczi Imre, dr. Jancsó Gábor és Fődi Attila, Kőszeginé Tóth Judit voltak a meghívott előadók.

Néhány fotó.

Jó kis tábor volt :)

Ui:

A kvíz gombát Fődi Attila találta, éger toboz parazitája, Taphrina alni névre hallgat :)

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.17 -1 0 139341

A szokásos "Ez milyen gomba?" típusú kérdésektől igyekszem mindenkit megkímélni

Ne kímélj minket. Ha tudunk, segítünk. :)

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139340)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139340

Sziasztok!

Látom, sikerült beleérkeznem a nyári uborkaszezonba, nem számítottam rá, hogy három Veterán is kommenteli a megérkezésem. :)

Igyekszem majd megszolgálni a figyelmet.

Galasznak: Hát nem homerx és öreg_néne_b Popenkával folytatott polémiája. :)

Már régen terveztem, az utóbbi időben egyre gyakran lett volna véleményem az olvasottakkal kapcsolatban, és mivel most a felénk tapasztalható szárazság miatt nem sok értelme van bármerre is terepre menni, végre vettem magamnak a fáradtságot, és meg is csináltam a regisztrációt.

A szokásos "Ez milyen gomba?" típusú kérdésektől igyekszem mindenkit megkímélni, sőt, ha számomra egyértelmű a válasz, akkor előfordulhat, hogy belekotyogok a nagyok dolgába.

Tervezem, hogy teszek fel pár érdekesebb fotót is, tavaly például szeptember 1-én sikerült téli fülőkét fotóznom, azt szívesen feltettem volna, de nem volt időm foglalkozni vele. (A próbálkozók hozzászólásából úgy tapasztaltam, hogy az átlagosnál egy picit bonyolultabb a fotók beszúrása, így bele sem kezdtem. Egyszer azért majd kipróbálom...)

GR

nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139339

Hajrá!

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139336)
heyderia Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139338

Üdv! Kíváncsian várjuk a másodikat:-))

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139336)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!