Keresés

Részletes keresés

Futuristech Creative Commons License 2017.05.26 0 0 733
Edmond Dantes Creative Commons License 2014.11.13 0 0 732

MOM - Károly Józsi

Hegyvidék - Gál Józsi

Előzmény: elmira.k (731)
elmira.k Creative Commons License 2014.11.11 0 0 731

A KNRDY tényleg baromi jó, de mi is csak ünnepnapokon engedhetjük meg magunknak. Viszont a férjem nagyon szereti a marhasteaket, úgyhogy azon gondolkozom, hogy otthon is megpróbálok készíteni. Nem tudjátok hol lehet jó húst kapni hozzá? A Húspontnál láttam egyenlőre. Valakinek van valami tapasztalata vele kapcsolatban?

cheeesemaniac Creative Commons License 2013.09.04 0 0 727

Érdekes.
Életem eddigi legjobb rib eye steak-jét (12 oz dry aged) Rapid City-ben (SD) ettem egy szálloda éttermében kb. 1 hete.
Nem gondoltam volna. Két nap alatt 2x ettem ott és egyik jobb volt mint a másik. Eddig egy utah-i világvégi kis steakhouse vitte a prímet egy 16 oz méretű nem dry aged alkotással. De ez most olyan volt, hogy mikor elvették előlem az üres tányért még annyira a hatása alatt voltam, hogy a következőt mondtam SZÓ SZERINT: "Nagyon szépen köszönöm!" Észre sem vettem, feleségem, nevetve mondta "tudod mit mondtál?" persze, megköszöntem "Na jó de hogy?"
Na szóval jó volt. :)

Edmond Dantes Creative Commons License 2013.06.08 0 0 726
bone in ribeye
Előzmény: mazyke (725)
mazyke Creative Commons License 2013.06.05 0 0 725

Sziasztok!

 

A kaloriak ezen a napon nem szamitanak:-))))Egyebkent imadok enni,szerencsemre meg viszonylag nem is latszik rajtam:-)))

Ma  sikerult a google kepkeresojeben talalnom egy etlepot a KNRDY-bol.

Haat mit mondjak,tenyleg iszonyat draga,ugyhogy mostmar egyre jobban izgulok,hogy finom legyen minden.

Hozzateszem en nem igazan szeretem a steaket,de mondjuk egy hamburgert szivesen eszek majd.

Te melyik steaket szereted a legjobban?

 

Udv:Edit

 

Előzmény: Edmond Dantes (724)
Edmond Dantes Creative Commons License 2013.06.04 0 0 724

Kíváncsian várom a beszámolód, minkét helyről. Izgalmas nap, a két hely közti séta nem lesz elegendő ledolgozni a felhalmozott kalóriákat. ;)

Előzmény: mazyke (723)
mazyke Creative Commons License 2013.06.04 0 0 723

Sziasztok!

Nagyon koszonom a valaszokat,tapasztalatokat!!

Lefoglaltam egy asztalta KNRDY-be.

Remelem jol valasztottam.

Az ebedelni az Onyxban fogunk,ugyhogy remelem jo kis nap lesz:-))

Mar nagyon varom,mert mindez meglepetes a ferjemnek:-)))

 

Udv:Edit

Előzmény: Edmond Dantes (722)
Edmond Dantes Creative Commons License 2013.05.29 0 0 722
http://www.foodspotting.com/places/605701-knrdy-budapest/latest

csak a régi helyen voltam a Prime-ban. KNRDY top. Árban is. Clam chowder finom.
Előzmény: Hepci (720)
Amerigo61 Creative Commons License 2013.05.29 0 0 721

Azt nem tudom, hogy milyen a konyhájuk, viszont az ételfotós profi a javából:

 

http://www.primesteakhouse.hu/

Hepci Creative Commons License 2013.05.26 0 0 720

A Prme és a KoNRáDY meghaladja a Pampas szintjét?

Ennék jó sztéket, de csak olyan helyen, ahol van jó leves és desszert is (ezekben a Pampas nem remekel).

Előzmény: Edmond Dantes (719)
Edmond Dantes Creative Commons License 2013.05.25 0 0 719
Előzmény: mazyke (710)
Edmond Dantes Creative Commons License 2013.05.16 0 0 718

Jó.

Előzmény: mazyke (710)
Amerigo61 Creative Commons License 2013.05.12 0 0 717

Meglepne, ha az érdi (Branco) lenne az egyetlen autentikus, de a konyhájuk tényleg jó. Tekintélyes méretű adagok vannak, de egy átlagos étvágyú férfiember azért megbirkózik vele. Az áraik elég magasak, de a bélszín nem olcsó mulatság. A kedvencem a pikáns-fűszeres raguval töltött ördöglángos :-) 

Előzmény: Törölt nick (712)
Master of Blade Creative Commons License 2013.05.12 0 0 716

Az alább leírtak  igazak  a hentesekre  is ..... sajnos.
A  Józsinál  korábban  állandó  vevő  voltam, majd  pedig  jó magyar  szokás  szerint  elkezdtek  becsúszni  minőségi  problémás

húsok ....  most már  kapcsolatot  tartok  több bolttal ...ha  tudja  az  ember, mikor   van  szállítás,  megbeszélem   velük  

és  van friss  hús,  amivel  már  azt  csinál  az ember , amit  akar.

 

Pácolás:  ha  jó húst  vesz  az  ember,  felesleges.  Szerintem.

 

MoB 

Master of Blade Creative Commons License 2013.05.12 0 0 715

bassz.s  

Írtam egy  hosszú  posztot, elszállt  az  index áldásos  tevékenysége  révén .....

 

Vámház körút  általam nem javasolt,  sajnos  az  utóbbi  3-4  évben  a  látogatásból   max.  egyharmad  fogható fel  elfogadhatónak.

Nem  reagálnak a web  oldlaujon  a  problémákra.

A  személyzet  olyan jól van kiképezve,  hogy   a  pontatlanul  sütött  húst  képesek  felajánlani  visszavinni  sütni ....azt a húst, amit  megsütöttek,

pihentettek, és már  megvágtam .....

 

A  Bajcsy  21.-ben voltam,  ritka  esetek  egyike, amikor nem én fizettem ,  wagyu  -t választtam  és  jó volt, d e  drága.

 

A  Fehér  B. ma  prime  néven  fut,  ott  nem voltam  régen,  nem tudom, mit  adnak..

 

De  sajnos  ma  Budapesten  nem lehet  nyugodt  szívvel  ajánlani,  ahol  biztosra mennél......

 

MoB 

mazyke Creative Commons License 2013.05.06 0 0 714

:-))

mazyke Creative Commons License 2013.05.01 0 0 713

Koszi!

Megprobalok rakeresni.

Ha esetleg meg valakinek valami otlete van szivesen fogadom!!!!

 

Előzmény: Törölt nick (712)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.30 0 0 712

A legeslegjobb Érden van. Nem ismerem, de állítólag itthon egyedül ott készítik szabályosan a steaket. 

Előzmény: mazyke (710)
mazyke Creative Commons License 2013.04.30 0 0 711

Sehol senki?:-(((

mazyke Creative Commons License 2013.04.30 0 0 710

Sziasztok!

 

Szeretnem egy kicsit felfrissiteni ezt a forumot.

A ferjem 40. szulinapjan meglepikent  el szeretnem vinni valamelyik steak-es helyre.

Szerintetek hova vigyem?Nagyon jokat olvastam a KNDRY-rol.Volt -e mar valaki ott?Szemelyes tapasztalatokat varok,ha van par percetek!

 

Elore s nagyon koszonom!!!!

Edit

cvt01 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 709

Ez? http://knrdy.com/en/

 

Kár, hogy nincsenek árak... :( valaki volt már? tapasztalat?

Előzmény: Edmond Dantes (708)
Edmond Dantes Creative Commons License 2012.08.03 0 0 708

Hamarosan a belvárosban is lesz egy üzlete, étteremmel.

Előzmény: cvt01 (707)
cvt01 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 707

Még személyesen nem láttam a kínálatot de nagyon ígéretesnek tűnik (viszont nem olcsó):

 

http://www.facebook.com/KONRADYFoods

Master of Blade Creative Commons License 2011.01.25 0 0 706

Szerintem  egyszerűen  nem érdekelte,  hogy mit  is ad  ki, a lényeg,  hogy hadd menjen.  Nekem  nem   a csont  vagy  nem  csont  a gondom ..... hanem  hogy

a  hús  nem volt  igazán jó  !  Száraz, kiszáradt  volt.  Nem azt  mondta,  hogy  bocs,  de  odaadom  félárban  mert  .....  és  javaslom, hogy  pácold  be  sima 

olajban  két  napra   és  gyorsan  süsd  ki .......  na  ez a gondom . HA  Ő  profi, ezt  kellett volna mondani .... szerintem.

MoB

Előzmény: cvt01 (704)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.21 0 0 705

ettem én már rozá sertés szűzet a csalogányban és a bockban is. 65 fokos a belső maghőmérsékletnek kell meglenni és rendben van a hús.

Előzmény: zsuzsa (700)
cvt01 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 704

Nem tudom mely résznek kaptad meg a csontos részét mert pl a t-bone, a porterhouse és a bone-in ribeye a legjobb steak húsok és mindben benne van a csont... azt sem értem mi a baj a kampóról leszedett érlelt hússal... volt már itt szó az érlelésről és ha helyesen csinálják növeli a hús élvezeti értékét, márpedig Józsi tudja hogyan kell csinálni...

Ha nem tettszik a csont vegyél bélszínt abban nincs... mondjuk az íze nyomába se ér a fennt említetteknek...

 

Az olaszok a porterhouse steaket biscetta fiorentina-nak hívják és nem néz ki rosszul náluk sem (ok csontos meg néha kampón is érlelik...)

 

Előzmény: Master of Blade (702)
Master of Blade Creative Commons License 2011.01.20 0 0 703

...  nekem  egyébként  sohasem  jött  be  a magyar  kereskedelemmel, vállalkozókkal,  hogy  állandó  vevőként, érdeklődőként, megrendelőként 

próbáltam  pénzemet  elkölteni  náluk ......  egy  idő  után  ment  keményem  az  átverés  vagy ...... már  legalább is a ddig, amíg hagytam magam ....

MoB

Master of Blade Creative Commons License 2011.01.20 0 0 702

Az,  hogy  kiírod  a  nevét,  nem biztos,  hogy  jól  jár  a vevő, aki  megy  hozzá.

Én  teljesen  egyedül, magamtól  találtam meg,  beszédbe  elegyededtem, majd  vásároltam  is , most  már  ennek  vagy  4  éve  ... ami  után

a  6.  avyg  7 . alkalommal a  szemem  láttára  horogról  leszedett, érlelt   hús  lett  a  sorosom  ......   ami  mellett  nem  csak a húst  "tukmálta  rám,

hanem  a  csontos  részt  is  ....ok,  fizettem  mint a katonatiszt....  a  barátság  és  minőség  reményében .....  aminek  az  eredménye,  hogy  azóta 

nem is mentem  feléje .....  Minek,  ha  az  állandó  vevőket  így  meg  lehet  szivatni ...... 

 

Egyébként  életemben  nem az  első e set,  hogy  visszatérő  vendégként  (fodrász, hentes, szerelő  stb stb )  indul  a szivatás....csak  utánna  néznek  nagy  szemekkel

 

 

 

Előzmény: cvt01 (693)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.28 0 0 701

Újabban a  sertést sem mindig sütik szárazra.

 

A borjú szűznek (a vesepecsenyével azonos hús) kb. akkorának kell lennie, mint sertésszűznek. Ha lényegesen nagyobb, akkor talán a csont nélküli borjúkarajról lehet szó.

Előzmény: zsuzsa (700)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.28 0 0 700

Nem, egész biztos két különböző hús. Meg eleve a sertést teljesen átsütve készitik egészségügyi okokból, tehát arra a  receptek is mások.

Előzmény: Törölt nick (699)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.27 0 0 698

A munkahelyemen adják csak épp olyan vacak&drága az itteni étterem, hogy inkább hozok otthonról ennivalót és ezt meg eltékozlom a hentesnél. De esküszöm mindent megeszünk, az utolsó falatig :-)  Sőt ha karajcsont vagy hasonló játszik be azt meg a kutya kapja :-)

Előzmény: ZsuR (696)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.27 0 0 697

Drága, nem vagyok szakképzett hentes és mészáros mester, a dolgot "borjúszüznek" nevezi a hentes, olcsóbb mint a hátszin, ez már eleve szimpatikussá teszi ( háromezer valamenyi kilója ) és roppant finom hús. Hülye családom persze finorog tőle ( csirekeevő barbárok ) de nem érdekel.

Én úgy értelmeztem, hogy ez a kiskorú marha hátszinje, méretben jóval vastagabb mint a sertésszűz és borjú mivolta miatt nem is olyna sötétvörös mint a marhahusok.

 

Megáztattam dijoni mustár-hétbors-olaj-kis méz marinádban, a jó vastag  érmék derekára tettem egy szelet bacont, fanyársra húztam, egy pillanatra forró libazsirba tettem (  serpenyőben ) majd be a forró sütőbe pár percre és szerintem fantazstikus lett és elronthatatlan ( szemben a hátszinnel amiből már fogtam ki vén marhát )

Előzmény: Törölt nick (694)
ZsuR Creative Commons License 2010.12.27 0 0 696

Milyen kajajegyed van?

Előzmény: zsuzsa (687)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.27 0 0 695

Azt hittem, így vetted.

Előzmény: cvt01 (692)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.27 0 0 693

Írjuk csak ki a nevét (minél többször) mert megérdemli:

 

Gál József, tel: 20/571 5758

 

Sajnos úgy tudom máshol Magyarországon ilyen husokat nem lehet kapni (legalább is megbízható rendszerességgel biztos nem).

 

A "más hentesnél vett" hátszínért felelősséget nem válalok. A pác ehetővé teheti de kb ennyi... Lehet a két-két perc alatt is cipőtalp lesz belőle de akár jó is lehet. Egy biztos ha rossz lesz az nem a Te hibád hanem a húsé... ez vigasztaljon.

Előzmény: zsuzsa (687)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.27 0 0 692

A felülete a hűtőben lett ilyen három nap alatt (rosszul emlékeztem a 2 napra). Mikor megvettem még abszolút frissnek látszott a két oldala, szép rózsaszín volt. Bár a zsíros része mintha kicsit száraz lett volna már akkor is. De nem hiszem, hogy a Sparban ilyenre figyelnek, még Ausztriában sem...

Előzmény: magyar bucó (686)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.27 0 0 691

Meleg bizony!

 

Egyébként borjuszüzet is vettem, de az már megevődött. Itt nem esett róla szó, de az is egy igen remek étel.

Előzmény: Törölt nick (688)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.27 0 0 690

Nem, én csak megkérdeztem a T-bone steak gazdájától, hogy hány percig sütötte, mert nekem hátszin-szeletek várják a megsütést ( ezen hátszineket vettem melegétel-utalványon )

Előzmény: magyar bucó (689)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.27 0 0 689

"a kajajegyeimet herdáltam el ( ezzel megszegve a melegételutalvány felhazsnálási módját fujjj ) a közeli piacon"


"Nézzétek csak mit zsákmányoltam egy ausztriai InterSparban:"

 

A közeli piacon van egy ausztriai Interspar? Vagy én vesztettem el valahol a fonalat?

Előzmény: zsuzsa (687)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.27 0 0 687

Azt én eddig csak a nagycsarnokban vettem  József nevü hentestől, de most a kajajegyeimet herdáltam el ( ezzel megszegve a melegételutalvány felhazsnálási módját fujjj ) a közeli piacon, onnan volt a nem érlelt hátszin )

Előzmény: magyar bucó (686)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.27 0 0 686

Elöljáróban annyit, hogy a husi érlelődőtt két napig a hűtő leghidegebb részében

 

Meg előtte két hetet a hentesnél. Legalábbis a képen úgy néz ki, hogy érlelt húst vettél.

Előzmény: cvt01 (684)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.26 0 0 685

Hmm... lehet össze kéne kombinálnom sütővel nekem is.

 

Van pár szelet , már pihentetett, bors-olaj-kis mustárban előre bepácolt hátszinem a fagyasztóban ( kénytelen vagyok ott tartani, sose akkor jutok el henteshez amikor kéne )  de sose voltam jó szeletsütésben.

Előzmény: cvt01 (684)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.26 0 0 684

Elöljáróban annyit, hogy a husi érlelődőtt két napig a hűtő leghidegebb részében ami alatt kiszáradt egy kicsit. Ez csökkentheti a sütéshez szükséges időt.

 

Úgy csináltam, hogy bekentem vékonyan olivaolajjal és megszórtam só, frissen őrőlt bors és házipaprika keverékkel (a három egyenlő arányban volt a keverékben).

Ezután 230 fokra előmelegített sütőbe raktam az öntöttvas serpenyőbe. Ha jól emlékszem kb 7-8 percre. Ettől átmelegszik a belseje és egy kicsit el is kezd sülni.

Kivettem a serpenyőből és félreraktam egy tányérra. A serpenyőt kitöröltem papirtörlővel és visszatettem a sütőbe amit maximumra feltekertem (ez 250 fok). Bennhagytam még további 5 percig hogy jól áthevüljön. Ezután rátettem a legnagyobb égőre a tűzhelyen amit feltekertem a legnagyob fokozatra és annyira felhevítettem a serpenyőt amennyire csak lehet (kb 5 perc volt ez is).

Ezután ment bele a hús. (mielőtt ez megtörtént szélesre tártam az ablakot mert füstöl a hús mint a bajnok)

Oldalanként 2-3 percig sütöttem és kész volt. Vagyis levétel után még 5 percet pihent a tányérban (ilyenkor még tovább sül a belseje). Ha nem pihenteted és úgy vágod fel kiereszti az összes levét és kiszárad.

Előzmény: zsuzsa (683)
zsuzsa Creative Commons License 2010.12.26 0 0 683

Ne haragudj, megmondanád kb mennyi ideig sütötted egyik/másik oldalát ?

Előzmény: cvt01 (682)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.26 0 0 682

Itt már majdnem kész:

 

Így nézett ki felvágva:

 

Nézd meg mennyi levet eresztett pihentetés közben... szóval nagyon puha szaftos kis steak volt.

homerx Creative Commons License 2010.12.26 0 0 681
jol nez ki, az ize is ilyen volt?
Előzmény: cvt01 (678)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.26 0 0 680

20EUR kilója :D egyszer van karácsony... Ez 740 gramm volt de kettőnknek elég volt.

magyar bucó Creative Commons License 2010.12.26 0 0 679

Szép darab. Oszt hogyé atták? :)

Előzmény: cvt01 (678)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.26 0 0 678

Nézzétek csak mit zsákmányoltam egy ausztriai InterSparban:

 

 

Isteni lett öntöttvas serpenyőben kisütve... 

cvt01 Creative Commons License 2010.12.19 0 0 677

Csak annyiban számít, hogy egy NY strip-et sokkal könnyebb teljesen átsütni úgy hogy ne legyen belőle cipőtalp. Egy bélszín esetében ez kb a lehetetlennel egyenlő... Bár azt el tudom képzelni, hogy valami nagyon érlelt wagyu-ból meg lehet csinálni mert annak még a bélszín része is elég márványos.

Szóval nincs mentség, ezt elrontották. Miért nem vitetted vissza? 

Előzmény: tantoknife (676)
tantoknife Creative Commons License 2010.12.18 0 0 676

N.Y.Strip  volt,  de  nem  a  hús  a  lényeg, hanem  ahogy  elrontották.
Sajnos  eddig  az  étterem  50%-os  tzeléjesítménynél tart  nálam, a következő  egy-két  látogatás fogja  eldönteni,  hogy  mennyire  fogom  ajövőben  preferálni, akár  csak  vendégekkel  is.

Az  is   szomnorú,  hogy   valamikor  a w eb-oldalukon  volt   vélemény-fórum,  de   le   se  sz.rták,  ami  nagyon  jellemző  az  itthoni  viszokra.

Ha már  van egy ilyen   lehetőség,  akkor legalább  reagálnának   erre  !

 

Tud  valaki  hasonló   minőségi   húsokat   használó  étteremről  Budapesten  ?

 

Tanto  

Előzmény: cvt01 (675)
cvt01 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 675

Nyáron én is eljutottam oda. Abszolút pozitív élmény volt a félkilós argentín ribeye. Félig átsütve kértem. Amikor már szégyenszemre a csontot szopogattam épp arra jött a pincér rámnézett és megkérdezte " hozzak mégegyet?" :D

Velem volt egy haverom akit rábeszéltem, hogy félig süttesse át a bélszínt amit kért és nagyon hálás volt a tanácsért - előtte mindig teljesen átsüttette. (csak mint tényt írom le megértettem, hogy te így szereted nem kritizálni vagy vitatkozni akarok). 

 

Egyébként igazából medium-well szeretem a steaket de új helyen mindig félig átsütve kérem, mert ha túl nyers akkor még mindig visszaküldhetem fordítva kevésbé egyszerű :)...

 

Ti milyen húst ettetek?

Előzmény: tantoknife (673)
ZsuR Creative Commons License 2010.12.17 0 0 674

Azt szoktam venni ami jol nez ki es az ara is megfelelo, vagyis olcso.  Ha draga a hus, nem veszek.

Előzmény: cvt01 (671)
tantoknife Creative Commons License 2010.12.17 0 0 673

Kb.  két  héttel  ezelőtt  megint  eljutottam  a  Vámház körúti  étterembe,  már  le  sem merem  írni  a nevét, olyan  rossz  élményem  volt.

Újból  megerőszakolják a hozzá   nem értésüket, és  erőltetik,  ami  nem  megy. Persze, jó a neve, sokan vannak,

divat  beülni  oda  enni ....

 

Egy  olasz  vendéggel voltam,  és  pechünkre  mindketten a  well done  kedvelői  vagyunk.


Sajnos  ez  az a  típus,  aminél  igazából  kiderül,  mit  és  hogyan  tudnak,  ugyanis  még  a közepesen  sütöttnél  is  vagy   a alifg  sütöttnél  nehéz  elrontani, ha ajó a hús.

 

De  itt.......  úgy  el volt  égetve,  hogy  egyszerűen ...   SZÉGYEN  !

 

Mivela  lenti  teremben voltunk,  sSAJNOS  elmenetelkor   az  ember  akonyha  ajtaja  előtt  halad  el, és  pont  rá  látni   a  sülő  húsokra,  tűzhelyre .....  förtelem.

Nincs  letakarítva,  fekete, égetet  felületekre  rakják rá a  következő   húsokat.

A  szakács  meg  elfordul , és   körbe-körbe  dumálva  ácsorog  a  platni mellett,  oda  sem figyel  a húsokra.

 

Nem  úgy,  hogy megpirítom  és  sütőben  3-6 perc  ayg  6-9  perc.....hanem végig   a platnin  sütik ..... ?????  Persze,  hoyg  lehet  így  is, d e nem ilyen  személyzettel, odafigyeléssel .....  SZERINTEM  !

 

Tanto

cvt01 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 672
Pár hete végre odakerültem, hogy megsüssem a GONDOSAN lefagyasztva tárolt ribeye-t. Fantasztikus lett...

Sajnos jó képet nem tudtam róla csinálni mert annyira csorgott a nyálam, hogy nem volt türelmem a jó beállításokkal kínlódni :D

Azért van egy használhatóbb:

cvt01 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 671
Milyen más húsmarhákat veszel?
Előzmény: ZsuR (670)
ZsuR Creative Commons License 2010.06.06 0 0 670
Nem minden marhahus Angus a boltban - ritkan veszek mert draga.
Előzmény: cvt01 (669)
cvt01 Creative Commons License 2010.06.06 0 0 669
30 EUR (8200HUF) kilója :D, ezért (sem) lehet nálunk kapni, de még az osztrákoknál is nagyritkán ilyen akciókban.

Kicsit utánaolvastam, hogy mitől is olyan jó az amerikai marhahús és amit találtam:
- Angus marha ami az izomban zsírosodik
- 18 hónapos koruk után egy karámba zártják az állatokat és három hónapig kukoricával etetik őket - ettől lesz ilyen gyönyörű fehér a zsírjuk
- minősítési rendszer ami biztosítja az egyenletes minőséget. Találtam egy jó táblázatot ami márványosság és kor szerint mutatja az egyes minőségi kategóriákat. Magyarországon szerintem a Cutter minőség kapható a hentesnél, jó öreg száraz szar hús amit még pörköltnek is órákig kell főzni, hogy ehető puhaságú legyen. Amerikában egy valamirevaló hentesnél csak select, choice és prime kapható...

Előzmény: ZsuR (668)
ZsuR Creative Commons License 2010.06.06 0 0 668
Az azert emberes...
Előzmény: Törölt nick (666)
magyar bucó Creative Commons License 2010.06.06 0 0 667
Akkor talán nem véletlenül nem lehet a Pennyben nálunk ilyent kapni.
Előzmény: Törölt nick (666)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.06 0 0 666
Ha jól látom, igen. Huszonvalamennyi kilója :)
Előzmény: ZsuR (665)
ZsuR Creative Commons License 2010.06.06 0 0 665
MEnnyibe kerul ez a szelet?! 16 Euro???
Előzmény: cvt01 (662)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.06 0 0 664
marmint a pennyben.
Előzmény: Törölt nick (663)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.06 0 0 663
korrektül néznek ki...! bárcsak itthon is ilyeneket lehetne kapni!
Előzmény: cvt01 (662)
cvt01 Creative Commons License 2010.06.06 0 0 662
Nézzétek mit szereztem ausztriában:


Az osztrák Penny-ben steaknapok vannak:
http://www.penny.at/Layouts/pe_Products.aspx?folderId=119405&pageId=1111362

Van argentin és brazil bélszín, new york strip (ez a porterhouse hátszín oldala) Uruguayból, újzélandi bárány és szarvas, dél-afrikai strucc és osztrák bio-húsmarha (ilyet nemrég ettem, nagyon finom) és természetesen a képeken látható amerikai rib-eye steak. Nekem mindig is ez volt a kedvencem mikor kinnt éltem, úgyhogy nem volt kérdés mit vegyek :)
Kicsit brutálisak az árak de egyszer egy grillszezonban belefér...
tuutuu Creative Commons License 2009.11.09 0 0 661

Én se merném, ha más is rájárhat...:}}

Na jó, a lényeget írták az olvtársak....

Előzmény: gőzgombóc (660)
gőzgombóc Creative Commons License 2009.11.09 0 0 660
Arra gondoltam, nem merném 2 hétig felügyelet nélkül hagyni a nagyobb adag húst, dehát lehet, hogy nincs igazam...
Előzmény: tuutuu (657)
Edmond Dantes Creative Commons License 2009.11.08 0 0 659
Ha tudsz marhafaggyút szerezni, amivel átkened akkor maradhat a hűtő, feltéve, ha jó a szellőzése és páralecsapódástól mentesen lehet tárolni. Egyébként inkább fagyaszd.
Előzmény: cheeesemaniac (653)
zratkay Creative Commons License 2009.11.08 0 0 658
Tokeletes levegon erlelt darabot lehet belole csinalni, ha egy darabrol van szo, es nem szeletrol.

Egy racsot tenni egy tal aljara, hogy ne alljon a sajat leveben, es arra a hust. Ha tokeleteset akar valaki, par lukat a muanyag tetobe, hogy levego is jarjon a dobozban. Ha boltban veszi az ember, szinte ketszer annyiba kerul az igy erlelt marhahus.
Előzmény: tuutuu (657)
tuutuu Creative Commons License 2009.11.08 0 0 657
Nem látom be, hogy hűtőben miért lenne túl hosszú a 2 hét ...
Előzmény: gőzgombóc (656)
gőzgombóc Creative Commons License 2009.11.08 0 0 656
Én feltétlen fagyasztanám,túl hosszú a 2 hét várakozás.
Előzmény: cheeesemaniac (653)
TTAMAS Creative Commons License 2009.11.08 0 0 655

Ma kacsamellet sütöttem. A kicsontozott kacsamell előzőleg fokhagymás, rozmaringos, borókás, mustáros 6%-os sóoldatban éjszakázott, azután egy órát fürdött tiszta vízben, lecsöpögtettem, a bőrét beirdaltam és száraz forró serpenyőben a bőrös oldalát megpirítottam (8 perc), átfordítottam (4 perc) és előmelegített sütőbe tettem (8 perc). Tálalás előtt rövid ideig fólia alatt pihentettem. Burgonyakrokettet és vadkörte öntetet adtam hozzá.

Nagyon finom, olmós, belül rózsaszín volt.

TTAMAS Creative Commons License 2009.11.08 0 0 654

Nem idejétmúlt a sous vide, csak hülyeség a cikk.

 

A hirtelensültnek való húst persze nem kell fél napig aszalni, viszont az 50 °C maghőmérsékletig melegített (és azzal késznek minősített) kacsacombba (netán csülökbe) beletörik a fogam.

Előzmény: homerx (649)
cheeesemaniac Creative Commons License 2009.11.08 0 0 653
Sziasztok!
Jövő héten (ha minden igaz) hozzájutok egy frissen vágott 1 éves marhából származó T-Bone szelethez. Viszont pont aznap elutazom 2 hétre.
Kérdés: mit tegyek? Fagyasszam le a húst vagy hagyjam a hűtőben 2 hétig érni?
Ha hagyjam érni, akkor azt hogyan (milyen csomagolásban, a hűtő mely reszén stb.) ?
köszi,
maniac
H_G Creative Commons License 2009.09.24 0 0 652
Neem, ezek az átlegos Velvet-kommentekhez képest is azok!
Előzmény: Törölt nick (651)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 651
velvet, mit vársz?
Előzmény: H_G (650)
H_G Creative Commons License 2009.09.23 0 0 650
Jesszus, ennek a kommentjei de sötétek...
Előzmény: homerx (649)
homerx Creative Commons License 2009.09.23 0 0 649
tantoknife Creative Commons License 2009.09.04 0 0 648
Isten igazából nem az a gond, hogy rosszak ....egyszerűen nem jók annyira, a mennyire várná az ember, amennyire egyes köztudatban benne van.
Az elején 15-20% hiba mellett mostanában fordult a kocka ...és a 20% a jó esemény. Ez e gy iylen éteremnél megengedhetetlen.- Sajnos. Szerintem.
Illetve a web-lapon lévő probléma iránti érdeklődés is kamu ..... soha nem válaszoltak, nem javítottak. Ehhez képest drágák.
Pláne, hogy olyan helyre gyakran mennek steak guruk ..... és mégsem figyelnek oda....... na ez tipikus keleti szemlélet.
Tanto


Előzmény: wanted-1983 (647)
wanted-1983 Creative Commons License 2009.09.04 0 0 647
Sziasztok!

szomorúan olvastam a hozzászólást, évek óta tevezem hogy elmegyek a pampasba, és a most esedékes Abszolutoriumom után terveztem ott egy nagy kajálást.
Ezek szerint nem érdemes?
Van valami étterem, amit ajánlanátok helyette?
Előzmény: phibah (621)
cvt01 Creative Commons License 2009.09.02 0 0 646
A "Kerti grill partykhoz receptek" topikba tettem kepet a husrol (rosszul emlekeztem melyik topikban kezdtem rola irni visszaolvasni meg budos volt :D)
Előzmény: cvt01 (645)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.08 0 0 645
Ez a bolt (ha jol gondolom melyik a fobejarat) akkor a fo utca vegen jobbra az utolso sziget sarkan van a lepcsofeljaro mellett. PU ment a telszamokkal.

Kosz a velemenyt H_G, elkel biztatas ezutan a sz@r (szo szerint) par nap utan :)
Előzmény: tantoknife (642)
H_G Creative Commons License 2009.08.08 0 0 644
Szerintem nincs.
Előzmény: cvt01 (643)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.08 0 0 643
Hát a nagy steakzabálásból nem lett semmi mert a szakács (én) kapott egy olyan vírusos gyomorrontást, hogy két napig 20 percnél többet egyhuzamban nem töltött a wc fülkén kívül. Banán rizs almaszósz és pirítós diétán kivül másra még gondolni se tudtam nemhogy steaket a számba vegyek. Egyébként arra is úgy jöttem rá, hogy tényleg beteg vagyok (még az első wc roham előtt), hogy fejben tervezgettem a steakvacsit és hirtelen rámjött egy enyhe hányinger - mondom itt valami nincs rendben a nyálnak kéne összefutni a számban nem rosszul lenni a steak gondolatától...
A baj az, hogy a társaságot nem lehet újra gyorsan összerántani és csak augusztus utolsó hetében érnek rá. Én meg attól félek, hogy ez a hosszú idő a fagyasztóban tényleg elront valamit a husiban. Valakinek van erről tapasztalata? Van különbség ízben egy 1 hétig fagyasztott és egy 4 hétig fagyasztott hús között? (-20 C)
tantoknife Creative Commons License 2009.08.03 0 0 642
A főbejáraton belépve, földszint, fő utca jobb oldala, utolsó előtti sziget sarkán lévő üzlet.
Ha nem ez, küldjed a telót.
Köszi.
Tanto
Előzmény: cvt01 (641)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 641

1, sok helyen kinn van mar a szürkemarha fej vagyis hat valami koponya szarvval :D - legalább négyet számoltam össze - először én is azt kerestem mert valaki írta - lehet pont Te - hogy ott jó a hús. Őszintén nem is tudom, hogy ezen kinn volt-e de ha kell privátban meg tudom adni a telefonszámukat.

 

2,Egyértelmű. hogy fagyasztás nélkül lett volna a legjobb de itt erre nem volt lehetőség

 

3, Nem sértődök meg, de nem értek egyet, anatómiailag sem lehettséges, hogy a szálak vágással párhuzamosan álljanak egy ilyen szeletben. Egyébként még ha így is lenne nekem csak az számított, hogy megvegyem a legmárványosabb steaket a vásárcsarnokban és szerintem sikerült. Több helyen is láttam de ez volt a szememnek a legszebb, es már láttam pár kilót nyersen. A márványossága alapján közel van a prime kategóriához.

 

4, Kóser sót használok amit még amerikából hoztam (remélem itthon is lehet valami hasonlót kapni), de nem is az a lényeg, hanem hogy ne legyen jódozott - ha a tengeri só nem jódozott akkor jó lenne az is. Lassan fogom felengedni és sütés előtt fel órával szedem ki a hűtőből, hogy a husi belseje is felvegye a környezet hőmérsékletét és egyenletesebben süljön. Közvetlen sütés előtt fogok csak fűszerezni mert nem azért fizettem ennyi pénzt a húsért, hogy a harminc forint értékű fűszer ízét érezzem deazért kell rá valami már csak illat és látványelemként is. Egyébként a kedvencem a házi őrőlt paprika, frissen őrőlt bors és só egyforma arányban összekeverve. Olivaolajjal vékonyan megkenem a húst és erre megy a fűszerkeverék. Ezzel nagyon nagyokat arattam a kinti kertipartikon (főleg az igazi házipaprika miatt amihez ott nem lehet ugye hozzájutni) - mikor hazaköltöztünk a barátok el is kobozták a teljes házipaprika készletemet :). Nekem ez jött be. A grillezett steaknek az az egyik titka, hogy nem szabad nyitogatni a grill fedelét csak mikor fordítod, a locsolgatásos módszer ezért nem működik mert ahoz ki kell nyitni amivel elszökika hő és túlsűl a hús kérge míg a belseje nyers marad.

Úgy fogom grillezni, hogy nagy hőmérsékleten mindkét oldalára kérget sütök utána felrehúzom a közepes hőmérsékletű zónába ahol átsütöm a húst. A Proterhouse-nak van még egy trükkje, a második szakaszban a sirloin oldalnak kell a nagyhőmérsékletű zóna felé nézni, így a tenderloin oldal lassabban sül át, nincs az a veszély így, hogy túlsül a fincsi bélszín. Egy ekkora steaket nagyon nehéz egy grillen mindenhol egyenletesen átsütni.

 

Hát kiváncsi leszek mi sül ki belőle, remélem lesz idő képet csinálni és mindenképp írok beszámolót is. Az lesz az érdekes, hogy csupa olyan vendég lesz a partin akik még sosem ettek igazi steaket viszont a múltkor a barbecue spare ribs-et olyan sebességgel pusztították el az asztalról, hogy szerintem ezzel sem lesz gond.

Előzmény: tantoknife (639)
tantoknife Creative Commons License 2009.08.02 0 0 640
Bocsika, de ha megsütsz egy húst, pihenteted, és majd megvágod.... kifiolyik beéőle a hús leve, ami iagzából puhává teszi ...... ha újrasütöd, a kkor sajnos a túlsütött húsok sorsára juthat, magyarul keménnyé válhat.
Szerintem. Van húshőmérőd ? Milyen árkájú ?
Tanto
Előzmény: cvt01 (638)
tantoknife Creative Commons License 2009.08.02 0 0 639
Szia
1.,
Hol vetted, ahol egy szürkemarha fej van kitéve ? Ott szoktam venni .... néha nagyon jó minőséget, néha ...... kétes minőséget kapok ugyanazért az árért. Szerintem Ő annyiban hibás, hogy ha tudja, hogy a beszállításkor
(és ez szerintem a legnagyobb hibaforrás) vagy/és érleléskor nem az jött ki a dologból .... ami annyiért elvárható.....akkor adhatná olcsóbban.
2.,
Én a helyedben egy kis odafigyeléssel nem fagyasztottam volna le, hanem légmentes zacsiban egy kis odafigyeléssel fél-negyedkeményre fagyasztottam volna. és utánna a hűtő leghidegebb részében nagyon lassan kiengedett volna ..... és akkor nem fagyott volna le teljesen ....
Ez szigorúan magánvélemény: az amik szeretik éttermenként eltérő hőfokra fagyasztani a húst ...hát nem tudom, nekem eddig a fagyasztásmentes kezelés jött be jobban ..... egy kis odafigyeléssel.
3.,
Ha nem sértődsz meg, a kép alapján nem igazán szerencsés a szelet.... szerintem még a szálak is párhuzamosan láthatók...... ami nem szerencsés.
4.,
Igen, a zsír részt írdald be ...vagy vágd le, süssdt ki, és egy edényben , melegen a sütés mellett tartva ezzel kenegesd a húst ..... mindenképpen fontos, hogy ha lehet, durva, tengeri sóval sózd, fűszerezd, ahogy szereted, és a fűszerezés és a sütés között legyen min. 2 óra pihentetés .
Jó étvégyat
Tanto
Előzmény: cvt01 (634)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 638

Amerikában és Mexikóban is volt szerencsém néhány igazán jó steakhouse-ban enni, ez alapján elég nagy bizonyossággal állíthatom, hogy bevett gyakorlat a hús továbbsütése, ha nem felel meg a vendég izlésének. Sőt annyira igaz ez,hogy sokat utazott ismerőseim is arra bíztattak, hogy ha egy új helyre megyek egy kicsit véresebben kérjem a húst mint ahogy szeretem (medium helyett medium rare-t szoktam kérni) mert akkor még utána tudnak sütni ha túl nyersnek találom viszont ha egyszer túl van sütve azt visszacsinálni nem lehet. Velem is előfordult már, hogy kicsit véres maradt a bélszín a grillen, rádobtam még pár percre és jó lett. Azt azért nem állítom, hogy egy innyenc nem vette volna észre a különbséget mert lehet, hogy volt de a családom és a vendégeink sosem reklamáltak.

Ma már azért a vastagabb bélszíndarabokat meg szoktam hőmérőzni mielőtt leveszem a grillről - és nem a jó minőségű hús nem szárad ki attól, hogy egyszer megszúrod.

Előzmény: tantoknife (631)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 637

Szerintem meg nem baj, hogy rajta maradt egy vastagabb zsírréteg bár az árat így relatíve megnöveli azokhoz a steakekhez képest amiket még amerikában vásároltam ahol szabványosan kb 1 cm zsírréteget hagynak a sirloin oldalon. Úgy fogom megsütni ahogy a képen látszik, csak beírdalom 3-4 centinként a zsírréteget mert ha nem a hús felkunkorodik ahogy sül mert a zsírréteg összehúzódik ahogy veszít a nedvességtartalmából. Amikor elkészül le kell róla vágni és kész de sütés közben szerintem hozzáad az ízéhez. A szenes grillen kétzónás tűzzel a kiolvadó zsír miatti lángolást (flare-ups magyarul :)) elég jól megtanultam koordinálni - szóval azzal sem lesz gond remélem.

 

Egyébként azért van annyi nyesedék a videón mert a jó marha rohadt zsíros - mindenhol. Olyan mint egy jól felhízlalt disznó vagy mint egy tömött kacsa. Ahoz, hogy a rostokon belül is kialakuljanak a zsírszövetek (ezáltal puha maradjon a hús gyors sütés/grillezés után is) a zsírosodásra hajlamosabb részeken természetesen sokkal nagyobb mennyiségű zsír fog felhalmozódni. Szerintem ebből jön a sok nyesedék. 

 

A magyar tejmarha nem ilyen, abban a húsrostok között nincs szinte semmi zsír. Öreg és szikkadt. Szerintem az is hülyeség, hogy külföldi (főleg amerikai) kutatások alapján az jön a médiából a magyaroknak, hogy a marha egészségtelen mert zsíros. A két marha (~2 éves húsáért tartott húsmarha vs. 9-10 éves tejmarha) mintha nem is ugyanaz az állat lenne. A tejmarha szerintem kevésbé zsíros mint a csirke :D:D csak rossz az íze, a húsmarha viszont tényleg nem egészséges viszont eszméletlen finom...

 

Egyébként a vásárcsarnokban az alagsorban találtam még báránysteaket is (mini t-bone), 3000 volt egy kiló. Vettem is gyorsan azt is (sajna eleve fagyasztott volt).

Előzmény: ZsuR (635)
H_G Creative Commons License 2009.08.01 0 0 636
"Ha van rá alkalmad, pénzed....."

Mostanában már nincs, de ezek szerint nem is annyira "sajnos".
Előzmény: tantoknife (631)
ZsuR Creative Commons License 2009.08.01 0 0 635
Tantokknife - ezert sok a nyesedek... azokat a zsirokat a szelerol le kellett volna szedni...
Előzmény: cvt01 (634)
cvt01 Creative Commons License 2009.08.01 0 0 634

Ezt zsákmányoltam tegnap a vásárcsarnokban:

 

 

 

A cigisdobozt a méretek érzékeltetésére tettem csak oda ;). 5 szeletet vettem egy nagyobb kertipartira a szeletek 0.9 -1.1 kiló között vannak. A hús pár hetet érlelődött már és mivel a parti csak jövő hétvégén lesz le kellett fagyasztanom. Légmentesen lezárva raktam a fagyasztóba. Remélem nem ront a minőségén sokat a fagyasztás. Elég jó márványos a hús és ez már inkább a porterhouse kategória nem t-bone - jó nagy bélszín van rajta. Reméljük megérte a 4200/kg árat... majd beszámolok.

ZsuR Creative Commons License 2009.07.31 0 0 633
Hat ez az... nem arulnak zsirt... de ne sajanld oket - benne van a hus araban amit megveszel az is amit nem...
Előzmény: tantoknife (632)
tantoknife Creative Commons License 2009.07.31 0 0 632
Azért egy-két dolog furcsa, vagy én nem értek hozzá:
- rohadt sok hullott el nyesedék vagy egyéb formában, amiből nagyon sok
volt a zsíros rész
- ez most ilyen marha vagy véletlenül sikerült ilyet kiválasztani
- lehetett volna felső kameraállás, mert a legnagyobb részét a tényleges
munkának alig látni
- jó volt nézni a tapasztalt kezet jó minőségű késsel

Tanto
Előzmény: cvt01 (625)
tantoknife Creative Commons License 2009.07.31 0 0 631

Ha  van rá alkalmad, pénzed.....  akkor menj  be,  de  ne  egyszer .....   rendelj, de  olyat,  amit  ismersz   ... és majd  meglátod ...  ne  lepődj   meg a  pincérek , a  szakácsok   "szakértelmén" .....  közepest  avgy  vérsre  hagyják  vagy  túlsütik ...  de  a  nagyobbik  gond,  hogy  képes  felajánlani  az  elrontott   steaket  újrasütni ...mikor  a hús  megkapta   a  hőadagot,  pihentették, majd  Te  megvágtad,  és egy  bizonyos  nedvesség  már  kiment  belőle ...na  ekkor  felajánlják , hogy  folytatják..... a sütést ......

Na   ez  az  a  híres   steak  étterem.  Sajnos.

Még  egszer  mondom,  etem  ott  jókat  is,  de  a  10/5  találati  arányból  a  három  jó  esemény nekem  is   az  elején  volt,  d e mivel  türelmes  ember  vagyoka  kedvenc  dolgaim  terén ...hát  volt  próbálkozás . 

Tanto

Előzmény: H_G (629)
tantoknife Creative Commons License 2009.07.31 0 0 630
Érdekes, köszi, de sajnos itthon alig lehet kapni jó minőségű húst, illetve talán ami nagyon ritka, jó marha bordát ....... Igaz, van egy beszerzési helyem, ami nem is igazán rossz, a jobbak közé tartozik, de nem nagyon ajánl jó dolgokat az olcsóbból ... igyekszik mindig a drágább dolgokat tolni...és nem veszi észre magát, hogy ha ilyen a helyzet, ritkábban megyek ..... ez Magyarország.
Ave
Előzmény: cvt01 (625)
H_G Creative Commons License 2009.07.31 0 0 629
Akkor, a nyitás után nem sokkal.
Előzmény: tantoknife (628)
tantoknife Creative Commons License 2009.07.31 0 0 628
Mikor voltál utoljára ?
Tanto
Előzmény: H_G (622)
tantoknife Creative Commons License 2009.07.31 0 0 627
Hello
Most reagálnék az adott hozzászóláshoz, mivel nem igazán pörög itt a téma, ritkán nézek be.....
Hát, az az étterem felejtős egy komoly igényűek részére....korábban írtam vele kapcsolatban esetekről, amikor is 50% az esély, hogy azt kapd, amit kérsz, és úgy sütve, ahogy kéred. Egy időben gyakran bementem enni, még egyedül is ..... de amikor az utolsó 3 estből 3 kudarc ..minek menjek oda. Sajnos ez a véleményem.
A legszomorúbb dolog, hogy magát az éttemet, a tulajt nem is érdekli a véleményed.
Tanto
Előzmény: phibah (621)
Törölt nick Creative Commons License 2009.07.14 0 0 626
Az Amerikai konyha oldalon sok steak recept és amerikai konyháról szóló információ található.
cvt01 Creative Commons License 2009.06.20 0 0 625
A topik rendszeres olvasói remélem értékelni fogják az alábbi hatrészes videót, ami a marhahúsfelbontás 'amerikai' módszerét mutatja be, kicsit beszélnek benne a minősítési rendszerről is:

http://www.youtube.com/user/buckheadbeef

Elég sok keresgélésbe tellet mire megleltem addigra vagy 4-5 "mészárszék" videóba is kénytelen voltam belekukkantani... :( hát azok nem túl étvágygerjesztőek...
zsánpól_aki_nem_amatőr Creative Commons License 2009.05.18 0 0 624

én 2-3 éve voltam ott, a hely tetszett, a személyzet már kevésbé, a kaja végül is nem volt rossz.

a kobe marha "olcsónak" tűnt már akkor is, ha jól tudom, ez sokkal drágább husi lenne. mekkora szeletet adnak 15K-ért?

 

hollandiában Gaucho's éttermet próbáltatok?

Előzmény: phibah (621)
ZsuR Creative Commons License 2009.05.16 0 0 623
Ha veresen kerted, es atsutottet hoztak - az nem hus minosegtol fugg hanem a szakacs lokottsege... :((
Előzmény: phibah (621)
H_G Creative Commons License 2009.05.16 0 0 622
Hmm, nyitáskor és az argentín marhából még jó volt.
phibah Creative Commons License 2009.05.15 0 0 621
Meg szeretnék osztani egy steak-es élményt veletek, okulásra. Lehet, hogy nem mindenben van igazam, ezt döntse el mindenki maga. Szóval hétvégén elmentem a pampas argentin stekhouse-ba, (Budapest), kíváncsi voltam, hogy ilyen helyen jobb-e a steak, mint máshol, illetve nem csak kíváncsi, hanem el is vártam volna, hogy jobb legyen. Namármost itt lehet argentin marhából, magyar marhából, sőt japán marhából is bélszínt rendelni, ez utóbbi piszok drága, 15ezer egy szelet, de biztos nagyon finom, vagy még annál is, egyébként az árakkal semmi bajom, ha marhabélszínt akarok enni, akkor azt nem lehet pénztárca kímélő módon csinálni. Rendeltem a magyar marhából. Amit kihoztak, az a bélszín legvékonyabb része volt, amit már szeletelni sem lehet, szerintem ezt a részt jobb helyeken ledarálják tatárbifszteknek, (ez az, amiben nem biztos, hogy igazam van, de máshol vastag szeleteket osztanak) ami viszont még inkább fura volt, hogy túlsütötték, nemkicsit. Én nagyon véresen szeretem és kértem, ami kijött az asztalomra, az nemhogy nem volt nyers belül, de majdnem teljesen át volt sülve, a rózsaszín rész csak halványan sápadozott a közepén. A helyiek mentségére csak annyit, hogy nem panaszkodtam, lehet, hogy ha megteszem, elnézést kérnek és kicserélik, de akkor is. Nem érte meg!

Törölt nick Creative Commons License 2008.10.20 0 0 620

olvass vissza te lusta diszno....:D

 

elso kerdes milyen hus, milyen vastag, min sutod, miben sutod, erlelted, pacoltad?

 

H.

 

Előzmény: homerx (619)
homerx Creative Commons License 2008.10.20 0 0 619
hogy jobb sutni a husszeleteket? hirtelen megsutni mindket oldalon, es utana kicsit tovabb, vagy egyik oldalon is nehany percig izles szerint, es a masikon is?
pint Creative Commons License 2007.11.25 0 0 618
én a tescoban még büdös húst nem vettem. máshol már igen.
Előzmény: tantoknife (617)
tantoknife Creative Commons License 2007.11.25 0 0 617
Ne haragudj, de eddig egy rakas ismeros emlitette ezt a husok kapcsan ..... egy alkalommal mentem be ilyen cellal, met kozel voltam, es nem volt mas semm nyitva ......... 1/1 .... egy esetbol egy budos es mozgo volt .... azert meg nem megyek oda, hogy kotekednem kelljen a sajat penzemert ...Tanto
Előzmény: Dydand (614)
Dydand Creative Commons License 2007.11.23 0 0 616
No de hogy ON is legyek;) Karácsony egyik napjára bélszínt szeretnék készíteni. Csak azt nem döntöttem még el, hogy egyben, vagy szeletben készítsem. Van esetleg valakinek valami ünnepi recije, ami bevált, és érdemes lenne kipróbálni?
Dydand Creative Commons License 2007.11.23 0 0 615
Ha vákuumfóliás a hús, akkor az természetes jelenség, ott felbontás után 10 percig szellőztetni kell a húst, hogy az ominózus szag eltűnjék. Ez nem tecsó függő, hanem maga a vákuumtechnológia ilyen.

Ha nem vákuumos, hanem sima tálcás, vagy sima fóliás, akkor pedig vissza kell vinni, mert KÖTELESEK (!!!) visszavásárolni bármilyen frissárut, amivel a vásárlónak kifogása van (és szó nélkül vissza is fogják csengetni Neked az árát - hidd el nekem ;)
Előzmény: Boarhunter (613)
Dydand Creative Commons License 2007.11.23 0 0 614
Sajnos akkor az egy sz*r Tesco lehetett... Az ír marhájuk -szerintem- elsőrangú, persze mindenhol nézd meg, hogy mit veszel;)
Előzmény: tantoknife (612)
Boarhunter Creative Commons License 2007.11.21 0 0 613
Kiváltképp igaz ez a tálcás v. fóliás húsokra. Vettem íjászversenyre kb. tizenöt kiló lapockát, hát, elég "mellbevágó" szaga volt.
Előzmény: tantoknife (612)
tantoknife Creative Commons License 2007.11.21 0 0 612


Különbejáratú véleményem, hogy ha a TESCOban vásárolsz húst ... ne lepődj meg, ha előbb hazaér, mint Te.
Ott mozgásképes húsokat árulnak.
Tanto
Dydand Creative Commons License 2007.11.21 0 0 611
"tesco-ban nézzed a becsomagolt, tálcás húsokat is, mert ott is szokott lenni, ha éppen van"

Igaz-igaz, ezt elfelejtettem.
Előzmény: pint (610)
pint Creative Commons License 2007.11.21 0 0 610
tesco-ban nézzed a becsomagolt, tálcás húsokat is, mert ott is szokott lenni, ha éppen van.

a fény utcai piacon egy hentesnél kapható, de csak egészben (1.5-2 kiló)
Előzmény: SAnda (606)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.21 0 0 609
Én Metroban szoktam venni.
Előzmény: SAnda (606)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.20 0 0 608
csarnok, lehel, feny utcai piac.

H.
Előzmény: SAnda (606)
Dydand Creative Commons License 2007.11.20 0 0 607
Szia!

Mondjuk csodálkoznék, ha egy Tescoban vagy Auchanban nem lenne (mindig a húspult jobb oldalát nézd)...

A Csarnokban biztos válogathatsz kedvedre;)

Üdv: dy
Előzmény: SAnda (606)
SAnda Creative Commons License 2007.11.20 0 0 606

Sziasztok!

 

Tudna nekem segíteni valaki? Hol tudnék Budapesten bélszínt vásárolni? Tesco, Auchan, Spar kilőve, ott nincs:(

 

Megköszönném ha valaki infot adna

 

SA

ZsuR Creative Commons License 2007.11.13 0 0 605
Hat nem tudom, hogy a vizen milyen lesz. . .viszek magammal iPhone-t, de nem hiszem, hogy forumozok vele :))! El tudom olvasni az emailemet, annyi eleg, aztan majd csak valaszolok valahogy (phone, vagy valakinek a szamitogepe).

Előzmény: tuutuu (604)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.13 0 0 604
A Nagy Vízen is ilyen gyorsak a bitek?...:}}
Előzmény: ZsuR (603)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.13 0 0 603
Remeltem, hogy remails :)). Megkaptam.
Előzmény: tuutuu (602)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.13 0 0 602
Remailtem...:}}
Előzmény: ZsuR (601)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.13 0 0 601
Megtalaltam - nem kell. Irtam.
Előzmény: ZsuR (600)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.13 0 0 600
Meg egyszer - legyszi!!!
Előzmény: tuutuu (599)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.04 0 0 599
Donez..:}
Előzmény: ZsuR (597)
zsuzsa Creative Commons License 2007.11.04 0 0 598
Érdekes, most hanygaoltama sót és egyáltalán ne hiányzik ( a pácba eddig s etettem, csak sütéskor egy kicist )
ZsuR Creative Commons License 2007.11.04 0 0 597
Irjal nekem egy emailt legyszives. . .
Előzmény: tuutuu (596)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.04 0 0 596

Neked, nálatok..:}}

Azon jajongtam, hogy itthon nem láttam. De a nyáron Svédországban sem, bár túlzottan nem üldöztem...

Előzmény: ZsuR (595)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.04 0 0 595
Beleszurod es kesz. Nem bokodod, nem huzgalod ki. Amig a tapasztalat megjon, kell valami segitseg, nem?
Aztan ott van az, amit nem kell egyaltalan kihuzni, vele sutod. Igaz az nem steak-hez valo.
Előzmény: Edmond Dantes (592)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.04 0 0 594
De egybedarabról volt szó. Azt se nagyon kell döfködni, ezért emlegettem  a "bentmaradhat"- mérőt.
Előzmény: Edmond Dantes (592)
szysssz Creative Commons License 2007.11.04 0 0 593

(Egeszsegesebb, ha ontottvas mint teflon.) - Erről jutott eszembe egy öreg szaki mondása az egészségről (60-as évek): "Addig nincs is baj, amíg baj nincs, a baj akkor kezdődik, amikor már baj van"

Megmosolyogtuk ugyan, de mindenki tudta, hogy "mirűű" beszél a kisöreg. (bocs az OFF-ért)

Előzmény: ZsuR (576)
Edmond Dantes Creative Commons License 2007.11.04 0 0 592
Steaket sütés közben megszúrni tilos. Marad a tapasztalati úton történő tanulás.
Előzmény: ZsuR (591)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.04 0 0 591
HAt jo mind a ketto. Ha a hust egyben sutom (pulyka, csirke, comb) akkor jo ha belebokom, beteszem a sutobe, es ha latom eleg meleg belul akkor tudom, kesz.
Ha viszont egy szelet hust sutok (steak), akkor nem art az azonnali visszajelzes: kicsit belebok, leolvas es kesz.
Jo ha mind a ketto van.

Előzmény: tuutuu (590)
tuutuu Creative Commons License 2007.11.04 0 0 590

Persze, csak olyat itt nem láttam, amit bele lehetne tűzni a húsba, aztán GOTO sütő.

A digitális tudományos fenetudja mit meg állandóan bökdössem?

Az se célszerű, ugyebár.

Ha meg tudom, mikor kell beledöfni a 65 fokos maghőmérséklethez, akkor nem kell a hőmérő...:}}

Előzmény: ZsuR (589)
ZsuR Creative Commons License 2007.11.04 0 0 589
A hushomero nagyon jo otlet!! Tartsd meg a csaladod :))!
Előzmény: zsuzsa (588)
zsuzsa Creative Commons License 2007.11.04 0 0 588

Még mindig nem sikerült olyna öntöttvas lapot vennem :-(

 

Viszont tovább próbáloztam hátszin sütéssel. Olaj, mustár, bors, ebben volt 3 napig egy kb 1,2-kg-os nagyon szép hátszin.  Gondoltam hirtelen megsütöm egy vastagabb alju serpenyőben mindkét oldalát, majd beteszem a sütőbe . Az én sütőm hiresen szar, de az utóbbi időben inkább a cipőtalppá sütés volt a probléma.

 

Sütöttem 2x 15-20 percig mindkét oldalát magas fokozaton. Utána pihentettem. Nem lett cipőtalp, az ize pont olyan mint amilyennek kéne lennie. Egy lehelletnyit lehetne puhább, de jó foguak vagyunk, ez nem gond. Viszont belül olyan félangolos lett. Nekem izlett, de ilyet nem adhatok a családnak, mert iszonyodnak a "véres" hústól.

Mit csináljak? ( az nem jó válasz, hogy cseréljek családot )  Talán süssem 2x 30 percig ? Vagy térjek vissza az agyagedényes sütéshez ( 1 óra abban ? ) Esetleg adjam fel és süssem szeletben ?

 

Lehet, hogy kéne egy olyan húshőmérő, amit bele lehet szúrni....

H_G Creative Commons License 2007.10.10 0 0 587
Én a Margit krt.-iban láttam, igaz, már elég régen... Az IKEÁ-ban is van hasonló (Favorit), de annak zománcbevonatú a belseje, amivel sokak szerint az öntöttvas lényegét veszíti el.

Előzmény: zsuzsa (586)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.10 0 0 586
Sajnos még nem sikerült kapnom, igaz csak a Vámház köruti vasedényben meg a neten nézelődtem

Azt hiszem a dolog böcsületes neve öntöttvas flekkensütő lap, esteleg öntöttvas grill lap.

Ha esteleg láttok valahol Budapest belterületén, irjátok be kérlek ide, hogy mégse kelljen nyolc üzletbe elmennem...
Előzmény: H_G (583)
tantoknife Creative Commons License 2007.10.06 0 0 585
Az igazi ontottvas platnik vagy serpenyok nem az allitolagos fekete mesterseges kivonat reven nem rozsdasodnak ...hanem a rajta sutott elelmiszerek (leginkabb hus) zsiradeka reven ad egy patinat a vasnak ....na az vedi .......Tanto
tantoknife Creative Commons License 2007.10.06 0 0 584
Egyeb okbol kifolyolag ....... a GL outletben meismerkedtem egy kb. fel eve indult ceget, amelyik (allitolag ) amerikai gyartasu es tervezesu konyhai elektromos berendezesekkel kereskednek ...na ott lattam igazi , filmekbol ismert grilleket ekkora es ilyen platnikkal ...elektromos kivitelben .... nem az a csenevesz es konnyu es torekeny kocsik ...hanem igazi massziv gordulo konyhak ..... Vannak persze kisebb grillek is ..szerintem a penztarcainkhoz megfelelo kategoriaban ..... is.
Udv Tanto
H_G Creative Commons License 2007.10.05 0 0 583
Közönséges Vasedényben is láttam már.
Előzmény: zsuzsa (582)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.05 0 0 582

Van ötletetek, hogy hol lehet kapni ? Elég sokat járok konyhafelszerelés üzltekben, de nem emlékszem, hogy láttam volna ilyet. Vagy nem vettem észre.

Előzmény: ZsuR (581)
ZsuR Creative Commons License 2007.10.04 0 0 581
Ha a lapor veszed, a felsot, ami tetszik, az ket oldalu -egy sima, egy bordas.

Megeri a tisztitast. . .

A siman szoktam kinnt a kertben sutni tojas is, reggelire :)). Elosozr egy kis szelet szalonnat - ez adja a zsirtm aztan ra a kolbaszt, utoljara a tojast ratorni a sima, forro lapra.

Hetvegi reggeli, ha kedveskedni akarok a Papanak.
Előzmény: zsuzsa (577)
pint Creative Commons License 2007.10.04 0 0 580
arra való a fekete réteg rajta :) de különben írtam, hogy töröld meg papírral.
Előzmény: zsuzsa (579)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.04 0 0 579

A bordásat is ??

 

És nem rozsdásodik meg, ha csak úgy simán hagyod megszáradni?

Előzmény: pint (578)
pint Creative Commons License 2007.10.04 0 0 578
az ilyeneket úgy kell elmosni, hogy forró víz alatt műanyag vagy réz kefével sikálod egy kicsit, majd megtörlöd papírral. kész. ha esetleg egy idő után fekete réteg alakulna ki rajta, annál jobb. mosogatószert ne lásson.
Előzmény: zsuzsa (577)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.04 0 0 577

Húúú ... hát most megleptél. Mondhatni felvillanyoztál. Eddig sóhajtva továbblapoztam a grillezős irásoknál, mondván nekem az még jópár évig vágyálom marad .Olyan alsót már láttam de ilyen kétfogantyúsat még nem. A sima nagyon nagyon tetszik. A bordázottat kinkeserv lehet elmosni, de ez a sima nagyon hasonlit arra, amin beolajozva eztmegazt szoktak grillezni.

 

Ezek a téglalap alakúak  milyen vastagok ? Gondoljátok, hogy simán tudnék grillpartit csinálni a családnak egy ilyen alkalmatossággal?

 

Hol lehet ilyet kapni ?

 

Vajon mennyibe kerül???  Nagyon boldog lennék egy ilyennel, azt hiszem.

 

 

Előzmény: ZsuR (576)
ZsuR Creative Commons License 2007.10.04 0 0 576
Nem kell hozza terasz, a gazon is meg lehet csinalni tokeletesen, ha vannak ilyen keszsegeid:
(Egeszsegesebb, ha ontottvas mint teflon.)

Előzmény: zsuzsa (574)
Boarhunter Creative Commons License 2007.10.04 0 0 575
Szerinted hány vendéglőben sütik a T-Bone steak-et faszénparázson?
Nem sokban. Serpenyőben is nagyon finom, csak ki kell tapasztalni az időket.
Egyébként csak azért "szóltam be", mert közvetlenül előtted volt a két hozzászólás, visszalapoznod, de még görgetned sem kellett volna :-)
Előzmény: zsuzsa (574)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.04 0 0 574

Édesem én csak berohanok meg kirohanok, tudod te milyen pl negyedéves záráskor házatartást is vezetni? Lisztes a laptop és csap másodperceim vannak az élet fontos kédéseit feltenni.  Egyszer olvastam végig a steakes topicot, tavaly ősszel, amikor hetes cimét kerestem....

 

egyébként igy már teljesen képben vagyok, szóval az a felszeletelt tehén a hátszin-bélszin magasságában. még nem volt szükségem rá, mert sajnos nincs teraszom grillezésre.... gondolom serpenyőben nem illik sütni ilyesmit.

Előzmény: Boarhunter (570)
kutaslac Creative Commons License 2007.10.04 0 0 573
Köszönöm a "térképet" ZsuR!

Akkor nekünk itthon marad a rostélyos meg a hátszín...
Előzmény: ZsuR (568)
szysssz Creative Commons License 2007.10.02 0 0 572
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 571
ehhe olvasni luxus:)

H.
Előzmény: Boarhunter (570)
Boarhunter Creative Commons License 2007.10.02 0 0 570
Előtted ketten mondták el, hogy nincs magyar nevük, de azért kérdezd meg mégegyszer...
A T.bone steak a hátszín és a bélszín egybevágva, csontal. A rib eye pedig "borda", de nem oldalas, hanem a magas hátszín vagy már a rostélyos és az oldalas felső része szintén csontal.
Előzmény: zsuzsa (569)
zsuzsa Creative Commons License 2007.10.02 0 0 569
Tulajdonképpen mi a T-bone steak meg a rib-eye magyarul?

Előzmény: ZsuR (568)
ZsuR Creative Commons License 2007.10.02 0 0 568
Hat ahogy Horasz mondja, nem igy vagjak a hust. Viszot te be tudod azonositani - itt van a marha terkep:

Előzmény: kutaslac (566)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 567
sehogy....nalaunk nem vagnak igy hust.
Előzmény: kutaslac (566)
kutaslac Creative Commons License 2007.10.02 0 0 566
És magyarul hogyan kérnéd?
Előzmény: ZsuR (565)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 565
Hat rib eye. . .NJ=ben elek, mas nyelven nem biztos, hogy ertettek volna :)). (Esetleg spanyolul, de ahhoz az en tudasom nem eleg.)
Előzmény: kutaslac (564)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.30 0 0 564
ZsuR!

Ezt a ribeye témát hogyan vetted? Mit kértél a hentestől pontosan?

Amúgy nagyon jól néz ki, nagyon szép áru, remek darabok!
kutaslac Creative Commons License 2007.09.30 0 0 563
Bocs, hogy ilyen soká válaszolok, de nem voltam egy hétig net közelben.

Szóval nem tudom a tízes fokozat mennyi lehet, mert pl. a mi sütőnk csak 240-ig van skálázva. Szóval passz, sajna ebben nem tudok segíteni...


Előzmény: zsuzsa (547)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.30 0 0 562

Köszönöm, cserébe elárulok egy trükköt ( nem tudom, minden böngészővel így van-e).

Amikor ott vagy az adott oldalon, a fölső sorban ( IE esetén Cím), rákattintasz, elkékül, aztán a CTRL+C gomb együtt,

és a kurzort odaviszed, ahová tenni akarod a linket.

Ekkor CTRL+V gombok, és ott a link.

http://forum.index.hu/EditArticle/ReplayEditArticle?a=71796750&t=9100862

Előzmény: ZsuR (561)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 561
:)) Hat akkor miert nem kerted??? :))

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9155013
(linket meg nem tudok betenni. . .)
Előzmény: tuutuu (560)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.30 0 0 560
Fasza ( pardon), de  esetleg egy linket, hogy odataláljak?...:}}}
Előzmény: ZsuR (559)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 559
De. . .
Előzmény: tuutuu (558)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.30 0 0 558

Off

ZsuR, nem Te nyitottál egy zongorázós topicot?

Tegnap valahogy ráakadtam, de nem mentettem el a kedvencekbe..:{

 

On

Előzmény: ZsuR (557)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 557
Tudtam en :)) . . .
Előzmény: Boarhunter (556)
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.30 0 0 556
A szívem szakad meg. Most sietek, de este héttől nyolcig ráérek, akkor erősen foglak sajnálni :-))))
Előzmény: ZsuR (555)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 555
Annyira nem volt jo mint lehetett volna :((

Angus Beef. . . keszitettem mar olcsobbol jobbat.
Előzmény: Boarhunter (554)
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.30 0 0 554
Khmmm...
Ez inkvizíció... :-)
Előzmény: ZsuR (553)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.30 0 0 553
Finom lett. . .nem a legjobb, vekonynak tartottam a szeleteket, igazam is lett. Dupla vastagsagunak kellett volna lennie. Ha vastagabb, izletesebb, jobban lehet sutni.

Volt negy oriasi garnela rakom is, azt is megsutottem :)).

Előzmény: Törölt nick (552)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.29 0 0 551
Gyerekek jonnek vacsorara, a nagyfiam a Tbone-t szereti, o azt kap, a tobbi ribeye-t.

Majd kepezek. . .

Koretnek petrezselymes krumpli - tudom nem szokasos, de menyem jelolt kivansaga volt, meg sult zoldsegek.
homerx Creative Commons License 2007.09.28 0 0 549
na szoval berlinben egy argentin etteremben sikerult ezt az etlapot kifogni. en a 8-ast valasztottam foliaban sult egesz burgonyaval, zoldborsmartassal. a burgonyaban hagyma es kockazott bacon is volt. igen barati arat kertek erte ;)


zsuzsa Creative Commons License 2007.09.26 0 0 548
mármint sikerült nagyon jóra is egybesütve meg katasztrofálisra is, ezért akarom most én is kiszámolni, hogy pontosna mennyi idő kell ahhoz, hogy megsüljön.
Előzmény: zsuzsa (547)
zsuzsa Creative Commons License 2007.09.26 0 0 547
Nekem folyton gondom van azzal, hogy számoljam át a túzhely 10 fokozatát hőmérsékletre. A 10-es fokozat kb 350 fok, nem?

Próbáltad római tálban sütni? Én szeretek agyagedényben sütni, mert megbizhatóbban átmelegszik ( hiába márkás a sütőm, szerintem szarul süt )


Bevallom nekem az első hátszinem tökéletes lett, aztán után lett ISZONYATOS CIPŐTALP

a kedvenc hentesme azt mondja, szeleteket addig kell csak sütni amig nem kezd levet ereszteni, mert odáig puhul, utána már csak szárad, viszont az én gyerekeim kb olynaok mint az apukád, fújolnak, ha nyersnek látszik a hús, hiába magyarázom, hogy ez nem nyers, ahnem angolos :-(((
Előzmény: kutaslac (544)
pukkandur74 Creative Commons License 2007.09.20 0 0 546
Köszi, úgy lesz.
Előzmény: Törölt nick (543)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.19 0 0 545
Hatszin - belszin. . .nem ugyanaz, igaz? Azt hiszem en belszint sutottem egybe - ha erdekel a recept. . .
Előzmény: zsuzsa (542)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.19 0 0 544
Zsuzsa!

Mindenképp azt a módszert alkalmaznám amit a külföldi oldalakon talált receptek leírtak, mert bár némi eltéréssel, de olyan lett a husi, mint ahogy a képeken láttam:

1. Magas, kb. 230-240 fokon 20 percig sütni - én végül ráhúztam egy kicsit és majdnem 30 perc lett belőle


2. A sütőt visszakapcsolni 150-160 fokra és úgy sütni a húst. A sütési időt a sütni kívánt hús méretéhez igazítja minden recept. A táblázatok szerint - mert többet is megnéztem - minden font hús után (ami kb 45 dkg húsnak felel meg, ha jól tudom) 13-17 percet írtak, illetve azt írták, ha van kéznél maghőmérő, akkor folyamatosan nézni kell a hús belső hőfokát és addig sütni, amíg az el nem éri a sütőn beállított hőfok alatti 5-10 fokos eltérést, azaz a 145-155 fokot. A maghőmérőt úgy kell elhelyezni, hogy valóban a húsban legyen és semmiképpen ne érintkezzen a csonttal (már ha van).

Mivel nekem nem volt maghőmérőm, maradt a matek, és úgy számoltam, kb 60 percig kell süssem ezen az alacsonyabb hőfokon. De nem volt elég, túl nyers lett, ezért még visszatettem kicsit.
Ez pontosan azt jelentette, hogy fél kilónként legalább 20-25 perc sütést igényel. Így finom porhanyós lett, és lédús maradt.

Szóval ha ezeket a mennyiségi és időarányokat tartod te is a sütéskor, akkor biztos jó lesz, persze, ha inkább a jobban átsűlt húst szereted, szeretitek, akkor nyilván tovább lehet sütni, de vigyázz, egy-két perc is sokat számít. Kalkuláld bele azt is, hogy a sütőből kivéve állni kell hagyni kicsit, amikor még azért a belső hő dolgozik, és tovább "sül" a hús. Ennek amúgy még esztétikai oka is lehet, mert azt tapasztaltam, hogy a felszeleteléskor az egész hús barnás volt, a belső rész is, ami pár pillanat elteltével szépen kirózsaszínesedett, gyönyörűen nézett ki.

Én egyébként azon mértem le az eredményt, hogy faterom nagyon finnyás kaja téren. Az a féle ember, aki nem nagyon szereti használni a fogait evés közben, csak azt hajlandó megenni, ami szétomlik a szájába. Ezért anyu hosszú órákig főzi a marhahúslevest, hogy szétessen a hús.
Amikor az én medium húsomat meglátta, azonnal rányúlt a másik kajára, a töltött csirkecombra, de azért a végén tett egy próbát.

A vége az lett, hogy ami maradt az ebédből, vacsorára mind megette...
Előzmény: zsuzsa (542)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.19 0 0 543

5 perc egyik oldalon, 5 perc a msikon. nem megszurni.

 

H.

Előzmény: pukkandur74 (540)
zsuzsa Creative Commons License 2007.09.18 0 0 542
Kutaslac, nekem sz...r sütőm van. Egybehátszint pácolás után mennyi ideig és hogyan sütnél ? Nem szeretném túlsütni...


Barnamártás : én tavaly nekiálltam, csontot piritottam , füszerek, zöldség, füztem, szürtem, passziroztam, elment vele fél nap, az eredmény nem ért annyit......
Előzmény: kutaslac (534)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.18 0 0 541

Ilyen bonyolultan?

Hülye szoft!...:}}

Előzmény: Törölt nick (539)
pukkandur74 Creative Commons License 2007.09.18 0 0 540
Sziasztok,

Segítségre lenne szükségem.
Vettünk marha hátszint, feleségem leszedte a csontról és megtisztította a hártyától.
Kb 2 centis szeletekre vágtuk, és olajos, borsos, hagymás, fokhagymás, babérleveles pácban szeretnénk 4 napig állni hagyni lefóliázva.
Szombaton faszén grillen sütnénk meg.
Vagy 10 évvel ezelött csináltunk hasonló finomságot, az emlékeink már megkoptak a sütés módjáról.
Közepesre szeretnénk sütni, legyen lédús, de ne teljesen véres.
Mennyi ideig süssük oldalanként? A rácsot tegyük le a parázshoz közel? (mert úgy emlékszem, hogy talán 3-3 perc alatt így volt jó.)
Előre is köszönöm a segítséget!

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.18 0 0 539
mert szar az index feluletenek felsorolas kezeloje...

H.
Előzmény: tuutuu (538)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.18 0 0 538
Ebben a receptben csak a bors, meg a vaj nincsen föltüntetve...
Előzmény: Törölt nick (536)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.18 0 0 537
es megegyszer:

Zöldbors mártás

A zöldbors két formában kapható nálunk, szárítva, vagy lében eltéve. A zöldbors mártásnak is, mint minden ételnek több elkészítési módja van. A legegyszerűbb, ha a borsot kevés olajban erős tűzön megpirítjuk. A szárított bors előbb csak pirul, majd elkezd pukkanni, ugrálni, és ha nem vagyunk elég ügyesek, mind kiugrálnak a serpenyőből. A lében eltett bors nem ilyen veszélyes, ő csendben tűri a pörköléssel járó kellemetlenségeket. Szóval egy serpenyőben erős tűzön pirítsuk, és mikor lőni kezd, öntsük nyakon egy kis brandy-vel, fehérborral, ízlés szerint. A brandy hajlamos arra, hogy lángra lobbanjon, így ezzel látványos sikereket érhetünk el a konyhában a vacsoravendégek előtt. Nem is érdemes korábban elkészíteni, mert az egész nem tart addig, mint ennek az olvasása. A nyakon öntött borsot tegyük vissza a tűzre, sózzuk, adjunk hozzá mustárt, és finomra vágott zöldpet-rezselymet, keverjük el és öntsük fel tejszínnel. Forraljuk mártás sűrűségűre, és már tálalhatjuk is. Amennyiben több adagot szeretne készíteni, vagy korábban szeretné megfőzni, ne tejszínnel, hanem tejszínes habarással öntse föl a borsot, és úgy forralja be. Az íze pikáns a mustártól és az alkoholtól, és kellemesen csípős a borstól, ez jól illik az angolosra sütött húsokhoz, de roston sültekhez, szárnyasokhoz is jó.

Es akkor most ird le 100x kezzel:

"Nem kerdezek hulyeseget, mielott a googlet hasznalnam".

H.
Előzmény: Törölt nick (536)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.18 0 0 536
kerlek alasan:

zöldbors mártás

Mártás:

* só
* 1-2 evõkanál mustár
* 8 cl konyak
* 4 dl tej
* 4dl tejszín

A zöldbors mártáshoz serpenyõben vajat olvasztunk, ebben a zöldborsot kipattogtatjuk (addig pirítjuk, míg elkezd pattogni). Kevés liszttel megszórjuk, tejjel és tejszínnel felengedjük, kiforraljuk. Sóval, mustárral, kevés konyakkal ízesítjük.
Előzmény: homerx (535)
homerx Creative Commons License 2007.09.18 0 0 535
hmmmm, lelki szemeimmel latom am!

na szoval a multkor is kert itt valaki barnamartas receptet, de nem kapott. tudnatok irni? mondjuk engem inkabb a zoldborsmartas erdekelne.
Előzmény: kutaslac (534)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.18 0 0 534
Eredeti kérdésemre a megoldás a rostélyos volt.

Miután megvettem a húst kicsontoztam, amiből leves lett. A maradék húsdarab így kb 1.7-1.8 Kg volt, amit egy hétig pácoltam mustáros, borsos steakfűszeres, olajos lében.

A külfödli oldalakon talált receptekből inkább a sütésre vonatkozó rész érdekelt, hiszen a fűszerezés, pácolás mindenhol más, nyilván az ember a neki megfelelőt választja, viszont a sütési, elkészítési mód hasonló.

Szóval a bepácolt húst én először összekötöztem, mert a csontról való levágás után kicsit szétcsúsztak a rétegek. Ez egyébként praktikus oldala mellett nagyon széppé is tette a végeredményt, baromi jól nézett kis.

Aztán ahogy írták a receptek 240 fokra előmelegített sütőben hirtelen sütöttem 20-25 percig. Ez szépen megbarnította a húst, kicsit megkérgesítette a szélét, majd a sütőből kivettem és vártam, míg kicsit lehül a sütő és visszakapcsoltam 160 fokra.

Visszatettem a húst és szintén a recepteknek megfelelően tovább sütöttem fontonként 17-20 percig. Ekkora húsnál ez azt jelentette, hogy ráhagyással még egy jó órát sütöttem.

Sajnos a kíváncsiságom nagyobb volt, mint a türelmem és nyitogattam a sütőt, mivel nehezen láttam be, ezért mindig lehült kicsit, így a sütési idő végeredményben kevés volt, mert amikor kiszedtem a késznek ítélt húst, felvágtam azt és még igen-igen rózsaszín volt a belseje. Ennyire véresen azért én sem szeretem, még ha be is volt jól pácolva.

A receptek persze azt is írják, hogy hőmérővel vizsgáljuk a hús belsejének hőfokát, és akkor lesz jó, ha a belső rész eléri a kb 150-155 fokot. Ekkor kell kivenni és tálalás előtt egy jó 10-15 percet állni hagyni, mert még ekkor is párlódik belül.
Nekem nem volt hőmérőm, ezért érzés alapján készült a kaja.

De nem volt nagy baj, kicsit még visszatettem, kb egy 20 percre és gyönyörűre megsült a belseje is. Olyan igazi "medium" lett. Gyönyörűen is nézett ki, puha, omlós volt.

Fűszeres steakburgonya és párolt zöldborsó volt a köret, egy kis barnamártással.

Ajánlom mindenkinek, aki még nem próbálta. És tapasztalataim alapján azt tanácsolom, ha másnak sincs maghőmérője, hogy a receptekben írt időre bátran rátehet még egy 15 percet simán.

Persze nincs két egyforma hús, és két egyforma sütő sem...
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.08 0 0 533

jaham a belszin 4000+ mindenhol...hat ahhoz kepest, hogy a marhalabszar meg ~1000 huf ahhoz kepest draga...:(

 

H. 

Előzmény: ZsuR (532)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.07 0 0 532
A puding probaja az eves :)) - a T-bone-e is :)). A 4000 az draga?
Előzmény: Dydand (521)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.07 0 0 531

Attól döntetlen, hogy a való életben nem találkozol a fogalommal.

Vagyis tisztáznunk kell, hogy vajh' mit ért a hentesed azon, amit elad.

Nyilvánvaló esetekkel itt senki sem törődik, mert felismeri, és legfeljebb kiröhögi a hentest ( vagy az őt), de lehetnek még ilyen érdekes alkatrészek.

Én most nem tudnék ilyet, de mit lehet tudni...

Szóval hasznos volt ez a kis kitérő, azt gondolom.:}

Előzmény: Boarhunter (528)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 530
es nem vagy egyedul:)
Előzmény: Boarhunter (528)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.07 0 0 529
Ma mindeképp elmegyek én is a henteshez, akihez szoktunk járni és akkor megveszem a rostélyos-tarja-felsőhátszín részt, mert jövő hét végén lesz a feleségem szülinapja és úgy gondolom lassan itt az ideje, hogy egy ekkora húsdarabot bepácoljon az ember...

Szóval ma megveszem az anyagot, és csinálok róla egy képet, hogy mit sikerült intézni.

Remélem másnak is segíteni fog.
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.07 0 0 528
Nem kell itt döntetlenezni, Neked volt igazad, tényleg van "marhatarja". Nekem ez a kifejezés eddig új volt.
Előzmény: tuutuu (527)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.07 0 0 527
Oké, hagyjuk. legyen döntetlen...:}}}}
Előzmény: Boarhunter (526)
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.06 0 0 526
Nomost a helyzet tisztázása miatt felhívtam egy hentes barátomat, aki megerősített abbéli hitemben, hogy vagy ugyan tarja, de nem akként árulják, hanem rostélyos álnéven fut.
Előzmény: tuutuu (525)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.06 0 0 525

Vagy keressen jobb hentest...

Itt off a tarja, de én azért a húsos tarjacsontot néha meg tudom csípni, ha nem hordják haza mindet a hentesek.....

De ez tényleg off.

Bocs.

Előzmény: Boarhunter (524)
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.06 0 0 524
Hát első nekifutásra kérj tarját, akkor majd jó hülyén néz Rád a hentes, utána magyarázd el, hogy miről van szó, és szerintem kiegyeztek a rostélyosban, mert nyak gyanánt már tényleg csak azt a részt árulják, ami pörköltnek való.
Előzmény: kutaslac (522)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 523
menj el egy amerikai henteshez es kerdezd meg ott. az europia ezen belul magyat husbontasi eljarasok gyokeresen elternek az ujvilagitol. szerintem otton nem nagyon bontak igy hust. hacsak nem olyan henteshez mesz aki maga vagja, maga bontja. az ilyen ritka hollo ugyanis meg a piaci hentesek nagyresze is nagykerbol kapja a hust.

H.
Előzmény: kutaslac (522)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.06 0 0 522
http://www.szef.u-szeged.hu/~tavokt/nagy/szarvasmarha/marha.html


A linket megnézve képbe kerülhetünk a marha egyes részeinek elnevezésével (szerepel a "tarja" elnevezés).

De az eredeti kérdésem ennek ellenére még mindig nem tiszta.

Szóval, hogy melyik részét kérjem a hentesnél, ha Prime Rib Roast-ot szeretnék készíteni?

Nyak? Tarja? Rostélyos?



Dydand Creative Commons License 2007.09.06 0 0 521
Sziasztok!

A nagyobb Tescókban láttam mostanában FRISS ír T-bone steaket 4000 HUF/kg ár körül. Van ezekkel valakinek tapasztalata akár minőségben, akár az ár/érték arányban?

Üdv: dy
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.05 0 0 520
Tényleg nem vagyok mészáros, és olyat sem hallottam még, hogy "tarjára bontás". Valójában marhabontásnál nem ismerek ilyen szakkifejezéseket, csak a sertésnél az "orjára" illetve "karajra" bontást. De még se szakácskönyvben, se a hentesnél nem sikerült belefutnom marha tarjába, talán azért, mert a klasszikus tarja valahol a magas hátszín(rostélyos) elejét és a nyak hátulját foglalja magába.
Előzmény: tuutuu (518)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.05 0 0 519
Az viszont tény, hogy nem szokás...:{{{
Előzmény: tuutuu (518)
tuutuu Creative Commons License 2007.09.05 0 0 518

Akkor Te nem vagy mészáros , és nem ismersz olyan személyt sem...:}}

Igenis létezik a marhának "tarjára bontása",a marha-tarja húsoscsont a világ legnagyobb fogása, mert  abból irgalmatlan jó pörköltanyag bányászható, és még a tuutuu-féle kőlevesnek is lesznek hasznos  alkatrészei...:}}

Előzmény: Boarhunter (516)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.05 0 0 517
Nem tarja - inkabb karaj, nezd meg a csontot!
Előzmény: kutaslac (514)
Boarhunter Creative Commons License 2007.09.05 0 0 516
Marhánál nem beszélünk "tarjáról". Nálunk nem sok helyet találsz, ahol így bontják a marhát.
Előzmény: kutaslac (514)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.05 0 0 515
A <a href="http://szakacskonyv.fplanet.hu/_dwad_/frameset.php?path=http://szakacskonyv.fplanet.hu/" target="_blank">Marhahús részei</a> szerint viszont nem tarját, hanem nyakat, rostélyost kell venni.
kutaslac Creative Commons License 2007.09.05 0 0 514
Én ezt a két "térképet" találtam.

1. kép: http://www.japanmeat.com/usrimage/beef%20chart.jpg

2. kép: http://www.ohki.hu/hus_es_egeszseg/index/marha_bontasa_n.jpg


Ezek szerint ha prime rib roast-ot szeretnék készíteni, akkor tarját kell kérni.

Jól gondolom, jól látom ugye?
homerx Creative Commons License 2007.09.05 0 0 513
lapozz vissza a topikban, talalsz majd marha-terkepet ;)
Előzmény: kutaslac (511)
ZsuR Creative Commons License 2007.09.05 0 0 512
Hogy magyarul mi, nem tudom, de igy kell kinenznie.

Az elso kepen a rib eye. Nagyon szeretem grillen, sokszor csinalom.
A masodik-harmaid a prime rib, nyersen-sutve. A suteshez jo recept kell, hozzaertes, mert konnyu a 80-100 dollar erteku hust elrontani. Meg nem csinaltam otthon, bar van receptem, de ha etterembe megyek legtobbszor ezt valasztom.



Itt a bontas-nevezes.
Előzmény: kutaslac (511)
kutaslac Creative Commons License 2007.09.05 0 0 511
Abban szeretném a segítségetek kérni, hogy ha olyan receptet szeretnék elkészíteni, amiben "PRIME RIB ROAST" szerepel, akkor pontosan milyen húst kell vegyek, mit mondjak a hentesmesternek, milyen részét kérjem a marhának?

Borda? Rostélyos?

És ha esetleg tudja valaki, mi az a RIBEYE, azt is írja le.

Nagyon köszönöm a segítséget előre is.

ZsuR Creative Commons License 2007.09.01 0 0 510
Es ez igy igaz. Nem kell mindenkinek szeretni a belszint rozsaszinen - de ha teljesen atsuti, elvezhetetlen hus lesz belole.

Viszont. . .lehet a belszint csodalatosan megcsinalni mas modon is, es akkor halamas "omlos hus" elmeny lesz belole!

Előzmény: szysssz (509)
szysssz Creative Commons License 2007.09.01 0 0 509

A tegnapi Metró újságban Marton Levente írt egy féloldalast "Wellington bélszín kontra Stroganoff bélszín" címmel. A cikk mottója:

 

"Aki teljesen átsütve szereti, az ne is lásson neki az elkészítésének, mert még nem érett meg eléggé a bélszínfogyasztáshoz"

xukac1 Creative Commons License 2007.08.23 0 0 508
Azt szeretném a profiktól megkérdezni, hogy hogyan kell finom zöldbors mártást készíteni???
Edmond Dantes Creative Commons License 2007.08.09 0 0 507

Mármint a jövőhét végére? Akkor az időzítés még pont jó. :)

Btw., Hentes. ;)

Előzmény: Törölt nick (506)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.09 0 0 506
aki tudja angyavsarcsarnokban jo steak hust ado (ott tobbszor emlegetett) hentes elerhetoseget, vagy elmagyarazna h melyik bolt az ove az legyen szives dobjon nekem egy mailt a horasz@gmail.com cimre. belszint csinalnek hetvegre ha minden jol megy.

H.
Edmond Dantes Creative Commons License 2007.07.01 0 0 505

Szükséges leszedni, nem ízletes és a hő hatására a színhústól eltérően viselkedik, így a sülted nem lesz esztétikus.

A szeletelést mindig a rostok irányára merőlegesen végezd, sütés közben a hús megszúrása szigorúan tilos!

Sütési idők, oldalanként: 1 perc - rare, 3 perc - medium, 5 perc - welldone.

Előzmény: zsuzsa (503)
ZsuR Creative Commons License 2007.07.01 0 0 504
Nem sok - annyi kell! A vekonyabb cipotalp lesz. A belszin is jobb vastagon.

Igen, a vekony feher hartyat, reteget, meg azt a marvanyos szinu feheret le kell vagni.

Az ontottvas nagyon jo, ha bordas meg jobb! Nem szabad ratenni soha semmit nehezeknek, ertekes levek mennenek karba! Sot! Ha megsutotted a hust, ne azonnal talald, 5-10 percig egy alufoliaval takard le, hagyd allni. Pinenes elott ne vagd meg.
Előzmény: zsuzsa (503)
zsuzsa Creative Commons License 2007.07.01 0 0 503
Az nagyon soknak tünik. Viszont tényleg a vastagabb volt a sokkal finomabb tegnapelőtt.

Ti azt a vékony fehér részt leszditek a hátszin széléről? Azt hittem inas és levágtam, de lehet, hogy rajta illett volna hagynom.

Bélszinre is ez a 2,5 cm vonatkozik? Ha vennék egy bordás alju vastag öntöttvvas serpenyöt, abban nem lenne jobb sütni ? Az éttermekben is csak ugy simán süik, vagy ráesznek valami nehezéket sütés közben ? Multkor egy másik hentes valami ilyesmit emlegetett.
Előzmény: Edmond Dantes (502)
Edmond Dantes Creative Commons License 2007.06.29 0 0 502
A vastagság legyen 1 inch (~2,5 cm).
Előzmény: zsuzsa (501)
zsuzsa Creative Commons License 2007.06.29 0 0 501

Pénteken megint a Nagycsarnokban kóboroltam ebédidőben és az itt nagyon dicsért hentesnél olyan szép hátszin volt, hogy nem birtam nem venni belőle. Persze megkérdeztem, hogy süti szeletben, mert a panelben tán nem kéne grilleznem, a sütőt meg nem vagyok hajlandó bekapcoslni ilyne melegben.

A hus felét bepacolva a hütőbe tettem, masik felét bepácolva lefagyazstottam, mert kivancsi vagyok vacak lesz-e fagyazstás utan.

A hentesmester felhivta  afigyelmemet arra, hogy a túlsütés miatt lesz kemény a hus, ugyhogy most nagyon vigyáztam és tényleg puha és zamatos lett. Az a fura, hogy a vastagabb szelet finomabb lett mint a vékonyabb. tehát inkább 1 cm-nél vastagabb szeleteket érdemes vágnom.

A gyerekeim finnyáztak, de nem érdekel.

Ha a pácoltan fagyasztás nem tezs rosszat neki, akkor persze egyszerübb lesz az életem, mert én egyedül mégsem sütögethetek magamnak egy kétkilós hátszint....

zsuzsa Creative Commons License 2007.06.25 0 0 500
Ha az ember minden nap bemegy, akkor már jobban rááll a szeme. A szomszed utcaban van az iroda ahol dolgozom :-))))
Előzmény: tantoknife (497)
zsuzsa Creative Commons License 2007.06.25 0 0 499
ja nem , en nemcska marhat neztem, hanem halakat, vadat is, amit neha venni szoktam
na jo T bone steaket nem vettem még, de hatszint már joparszor
Előzmény: tantoknife (497)
tantoknife Creative Commons License 2007.06.25 0 0 498
A Rozmár tényleg nem egyértelmű ...de vette valaki a fáradtságot és felhívta őket ? Mert én igen ....az árak kg. árak, tehát ha rendelsz 5 kg T-bone-t, akkor kapsz kb. 11-13 db T-bone-t fóliában, előhűtve a web-en található árakon vehetsz akár.
Zsu : nekem van egy telefonom a csarnokba, de Ő s em adja sokkal olcsóbban ..., a szürkemarha meg egyenesen aranyárban van .....kb. 15, max. 20%-al olcsóbb a mormál steak és egyes esetekben nem igazán volt szuper, csak jó. Tanto
tantoknife Creative Commons License 2007.06.25 0 0 497
És csak úgy bemész a nagycsarnokba, és van .....????
Vagy szólsz telefonon, hogy legyen, ismerősnek ? Tanto
Előzmény: zsuzsa (496)
zsuzsa Creative Commons License 2007.06.25 0 0 496
jaja pont ezt mondom en is, hogy vegeigneztem az arait, de nem tudtam eldönteni, hogy kg vagy tasak. Kicsit drágának tünt, mivel a Nagyvásárcsarnok mellett dolgozom es tudom a körülbelüli árakat, ezert elbizonyltalanodtam, hogy mire vonatkoznak ezek az arak.
Előzmény: trofimov (495)
trofimov Creative Commons License 2007.06.25 0 0 495

:-) elnézést. tényleg nem egyértelmű.

 

erre gondoltam:

 

rozmar.hu

 

mivel steak topik, a kérdés a marha hátszínre és bélszínre vonatkozik.

a kiszerelés -tól -ig van megadva és hozzá az ár X,-Ft de ez gondolom kilogrammonkénti ár..., nem pediglen egy tasaké/csomagé stb.  ugyi?

 

Előzmény: zsuzsa (494)
zsuzsa Creative Commons License 2007.06.25 0 0 494
Ez nekem nem volt egyertelmü.....
Előzmény: trofimov (493)
trofimov Creative Commons License 2007.06.25 0 0 493

sziasztok!

 

a rozmáron az árak ugye Ft/Kg-ban értendők...?

 

 

zsuzsa Creative Commons License 2007.06.24 0 0 492
Továbbra is próbálkozom hátszinnel, de én ebben a melegben sütőt nem vagyok hajlandó bekapcsolni, grillezésnek meg a szomszédok nem örülnének itt a panelban.

Megvetette magát egy szép darab hátszin, felszeleteltem, aztán egy ideig a fagyasztóban volt. Hétvégén bepróbáloztam egy részével, kilvadás után másfél napig mustár-olaj-bors pácban pihent, aztán gyorsan megsütöttem. Finom lett, de nem igazán puha. Azért elfogyott.

Lehet, hogy nem is hátszinnel kéne próbálkoznom ?vagy vegyek borjuhust, az fiatalabb ?

Az ize marha jó, de az éttermekben puhább szokott lenni, még a mi lepattant céges menzánkon is puhább pl a rostélyos.


budinfo Creative Commons License 2007.06.06 0 0 491

 

 

  Sziasztok!

 Ha valaki tudna nekem segiteni abban, hogy hol lehet jo marhahust steak-nek venni   Budapesten, orulnek neki .  A valaszt erre az e-mail-re kerem.

 Elore is koszonom.

 Rona Otto

Info96@monornet.hu

cheeesemaniac Creative Commons License 2007.05.16 0 0 490
Sziasztok,

Kezdő vagyok steak témakörben.
Az lenne a kérdésem, hogy Budapesten, hol lehet porterhouse vagy T-bone steak alapanyagot (nyers marhahúst) kapni. Ahol én kerestem sehol nem így volt bontva a marha azon része.
maniac
ZsuR Creative Commons License 2007.03.21 0 0 489
Jajj nem is tudom irigyeljelek vagy sajnalkozzak rajtad. . .
Nekem KELL kiprobalni az ujat. . .sok-sok kellemeset koszonhetek ennek - no meg par kellemetlent is.
MA is probalok egy receptet - nem valami nagy dolog, de akkor is. . .kell valami uj iz, akkor is ha nem csinalom meg ujra.
Előzmény: Csontoskarabély (486)
Csontoskarabély Creative Commons License 2007.03.19 0 0 486

Én ebben olyannyira  konok szokásember vagyok, hogy amit elõször finomnak tartottam, én  azt csinálom mindig  ujra ,  szóval nem széles mezõben mennek a kísérletezgetéseim., hanem annak a 3 dolognak a  bejáratott rutinja alapján, ami  nálam bevált.

 

Juicy Sirloin Steak, Porterhouse steak, és amit ti  minõségben USDA Choice-nak neveztek, --abból a klasszból  1-1 jó tournedos. 

 

Előzmény: ZsuR (481)
tuutuu Creative Commons License 2007.03.19 0 0 485

Játszd el neki...:}}

Egyszer egy barátom a Hel-félszigeten eljátszotta a büfésnek a savanyúuborkát, és kapott is!

...:}}}

Előzmény: ZsuR (483)
Boarhunter Creative Commons License 2007.03.19 0 0 484
Ja, ha Te még válogatsz is...
Akkor úgy néz ki, meg kell venned az oldalassal együtt. Ez engem a helyedben nem kergetne a kétségbeesésbe...roppantmód szeretem az oldalast mindenféle formában.
Előzmény: ZsuR (483)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.19 0 0 483
Igen - de nekem sertes kellene. Amikor elmagyaraztam, hogy a marhaban az a flank - hat nem a legokosabb pillantasokat kaptam a hentestol.

Nem hiszem el, hogy nincs ilyen vagas az USA-ban. Mit kepzelnek??? Toltott dagadot szeretnek csinalni!!!
Előzmény: Boarhunter (482)
Boarhunter Creative Commons License 2007.03.19 0 0 482
A marhás képen a "dagadó" a "flank".
Előzmény: ZsuR (481)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.19 0 0 481
Csodalatos!!! A PORK mar nem annyira. . .de a BEEF :))!!!

Probalom beazonositani a dagadot. . .tudsz valamit?
Előzmény: Csontoskarabély (480)
Csontoskarabély Creative Commons License 2007.03.19 0 0 480

http://www.askthemeatman.com/images/beefchart51201.gif

 

Ha valaki tud jobbat, áttekinthetõbbet, vevõ vagyok rá bármikor.

 

 

Előzmény: buktu (357)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.17 0 0 479
A Halaadasi pulyat tole tanultam - csodalatos recept, nagyon pontos lerias - lattam az epizodot is, nagyon jo!
Otole fogom a prime rib-et is csinalni, remelem nemsokara. Nem tudom, akarjam magam erlelni, vagy vegyem eretten. . .
Előzmény: Kero (478)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 478
Az biza, nagyszeru ficko, minden alkalmazottjat vitte NO-bol Katrina utan, mas varosokban alkalmazta oket..NY..s nem tudom hol még..
Előzmény: ZsuR (471)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 477
Nope..echte angol, megneztem..

http://en.wikipedia.org/wiki/Nigella_Lawson
Előzmény: ZsuR (475)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 476
Eleg "ethnic" jellege van neki, inkabb valami mediterran lehet..

Apropo angol, a Jaimie dolgai nem jottek be, probaltam receptjet..
Előzmény: ZsuR (475)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.17 0 0 475
Megertelek :)) - en meg egyetlen musorat sem lattam. Azt hallottam, angoltol ne tanulj fozni :))!
Előzmény: Kero (474)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 474
Nigella. Ot fozes nelkul is, sot a nudi cookshowban is :-))
Előzmény: ZsuR (471)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.17 0 0 473
Mielőtt még ilyeneket írnál, olvass vissza ... vagy gyere le a fáról. Tanto
Előzmény: Törölt nick (445)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.17 0 0 472
Még szerencse, hogy ideértél és majd megmondod a frankót ..... Tanto
Előzmény: Törölt nick (430)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.17 0 0 471
Hat igen. . .azt hiszem, nagyszeru ficko - de. . .baaaaaaaaaaaam! Sok.

Ez a show atka. Ha szinten akarnak mardni, mindig kell nekik valami ujat produkalni - es hat hanyfele uj receptettel tudnak elojonni . . .

Amiert a JP-nt es Barefoot-ot szeretem, mert tesznek bele "hogyan"-t. Elmagyarazza, megmutatja, ad egy kis hatteret.
Emeril is teszi - de nekem sok a jopofisaga, meg a kozonsege.

Alton Brown. No ot is el tudnam nezni evekig :))!
Előzmény: Kero (470)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 470
De nem mondod mindig ugyazt, tv-ben :-) Difi!

Maradok Mr Emerilnel :-)

tuuudom, ott is vannak manirok ..rengeteg :P
Előzmény: ZsuR (469)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.17 0 0 469
Hm. En is megszagolok mindent amikor fozok :))!

Egy-ket receptje jo - de a tobbi. . .
A kicsi fiam nagyon szereti oket (vagy ot?). Nekem a fo kedvenc a JP mester, nem tudja senki kiutni ot az elso helyrol. Igaz, steaket nem sokat lattam tole.
Előzmény: Kero (468)
Kero Creative Commons License 2007.03.17 0 0 468
Giada manirjai is sirba visznek...mindent megszagol..UuuuUmmm aszondi, it is suchhhhhhhhhhhaaaaaa an earthly smell..

Kipobaltam egy-ket olasz receptjet, nem rosszak...
Előzmény: ZsuR (467)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.16 0 0 467
Nagyon szeretem a foztjet. . . eddig meg minden tokeletes volt!

Ott Giada - o sovany, de a receptjei. . .khm. Azok is.

Nem vettem eszre, hogy rohogcsel - de majd figyelem :))!
Előzmény: Kero (465)
Kero Creative Commons License 2007.03.16 0 0 466
azaz, a rohigcselos Ina :-))

Na aldas bekesseg lejart az en kis idom itt :-)
Előzmény: ZsuR (464)
Kero Creative Commons License 2007.03.16 0 0 465
Csak nem a malac principessa a kedvenced????

:-) Nejem utalja, nekem teccik amit foz, csak ne visongatna annyit :-)
Előzmény: ZsuR (464)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.16 0 0 464
Jovo heten unnepeljuk a hazassagi evfordulonkat - 37 - azt hiszem megerdemli a Papus, hogy elkenyeztessem.

Pont most nezem a kedvenc szakacsnom show-jat, o a 35 evfordulojukra keszitette ezt a steak-et. Nagyon jol nez ki minden, jovo hetvegen unnepelunk, meghivom a fiukat is!

Remelem a ho addig elall, es tudok kinnt sutni!

Steak with Bernaise
Előzmény: Kero (463)
Kero Creative Commons License 2007.03.16 0 0 463
Nyumm, ha erkezik egy ilyen szep husi mint a tied ki lesz prosza..
- a porto, altalaban veresbort ontok alá..vagy marinade.
Előzmény: ZsuR (459)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 461
A steak az steak. Az elkeszitese meg sokfele - hala az egnek! Nagyon fonom volt, szereti a csalad, csak elegge draga egy ekkora darab tenderloin - es eleg hosszadalamas az elokeszitese, sokaig kell pacolni.
Szivesebben sutom grillen a marhat - mert oda 30 perc elokeszites eleg.

Szeretjuk a masik vegletet is, a flank steak-et is. Azt hiszem az egyetlen amit nem (talan mert nem tudom jol elkesziteni): skirt steak. . . mindig nagyon ragos lesz, feladtam.

Előzmény: Törölt nick (460)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 459
Vendeglatas. . .


A fo etel: "Spicy Beef Tenderloin" - amit szinten nyolc orat kell marinalni, ami jo, este osszekeszitem - holnap sutom.

2,5 kg vesepecsenye (tenderloin)

1 csesze "Port" bor
1 csesze szoja szosz
1/2 csesze oliva olaj
1 kaveskanal torott bors
1 evokanal thyme
1/2 kiskanal "hot sauce"
4 gerezd osszenyomott fokhagyma
1 baberlevel

Keverd ossze a marinalashoz a hozzavalokat, es a szepen megtisztitott husra ontsd ra - 8 orat marinald, idonkent forditsd meg.

A hust tedd egy 425 F-ra (218 C) elomelegitett sutobe es susd 45-60 percig (ha van egy racs a tepsibe, az kell, az jo, idonkent locsold a marinalo level).
Ha hus homerot hasznalsz:
ha hus belseje
140 F (60C ): rare
150 F (65 C): medium rare
160 F (70 C): medium

Legalabb 10 percig pihentesd szeleteles elott.
Előzmény: Kero (454)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 458
Igy igaz, nem igazan veres, csak kellemesen puha, zamatos, izletes.

Igaz, roast beast. . .de milyen!
Meg amit nem csinaltam, az a prime rib - mmmmmm. Nagyon szeretem, szinten rozsaszinenen, es zamatosan, izesen - no annal nagyon kell a "dry cure".
Valami ilyesmiket szeretnek:


Előzmény: Törölt nick (456)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 457
Azt hiszem, leirtam a receptjet mar magyarul - mert a pacolasa ennek nagyon fontos - es finom. ELokeresem.

Nagyn jo volt!
Előzmény: Kero (454)
Kero Creative Commons License 2007.03.14 0 0 454
Hany fokon, hany percig?

s vagj nekem is egy szeletet, mert sirni fogok :-)
Előzmény: ZsuR (452)
Kero Creative Commons License 2007.03.14 0 0 453
en is jo veresen szeretem, dehat ki vagyok en hogy olyat egyek amit en szeretek?? :-))
Előzmény: Törölt nick (451)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 452
Meghivlak egy "Spicy Beef Tenderloin"-ra akkor. Nagyon finom volt, sutoben keszult, mert februarban nem sok kedvem van kinnt sutni . . .

Előzmény: Törölt nick (449)
Kero Creative Commons License 2007.03.14 0 0 450
bbq mester, sose csinalok bent steaket..hja..kb 6-7 perc, s akkor mindenki megeszi, nem tocsog a verben.
Előzmény: Törölt nick (440)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 448
Hm. Az elozo hozzaszolasod tulajdonkeppen senkinek sem volt cimezve, ezert kerdeztem ra.

Szoval szakerto vagyok, mi? :)) Jo nekem.
Előzmény: Törölt nick (447)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 446
Erre gondolsz?
"morsels válasz | megnéz | könyvjelző 2007.03.11 15:12:09 (428)
Tudom, te szakerto vagy...
Never mind...
Előzmény: ZsuR (427)'
Előzmény: Törölt nick (445)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.14 0 0 443
Mar az elejetol kicsit zavarban vagyok - nem tudom, miert irod nekem amit irsz.

"De gondolom nem o irt ide, hogy aki nem well done-kent eszi a steaket, az csak agymosott tarsadalmi fogyaszto hulladek."
Ezt ki irta?
Előzmény: Törölt nick (441)
pint Creative Commons License 2007.03.14 0 0 442
én két és fél percet sütöm oldalanként, erős-közepes lángon.

de ha nincs jól megérlelve, akkor tényleg átsütve jobb.
Előzmény: Törölt nick (440)
Kero Creative Commons License 2007.03.13 0 0 439
Ohh! :-)
Előzmény: ZsuR (438)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.13 0 0 438
Hat amikor velem talakozott, te!

I didn't mean "got lucky". . .
Előzmény: Kero (437)
Kero Creative Commons License 2007.03.13 0 0 437
Egyszer????

:D
Előzmény: ZsuR (436)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.13 0 0 436
Mit csinaljak, ha az emberem nem tudja mi a jo? Csak egyszer volt olyan szerencses az eleteben. . .
Előzmény: Kero (433)
Kero Creative Commons License 2007.03.13 0 0 435
Most az egyszer igazad van :-)

7 minutes each side, s passz.(medium)
Előzmény: Törölt nick (429)
Kero Creative Commons License 2007.03.13 0 0 434
varjal harcos, olvasom elobb telleg igazad van-e marha ugyekben...
Előzmény: Törölt nick (432)
Kero Creative Commons License 2007.03.13 0 0 433
Neki mindég...vagy hozza a lovat :P
Előzmény: ZsuR (431)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.11 0 0 431
"A steak is a slice from a larger piece of meat, typically beef. Red meat and fish are often cut into steaks. Most steaks are cut perpendicular to the muscle fibres, improving the perceived tenderness of the meat. In North America, steaks are typically served grilled, though they are also often pan-fried or broiled. Because steaks are cooked quickly, using dry heat, and served whole, the most tender cuts of the animal are usually used for steak. This also means that steaks have a premium price and perception; the idea of eating steak is a signifier of relative wealth." Source: Wikipedia.

Amugy meg igazad van :)).
Előzmény: Törölt nick (429)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.11 0 0 427
. . .konkretabban. . . hol. . .?
Előzmény: Törölt nick (426)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.08 0 0 425
Ha a hust nem aztatod az olajban, akkor jo. Csak annyi olajat szoktam rakenni, hogy a fuszerek jobban ragadjanak.

A mez. . .van egy pacle receptem, azt mezzel szoktam - mennyei! De mielott sutom, letorolom a hust. Eredetileg egesz pulykahoz van, de csinaltam sertes sonkaval is. . .jo volt!
Előzmény: pint (424)
pint Creative Commons License 2007.03.08 0 0 424
mézjelentés.

vegyes virágmézet nem javaslok pácolás céljára, mert az íze dominánsan jelentkezik a húson, és nem illik oda. legközelebb akácméz próbát teszek, és ha az is túl erős, akkor barnacukor próbát. ugyanis a hús némileg édeskés lett a mézpáctól, ami érdekes, de nem rossz. olyan távolkeleties hatású, de csak diszkréten. sütés előtt a mézet lemostam vízzel, majd a húst alaposan lecsurgattam aztán sózás és sütés. érdekes, hogy sütés közben kicsit karamellszaga volt, de az ízén egyáltalán nem érződött (sajnos! mert érdekelt volna). lehet, hogy azért nem, mert a mézíz elnyomta. meglátjuk a barnacukor + valami pikáns fűszer (gyömbér? chili? narancshéj?) kombinációnál.

ui: extra szűz olivát se ajánlok az érleléshez. kimondottan idétlen íze lesz tőle a húsnak, szerencsére csak enyhén, inkább csak a szélein.

valamint kitaláltam a füstölt mangalicaszalonna zsírjában pácolt steak-et, legközelebb az is lesz. ha olajban lehet, akkor zsírban is, nemde? főleg ha az jó kis füstölt ízű.
ZsuR Creative Commons License 2007.03.06 0 0 423
Igaz, de ha ezt irom le akkor hol a gonoszkodas?!?!?
Előzmény: pint (422)
pint Creative Commons License 2007.03.06 0 0 422
hát, ha valaki nem szereti nyersen, annak a nyers változat az elrontás. az ember kénytelen azzal az ízléssel boldogulni, ami van neki :) (minden rosszindulat nélkül)
Előzmény: ZsuR (419)
pint Creative Commons License 2007.03.06 0 0 421
elfogadom a választ, bár nem én kérdeztem :)
Előzmény: homerx (420)
homerx Creative Commons License 2007.03.06 0 0 420
pl, hejaban burgonya foliaban sutve, majd ha megvan, kicsit belevagsz az egyik csucsan keresztbe, ugy felig, es fokhagymas tejfolos szoszt ontesz bele. vagy akar csak siman hejaban fott burgonza. esetleg hejaban fott burgonya, majd nagyobb kockakra vagod es megpiritod petrezselyemmel megszorod :)
Előzmény: pint (405)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.05 0 0 419
Elrontani azt a finom, zamatos hust! Meg ilyent. . . :((. . .

Előzmény: tantoknife (408)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 418
Élveztük monológodat. :)))
Előzmény: tantoknife (416)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 417

Ez marhahúsnál evidencia - igaz, vannak "újszülöttek" is.

 

A gombát sem lehet kihagyni az illő köretek közül:

 

Vékonyra szeletelt gombát hagymás zsiradékon megpárolunk, zsírjára pirítjuk, keverünk bele 1-2 gerezd fokhagymát és finomra vágott petrezselymet. A húsra halmozzuk, kevés gombamártást öntünk rá és burgonyakrokettel, burgonya fánkkal tálaljuk.

 

Töltött gombafejekkel is köríthetjük a sült húsunkat: a gombák lemezei közé juhtúrót, krémsajtot kenünk erre nagyon apróra vágott szalonnát szórunk és forró sütőben megsütjük. A sajtkrém közé keverhetünk apróra vágott sonkadarabkákat is. Ezt is gombamártással és krokettel adjuk assztalra.

Mindkét változat kipróbált és nagyon finom. :))

 

Egyszer kényszerből készítettem olaszosan is (Az otthon lévő krumplik belseje szürkésfekete volt) Tészta volt, paradicsompüré volt és sajt is volt otthon. A tésztát kifőzzük, paradicsomszósz főzünk. A tészta leszűrése után jól összekeverjük, megszórjuk reszelt sajttal, s a hús mellé halmozva tálaljuk. (a recept töltött paradicsomot is ajánl ehhez az ételhez.)

Előzmény: tantoknife (413)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 416
............ na jó, régen voltam erre, kiélltem magam a főzőcske este 9 után című monológgal .... Tanto
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 415
.... csakis krumlipüré ..... esetleg a svédek szerinti áfonyamártással ... Tanto
Előzmény: Infomaker (404)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 414
... akkor a hús volt öreg és rágós ...azt csak lassú párolással, aszalt szilva vagy áfonya péppel borítva , alája félédes bort öntve kellett volna SÜTNI kis hőmérsékleten SOKÁIG ... gázsütő felmelegítve 15o-re, majd levéve 1oo-ra, betéve husi, 2 óra sütés, 4o percenként forgatva .....ehhez egyébként a marha egybesütve a római edényben a legprofibb ......Tanto
Előzmény: Infomaker (401)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 413
....és nem vékonyra szelve, hanem min. másfél ujjnyi vastagra .... minimum... Tanto
Előzmény: szysssz (388)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 412
Bizony, csak kevés só ...és a hús íze .. húsíz marad ... végre valaki, aki szereti a hús ízét. Tanto
Előzmény: szysssz (391)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 411
Az a faszi csak azt mutatta meg, hogy alacsony hőmérsékleten is porhanyós lesz a hús egy kis türelemmel fűszerezve a dolgot .....és nem szárad ki, nem kell agyonlocsolni, hanem csak forgatni egy párszor ..... Tanto
Előzmény: pint (378)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 410
Joghurt helyett teflonos edényben melegíts egy kis félédes fehéret, tegyél bele apróra tört foghagymát (nem feltétlen kell forralni, csak forró legyen ) és sok , nagyon sok magozott aszalt szilvát .... ezt masszává kevered .....és ebben pácold és süsd hosszan a bélszínt ..... csak vigyázz, hogy előtted ne kóstolja meg más ..... Tanto
Előzmény: pint (378)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 409
Megcsörrented a számom és elugrok besegíteni ..... kuc..kuc ... Tanto
Előzmény: pint (374)
tantoknife Creative Commons License 2007.03.05 0 0 408
Bizony ... bzony ... akkor nem csak én szeretem a well done-t..... Tanto
Előzmény: ZsuR (371)
Dydand Creative Commons License 2007.03.05 0 0 407
Zöldbors szósszal (konyakos-tejszínes zöldbors) és krokettel.
Előzmény: Infomaker (404)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.05 0 0 406

krumpleepure...igazi krumplibol, vajjal, tejszinnel ahogy kell...

 

H.

Előzmény: Infomaker (404)
pint Creative Commons License 2007.03.05 0 0 405
a pirítós nem köret, hanem azért kell, hogy a hús leve ne áztassa szét a köretet.

hogy e téren is bemutassak valami őrültet: adj mellé szőlőt (oké, majd inkább következő ősszel), sült csöves kukoricát (oké, azt is majd nyáron), vagy nyers zöldzellert és valami mártogatóst. vagy pedig a jó öreg krokett, az mindig beválik.

a legörültebb ötlet: kicsit meglocsolni a húst erős kávéval, és akkor jár mellé egy kis áfonyalekvár, és krokett.
Előzmény: Infomaker (404)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 404
Hát én nemtom :) Egy jó vastag, kb 6-7 centis darab volt, és én ezt ketté vágtam.

De most már a bélszínből nem engedek :)

Újabb témafelvetésem:

Steak bélszínhez milyen köretet javasoltok?

Amit ismerek az a zöldségek, vagy a pirítós.
Ezen kívül ötlet?
Előzmény: Dydand (403)
Dydand Creative Commons License 2007.03.05 0 0 403
Lapos hátszínt készítettél vagy magasat?
Előzmény: Infomaker (401)
pint Creative Commons License 2007.03.05 0 0 402
bélszínnel ez nem fordulhat elő, mert nyersen is ehető. bár én azt is négy napig pácolom.

most éppen mézben, mert nem vagyok normális. csütörtökön elválik mi lesz belőle. egyelőre ennél őrültebb ötletem nincsen, de még azért töprengek rajta.
Előzmény: Infomaker (401)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 401
De ha angolos, és ettől még omlós, az nekem teljesen okés :)

Csak hát a múltkor hátszínnel jártam úgy, hogy 2 nap pác és 5-5 perc után tök rágós maradt.
Előzmény: szysssz (400)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 400

Ha csak körbesütöm és pihi, nekem az túl angolos - "ízlések és pofonok"

Próbáld ki a Neked szimpatikus leírás alapján, (mindenképpen ehető lesz) s ha nem igazán ízlik, még mindig van tartalék :))

Előzmény: Infomaker (394)
Boarhunter Creative Commons License 2007.03.05 0 0 399
Na ja, az 1.3 kg az tipikusan az "együltőhelyembenköretnélkül" adag. :-)
Előzmény: Infomaker (397)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.05 0 0 398
Volt egy ilyen erzes, hogy a party nem 25+ embernek lesz :))

Halgass Dy-re. . .
Előzmény: Infomaker (397)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 397
Tudjátok mikor hívom meg a bandát bélszínezni amikor ilyen drága :->>>

soha :PPP mind az enyém :PPP
Előzmény: ZsuR (396)
ZsuR Creative Commons License 2007.03.05 0 0 396
A sutos dolog akkor jo, ha nagy a tarsasag es a steak sutese miatt nem lehetne egyszerre asztalhoz ulni.
Előzmény: Infomaker (394)
Dydand Creative Commons License 2007.03.05 0 0 395
Nyugodtan kihagyhatod. Ha egészben sütöd -és angolosra szeretnéd- akkor elég, ha szépen körbepirítod a húst, majd alufóliába betekerve 10 percet pihenteted. Szeleteled és eheted is;) Ez bélszínre vonatkozik.
Előzmény: Infomaker (394)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 394
A sütőben sütést nem lehet kihagyni? Én eddig úgy hallottam, hogy pár perc mindkét oldalának öntöttvason, és ennyi. (angolost szeretnék)
Előzmény: szysssz (393)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 393

Pácolni a mustáron kívül mással is lehet:

halványan megborsozod, zúzott fokhagymával megkened, vagy vékony vöröshagyma szeletekkel rakod körbe. A lényeg az, hogy az aromaanyagokat a hús tegye magáévá és az ne a hűtőt illatosítsa - jól be kell csomagolni!

 

Az egyben hagyott bélszínnel is ugyanúgy jársz el, mint a szeletelttel: pác + érlelés.

Ezután sózás (bővebben, mint szeleteknél)  kérgesítés (minden oldalát nagy tűzön megpirítod). Ezután sütőben kb. 15 perc alatt megsütöd. Sütés közben 1*, 2* megfordítod, zsírjával locsolgatod.

Tálaláskor szeleteled

Előzmény: Infomaker (392)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 392
Igen, ezt tudom, pácolni csak mustár+olaj. Só meg csak sütéskor.

Valahol azt olvastam, ha egyben van a bélszínem, akkor pácoljam egyben, és csak utána vágjam szét. Ez igaz?
Előzmény: szysssz (391)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 391

Bocs! Kimaradt:

Sózni csak a sütés előtt közvetlenül szabad!

 

A fűszerezést nagyon takarékosan végezd, a hús íze érződjön elsődlegesen! Nekem a natúr - csak sóval ízesített - jön be leginkább, párolt/grillezett zöldséggel.

Van, hogy a szeletek alá öntök 1-2 csepp száraz fehér bort, ami rögtön elpárolog, de gőzei gazdagítják a hús ízét.

Előzmény: Infomaker (389)
pint Creative Commons License 2007.03.05 0 0 390
és még annyit: feliratozod! mi, mennyi, mikor lett eltéve.

a hűtőbe eltevésnek vannak tiltott kifejezései. ezek: úgyis látszik, úgyis emlékszünk, úgyis kivesszük hamar.
Előzmény: szysssz (388)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 389
köszi!
Előzmény: szysssz (388)
szysssz Creative Commons License 2007.03.05 0 0 388

Legjobb (szvsz) ha felszeleteled, fűszerezed, bevonod olajjal és pár napig hűtőben érleled. Amit nem esztek meg azonnal, - szeletenként, vagy adagolva - fóliába csomagolva lefagyasztod. Ennyi idő alatt a hús magábaszívja az ízeket és illatokat, amit fagyott állapotban is megőriz.

Van másik előnye is: kiolvasztás után azonnal felhasználható húsod van.

Előzmény: Infomaker (387)
Infomaker Creative Commons License 2007.03.05 0 0 387
Hello!

Láttam a Metroban bélszínt, frankón egyben, 1.3kg kábé. Vákuumfóliázott, és nem csonttá fagyott, hanem a sima hűtőrészben.

kérdés:

Ha veszek egy ilyen egybe bélszí darabot, hogy fagyasszam le? Szeleteljem fel, és be a hűtőbe külön? És ha kell, akkor utána kiolvasztani és pácolni? help :)
tuutuu Creative Commons License 2007.02.20 0 0 386
Akarom mondani, ecélból több kísérletet is tehetek pökgyelre bélszínnel..:}}
Előzmény: tuutuu (385)
tuutuu Creative Commons License 2007.02.20 0 0 385
..:{O
Előzmény: nagypapi51 (384)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.02.20 0 0 384

A Mester u. elején láttam a minap, bebebökős, nem digi, acélból, kicsit(?) húzós, 10e Ft.

Épp most pácoltam be 3*3 cm lapos hátszínt...:))

Előzmény: tuutuu (383)
tuutuu Creative Commons License 2007.02.20 0 0 383

Biztosan működik, mert más konyhás topicokban már szaladtam bele ilyesmibe.

Mondjuk a gázsütőmmel nem tudom hogyan jönne össze, de már elterveztem, hogy egy csülköt sütőzacskóban című mutatványomat ily módon megpróbálom, lesz, ami lesz..:}}

Nézegettem maghőmérőt, valami 3500 körül volt, és persze digitális, nekem egyszerű mechanikus belebökős kellene, de olyat nem látok sehol..

Előzmény: pint (381)
tuutuu Creative Commons License 2007.02.20 0 0 382

Persze, vannak normálisak, én galád módon arra gondoltam, hogy nálam nem szoktak nagyobbak előfordulni...:}} Ennek az az oka, hogy ketten vagyunk, ha összeröffenés van, akkor más szokott lenni, úgyhogy elvagyunk a mondott mérettel.

Legutóbb egy kb. 80 dekás volt, le is csaptam rá, na, az biztosan borjú volt, viszont normális szeleteket elég nehéz volt kihozni, tényleg érmék lettek..:}}

Viszont csuda finom volt. Ebből csináltam először kapart tatárt, mert olyan könnyen ment, hogy ihaj..:}}

Előzmény: Dydand (379)
pint Creative Commons License 2007.02.20 0 0 381
biztos működik ez a lassú sütés. volt valami műsor, amiben egy faszi tudományos alapokon csinált kajákat, ő ezt valahogy faszán levezette, miért kell így. asszem az a lényege, hogy így az egész hús olyan körülmények között sül, mint rendes sütéskor a közepe, ezért így az egész szaftos marad. dingókutya legyek, ha értem, de a kipróbálás eredményes volt neki, úgyhogy én nem félteném a bélszínemet kockára tenni.

aki szereti a pörzsöt, előbb kérgesítse meg kevés olajon, szupernagy lángon. akkor belül szaftos, legkívül meg szép szines lesz.
Előzmény: Dydand (379)
Dydand Creative Commons License 2007.02.20 0 0 380
Natúr joghurt érződik rajta? Hopp..... Eddig én is abban voltam, amit írtál is, hogy csirkemellnél nem érződik, viszont sokkal szaftosabb, omlósabb lesz tőle a hús.

A mézes pác elvileg nem lehet rossz, ha a mézes-ketchupos kérgű sültekre gondolok, bár azokat csak sütés előtt -és közben- kenegetik, nem pácolják. Írd meg légyszi, hogy hogyan sikerült.
Előzmény: pint (378)
Dydand Creative Commons License 2007.02.20 0 0 379
Lehet, hogy keveritek a dolgot? Én nem írtam 2 kiló bélszínt:))) Én 2 óra sütést írtam. Most esett csak le;)

Pint: amit láttam, ott szelt bélszín volt, azaz mintha ketté vágtak volna egyet, mindkét vége vágott volt. Kíváncsi lennék én is, hogy ez hogy sül meg.

Tuutuu: nem kicsi az bélszínnek? Nekem a hentesem 2-2,5 kg körülit szokott hozni. Ha leszedem a végét (és befalom tatárnak), még így is elég tiszteséges darab marad.
pint Creative Commons License 2007.02.20 0 0 378
a két kilót csak én mondtam. legutóbb akkorát sikerült vennem. mondom, egy kisebbet adjon. összesen egy volt, abból ez volt a legkisebb. :)

és én pl szoktam vele kísérletezni is. most éppen megpróbáltam olaj helyett joghurtba pácolni. teljesen jól működik, de a végeredményen érződik kicsit a joghurt íze, viszont nem lesz puhább. érdekes, mert pl ha csirkemellet pácolsz joghurtba, akkor azon nem érződik az íze, de sokkal puhább lesz.

hogy tovább haladjuk a békés polgárok pukkasztása irányába, legközelebb egy szeletet mézbe fogok pácolni, kíváncsi vagyok, abból mi lesz.
Előzmény: tuutuu (377)
tuutuu Creative Commons License 2007.02.20 0 0 377

Az rendben van, de az ember ritkán kísérletezik 2 kiló bélszínnel..:}}

Ráadásul az elég combos méret, én a nagyobbakat is max. 1.60-1.80 körülit láttam, arról még lejön a farok, a pacsni, miazmás, mekkora hízott ökörből bányásznak akkorát?...:}}

Előzmény: Dydand (375)
pint Creative Commons License 2007.02.20 0 0 376
nem rossz gondolat :) végül is fél kilót be tudok vállalni, már csak másfelet kell elosztogatni, vagy egyet, ha kicsi volt az állat.
Előzmény: Dydand (375)
Dydand Creative Commons License 2007.02.20 0 0 375
Megeszed;)

Két személyre nem készít az ember egyben sült húst...
Előzmény: pint (374)
pint Creative Commons License 2007.02.20 0 0 374
csak egy kérdésem van: mi a fenét kezdjek két kiló sült bélszínnel?
Előzmény: Dydand (372)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.20 0 0 373

2 orat varni....? sok uveg bor kenne az ilyen fozeshez, egyebkent biztos finom:)

 

H.

Előzmény: Dydand (372)
Dydand Creative Commons License 2007.02.20 0 0 372
Az új irányzatot már itthon is kezdik népszerűsíteni.

Az egyben bélszínt nem pácolják, nem sütik elő, csak a sütés előtt fűszerezik, de nem sütnek kérget rá, hanem simán (egy sütőpapírpon) berakják 70-75 C-s sütőbe 2 órára. Ott 15-20 percenként meg kell fordítani, ennyi az össz dolog vele. Omlósabb, szaftosabb lesz a hús, mint egyébként.

Sütött már így valaki?
ZsuR Creative Commons License 2007.02.19 0 0 371
Ma csinaltam steaket vacsorara, es tul hideg volt kinnt a grillen. Ez az elso alkalom, hogy igy csinaltam, es eleg jo lett. Az en izlesemnek kicsit tulsutott a wll done, de a ferjem igy szereti. Talan 3-5 perccel sutottem tul :((.
Eloszor csak megsutottem mind a ket oldalan, majd betettem a sutobe - ahogy a recept mondja.

ZsuR Creative Commons License 2007.02.16 0 0 370
. . .:)). . . hihetetlen, hogy ilyen van. Vagy inkabb szomoru?
Előzmény: szysssz (369)
szysssz Creative Commons License 2007.02.16 0 0 369
Csak elméretezte az orcáját, majd "üzenünk" neki egy talicskát. :))
Előzmény: ZsuR (368)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.16 0 0 368
:))
Előzmény: Dydand (367)
Dydand Creative Commons License 2007.02.16 0 0 367
A konyha-trükkök topikban elég érdekes stílusú levezetése olvasható a steak-készítésnek.

Üdv: dy
ZsuR Creative Commons License 2007.02.15 0 0 366
OFF
:)) Csak nevess. . .az alatt a bor alatt olyan csodalatosan sult, zamatos hus volt, hogy meg! A fustolt izrol nem is beszelve - hiszem fust bombakkal vettuk korul az egesz madarat!!!

De most hogy beszelunk rola. . .meg fogom probalni marha hussal is, mit tesz a fust neki!
Ez a madar 12 orat azott, olyan zamatos volt, hogy hihetetlen! Azota hasznaltam mar ezt a pacolasi modszert disznohuson is - mukodott!


ON
Előzmény: H_G (365)
H_G Creative Commons License 2007.02.15 0 0 365
A szárnya pedig jó volt grillezéshez faszén helyett? :)

Előzmény: ZsuR (364)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.15 0 0 364
Baratnem meg mindig a jobb Parasztan kerteszkedik :)) - mi a Tarcsayn laktunk - kesobb az Aliscaban.

Ez a helyes hozzaallas! Fele megmaradt - nem a fele hianyzik!!!

Nem voltunk ra tul sokan - oten :)), de az evest a harom fiu komolyan veszi - marmint ha husrol van szo. . .

Ez a tavaly elotti madar. Iden kicsit kisebbet csinaltam, mert nem itthon vacsoraztunk - most mi mentunk vendegsegbe, de a ferjem szereti a pulykat, szoval sutottem egyet en is.

Lehet belole enni par napig - es nem kell fozni. A nagyfiam szendvics evo - arra kulonosen jo! Finom a brassoi is belole. . . a csontvazbol meg csontle - a kesobbi levesek alapja.

Előzmény: Dydand (363)
Dydand Creative Commons License 2007.02.15 0 0 363
Off
Örülök, ha tetszett a site;) Szekszárdi kötődés? Nocsak! Én 32 évig ott éltem;)
Szeretem a fehér porcelánt, egyszerű, és mégis elegáns.
On

Mekkora volt ez a madár? Mennyien voltatok rá az ünnepen? Jól látom, hogy a fele megmaradt? (Mintha még rémlene is, hogy annak idején írtad, hogy több napig is ettétek, bár lehet, hogy tévedek;)




Előzmény: ZsuR (362)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.15 0 0 362
Tegnap vegigneztem a web site-odat. . .van szekszardi kotodes benne. .:)) Ott eltem 14 evig - az egyik fiam ott szuletett :))!

Kedvesek a kepek! Jok a receptek!!! Latom ti is szeretitek a feher porcelant :))! Olvastam a verseket. . .tehetseges feleseged van!

No ennyit off. . .

Mi is ketten vagyunk a ferjemmel - de vannak gyerekek es vendegek - no meg elmeny egy ekkora madar. . .mar csak a technikai megoldas miatt is kell egy ilyen.

Legtobbszor azonban marad 4-6 szemelyes fozes. Kettonknek nem szoktam nagy fozest csinalni (ronda dolog tolem, de mi mar 37 eves hazasok leszunk marciusban), inkabb akkor ha a gyerekek atjonnek enni, vagy a baratok.

Aztan nezd meg a kepeket. . .ennyi maradt a halaadasi pulykabol vacsora utan. . .es mondd, hogy tul nagy volt. . .!!!
Előzmény: Dydand (361)
Dydand Creative Commons License 2007.02.15 0 0 361
Ez nekem is hatalmas méretű. Én általában szeletben sütöm a húst, jóval ritkábban készítem egyben. Persze, az én két személyes háztartásomnál nincs is sok értelme;) Természetesen más a helyzet, ha vendégeink vannak, de legtöbbször akkor sem marha szokott asztalra kerülni.

Itthon kevesen -és azok is ritkán- eszik a marhát (tisztelet a kivételnek). A gond az, hogy ezt nem csak marhára lehet "ráhúzni" itthon, hanem sokféle más húsra is:(

Üdv: dy
Előzmény: ZsuR (359)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 360
HAt igy:
'ZsuR válasz | megnéz | könyvjelző 2006.02.25 15:50:35 (97)
A fo etel: "Spicy Beef Tenderloin" - amit szinten nyolc orat kell marinalni, ami jo, este osszekeszitem - holnap sutom.

2,5 kg vesepecsenye (tenderloin)

1 csesze "Port" bor
1 csesze szoja szosz
1/2 csesze oliva olaj
1 kaveskanal torott bors
1 evokanal thyme
1/2 kiskanal "hot sauce"
4 gerezd osszenyomott fokhagyma
1 baberlevel

Keverd ossze a marinalashoz a hozzavalokat, es a szepen megtisztitott husra ontsd ra - 8 orat marinald, idonkent forditsd meg.

A hust tedd egy 425 F-ra (218 C) elomelegitett sutobe es susd 45-60 percig (ha van egy racs a tepsibe, az kell, az jo, idonkent locsold a marinalo level).
Ha hus homerot hasznalsz:
ha hus belseje
140 F (60C ): rare
150 F (65 C): medium rare
160 F (70 C): medium

Legalabb 10 percig pihentesd szeleteles elott.

Vendeglatas egyszeruen, gyorsan, okosan
Előzmény: Dydand (354)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 359
Minden hust kell pihentetni. Sot, en meg csak nem is bokom bele a villat, ugy forditom meg - mert szeretnem az osszes levet benne tartani.
Ekkora szeleteket nem szoktam sutni grilen, legfeljebb egy 2 lb, nem nagyobb szeletet, a tobbit sutoben. Igaz a halaadasi pulykak is a grillen vannak sutve, es azok 15-20 lb - de hat az egy masik trukk.
Előzmény: buktu (356)
Dydand Creative Commons License 2007.02.14 0 0 358
"sütőben sütöttem és nem sütőben pihentettem"

Ezt elnéztem, igazad van. A 18 perces időből és a 67 fokból gondoltam azt, hogy pihentetted csak kérgesítés után.

Üdv: dy
Előzmény: buktu (356)
buktu Creative Commons License 2007.02.14 0 0 357

A  tenderloin disznó vagy marha szűz ill. vesepecsenye, a fehérpecsenyét én se tudom mi, az a gyanúm, hogy ilyen vágat nincs is angolszászéknál, de alkalmasint megkérdezem, csak azt se tudom, hogy hogyan magyarázzam el, mire is vagyok kiváncsi, mert ugye ami nincs, annak neve sincs:)

Hamarosan jön egy ír barátom, akinek ott húsüzeme van, ha elviszem egy henteshez, lehet, hogy meg tudja mondani, hogy annak mi a neve? Én is kiváncsi vagyok.

Előzmény: ZsuR (351)
buktu Creative Commons License 2007.02.14 0 0 356

Szia ZSuR!

Én, miként írtam, sütőben sütöttem és nem sütőben pihentettem (alufóliával letakarva deszkán) Mert egybensültet 2,5kg csináltam. A sütőbe a kérgesítés után került kb 18 percre. 15 percig pihent, majd szeleteltem és csodálkoztam, hogy puha és ehető. (Nagy égés lett volna, ha nem. :) A vastagsága 2 inch lehetett és 5 font, ennek a sütési ideje meg a nagykönyv szerint mediumra legalább 60 perc. Hát, nekem nem kellett annyi.

Amerikai barátnőm azt mondta, hogy elég a 20 perc, ő addig süti sütőben 420 F körül és nem is pihenteti.

Előzmény: ZsuR (349)
Dydand Creative Commons License 2007.02.14 0 0 355
Nem, a tenderloin az a bélszín. A fehérpecsenye hirtlen nem ugrik be, de az nem jó hirtelen sütésre, hanem inkább párolásra, vagy normál idejű sütésre.
Előzmény: ZsuR (351)
Dydand Creative Commons License 2007.02.14 0 0 354
Rajta van mindkettő a lapomon;) (húsos falatok, salátabár)

A Te húsod hogy készült? (tényleg nagyon guszta)

Üdv: dy
Előzmény: ZsuR (351)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 353
:)) Csak diszites volt! :))

Jol nez ki, es az ize. . .mmmmmmm! Az egyik legjobban sikerult receptem!
Előzmény: H_G (352)
H_G Creative Commons License 2007.02.14 0 0 352
Hát ez rettentő gusztán néz ki! Ennyi sok rozmaring nem tette kicsit "szappanszagúvá"?

Előzmény: ZsuR (349)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 351
Akkor felreertettem - mert miert pihentetnem sutoben, ha nem ott sutottem?!?!?


A feherpecsenyed receptjet is leirhatnad - meg a koretet. Nem tudom kivenni, mi van akepen.
A feherpecsenye a tenderloin?
Előzmény: Dydand (350)
Dydand Creative Commons License 2007.02.14 0 0 350
Buktu sem azt írta, hogy sütőben sütötte, hanem hogy ott pihentette (kérgesítés után).

Sütőben én is ritkán készítek marhát, legutóbb az egyben fehérpecsenyét csináltam meg. Ott viszont -a serpenyőbeli- kérgesítés után sütni is kellett rendesen a sütőben (kb. 1 óra) mivel a fehérpecsenye nem igazán hirtelen sültnek való. Pihentetést viszont én -ahogy írtam is- alufóliában csinálom.

A legutóbb készített fehérpecsenyém:


Előzmény: ZsuR (349)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 349
Hat igy nem tudom, mit mondjak - steaket sutoben ritkan csinalok. Volt egyszer egy nagyon kellemes egybensultem, az egy orat sutl?!? Azt hiszem. . . de az mas teszta.



Előzmény: buktu (346)
Dydand Creative Commons License 2007.02.14 0 0 348
Ha a lapos hátszínre gondolsz, azt -vastagságtól függően- 10-15 percig. A légkeverést viszont tényeg nem ajánlom, nehogy a kelleténél jobban kiszárítsa a húst.

Üdv: dy
Előzmény: buktu (346)
Dydand Creative Commons License 2007.02.12 0 0 347
A hús jellegétől (típusától) és sütési módjától függ minden. Azaz: milyen típusú húst milyen jellegűen szeretnél elkészíteni.

Üdv: dy
Előzmény: buktu (346)
buktu Creative Commons License 2007.02.12 0 0 346
Ti mennyi ideig tartanátok a sütőben olyan vastagot, amit az ember általában kap a boltban (? 5cm) ?
Előzmény: ZsuR (344)
Dydand Creative Commons License 2007.02.12 0 0 345
Igen, magam is így cselekszem! (sokan csak simán kiveszik és átpakolják a sütőbe - indok nélkül)

Üdv: dy
Előzmény: ZsuR (344)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.12 0 0 344
Nem hagyom a sutoben sutes utan - hiszem meg az alufolia alatt is tobabb sul - a sutben megjobban.
Kiveszem a sutobol, jol betakarom alufoliaval, es ugy pihentetem.
Előzmény: Dydand (341)
Dydand Creative Commons License 2007.02.12 0 0 343
Lapos hátszínt minimum 1 cm vastagra vágok. 3-5 nap a minimum, míg érlelem (sokszor van, mikor ennyi idő után fagyasztani szoktam)

Kizárólag serpenyőben sütöm, oldalanként 1-1 percig, utána burkolom be aluval.

Légkeveréssel sok a hő. Ez normál sütőnél ésszerű pihentetés képpen, de légkeveréssel magas. Persze, ha medium-ként szereted semmi gond, én viszont rare eszem.

Üdv: dy
Előzmény: buktu (342)
buktu Creative Commons License 2007.02.12 0 0 342

Te kb. mennyi ideig hány fokon, nekem légkeverősben kb 170 fok, előtte 1-2 perc a kérgesítés. Nem hittem, hogy ehető lesz. Egy napig pác előtte, olaj, mustár és bors.

nem volt nagyon vastag, kb. 5 cm.

 

Előzmény: Dydand (341)
Dydand Creative Commons License 2007.02.12 0 0 341
Nem feltétlenül. A langyos hely a lényeg. Én pl. sosem teszem sütőbe, hanem egy alufóliába csomagolom a pihentetés idejére. A sütő azért jó, mert nem kell vacakolni az alufóliával, így tehát kényeklmesebb.
Üdv: dy
Előzmény: buktu (340)
buktu Creative Commons License 2007.02.11 0 0 340

Én is! Kicsit dicsekednék, 2,5 kg -os darab volt a hátszín, egyben kérgesítés után sütőben 18 perc 67 fokig. aztán pihentetés 20 perc: míídium lett! puha és szaftos.

Ezzel a méricskélős módszerrel most csináltam először, ki se mertem venni, mert nem akartam elhinni, hogy ilyen gyorsan kész. Én nem a sütőben pihentettem. Ott kellett volna?

Előzmény: trofimov (338)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.02.01 0 0 339

Keresem A. Dumas: Nagy konyhaszótár c. művét.

Eredeti kiadásban is jó lenne.

trofimov Creative Commons License 2007.01.16 0 0 338

szia Dydand!

 

köszi a gyors választ.

 

most akkor elrontottam? dobjam ki?

 

egyébként miért káros a húsra nézve az újrafagyasztás? ezt sosem értettem.....

 

(egyébként a szombati húsok között volt egy hátszín szelet, amit tegnap este sütöttem meg. egyik oldal-másik oldal. és egy kis pihenés a sütőben.

a belseje éppen rózsaszín volt, olyan omlós volt, mint a vaj.)

Dydand Creative Commons License 2007.01.16 0 0 337
Szia!

Igen, én írtam:)

A lényeg: én frissen megveszem a húst, előkészítem (szeletelem, felszúrom, stb, az elkészítendő étel jellegének megfelelően), pácolom és utána fagyasztom.

Tehát én SOHA nem fagyasztom újra!

Ahogy írtad is: nem szerencsés, ha fagyasztottat felengedsz, majd kezelés nélkül visszafagyasztasz.

Ha fagyasztott húsod van, akkor viszont felengedés után 4-5 napig simán -hűtőben- érlelheted pácban, nem kell fagyasztanod!

Ha bármi kérdésed lenne szívesen válaszolok!

Üdv: dy
Előzmény: trofimov (336)
trofimov Creative Commons License 2007.01.16 0 0 336

sziasztok!

 

még Dydand írta régebben, (ha jól emléxem, ha nem akkor elnézést), hogy fagyasztva pácol.

 

nos.

 

szombaton kivettem egy pár fehérpecsenyét a hűtőből, kb 5-8 cm hosszúak.

pácoltam őket, bors, dijoni mustár, olaj. aztán tegnap visszaraktam a fagyasztóba.

 

elvileg ha egy ételt kiolvasztok és visszafagyasztok az nem szerencsés.....

 

ez most akkor hogyan van? dobjam ki a húst? vagy nem lesz gond?

 

előre is köszönöm a segítséget!

 

szysssz Creative Commons License 2006.12.20 0 0 335

Szia Zsuzsa! Gratula! Azt a maradék vörös bort meg is érdemelted! :)))))

 

Paradicsomot minden szakácsköny író gondol a madeira mártásba, viszont mustárral sehol nem találkoztam.

A fűszerezéssel valóban bánj szűkmarkúbban. Ne "kiabáljon ki" egyik füszer sem ételedből. Inkább csak sejtesd, hogy miket rejtettél bel, egymással nagy harmóniában adják meg főztöd ízét, karakterét.

Előzmény: zsuzsa (331)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.20 0 0 334
Persze - minden mehet bele! De en az eredeti recepteket szeretem, ha Madeira szosznak hivok valamit, akkor az legyen Maderia szosz. Ha modositok rajta, akkor az mar mas. Kis elteresek ugy is vannak, de lenyegesek ne legyenek. Ezert szeretem ha utana nezek, mi is az ami eredetinek szamit.
Ha a barna alapot nem magam csinalom, hanem keszen veszem, akkor az meg nem nagy modositas, belefer a "Madeira" kategoriaba. Ha mustart (!) teszek bele - mert errol is olvastam - akkor az mar nem. Szerintem a paradicsomszosz is nem fer bele. Azt hiszem, suritesnek teszik bele. Akarhanyszor ettem, nem volt benne - ettermek, jo ettermek - es a tapasztalatom (sot elsore csalodasom) az volt vele: hig. Nem volt eleg suru.
Most mar megszoktam, sot megszerettem a hig szoszokat, legtobbszor a husfelere csak a "deglazed" sult maradvanyok jonnek ra. Ahogy kijon a hus a serpenyobol, vizet, csontlet, bort ontok ra, feloldja a leragadt jo izeket rejto huscafatokat, es esetleg friss fuszert bele: rozmaring, tarkony, zsalya, kakukkfu, fokhagyma - es ezeket sem tomegesen, hanem egy-ket fajtat csak, hogy karakteres legyen, ne meg "mozaik" iz.

Olvastam modositott :)) Madeira szoszt is csirkehez: csirkehusleves es feherbor. No ez erdekes, ki fogom probalni.
Előzmény: Dydand (332)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.20 0 0 333
Utana olvastam en is - megneztem, mi az amiben mindenki egyetert:

-madeira bor (burgundy, ha nincs madeira)
-a sult leragadt barnasaga az edenyben
-fokhagyma
-marhahusle
-kukoricakemenyito

Az aranyok valtoznak kicsit - aztan van aki tesz bele fuszereket meg, olvastam mustart is a paradicsompure mellett - de ezek az alap hozzavalok.
A surusege meg: ha belemartasz egy kanalat, megforditod, aljat felfele, bevonja a szosz, nem csepeg le rola.
Előzmény: zsuzsa (331)
Dydand Creative Commons License 2006.12.20 0 0 332
Kevés sűrített paradicsom mehet bele.
Előzmény: zsuzsa (331)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.20 0 0 331

Lajos Mari-Hemzö Károly szerint kell bele paradicsom.......

 

Egyebkent nem rossz. Söt.

Előzmény: ZsuR (330)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.20 0 0 330
Probald a paradicsommartast kihagyni belole legkozelebb.
Előzmény: zsuzsa (329)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.20 0 0 329
Megvagyok a barnamártással. Szerintem kicist több vörös bort tettem bele mint kellett volna, mentségemre szolgáljon, hogy kétnapi ( éjszakai ) munka volt benne és a maradék vörösbort megittam....
Egyébként a legnagyobb lábosommal inditottam és a végeredmény a legkisebbe fér bele.
Ize nem rossz, bár ha ünneprontó akarnék lenni, hát azt mondanám, egy jól sikerült , kicsit paradicsomos, kakukkfüves marhapörköltszaftra emlékeztet, de annál simább. le fogom fagyasztani a felét, mert ez sok.
madeira nincs, van helyette medium sherry és jóféle konyak, ugyhogy ezeket teszem majd bele. Egy kis vaj vagy tejszin vajon nem kell?
Előzmény: szysssz (328)
szysssz Creative Commons License 2006.12.18 0 0 328

Szia Zsuzsa! nem bízol semmit a véletlenre, hagyományos módon készíted a mártást? ))

Ahogy tetszel mondani: a feldarabolt csontot, némi bőrt egy adag leveszöldséggel sütőben megpirítassz. Felöntöd vízzel és 3-4 órán át lassú tűzön főzöd. közben gondosan leszeded a habját és a zsírt. Pótolod az elfőtt vizet és leszűröd. Ez a barna alaplé, ezzel készíted el a barna (spanyol) mártást, a korábban leírt módon. (Leveskocka így nem kell bele!) Javaslom, hogy a maradékot jégkockának fagyaszd le, úgy tedd zacskóba, később könnyebb adagolni.

 

Ezután madeira bor hozzáadása után kiforralod és kész a madeira mártás.

 

A sült mellé sárgarépát, zellert, karalábét és zöldborsót párolok. Ilyenkor idényben kelbimbót is teszek mellé. Előfordult az is , hogy mindenféle (krumplit is!) rántott zöldséget kínáltam mellé: a zöldségeket egyenlő darabokra vágom, megsózom, lisztbe, majd sürű, sós palacsintatésztába mártom, szép pirosra sütöm. A karalábét halványan meg is borsolhatod.

Előzmény: zsuzsa (326)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.17 0 0 327
Az okos dolog - en is igy szoktam. Ha csinalok csirkelevest, elteszek belole. Ha meg eppen nincs hazi keszitesu, hat akkor konzervet veszek. Ha nem lenne konzerv, akkor biztos leveskockabol foznek marhahuslevest, csirkehuslevest.
Előzmény: zsuzsa (325)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.17 0 0 326
"a felforrósitott zsiradékra rádobjuk a felapritott, megmosott csontot"

valahol van itthon balta, de nem állhatok neki este 11-kor csontot baltával verni. A többi hozzávaló megvan. Holnap munka után kezdek neki.
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.17 0 0 325
Sajnos több szakácskönyv szerint csontokkal történő többórás varázslás előzi meg a mártás készitését...

Csak abban bizom, hogy lesz belőle egy liter és lefagyaszthatom a felesleget...
Előzmény: ZsuR (324)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.17 0 0 324
Meg soha nem csinaltam Madeira martast - hat most utana neztem par receptnek.

2/3 csesze hagyma (vagy shallots)
2/3 csesze
1 1/2 kiskanal rozmaring (ha szaritott akkor 1/2)
1 1/2 kiskanal kakukkfu (ha szaritott akkor 1/2)
1 baberlevel
3 csesze marhahusleves

3 evokanal Maderia (vagy burgundy)
2 evokanal kukoricakemenyito

Fozd a hozzavalokat (3 evokanal bor es kukoricakemenyito nelkul) kb 20 percig.
Keverd ossze a 3 evokanal bort a kukoricakemenyitovel, es keverd hozza keveres mellett. Lassan fozd tovabb kb meg ot percig.


Nagyon egyszeruenk hallattszik, ki fogom probalni!
Előzmény: szysssz (322)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.17 0 0 323
Vettem két kg csontot. Mégiscsak nekigyürközöm a madeira mártásnak...

Te milyen zöldségeket szoktál párolni a sülthöz ? vagy ami éppen akad a hütőben?
Előzmény: szysssz (322)
szysssz Creative Commons License 2006.12.17 0 0 322

A "zsiradék" nálam általános megfogalmazás, mert pl. egy zsírpártinak hiába mesélek az olaj egészséges voltáról, úgyis zsírt tesz mindenbe és abban is sütögeti pecsenyéjét. Lehet zsír, olaj, vaj, vagy margarin.

 

Az elősütés szerintem kötelező, mert attól lesz pecsenyénk olyan ízű és állagú, amilyennek egy marhahúsnak illik lennie.

 

Madeiramártás: ennél a barna- (spanyol) alapmártás elkészítése macerás, sok időt vesz igénybe. Van könnyített változata: vajból és lisztből barnára pirított rántást készítesz, feöntöd vízzel. Teszel bele 1 cikk fokhagymát, 1 kis darabka babérlevelet, szemesborsot, csípet kakukkfüvet és gombaszárat, valamint az előzőleg füstölt szalonnán pirított vöröshagymát és vegyeszöldséget. Ha a zöldség megpuhult, leszűröd - A zöldségeket gyengéden kinyomkodod, de nem nyomod át a szűrőn. Pótolod az elpárolgott vizet, öntessz bele fehér bort, teszel bele paradicsompürét és tovább főzöd. Végül teszel bele húsleveskockát és készre főzöd. Akkor jó, ha a kanálról nem csorog le, hanem bevonja azt.

A madeira bor erős (17-21 fokos) édes bor . Az asszúhoz hasonlítják, van fehér, vörös és rose változata is. Még nem találkoztam vele a polcokon sem.

Valamikor régen csináltam mártást, a fenti barnamártáshoz kevés konyakkal "feljavított" édes szamorodnit használtam.

Előzmény: zsuzsa (320)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.17 0 0 321
ja és zsiradékon mit értetesz? Vaj, olaj esetleg olvasztott szalonna ?
Előzmény: szysssz (319)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.17 0 0 320
Olvastam az eszmefuttaásotokat az elősütésről. Tehát azt javaslod, hogy ezt is süssem elő, hogy jobban bennemaradjanak az izek.

Madeiramártást is fontolgatok. Két problémám van. Komolyan marhacsontdarabokat kell sütögetni hozzá?
A másik :
Honnan szereztek madeira bort? Vagy van annak magyra megfelelője.
Hülye kérdés, de a madeira bor nem olyan , mint a medium sherry ?
Előzmény: szysssz (319)
szysssz Creative Commons License 2006.12.17 0 0 319

A gyönyörűséges hátszinedet nyugodtan kezeld úgy, mint a bélszínt.

 

Pácolni nem szükséges, elég, ha hűtőben több napig érleled és kevéssel a sütés előtt sózod, füszerezed. (egybesült esetében ezt bátrabban teheted)

 

A fűszerezés egyéni ízlés szerint történik: bors, curry, kakukkfű, stb. De fűszerezheted úgy is, hogy elősütés után gombapéppel bevonod.

 

Tűzdelés: elhagyható, hisz az gondosan megsütött hús lédús, omlós. Vannak  elkészítési módok, ahol ez a mozzanat nem kikerülhető: Wellington bélszín, tűzdelt bélszín (hátszín), de van recept, ahol a szalonna mellett füstült nyelvvel is megspékelik.

 

Sütés: forró zsiradékban minden oldalát kérgesre sütöd, majd 12-15 percre a sütőbe tolod. Itt többször megforgatod és levével locsolgatod. A sütés és a tálalás között 15-20 percig tartsd lefedve melegen - zamatosabb lesz és könnyebb szeletelni.

 

Köret: szinte elengedhetetlen a vajon párolt zöldség. Szokásos még a vajon párolt fejessaláta, a sonkával párolt kelkáposzta, a párolt karfiol vajas morzsával, a gombával töltött paradicsom, vagy a töltött gombafejek. Ja! meg hasábburgonya. Szerintem a baconos csirág sem lóg ki a sorból.

 

Mártásként madeiramártást (barnamártás madeira borral, ennek hiányában konyakkal kiforralva) ajánlanak. A Váncsa féle sajtos mártás se ronthatja el.

 

Előzmény: zsuzsa (318)
zsuzsa Creative Commons License 2006.12.16 0 0 318
Nem egészen Steak de leginkabb ide passzol a kérdésem :
Van egy szép darab 2 kg-s hártyátlanitott hátszinem a fagyasztóban. Az ünnepi tömeg miatt nem mertem tovább halogatni a megvételét és az egyik itt dicsért csarnoki hentesnél megtaláltam a mult héten a tökéletes hust.

Én elég sokaig nem mertem marhahust csinalni, joszerivel csak azt tudom egybesütésre, hogy 2 napra mustar-bors-olaj , majd agyagedényben egy óra alatt megsül a sütöben. A hátszinnek szép formája is marad az agyagedényben.

Szeretném megkérdezni, hogy van-e még valami hazsnos javaslatotok. A hentes azt mondta, tüzdeljem meg. Vajon tényleg szükség van erre ?
Megsózni csak sütés előtt szoktam, van-e esetleg még valami hasznos ötletetek ?

Köretnek baconban sült zöldspárgát fogok adni hozzá, meg gondolom valami krumplit.

Találtam egy konyakos gorgonzolamártás receptet a Váncsa féle szakácskönyvben. Igaz, bélszinhez szól. Szerintetek illene ehhez az egybesült hátszinhez is ?
Dydand Creative Commons License 2006.12.16 0 0 317
Találtam kétféle elég jónak tűnő és nekem új fehérpecsenye receptet, azt hiszem a kettő közül döntök majd valamelyik mellett. Mindkettő nagyon régi (egyik az 1927-es Móra Ferencné-féle, a másik pedig a XIX. század végi Kugler Géza féle). Mindkettő nagyon bíztatóan hangzik.
ZsuR Creative Commons License 2006.12.15 0 0 316
Nem szoktam tesztaban sutni hust - meg soha nem csinaltam.

A kicsi fiam hagyomanyos oldalast kert - omlosat, ropogosat :)). Azt hiszem a hetvegen csinalok.
Előzmény: Dydand (315)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 315
Tésztában sütve (Wellington jellegűen) készített már valaki egészben fehérpecsenyét?
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 314
"A kísérletről -sokadszori kérésem ellenére sem- írtál semmit."

Igazad van, valószínűleg csak kérdezni szerettem volna többször (de ezek szerint elfelejtettem), mea culpa.
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 313
No, ez már kerek hsz volt;)

Örülök az egyenes szándéknak, magam is ilyen vagyok. Sőt: eredeti szakmám rendszerprog, (kis)városban élek és hasonlóan gondolkodok;)

Pontosan ezt szerettem volna írni én is: tegyél egymás mellé a sütőbe két szelet húst. Az egyiknek süss kérget előtte, a másikat hagyd natúrban. Meg fogsz lepődni, hogy ugyanannyi sütés után mennyivel szaftosabb lesz a kérgesített (ez aztán a szakkifejezés), mint a natúr. Figyeld majd meg roston sütés közben, hogy az alsó hő hatására elkezd véres-vizenyős folyadék (a sejtfolyadék) gyűlni a hús felső oldalára, magyarul, a sejtfolyadék azon az oldalon távozik, ahol (még) van szabad útja.

Izomból is történik folyadékvesztés, amit viszont írni szerettem volna ezzel kapcsolatban: a sejtfal hő hatására először kitágul, majd kifakad és összeesik. Hosszan tartó állandó hőmérsékletű sütésnél ez a rostok nagy részére igaz, ezt hívják utána cipőtalpnak;) A hirtelem magas hőkezelés (azaz a kérgesítés) hatására a sejtfal egyszerűen szenesedni kezd (mivel hirtelen megy végbe a folyamat), így egy nagyjából összefüggő felületet alkot a hús felszínén. Azáltal (mivel a rostvégek szenesre roncsolódtak) a hús belső részén lévő rostokból hiába távozik hő hatására a sejtfolyadék, a kérgen nem fog kifolyni, vagy elpárologni (csak nagyon kis része). Ha viszont megsérted ezt a kérges részt (hústű, villa, stb.) akkor már szépen buborékozni kezd belőle a folyadék. Egyébként ezért kell sütés után pihentetni is a húst: a kérgen belül maradt folyadék egyenletes eloszlása érdekében (ez meg olyan hivatalosra sikeredett:)

Remélem így már tisztább a kép.

Üdv: dy
Előzmény: pint (312)
pint Creative Commons License 2006.12.15 0 0 312
"A kísérletről -sokadszori kérésem ellenére sem- írtál semmit."

egyszer kérdezted, az nem olyan sok. fogalmam sincs a kísérletről, mivel ezer éve olvastam egy cikkben. ez nem sok, de szemben vele nem áll semmi, csak egy hasonlat a vízcsapról. szemléletes, de nem releváns. viszont ha tudsz valami eredményről, ami az izomban levő folyadék mozgékonyságáról szól hőkezelés előtt és után, elő vele, és meg vagyok győzve.

"Amit viszont én írtam, annak köze nincs a kombináláshoz."

vitatkozhatunk a szavakon. kombinálás alatt azt értettem, hogy megpróbálsz következtetéseket levonni érintőlegesen idevágó megfigyelésekből.

"és inkább a saját magam által TANULTAKNAK és a főzés terén saját tapasztalataimnak hiszek"

és milyen tapasztalatod van, ami alátámasztja azt, hogy a hús leve jobban bent marad ha a külseje meg van sütve? figyelem! eltérő körülmények között készült hús nem számít, mert akkor a különbséget okozhatja az eltérő elkészítés. nagyon könnyű elhinni téves állításokat, ha ritkán látjuk a jelenséget önmagában, elkülönítve. a görögöktől kezdve egészen a 16. századik azt hitték, hogy a nehezebb tárgyak gyorsabban esnek. nem mérte meg senki.

"ÉS még ezt sem veszem zaklatásnak, sőt: még mindig nem értem mire megy ki a játék...;)"

nálam a játék mindig arra megy ki, amit mondok, szó szerint. most sincs semmi hátsó szándék, hanem közlöm, hogy valószínűleg legenda a folyadékvesztés elmélet.

"Csak egy kérdés: gyors rostelzárás a folyadékvesztés elkerülése érdekében orvosi vészhelyzet, vagy műtétek esetén mivel történik? Elárulom: hőkezeléssel."

izomból való folyadékvesztés? én nem vagyok egy orvos típus, de ez engem meglep. nem a vérzést csökkentik így?

"Te amúgy hogy készíted az egyben sült húsokat?"

egyben sült húst talán ha háromszor vagy négyszer csináltam. ritkán főzők társaságnak, magamnak meg nem sütök egy kiló húst. amikor csináltam, beraktam a sütőbe azt kész (meg volt tűzdelve, elején letakarva, aztán locsolgatva sűrűn). egyszer csináltam sótésztában is, jobban hangzik, mint amennyire jó volt. az egyébként jó módszer lehet a folyadék benntartására, ugyanis felbontás után több deci lét öntöttem ki belőle, ami azonban fogyaszthatatlan volt a sok só miatt.
Előzmény: Dydand (310)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 311
Csak egy kérdés: gyors rostelzárás a folyadékvesztés elkerülése érdekében orvosi vészhelyzet, vagy műtétek esetén mivel történik? Elárulom: hőkezeléssel. Bár lehet, hogy az orvosok sem olvasták a kísérletről szóló cikket;)

Te amúgy hogy készíted az egyben sült húsokat?
Előzmény: pint (308)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 310
A kísérletről -sokadszori kérésem ellenére sem- írtál semmit. Hmmm. Amit viszont én írtam, annak köze nincs a kombináláshoz. Nem baj. A lényeg: én rendszeresen sütök húst (és minden mást, hisz' naponta főzök), és inkább a saját magam által TANULTAKNAK és a főzés terén saját tapasztalataimnak hiszek, mint egy állítólagos ismeretlen kísérlet-cikknek...

ÉS még ezt sem veszem zaklatásnak, sőt: még mindig nem értem mire megy ki a játék...;)

Előzmény: pint (308)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.15 0 0 309
Pint - igaz, maradjunk a kiserletnel (amiben lehet kombinalni is) - suss egy kiserleti hust - hivj meg ra. . .:))!
Dydand - te is, sot, en is. . .es osszeulunk enni. Hogy hangzik
Előzmény: pint (308)
pint Creative Commons License 2006.12.15 0 0 308
sehogy se látom, hogy a sütés hogy változtatna ezen. én a kísérletnek hiszek, nem a kombinálásnak.
Előzmény: Dydand (307)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 307
Írtam az alap példát., de folytathatom:
A rostok között (mivel a rostvégek záródnak le és nem a rostszálak) természetes, hogy mehet sejtfolyadék, ahogy írtam is. De a végük bezárul. Olyan ez, mint egy csap, ami csöpög. Jön belőle folyadék. De ha nyitva hagyod, akkor ömlik. A rostokat is úgy képzeld el, mint a csöveket. Természetes, hogy a sejtfalakon van szakadás, de ez koránt sem akkora, mint ha a rost végei nyitva lennének. Ezt pedig úgy képzeld el, mint a vízhólyagot. Attól, hogy van egy (vagy több) ilyen felület az ember testén, még nem fog kiszáradni, vízháztartás a normális intarvallumban marad;)

Nem vitázni akarok, csak nem igazán értem mire is szeretnél kilyukadni.
Előzmény: pint (306)
pint Creative Commons License 2006.12.15 0 0 306
mégpedig melyeket?
Előzmény: Dydand (304)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 305
Írok gyoran egy példát:

hiába vannak zárva az ablakok egy lakásban fűtési szezonban, mégis van hőveszteség (nem is olyan kevés). De ez a hőveszteség eltörpül amellett, ami akkor keletkezne, ha nyitva hagynánk az ablakokat.
Előzmény: pint (303)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 304
Megkérdezhetem, hogy milyen vizsgálat volt ez?

Mert nem igazán értem a lényegét, ugyanis az alapvető sejtbiológiai alapokat hagyja figyelmen kívül...;)
Előzmény: pint (303)
pint Creative Commons License 2006.12.15 0 0 303
a welldone hús nem ereszt levet, mert már kieresztette. a vizsgálat azt mutatta ki, hogy a sült hús vízáteresztő képessége ugyanolyan, mint a nyers húsé.
Előzmény: ZsuR (302)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.15 0 0 302
En sem kotozkodok - de nem minden hus ereszt levet. . .susd "well done" es semmi vagy szinte semmi levet nem ereszt.

Az igaz, hogy az ize mas lesz, ha elobb szep szinesre sutod kivul, akarminek is nevezzuk ezt - lezarni a rostokat, vagy megpiritani). Aztan ami a serpenyoben-tepsiben marad utana, az meg mennyei :))! Minden jo szosz alapja. . .
Előzmény: pint (300)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 301
A rostok (hentes által vágott) végei záródnak le, ott -sütés közben- nem távozik lé - ez pedig azért fontos, mert az ember nem akar cipőtalpat enni. De mivel a hús belül nincs sz*rrá sütve (leveses, rózsaszín, véres, szaftos stb - magyarul megóvott rostállomány.), így ereszti a sejtfolyadékot - ami természetes;) A sütés után a lezárt végeknek köszönhetően így jóval kevesebb sejtfolyadék távozik, mint akkor, ha ezt nem tesszük meg (nota bene: nem szurkáljuk sütés közben a húst, nem forgatjuk villával stb.) A pörzsös ízhatás viszont tényleg fontos.

...és nem vettem kötözködésnek, nem olyan vagyok;)
Előzmény: pint (300)
pint Creative Commons License 2006.12.15 0 0 300
"lezáródnak a rostok"

nem akarok kötözködni, de tudományos vizsgálat szerint ilyen hatás nem létezik. példa erre, hogy a tányéron mindig levet ereszt a hús, tehát a sült részen a víz ugyanúgy távozik. ez a kéregsütés "csak" az ízhatás miatt fontos.
Előzmény: Dydand (299)
Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 299
Vadasan még nem próbáltam, a vadas tervben van ünnepek között, de pácolt-sült nyúlpecsenyével;)

Én egy sima takarékos pácot készítek mindig: kevés olaj, színes bors, őrölt babér, 1-2 szem őrölt szegfűszeg, őrölt koriander, mustár, zúzott fokhagyma. Ezeket összekeverem, egy nagyobb alufóliát megkenek egy részével, ráfektetem a fehérpecenyét, majd alaposan átkenem kenőtollal az egész húst. Szorosan feltekerem az alufóliát a húsra, és 3-5 napig (attól függ meddig bírom kivárni) érlelem a hűtőben. Ez takarékosabb megoldás, mint olajba meríteni. Azután csomagolásból ki, szárazra törlöm, és kevés olaj-vaj keverékében minden oldalát 1-1 percig pirítom (így nem lesz vastag kérge, de lezáródnak a rostok - lehet, hogy ezért voltam az előbb félreérthető), utána előmelegített sütőbe be és készre sütöm. Ha kell le is lehet takarni a tepsit. Tejföllel/tejszínnel elkevert és sűrített pecsenyelével és krokettel mellékelve tálalható. A pecsenyelevet lehet főtt tört hagymás krumplira is önteni, majd az egészet tepsire szórva a sütőben megpirítani, és fokhagymás tejföllel mellékelve tálalni.

Gondolkodtam már a felszúrásán is, de akkor teljesen át kellene sütnöm, úgyhogy azt elvetettem.
Előzmény: trofimov (297)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.15 0 0 298
Azt hallottam - hogy a szaraz husokat sos leben kell pacolni 4-8 orat. A pulykamat igy csinalom evek ota, es igaz. Nincs szaraz hus! A mult hetvegen sutottem egy nagy darab karaj-tarja reszt, hat a karaj eleg izetlen maradt - nem pacoltam elotte.

Sutes elott szarazra torolni, es adni hozza fuszereket mint maskor.
Előzmény: Dydand (296)
trofimov Creative Commons License 2006.12.15 0 0 297

köszi. Tippet adtál, otthon a fagyasztóban van fehérpecsenye, de nem tudtam, hogy íyg is elkészíthető.

sztem vadasan vörösborban is el lehetne készíteni.

 

 

Te hogyan pácolod? és mennyi ideig?

Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 296
De-de, a comb egy része. Már töbször is sütöttem (1-1 perc minden oldalán, tehát éppen csak lezárom a rostokat, majd a sütőben max. 20 perc 200 C-n, aztán 10-15 perc pihentetés és már lehet is szelni), eddig nem volt gond. Tanácsot azért kértem, hátha van valakinek valami más ötlete ezzel a húsdarabbal, mert bár így is finom szerintem biztos van másféle fincsi elkészítés is.
Előzmény: trofimov (295)
trofimov Creative Commons License 2006.12.15 0 0 295

Szia Dydand!

 

 

A fehérpecsenye az nem a comb része? Elvileg az legszárazabb húsrész, a kérgesre sütésnél sztem vigyázni kell...

 

Szerintem sütőben nagyon lassan próbáld sütni.

 

 

 

Dydand Creative Commons License 2006.12.15 0 0 294
Van egy 1,5 kilós fehérpecsenyém. Milyen ötleteitek vannak az elkészítésére? Én legszívesebben pácolás után bedörzsölném fűszerekkel, majd kéreg sütés után 20 percre (letakarás nélkül persze) betenném a sütőbe, hogy finomra süljön. Így még rózsaszín és szaftos maradna.

Van valakinek más ötlete?
ZsuR Creative Commons License 2006.11.20 0 0 293
Igazad van. . .de jon a visszavago nemsokara :))

Kell annal nagyobb dicseret, amikor a csalad csendben cuppog az asztalnal???
Előzmény: tantoknife (292)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.20 0 0 292
Kölcsönkenyér visszajár .... azokért a finom képekért, leírásokért, ennyi járt.
A fiam egyébként elég finnyás ,pontosabban minden megszokottól eltérő dolog zavarja..... de megetettem vele egy kicsi darabot, ami után 24 órával rákérdezett, hogy maradt-e még ABBÓL ahusiból sütnivaló ...??????:::))) Tanto
Előzmény: ZsuR (291)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.19 0 0 291
:)) Gonosz. . .nagyon gonosz :))
Előzmény: tantoknife (290)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.18 0 0 290
Remélem csuklottatok.
Olyan minőségű volt a hús, süldő marha, hogy még a sütőbe sem kellett betennem, serpenyőben sütöttem, és a család húsevői csak hümmögtek és rágtrak és nyeltek és rágtak .. és ... Nagyon jó volt.
Még egy adag maradt. Még egy boldog este. Tanto
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.18 0 0 289
Béke veled barátom! Egyél jókat!
Előzmény: tantoknife (288)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.17 0 0 288
Két dolog van a világon, amit nem lehet , nem szabad ill. bűn megfontoltan csinálni .
Az a főzés , mivel azt érzésből és lendülettel kell csinálni, nem szabad szarozni.
A másikat magadtól is tudnod illik, remélem abban nem kell segíteni.
Tanto
Előzmény: Gyulai Guszti (285)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.17 0 0 287
Az lenne a nagy ki.aszás, ha a frissen elkészített husit kelljen fényképezgetnem , fényt beállítani, élességet állítani, miközben hőmérsékletet, ízt ill. zamtot veszít a finom husi.
De azt ígérhetem, hogy az itt szakértelmet felmutatott egyének ízlelőbimbóira fogok gondolni ....:)
Tanto
Előzmény: Boarhunter (281)
tuutuu Creative Commons License 2006.11.17 0 0 286
Jóvanna, sajna csak a tudás öröklődött, pedig rám férne egy kis egyéb is..:}}}
Előzmény: Dydand (284)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.17 0 0 285
Csak lassan és óvatosan készítsd el. Ha pedig nagyon jó lesz, akkor inkább a vitrinbe tedd be és ne a pocakodba! :o)
Előzmény: tantoknife (280)
Dydand Creative Commons License 2006.11.17 0 0 284
De, az is ;)
Előzmény: tuutuu (282)
tuutuu Creative Commons License 2006.11.17 0 0 283
Amúgy meg azt hiszem, hogy elég, ha megfelelő jogosítvánnyal rendelkező ellenőrizze, hogy az eljárás helyes formában folyt-e le. A szomszéd vágóhídon a fiúk minden szerdán vágtak, Izraelből jött a hitelesítő..
Előzmény: tuutuu (282)
tuutuu Creative Commons License 2006.11.17 0 0 282
Öregapám vághatott kóser marhát, a tudás öröklődik, nem?...:}}}
Előzmény: Dydand (277)
Boarhunter Creative Commons License 2006.11.16 0 0 281
Kib.szásból csinálhatnál egy nyálcsorgató fotóriportot...
tantoknife Creative Commons License 2006.11.16 0 0 280
Holnapi napon állítólag kapok T-Bone-t a henteskirálytól, fiatal marha feldolgozásásból. Megkóstáljuk . Tanto
Előzmény: Gyulai Guszti (248)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.14 0 0 279
Ugye. . .:))
Előzmény: tantoknife (278)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.14 0 0 278
Ha nem akarod az egesz hust a grillben sutni - megsutotod a ket oldalat hirtelen es beteszed a sutobe befejezni.

Ez nekem az utóbbi időben nagyon bejön.
Körbesütve rendesen, de gyorsan ... amjd 2oo-25o fokos sütőben 12 perc révén well done, mégsincs agyonégetve . Zamatos, jól átsütött husi..... Tanto
Előzmény: ZsuR (274)
Dydand Creative Commons License 2006.11.14 0 0 277
Hát ahhoz NEKED is meg kellene felelned az előírásoknak ;)
Előzmény: tuutuu (276)
tuutuu Creative Commons License 2006.11.14 0 0 276

Hmm.. akkor a múltkor talán a KONYHA-TRÜKKÖKben írt sótisztítási metódusom után kóser sót csináltam?

Nahááát..:}}

Előzmény: ZsuR (275)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.14 0 0 275
Nagyszeru - majd ma este forditgatok. Addig is meg egy keves. . .

"Kosher salt usually has no additives, and it has big crystals with large surface areas. This size and shape allows it to absorb more moisture than other forms of salt, and this makes kosher salt excellent for curing meats."
Előzmény: tuutuu (271)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.14 0 0 274
Igen az ido arra vonatkozik - de persze ez a tuzhelytol nagyban fugg. Minel forrobb, annal jobb.

Ha nem akarod az egesz hust a grillben sutni - megsutotod a ket oldalat hirtelen es beteszed a sutobe befejezni.

Előzmény: Szkapi (272)
Dydand Creative Commons License 2006.11.14 0 0 273
"és nem szabad gyorsan felengedni a húst, hanem csak lassan, természetes szobahőmérséklet mellett.... "

A lassú felengedés hűtőben történik, szobahőmérsékleten "pluttyant" lesz a hús. Ez minden fagyasztott dolodra áll.
Előzmény: tantoknife (267)
Szkapi Creative Commons License 2006.11.14 0 0 272

Az 5-8-12 perc mire vonatkozik?

5 perc => rare?

8 perc => medium?

12 perc => well done?

A fenti percek oldalanként értendők?

A kerámia főzőlapon milyen fokozatra állítsam a hőfokot, 1-6 között? Gondolom 5-6?

 

Örülök annak amit írtok, mert a pácolás annyire engem sem "vonzott"... Amiket eddig étteremben ettem, azokon a tiszta hús ízét lehetett érezni, úgyhogy lehet, hogy csak sütés közben szórom majd meg egy kis sóval, és frissen őrölt borssal.

 

Akkor gondolom azt a zsír (faggyú?) réteget is hagyjam rajta a szeleteken, ami az oldalaikon látható?

Előzmény: ZsuR (263)
tuutuu Creative Commons License 2006.11.14 0 0 271
Én úgy-ahogy boldogultam a szöveggel ( bár a fordítás nem árt..:}}) de milyen a kóser só??
Előzmény: ZsuR (270)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.14 0 0 270
Van egy mas fele "paclas" is - meg nem probaltam ki, de nagyon csiklandozza a fantaziamat. Szeretem a "prime rib"-et, de eddig csak vendegloben ettem.

Ez a fajta erleles levegovel tortenik - no meg fuszerekkel, igaz nem sokkal.

Ha valaki ert angolul, itt van most rogton a recept - majd igyekszem leforditani holnap, ha van ra erdeklodes.
Eleg hosszadalmas eljaras, de hat ha az ember neha megengedheti maganak azt a luxust, hogy sok idot frdit a fozesre.

Dry Aged Standing Rib Roast with Sage Jus
Recipe courtesy Alton Brown
1 (4-bone-in) standing rib roast, preferably from the loin end
Canola oil, to coat roast
Kosher salt and freshly ground pepper, to cover entire roast
1 cup water
1 cup red wine
4 fresh sage leaves
Remove any plastic wrapping or butcher's paper from the roast. Place the standing rib roast upright onto a half sheet pan fitted with a rack. The rack is essential for drainage. Place dry towels loosely on top of the roast. This will help to draw moisture away from the meat. Place into a refrigerator at approximately 50 to 60 percent humidity and between 34 and 38 degrees F. You can measure both with a refrigerator thermometer. Change the towels daily for 3 days.
Place a 16-inch round azalea terra cotta planter into a cold oven. Invert the planter to become a lid over a pizza stone or the bottom of the planter. The oven should be cold to start, to avoid any cracking in the terra cotta pieces. Turn the oven to 250 degrees F.

Remove the roast from the refrigerator and rub with canola oil. Remember to rub the bones with oil, as well. Once the roast is completely coated with oil cover the roast with kosher salt, about half a teaspoon per bone. Next, rub with freshly ground pepper to coat the surface. Place the roast over a glass bake-ware dish slightly smaller than the length of the roast. This will catch the drippings needed for the sauce. Finally, place a probe thermometer into the center of the roast and set for 118 degrees. Put the roast and the bake-ware dish onto the pizza stone, cover with the terra cotta pot, and return to the oven. Turn the oven down to 200 degrees F and roast until internal temperature is achieved.

Remove the roast and turn oven up to 500 degrees F. Remove the terra cotta lid and recover with heavy-duty foil. Allow the roast to rest until an internal temperature of 130 degrees F. is reached. Place the roast back into the preheated 500 degree F oven for about 10 minutes or until you've achieved your desired crust. Remove and transfer roast to a cutting board. Keep covered with foil until ready to serve.

Degrease the juices in the glass pan. Place the pan over low heat and deglaze with 1 cup of water. Add the wine and reduce by half. Roll the sage leaves in between your fingers to release the flavors and aroma. Add to the sauce and cook for 1 minute. Strain and serve on the side.
Dydand Creative Commons License 2006.11.13 0 0 269
Jól mondod, de amit mondasz, az fűszerezés, vagy pácolás UTÁN van!
Előzmény: tantoknife (267)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.13 0 0 268
Egyébként én még azért szeretem nagyon átsütve, mivel ( a Szkapi által bemutatott képeken is látható ) nem csak tiszta hús részek is átsülnek és finom az ízük. Tanto
tantoknife Creative Commons License 2006.11.13 0 0 267
Ez így igaz a sejtfalakkal ..... de akkor a híres NY steakhelyek miért tartják fagyot állapotban a húsokat ... állítólag van egy adott hőfok(hidegfok), amit ha bertart az emeber, nincs gond ... és nem szabad gyorsan felengedni a húst, hanem csak lassan, természetes szobahőmérséklet mellett.... Tanto
Előzmény: Dydand (264)
Dydand Creative Commons License 2006.11.13 0 0 266
Ez így van! Jó szaftosan, körbe pirítva, ki-ki vérmérséklete szerint átsütve a finom!

Üdv: dy
Előzmény: tantoknife (265)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.13 0 0 265
Nagyon egyet értek.
A húsnak van saját íze, ezt szeretni kell, különben minek steaket enni.
Az igazi pácolás különben is nem ez a fajta - ott a pl. egész sonkát érlelnek páclében, ezek a "városi" pácolások inkább ízesítésnek valók, vagy tényleg egy kis érlelésnek levegő nélkül ...... mint az indiánok a húst a nyereg alatt :) ... hogy puhulhasson ....
Tanto
Előzmény: ZsuR (263)
Dydand Creative Commons License 2006.11.13 0 0 264
Ha sajnálod a sok olajat, akkor kend meg mindkét oldalát a húsoknak, majd egy alufóliát is kenj meg és szorosan felcsavarva abban tedd hűtőbe (kb. fél deci olaj elég lesz így, a hatás pedig ugyanúgy meg lesz ;)

Mélyhűtő nyersen szerintem nem volt jó ötlet. Hagyhattad volna másnapig (sőt két napig is) nyersen a hűtőben és utána pácolhattad volna. Ha egyből fagyiba teszed, akkor a jégkristályok kilyukasztják a sejtfalakat és olvadás után oda a sejtfolyadék (azaz a szaft) nagy része :(

Üdv: dy
Előzmény: Szkapi (261)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.13 0 0 263
Ha pacolni akarod, akkor a paclevet - olajat semmi szin alatt ne hasznald masra - dobd ki.

Lehet szaraz fuszerekkel bedorzsolni - fel ora huto nelkul, vagy a hutoben 2-4 ora.
Lehet olaj+fuszer keverekkel - en tennem sok olajba, az olajnak itt az a szerepe, hogy lezarja a levegotol, megtartsa a fuszert.
Lehet marinalo leveket, szoszokat csinalni-venni - abban szoktak fel napot, napot pacolni.

Az ilyen pacolast altalaban a gyenge minosegu hussal szoktak tenni, hogy hamarabb puhuljon es legyen valami ize.

Ha a hus jo minosegu - vetek.
Amit en tennek vele: kicsit megkenni olajjal, so-bors es forro serpenyo: 5-8-12 perc mindket oldalon. Bokodes, vagas, dupla forditas nelkul.
Előzmény: Szkapi (261)
H_G Creative Commons License 2006.11.13 0 0 262
Ha ebben a grillserpenyőben sütöd, szerintem nem kell alá olaj.
Előzmény: Szkapi (261)
Szkapi Creative Commons License 2006.11.13 0 0 261

Sziasztok!

 

Köszi a válaszokat! Még múlt héten meg is tettem az első lépéseket, és a hárombetűs magyar üzletláncban vásároltam két szelet hátszínt, steaknek valót kértem, ahogy javasoltátok. Kb. 40 deka/szelet csonttal együtt, szóval igen tisztességesre sikeredett. Ránézésre nem tudom mit lehet róla megállapítani, remélem, nem öreg hús, és nem lesz cipőtalp. Csináltam egy képet a serpenyőről is, arról is szívesen veszek véleményeket.

Pácolásra elkészítésére sajnos nem volt aznap időm, úgyhogy most a mélyhűtőben pihennek, de úgyis azt írtátok, hogy ettől omlósabb lesz. Fagyasztás után kiolvasztást követően is ugyanúgy lehet napokig pácolni, mint a friss húst?

Ha "olajfürdőben pácoltok" mit csináltok a megmaradt olajjal? Mivel egy ilyen szelet elfedéséhez legalább 2-3dl olaj kell, hasznos lenne ha nem kellene kiönteni... Mivel viszont nyers hús leve is keveredik bele, gondolom meg tud erjedni, vagy hasonló. Szóval ti felhasználjátok még következő pácoláshoz, főzéshez, vagy kiöntitek? Napraforgó- vagy inkább olíva-olaj? Egyébként a sütéshez kell külön olajat önteni alá, vagy elég az ami a pácfűszerek eltávolítása és lecsöpögtetés után marad rajta, illetve úgyis sül ki belüle zsiradék...?

 

 

 

ZsuR Creative Commons License 2006.11.06 0 0 260
Koszonom - sok-sok izletes vacsora van a tapasztalat mogott :)).

Meg egy a sutesrol, a hofokrol. Ha valaki parazson sut, arrol is lehet sokat olvasni - nekem nincs vele sok tapasztalatom, regebben igy sutottunk, de regen volt. ..
Ha valakinek nincs grillje egyaltalan. . .akkor is lehet jo steaket csinalni.
A racsos tepsiben kell mind a ketto oldalat 2-3 percig sutni - majd forro sutoben (170 F) befejezni.
Ha a gaz vagy a villany tuzhely tud eleg meleget adni, akkor nincs gond, lehet ott sutni vegig a serpenyoben (altalaban egy szeletet egyszerre, maskepp levet ereszt es nem tudja elparologtatni, fott hus lesz belole).
Előzmény: tantoknife (257)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.06 0 0 259
Ha lasssan is ....

ne ijedjél meg a vastag szelettől és ne kezdd el vékonyabbra szeletelni ... volt ismerős, aki ezt tette .... a sütéskor kemény és szaft nélküli húst kapott ..... ezért is fontos a jó hentes, aki a megfelleő méretű és vágási irányú szeleteket készít ... ha egyszer megvágták a szeleteket, azokat többször nem kell metélgetni, aprítani.

sütés (saját tapasztalat):
nekem kétféle sütési mód jön be, ennek oka, hogy hogy én a well done szintű sütést szeretem, pontosabban a húst.
- vagy klasszikusan sütöm serpenyőben vagy grillen egy oldal , másik odlal és kész,
- vagy pedig egy-két percben nagyon gyorsan forgatva körbesütögetem az egész darabot és nagyon forró sütőbe 8-10 percre beteszem.
Ennél a második módszernél van lehetőség jobban, hogy egy könnyű fűszerezés érdekében a körvbesütögetéskor az olajba fűszereket tesz az ember .... és azt viszi magával a sütőbe a husi....

Nekem mindkettő bejön, igazából attól függ, milyen hangulatom vagy a sütéshez.
Tanto
tantoknife Creative Commons License 2006.11.06 0 0 258
Azért hozzátenném, hogy a sütési idő sem egy utolsó faktor, nem csak a hőmérséklet.
Ja .... és az alsó husi nagyon ott van ... ahogy én szeretem ... esetleges kedvezmény ... a felette lévő javára. Maximum. D e inkább az alsó.
Tanto
tantoknife Creative Commons License 2006.11.06 0 0 257
Zsur, ez egy korrekt és étvágygejeszt tájékoztatás volt.
Tanto
Előzmény: ZsuR (256)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.06 0 0 256
:)) Bocsika! :))
Előzmény: Dydand (255)
Dydand Creative Commons License 2006.11.06 0 0 255
ZsuR, ez így, ebédidőben - nagyon övön aluli volt ;)))
Előzmény: ZsuR (254)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.06 0 0 254
Szia - a jobb hentes megmondja, melyik a jo a grillre. Addig is propbalgasd a sutodet mas hussal is - pl halszelet, ott nem tevedhetsz, meg csirkemell, pulykamell.
A hus kivalasztasa utan a masik nagyon fontos tudnivalo, mikor kesz a hus. Az izlestol fuggoen lehet a verestol a cipotalpig mindent sutni.
Hogy mikor mennyire van megsutve, azt meg fogod tanulni tapasztalatbol, de homerovel is lehet ellenorizni - ezek F-ban vannak:
Very Rare Steak - 120°
Rare Steak - 125°
Medium-Rare Steak - 130° - 135°
Medium Steak - 140° - 145°
Medium-Well Steak - 150° - 155°
Well-Done Steak - 160°
Ha a hus rogton a hutobol jon ki, akkor csaloka, mast fog mutatni.
Ne vagd meg hiaba mondja akarki - kifolyik a leve a husnak, aminek benne kellene maradni.

Masik - az erintes. A legjobb modszer! Ha a kezedet okolbe szoritod nagyon, erintsd meg a jobb mutatoujjaddal a bal kezedet a bal huveykujjad folott. Ez a well done. Ahogy lazitod a szoritast, ugy valtozik - ha az ujjaidat kinyitod, az a rare.
En ugy csinaltam, hogy eloszor kisebb szeleteket sutottem, es a rare-tol a well done-ig mindent egy alkalommal. Semmi nem potolja a szemelyes tapasztalatot.



Előzmény: Szkapi (252)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.06 0 0 253
Hello

Sajnos utalnom kell Zsur 197 számú hozzászólására ...... ezt kinagytva, kinyomtatva ill. a magyar netről letölthető dolgok révén belőheted, mit és hogyan szeretnél megvenni.Ezért nem fogok hosszas eszmefuttatásba.

A készítés pedig ízlés dolga ..... lehet pácolni, lehet frissen ,
lehet fagyasztottat kiengedve sütni...... fontos, hogy meg tud oldani a származás vagy hentes kérdését ... egyébként pedig a laza állagú, nem túl sötét húsok megfelelhetnek.
A sütés előtt én mindenképpen pihentetem a húst akár fagyos, akár fagyott, akár friss volt. Sózni én csak sütés előtt max.1o-15 perccel előbb szoktam.
Én nem fűsuzerezek előre, mivel szeretem a hús ízét, és nem curry vagy más fűszer ízére vagyok kiváncsi. Viszont a sült húshoz néha használok
mustárokat (nem franciákat) vagy saját készítésű dolgokat - pl. héj nélkül szilva darálva fokhagymával, stb stb...

Alább pedig szintén megtalálod, amennyiben nem elégít ki vagy nem tudod megoldani a magyar hentestermékek beszerzését, a Szigetszentmiklós környékén lévő , argentin húsokat árusító nagyker web-címét.
Igaz, sajnos az sem 1oo%ig megoldás....... volt ismerős, aki nem feltétlenül dícsérte elsőre, d e utánna, a második vásárlás után már belejött a vásárlásba.
Tanto
Előzmény: Szkapi (252)
Szkapi Creative Commons License 2006.11.06 0 0 252

Sziasztok!

 

Volna kedves egy hozzáértő, rövid lista-szerűen összefoglalni, hogy a marha mely részei felelnek meg steak sütéshez, milyen vastagságban, stb.?

Illetve, hogy az egyes steak-fajtáknak (pl. T-bone) mi a magyar nevük, hogyan kell őket egy hentesnél kérni? Ránézésre meg lehet állapítani egy marhahúsról, hogy korban megfelelő-e, stb?

Feltétlen szükséges pácolni, vagy lehet frissen is sütni, max. borsozni sülés közben? Olaj kell alá, vagy mehet a teflonosban natúr is?

 

Egyáltalán, ki milyen "dumával" állít oda a pulthoz, amikor steaknek valót akar venni? Vettünk egy teflonos bordás serpenyőt (téglalap alakú) és kipróbálnám az otthoni készítést, mert eddig csak étteremben ettem, oda manapság viszont ritkán jutok el, és elég drága is. Meg aztán amit otthon magának készít az ember egy kis vörösbor kortyolgatása közben, annak mindig más íze van... :-)

 

A topikon végigszaladtam "nagyjából", inkább egy amolyan összefoglalóra szeretném kérni a tapasztalt topiktársakat.

 

Köszi: Szkapi

tantoknife Creative Commons License 2006.11.05 0 0 251
OK. Megkóstáljuk. Köszi. Tanto
Előzmény: Gyulai Guszti (250)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.05 0 0 250

Így kezd: Gyulai Gusztitól kaptam a telefonszámot...

Előzmény: tantoknife (249)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.05 0 0 249
Elfelejtetél valamit ... a jelszót, hogy azt kapjam, amit kérek ..... Tanto
Előzmény: Gyulai Guszti (248)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.05 0 0 248

 

 

KÓNYA GYURI 0630/6552497 - HENTESKIRÁLY!!!!

VÁMHÁZ KÖRÚT

NAGYVÁSÁRCSARNOK C/6/1

(KÖZÉPSŐ SOR, JOBBRA AZ UTOLSÓ HÚSBOLT)

EGY NAGY SZÜRKEMARHA FEJ  A PORTÁLON!

 

 

Előzmény: tantoknife (245)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.04 0 0 247
Az egyoldalas és nem forgatással nagyon egyet tudok érteni. Tanto
Előzmény: ZsuR (241)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.04 0 0 246
Ne süsd agyon, nem ereszthet levet ..... ha a hús maga nem öreg ill. tényleg a szükséges helyről kerül kimetélésre és nem sütöd agyon, nem lehet gond. Az alapból öreg húson még az állítólagos pácolás sem tud igazán segíteni .Tanto
Előzmény: Nakérem! (236)
tantoknife Creative Commons License 2006.11.04 0 0 245
A telefonszámát tudod ? Csak hogy ne menjen az ember fia linkre oda ?
Tanto
Előzmény: Gyulai Guszti (233)
Nakérem! Creative Commons License 2006.11.04 0 0 244
Sejtettem... Köszönöm!
Előzmény: TTAMAS (238)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.03 0 0 243

Köret nélkül gondoltam, de aztán a ház asszonya tepsis krumplit rittyentett mellé. A profik addigra megették magában. :o)

Előzmény: ZsuR (241)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.03 0 0 242
A tempót úgy értem, hogy nyugodtan, nem kapkodva kell készíteni. Könyebb "kislángon" dolgozni. A 90% rare kérte, egy srác jött vissza vele, hogy jól süssem át neki. Két éves szürkemarha nehezen vált cipőtalppá, de ő is megkapta a magáét.
Előzmény: ZsuR (241)
ZsuR Creative Commons License 2006.11.03 0 0 241
Egy o tanacs: ne forgasd. Egyszer egy oldal - es ha megforditottad, akkor annyi. Ne menjel meg egyszer oda vissza.

15 kg. . .nem semmi!

Milyenre sutotted oket? Rare, medium, well done? Mi volt melle a koret?


"A jó minőség és a szép szín a tempónak köszönhető." ezt nem ertem. . .
Előzmény: Gyulai Guszti (237)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.03 0 0 240

10-en, két szelet a frigóban maradt.

Előzmény: TTAMAS (239)
TTAMAS Creative Commons License 2006.11.03 0 0 239
Hányan voltatok rá?
Előzmény: Gyulai Guszti (237)
TTAMAS Creative Commons License 2006.11.03 0 0 238
Az már a hús vásárlásakor eldőlhet. Egy leselejtezett tejelő tehénből soha nem lesz omlós steak...
Előzmény: Nakérem! (236)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.03 0 0 237

15 kilogram volt egybe a csomag, mert a bélszín fejét is elkértem hozzá. Amíg sütök, addig tatárnak befalták a vendégek.

 

A jó minőség és a szép szín a tempónak köszönhető.

A grillsütésnél a begyújtott faszénre még várni kell egy órát és amikor már visszafeketedik a teteje, akkor lehet rátenni a rácsra a húst. A zsíros szélét mindig rajta hagyom a szeleten, mert kesztyűben csipesszel azon az oldalon tartom vagy két percig. Megszúrni nem szabad, mert kiszárad! Legalább ötpercenként forgatni kell, hogy ne égjen meg. Ha túl melegszik és a lecsöpögő zsiradék lángra kap, a kezedben levő sörből, borból nyugodtan loccsantsd meg. Szeles helyen nem szabad sütni, mert kezelhetetlen a hőmérséklet.

Előzmény: ZsuR (235)
Nakérem! Creative Commons License 2006.11.03 0 0 236
Szép, jó reggelt mindenkinek!

Tudna nekem valaki tanácsot adni ahhoz, hogy a marhaszeletet hogyan lehet úgy pirosra sütni, hogy finom, omlós legyen a húsa és ne maradjon rágos?
ZsuR Creative Commons License 2006.11.03 0 0 235
Egyszer probald meg csak egy keves olajjal atsimitani, pici so-bors es rogton grillre tenni. Mennyei. . .

Ezen a kepen ugyan nem T-bone van, de nagyon finom volt ez is.

Mekkorak voltak a szeletek? Azt irod, 12 szelet. . .az rengeteg! Kb fel kilo darabja. . .
Előzmény: Gyulai Guszti (233)
Boarhunter Creative Commons License 2006.11.03 0 0 234
Ötnapos pácoláshoz sót beletenni...hát te tudod...
Előzmény: Gyulai Guszti (233)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.02 0 0 233

Kónya György hentesmester (Nagyvásárcsarnok) középső soron (háttal a főbejáratnak) jobbra gyönyörű T-bond steak-eket adott a hétvégére! A 12 szelet bepácolva (mustár+méz+szójaszósz+szűz olivaolaj+fokhagyma+só) öt napig, majd sütve frissen faszénparázson. Mennyei volt!

Csak azért mondom, mert még nem halt éhen ez a topic!

pácban

1 kg-os, 10 cm vastag szeletwell done
ZsuR Creative Commons License 2006.05.20 0 0 232
Meg egy kis kep. . .:))
Előzmény: Boarhunter (230)
Boarhunter Creative Commons License 2006.05.20 0 0 231
kéccerszúrtambekéccerszúrtambe
Boarhunter Creative Commons License 2006.05.20 0 0 230

Előkerült itt nemrég a "márvány steak".

Ehun egy kis leirás:

Kobe beefKobe beef
ZsuR Creative Commons License 2006.05.07 0 0 229
Felejtsd el azt a helyet. Nem is a suly miatt, hanem az ajanlat miatt. . .aki azt mondja, hogy visszateszi a hust a grilre. . .az nem tud semmit sem rola. Ne menj oda tobbet.
Előzmény: tantoknife (228)
tantoknife Creative Commons License 2006.05.07 0 0 228
A Pampas közel van, megint bementem ... most 48o gr. adagosként adot húsdarab kisebb volt, mint a múltkori 36o gramos .... a nagy magyar valóság....... arról nem is beszélve, hogy medium-rare minőségen kaptam, miközben persze well done-t kértem.

És az ennél ios jobb, hogy a pincér felajánlota visszatenni a húst, miután harmadát megettem, tovább sütni. Röhejes.

Tanto

ZsuR Creative Commons License 2006.04.14 0 0 227
Szeretem hagyomanyosan a sult krumplival - vagy konnyitett valtozatat, sult zoldsegeket, salata felesegeket. Leginkabb azt, amit "relish"-nek hivnak. Sokfele zoldseg aprora vagva, kukoricaval, babbal keverve, kellemesen izesitve ontettel.
Inni - hat valami finom bor a kedvenc, es nagyon nagyon ritkan sor. Nem vagyok nagy sor kedvelo. Bort inkabb, feheret is, voroset is szeretem.
Ilyeneket:

Előzmény: tantoknife (225)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 226
Bocs, d e a kínai kaja az EU-ban nem igazán autentikus ..... sok esetben nem fedi az eredetit.... olyat készítenek, amit EU gyomorral általában ehető....
..láttál Te már csrkepörköltet kínai módra ... ha lettál volna katona, most azt mondanám Neked, olyan, mit a robbantott csirke-pörkölt... sok csont
és kevés hús ..... Kínában eredetileg a falvakban hétközben kevés vagy szinte
nulla hús ..... hétvégén van igazából... a darabolása m pedig a bárddal - ÜSD, AHOGY ÉRED módszerrel.... ezzel kevésből sok szósz készíthető....
Magyarországon ha nem látod a kaját, tévesen is lehet rendelni, mivel a konyha stílusa a szakácson múlik... Ő lehet, hogy déli, lehet, hogy északi ... és amíg az édes-savanyú csirke az egyik esetben párizsiasan kisütött husidarabkák szósszal leöntve, addig ugyanez egy északi szakácsnál a szósz alatt natúr szeletkék vannak ..... meg melyik gombát használja levesbe .....
... melyik típusú üvegtésztát használ - riszliszteset vagy babliszteset ....
Korog a gyomrom, jó éjszakát.
Tanto
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 225
Nem alszasz ...... hát akkor nem marad más, mint tényleg enni a szaftos steaket ... Te egyébként mit eszel és iszol hozzá ... saláta,köret...
Mert én semmit sem eszem hozzá, illetve mivel születésem óta nem ittam alkoholt ..... előtte ásványvíz citrommal, utánna forró tea .....
Tanto
ZsuR Creative Commons License 2006.04.14 0 0 224
En meg vagyok elegedve az itteni kinai kajaval - nem is fozok itthon, az olyan napora tartogatom amikor nincs idom, erom fozni, es akkor rendelek valami kinait. Hogy autentikus, az biztos - nem is beszelnek mast mint a nyelvuket.
A japant is szeretem. Mindent ahogy adnak, csak keves szoja szosszal.
Az arab eteleket nem nagyon ismerem - de nem hiszem, hogy bajom lenne vele.
A kaviarokat szeretem - leginkabb a nagy szemu pirosat! Amikor Ukrajnaban voltam sokat ettem. Szerettem az osszes fustolt halukat is.
Jajj de sokfele lehetne utazni - sokfelet lehetne enni. . .

Mivel nincs ra penz, igy maradunk a mezei steak-nel, neigaz?
Előzmény: tantoknife (223)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 223
Én is szívesen körbe enném a világot ...a tervem:
Argentina - na vajon miért ...?
Kína - megnézni a valódi kínai kosztot ( egyébként én itthon főzők kínait...), nem a
túrista-butítót
Norvégia - halcsodák tömkelege közvetlen a reggeli piacról, az éjszakai
fogásból
Spanyolo. - az igazi koleszterinmentes (nem röhögni hangosan) érlelt sonka
mind az öt alapfajta sertésből ott, a helyszínen...
Arab világ - sajnos nem vagyok édességkedvelő, így marad a húsételek és a
élesztő nélküli kenyér
India - a sokféle zöldségelkészítés, szószok...stb
Mexicó - nem a turistacsalogató, hanem az erdeti helyi kukoricalisztes kenyér, a
fűszerek, a bab......
Marokkó - az Észak-Afrika olvasztótégelye kultúrában, ételekben.....

Na ennyi., csak úgy gyorsan összeszedve ... csak nincs, aki megfinaszírozza.
Tanto
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 222
Szeretem, de nem vagyok rajongója.
De a natúr, vagy enyhén sózott FRISS , rózsaszínű halcsodákat imádom...norvég, orosz lazac, de nem füstölve, csak sózottan .....hajszálvékonyan szeletelve .... pláne, mikor mahgam csinálom ...durva tengeri sóval, max. egy óráig pihen.... és szeletelhető ..... csodás. Csak én dolgoztam kinn Oroszországban.... ott volt nyersanyag ....meg volt szerencsém elég sok kaviárt
látni, enni, a családom imádja, de csak az erdetit ....én megeszem, de nem imádom.

A japán kaják is bejönnek nyersen... csak megint előjön a tantóskodás -
és szeretem kisebb darabokra vágni a csomagokat ... utálom ugyanis teli pofikával majszolni vagy egy-két percig a viszonylag nagy darabokat, étteremben is látni, mikor a manusz erőlködik egy nagy darabbal hol a jobb, hol a bal pofazacskójában......és vörösödik a feje ..... és rág, rág.....
nekem sokkal jobban tetszik az úgynevezett roll variáció, amikor ugyanannak
a sushinak a hengerét az ember viszonylag vastag karikára vágja .... nekem sokkal kellemesebb, nem sietős étkezésnek tűnik .... szerintem. Tanto
ZsuR Creative Commons License 2006.04.14 0 0 221
Jajj, tantok, en nem szoktam (vagy csak nagggyon ritkan) mast mondani mint amit erzek - bar tobbszor tennem, nyugodtabb lenne az eletem!!!

En nagyon szeretek kiprobalni uj eteleket, szeretnem megtudni, ki mit miert szeret es hogyan!

Szeretnem egyszer korulenni magam a vilagban!

Gondolom, akkor nem vagy osztriga rajongo sem :)) - az a veres hus utan szokott jonni a sorgab :))!
Előzmény: tantoknife (220)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 220
Tökéletesen igazad van, a legnagyobb büntetés, hogy beáll a sorba ..... csak az a baj, hogy gyakran az a helyzet, hogy aki beáll a sorba, nem tudja, hogy önmagában az büntetés. Mert nincs meg a belső igény önálló dolgokra.
Kivétel a jelenlévők.:):):):)

Most képzeld el, hogy tényleg fantasztikus húsról kell lemondanom, ha nem megyek abba az étterembe .... mert még nem voltam a többiben...remélem, találok hasonlót .... otthon egyébként még olyat tényleg nem ettem ... vagy mennem kell Szigetszentmiklósra beszerzési körútra.
Tanto
Előzmény: ZsuR (219)
ZsuR Creative Commons License 2006.04.14 0 0 219
Tantok - en szeretem a rare es a medium rare-t, nagyon. Sot, ha nem az nem eszem meg :))! Es ez igy van azota, amokor eloszor kostoltam belszint, es az medium rare volt. Szerelem elso harapasra.
Valamiert nagyon kesru a hangveteled - sajnalom, mert nem hiszem, hogy okod lenne ra. Mindenki megtarthatja a a sajat izleset - es nem kell cserebe ketsegbe vonni a masiket. Lelke rajta, ha flancolasbol olyant eszik amit nem szeret - hat nem buntetes az mar magaban?!?!? :))
Előzmény: tantoknife (218)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.14 0 0 218
Tisztelt ZsuR,
ez semmi más, mint csak egy reakció arra, amikor a tömegek próbálják megmagyarázni , hogy miért jó, az amit ők választottak, és miért kellene mindenkinek azt választani, amit ők .....
Ha visszaolvasol, sehol sem látod azt, hogy én megszólnám a rare vagy medium kedvelőket .... de azt láthatod, hogy megy a krtitika a well done-ra.
Azért azt el kell fogadnod, hogy a legtöbb ember igencsak majmol dolgokat, legyen az étel, szivar, ital, divat .... ruházat , pedig nem is biztos, hogy jól áll neki. Ennek pedig pedig a reklám léte és annak hatékonysága a legjobb bizonyítéka .....

Ez különben is olyan(felesleges, szerintem) vita, mint a sok töketlen délutáni, Nyugatról átvett, azt majmoló népbutitó műsor, amikor azon vitatkoznak, a kövér vagy a vékony nő a szebb, mikor a punk, a metall és a dzsentri palánták vitatkoznak az öltözködésről, a kigyúrt és a súlyfelesleggel küzdő magyaráza egymásnak az elcsépelt dolgokat ...... és mindegyik szapulja a másikat, pedig csak annyi van, hogy mindegyikünk emberből van, csak az ízlése más egy rakás dologban.

"Na te egy fazon vagy, az mar biztos!!! :))"
Köszi, én dícséretnek veszem.

Üdv Tanto
Előzmény: ZsuR (217)
ZsuR Creative Commons License 2006.04.13 0 0 217
Szoval azty mondod, hogy aki a medium rare-t szereti az csak "parasztvaklitas"?? Igazibol nem izlik neki, mi??? :))

Na te egy fazon vagy, az mar biztos!!! :))
Előzmény: tantoknife (215)
Boarhunter Creative Commons License 2006.04.13 0 0 216

Ki mit tud a japán márványsteakről ?

A fűtött istálóban tartott, sörrel itatott, naponta sétáltatott marhából készült csoda?

Valamelyik gagyitévén volt szó egy ilyenből készült szendvicsről. Nyolcvan angol fontért adták...

Eredetileg nem steak hanem szusi alapanyagnak tenyésztették ezeket a szerencsétleneket, ott a hús márványos rajzolata jobban látszik.

Előzmény: tantoknife (215)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.13 0 0 215
Mármint abba a nagy sorba nem álltam be, amelyben a húsevők 9o%-a eszi a
nekik "tálalt" módozatot ..... megkóstolja a neki tálalt változatot,....... elmegy, nem rossz, hát nem kisérletezik tovább...... persze van aki, aki tényleg úgy szereti .... a kritika a jelenlévőkre nem vonatkozik..... Ha meg valaki egy kicsit a szokványoshoz képest más ... akkor az már érthetetlen másnak.
Egyébként nem mondtam, de a fizetős pincér a tulajnak a fia lehetett,
öltönyben flangált, papával tárgyalt borok vonatkozásában ..... én egy kicsit lazán voltam öltözve, sportosan ....... legközelebb kézzel vart cipőben, öltöntben megyek, megnézzük, mit módosít a hozzállásán a külcsin.
Más:
Ki mit tud a japán márványsteakről ?
Tanto
Előzmény: ZsuR (214)
ZsuR Creative Commons License 2006.04.13 0 0 214
Es a tobbiek milyen sorban alltak? :))
Előzmény: tantoknife (213)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.12 0 0 213
Ha nem is terelte, hanem egy viszonylag pozitív élménybe rondított bele,
de csak azért, mert én nem álltam be a többiekkel egy sorba. Tanto
Előzmény: Dydand (212)
Dydand Creative Commons License 2006.04.12 0 0 212
Jaaaaaa..... hát ezt nem mondtad! Így egészen más a kislány fekvése. Így már egyértelműen hülyeség volt, amit mondott és egyértelműen negatív irányba terelte a hangulatot.....:(
Előzmény: tantoknife (210)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.12 0 0 211
Köszi. Tanto
Előzmény: ZsuR (205)
tantoknife Creative Commons License 2006.04.12 0 0 210
Ez nem a rendelés előtt történt, hanem azután történt, hogy megkérdezte, hogy elégedett voltam-e.... és amikor elmondtam, hogy igen, és hogy kellemesen csalódtam, mivel úgy érkezett a hús, ahogy sokkal ellentétben szeretem (amiről itt is írtam), tehát ez előre elhangzott ....... na ezek után volt olyan kedves a főúr .... és .... Tanto
Előzmény: Dydand (204)
ZsuR Creative Commons License 2006.04.12 0 0 209
OK.
Előzmény: Dydand (208)
Dydand Creative Commons License 2006.04.12 0 0 208
A szerencsétlen, mint kifejezés kerülve is volt:) A "nem igazán szerencsés" választás szerintem az "így a legsz*rabb" szinonimája volt a pincér részéről, azaz ennél minden jobb, és ebben a környezetben így jó volt a használat:)
Előzmény: ZsuR (207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!