Keresés

Részletes keresés

nixon70 Creative Commons License 3 órája 0 0 130688

Köszönöm a visszajelzést!

Akkor mostmár nincs is nyomásesésed?

Előzmény: joetata (130686)
Capt.IQ229 Creative Commons License 4 órája 0 0 130687

Szuper, öröm. :)

 

Viszont az 1,8dl 2,2Bar-->0Bar problémára még ránéznék.

MINDEN hideg és MINDEN meleg állapotban nézni kellene a nyomást. Pár radiátor, meg a padló kör keveselni fog 1,8dl-t.

 

Előzmény: joetata (130685)
joetata Creative Commons License 4 órája 0 1 130686

Sikerült a hiba okát megtalálnom. Egy szekrény eltakart egy faláttörést. Az ott lévő könyöknél szivárgott elég rendesen. Miután kicseréltem, próbafűtést végeztem. Nyomás megtartva. OK. Köszönöm, hogy foglalkoztál a problémával.

 

Joetata

Előzmény: nixon70 (130639)
joetata Creative Commons License 5 órája 0 1 130685

Bocsi, hogy csak most válaszolok. Átmentem Colombóba és nyomoztam ezerrel. De megérte. Egy szekrény mögött volt a hiba. Ott volt egy faláttörés. A könyök megsérült és elég rendesen szivárgott. Csak nem vettem észre a fal nedvesedést a szekrény miatt. Kijavítottam, majd próbafűtés. Jelentem jól működik, nyomás megtartva. Köszönöm, hogy foglalkoztál a problémámmal.

 

Joetata

Előzmény: Capt.IQ229 (130645)
peterch Creative Commons License 12 órája 0 0 130684

Szia !

 

Akkor lehet valóban az anyaghiba ( túloptimalizált anyagfelhasználás )  . Igaz , csak két kazánra van rálátásom , az enyém 1998-as gyártmány , hibamentes és a fiamé ami 1994-es gyártású volt a mostani  nyárig . Azokból még nem spórolták ki az anyagot . :-)

Előzmény: _lala_ (130683)
_lala_ Creative Commons License 22 órája -1 1 130683

Pontosan ezért csodálkozom , hogy a sztemko ment volna tönkre . Azokon az érintkezőkön ha 0,5Wattnál nagyobb teljesítményt szakít meg akkor sokat írtam . Attól hogyan éghet meg ? Szerinted mi okozza a tényleges meghibásodást ezeknél a sztemkóknál ?

 

Nekem is furcsa volt, én konkrétan semmilyen üzemszerű okát nem láttam annak, hogy mitől mehetett tönkre.

Nálam <80 fokra van állítva a kazán vezérlőn a "hol kapcsoljon le a gázégő" c. tekerentyű, ergó egyetlen egyszer sem kellett megszakítsa az áramkört. Másrészt ha jól emlékszem, ez a termoelem áramkörébe van kötve, ahol mA alatti áram folyhat, tehát semmi nem indokolja az érintkező beégését.  Szóval max. a súlyosan korrózív levegőre foghatnám, dehát az meg reálisan nincs a fürdőszobában... és ami sokatmondó volt: kívülről a réz felületek kb. úgy néztek ki rajta, mint új korában (vs az elődje, az minimum 10-20 év használat után pont úgy nézett ki, mint ahogy egy réztárgynak ennyi idő után ki kell néznie).

 

Amire tudok tippelni, hogy esetleg már új korában is nagyjából szar volt (gyártási/tárolási körülmények), aztán egy kevés romlás már elég volt a bizonytalan működéshez. Mivel a szerelő is mondta, hogy egyre fiatalabb korban kell cserélgetnie ezeket (nem olyan a termék, mint a régi szériák), ez lehet egy hihető sztori.

Előzmény: peterch (130675)
rage. Creative Commons License 25 órája 0 0 130682

Köszönöm a válaszod!

Előzmény: Kapocska (130679)
peterch Creative Commons License 25 órája 0 0 130681

Köszönöm a válaszod !

 

Csak azért csodálkozom , mert a fiamnak 1994-es gyártású 24kW-os állókazánja volt ( nyáron cseréltem le egy új 12kW-os elektronikus gyújtásúra ) abban kétszer cseréltem az ikerfémet , de a sztemko nem hibásodott meg . Lehet , hogy az is közrejátszik , hogy a kazán 50°C-nál nem melegítette magasabb hőfokra a vizet . Túlméreteztem a radiátorokat . :-)

Előzmény: Kapocska (130680)
Kapocska Creative Commons License 25 órája 0 1 130680

Jó esetben, de a minőségi összeszerelés hiánya miatt lehet akár az is.

Előzmény: peterch (130678)
Kapocska Creative Commons License 25 órája 0 0 130679

"Ez át tud engedni annyi mennyiségű vizet mint egy normál golyós csap?"

 

Át!

A kvs értéke legyen min.3,6-4,6 (hogy a hidraulikus ellenállása minél kisebb legyen a rendszeredben

(3/4-1") )

Előzmény: rage. (130677)
peterch Creative Commons License 25 órája 0 0 130678

Köszönöm a válaszodat !

 

Ezek szerint akkor inkább a meghibásodást a felhasznált alkatrészek " öregedése " okozza és nem az érintkezők hibája .

Jól gondolom ?

Előzmény: Kapocska (130676)
rage. Creative Commons License 27 órája 0 0 130677

Van egy olyan tervem,hogy egy motoros szeleppel váltok bojlerről cirkóra. Reggel a bojler menne este meg a cirkó. Látok a weben több féle motoros szelept 20k környékén. Ez át tud engedni annyi mennyiségű vizet mint egy normál golyós csap? Vagy vennem kell egy erre a célra szolgáló okos csapot?

Kapocska Creative Commons License 30 órája 0 1 130676

Általában az ilyen „sztemkó”  „érzékelő” nem egy darabból áll.

Innen kezdve akármi is lehet vele (bimetál,rudazat,szegecs, érintkező……).

Meg az is lehet,hogy az érzékelő részt hősugárzás éri .

Nem bonyolult ezek ellenőrzése,de annál bonyolultabb egy fekete doboz megfejtése.

Előzmény: peterch (130675)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 130675

Szia !

 

    Pontosan ezért csodálkozom , hogy a sztemko ment volna tönkre . Azokon az érintkezőkön ha 0,5Wattnál nagyobb teljesítményt szakít meg akkor sokat írtam . Attól hogyan éghet meg ?  Szerinted mi okozza a tényleges meghibásodást ezeknél a sztemkóknál ?

 

Válaszod előre is köszönöm !

Előzmény: Kapocska (130674)
Kapocska Creative Commons License 1 napja 0 0 130674

„a biztonságot szolgáló érintkezőkkel”

A biztonságot szolgáló cuccokak általában úgy választják meg,hogy

szolgálja is azt.

Pl. egy normális sztemkó (TUV) 10000 ciklust simán kibír  (250V 10A) a kontaktus ellenállása kisebb, mint 50mOhm).

Előzmény: cucu (130669)
Capt.IQ229 Creative Commons License 1 napja 0 1 130673

Tök logikus.

Én először kipróbálnám max. szivattyúfokozaton.

Előzmény: cucu (130668)
csepi0101 Creative Commons License 1 napja 0 0 130672

Gázszag volt,van egy elzáró a készülék mellett ,nincs használva a ház nincs fogyasztás a mérőn.

A dobszigetelést a képen éri égés vagy csak hő?Hőálló szilikon nem jó oda ugye?Ez a fő kérdés aztán tesztelem és figyelem lesz e szag,vélhetőleg lassan alakul ki a gázszag a zárt konyhában.

Előzmény: Téli nap (130649)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 130671

Lehetne egy kérésem hozzád és a többiekhez is ?

 

Tudna valaki egy fényképet feltenni egy " elromlott " sztemkoról , ahol a védőburok le van véve és látszanak a tönkrement érintkezők ?

 

Előre is köszönöm , ha találtok rá időt !

 

Előzmény: nixon70 (130667)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 130670

Szia !

 

Tehát " kormosodik " az érintkező felülete és nagyobb az átmeneti ellenállása . Erre gondolsz ?

Előzmény: _lala_ (130666)
cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 130669

Pontosan, (adtam is egy +-t) de talán annyit hozzá tennék, hogy a stemko nem egy üzemi kapcsoló, lévén hogy egy biztonsági alkatrész. Így a ki-be kapcsolás nem tesz neki jót, hamar beég az érintkezője. 

A villanyszerelős topicban volt már ilyesmiről szó, hogy a biztonságot szolgáló érintkezőkkel nem szerencsés kapcsolásokat végrehajtatni, éppen emiatt.

Előzmény: _lala_ (130666)
cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 130668

Üdv

Én meg úgy tapasztaltam, hogy a stemko hibáját nem lehet ellenállásmérővel kimutatni! Persze kivétel az, amikor nem érintkezik. Akkor egyértelmű. De ha folytonosságot mérsz, az még nem jelenti azt, hogy jó is.

 

Varek topictársunknál -mint azt korábban írtam- az (is) lehet a hiba, hogy a kazánban "benne marad" a melegvíz, mert nem tudja leadni a megfelelő mennyiséget a vízkő miatt ami benne van, és a stemko -nagyon helyesen- túlmelegedést érzékel, és "teszi a dolgát".

A kazán hőmérőjének az érzékelője nincs közel a stemkóhoz, így az megtévesztő lehet.

 

Tessék vízkőteleníteni a kazánt.

Előzmény: _lala_ (130665)
nixon70 Creative Commons License 1 napja 0 0 130667

Nem feltétlen.

Előzmény: peterch (130664)
_lala_ Creative Commons License 1 napja 0 1 130666

Szobahőmérsékleten is szar volt a kontaktus. Szóval szerintem nem a karakterisztikája változik a bimetálnak, azaz nem más hőrmérsékleten kapcsol, hanem a kontaktus tovább romlik a növekvő hőmérséklet hatására, és egy ponton már nem vezet át eléggé, hogy megtartsa a biztonsági szelepet.

Előzmény: peterch (130664)
_lala_ Creative Commons License 1 napja 0 1 130665

Majd úgy 15 -néha 20 perc múlva leáll a rendszer,egy kis csattanás és elalszik az őrláng és a főláng is.

 

Korábban csak az un. sztemkó lett cserélve, kétszer is.

 

Nekem ilyet utoljára a stemco csinált. Pár éves darab volt, még szép gyönyörűen nézett ki kívülről. Multiméterrel viszont már látszott, hogy alapból is szar a kontaktus rajta. Jött a jóember, kicserélte, rögtön elmúlt a jelenség. Azt mondta, hogy kb. ennyi várható a mai daraboktól.

Előzmény: Varek1 (130647)
peterch Creative Commons License 2 napja 0 0 130664

Köszönöm !

 

Tehát elfáradt az ikerfém és hamarabb kiold .  Akkor ezek szerint lehet , hogy sokszor a határérték közelében volt a víz hőmérséklete a kazánban ?

Előzmény: nixon70 (130663)
nixon70 Creative Commons License 2 napja 0 1 130663

Azért, mert a fűtővíz hőfoka akkor éri el azt a hőfokot(40-50-60 mindegy) amit a sztemkó 95/105°C-nak érzékel rosszul és elvégzi a feladatát.

Előzmény: peterch (130660)
Kapocska Creative Commons License 2 napja 0 1 130662

Ami igaz is!

 

(más néven "határoló termosztát")

Előzmény: nixon70 (130658)
Kisfiatal Creative Commons License 2 napja 0 0 130661

Mégvalami: ha esetleg nem tudom működésre bírni a szivattyút, attól begyújthatok, mittomén max 60-80 fokig? Akkor legalább ott lent melegít vmit a kazán..

Előzmény: Atis57 (130634)
peterch Creative Commons License 2 napja 0 0 130660

Szia !

 

Írd már le légy szíves , hogy miért 15-20 perc után kapcsol ki , ha az a rossz ?  Szívesen tanulok .

40-45 °C-ra felfűt a rendszer , aztán leáll .  A kazánokon is szokott lenni beépített hőmérő . Gondolom , ha vízköves lenne a kazán , akkor ott az látható lenne .  Viszont a kérdező erről nem írt semmit . :-(

Előzmény: nixon70 (130658)
Varek1 Creative Commons License 2 napja 0 0 130659

Köszönöm,majd ezt is felvetem a szerelőnek.

Előzmény: cucu (130655)
nixon70 Creative Commons License 2 napja 0 0 130658

Ha a vésztermosztát a rossz, az mindent leállít.

Én azzal kezdeném.

Előzmény: peterch (130657)
peterch Creative Commons License 2 napja -1 0 130657

Szia !

 

Ezt írja : "  Majd úgy 15-néha 20 perc múlva  leáll a rendszer,egy kis csattanás  és elalszik az őrláng és a főláng  is.  A rendszer kb  42 -45 fokra melegszik. "

 

Őrláng miért aludna el ?

Előzmény: cucu (130655)
Gyurco78 Creative Commons License 2 napja 0 0 130656

Ami a deflektor környékén van, az szerintem a füstgáz visszaáramlás érzékelője.

Valahogy ki kell deríteni, hogy melyik biztonsági elem lép működésbe.

Előzmény: Varek1 (130647)
cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 130655

Üdv

Gyanítom, hogy vízköves a kazán és ez okozza a leállást, mert túlmelegszik és a stemko lekapcsolja.

Savazd ki, vagy cseréld ki, meglátod, stabil lesz utána a működése.

Előzmény: Varek1 (130647)
peterch Creative Commons License 2 napja -1 0 130654

Nem fogalmaztam pontosan !

 

Helyesen :  Most a nyáron lett elektronikus gyújtású új gázkazánra cserélve . :-) Túl nagy volt a teljesítménye , 24kW és sokat kapcsolgatott . Most 12kW-os az új .

 

Természetesen a normál üzemmód úgy van , ahogyan leírtad , az elektronikus gyújtású kazánnál is .

Viszont az amit leírtál , nem normál üzemmód , ezért írtam , hogy szerintem mi lehet a hiba .

 

 

Előzmény: Varek1 (130652)
tom55 Creative Commons License 2 napja 0 1 130653

Ok köszi akkor majd holnap megpróbálom.

Előzmény: nixon70 (130638)
Varek1 Creative Commons License 2 napja 0 0 130652

 Köszi.

Viszont ezt a készüléket elektronikus gyújtásúra nem cserélem. Annyit nem ér.

 

 

 Egy ilyen készülék normál üzemben akkor áll le ha

  

1.a falon lévő szabályzó-termosztát  -a beállított helyiséghőfokot eléri. Nálam pl. 24 fok a beállított helyiséghőmérséklet ha ezt ha a helyiség eléri, akkor a főégője leáll(a gyújtóláng megy tovább),a szivattyú is kb  2 -3 percig un. utó keringetés.Ha a helyiség hőmérséklete kb.  23-ra csökken újra indul a fűtés a főégővel.

 

 

2.ha maga a vízrendszer  hőmérséklete ér el egy bizonyos értéket pl. nálam 70 fokot, akkor szintén leáll a főláng / gyújtó most sem/ és a szivattyú megy nálam 3 -5 percig,majd a vízhőfok bizonyos esése után újra indul a rendszer.

Talán ezt nevezik a kazán belsővédelmének.

 

 Tehát ez a két normál leállás lehetséges.

 

Anno korábban mint írtam egy másik készüléken a gyújtólángot eleve nem is lehetett begyújtani,ki kellett cserélni,az akkor 1300 ft volt+ a munkadíj.

Most egy ilyen hőelem lehet  2500 -3000ft+a munkadíj.

Előzmény: peterch (130651)
peterch Creative Commons License 2 napja -1 0 130651

Például kint kicsit jobban fúj a szél , nagyobb huzat van a kéményben és változik a láng iránya . Nézd meg a kazánnál , hogy hogyan változik a láng mozgása a huzat változásával . Lehet, hogy szélcsendben folyamatosan égne .

Én csak egy lehetőséget vázoltam fel . Elég , ha a termoelem már pár éves és egy kis változás a lángban már kialvást okozhat . Saját tapasztalatom van ilyen esetről , a fiam kazánjánál 1994-es gyártmány volt . Most a nyáron lett elektronikus gyújtásúra cserélve . :-)

Előzmény: Varek1 (130650)
Varek1 Creative Commons License 2 napja 0 1 130650

  OK. de minek megy 15 - 20 percig ?

Előzmény: peterch (130648)
Téli nap Creative Commons License 2 napja -1 0 130649

  Most az gáz szag vagy égéstermékszag,   az nem mindegy.

 

Ha megy a készülék onnan csak égéstermék jöhet ki, gáz (földgáz. szagosított földgáz ) nem.

 

Mindegyik veszélyes csak másképpen.

Az elégett gáz...égéstermék CO ja miatt halált, a földgáz pedig megfelelő koncentrációban robbanást okozhat.

 

Először a gázszivárgást kell kiszűrni.

 

1 lépésel elzárni a az összes gázkészüléket megnézni a gázmérőt  és 24 óra múlva újra. Ha nincs a csöveken szivárgás,akkor a fogyasztás nulla,havan akár 2 -5 10 liter fogyasztás akkor a rendszerben van valahol hiba.Hogy hol azt csak műszeresen lehetséges...a habos kertesés a durvább szivárgás helyének a megállapításra való.

 

 

Az égéstermék szivárgást ami pl.a  jelölt hődobnál  -égésdobnál is lehet egy CO érzékelővel lehet.

 

 

A legjobb műszer amúgy az emberi orr....megállapíthatja, hogy van valami gáz a levegőben,hogy honnan jön azt viszont csak egy szerelő tudja megállapítani...na nem ránézésre hanem műszeresen.

 

 Az égésterméket pedig csak CO érzékelővel lehet detektálni,de csak annyit hogy valahonnan jön,hogy honnan azt csak a rutinos szerelő állapítja meg,  vagy nem.

Előzmény: csepi0101 (130642)
peterch Creative Commons License 2 napja -1 0 130648

Szia !

 

Nem takarítottad a kazánt ?  Nem lehetséges , hogy pár millimétert elmozdult a termoelem az őrlángban ?  Ezért amikor a főégő beindul , akkor egy kicsit az őrláng lángja is elmozdul a légáram végett . Ezért előfordulhat , hogy nem ér bele a lángba a termoelem vége .

Előzmény: Varek1 (130647)
Varek1 Creative Commons License 2 napja 0 0 130647

  Üdvözletem!

 Van egy C12 -es   csak fűtő  gázkazán,kb. 8 éves.

 

Most szezon kezdetén a következő jelenséget produkálja :  gyufával meggyújtjuk az őrlángot,kb. 20 másodperc után már tartja is magát az őrláng.

 

Majd indítjuk a főégőt,  ez is sikerül,beindul a láng, megy a szivattyú.

 

Majd úgy 15    -néha 20 perc múlva  leáll a rendszer,egy kis csattanás  és elalszik az őrláng és a főláng  is.

 A rendszer kb  42 -45 fokra melegszik.

 

 Ki próbáltuk pár napja többször is,   mindig ezt produkálja.

 

Maga az őrláng viszont begyújtás után   8 - 10 órát is égve marad.

 

Korábban csak az un. sztemkó lett cserélve,  kétszer is.

 

A hőcserélőből kijövő un. meleg víz csövön 2db. ilyen stemkó szerűség van. Felülről lefelé :

1 a hőcserélő 90 fokos ívén  1 magán a csövön és egy db. a deflektor környékén.

 

Ezen a készüléken a gyújtó őrláng hőeleme nem volt cserélve,egy korábbi készüléken egy alkalommal.

 

Szerelői segítség csak jó kettő hét múlva ....okt 15 én.

 

 Addig is mi a teendő?

Napi 3- 4    x-  i begyújtás még elegendő,de később már nem.

Mondja az egyik cs. tag hogy sok az a begyújtás, kérdem egy meleg vizet szolgáltató kazánnál előfordul a napi akár 20x - i indulás is , annak jó,

 

 A fődarabok jók (hőcserélő szivattyú stb  ).

Kössz.. ha valaki véleményezi.

Capt.IQ229 Creative Commons License 2 napja 0 0 130646

Ha 1,8dl víz jön ki a rnedszerből 2,2 / 0 bár között akkor ott nem dolgozik a tágulási tartály.

Előzmény: joetata (130641)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2 napja 0 0 130645

Biztos, hogy a kazán nem ereszt?

Hogyan tudod kizárni ÚGY a két kört ( maga a kazán / hőleadók ), hogy mérjeb az óra mindkét irányba? Enyni csapod van a rendszeren?

Előzmény: joetata (130641)
csepi0101 Creative Commons License 2 napja 0 0 130644

Na meg is találtam a neten,tehát e helyett hőálló szilikon gondolom  nem jó választás mert az nem égésálló

csepi0101 Creative Commons License 2 napja 0 0 130643

ilyen mint ez a képen

csepi0101 Creative Commons License 2 napja 0 0 130642

sziasztok,olyan kérdésem lenne hogy van egy konyha ahol van egy FÉG konvektor fali kivezetéssel,pár éve mikor még hassználva volt napi szinte a konyha,tehát ajtó nyitogatás stb...átnézte egy szerelő mert gázszagot éreztünk.Utána nem emlékszem gázszagra,de tavaly csak temperáló fűtést adott a háznak és 1 hét után visszanézve éreztem pici gázszagot,ez természetes egy szellőzetlen helyiségben vagy nem?

 

-Nemrég gondoltam hőálló szilikonnal körbekenem az összes illesztését,és a felső részén gondolom ahol ezek az égésterek találkoznak 2db hengeres csővel vannak összekötve ott

fehér tömítő anyagot láttam mintha vmi azbeszt lett volna vmi hálóba tekerve,de annyira porhanyós volt hogy az újammal hozzáérve is akaratlanul felszakítottam belőle darabokat amikor körbekentem teljesen masszívan vörös szilikonnal,kérdésem hogy az a rész ott közvetlen lángnak égésnek van kitéve(nem hiszem) vagy csak hőszigetelésnek gázszigetelésnek van ott az az anyag,tehát maradhat a szilikon rajta vagy ugyanolyan anyagot kell oda visszatrömni vagy esetleg szétszedés uitán körbetekreni belül vastagon?Ha nem éri ott láng akkor elvileg a szilikon maradhat?Vagy van kazántömítő fekete szürkés megszilárduló paszta is azt lehetne oda kenni?

köszönöm

 

 

 

joetata Creative Commons License 2 napja 0 0 130641

A "gyöngyözéseket" kijavítottam. De csináltam egy próbát. Kazán előre-vissza csapokat elzártam. Két kört elzártam az osztó-gyűjtőn. A maradék fűtőkört feltöltöttem 2,2 Bar nyomásra. A rendszer leeresztő csövét beletettem egy edénybe. Nagyon lassan elkezdtem leereszteni a vizet 0 Bar-ra. Meglepődtem, 1,8 dl víz jött ki. Éppen ez az amit nem értek. Ez "rengeteg" elfolyt víz. Ez alig pár óra alatt eltűnik a rendszerből, de hová???? Már gondolkodom azon is, hogy rossz a nyomásmérő. De csak alig 2 éve van felszerelve az automata kazántöltő rendszer részeként. De valami más lehet a háttérben. Ugyanis végigmentem külön-külön a 3 fűtési körön és mindenütt ugyanez van. Tanácstalan vagyok. De nem hagyom annyiban. Méterről-méterre átnézem a csövezést a hőszigetelés alatt, beleértve a csatlakozásokat, toldásokat is.

Előzmény: nixon70 (130639)
joetata Creative Commons License 2 napja 0 0 130640

Csak a padlófűtés van beton alatt. Ott van egy toldás, de az egész rendszer jó. A radiátoros körben szabadon vannak a csövek- hőszigetelve. Ott lehetnek toldások, amit nem ellenőröztem. De szemrevételezéssel nem láttam sehol szivárgást a hőszigetelésnél. De most tüzetesebben átnézem. Faláttöréseknél nincs sehol toldva.

Előzmény: Dehogyne (130637)
nixon70 Creative Commons License 3 napja 0 0 130639

Hali!

A gyöngyözéseket megcsináltad?

Pont elég a nyomásvesztéshez.

Előzmény: joetata (130636)
nixon70 Creative Commons License 3 napja 0 0 130638

Le lehet húzni, csak rá van gyógyulva.

Előzmény: tom55 (130635)
Dehogyne Creative Commons License 3 napja 0 1 130637

Beton alatt toldás?

Előzmény: joetata (130636)
joetata Creative Commons License 3 napja -1 0 130636

Üdvözletem!


Kérem szakemberek tanácsait fűtésszerelés témában.

 

Adott egy radiátor, plusz padlófűtés rendszer. Westen Pulsar 24kW-os kéményes gázkazán. A padlófűtés hőcserélővel leválasztva. A radiátoros és a PF rendszer is 8 bar nyomású 90C fok hőterhelésű műanyag fűtéscsővel csatlakozik, kulcsos szorítógyűrűs csatlakozókkal. Sehol nincs automata légtelenítő, csak tekerős kézi. A problémám a köv. Állandóan leesik a nyomás. 1,2 Bar-ról szinte nullára. A víz hőmérséklete 20 C fok. Fűtés kikapcsolva. Elsőre nem tudtam, hogy a kazánnál, vagy a rendszernél van a hiba. Ezért a kazán tágulási tartályát feltöltöttem 0.8 Bar nyomásra. Majd a kazánt feltöltöttem 1,2 Bar-ra. Az előre és visszatérő csapokat elzártam, vagyis leválasztottam a rendszerről. A kazán tartotta a nyomást. Tehát a fűtő kör a ludas. Időt nem kímélve egyesével - csak egy radiátor nyitva, többi elzárva - feltöltöttem a rendszert 1,5 Bar-ra. Légtelenítettem és figyeltem az esetleges szivárgást. Sem a radiátoroknál, osztó-gyűjtőnél, csatlakozásoknál semmi olyan jellegű elfolyást nem tapasztaltam, ami indokolná a nyomásesést. Néhol kisebb "gyöngyözés" volt csak. Márpedig mind a 8 radiátor esetében ez történt!!!! Nyomás elszökik. Ezt a héten végeztem el. A padlófűtő rendszerrel nincs ilyen probléma. Hőcserélővel leválasztva, külön sziv. külön tágulási. Amit még nem említettem, beépítettem egy automata töltőszelepet is. De nem merem használni. Annyira rossz minőségű a víz, hogy hamar tönkreteheti a nyomásérzékelő szelepet. Meghibásodik véletlenül és az utcai víz nyomása tönkreteheti a fűtés rendszert. Elnézést, hogy ilyen hosszan írtam, de így talán érthetőbb és megelőztem több kérdést.

 

Kérem, aki tudná a hiba okát, legyen segítségemre.

 

Köszönettel: Joetata!

tom55 Creative Commons License 3 napja 0 0 130635

Sziasztok! A zuhanyváltónál csöpög a víz, de nem jöttem rá hogyan lehet szétszedni a váltót. A csavart kitekertem de nem tudom lehúzni a zuhanyváltó kart. Van ennek valami technikája? Izomerő?


 

Atis57 Creative Commons License 5 napja 0 1 130634

Szia!

 

Természetesen --főleg fűtetlen,  párás helységben.(s mindegy ,hogy elektronikus v. mechanikus vezérlésű )

 

 

 

Az uj kazánok vezérlései nem véletlenül olyanok, hogy idényen kivül kb 2 hetente megforgatja a szivattyút.szellőztet.

De  van aki  ezt is megoldja --áramtalanitja !---ősszel meg sir , hogy nem indul a kazán.

Előzmény: Kisfiatal (130633)
Kisfiatal Creative Commons License 6 napja 0 0 130633

Visszatérve a kazánra: ha állt vagy 10 évig (franc tudja, de pár évig tuti) a rendszer, abból lehet gond? Mármint a folyadék, radiátorok, stb..

zsivago7 Creative Commons License 2024.09.22 0 1 130632

Köszi szépen!

Előzmény: C20NE (130631)
C20NE Creative Commons License 2024.09.21 0 0 130631

A csonkon függeszd, felülre egy légtelenítő, egy golyóscsap, hogy kizárhasd és kész is vagy.

 

 

Valahogy így, a golyóscsapot a bemenetre tedd fel.

Előzmény: davide7 (130630)
davide7 Creative Commons License 2024.09.21 0 1 130630

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék két tdologban.

1.Egy 24l-es zárt tágulási tartályt kell beszereljek a gázkazános körbe,Varem típusú.A csonkon függesztve kell,vagy a bekötő csövön ülve beszerelni? Vki azt mondta,hogy a szelep ek kell felül lennie..?

2. Egy szivattyút megkerülő ágat építek a kazán aljához a visszatérőbe. Ide érdemes 1-1 lengőnyelves visszacsapót betenni,vagy elég egyet a puffer alsó visszatérő csonkjához?

Köszönöm előre is!

cucu Creative Commons License 2024.09.20 0 0 130629

De ha olyan helyen akarod beletoldani az idomot, ahol széthúzható a meglévő cső, akkor elég csak egy helyen elvágni, majd lerövíditeni amenniyvel kell.

Előzmény: cucu (130628)
cucu Creative Commons License 2024.09.20 0 0 130628

Ahol a karmantyú lesz, ott érjenek össze a csővégek!

(Csináltam már ilyet egyszer, nem könnyű, ha nem látja át az ember.)

 

Tehát: 

Én úgy csinálmám, hogy két helyen vágnám el a csövet, egymástól kb. 1 méterre. Ezt ki tudod emelni a földből. 

A földben maradt csővégre rátolnám az Y vagy T idomot, de előtte az idom másik végére beletolnám a kivágott csövet úgy, hogy előtte levágnék belőle annyit, amennyivel az idom meghosszabítja az egész csővet. :)

És persze erre az 1 méteres csőnek a másik végére még amikor kint a cső, rátolnám a karmantyút. 

Ügyesen rátolod az idomot a földben lévő csővégre, -ehhez kissé meg kell emelni a csővéget- (tehát vissza kell ásni valamennyit, hogy fel tud emelni a földből) és befekteted a végleges helyére. Ha jól vágtad le a csövet, akkor illeszkedni fog a másik csővel, ami bent van a földben. Majd ezután ráhúzod a karmantyút. De jelöld meg filccel, hogy meddig húzhatod, hogy lehetőleg középen legyen!

 

Használj hozzá kenőszappant a szereléshez!

Amúgy érdemes gumi nélkül összedugni először, ott bejelölni filccel, (hogy meddig tudod ütközésig betolni) majd ennek ismeretében gumival és szappannal összeszerelni.

Arra figyelj, hogy a csövek széle ne legyenek sorjásak. Éles késsel sorjázd le. Különben beleakadhat ez az...

Lehet, hogy a levágás nem fog elsőre pontosan sikerülni, akkor majd le kell vágni belőle 1-2 cm-t.

Röviden ennyi.

Előzmény: SoosBalazs (130627)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.20 0 0 130627

Sziasztok. Házon kívül a jelenlegi kg125 csatorna csőre szeretnék rákötni plusz egy 110-es bekötést.

Áttoló karmantyút még sohasem használtam.

Jól gondolom, hogy ha a csőből ki vágok egy pont akkora darabot, mint amekkora a t idomom, a karmantyút fel húzom a csőre, a másik felére a t idomot és a kivágott részt pont be fogja pótolni a karmantyú, vagy ezt rosszul gondolom, és az áttoló karmantyút a cső mind a két oldalán kellene használni?

cucu Creative Commons License 2024.09.20 0 0 130626

Bocs, de ha azt akrod, hogy megértse, akkor ne "tömegáramot" írj, mert ez egy zsargon kifejezés.

Írd le szabatosan, hogy víztömeg-áramlás. Így lehet megérteni. 

Előzmény: peterch (130619)
C20NE Creative Commons License 2024.09.20 0 1 130625

Vagy-vagy. Ha a padlóösszefolyótól indulva egy csőtisztítás megejthető, érdemes megpróbálni. Ilyenkor biztosan nagyobb a befolyó tömegáram mint ami el tud folyni ha át van vezetve a kád az összefolyón. Ha külön ág, akkor van egy olyan pont ahol nem tud elfolyni elegendő tömegáram ezért a közlekedő edények elve alapján minden helyen ami a dugulás/keresztmetszet probléma előtt van megemelkedik a szint de a végén amikor a kád leürült akkor ez magától rendeződik. Tehát vagy a csőkeresztmetszetek és az esés van elbaltázva vagy dugulás van

Előzmény: Kisfiatal (130624)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.19 -1 0 130624

Mas: volt szo korabban a padloosszefolyorol, most itt vagyunk a nyaraloban, kádban fürödtem, ahogy kihuztam a dugot, a padloosszefolyon szinte azonnal feljott a viz.. visszadugtam, majd lassan kiengedem, ugyanakkor a tocsa ottmaradt, nem folyt vissza... dugulás lehet vagy xarul van bekotve valami?

Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.19 -1 0 130623

Bedugtam a konnektorba.

Ez a bizb.sz itt a csövön mire való?

 

 

 

Előzmény: Capt.IQ229 (130622)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.19 -1 0 130622

Ha van hőmérséklet érzékelő és kábel a szivattyú fele akkor elképzelhető.

Szerintem nincs.

De még egyszerűbb, most mikor BÚG akkor mire indult el?

Előzmény: Kisfiatal (130621)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130621

Oké, majd megprobalom :) de amúgy ez magától indul el bizonyos vizhofoknal vagy nekem kell indítani?

Előzmény: Capt.IQ229 (130620)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.19 -2 0 130620

Ezek a wilo-k fél év állás alatt megragadnak.

Közepén a fényes csavart kitekered és ott elég lesz megkoppintani a tengelyt. Ennyi elég szokott lenni a tömszelencének, hogy a tapadást ledobja.

A használathoz nem szólnék hozzá.

Kb. olyan, mintha azt kérdezted volna, hogy itt ez a füles bögre, hogyan használjam.

Előzmény: Kisfiatal (130618)
peterch Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130619

Az a 3 fokozat a teljesítmény ( tömegáram ) megválasztására van , középen balra le van írva  a három fokozathoz tartozó teljesítmény  . Középen van az a kör . Azt ha kitekered , alatta van a motor tengelye . Azt kell megmozgatnod addig , amíg nem mozog szabadon , amennyiben szorulás a gond . Mielőtt nekilátsz , zárd el a két csapot a szivattyúnál alul és felül . Kis mennyiségű víz kifog folyni .  Ha ez sem segít , akkor lehet , hogy a kondenzátort fog kelleni kicserélni .

 

Mint laikus felhasználó írtam !

Előzmény: Kisfiatal (130618)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130618

Hali, van egy ilyen kazán a házban, tokhulye vagyok hozzá, hogy kell ezt használni? :) begyujtok aztan keringetoszivattyu? A szivattyú valszeg meg van szorulva, mert csak egy enyhe bugas van.. kocogtattam de semmi.. szét kene szedni?

 

  

 

A szivattyunal az a 3 fokozatú kapcsolo mire szolgál?

rage. Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130617

Üdv. Többször volt tavaly leengedve a rendszerem,de tisztítva sosem. Van értelme megcsinálni csináltatni?

trakisbandi Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130616

Igaz, de az a sötét fotó engem nem győzött meg. Aki közelről látja az mit mond ? Tudja hogy néz ki egy koracél cső, ami bírja 400 fok felett is ? A mágnes egyiket sem fogja :-)

Előzmény: Varek1 (130615)
Varek1 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130615

  De az  a külső.

 A belső a lényeg !!

Előzmény: trakisbandi (130614)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130614

Szerintem ez "spirálkorcolt alumínium cső" vegyessel óvatosan.

 

Előzmény: Varek1 (130613)
Varek1 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130613

"Tehát akkor belehet gyújtani, elvileg nem fog lekonyulni és leolvadni?" 

 

 

 

Az aljára egy feneket készíteni,különben minden korom és pernye kihullik. Az még tűzveszélyes is lehet.

 Ezenkívül a nyitott fenéken fals levegő áramlik be,  a tüzelőberendezésben nem lesz megfelelő huzat.

 

Továbbra is    ---tudni kell a belsőbéléscső anyagát.

 

Leolvadni lekonyulni csak egy tartós kéménytűz esetén tud,de annak a feltétele a hatalmas lerakódás.  A sok korom tud néha intenzíven égni.

Itt ilyen nincs.

 

 

Előzmény: Csuklósbusz (130612)
Csuklósbusz Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130612

Így néz ki a belseje, alul semmi nincs rajta, teljesen nyitott.

 

 

https://ibb.co/DLFzzmD


N
em tudom miből van a belseje, de egy helyen át van lyukadva alul, gyanús hogy ott már a sav végzett vele.

Tehát akkor belehet gyújtani, elvileg nem fog lekonyulni és leolvadni?


Bár régen így használták.. 

Előzmény: Varek1 (130611)
Varek1 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130611

Szerelt kémény.

 

Hogy alklalmas e vegyes tüzelésre az attól függ, hogy miből van a belsőcső.

 

Saválló vagy normál mezei acél.

 

Amugy nem szabályos ,nincs rajta tisztítónyílás.Vagy nem látszik.

De egy darabig elmegy.

Előzmény: Csuklósbusz (130609)
peterch Creative Commons License 2024.09.19 0 0 130610

Mekkora a kazán legkisebb teljesítménye , ha letud modulálni ? Hány fokra van állítva a kazán ?  A padlókör simán " csak "  párhuzamos kör a radiátorkörrel ?

Előzmény: Vajas81 (130607)
Csuklósbusz Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130609

A képen látható milyen kémény lenne, illetve vegyestüzelésre alkalmas-e, mert arra volt használva?


 

https://ibb.co/WDSkyFs

https://ibb.co/FqXvmX8



Úgy néz ki hogy duplafalú, a kettő között valamilyen gyapotszerű anyag van amely a becsatlakozásnál sérült.

smith Creative Commons License 2024.09.18 -1 1 130608

Ha a nappaliban van a termosztát, akkor a padló fűtési üteme határozza meg a kazán üzemidejét. Ehhez persze az ottani radiátort ki kell zárni a fűtésből, mert akkor ott jó lesz a fűtés, de sehol máshol.
Az emeleti radiátorokra meg tegyél termofejeket és lődd be a kívánt értékre, ezzel a fenti túlfűtést kizárod. Azzal viszont nem tud mit kezdeni, ha fent több a hőigény. Ehhez zónaszabályozás kellene.
Ezután egy hétvégi időben hagyd dolgozni a kazánt, míg a padló visszatérő el nem éri a kb. kívánt szobahőmérséklet környékét, de ezt nem 25 fokban kell kísérletezni, hanem majd egy hónap múlva, vagy még odébb.

Előzmény: Vajas81 (130603)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130607

Igen, a nappaliban van a termosztát.

A fenti rész pikk pakk befűti, a kazán is fent van a fürdőbe. Lent a garázsban van egy radiátor igaz használva nem volt mindig elzárva tartották. Onnan közel a konyha és oda egy kisebb radiátort még beterveztem, ha ilyen átmeneti időszak van akkor egy kis fütés is elég, amit a padlóval nem lehet ne megoldani a "lomhasága" miatt.

Van szigetelve a ház, igaz nem 15cm mert 2006ban épült és akkor még nem volt ilyen vastag.

A höcserélő is kicsi lehet mert 20as sincs, tizen- egynéhány lemezes.

Előzmény: kormi07 (130606)
kormi07 Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130606

No ezt nem lesz egyszerű összelőni hogy jó legyen.

A radiátoros rész gondolom felmelegszik no perc alatt, a padlónak meg órák kellenek mire mozdul valamit a hőfok, addig csak viszi a meleget.(nemtom laktál-e már padlófűtéses épületben).

Termosztát ha az emeleten van, akkor kapcsolgatni fog sűrűn, főleg ha magas a kazán előremenő.

Ha a nappaliban van, akkor hamarabb leáll majd mint kéne, másik lenti helységekben hidegebb lesz.

Szigetelés van a házon?

Kazánnak mennyi a minimum teljesítménye?

Ha nagyon le kellett fojtani a padlókört hogy érezhetően melegedjen a hcs-ből kilépő víz, akkor kicsi a hcs(szemre is, 20 lemezesnek néz ki).

Előzmény: Vajas81 (130603)
ajm Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130605

30-as, esetleg 32-es.

Előzmény: son55 (130604)
son55 Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130604

Hello, egy ilyen 3/4-es közcsavar meghuzásához hányas francia kulcs kell? https://www.vasmuszakibolt.hu/3_4-kozcsavar-horganyzott

Csak azért kérdem, mert megyek valakihez egy ilyent kicsavarni és nem akarok egész szerszámkészletet vinni. Nem vagyok profi :)

 

Vajas81 Creative Commons License 2024.09.18 0 0 130603

Két szint, fent csak radiátor lent padlófűtés csak a nappaliban van egy plusz radiátor.

A kazán egy turbós még nem kondenzációs kazán.

Alul ahol padlófűtés van kb 40nm, fenti rész 60nm(itt csak radiátor)

Egyébként jól működik a radiátoros rész, csak ez a padló vacakol meg én is hiányoltam 

a tágulásit hozzá, nem ismertem hogy lehetett kihagyni

Előzmény: kormi07 (130596)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130602

Ebben teljesen igazad van, amit hirtelen meg tudok tenni a dolog érdekében az az, hogy le cserélem a tágulási tartályt egy 25 literesre ami már segít.

Ezen kívül ami jelenleg is megvan az az, hogy 60 fokra lesz állítva a vízhőfok, viszont 85 foknál kiold a hőkioldó, jobbat nem tudok kitalálni...

Előzmény: Atis57 (130601)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130601

Szia!

 

 Lehet csavaros-- karimás technikával is összerakni--meg valakivel hegesztetni is.

 Nekem inkább a 9kw és a viz aránya nem tetszik--kevés/kicsi!

Ha megáll a szivattyú  min 1 percig ne legyen gőz!(mert összeragadt mágneskapcsoló/ zárlatos FET Triak stb is lehet)Ehhez 15-20 liter viz kellhet.

Előzmény: SoosBalazs (130599)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130600

Van, akivel tudok rá menetet vágatni, meg ha nem lenne is tudnék menetvágó gépet bérelni, de ha nem muszáj, akkor nem szeretnék vele külön rohangálni, ezért gondoltam azt, hogy részemről egyszerűbb volna összerakni adarabokból, így a kérdés csak az volt igazából, hogy vajon van e jelentős hőtágulás különbség a rozsdamentes és a horganyzott anyag között amiből baj lehet

Előzmény: Varek1 (130591)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130599

Persze meg lehetne csinálni szépen hegesztve is, én is agyaltam rajta, meg is tudnám csinálni, de soha nem bízom abban, hogy tényleg totál vízhatlanul meg tudom hegeszteni.

 

A villanyszerelést én csinálom, de villanyszerelő vagyok.

Szépen ki van alakítva az EPH, teljewen külön leágazása van, saját FI relével.

De a cél konkrétan nem az lenne, hogy follyon és szívjak vele, hanem az, hogy jól meg legyen csinálva és működjön üzembiztosan ha kell...

Előzmény: Atis57 (130590)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130598

Alulról felfelé van betolva a 9kw-os fűtőszáll.

Szintén alulról jön a bemenő víz, ítt tolja befelé a vizet a keringető szivattyú.

fölfelé van egy 50cm-es 6/4-es cső.

Itt meg van oldva, hogy a csőbe be lóg réz hüvelyen egy hőfokszabályozó és egy hőkorlátozó.

A tetején megy ki belőle a víz, itt a kimenetre van kötve egy 8 vagy 12 literes tágulási tartály (most nem emlékszem pontosan) és egy biztonsági szelep

A leges leg tetején pedig van egy automata légtelenítő

Előzmény: trakisbandi (130589)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.17 0 1 130597

"csak nem értette az új tulaj miért nem működik neki. Az előző tulajnál minden jól működött."

Elméletileg KELL tágulási tartály .

 

Ha levegős marad a rendszer az segít a nyomás tartásban, viszont nem jó a keringésnek.

 

 

Előzmény: Vajas81 (130594)
kormi07 Creative Commons License 2024.09.17 0 1 130596

Innen szép nyerni:-)

Milyen kazánod van, minden szobában vegyes-e a fűtés(padló+rad együtt, vagy külön), hány m2 a terület?

Az a hőcserélő innen kicsinek látszik elsőre. Kérdéses az is, hogy kell-e oda egyáltalán, minek van beépítve, ha van keverőszelep is.

Előzmény: Vajas81 (130595)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130595

Majd figyelgetem a nyomás mérőt és ha úgy van be kell etetni egy kicsit szerintem

Előzmény: trakisbandi (130593)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130594

Még ez lesz az első tél mikor használjuk mi, de eddig csak ment valahogy

Előzmény: trakisbandi (130593)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130593

És megy normálisan ??

Tágulási tartály nélkül ??

Előzmény: Vajas81 (130592)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130592

Na az nincs. Így megy 2008 óta, akkor épült. Nekem is érdekes volt.

Előzmény: trakisbandi (130589)
Varek1 Creative Commons License 2024.09.17 -1 0 130591

 Nekem vannak un. gázcsöveim. 1/2 ",  3/4 collos  ' " -os és még akad  6/4 collos is .Lehet rá menetet vágni, a régiviz és gázszerelők meg is tették.Ma már kerülik.

 

cső belső átmérők itt  .  12,5 mm,   20mm,  25,6 mm,     kb 38mm,a külsőt nem tudom.

 Aztán vannak metrikus csöveim is   50-60 -80 mm belsőátmérő.

 

100 és az a feletti csőre menetet vágni csak komoly lakatosműhelyben lehet..habár volt egy társas házi lakásom,az elődeim a gázrendszer jó vastag csövekkel oldották meg,   talán  60 -70 - 80 mm átmérővel.....még városi gázra,aztán amikor beleengedték a földgázt, pár hónap ---év múlva jött a gáz a csavaros kötéseknél....kiszáradt a kender kóc tömítés.

 

Más: 60-80 -100 mm-es és a fölötti csöveknél a kötéseket karimásan oldottuk meg.

 

Habár hogy karimás - csavaros csőkötés az függ a benne áramló közeg nyomásától is.

Előzmény: Palási (130588)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130590

Szia!

 Az a 9kW  hoz     mekkora felület --milyen vizáramlás mellett ?  S ha eldurran --könnyen cserélhető lessz ? A viz leengedése nélkül.! 80C tól felfelé jobban rövidül az élettartama.(40 fokig az igazi )

Én elgondolkoznék a lassú bekapcsoláson is. ill, a túlhőfok, áramlás elleenőrzésen. 

A 200mm -s cső is kicsi( igy érzésre ) lehet,

 

A kérdésed ; menetesen --de hegesztve is meg lehet jóra csinálni. A hőtágulás azért 50cm nél elég kicsi. (max 0,1-0.5mm ? )hőfoktól függően.

Azért alá egy csepfogó tálca nem árt.

 

A villamossági részét ki csinálja?   Mert az EPH fontos ill. a zárlatvédelem is!s célszerű egy külön  FI/RCD relé is .

(ne kapcsoljon ki mást is )

 

kb. röviden ennyi.

Előzmény: SoosBalazs (130587)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.17 0 1 130589

Tágulási tartály hova van kötve, nekem nem tiszta, (mert ide is kell ).

Előzmény: Vajas81 (130586)
Palási Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130588

Ja valahogy így !

 

 

9 kW ?

Az egy húzós teljesítmény.

Előzmény: SoosBalazs (130587)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130587

Sziasztok.

Hát lehet, hogy most egy jó nagy hülyeséget fogok kérdezni, de azért felteszem a kérdéset.

Lesz majd egy csővem amiben lesz egy 9kw-os fűtőbetét. (Havonta 1x lesz használva pár órát, szóval abba most ne menjünk bele, hogy ez meg éri e vagy sem, ehhez megvan majdnem mindenem).

6/4-es csőből lesz. Az összes idom horganyzott anyagból lesz, mert az van. Viszont egy 50cm-es csődarabra is szükségem lesz. Erre két opcióm lesz. Vagy egy horganyzott 6/4-es csövet veszek és ennek a két végére vágatok menetet.

A másik megoldás, hogy 2db 200mm-es és 1db 100mm-es rozsdamentes két végén menetes csövet veszek 2db karmantyúval és ebből építek össze egy 50cm hosszú 6/4-es csövet.

Anyagilag igazából mindegy, mert ha megveszek 1 méter csövet és még valakinek fizetek, hogy vágjon rá menetet, akkor annyiba fog kerülni, mint a rozsdamentes cső összepakolva, csak a rozsdamentes csövet házhoz hozza a futár és nekem kevesebb macera.

Az én félelmem az, hogy mivel itt folyamatosan meleg lesz, és két különböző anyag lesz egymásba fogatva, abból a különböző hőtágulásból lehet probléma, és akár e miatt egyszer ereszthet, vagy hülyeség az egész elgondolás és nem kell ilyenektől tartanom?

Előre is köszi mindenkinek a válaszát!

Vajas81 Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130586

igy van egybe

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.17 -1 0 130585

Na látod ez meg sem fordult a fejemben.

Sok elbaszást láttam már komoly szakiktól, de ez valahogy nem ugrott be.

Sőt most is küzdök egy több 100milliós projektben elkövetett "bűncselekmény"halmazzal.

Előzmény: trakisbandi (130584)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.17 0 0 130584

"Tennél fel képet úgy, hogy a szivattyú is látszódjon?"

 

Szerintem azt a kérést nem értette.

 

Sajnos láttam már szivattyú nélküli radi+padló rendszert, csak nem értette az új tulaj miért nem működik neki. Az előző tulajnál minden jól működött.

Előzmény: Capt.IQ229 (130571)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 -1 0 130583

Sajnos a szelepet nem tudom milyen túl közel van a falhoz nem látszik a háta. De nem is annyira érdekes magas  a szelep mert előtte is hideg volt a réz cső, így abba még nem tudod  keverni semmit. 

Így hogy folytottam az osztón már a hocserèlőből kilépő víz elkezdett határozottan langyosodni  és haladt a keverő szép felè és az osztó felè. (Ami eddig majdhogynem tök hideg volt)

smith Creative Commons License 2024.09.16 -1 1 130582

Vedd le az ESBE sapkáját és fotózd le, hová van állítva, de főleg azt, hogy milyen tartományú ESBE van ott. (remélhetőleg 322 20-43°C-os)
Próbából feltekerheted a legnagyobb értékre is.

Előzmény: Vajas81 (130578)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130581

Szóval minden el van tekerve állítva

 

Így azért más.

Sok idő el fog tellni mire jó lesz.

Minden módosítást írj fel és várj napokat a hatására. Lehetőleg hasonlót.

A mostani hidegbetörés és a héten visszatérő tavasz nem pálya. Használd a radiátorokat.

Előzmény: Vajas81 (130577)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.16 0 1 130580

"Eszem megáll néha, hogy így élik le az életüket emberek."

Azért nem kell ilyen arcoskodás mert a hőcsere adott ,de az a nem mindegy

milyen paramétereket akarunk elérni.

Előzmény: Capt.IQ229 (130559)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130579

ha a szobatermosztát nem lép közbe hamarabb . :-) Tehát állíts vissza mindent az eredeti állapotba , fog az működni .

 

 

 

 Már holnap beleszól a termosztát. szerdától 23-25 fok lesz megint.

Több nap hideg nap kell mire egy ilyen rendszer "beáll". És nem a csöveket kell nézni, hanem a szobahőmérsékletet, esetleg a padlófelületet hőkamerázni, pontmérni.

Előzmény: peterch (130573)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130578

Akármennyit is ment a fűtés mèg az osztó előtt sem melegedett a rèzcső a keverő szelep előtt sem

A hőcserélőből kilépve sem, nem hogy a beton. Azt tudom hogy annak idő kell, de ha nem megy bele 

még langyos viz sem csak hideg attól nem melegszik fel soha.

Az osztó visszább vettem és csoda történt elkezdett "működni" a hőcserélő.

Már melegebb víz indult el belőle. Ilyet eddig nem csinált akár mennyit is ment

Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130577

Nem a padló nem kezdett el melegedni, hanem a hőcserélőből kijövő padlókör előre menő ága. A visszatérő

Nyilván  hideg mèg. Egy idős házaspár lakása volt, na ők amit lehetett előállítottak eltekertek.

Pl. A kazán feltöltő szelepe teljesen kitekerve volt mert egyszer lecsökkent a kazán van a nyomás és leállt.

Valaki megmutatta hogy kell rátölteni, na ők meg töltötték és úgy is hagyták. Úgy fűtöttek télen, kilukadt

tágulási tartályal és kazánbol csöpögő vízzel. Szóval minden el van tekerve állítva

peterch Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130576

Szia !

 

Igazad van !

 

Köszönöm ! :-)

Előzmény: Kapocska (130575)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.16 0 1 130575

V. esetleg esbe v. ESBE .

Előzmény: peterch (130573)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130574

„95%hőveszteség nem lehet.”

Nem hőveszteség van ,hanem más paraméterek.

A padló több mázsa v. adott esetben tonna és nem egy 10kg-os acéllemez radiátor

80%-os konvekciós hőleadással.

Lehet,hogy kár volt tekergetni ,mert szerintem azt a rendszert valamikor beszabályozták hidraulikusan.

Átmeneti időkben használd a radiátoros köröket.

Előzmény: Vajas81 (130570)
peterch Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130573

Ha az ESB működik , akkor ne csinálj semmit , majd beáll a  kívánt hőmérsékletre a padlóba tartó víz , ha a szobatermosztát nem lép közbe hamarabb . :-)

Gondolom a keringetőszivattyú is be volt állítva az optimális tömegáramra . Tehát állíts vissza mindent az eredeti állapotba , fog az működni .

 

Előzmény: Vajas81 (130570)
smith Creative Commons License 2024.09.16 -1 2 130572

Egy órányit ment a padlóba? Majd egy NAP múlva nézd meg!
Mérj a hőcserélőn egy padló előr és vissza hőfokot. Ha megvan az 5°C hőlépcső, akkor várj türelemmel és működni fog.

Előzmény: Vajas81 (130561)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130571

Basszus.

Tennél fel képet úgy, hogy a szivattyú is látszódjon?

Előzmény: Vajas81 (130570)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130570

A padló osztón lejebb vettem az átfolyást és igy elkezdett melegedni a kilépő víz szépen.

Az lehetett hogy tul gyorsan ment át a viz!

Ez még egy régebbi tipusú osztó, kék piros tekerős csak + és - jelzéssel.

Mindkét oldalt érdemes folytani vagy elég csak az egyik ágat mint a radiátorok visszatérőjénél pl.

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130569

Persze nem kizárt a dugulás szelepleragadás, szivattyúmegragadás sem.

 

Előzmény: Capt.IQ229 (130568)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130568

Ha arra gondolsz, hogy a szekunder oldalon, hát ott pont nem gyorsan forog, hanem áll, mert lehet, hogy nincs hőigény/ le van tekerve a keverőszelep.

Előzmény: peterch (130566)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130567

Jaja, sokkal egyszerűbben kezelhető, ha WC húzás után a kádban tör fel a gejzír, vagy kádürítés a WC-ben köszön vissza.

Attól függ, hol a dugulás.

Ha van összefolyó azért dolgozni, hogy NE legyen kidobott minden. Pontosabban , hogy nehogy a rossz rendszer miatt ott jöjjön vissza.

Ha esztétikai oka van a megszüntetésnek akkor az egy másik dolog, csinálja.

De a dugulást kontrás megsüllyedést, bármi hibát ettől függetlenül meg kell csinálni.

Előzmény: peterch (130564)
peterch Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130566

Az ESB keverőszelep nem a padló oldalon van ? 

 

Hőcserélőn jelenleg gyorsan megfordul a víz , mert még nincs mit kevernie a keverőszelepnek , tehát a rövidzáron még nem jut át hideg víz a padló visszatérőből . Majd ha lassan felmelegedik az egész kör , akkor fog beavatkozni , hogy a beállított hőmérsékletű víz kerüljön a padlókörökbe .  Szerinted az a hőcserélő mekkora dT-vel tud hőt leadni azonos mennyiségű átfolyással mindkét oldalon ?

 

Vagy nem így működik ?

Előzmény: Capt.IQ229 (130559)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130565

Akkor nem értem mire írtad, hogy megjelenik az apró hiba...

Ha van padlóösszefolyó, ha nincs, akkor is bontani kell.

 

Előzmény: peterch (130564)
peterch Creative Commons License 2024.09.16 -1 1 130564

Hol írtam , hogy az a feladata ?  A visszacsapószelepet azért írtam , ha dugulás lenne a gyüjtöágban , akkor ne ott törjön fel a szennyvíz .

Előzmény: Gyurco78 (130562)
cucu Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130563

Ja. Különben is vannak nagyon szép krómozott fedelek. :)

 

MIlyenek is vannak a szifonokból? Van az egál, meg a szuez?

Előzmény: Gyurco78 (130562)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130562

Azért megnézném az arckifejezésedet , amikor egy újonnan megépített ház átvételekor egy ilyen " apró " hiba megjelenik , holott rajzon van minden , " csak " a szaki egy kicsit hibázott és Te meg kifizetted a munkáját . :-)

 

Szerintem a padlóösszefolyó feladata továbbra sem a hibák elfedése lenne. Ha elrontották, akkor az rossz összefolyóval is, meg anélkül is.

Előzmény: peterch (130551)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130561

A fotón látszik a keverőszelep, előtte is csak minimálisan érezni valamit mint a visszatérőn alul.

Most ment több mint egy órát, a szivattyú a legalacsonyabb fokozaton és a hőcserélőből kijövő viz alig langyosodott a bemenőhöz képest. Ennyit a kezemtől is melegszik ha egy órán át fogom.

Ettől azért több hőt kéne átadnia.

Nem lehet hogy esetleg koszos eldugult és csak korlátozottan halad át a viz?

cucu Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130560

Amúgy pedig nem kell azt nézni.

Előzmény: peterch (130551)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 -2 1 130559

Sok víz folyik át a hőcserélőn , nincs ideje felvenni a hőt a kazánoldaltól .

EZt a baromságot sokszor hallottam már. Rengeteg ember volt felmentve ezk szerint fizikából, logikából stb....

Hogy a francba csinálja az a forró víz, hogy CSAK átszalad a hőcserélőn és NEM ADJA LE a meleget.

Eszem megáll néha, hogy így élik le az életüket emberek.

Előzmény: peterch (130556)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.16 0 1 130558

Ne tekergess semmit.

Annak így kell működni.

A keverőszelep dolga beállítani, hogy CSAK LANGYOS víz menjen a padlóba. Forró víztől felpattogna a padlólap, meg piros lenne a talpad.

Keress rá a neten pl. az ESBE szelepre és keress valami hasonlót, ott lesz az a szekunder körön.

Előzmény: Vajas81 (130557)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130557

Olyan mintha a hőcserélő nem adná a meleget, mert a kazán oldal mind a be mind a kilépő viz jó meleg. A hőcserélő másik oldala a padló felé ugy, befelé hideg de kifelé is csak épp érezni valamit minimálisan. A szivattyút probáltam már minden fokozaton.

Előzmény: peterch (130553)
peterch Creative Commons License 2024.09.16 -2 0 130556

Sok víz folyik át a hőcserélőn , nincs ideje felvenni a hőt a kazánoldaltól . Hány literre percenként van beállítva az egyik és a másik oldal ? Próbáld meg fojtani egy kicsit a padlóoldalt .

Előzmény: Vajas81 (130554)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130555

Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130554

Fotó lemaradt. A kazán felől nagyon meleg megy be a hőcserélőbe kifelé is igen csak meleg (a kazán felé)

A padló felé ami kijön csak épp érezni valamit, ami bemegy meg hideg

peterch Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130553

Szia !

 

A hőcserélőbe belépő víz a kazán felől meleg , a kilépő a kazán felé meg hidegebb? A padló felé langyos a hőcserélőből kilépő víz , akkor nagyon nagy a térfogatáram a padló felé .

Előzmény: Vajas81 (130552)
Vajas81 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130552

Sziasztok Mesterek!

 

Egy gyors kérdésem lenne hozzátok, nemrég költöztünk radiátor és padlófütés kombó van.

Az hogy lehet hogy a padlófűtés hőcserélőjébe bemenő viz jó meleg, de a kilépő a padló felé

alig alig langyos csak (a kilépő csövet fogva rögtön a hőcserélő után)

95%hőveszteség nem lehet.

Köszi előre is.

 

peterch Creative Commons License 2024.09.16 -2 0 130551

" Meg ha elrontják, akkor miért jó, hogy nézheted, ahogy feljön a padlóösszefolyón a trutyi? "

 

Azért megnézném az arckifejezésedet , amikor egy újonnan megépített ház átvételekor egy ilyen " apró " hiba megjelenik , holott rajzon van minden , " csak " a szaki egy kicsit hibázott és Te meg kifizetted a munkáját . :-)

 

Tehát akinek felesleges , az ne építsen be ilyen lefolyót ! Akinek meg kell , az figyeljen oda mindenre , hogy úgy-e van beépítve , ahogyan annak lennie kell !

Előzmény: Gyurco78 (130549)
cucu Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130550

Nem biztos! Van, hogy nagyobbra sikeredik  a lejtése a kelleténél.

Előzmény: Gyurco78 (130549)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.16 0 1 130549

Azért normális lejtéssel megépíteni a szennyvízhálózatot még talán nem számít extrának :)

Meg ha elrontják, akkor miért jó, hogy nézheted, ahogy feljön a padlóösszefolyón a trutyi?

Előzmény: peterch (130548)
peterch Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130548

Szia !

 

Ha minden ideálisan lenne megépítve , akkor sok minden nem kellene és sok meghibásodás nem is jönne létre  . :-)

 

Egy hotelban volt a padló összefolyóba kötve a zuhany és a mosdó is . Az elfolyó volt vagy kis lejtéssel bekötve a csatorna rendszerbe , vagy a keresztmetszet volt kicsi . :-)

A lényeg , hogy egyszerre nem volt szabad a zuhanyt és a mosdót használni , vagy csak nagyon kis mennyiségű vízvételezéssel .

Sajnos a " mesteremberek "  sokszor az ilyen apró dolgokra nem gondolnak . Lehet , hogy a lejtés , lehet , hogy a cső keresztmetszete volt a ludas erre az esetre amit írtam .

 

 

Előzmény: Gyurco78 (130546)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130547

Na ez igaz, amikor a mosógép lukas volt valahol, meg egyszer csőtörés is volt, akkor megspórolta volna a hosszas felmosást-vödrözést, de ezek azért elég ritka események.

Előzmény: Kisfiatal (130544)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130546

Ha rossz a lejtés, akkor nem a padlóösszefolyó a megoldás.

Régi házunkban volt, 20 éve fel lett újítva a fürdőszoba, meg lett szüntetve, azóta se hiányzik.

A másik lakásomban eleve nem is lett téve, ott se volt belőle baj.

Újépítésűben szintén nincs, mondjuk ott csempeajtót se tettek a kádra, pedig az az egy hasznos, ha mondjuk hajat kellene a szifonból kipucolni.

Előzmény: peterch (130540)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130545

Szia!

 

kinek-hogy.   A BOSCH mosógép tréfáit nem véletlenül irtam . Az első után felvertem a padlót, hogy betegyek egy ilyet.(az alsó 7 emelet ázott el !)Meg az elzáró mágnesszelepeket is..

 

 

 

 

Előzmény: Kisfiatal (130544)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130544

Közösségi mosdókba valo ez, maganhazban semmi keresnivalója.. utanolvastam es csak "azért" tartják effektíve, hatha eldurran egy vizcső, és akkor ott el tud folyni.. na de egy vizcso eldurranas mondjuk 20 évben egyszer esetleg? De itt nalunk meg szivattyus vizellatas van kútból, ha nem vagyunk ott akkor a kút ki van húzva, ergo megszunik a nyomás..  tehát csak annyi folyhat el amennyi a hudrofor tartályban van nem? Ha meg hálózatról megy valahol, ott el kell zárni a csapot ha elutazol..

Előzmény: cucu (130543)
cucu Creative Commons License 2024.09.16 -1 0 130543

Azért jön fel a víz benne, mert nem tud elfolyni. Azért nem tud elfolyni, mert nem elég nagy a padlószifon kifolyójának átmérője. 

Vagy egyszerűen csak koszos.

Előzmény: Kisfiatal (130542)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.16 0 0 130542

Én is megszuntettem a hazunknal anno, sose értettem mi a faxnak kell..  de ha megszuntetni nem is, valahogy le kéne dugózni, hogy ne tudjon rajta visszajonni a víz véletlenül sem. De megmarad tisztitasra. 

Előzmény: Gyurco78 (130539)
SoosBalazs Creative Commons License 2024.09.15 0 0 130541

Sziasztok. Van egy Bosch Condens 2000 kazánom.

Ez jelenleg használaton kívül van. Ebben van egy Wilo MSL12/5-3C keringető szivattyú. Nekem úgy tűnik, hogy ennek a tetején gyárilag van ráépítve műanyag gyorscsatlakozós idomok.

A kérdésem az volna, hogy ezek az idomok fixen rá lehetnek öntve, vagy ez levehető és alatta egy mezei wilo szivattyú van menetes csatlakozással?

Szükségem volna egy szivattyúra, de csak 3 hétre tesztelésre, és ezért nem akarok egyet venni, ha azt is tudnám használni.

 

A másik csak egy mellékes kérdés. Szerintetek van valami olyan jel a kazánban amit lehet használni arra, hogy tudjam mikor folyik át rajta a használati lemegvíz? Amikor használati melegvizet csinál akkor leáll a fűtés szóval valahonnan ő maga is kapja a jelet, hogy nem kell fűtenie.

 

Előre is köszi a válaszát mindenkinek!

peterch Creative Commons License 2024.09.15 -1 0 130540

Látom még nem volt szerencséd ahhoz a helyzethez , amit a topiktárs írt .

Ha rossz a lejtés , akkor képes visszafolyni a szennyvíz , például a zuhanyzóból , kádból , stb .

Mindjárt a padló összefolyó után kellene tenni . Ott kitudod takarítani is .

Előzmény: Capt.IQ229 (130538)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.15 0 0 130539

Nekem még sose hiányzott a padlóösszefolyó, én felújításnál nyugodtank kihagynám.

Előzmény: Kisfiatal (130531)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.15 -1 0 130538

Minek?

Ha dugulás van azt kell megszüntetni. 

Nemár, hogy ennyire logikátlanba csapjunk át itt is.

Előzmény: peterch (130534)
lapar Creative Commons License 2024.09.15 0 0 130537

Ja, ha valami beleesik, felveszed a rácsot és kiveszed.

Előzmény: Kisfiatal (130531)
lapar Creative Commons License 2024.09.15 0 1 130536

Ezt hová? Szerintem itt nincs értelme.

Előzmény: peterch (130534)
lapar Creative Commons License 2024.09.15 0 0 130535

Nem szüntetném.meg. . Valahol utána dugulàs lehet, alapból nem szok feljönni a szennyvíz.

Ha megszünteted, attól még a dugulàs marad, csak még nehezebb lesz elhárítani.

Előzmény: Kisfiatal (130531)
peterch Creative Commons License 2024.09.15 -1 0 130534

Esetleg egy ilyent , vagy hasonlót nem tudsz beépíteni valahova a lefolyócsőbe ?

 

https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/termek/effast-pvc-idom-cdrcvt0320-effast-pvc-idom-visszacsapo-szelep-atlatszo-32mm

Előzmény: Kisfiatal (130531)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.15 -1 0 130533

Szia!

 

Pedig hasznos; gondolj egy bekötó cső eldurranására , mosógépek tréfáira .Nem önti el a lakást a viz .

 

Igen tisztogatni kell (főleg a háziasszonyok/lányok szeretnek beleseperni mindent )

 

de kinek, hogy.................. meg lehet szüntetni?

Előzmény: Kisfiatal (130531)
Palási Creative Commons License 2024.09.15 0 1 130532

Pedig hasznos.

 

Néha tisztítani kell!

Előzmény: Kisfiatal (130531)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.15 0 0 130531

A padlóösszefolyó megszüntetéséről mi a véleményetek? Én mindig is utáltam, gusztustalannak tartottam, meg mindig attól félek vmi beleesik :) 

De a probléma az, h néha feljön rajta a víz.. Pl volt h WC lehúzáskor, vagy amikor kádat engedtem le. Most vásárolt nyaralóról van szó, évekig állt üresen a ház. valahol dugulás lehet?

Mind1, sztem undorító hogy-akár a későbbiekben-vhol lesz egy kis dugulás, ellenállás, azt feljön rajta a "szennyvíz"... 

peterch Creative Commons License 2024.09.14 -1 0 130530

Miért ne lehetne szépen kiépíteni ?

 

Létezik merev 5 rétegű cső is :  https://www.megatherm.hu/otretegu-csovek-es-idomok

Előzmény: cucu (130527)
botsinkai Creative Commons License 2024.09.14 0 1 130529

Cpvc?

Előzmény: Kisfiatal (130523)
cucu Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130528

Vagy akkor tedd falon kívül, ahogy gondoltad, de tedd műanyag csatornába.

Előzmény: Kisfiatal (130523)
cucu Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130527

Szerintem az ötrétegűt nem lehet szépen kiépíteni falon kívül. Az inkább falba való.

Előzmény: Kisfiatal (130523)
peterch Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130526

Olvasd el odafigyelve mit írnak a szakik ! Én csak laikus vagyok , ezért kerestem meg a szakik leírását számodra . :-)

 

Ivóvíz , HMV esetében számít a víz folyásának irány . Zárt rendszerű fűtésnél , ha nem tud oxigén jutni a rendszerbe , akkor nincs tiltás .

Előzmény: Kisfiatal (130525)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130525

Az ötrétegű idomai számítanak? Azok rézből vannak? Ha az acélcső horganyzott (az kéne legyen egy házban nem?) akkor is számít ez?

Előzmény: peterch (130524)
peterch Creative Commons License 2024.09.14 0 2 130524

Ivóvíz és HMV esetében :

 

" A rézcsövek csak úgy kapcsolhatók acélcsőhöz, hogy figyelembe vesszük a folyási szabályt, amelyik szerint „a víz áramlási irányát tekintve rézcső után nem következhet acélcső”. A vízben lévő oxigéntartalom rézionokat választ le a cső faláról, s azt az áramlás viszi magával. "

 

Fűtés esetében :

 

" Az acélcső és a rézcső itt összekapcsolható, ha nem juthat be oxigén a fűtési rendszerbe. Ilyenkor a folyási szabály nem érvényes (hiába következik acélcső a rézcső után a cirkuláció miatt), mert nincs oxigén a rendszerben. A műanyagcsövek és az acél- vagy rézcsövek kapcsolása minden gond nélkül lehetséges, csak arra kell vigyázni, hogy oxigéndiffúziótól nem védett műanyagcsövek ne kerüljenek be, mert a korrózióveszély jelentősen megnő. "

 

Innen ollózva :  https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2007/november/1123-kulonbozo-anyagu-csovek-egymashoz-kapcsolasa

Előzmény: Kisfiatal (130523)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130523

Még1 kérdés: a házban jelenleg acélcsövek vannak, azonban én a fürdőben ki akarom cserélni ezeket, leginkább azért mert jelenleg szem előtt vannak, falon kívül, ezeket úgy vezetném el hogy kevésbé látszódjon(alul, kád, zuhanytálca mögött, de szintén falon kívül), és ötrétegűre gondoltam.. Igenám de ennek réz idoma(?)i vannak, réz meg nem lehet az acélcső előtt úgy tudom.. A folyosón végigfutó hosszú acélcsöveket meg most nem terveztem cserélni..

Tehát akkor használjak szintén acélcsöveket, vagy cseréljem a hosszú csöveket is ötrétegűre..?

botsinkai Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130522

Kb-s könyökökkel lehet.

Kb: külső és belső menet van az egyik és a másik végén.

Előzmény: Kisfiatal (130521)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130521

Írtam is előtted. Két könyököt össze lehet fogatni? Hogy beforduljak a falba. Vagy csak közcsavarral?

Előzmény: botsinkai (130518)
peterch Creative Commons License 2024.09.14 -1 0 130520

https://www.megatherm.hu/otretegu-csovek-es-idomok

 

https://www.megatherm.hu/otretegu-csovek-es-idomok

 

A képen látható csövek csak 16mm-esek , mert mindegyik csak 1 vételezési helyet szolgál ki . Ezért van 10 darab leágazás , igaz ez nem látszik a képen .

Előzmény: Geza+4 (130519)
Geza+4 Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130519

Üdv! Köszönöm a választ! Szóval azt mondod a horganyzott cső KPE csőre lett kicserélve, ezt értem, de milyen 5 rétegű csőre cserélted , melyik a legnagyobb méretű 5 rétegű cső?

Előzmény: peterch (130509)
botsinkai Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130518

A vízszintes csövön a sarokban nem hollandi van véletlenül?

Előzmény: Kisfiatal (130515)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130517

Bár most agyalok, hogy a második csőnél is inkább a hollanderes(?) könyöknél kéne becsatlakozni, egyszerűbb lenne, nem? Feltéve ha az hollander ott, akkor nem kéne a könyököt beletekerni. Csak azért akartam emígy hogy nagyjából egy helyen menjenek be a falba, de úgyis el akarom majd takarni a vízszintes csövezést, így végülis mind1..

Előzmény: Kisfiatal (130515)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130516

Ja és kulcsos idomok lennének, mert nincs présem..

Előzmény: Kisfiatal (130515)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130515

Üdv szakik, a képen látható helyekre szeretnék becsatlakozni ötrétegű csővel, könyökkel, mert a lefelé menő vascsövet el akarom tüntetni a falról, ezért arra gondoltam ötrétegűvel bemarom a falba, a lenti csap az megszüntetésre kerül, a fal másik oldalán pedig konyhai falicsap van.

A vascső és az idomok 1/2 collosak (20mm körül). Akkor gondolom 1/2 coll-os ötrétegű idomok kellenek? Kell két könyök h beforduljak a falba. Az ötrétegű cső is 20as legyen?

 

 

cucu Creative Commons License 2024.09.14 0 0 130514

Nem akarlak biztatni, de:

A "gázt" is emberek szerelik.

27mBar ott a nyomás az óra után. 

Nem tudsz semmit sem túlhúzni. A klingerit tömítést én be szoktam szilikonnal vékonyan kenni. De ez sem fontos. A bekötő csőnek legyen szabad helye, ne akadjon bele semmibe. 

Alapvető szabályokat kell betartani. Pl. gázt elzárni közvetlenül a szereléshez közel is, és lehetőleg az óránál is. Utóbbi nem feltétlenül szükséges, csak nehogy áteresszen az előtte lévő elzáró. Aztán, nyílt lángot nem használunk, és nem cigizünk (pipázni sem ajánlatos).

A gáz direkt szagosítva van. Észre veszed, ha szivárog, bár ezt nem kell neked mondani, észre is vetted.

Én utána napokig figyelni szoktam -odahaza- hogy nincs-e gázszag. habbal le kell ellenőrizni, ill. ha szagot érzel, azzal meg tudod keresni, hol szivárog. Nem biztos, hogy te rontottál el valamit a szerelésnél, hanem az is előfordulhat, hogy mivel a szereléskor megmozdul minden, és egy korábban slendriánul szerelt csatlakozás kezd ereszteni!

Ha van egy csöpp műszaki érzéked, akkor nincs mitől tartanod.

 

(Én már jártam úgy, -ahol most lakom- hogy a kérdőjel alakú csövet levettem a gázfejről, és nem tudtam vissza tenni, mert sehogy sem akart passzolni a felfekvése a hollandinak. Így meg ugye nem tömít. A lényeg az volt, hogy a készülék falra szerelésénél megfeszült a hátlap, -nem volt síkban a fal- és ezért mechanikai feszültség volt az egész csőhálózatban, ami akkor vált észrevehetővé, amikor én leszereltem azt a rézcsövet. Úgyhogy az egész készüléket szinte újra kellett rögzíteni ahhoz, hogy a ? alakú cső passzoljon a helyére. De ez nem jellemző probléma. Itt egy régi, salakbetonból készült házról van szó, ami már szinte porlott, és emiatt nem volt jól felszerelve a készülék.)

Előzmény: Gaz Ella (130513)
Gaz Ella Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130513

Hát szerintem, ha valaki valami számára új dolgot csinál, az sosem teljesen biztos magában. Végül is nem egy nagy vasistdas, csak azért a gázzal nem szívesen szórakozik az ember. Igen, a szivárgásellenőrzést azt többször gondoltuk elvégezni. De meglátjuk, hogy nekiállunk-e. Köszi a tanácsokat!

Előzmény: peterch (130512)
peterch Creative Commons License 2024.09.13 -1 1 130512

Szia !

 

Ha nem bízol magadban , akkor ne is állj neki !

 

Ha igen , akkor óvatosan egyenletesen húzod be az anyát . Amikor már nehezebben megy és nagyobb erőt igényelne , hagyd abba !  Szivárgás ellenőrzést végezd el , akár többször is . Ha sehol semmi buborék nem keletkezik , akkor kész .

Előzmény: Gaz Ella (130511)
Gaz Ella Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130511

Természetesen el van zárva, köszi. A habos ellenőrzést ismerjük. Ezzel az "érezni kell" dologtól félünk, mi van, ha túlhúzzuk...

Előzmény: cucu (130507)
peterch Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130510

Így néz ki :

Előzmény: peterch (130509)
peterch Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130509

Szia !

 

Mint laikus írom !

 

Nálam KPE csővel lett lecserélve egészen a vízórától a horganyzott cső . A fiaméknál is így csináltam a ház felújításakor . Ahol már osztani kell a csöveket az egyes vételezési helyek között , ott már ötrétegű csöveket használtam .

Előzmény: Geza+4 (130503)
cucu Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130508

Persze az volna a legjobb, ha sikerülne hozzáértőt találnod, mert azért nem árt a rutin...

Előzmény: Gaz Ella (130506)
cucu Creative Commons License 2024.09.13 0 1 130507

Üdv

Én sem vagyok hivatalosan hozzáértő, de megszoktam csinálni ilyesmit.

Klingerit tömítéssal szereld össze, húzd meg alaposan de ne tépd meg, szóval ezt érezni kell. A cső akadály mentesen legyen vezetve, ne feszüljön. A végén mosógatószeres habbal ellenőrizd a csatlakozásokat. 

A boltban ahol veszed hozzá a csövet, ott is kérdezz bátran, segíteni szoktak.

 

Ja, és azonnal zárd el, mert robbanás veszélyes ha szívárog!!! Úgyhogy már most zárd el!!!

 

Előzmény: Gaz Ella (130506)
Gaz Ella Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130506

Hahó kedves szerelők! Légyszi ne szedjetek szét, de egy totál laikus vagyok. Egyszerűen nem találunk gázszerelőt, ezért felmerült az ötlet, hogy mi saját magunknak cserélnénk ki a gázbojler flexicsövét, amiből enyhén szivárog a gáz. Mennyire kell szakértelem egy ilyen cseréhez?? Kell hozzá valami spéci szerszám, nyomatékkulcs, ilyesmi, vagy egyéb szakik által használt eszköz? Meg tudja csinálni egy gázszereléshez nem értő, de egyébként profi barkácsember?? Vagy inkább ne nyúljunk hozzá??  Köszi előre is!

 

Geza+4 Creative Commons License 2024.09.13 0 0 130505

Ez a háznak az ivóvízellátó bejövő csöve, ahonnan leágaznak a konyha, bolyler, fürdő, wc, vízellátása.

Előzmény: nixon70 (130504)
nixon70 Creative Commons License 2024.09.12 0 1 130504

Hali!

Miket lát el a kicserélésre váró cső?

Előzmény: Geza+4 (130503)
Geza+4 Creative Commons License 2024.09.12 0 0 130503

Üdv! Szeretném kicserélni a falon kívüli,  1" horganyzott csövet mivel már nagyon régi. Milyen csőre tudnám cserélni aminek a belső átmérője ugyan akkora, és vannak hozzá idomok is amit kulcsal tudnék szerelni? Kérhetné linkeket róla?

Centi the real Creative Commons License 2024.09.11 0 0 130502
Előzmény: Palási (130501)
Palási Creative Commons License 2024.09.11 -2 0 130501

Igen ilyen. De mi az az imbiszkulcs?

Előzmény: peterch (130500)
peterch Creative Commons License 2024.09.11 0 0 130500

Ha ilyesmire gondoltál , akkor " csak " egy 3 mm-es imbusszal kell egy csavart kilazítani , majd kihúzni és a gumitömítések cseréje után visszanyomni a helyére és becsavarni a csavart , ha van a csaptelepen .

 

https://szaniterplaza.hu/hu/ferro-elastico-rugalmas-kifolyocso-mosogato-csaptelephez-ezust-w100s-b

Előzmény: Palási (130499)
Palási Creative Commons License 2024.09.11 0 0 130499

 Üdvözletem !

 

Van egy mosdócsaptelep,egykarú.A vízkivezetésnél egy hattyúnyak alakú cső.

A csaptelep csatlakozásnál folyik a víz..

Nagy valószínűséggel tömítéshiba.Ezt az alkatrészt  rácsavarozzák vagy csak egy szerűen rátolják?

peterch Creative Commons License 2024.09.11 0 1 130498

Mi lenne , ha a műanyagot belefúrnál egy vékony fúróval , majd önmetsző csavarral kihúznád , hogy hozzáférj a csavarhoz , ha van alatta ? Utána majd lesz időd , hogy vagy teszel egy újat , vagy esztétikailag megoldod valami más lehetőséggel .

Előzmény: Mike0088 (130497)
Mike0088 Creative Commons License 2024.09.11 -1 0 130497

Egyenlőre ott vagyok elakadva, hogy a fogantyút levegyem a kis kék gomb rohadtul bele van ám szorulva. Utána kell majd azzal foglalkoznom milyen csapbetét kell bele. Csere idejére el tudom zárni a vizet az nem gond. 

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2024.09.11 0 0 130496

Megmutatod a fényképet a kereskedőnek.

Vagy segít vagy nem.

Előzmény: Mike0088 (130488)
nemethla Creative Commons License 2024.09.10 0 1 130495

Ez egy újabb Mofém csap, a kék műanyagot ki tudod pattintani egy hegyes késsel, alatta van csavar.
Ha nincs elzáród előtte, akkor ugyanúgy nem tudod megjavítani sem, mint kitekerni a falból...

Előzmény: Mike0088 (130488)
sze_ni Creative Commons License 2024.09.10 0 0 130494

Köszönöm az ötleteket, megpróbálom.

Előzmény: peterch (130493)
peterch Creative Commons License 2024.09.10 0 0 130493
Előzmény: sze_ni (130490)
C20NE Creative Commons License 2024.09.10 0 1 130492

Nadrágszíj és egy hosszú csavarhúzó...

Előzmény: sze_ni (130490)
peterch Creative Commons License 2024.09.10 0 0 130491

Szia !

 

Mint laikus felhasználó írom !

gondolom nálad is 3/8"-os a betét : http://vizvillanyszerelveny.hu/csapbetetek-csaptelep-gombok-es-karok/191-csapbetet-38-os-ricnis.html

 

Ha nagyon régi a szelep , akkor még csavar rögzíthette . Ha újabb , akkor csak le kell húzni . Kicsavarod a szelepet , majd egy ilyen szelepfészek maró készlettel : https://www.szerszamkell.hu/bgs-8041_szelepfeszek_maro_keszlet_36927?srsltid=AfmBOoq_ucGJeCenWvmpiBPJFePvTT2GzNZzoWRIi6A3EnFiK8ets31x  felújítod a nyerget . A szelepből kicsavarod az anyát , ami rögzíti a gumitömítést . Majd a helyére feltekered a félgömb tömítőgumit  :  Csak szlovák oldalon találtam , de látszik , hogy hogyan néz ki , ez a lényeg : https://samtek.sk/product/sk/3-8-tesnenie-polgulate-pre-vrsok-t-12-3-8-473000-min-obj-50ks . A szelepet teljesen kinyitott állapotban visszatekered a helyére , rányomod a gombot és kész is . :-)

 

Esetleg egy leírás a folyamatról : https://ezermester.hu/cikk-937/Csapbetetek_es_javitasuk

Előzmény: Mike0088 (130488)
sze_ni Creative Commons License 2024.09.10 0 0 130490

Sziasztok

 

Van egy régi vízszűrőm a vízaknában, mivel tudnám leszedni a szűrőt? Elérhető még valahol ehhez eszköz?

 

 

 

sylvanus67 Creative Commons License 2024.09.10 0 0 130489

mért kellene kiszerelni?

 

nem tudsz fényképet elvinni a boltba?

Előzmény: Mike0088 (130488)
Mike0088 Creative Commons License 2024.09.09 0 0 130488

Sziasztok! Már mindegyik csaptelepet kicseréltem a lakásban, de egy fali csap a wc-ben kifogott rajtam.  Igazából csapbetétet szeretnék benne cserélni mert csöpög. Két dologban kérném a segítségetek. A csap fogantyúját nem tudom levenni. Nem akartam erősen rángatni, lehet a kupak alatt (azt se tudtam kipattintani) van egy csavar ami még tartja mint a régi csapóknál? Vagy essek neki egy fogóval?  A másik kérdésem az elküldött képek alapján milyen csapbetétet kellene vásárolnom? Tudom a legegyszerűbb az lenne ha kiszerelném és a szerelvényes boltba megmutatnám, de ez most azért sem kivitelezhető mivel nincs alatta elzárószelep. Tehát zárhatom el a vizet az egész házban, ahhoz hogy elvigyem. Végső esetben persze az lesz. 

 

nyaxi00 Creative Commons License 2024.09.09 0 0 130487

4-5 mV-nál nem ment feljebb, hiába tartottam lángba a végét... persze, ha az égő lángjába belenyomtam, akkor bennmaradt a tekercs épphogy a csúcson, na de ez nagyon lutri itt bármelyik éjjel majd... párezer Ft egy új úgy néztem utána a neten, boltban sem lehet sokkal több, jobb a biztonság és nyugalom.

Előzmény: Atis57 (130486)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.09 0 0 130486

Szia!

 mekkora feszültségre gondolsz?       Mert maradjunk a 100mVnál,  ha meg rajta van a tekercs is akkor 200mV  --bár igaz 1-2Amperrel.

Előzmény: nyaxi00 (130485)
nyaxi00 Creative Commons License 2024.09.09 0 0 130485

Köszönöm. ez volt a gond... nem volt benne a lángban valamiért.

Kivettem, rámértem multiméterrel, miközben lángba tettem a végét, nem igazán generál feszültséget sem. Veszek egy másikat, valószínűleg ennyi lesz a gond. Köszönöm!

Előzmény: peterch (130484)
peterch Creative Commons License 2024.09.08 0 1 130484

Szia !

 

Nézd meg a hőelem végét , hogy mennyire szép gömbölyű a vége , ami a lángba ér . Ha ok , akkor lehet , hogy egy kicsit elmozdítottátok és már nincs a láng kékes színű részében a vége . Ha egy kicsit már deformált a hőelem vége , nem gömb , hanem olyan mintha egy kis pici darab hiányozna , akkor hőelemcsere .

Előzmény: nyaxi00 (130481)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.08 0 1 130483

"kitisztítottuk a hőelemet"

 

Főleg az elektromos csatlakozásait ? (törpefeszültség ,kis ellenállásnál is sokat veszít)

Előzmény: nyaxi00 (130481)
Atis57 Creative Commons License 2024.09.08 0 1 130482

Szia!

 Átmozgatni minden elemét....

A por, pók,pókháló, rozsda   --egy porszivózás nem árt neki.

 

Ezért kellene 2 hetente/havonta beinditani.....

Előzmény: nyaxi00 (130481)
nyaxi00 Creative Commons License 2024.09.08 0 0 130481

Sziasztok.

tavasszal lekapcsoltuk, most indítottuk volna, nem működik... amíg a gombot nyomva tartjuk, addig van láng, utána elelaszik. Kivettük, kitisztítottuk a hőelemet és az őrlángot biztosító alkatrészt is, de sajnos semmi, elalszik a gomb feljövetele után.

Esetleg tipp, mi okozhatja a meghibásodást?

Köszönöm.

Éti-T25 kazán.

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.08 -1 0 130480

Tegyél rá egy időzítőt.

Ha fix időben jársz le akkor 100% megoldja.

Vagy ha van Wifi akkor olyat.

Előzmény: Bofied (130459)
_lala_ Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130479

Plusz lehetnek a forró vizet rendeltetésszerűen el nem viselő elemek a hidegvizes ágban (pl. műanyag burkolatú szűrő).

Előzmény: Kapocska (130478)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130478

A " forró víz"  balesetet (égést ) okozhat ,ha nincs vcs ,tehát ilyen irányú biztonsági szerepe is van.

 

(egy szerelő sem számít arra,hogy forró vízzel lesz dolga a HMV nyomóágán kívül)

Előzmény: programmmer85 (130475)
trakisbandi Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130477

Abban az esetben, ha elektromos fűtése is van nem illik elhagyni a visszacsapót.

Hálózati víz nyomás megszűnésekor a HMV tartály tartalma vissza megy a gerincbe leürül a tároló. A fűtés meg semmiféle ez irányú védelemmel nincs ellátva , elkezd fűteni szétég a betét stb-stb.Tudom elméletileg nem ürülhet le, nem kap levegőt, de mégis leürült. A napkollektor által melegített vizem mind visszafolyt a gerincbe. Estére normalizálódott a hálózati víz nyomása, de a napsütés hiányában be kellett röffentenem a gázkazánt . Ez még néhány csőtörés alkalmával megtörtént, aztán raktam vcs-t meg tágulásit is.

Előzmény: programmmer85 (130475)
peterch Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130476

Szia !

 

A tágulás végett kellene , hogy a meleg víz ne tudjon a hideg víz irányába visszajutni felmelegítéskor .

Előzmény: programmmer85 (130475)
programmmer85 Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130475

HMV tartály esetén a hideg ágon szükséges visszacsapó szelep? Láttam beépítést ahol van meg olyat is ahol nincs. Mivel nekem nem fő ágon van hanem egy mellékágon a HMV tartály, elméletben nem látok olyan esetet, hogy kisebb ellenállása legyen a víznek a tartályon keresztül visszafolyni. De gyakorlat lehet mást mutat :)

kormi07 Creative Commons License 2024.09.07 0 3 130474

Az előremenő víz egy részét rögtön visszafordítja a visszatérőbe, így emelvén annak hőfokát, elkerülve a harmatponti vízkicsapódást a hőcserélőn.

vagy valami hasonló.

Előzmény: Jacktwoo (130473)
Jacktwoo Creative Commons License 2024.09.07 0 0 130473

Csak kíváncsiság.

Ez milyen kazán bekötési módszer?

 

https://www.jofogas.hu/budapest/Gazkazan_Termoteka_25_150069681.htm

Kapocska Creative Commons License 2024.09.06 0 2 130472

Az írásból az jön le ,hogy a házon belül van a dugulás.

Lehet attól is, hogy nyomásmentesítéskor a lukas csövön szennyeződés ment a csőbe

és csere után a lakásban lett megnyitva azon az ágon a csap amelyik ág dugult (teljesen).

Vízóra után leválasztás, lakás felől a szivárgóágon először megnyomatni visszafelé

vízzel v. kompresszorral . (felfedező út a lakáson belüli szűrő után)

 

Előzmény: Borika80 (130471)
Borika80 Creative Commons License 2024.09.06 0 0 130471

Sziasztok!

 

Családi ház vízóra aknájában a vízóra után lyukas volt egy cső.

Reggel elzártuk a főcsapot, majd megnyitottuk,  pár fazekat,lavórt megtöltöttünk, aztán újra elzártuk.

Délután jött egy vízszerelő, aki  kiszedte az óra utáni csapot (ami amúgy is be volt volt rohadva) , utána volt egy szűrő, azt kitisztította, kivette a lukas csövet, azt kicserélte. 

Ezután megnyitotta a főcsapot, de csak a kerti csapon jön rendesen a víz. A ház egyik felében kis nyomással jön , a másikba csak amíg tele van a rendszer, utána semmi.

A kerti csaphoz a  házba bejövés előtt lecsatlakozik egy ág.

Milyen hibára gyanakodhatunk? Mi lehet a baj? 

 

Köszönöm , ha segítetek. Üdv

 

lapar Creative Commons License 2024.09.05 -1 0 130470

Jóvanna 0,5 és 6 között gondoltam, ahogy írva is vagyon.

Előzmény: Kapocska (130467)
smith Creative Commons License 2024.09.05 -1 1 130469

Nyugodtan áramtalanítsd, ezek tényleg gyorsan gyártanak olyan hőmérsékletű vizet, ami egy zuhanyzásra pont elég.
Az, hogy nem csöpög, simán lehet azért, mert a melegvizes cső felett marad egy pici levegőpárna, ami felveszi a tágulást. Ha az beoldódik majd, akkor fog csöpögni is.
Én tettem elé egy beállítható nyomásszabályzót műszerrel, mert itt a nyomás rendszeresen túllépte a kombiszelep 6 baros nyitási értékét.

Előzmény: Bofied (130460)
peterch Creative Commons License 2024.09.05 -1 1 130468

Szia !

 

Újonnan felszerelt bojlerről van szó , amihez új szelep is való , gondolom én . :-)

 

 

 

Előzmény: lapar (130466)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.05 0 1 130467

"Szerintem az mindegy, hogy mennyi a hálózati nyomás,"

 

Nagyon remélem,hogy csak szerinted.

Előzmény: lapar (130466)
lapar Creative Commons License 2024.09.05 -1 0 130466

Szerintem az mindegy, hogy mennyi a hálózati nyomás, a szelep beeresztő része fél barnál nyit, és vissza nem enged semmit (ha jó) A szelep másik része a biztonsági, ami x nyomásnál nyit (6-8?) és csepegtet. Legalábbis Hajdunál így van. Persze nekem is volt olyan, hogy évekig nem csepegett a bojler táguláskor, valószínű, vízköves lett a beeresztő szelep, és nem zárt le, azaz visszatágult a rencerbe. (ami ugyan szabálytalan, de ki nem szarja le?) A kerti csapoknál is kötelező lenne (volt) a légbeszívós csap, de a kutya sem nézi.

Előzmény: peterch (130465)
peterch Creative Commons License 2024.09.05 -1 1 130465

Szia !

 

Villanybojler biztonsági túlnyomási szelep csepegésről van szó felmelegetísnél ! :-)

Előzmény: Kapocska (130464)
Kapocska Creative Commons License 2024.09.05 -1 0 130464

"én nem láttam folyást... tehát a tagulasi folyást."

 

Mert normál esetben van egy "puffertartály" (tágulási) a rendszerben.

Előzmény: Bofied (130462)
peterch Creative Commons License 2024.09.05 -1 0 130463

Igen , akkor az lehet a fő " ok " , hogy nem csepeg felfűtéskor . :-)

Előzmény: Bofied (130462)
Bofied Creative Commons License 2024.09.05 0 0 130462

Kutszivattyus vizellatas van, valami 2.5-3bar rémlik ami a nyomaskapcsolora volt írva.

Előzmény: peterch (130461)
peterch Creative Commons License 2024.09.05 -1 1 130461

Szia !

 

A hálózati nyomás alacsonyabb , ezért a biztonsági szelep nyitóértékét még felfűtés után sem éri el , valamint a beállított hőmérséklet is lehet alacsonyabb és a beérkező hálózati víz hőmérséklete i jelenleg magasabb . Ez a 3 tényező ami befolyásolja a tágulási csepegés megjelenését , amennyiben minden jól működik . :-)

 

Szerintem .

Előzmény: Bofied (130460)
Bofied Creative Commons License 2024.09.05 0 0 130460

Ja azt elfelejtettem, hogy kb 2 hetente jarunk le.

Technikai kerdes: a bojler működik, melegit, ki-be kapcsol, de a biztonsegi szelepnel én nem láttam folyást... tehát a tagulasi folyást.

Előzmény: Bofied (130459)
Bofied Creative Commons License 2024.09.05 0 0 130459

Vegulis 100 literes Aristont vettunk(ami amúgy csak 95 literes tenylegesen), az esetleges későbbi igényekre gondolva(pl ha többen leszünk a házban stb), mivel csak 7e-rel volt drágább a 80asnal. Bár sztem is elég lett volna a 80as is... pláne, ha lesz majd mosogatógép..

Kerdesem: hogy gazdaságosabb ha áram alatt hagyjuk mondjuk 1es fokozaton, vagy ha akkor kapcsoljuk csak be ha ott vagyunk, nem egesz 3 ora a felfutesi ideje. Ami amúgy problema, hogy a konyhai csap viszonylag messze, kb 5-6 méterre van a bojlertol, vascsovon összekötve, részben ezért is vettem nagyobb bojlert. Tehat ott viszonylag sokat ki kell engedni hogy meleg legyen.

Előzmény: smith (130401)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.09.01 0 1 130458

Vizes szerelések után mindig ajánlott...

Előzmény: Kisfiatal (130457)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.09.01 0 0 130457

Ok, köszi, kitakaritottam és jó lett. Nem gondoltam volna hogy ez a baja...

Előzmény: cucu (130456)
cucu Creative Commons License 2024.08.31 0 0 130456

Azt nézd meg amit mondtam.

Előzmény: Kisfiatal (130455)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.08.31 0 0 130455

Az előbb meglazitottam a fali csatlakozókat, ott rendesen jön a víz, ezután a csapon is rendesebben jott a víz, de amint atettem a melegre, megint elment a víz, éppen csak csordogált, ezután már a hideg állásban is alig folyt...

Előzmény: cucu (130454)
cucu Creative Commons License 2024.08.31 0 1 130454

Perlátort tisztítsd ki vagy cseréld.

Tudod, ami a kifolyó cső végén van.

Előzmény: Kisfiatal (130453)
Kisfiatal Creative Commons License 2024.08.31 0 0 130453

Sziasztok, bojlert cseréltünk,  azóta a a konyhai csapból nem nagyon akar jönni a víz.. csapbetét csere is volt ennél a csapnál( amúgy karos fali), de nem hiszem hogy az miatt van... visszaraktam a régi betetet, azzal sem jött a víz..  amit nem ertek, hogy a fal másik oldalán is van egy csap, ugyanonnan kapja a vizet, egy csovon vannak, és ott meg jön a viz rendesen... igaz rendesen zenél a cső, levegős lenne még?

Amúgy ez a csap van a legtávolabb a bojlertől. Hnap még megpróbálkozok felcserélni a két csapot..

cucu Creative Commons License 2024.08.30 0 2 130452

Üdv

Én felhívném a rákospalotai Rekettye utcai szaküzletet. Ha nincs is nekik, de talán tudnak tanácsot adni.

Tel: 419 2461

Előzmény: AFUTO (130451)
AFUTO Creative Commons License 2024.08.29 0 0 130451

Jó estét,

 

A képen látható kazánhoz keresem a képen látható alkatrészt. Van esetleg tipp, merre érdemes elindulni a Marketplace/Jófogás vonalon túl?

 

érdeklődő13 Creative Commons License 2024.08.28 0 0 130450

A javaslatokat köszönöm szépen.

Atis57 Creative Commons License 2024.08.27 -1 0 130449

Szia!

 .

 Persze -át lehet furni. Én második csaptelepet szoktam igy felrakni.

 

Gyémántfuró  meg egy csavarbehajtó  szükséges hozzá.

 

kb ilyenek.

Ez  furó csavarozóhoz  való...A LIDL /ALDI szakáruházban találsz 

 

Ez meg sarok csiszolóhoz.

Előzmény: Zsolt _ 83 (130444)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130448

Feltételezve, hogy a kar mozgása a tartályra merőlegesen történik:

lecserélni egy ilyen fordítókarra

 

 

amire/be kívül v. belül lehetne csatlakozni

és a tengelyvonalon egy ponton csőben átvezetni a rudazatot amire lehetne

szerkeszteni egy kardáncsukló utánzatot ami megenged szögeltérést

Előzmény: érdeklődő13 (130442)
Varek1 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130447

Köszönöm,megjavult !

Előzmény: cucu (130390)
cucu Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130446

Ja, lehet rézcső is. :)

A lényeg, hogy rá lehessen csúsztatni a meglévő karra. 

 

Amúgy, -nem tudom milyen sűrűn van használva- lehetne rendszeresíteni egy erre a célra kialakított rodazatot, amivel eléri nyitáskor is meg záráskor is. A végére kell valami karikát vagy hasonlót szerelni és ott lehet is tárolni a helyszínen.

Előzmény: cucu (130445)
cucu Creative Commons License 2024.08.27 -1 0 130445

Én erre a célra -mármint a kar meghosszabbításra- a szén-acél fűtéscsövet javallom. Vagy ha van ALU-ban, akkor azt.

Előzmény: nixon70 (130443)
Zsolt _ 83 Creative Commons License 2024.08.27 -1 0 130444

Kerámia mosdókagyló hátlapját (ahol felfogatni kellene) át lehet fúrni?
A helyzet hogy máshol vannak a rögzítő lyukak a mosdókagylón, mint az előzőn. Jogosan felmerülhet a kérdés, hogy miért nem a falban fúrom át a rögzítőcsavarok helyét... Nos, csak ideiglenesen lenne felrakva a másik, így ha nem muszáj, a burkolatot nem furkálnám szét.

nixon70 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130443

Át kell fúrni a kart, önzárós csavaranyát használni és valami merev(pld laposvasat) hozzáaplikálni.

Előzmény: érdeklődő13 (130442)
érdeklődő13 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130442

https://www.obi.hu/csatlakozasok-kapcsolok/golyoscsap-24-1-mm-3-4-belso-menet-matt-kromozott/p/1218106

 

Egy nagy tartály mögött van. Gondoltam, hogy leszerelem a nyitó/csukó kart róla és hozzá rakok valamit majd visszaszerelem a kart a csapra és lehetne állva nyitni és csukni.

Nehéz lenne a tartályt odább húzni és átszerelni az egész csapot máshova.

nixon70 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130441

Hali!

Gcs típus?

Előzmény: érdeklődő13 (130438)
cucu Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130440

Mi lenne, ha ezt nyitva hagynád, és egy kedvezőbb pozícióba beépítenél egy másikat?

(Csak egy ötlet. Nálam a mosógép csatlakozása volt ilyen.)

Előzmény: érdeklődő13 (130438)
Dehogyne Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130439

Egy fotó sokat segítene.

Előzmény: érdeklődő13 (130438)
érdeklődő13 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 130438

Sziasztok!

Tanácstalan vagyok és a segítségeteket kérném.

Van egy golyóscsapom lapátkarral alacsonyan beszerelve függőleges vízvezetéken és minden elzárásnál és megnyitásnál nagyot kell lehajolni hogy használhassam.

Sajnos nehezen lehet hozzáférni, takarásban van a csap és úgy kell kitapogatni.

Átszerelni onnan a csapot nem lehet és ahhoz kérném a segítségeteket, hogy mit lehet az elzáró karhoz venni vagy szerelni, hogy úgy használhassam a lapátkart, hogy valamilyen hosszabbítást meghúznák felfelé vagy megnyomnám lefelé és a golyóscsap lapátkar elzárná vagy megnyitná a csapot úgy, hogy nekem ne keljen majdnem a földig lehajolnom.

A segítséget előre is nagyon szépen köszönöm

peterch Creative Commons License 2024.08.26 -3 1 130437

Hol állítom , hogy a két liter elég ?

 

" Én meg azt írtam , hogy vegyen egy átfolyós vízmelegítőt , mert például 18 °C-os bejövő vizet 42 °C-ra tud felfűteni és akkor van készenléti 2,5 liter per perc . Te hány fokos vízzel zuhanyozol ?  Én jóval alacsonyabbal , aminél " akár " 4 liter is lehet percenként az átfolyás . "

 

Előzmény: Capt.IQ229 (130436)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.26 -3 3 130436

Nem, nem a kérdezőt néztük le.

Hanem te voltál az aki HATÁROZOTTAN állította - és még most is örömszakadtáig kitartasz mellette - hogy 2 liter elég zuhanyozáshoz.

Na ez tud félrevezető lenni. MERT ROHADTUL NEEEEM.

 

És most keresem a logikát - amit emlegetsz, de nagyon nem találom.

Előzmény: peterch (130435)
peterch Creative Commons License 2024.08.26 -3 2 130435

Semmi gond !

 

Ezek szerint a kérdezőt néztétek le , hogy nem tud egyedül dönteni . :-)

 

Ezért csináltam a házamon én mindent saját kútfőből . Minden működik , ahogyan elterveztem .

 

Valóban nem kell hozzá egyetem , csak egy kis logika . :-)

Előzmény: Capt.IQ229 (130434)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.26 -2 2 130434

Akkor újra .

103403-ban egy butaságot ajánlottál a kérdezőnek.

Nem ugrott rád senki csak a kérdezőt próbáltuk óvni, nehogy rámenjen a butaságra.

2-2,5 liter víz percenként KEVÉS a normális zuhanyozáshoz.

Ehhez nem kell egyetem belátni.

Előzmény: peterch (130429)
peterch Creative Commons License 2024.08.26 -4 2 130433

Igen , Te a saját tapasztalatod írtad , nincs is vele gond .

 

Én meg egy másik esetleges alternatívát dobtam fel . Erre egyesek lecsaptak rám , az helyett , hogy a témára válaszoltak volna . :-(

 

Nem szokásom trolkodni !

Előzmény: smith (130432)
smith Creative Commons License 2024.08.26 -2 2 130432

Nem, nem érted. Még most sem. Vagy csak szimplán trollkodsz.

Ez volt a poszt utolsó mondata:
nektek mi a tapasztalatotok?

 

Én tapasztalatot írtam, tőled nem láttam ilyet.
Részemről veled a téma lezárva.

Előzmény: peterch (130427)
peterch Creative Commons License 2024.08.26 -4 3 130431

Nem vagyok rászorulva , hogy " önvédelemből " reagáljak . :-)

 

Egy kicsit nézzetek magatokba és gondolkodjatok !

 

Ha nem tudtok szakmába vágó véleményt írni , akkor legyetek csendben !

 

Ennyi !

 

 

Előzmény: Kapocska (130430)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.26 -2 4 130430

Nyilván önvédelemből írogatsz hülyeséget!

 

Ez nem rétes, menj békével!

Előzmény: peterch (130429)
peterch Creative Commons License 2024.08.26 -4 2 130429

Látod ezek vagytok Ti nagy szakik .:-)

 

Valaki bedob egy csontot  íme : 130403     és Ti napokig azon rágódtok , az helyett hogy a témával foglalkoznátok . :-)

Minek kellett ráugorni ? 

 

Erre céloztam itt : 130422

" Van a nyúlnak sapkája , akkor azért verjük meg , ha meg nincs akkor azért . :-) "

 

További jó szórakozást !

 

A kérdező meg csendben elment !

 

Előzmény: Kapocska (130428)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.26 0 0 130428

 

"Én megértettem mindjárt az elején !"

 

Na , ebben nem vagyok biztos!

 

 

„Akkor minek kérdezne ,”

 

A kérdést megérteni nem egy bonyolult dolog!

 

 

130395 hsz

Sziasztok, vettünk egy nyaralót, ahol majd bojlert akarunk cserélni. Most egy 50 v 60 literes vmi régi olasz van fenn. A ház relatíve nagy, 3 hálószoba van benne, így 4-5 személy is elfér. Nade, mi 90%ban sztem 2en, max néha 3an fogjuk használni, és valószínű csak 2-4 napokra. van kád is, és bár én szeretek kádban fürdeni, de nyáron melegben a zuhany is jó, szóval a kádat is valószínű hanyagoljuk vagy ritkán lesz használva. 80 vagy 100 literesben gondolkodom. A 80 literes elvileg ugye 2 főre való. De sógorom azt mondja, ők szűken le tudnak zuhanyozni, 2 felnőtt 2 gyerek, a 80 literesből(a napelem miatt most a 80 literes villanyt használják..). Mondjuk mosogatásra nekik nem fogy mert ott mosogatógép van. Így akkor elvileg elég kéne legyen a 80 lityós is nem? Esetleg magasabb vízhőfokkal kikompenzálni..nektek mi a tapasztalatotok?

 

 

Előzmény: peterch (130427)
peterch Creative Commons License 2024.08.26 -4 1 130427

Én megértettem mindjárt az elején !

 

Akkor minek kérdezne , ha csak a bojler lenne az egyetlen megoldás számára ami kézenfekvő ? 

Személyek száma szorozva 20 liter 55 °C-os meleg víz bőven elég . Tehát 3 személynél , amit említett a 80 literes 50°C-ra állítva is vasatagon kiszolgálja .

Előzmény: Capt.IQ229 (130425)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.26 0 2 130426

"Nem szükségmegoldást keres a kérdező, nem lakóautót, nem lakókocsit használ, hanem egy komfortos nyaralót."

 

Melyik részét nem érted?

Előzmény: peterch (130424)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.26 -1 2 130425

De értsd már meg, hogy nem írtál alternatívát.

A 2-2,5L/perc az NEM alternatíva zuhanyozáshoz, hanem CSAK kényszermegoldás.

Előzmény: peterch (130424)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -3 0 130424

Majd eldönti , hogy mi neki a megfelelő megoldás .

Én csak egy alternatívát írtam és ennyi .

Előzmény: smith (130423)
smith Creative Commons License 2024.08.25 -1 2 130423

 Te nem érted. Én a saját 15 éves nyaralós tapasztalatomat írtam.

 

Ezt írtad : " Nyáron eleve a bejövő hidegvíz is melegebb, egy zuhanyzás után az után fűtés kb. a törölközés idejéig tart. "

Lacivill meg ezt írta : " A lényeg, hogy 3kW, és 2,5liter /perc vizzel kezet lehet csak mosni, de zuhanyozni nem. "

 

Hol az ellentmondás? Amit írtam, egy 50 literes bojler üzeme.

 

Én meg azt írtam , hogy vegyen egy átfolyós vízmelegítőt , mert például 18 °C-os bejövő vizet 42 °C-ra tud felfűteni és akkor van készenléti 2,5 liter per perc . Te hány fokos vízzel zuhanyozol ?  Én jóval alacsonyabbal , aminél " akár " 4 liter is lehet percenként az átfolyás . Nekem a vízmennyiség ilyen helyzetben elég . Lehet , hogy a kérdezőnek is .

 

Eszerint a kiinduló posztot is figyelmetlenül olvastad: van kád is. Na, azt töltsd meg ezzel az átfolyóssal, amihez előbb építsd ki a 16A-t is.
Hány fokos vízzel zuhanyzom? Fogalmam sincs. A termosztatikus keverőm 38-nál reteszel, de néha feljebb is tekerem, és ez főleg NEM nyáron fordul elő. Olyankor mihez kezd ez a 3000W-os csoda?

Onnan indult a kérdés, hogy van egy bojler, és esetleg cserére kerül a sor. Tehát ehhez adott minden a víz és áram oldalon.
Nem szükségmegoldást keres a kérdező, nem lakóautót, nem lakókocsit használ, hanem egy komfortos nyaralót.

Előzmény: peterch (130422)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -3 0 130422

Látom nem érted , amit írtam !

 

Van a nyúlnak sapkája , akkor azért verjük meg , ha meg nincs akkor azért . :-)

Mindenbe bele lehet kötni , hogy miért nem jó .

 

Ezt írtad : " Nyáron eleve a bejövő hidegvíz is melegebb, egy zuhanyzás után az után fűtés kb. a törölközés idejéig tart. "

Lacivill meg ezt írta : " A lényeg, hogy 3kW, és 2,5liter /perc vizzel kezet lehet csak mosni, de zuhanyozni nem. "

 

Én meg azt írtam , hogy vegyen egy átfolyós vízmelegítőt , mert például 18 °C-os bejövő vizet 42 °C-ra tud felfűteni és akkor van készenléti 2,5 liter per perc . Te hány fokos vízzel zuhanyozol ?  Én jóval alacsonyabbal , aminél " akár " 4 liter is lehet percenként az átfolyás . Nekem a vízmennyiség ilyen helyzetben elég . Lehet , hogy a kérdezőnek is .

 

Múltkor meg az volt a baj , hogy a kérdezőnek olyan kérdése volt , hogy mi lesz , ha pang a víz a bojlerban , mert sokáig nem használja . Akkor meg a legionela volt a kifogás , holott több ezer bojlerban van napokig ugyan az a víz és alacsonyabb hőmérsékleten , mint az ajánlott .

 

 

 

Előzmény: smith (130421)
smith Creative Commons License 2024.08.25 -1 1 130421

A két eszköz nem összehasonlítható. Ennyi.
Már miért engedné le? Hogy megegye egy év alatt a korrózió?

Előzmény: peterch (130408)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.25 0 1 130420

Hát bizony, én például napkollektort vennék, ha már nyaralóznék.

Előzmény: Kapocska (130419)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.25 0 2 130419

Bizomány!

Csakhogy én példul pár tízezer forintért nem azért vásárolnék nyaralót,

hogy élvezzem a nomád életmód „előnyeit” ,nyaraláskor inkább kényeztetem magam ! :-)

(kiépítés meg van csak egy új bojler kell)

Előzmény: trebront (130418)
trebront Creative Commons License 2024.08.25 -2 1 130418

5 liter vízzel le lehet zuhanyozni (pl lakóautó, hajó, stb..).. és még akár marad is

Előzmény: Lacivill (130416)
cucu Creative Commons License 2024.08.25 -2 0 130417

Látszik, nem voltál még hadifogságban...

Előzmény: Lacivill (130416)
Lacivill Creative Commons License 2024.08.25 0 2 130416

A lényeg, hogy 3kW, és 2,5liter /perc vizzel kezet lehet csak mosni, de zuhanyozni nem.

Előzmény: peterch (130415)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -1 0 130415

Ismerem azokat a berendezéseket , Stiebel Eltron például .

Németországban nagyon sok lakásban az volt , ahol laktam . Vagy bojler , ami miután kihasználtad a meleg vizet , lekapcsolt és neked kellett aktiválni , hogy újra melegítse fel a vizet .

Előzmény: Lacivill (130414)
Lacivill Creative Commons License 2024.08.25 0 1 130414

Percenként akár 2,5 liter víz felmelegítésére is képes.

Na ezzel aztán lehet zuhanyozni. A komolyabbak 18-23 kW-os berendezések, de nem magyar piacra készültek.

Előzmény: peterch (130409)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.25 0 1 130413

Nem kell ezekkel a dolgokkal foglalkozni, nyomkodja a mínuszt, akinek ettől lesz jobb a napja. Még csak azt sem kívánom neki, hogy ez legyen a legnagyobb öröme.

Előzmény: sef_bacsi (130412)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.25 -1 0 130412

miért osztogatja?

Előzmény: peterch (130404)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.25 0 1 130411

Azért 3000W nem kevés, ki tudja, milyen drót van hozzá a falban.

Előzmény: peterch (130409)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.25 0 0 130410

Pontosan, a felsőre gondoltam leginkább, vagy valami hasonlóra mint a medencés napkolik.

Előzmény: Atis57 (130406)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -2 0 130409
Előzmény: Lacivill (130405)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -2 0 130408

Szia !

 

A lényegben ezt írja : " de nyáron melegben a zuhany is jó, szóval a kádat is valószínű hanyagoljuk vagy ritkán lesz használva. "

 

Szerinted a jelenlegi bojler és hozzá a többi fogyasztóhoz nincs elegendő áram ? A két helyre ilyen meg van durván 31és 50 ezer forint közötti árból . A bojlert majd mindig leereszti  ha elmennek onnan ? Mert múltkor meg a pangó víz volt a probléma . :-)

Előzmény: smith (130407)
smith Creative Commons License 2024.08.25 -1 1 130407

Ez kiszolgál kádat is megfelelő hozammal? Erőst csodálkoznék.
Akkor a mosogatóhoz és a mosdóhoz is tegyünk egyet-egyet? (mert ugye az elrendezést nem ismerjük) Annak az árából már lassan meg is van a bojler, pedig a villamos hálózat bővítését még nem is számoltuk hozzá.

Előzmény: peterch (130403)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.25 -1 0 130406

Szia!

 Pl ilyet a tetőre ; 

S egy kis szivattyúval átforgatni a vizet a  hőszigetelt tartály + e között.

Előzmény: JAMIE222 (130402)
Lacivill Creative Commons License 2024.08.25 0 2 130405

Vajon hány ampert kér?!

Előzmény: peterch (130403)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -2 1 130404

Ha már mínuszokat osztogatsz , akkor írd már le , hogy mi a gond az általam leírtakkal !

 

Persze , ha nem vagy gyáva !! :-)

Előzmény: peterch (130403)
peterch Creative Commons License 2024.08.25 -2 0 130403
Előzmény: Bofied (130395)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.25 -1 1 130402

Nyaralóra csinálnék valami házilagos napkollektort. Értsd, valami fekete csövet feltekernék buciba, vagy hordót a tetőre, esetleg sorba  is kötni a bojlerrel. Ha nincs ott senki hetekig, akkor meg leereszteni a vizet belőle.

Előzmény: Bofied (130395)
smith Creative Commons License 2024.08.25 -1 0 130401

50 literes bojler (15 évig egy Ariston, ami most adta meg magát, ment helyére egy Hajdu) csont nélkül kiszolgál 4 felnőttet.. A vezéreltet felejtsd el, egy nyaralóban fontosabb, hogy amikor odaérsz, áram alá helyezed, azonnal fűt és csinál meleg vizet.
Nyáron eleve a bejövő hidegvíz is melegebb, egy zuhanyzás után az utánfűtés kb. a törölközés idejéig tart.

Előzmény: Bofied (130395)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.25 -2 0 130400

De ha már 1x van vezérelt áram akkor azt érdemes megtartani. Nemde ?

Előzmény: Zöldár (130399)
Zöldár Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130399

  Az a kérdés a meleg víz termeléshez,hogy  24 órás / nappali,vagy  éjszakai áram/ vezérelt / van.

 

  Egy   24 órással lényegesen több melegvíz készíthető,mint a vezérelttel.

nappaliáramnál 24 x annyi kilówatóra nyerhető a mennyi a bojler fűtőszál teljesítmény. Pl. 1,5 kW -nál 24 x 1,5 az 36kWó. Átszámolható J -ba is.

 

 Amúgy nagy bojlerek kora lejárt.   120 és pl.a 200 litereseké.

 Az akkor volt gazdaságos amiko ra vezérelt fele volt a nappaliáramnak.

 

Ma már   kb. 2/3 -a a nappalinak,a vezérelt telepítése pedig túl drága.

 

Mondjuk szerencsés vagyok. Van32,5 A   24 órás és  vezéreltben pedig  kb. 20kW  /   4 x  4  16 A. /Még a hőtározós kályhák korából.

  

Előzmény: Bofied (130395)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130398

Egy aluradiátoros rendszerre acélllemez radiátort javasolni(főleg, ha nyitott a rendszer) nagy bátorságra vall.....

Előzmény: vdenes444 (130394)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130397

meglévőt

Előzmény: nixon70 (130396)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130396

Hali!

80 L- es elég lesz, mivel nyaraló és zuhanyoztok.

A meglévót azért kipróbálnám pld 55°C-ra állítva, hátha elég az is.

Előzmény: Bofied (130395)
Bofied Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130395

Sziasztok, vettünk egy nyaralót, ahol majd bojlert akarunk cserélni. Most egy 50 v 60 literes vmi régi olasz van fenn. A ház relatíve nagy, 3 hálószoba van benne, így 4-5 személy is elfér. Nade, mi 90%ban sztem 2en, max néha 3an fogjuk használni, és valószínű csak 2-4 napokra. van kád is, és bár én szeretek kádban fürdeni, de nyáron melegben a zuhany is jó, szóval a kádat is valószínű hanyagoljuk vagy ritkán lesz használva. 80 vagy 100 literesben gondolkodom. A 80 literes elvileg ugye 2 főre való. De sógorom azt mondja, ők szűken le tudnak zuhanyozni, 2 felnőtt 2 gyerek, a 80 literesből(a napelem miatt most a 80 literes villanyt használják..). Mondjuk mosogatásra nekik nem fogy mert ott mosogatógép van. Így akkor elvileg elég kéne legyen a 80 lityós is nem? Esetleg magasabb vízhőfokkal kikompenzálni..

nektek mi a tapasztalatotok?

 

vdenes444 Creative Commons License 2024.08.22 0 0 130394

Na közben be is futott a távhő válasza :D

 

"A leveléhez csatolt fényképek és a rendelkezésükre álló információk alapján javasoljuk, hogy a jelenlegi

hőleadó teljesítményével megegyező, acél anyagú radiátort szíveskedjenek felszerelni, amely
praktikusan például 6 bar nyomásfokozatú acéllemez lapradiátor lehet.


Ugyanakkor a kötés átalakítása szükséges hőmérséklet-szabályzós radiátorszelep beépítésével,
illesztve a meglévő rendszerhez (csővezetékek mérete, szelep kvs értéke).


További kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésére."

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.21 0 1 130393
Előzmény: sef_bacsi (130392)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.21 0 0 130392

Törlődött pár hsz ? Hol van az a hsz, amikor az Immergas karbantartásról kérdeztem ?

Előzmény: Kapocska (130391)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.20 0 1 130391

Tudhat az annyit egy szívószálon,de azzal nem lehet porszívózni .

Előzmény: Atis57 (130389)
cucu Creative Commons License 2024.08.19 0 1 130390

Nem.

Előzmény: Varek1 (130387)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.19 -1 1 130389

Sziasztok!

 

kicsit off;

 

A kinai akkus ,nyeles porszivókra 35kPa szivóerőt irnak.

 

Ha ezt átváltom "vizoszlop mm"-re  akkor 3,5m vizoszlop jön ki.

 

Az ipari porszivokra adtak meg 2m max 2,5m-t.(1000W feletti motorral, 230Vról)

 

Itt is a szokásos "kici kinai olcsón nagyot mond"  esete foroghat fenn?

 

Köszönettel.

peterch Creative Commons License 2024.08.19 -1 0 130388

Szia !

 

Bocsi én laikus vagyok és ezért nem értem ezt amit írtál . :-(

 

" Egy   1/2 "-os KPE  víznyomócsőbe beépítésre került egy golyós csap elzárónak."

" Valami műanyag zsinórral tömített. "

 

Ezt úgy értsem , hogy direkt a csőbe belecsavarta a félcolos csapot , aminek a meneteire gyéren tekert teflonzsinórt és az csöpögVagy KPE csőhöz való idomra tekerte rá ( vagy bele ) a csapot és az ereszt ?

 

Valami ilyen? : https://ontozeswebshop.hu/spd/IQE25X1K/KPE-atmenet-KM-25x1

Előzmény: Varek1 (130387)
Varek1 Creative Commons License 2024.08.19 0 0 130387

Üdv.!

 

  Egy   1/2 "-os KPE  víznyomócsőbe beépítésre került egy golyós csap elzárónak.

 

Sajnos a kötés szivárog.

 

 Kb. napi   1/2 liter.

 

Egy alátett tepsivel mérve.

 

Kb.  10 napja készült,akkor nem tűnt fel.

 A szerelő csak 2 - 3 hét után lesz elérhető.

Nem akarom után húzni. Valami műanyag zsinórral tömített.  Előfordulhat,hogy később csökken a szivárgás?

Vélemények?

Kössz!

nixon70 Creative Commons License 2024.08.19 0 0 130386

Hali!

 

B verziót javaslom, fokozatosan felfűtve 28°C-ról 38-40°C-ig.

A hőtágulás miatt kell valami ideiglenes tágulási tartály.

 

Előzmény: Hunfiu12 (130372)
lapar Creative Commons License 2024.08.18 -2 0 130385

Túl van ez lihegve kicsit.

2 db 65-ös szög is megtartja:-)

Mondjuk a kazán rezgését lehet, hogy hosszútávon nem tolerálná.

Előzmény: sef_bacsi (130382)
lapar Creative Commons License 2024.08.18 -2 0 130384

" és viszi magával a rajta lévő méregdrága lapot."

 

Nem ezért nevezik flexibilisnek a ragasztót?  Vagy akkor miafaszér' fizetünk többet?

Előzmény: Hunfiu12 (130377)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130383

Én 6(vagy 8)x100-as állványcsavarra szavazok még mindig.

Előzmény: sef_bacsi (130382)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.18 -1 0 130382

A fal vastagság 11 cm ebből 6cm lyukacsos tégla és 5cm ytong

szorosan csemperagasztóval egymás mellé ragasztva.

Előzmény: Gyurco78 (130381)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130381

Én a hosszú állványcsavarokat használnám, a hozzá való tiplikkel. De csak 2 csavarral lehet rögzíteni? Én amilyen kazánokat láttam, legalább 5 csavar fogta a keretet a falhoz.

Előzmény: sef_bacsi (130380)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.18 -1 0 130380

Az eszköztár a 30 kg-os kazán felszereléséhez:

 

f

Előzmény: sef_bacsi (130373)
trebront Creative Commons License 2024.08.18 -1 0 130379

miért akarod 38 fokban felfűteni?

én a nyomáspróbát sem csinálnám meg a betonszilárdulásig

Előzmény: trebront (130378)
trebront Creative Commons License 2024.08.18 0 1 130378

sima hőtágulástól nem repedhet meg, mert ugye úsztatva van, a falaktól eldilatálva.

a szilárdság és a betonacélháló vagy szálerősítés segít a húzóerő felvételén. a kalcidúr a kezdeti szilárdságot növeli meg, ezzel csökkentve a korai/GYORS felfűtésből származó egyenlőtlen hőtágulásból kialakuló repedéseket.

az egyenlőtlen hőtágulástól repedhet meg, ill azért mert nem az estrich középmagasságában van a cső.

a titok a lassú/fokozatos felfűtés.

de ha kristálypadló épül rá.. akkor várd ki a cementkötés idejét. utólagosan minden módszer csak "ráolvasás".

Előzmény: Hunfiu12 (130377)
Hunfiu12 Creative Commons License 2024.08.18 0 1 130377

Van benne mindenféle adalék, de az tudtommal nem segít azon, ha a hőtágulástól megreped valahol a beton és viszi magával a rajta lévő méregdrága lapot. De javíts ki, ha tévedek.

Előzmény: trebront (130376)
trebront Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130376

kalcidurt kellett volna használnod az estrichben.. de ez már csak utólagos tanács

Előzmény: Hunfiu12 (130372)
Hunfiu12 Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130375

Nem, ha ilyen egyszerű lenne, akkor azt tenném...

Előzmény: Capt.IQ229 (130374)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130374

Nem egyszerűbb kipakolni/átmászni a kacatokon és "megnyomni a gombot"?

Előzmény: Hunfiu12 (130372)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.18 -1 0 130373

Kazánt szerelnénk fel, kb 30 kg.

Immergas V Extra 12

 

 

Adott meglévő válaszfal: konyha és szoba között. Ez 6x20x40 cm-es téglákból lett építve . Ezek a téglák belül kör alakú üregeket is tartalmaznak. Mindkét oldala vakolr így a fal kb 8cm vastag volt.

Ezen eddig is volt egy kazán Renova Mini C12. az egyik tiplije már lógott mikor leszereltük.

A vakolat nem igazán tapadt erre a falra ezért tipliket felrakni nagyon nehezen lehetett mert kráteresedett, porhanyós vol a rossz vakolat.

Vakolatot levertük, felkerült rá , új hálós vakolat a konyha felőli oldalon, a szooba felőli oldalhoz nem nyúltunk.

Kb. 80 cm szélesen a kémény mellé 5cm vastag Ytong falat húztunk ráfalazva a meglévéő téglafalra.

Erre hálós erősített vakolat jött. Még nincs kész jön még 1 réteg vakolat.

 

Látszik felül a kéménycső, lejjebb már ott a kondenzvíz elvezető vége is.

 

Milyen dübel lenne? Szerintem a Fischer Duopower 10x50 csavar: Fischer FPS 7,5x95

 

Vagy vegyi dübel: Fischer VL 300 T és s 10x80 szitadübel.

 

Mindkettő van nekem.fal

Hunfiu12 Creative Commons License 2024.08.18 0 0 130372

Üdv mindenkinek!

 

Szeretnék tanácsot és/vagy véleményt kérni. Nemrég elkészült padlófűtést szeretnék felfűteni burkolás elött, viszont a kazánház tele van kacatokkal és szerszámokkal amik az építkezéshez kellenek szóval egyenlőre nem lehet a kazánt beüzemelni. Költözni lassan viszont kéne, ahhoz pedig kell minimum egy fürdőszoba burkolás. Azon gondolkodtam, hogy A) szerzek valami régi fég kazánt átberhelem pbgázra és kirakom az udvarra ideiglenesen becsövezve az osztóra, B) van egy 80l-es fekvő elektromos bojlerem amivel csak a fürdő és az előszoba körét, -mivel ezek nincsenek eldiletálva- kb 20m2-t felfűtenék valahogy. Jöhetnek érvek, ellenérvek, kevésbé hülye és köz/önveszélyes megoldások. Köszönöm.

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.16 0 0 130371

 

Előzmény: Capt.IQ229 (130370)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.16 0 0 130370

Sziasztok.

Belefutottam egy ilyen hosszabbítós csempeszelepbe. Sajnos picit csöpögött, szépen megjárattam, most jó lett.

Ha bontani szeretném hol szoktak ezek megdögleni?

Azt sejtem, hogy a falban vascsövön van a csempeszelep, ha ott gebasz van bontáskor és nem tudom visszaépíteni akkor durva csempebontás elé nézek.

Egyáltalán ha ezt kitekerem ebben van maga a csap is, vagy csak a csap szárát toldja ez.

Egyelőre amíg jó nem akarok hozzányúlni.

Pár éves a padlólap, csempe, kád, meg minden és a barbár vizesek átlósan a padló/kád alatt benthagyták a régi vascsövezést. Mikor megtudtam , majdnem agyvérzést kaptam. Anyám háza.

5 méter és 1-2 óra munkával kicserélhették volna az udvar felé legalább a fal vonaláig.

JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.16 0 1 130369

 A sárga szín miatt gyanakodjál máskor, hogy gázcsap, gázmenettel.

Előzmény: lapar (130367)
szunnnyogvár Creative Commons License 2024.08.16 -1 0 130368

Tolómérővel tudunk átmérőt,és menetemelkedést is mérni.

Pl:8,75 mm-ben 5 menet,akkor 1,75 a menetemelkedés.

Vagy nincs tolómérőd?vagy nem tudsz vele mérni?

Előzmény: lapar (130366)
lapar Creative Commons License 2024.08.15 0 1 130367

Nem foglalkozok.

A kerti csap aknájában kellett egy golyóscsapot cserélnem, ez meg volt épp itthon.

Csak nem ment rá a 3/4-es cucc. Mindegy, vettem egyet ötezeré'.

De, ha már ez itt volt, pálinkára is költhettem volna:-)

Előzmény: Bobbin (130362)
lapar Creative Commons License 2024.08.15 0 0 130366

Ha lenne fésűm...

nem lennék kócos :-)

Előzmény: szunnnyogvár (130364)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.15 0 1 130365

Köszönjük Emese... :D

Előzmény: sef_bacsi (130350)
szunnnyogvár Creative Commons License 2024.08.15 0 0 130364

Mérd meg a menetemelkedését.

Mindjárt,tudod a méretet.

 

Előzmény: lapar (130359)
Bobbin Creative Commons License 2024.08.14 0 0 130363

Az embereknek tegyél meg ennyi szívességet!

Köszi!

Előzmény: lapar (130359)
Bobbin Creative Commons License 2024.08.14 0 0 130362

Ne foglalkozz gázzal!!!!

Légyszí!

Előzmény: lapar (130359)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.14 0 1 130361

Szia!

 

Sztem gázcsapot --gázmenettel  kéne párositani.

 

A hozzáértők majd megmondják a méretét....

Előzmény: lapar (130359)
lapar Creative Commons License 2024.08.14 -1 0 130360

Esetleg valami speciális hollandi?

Előzmény: lapar (130359)
lapar Creative Commons License 2024.08.14 -1 0 130359

Üdv, Urak!

Ezen a golyós csapon .ilyen menet van?

A 3/4-es érdekelne. Nem megy rá a 3/4-es menet, de sűrűbbnek is látom.

belert Creative Commons License 2024.08.13 0 0 130358

Köszi, kipróbálom. Az tűnt furcsának, hogy mindkét csapgomb egyaránt meg van szorulva. Azt gondolnám, hogy ha bekövesedik, akkor az egyik pl. kicsit akad, a másik jobban, nem pedig teljesen egyformán nem mozdul egyik sem.

Előzmény: Atis57 (130357)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.13 0 0 130357

Szia!

 A gombok levétele után a burkolat is lejön .__S ki kell tisztogatni ! Nagyon szép" vastag zöld patina" akadályozhat meg a forgatásban . Ill. a kombinált gázsszelepet is meg kell járatni (a középső gomb ) 

Előzmény: belert (130356)
belert Creative Commons License 2024.08.13 0 0 130356

Sziasztok, van egy régi Vaillant gázos vízmelegítőnk, ami nem volt használva egy jó ideje, és a gáz nincs is begyújtva, de kipróbáltuk a csapot, és nem lehet elfordítani sem a hideg, sem a melegvíz csapot. Csak ki akartuk próbálni, hogy jön-e a víz, de megnyitni sem lehet a csapjait. Ennek mi lehet az oka? A vízcsapok el sem fordulnak, ha nincs begyújtva? Vagy valamit be kellene kapcsolni rajta valahol, hogy a víz folyjon?

 

Laikusként azt gondolnám, hogy ha a gáz nem is ég, akkor is hideg víznek legalább jönni kellene rajta.

 

 

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.13 0 0 130355

Loctite  3450 például.

De szerintem egyéb olcsóbb is megteszi.

De a legfontosabb a szélesen mélyre fémtisztára pucolás.

Előzmény: Zoli1985! (130353)
cucu Creative Commons License 2024.08.13 0 1 130354

Szia

Létezik két kompónenses vasat is ragsztó. Azzal meg tudod ragasztani. Olyan mint az araldit, csak ez fémhez van.

Én anno az autóm szívócsonkját ragasztottam meg vele, és 15 év után azzal adtam le a bontóba. 

Előzmény: Zoli1985! (130353)
Zoli1985! Creative Commons License 2024.08.13 0 0 130353

Sziasztok, van két öntöttvas radiátor aminél a képen látható könnyezés van.

Ezt lehet orvosolni speciális ragasztással vagy valamilyen eljárással a szétszedésen kívül?

 

Köszönöm a válaszokat.

 

Kapocska Creative Commons License 2024.08.13 0 2 130352

Csak azért ,mert szólásszabadság van ,semmi másért!

Előzmény: Atis57 (130351)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.12 0 1 130351

Szia!

 

 vajon miért?

Előzmény: sef_bacsi (130350)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.12 -4 0 130350

ezek így ránézésre kontárul lettek megcsinálva, nagyon csúnya munka

Előzmény: vdenes444 (130344)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.12 0 1 130349

Az a minimális folyás/csöpögés az idomnál pedig megszűnt...

C20NE Creative Commons License 2024.08.11 0 0 130348

Akkor ott nehéz dolga lesz egy PID szabályzónak, de akit nem zavar a lengés annak azért elfogadhatóan fog működni.

Előzmény: nixon70 (130343)
peterch Creative Commons License 2024.08.11 0 1 130347

Az a helyzet , hogy a radiátoroknak -15°C-nál is ki kell tudniuk fűteni a lakást legalább 20°C-ra . Mivel  enyhe telek vannak , így valóban túlméretezetteknek tűnnek a radiátorok . :-)

 

Ezért vannak a termosztatikus radiátorszelepek .  https://gepesz.hu/shop/detailed.php?termek=62766

Előzmény: vdenes444 (130346)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.11 -2 0 130346

Hát igen, ezért van felé lőve gondolom, hogy a fázósnak is jó legyen, aki meg inkább a hűvösebbet kedveli, annak marad a termosztatikus szeleppel kevesebb csinálás.

Előzmény: nixon70 (130345)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.11 0 2 130345

Olyan nincs, hogy mindenkinek jó.😀

Előzmény: vdenes444 (130344)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.11 -1 1 130344

Nyilván az optimális az lenne, hogy ha szelep se kéne, mert a távhő olyan meleget küld hogy az mindenkinek jó legyen. :)

 

Végül olyat vettem, ami elméletileg tud köztes állást is állítani a szelepnek, de a szelepen belül van a szabályzó algoritmus, tehát abba nem lehet beleszólni. Annyival lehet segítene rajta, hogy lehet hőmérséklet kompenzációt állítani rajta, tehát a Home Assistant a termosztát által mért értéket folyamatosan hozzá tudja igazítani a szoba másik pontján mért hőmérséklethez.

Azt gondolom, hogy most viszonylag alul méretezett radiátorokat vettem, tehát simán lehet hogy egész télen teljesen nyitva lesz a szelep, de imádnám ha kellemes 22-23 fok lenne egész télen a nélkül hogy nyitva kéne legyen az ablak egész télen bukóra...

 

Az is lehetne előny egy ilyen termosztátnál, hogy ha több napig távol vagyok, vagy akár csak napközben a munkahelyen, akkor visszaveszi pár fokkal a fűtést, de nyilván költségosztó híján ezzel az egésszel csak magamat szórakoztatom a minimális komfort/esztétika növelésen túl.

 

Ez lett egyébként a végeredmény:

Lakáskultúra díjat nem nyerek így se ezzel a vastag csővel, meg az ormótlan 1"-os szerelvényekkel, de azért nagyságrendekkel szebb látvány mint volt. :)

Előzmény: nixon70 (130343)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.11 0 1 130343

A külső hőmérséklethez az előremenő beállítást a távhő az igényeknek megfelelően beállítja..

Előzmény: C20NE (130341)
sef_bacsi Creative Commons License 2024.08.11 0 0 130342

épített Ytong előtétfal , 30kg-os kazán menne rá.

Milyen tiplivel érdemes felszerelni ?

C20NE Creative Commons License 2024.08.11 0 0 130341

Akkor itt marad a külső hőmérsékletre kompenzált módja, ez elkerülte a figyelmem.

Előzmény: peterch (130340)
peterch Creative Commons License 2024.08.11 0 1 130340

" Egyébként Főtáv a szolgáltató, Budapest 11. kerületről van szó. "

 

130195 hsz

 

:-)

Előzmény: C20NE (130339)
C20NE Creative Commons License 2024.08.11 -2 0 130339

Az öntanulás a kulcs! Az intelligensebb rendszerek az előremenő hőmérsékletével is számolnak/játszanak, hiszen opentherm-en keresztül maguknak állítják. Pl. a honeywell -nek is van ilyen, az 1%-os lépésekben nyitja-zárja a szelepeket 0-100% között és minden helyiségnek megtanulja az optimális beállításait.

 

Igazi katranc akkor lesz ha van egy PID szabályzásod és pl. a kazán egy külső hőérzékelő függvényében magának modulálgat aztán innentől a rendszer valahogy sosem találja el valahogy sose találja el.

 

-magánvélemény!-

Ez sokaknál addikcióvá válik és tized fokokért küzdenek mikor a valódi hőérzetben semmit sem számít +-0,5 Celsius fok.

Előzmény: peterch (130337)
_lala_ Creative Commons License 2024.08.11 0 0 130338

hőtechnikában elég az on-off szabályozás, mert itt nincs "tömeg/lendület" jellegű mennyiség

 

Hát, szerintem ez akkor van így, ha nincs érdemi tömege (hőkapacitása) az átvitelre használt közegnek. Pl. befúvott levegővel fűtesz. De mondjuk egy radiátoros fűtésnél ez már nem igaz, mivel a radiátor (meg a benne levő víz) érdemi hőkapacitással rendelkezik: te beengeded a 40-50-70 fokos vizet a radiátorba, és utána hiába zárod el a szelepet, az a hőmennyiség, amit a vízzel beengedtél, utána is fogja fűteni a szobát.

Előzmény: rezgaras (130336)
peterch Creative Commons License 2024.08.10 -2 0 130337

Szia !

 

Bocsi , hogy beleugatok a témába mint laikus !

 

Ha elég nagy a radiátor ( túlméretezett a helyiséghez képest ) , akkor akár egy PID-es vezérléssel ellátott mágnesszelep is jó lehet .

Mire gondolok ?

A PID-es vezérlés megtanulja , hogy a kért hőmérséklet esetében mikor kapcsolja le a radiátort a körről , hogy minél optimálisabban tudja tartani a kért hőmérsékletet ( a legkisebb kilengést okozva ) .

Előzmény: vdenes444 (130328)
rezgaras Creative Commons License 2024.08.10 -3 0 130336

Mi azt tanultuk szabályozástechnikából, hogy a hőtechnikában elég az on-off szabályozás, mert itt nincs "tömeg/lendület" jellegű mennyiség. Tehát ha a fűtést/hűtést kikapcsolod, nem melegszik/hül tovább a közeg. Vagyis a PID valójában fölösleges.

Előzmény: vdenes444 (130334)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.09 -1 0 130335

Én azt gondolnám, hogy egy normális öntanuló PID szabályzó meg tudja ezt ugrani, hiszen meg tudja figyelni, hogy adott beavatkozójelre (szelep állás változtatás), mi történik, hogyan változik a szoba hőmérséklete. Főleg hogy ha ezt külső hőmérővel nézed, nem a beépítettel a radiátor mellől.

Előzmény: Centi the real (130332)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.09 -2 0 130334

Nem, egy pár napja már nézegetem őket.

Az egész biztos, hogy van több is amelyik csak on/off. E mellett viszonylag kevés amiről egyértelműen kiderül hogy nem az, tehát a többinél nagyon utána kell nézni, hogy biztosan tudja-e.

Ez persze leginkább a 10-12 ezres kategóriára vonatkozik, ott van nagyon sok féle.

 

Vannak nagyon profik is, pl. a Danfoss Ally ahol manuálisan is szabályozható akár a szelep állása, ha külső PID szabályzót használnál.

Előzmény: Kapocska (130333)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.09 -1 0 130333

"hogy a legtöbb ilyen csak on/off szabályzást tud,"

 

Nem valami félreértés ez?

Előzmény: vdenes444 (130328)
Centi the real Creative Commons License 2024.08.09 -4 1 130332

Legtöbbször nincs is értelme automata szelepeknél a részben nyitott csapnak, mert két dolgot nem tud mérni (ami ahhoz kellene, hogy részleges nyitással is jól állítsa be magát):  a keringő víz hőmérséklete, illetve az áramlás sebessége (hővesztés a radiátor be és kilépő csapja közt)  
Amit kézzel állítasz, ott sem a környező hő  érzékelése után állítod kézzel, hanem a radiátor megfogdosása  és a hőérzeted után.  vagyis Te vagy a többszörös szenzor. 

Előzmény: vdenes444 (130328)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.08 -1 1 130331

Vagy szombaton megyek a gépért, vagy hétfőn, még lélekben kitalálom. Hétfőn több az idő bármit tennék (tovább van nyitva a bolt), úgyhogy szerintem az lesz.

Előzmény: nixon70 (130330)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.08 0 1 130330

Sikerült rápesszelni?

Előzmény: vdenes444 (130323)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.08 0 1 130329

A szelep-golyóscsap cafninál menetet tömíts.

Előzmény: vdenes444 (130327)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.08 -1 0 130328

Sokat nézegetek én is most Zigbee-s termo fejeket, hogy hozzá tudjam kötni az okos otthonhoz, és meglepődve tapasztaltam, hogy a legtöbb ilyen csak on/off szabályzást tud, tehát nem tudja pl. 50%-ra beállítani a szelepet ha ez az állás lenne optimális ahhoz, hogy állandó X fokot tartson.

Előzmény: nixon70 (130326)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.08 -1 0 130327

Igen, ha minden igaz felső elosztású.

 

Rajzoltam egy közcsavart is, ha nem is gyártatom már le (így hogy már megvannak a horganyzott szűkítők), de legalább megkérdezek 1-2 esztergályost, hogy mi költség lenne egy ilyen:

A radiátor felőli végén triviális hogy tud működni a tömítés, hiszen a gyári közcsavar is ilyen (bár az nem sík, hanem egy kis homorú vájat van a közcsavar vállában amiben ül a tömítés), illetve a tagok is így vannak egymáshoz szorítva.

Viszont a thermo szelep/golyóscsap felőli végénél nem vagyok biztos benne, hogy megoldható a dolog, hisz annak a vége nem feltétlen így lett kitalálva. Megoldható, hogy ott is tömítés legyen, vagy mindenképpen a menetet kellene tömíteni?

(A hossz azért ekkora, mert stimmelnie kéne a horganyzott szűkítő méretével, különben közelebb kerülne a radiátor a bekötéshez, annak meg a fali rögzítési pontok már nem örülnének. Zöldmezős beruházásnál a 47mm-es hossz jelentősen csökkenthető lenne.)

 

Előzmény: nixon70 (130324)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.08 0 1 130326

A herz tökéletes lesz.

Elektromossal Danfossal találkoztam, nem varázsolt el.......

Előzmény: 1kabo1 (130325)
1kabo1 Creative Commons License 2024.08.07 0 0 130325

2 csöves

Előzmény: nixon70 (130317)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.07 0 1 130324

Majd számolj be, hogy sikerült.

Látom az is kiderült, hogy felső elosztàsú a rendszer.

Előzmény: vdenes444 (130323)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.07 -1 1 130323

Az a terv, hogy reggel kibérlem újra a gépet, rányomok, és megnézem jó lett-e, ha nem, akkor még aznap vissza tudok menni egy fagyasztógépért, és így elég egy napra bérelni a pressz gépet.

Esetleg még le is tudom üríttetni a rendszert augusztus 15-ig, de jó lenne az a 36 ezret nem kifizetni.

 

Simán lehet az is egyébként hogy kibírná a kövi évi leengedésig a dolog, annyira kevés víz jön belőle, de félek így hagyni...

Előzmény: nixon70 (130321)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.07 -1 1 130322

Nem tudom hova rakhattam volna még. Én úgy tudom papíron a strangban meg az átkötőben nem lehet. Persze fel nem tűnne senkinek nyilván, de bárhova teszek, valamennyi kötés így is úgyis lenne az elzáró meg a régi csövek között. Erre nem gondoltam, hogy a presszes kötés - ráadásul az új szakaszon - nem lesz jó.

 

Annyival lettem okosabb, hogy legközelebb egy lapka WC papírral áttörölgetek minden idomot hogy biztosan nem folyik picit se, mert ha a visszatöltés napján szóltam volna, hogy baj van, ereszt a rendszer, akkor ott helyben vissza is eresztik ingyen és visszajönnek egy másik nap feltölteni.

Előzmény: Capt.IQ229 (130319)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.07 0 1 130321

Jó az elgondolás, próbálj meg azért előtte rápresszelni.

Komoly fagyasztógép kell ilyen dimenziónál......

Előzmény: vdenes444 (130318)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.07 0 0 130320

Mégis hová rakott volna elzárót?

A stangba és az átkötőbe nem lehet!

Előzmény: Capt.IQ229 (130319)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.07 -2 1 130319

Nem akartam beleszólni, mert el is vesztettem a fonalat, meg ehhez a távhős bypassos szarkaodásokhoz nemis értek, de most azért megkérdezem, hogy miért nemraktál kizárócsapokat ha már egyszer le volt erezstve és ürítve a minden.

Bármikor lehet bármi és ott állsz fejvakarva.

Előzmény: vdenes444 (130318)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.07 -1 0 130318

A 35 pressből, csak ezzel az egyel van a gond. Ebből is most délután kb. 3 csepp víz jött ki.

A naranccsal jelölt presszel van a gond, még csak ki se nagyon csúszhatott ebben a pozícióban:

A cső és az idomok FixTrend Steel Press rendszer, a pofa meg a gép meg Nussbaum volt.

 

Ha fagyasztani kellene, és a két zöld pontnál csinálnám, akkor a kanyar miatt biztos nem tud kicsúszni a dugó. Jó elgondolás ez?

Előzmény: nixon70 (130316)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.07 0 0 130317

Hali!

 

Egycsöves, vagy kétcsöves a rendszer?

Előzmény: 1kabo1 (130310)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.07 0 1 130316

Presszeld át myugodtan, ha jól szerelted, a hozzávaló pesspofával.

Keringtetés nincs fűtési idényen kívül, úgyhogy lehet fagyasztani. Meg kell várni az időt, előbb bontani hollandit óvatosan, hogy tényleg sikerült a fagyasztás.

Előzmény: vdenes444 (130309)
arpo77 Creative Commons License 2024.08.07 -1 0 130315

Sziasztok! Jelenleg Q3 fali termosztátjaink vannak. 2 évesek. 2 már nem mér jól. Gondolkodom cserében. Mi lehet életképes alternatíva, ami nem horror áron van? Falba nincs ott 220, viszont be van csövezve a padlóérzékelőnek a hely. Remeha Avanta 28C a kazán, 4 zóna és 12 kör van. Köszönöm a válaszokat előre is!

Centi the real Creative Commons License 2024.08.07 0 1 130314

A radiátorszelep mechanikus, és erre megy rá a forgatógomb, vagy a thermofej, vagy az elektromos thermofej. (ebből ugye van olyan is ami okosotthon kompatibilis.)

Nekem Herz szelepeim vannak, nincs velük gond (16 db)   A thermofejek általában 30mm-esek, régebbi szelepekből van 28 mm-es is, olyat nem érdemes már  venni, lehet, hogy már nincsenek is forgalomban 

Panellakásnál szerintem nagy jelentősége nincs az állíthatóságnak, egyszer belövöd az arányokat, és  marad abban a pozicióban évekig.  Nálam is így volt 10 évig a másik lakásban. 

Figyelni kell, hogy a szerelpre a thermofejnél legyen meg minden apró illesztési adapter, bosszantó, ha egy 3 mm-es kis pöcök miatt nem működik.

Előzmény: 1kabo1 (130310)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.07 -1 0 130313

Ilyenkor nyáron is megy amúgy a keringetés?

 

Ha nem megy, és csak fel van töltve vízzel, akkor ha jól sejtem lehet fagyasztással szerelni a rendszeren, nem kell szólni a főtávnak, hogy állítsák le a szivattyút.

Előzmény: vdenes444 (130309)
trakisbandi Creative Commons License 2024.08.07 0 1 130312

Igaz, az ördög nem alszik. (kaptál egy + )

Előzmény: Kapocska (130311)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.07 0 2 130311

Persze ha minden a szabvány és minőségbiztosítás alapján lenne megszerelve

és úgy is marad akkor nem lenne az a tapasztalati helyzet , hogy esőben leold a FI .

„Kicsi rá az esély,” de van v. arra ,hogy az okozott körülmények előidézik.

Nyilván a megoldás v. tapasztalat nem a klaviatúra mellől fog megszületni.

(nem kell hozzá leválasztó trafó)

Előzmény: trakisbandi (130308)
1kabo1 Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130310

Sziasztok!

 

Radiátor csere előtt állok. (Panel lakás, 1 db radiátor)

Úgy néz ki megvan a szakember is és a radiátor is meglesz.

A kérdésem az hogy milyen termosztatikus szelepet érdemes venni ami megbízható és hosszú ideig nincs vele gond?

Én néztem már az elektromosakat is (mert az tetszene) de nem olvastam túl jókat. Mi az itteni szakértők véleménye?:))

Köszi:)

vdenes444 Creative Commons License 2024.08.06 -1 0 130309

Ma meg volt a fűtésrendszer visszatöltése a Főtáv által, viszont most este vettem észre, hogy az egyik 90 fokos könyök egyik végénél csöpög a víz... :(

 

Nem nagyon, kb. 5-10 csepp víz volt eddig egész nap. Viszont ha letörlöm, határozottan jön helyette új.

Van esély ezt javítani ha megnyomom újra a géppel, vagy teljesen esélytelen, és vissza kell bontani?

trakisbandi Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130308

Nem csak neked címeztem, bocsánat.

 

Viszont nem tudom elképzelni, hogy az eső lehet reális tényező.

A szomszédom "egyszercsak" megkeresett, hogy nem megy a kondis kazánja (megnéznéme?)

Persze. Szifonja el volt dugulva, mert a karbantartásra eltett lóvé eltűnt.

Az égéstér félig volt vizes trutymóval azért nem volt szikra, mert az elektródák vízben álltak.

Mivel a ZÁRT ÉGÉSTÉR tényleg hermetikusan zárt ezért egy csepp víz, vagy gáz nem került ki belőle a lakótérbe. Tudom vannak idősebb berendezések meg miegymás, de szerintem az eső esélytelen.

Ott valami más gebasznak kell lenni. Te is említetted a leválasztó trafót ami után van minden elektromos "kacat" .A leválasztó táp trafó ami föld függetleníti a rendszert az viszont a belső lakó térben van .

Pl: a pirossal bekeretezett rész az (elméletileg ) hermetikus "kondenzációs rész" . A mi alatta van az az elektronika leválasztóval stb-stb. Ott van a szifonja is a kazánnak, ha eresztene akkor lehetne "gebasz", de az már csak feltűnt volna a kérdezőnek, ha derékig tocsog a vízben a kazánja előtt.

 

Előzmény: Kapocska (130307)
Kapocska Creative Commons License 2024.08.06 0 1 130307

Kaptál egy mínuszt,mert nem olvasol figyelmesen.

Előzmény: trakisbandi (130305)
C20NE Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130306

Amíg a kazánban a szifon nincs eldugulva semmi gond nem lehet, ha eldugult akkor áll a víz az égő terében és ott már kijuthat oda ahová nem kéne.

 

-nyilván elmélet, látni kellene!-

Előzmény: trakisbandi (130305)
trakisbandi Creative Commons License 2024.08.06 -1 0 130305

Ugye csak vicceltek ?

A kondenzációs kazánból van kondenzátum elvezetés, A füstgáz elvezetésnek a készülék felé KELL hogy lejtsen, hogy a folyadék vissza tudjon folyni a készüléken keresztül a kiépített elfolyóba. Nem maradhat a készülékben. Tehát normál üzem közben is van folyadék a kondenzációs kazán égésterében, mit okozhat néhány csepp eső ami belepottyan ?

Előzmény: Kapocska (130303)
cucu Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130304
Kapocska Creative Commons License 2024.08.06 0 1 130303

Kicsi rá az esély ,mert a "kipufogónak" van gyűjtője a beszívó is is "zárt" (fönt azért illik rá egy szoknya).

Takard be fóliával a bemenő 230V-os részt (ellenőrzés címen) a trafó utáni dolgoknak nincs visszahatása a FI-re.

Előzmény: kapus85 (130299)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.06 -1 0 130302

Szia!

 Én inkább a fém csövek irányából keresgélnék (viz, gáz, fűtés de még a kábelTV koax is lehet-ne)

S ezeket mérve a villanyórádnál lévő PEN bontás+földelési ponthoz képest , valamint egy mindentől kb 20m lévő külön földeléshez is ?

Előzmény: kapus85 (130299)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130301

Szia!

 

Ilyennel még nem találkoztam.Elég kicsi az esélye.

 

Akkor lenne esélye ha ; a becsurgó viz eláztatna  --ventillátor motort v. elektronikát + a földelt fémrésszel is érintkezne.

 

Persze  az 1/100 000 esetből --ki lehet fogni azt az egyet is.

Előzmény: kapus85 (130299)
cucu Creative Commons License 2024.08.06 0 0 130300

Üdv

Erre nem lehet válaszolni. Minden ilyen "FI-s" esetet külön meg kell vizsgálni.

Én amúgy azt mondom, hogy nem hinném...

Előzmény: kapus85 (130299)
kapus85 Creative Commons License 2024.08.05 0 0 130299

Sziasztok! Lehet iszonyatosan nagy hülyeség,amit szeretnék kérdezni, de már más nem jut eszünkbe rengeteg hibakereses után: a kondenzációs kazán kéményen keresztül ( felül nyitott) esőben folyhat vissza víz a kazán felé, ami okozhat fí relé leoldást? Köszi,ha válaszolsz.

cucu Creative Commons License 2024.08.05 0 1 130298

Nem gáz, csak úgy nem jó.

Annyi legyen, amennyi az előírás.

Előzmény: vdenes444 (130297)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.05 -1 0 130297

Az mennyire gáz, ha az 1"-os megapress idom 2-4mm-el kijjebb van mint az eloirt betolási mélység?

Pont ennyivel nem fér el a gép a padlónál.

Ahogy nézem az alján van minden tömítő/mechanikai elem, az utána következő kb 1,5 centiben nincs már semmi. Ha csak nem az adja a stabilitását a dolognak hogy a cső beér teljesen.

 

Másik opció hogy megkérdezem a helyet ahonnan béreltem, hogy van-e nekik 1"-ra a csipeszes verzióból.

cucu Creative Commons License 2024.08.05 0 0 130296

Mivel ezeket nem lehet javítani, ebből gondolom, hogy amit mondasz, azt sem lehet kivenni belőle. 

(Bár nem teljesen értem a kérdésedet...)

Előzmény: Jecke (130295)
Jecke Creative Commons License 2024.08.05 0 0 130295

Az összes normális gyártó (kludi, grohe, Schell,....) kombinált szelepben van ilyen....ki lehet ezt szedni belőle? Estleg más megoldás? 4 helyen kellene ezt beépítenem, egyeszerű megoldást keresek. 

 

Köszönöm a tanácsokat. 

Előzmény: _lala_ (130294)
_lala_ Creative Commons License 2024.08.04 0 1 130294

Ha ez a szempont, akkor vegyél olyat, amiben nincs ilyen.

Előzmény: Jecke (130293)
Jecke Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130293

Sziasztok, víztelenitéshez (víz leengedeshez) tennék be egy kombinált sarokszelepet. Schell comfort Kombi szelepben azonban van visszafolyas gátló. Jól sejtem, hogy akkor ez csak gravitáció hatására nem fog nyitni? Kiszedhető ez vajon?

Előre is köszönöm a segítséget 

nixon70 Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130292

Igazad van!

Előzmény: Atis57 (130291)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.04 0 1 130291

Szia!

 Igaz --de a mai "univerzális szagemberek "szinvonaal; A Flex mindent vág, --csempe, gipszkarton, fa!!!, kábel stb.

Előzmény: nixon70 (130290)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130290

Akkor is, na!😁

Előzmény: Syracusa (130289)
Syracusa Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130289

Ajándék ló. :)

Előzmény: nixon70 (130288)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130288

Barbár munka.....☹️

Előzmény: Syracusa (130286)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130287

Ezek jók lesznek, flexi csatlakozóval.(10 mm fix külső, 3/8" hollandis)

Előzmény: Syracusa (130285)
Syracusa Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130286

Előzmény: Syracusa (130285)
Syracusa Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130285

Nem, mosdókagylóval együtt jöttek, egy részük levágva. Ami gáz, mert marha jó csapok.
Szerintem veszek első körben pár "tömszelencés hollandert" és meglátom - bár lövésem nincs, mi a normális neve, mert biztosan nem ez -:

Előzmény: nixon70 (130284)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.04 0 0 130284

Hali!

Tömszelencés csatlakozókat nem adtak hozzá?

Előzmény: Syracusa (130283)
Syracusa Creative Commons License 2024.08.04 -1 0 130283

Tudja valaki, hogy a gyárilag merev csővel szerelt Grohe csaptelepek csöveit lehet-e flexire cserélni valahogyan?
Adományként jött tizenpár használt, régebbi, de igen jó állapotú darab egy mérsékelten finanszírozott gyermekjóléti intézménybe, de ezzel a szerelvénnyel nem lehet bekötni egyiket sem. Egyrészt rövidek, másrészt megtörnek hajlításkor.

A csövek fent enyhén peremesek, egy két csavarral rögzített műanyag idom szorítja be őket a csaptelepbe, a sarokszelepre érkező végük egyenes. Menet nincs sehol.

Ezzel vajon érdemes próbálkozni?

 

Kép perpill nincs, véletlenül töröltem... :/ holnap tudok felrakni.

Palási Creative Commons License 2024.08.03 0 0 130282

 Hasonló a problémám nekem is.

 

Ezek a csempeszelepek idővel elvízkövesednek.Vagy nem zárnak vagy nem eresztik át a vizet. 

Van nekem vagy  5 -6 db.

 

 Általában átengedik a vizet bő vízhozammal. Kivéve egyet aminél már csak csordogál a víz  félliter / perc, az nagyon gyenge hozam.

Már a kézi mosogatáshoz sem elég.

A bemutatott szerszám...egy jó masszívnak tűnik.Nevezik svédfogónak vagy csőfogónak is.

 

 Egyébként ha  2 -3 évente egyszer  megmozgatják ezeket a csempeszelepeket,  akkor  működik.  Sokáig. Nekem vannak 44 évesek és  40 évesek is.

 

Egyedül egy  kazántöltésnek használatos vízkörnél  van működő képes csempeszelepem.A   44 éves szériánál kb. 35 éve nyitottam -zártam és ez még kézzel is működtethető.

 

Ez a már alig működő  csempe szelep egy kis vízmelegítő előtt van.

Ennél  napi 15 nyitás zárásnál a 44 év alatt 241 ezer átfolyás  történik. Naná hogy elvízkövesedett.

 A többinél lényegesen kevesebb a használat(mosógép,kádtöltő és WC tartály előtti  csempeszelepek. Naés  ezen vízkör előtt van még egy   közös elzáró...kb.15 évesek.

Tehát  vízaknánál  a mérő előtt és után egy egy   elzáró -golyóscsapok --majd a különféle  vízkörök előtt is egy egy elzáró... általában  golyós csapok.

Előzmény: cucu (130279)
cucu Creative Commons License 2024.08.02 0 1 130281

Egyszer kell elzárni, utána valszeg működni fog! 

(Ha el nem törik, de az ritka.)

Előzmény: Kullo Leee (130278)
cucu Creative Commons License 2024.08.02 0 0 130280

Előzmény: Kullo Leee (130278)
cucu Creative Commons License 2024.08.02 0 0 130279

Normális fogóval megfogva el fogod tudni zárni! (Vízpumpa fogónak mondják..)

Előzmény: Kullo Leee (130278)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.02 0 0 130278

Valószínű így történhetett, de miért nem javították meg annak idején  ?!?!?!  Örülök ,hogy meghagyták nekem ezt a feladatot :)

Köszönöm még egyszer, aki a témával kapcsolatban írt.

Előzmény: _lala_ (130277)
_lala_ Creative Commons License 2024.08.02 0 1 130277

Azért van elkopva, mert próbálták elzárni, és nem jött össze. És küzdöttek valami random fogóval...

Ezek a csempeszelepek idővel elfáradnak, gondolom a vízkő megteszi a jótékony hatását, és nem tudod rendesen elzárni.

Előzmény: Kullo Leee (130276)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.02 0 0 130276

Áááá ,el van kopva a ricni .Nem kínlódok vele ,kap egy sarokszelepet .

Előzmény: cucu (130274)
cucu Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130275

Mi a probléma, nem zár?

Előzmény: Kullo Leee (130270)
cucu Creative Commons License 2024.08.01 0 1 130274

Azt kérdezi, hogy zár rendesen, nem ereszt át? El tudod zárni vele, általa a vizet?

Előzmény: Kullo Leee (130272)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130273

Most egy ilyen sima horganyzott elemet néztem ki egyelőre, de aztán valszeg marad is ez örökké:

https://www.megatherm.hu/horganyzott-temperonteny-szukito-1-3-4-b-k

 

Az 1"-os belső menetbe megy a szelep/golyóscsap hollanderes vége, a 3/4"-es külső menet meg megy a gyári balos 3/4"-es végdugóba.

Előzmény: nixon70 (130266)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130272

Nem értem ,mire gondolsz pontosan ?

Előzmény: nixon70 (130271)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130271

Ki is zár?

Előzmény: Kullo Leee (130270)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130270

Összeállt a kép ....

Köszönöm nixon70 és cucu ,hogy válaszoltatok .

A flexcső vége nincs benn a falban ,csak a kép csalóka.

Még annyi a kérdés ,hogy sarokszelep (esetleg + toldóval ) megoldhatom a problémát ,ugye ???

 

cucu Creative Commons License 2024.08.01 0 2 130269

Azért akad itt más gond is.

Befalazták a flexibilis cső végét, én azt is letisztáznám. 

Kívülre tenném a csatlakozást toldóval.

De ez már több, mint vízkötelenítés.

Előzmény: Kullo Leee (130264)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 130268

Hali!

Zárás irányba mozdul a fekete?(úgy ,hogy tekeredik vele a fehér közepe)

Előzmény: Kullo Leee (130264)
cucu Creative Commons License 2024.08.01 0 2 130267

Igen, az az elzárója. A fekete.

Előzmény: Kullo Leee (130264)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 130266

Az nem gond, ha a radiátorba van közvetlen a szűkítő.

Ha esztergáltatsz, az anyagválasztásra figyelj az elektrokémiai korrózió miatt.

Előzmény: vdenes444 (130263)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130265

Kicsit keresgettem ..... ezt lenne a csempeszelep ??? mármint a maradványai :(

Előzmény: Kullo Leee (130264)
Kullo Leee Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130264

Sziasztok

 

Bojler vízkőtelenítés előtt állok .

El kellene zárnom a vizet,leszedtem a piros fedélszerű valamit ,aminek semmi funkciója nincs ,csak egy fedél .

A fedél alatt mi lehet ez ??? olyan mintha gyorscsatlakozó/kuplung lenne.

Esetleg  ez lenne az elzáró szelep ,csak már szétbarbárkodták ?

Látott már valaki hasonlót ?

 

vdenes444 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 130263

Köszönöm, akkor ez lesz.

 

A későbbiekben lehet utána kérdezek, hogy mennyibe kerülne esztergáltatni egy 1"/1", jobbos-balos, BK közcsavart. :)

Előzmény: nixon70 (130262)
nixon70 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 130262

"Ami biztosan tud működni, az a gyári fúrt dugó, ami az 1"-os balos menetből csinál 3/4"-os jobbos menetet, és ide egy szűkítővel már be tudom rakni a szelepeket, de elvesztem az előnyét annak, hogy eddig minden egy colos volt."

 

Ez lesz a megodás.

A tagosító közcsavar+ karmantyú kombó nem lesz jó.

Előzmény: vdenes444 (130261)
vdenes444 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130261

Arra mi a megoldás, hogy nekem bal oldalról kéne bekötni a radiátort, ahol ugye balos az 1"-os menet, tehát nem tudom a szelepet/golyóscsapot közvetlenül becsavarni? :)

 

Ami biztosan tud működni, az a gyári fúrt dugó, ami az 1"-os balos menetből csinál 3/4"-os jobbos menetet, és ide egy szűkítővel már be tudom rakni a szelepeket, de elvesztem az előnyét annak, hogy eddig minden egy colos volt.

 

A másik, amiben nem vagyok biztos hogy jó-e, az egy tagosító közcsavar, ez csinál az 1" balos belsőből 1" jobbos külsőt, erre egy 1"-os karmantyú, és ide már mehetnek a szelepek.

JAMIE222 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130260

Ebben az a szép, hogy én nem találtam rá gázszerelőt, pedig kifizettem volna a lehúzást. Így most gáz kuka.

Előzmény: Atis57 (130259)
Atis57 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 130259

Szia!

 

---Mi az oka hogy az óra után kpe cső kell a házig?---

 

A legfontosabb  műszaki ok; Nem működne a lehúzás ! 

Előzmény: Dave_407 (130257)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.08.01 -2 1 130258

Ha még nem szedetted le akkor MENEKÜLJ. Keress valakit aki megcsinál EZT_AZT gázművek NÉLKÜL.

B verzió, rakass hőszivattyút. Annak csak egy kanóc kell és megy.

Számolj, gondolkodj.

Az előkerti csőmizéria lesz a legkisebb gondod, ha a gázt erőltetnéd.

Részvétem.

Előzmény: Dave_407 (130257)
Dave_407 Creative Commons License 2024.08.01 -1 0 130257

Sziasztok 

 

Fűtés korszerűsítés lesz.

Új gazterv.

Eon órát leveszi.

Az óra az első kertben. Vascső az utcán,óra, vascső 

a házig és vas a házban.

 

Mi az oka hogy az óra után kpe cső kell a házig?

Új mérő hely kell és a vasra nem kötnek vissza a haz felé..

 

 

 

vdenes444 Creative Commons License 2024.07.31 0 1 130256

Mondjuk így hogy jó ez a szelep, szerencsére nem kell megvegyem a golyóscsapot ideiglenesnek.

Előzmény: nixon70 (130254)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.31 0 1 130255

Csak hogy meglegyen a topicban ha más később keres ilyesmit, a székesfehérvári távhő szolgáltatónak van egy egész korrektnek tűnő leírása a radiátor cseréről különböző rendszerekben:

https://www.szepho.hu/_upload/editor/MUSZAKI_ES_ENERGETIKAI_O/Tajekoztato_radiator_cserehez_2023_06_29_v1.pdf

nixon70 Creative Commons License 2024.07.30 0 1 130254

Semmi gond a golyóscsappal, javasolja többek között fűtésre is.

Jó lesz az Oventrop.

 

Előzmény: vdenes444 (130253)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.30 0 0 130253

Gázra való csapot találtam, ami jó anyagra meg hosszra is:

https://www.megatherm.hu/ProductDetails.aspx?pid=5824

Gondolom az nem jelent problémát, hogy gázra való.

 

Közben kiderült, hogy ahol vettem az egy szem Oventrop AZ H szelepet, rendelni sem tudnak majd mégegyet, mert megszűnt a gyártása teljesen, úgyh muszáj lesz másikat keresni amúgy is.

Amit találtam raktáron az az A széria, arra is azt mondja az Oventrop, hogy nagy átfolyású, nem tudom ez jó lehet-e nekem esetleg, ahogy nézem hasonló paramétereket tud mint a régi AZ H széria. De pl. elmarad bőven a Danfoss RA-G25-től:

https://www.oventrop.com/en-GB/productssystems/articledetails/1181108

Kvs=3,30, kv/2K=1,10

 

A Danfoss RA-G25 az Kvs=4,58, kv/2K=2,27

Előzmény: nixon70 (130252)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.30 0 1 130252

Esetleg 1"-os krómozott csaphosszabbítót, ha találsz...

Előzmény: vdenes444 (130238)
motorbubus Creative Commons License 2024.07.30 0 0 130251

Önszabályzó fűtőkábel+ csőhéj.... 

Arra viszont érdemes gondolni, hogy a megfeleő teljesítményű fűtőkábelt válaszd hozzá.... mert lehet, hogy nem lesz többé szükséged vízforralóra.... :-) 

Előzmény: Pyres7 (130250)
Pyres7 Creative Commons License 2024.07.30 0 0 130250

Sziasztok!   Igen a külső falba -60 - cm vastag lenne bevésve és egy elektromos melegítőt tennék rá ami bizonyos hőmérséklet alatt automatikusan bekapcsol. A külső szigetelést max.azon a helyen tudnántudnánk egyelőre megoldani,nem tudom az segítene-e.   Köszönöm a válaszokat mindenkinek!

emts Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130249

Jó estét kívánok, az enyémen nem találtam számot, cikkszám szerint a mofém katalogusban egy 10-es van benne. A mester emlékeim szerint 2.5 fordulatot tekert, azért emlékszem mert nekem kellett ellen tartani egy francia kulccsal a fölötte lévő szerelvényen és a csap nehez fért el.

Előzmény: Capt.IQ229 (130244)
kiggyo Creative Commons License 2024.07.29 0 2 130248

Ha úgy érted hogy a ház falába belevésed, és a házfal később kap hőszigetelést akkor semmi gond, hiszen a hőszigetelő burkon belül kerül. A ház falának külső síkja, ahol a cső van sohasem kerül fagypont alá.

 

Annyira érdemes figyelni hogy rusnya suhogó hangja tud lenni a csőnek, és előfordulhat hogy a szobában hallatszani fog. Válassz olyan csövet aminek alacsony a belső súrlódása (pl. 5 rétegű műanyag a KPE helyett), nagy keresztmetszetűt hogy lassan áramoljon benne a víz, és rakj rá valami rendes csőhéjat (armoflex, EPDM) ami a hangot szigeteli valamennyire.

Előzmény: Pyres7 (130245)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130247

Külső fali hőszigetelés nincs tervben?

Előzmény: Pyres7 (130245)
motorbubus Creative Commons License 2024.07.29 0 1 130246

Esetleg kiegészítő csőfűtéssel talán... 

Akármilyen szigetelés van rajta, ha nem áramlik benne a víz.... és persze elég hideg van, elfagy. 

Előzmény: Pyres7 (130245)
Pyres7 Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130245

Sziasztok!  Egy kis segítség kellene. A vízvezetéket újra kell bevezetni S egy részét 2.5 m-t a ház külső falában tudnánk elvezetni. Ha valamilyen hőszigetelést alkalmazunk van esély hogy nem fagynak el?  Köszönettel 

Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130244

A felső részénél oldalt nézd meg milyen szám van beleöntve a házba a kis lelapolásban.

Abból okosabbak leszünk.

Előzmény: emts (130242)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130243

Nem számoltad meg hány menetet tekertetek be?

Van olyan KB mofém csap amin csak 5 menet van összesen. De van amelyiken 7-8-9 is van.

Előzmény: emts (130242)
emts Creative Commons License 2024.07.29 0 0 130242

Nagyon köszönöm. Becsavarasnál teljesen stabil volt, szorult is, vízpumpa fogóval huztuk, franciakulccsal kell ellentartani

Előzmény: cucu (130241)
cucu Creative Commons License 2024.07.28 0 0 130241

Én úgy szoktam, hogy tömítés nélkül megnézem, meddig lehet betekerni. Aztán ahhoz mérem a végleges helyzetét. 

Ezek a gázos menetes cuccok egyébként direkt kónuszosak, a biztosabb illesztés miatt. Szóval nem olyan a menet, mintha vízet szerelnél.

Szerintem jó lesz az úgy. 27mBar a nyomás, azt bírnia kell.

De te érezted, amikor betekerted, hogy elég stabil-e....

Előzmény: emts_ (130240)
emts_ Creative Commons License 2024.07.28 0 0 130240

Sziasztok, gázcsap és cső csere volt, az lenne a kérdésem, hogy a csap menete kb félig van benne az előző szerelvényben (loctite tömítés). Van erre estleg valamilyen szabvány, hogy milyen mélyen kell összerakni a szerelvényeket? Köszönöm szépen.

programmmer85 Creative Commons License 2024.07.28 0 0 130239

Ha lesz a rendszerben egy nagyobb (76x430mm) hidraulikus váltó, szükséges lehet még ezen felül mikrobuborék leválasztó, esetleg iszapleválasztó? A hidraulikus váltóban az áramlás lelassul iszapleválasztó is ezt csinálja, a mikrobuborék leválasztóban lehet van több extra felület ami segíti a kiválást. Van a hidraulikus váltóban is egy terelő szita középen. 

vdenes444 Creative Commons License 2024.07.28 0 0 130238

Szerencsére megnéztem a gyártói adatlapját is annak a golyóscapnak amit kinéztem, és kiderült, hogy a kereskedőnél el van írva, még sem 125 mm a hossza mint a - leendő - radiátorszelepnek. Így tüzetesebben megnézve kisebb a választék mint gondoltam.

Ha jól sejtem a hasonló kivitelt kerülni kellene, mert az alu radiátor nem fogja szeretni:

És ilyen lenne a jó:

 

Előzmény: nixon70 (130210)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.27 0 1 130237

"Semmilyen. Fémesen tökéletesen tömít. Szutykos ne legyen.(én egy kis szilikonzsírral be szoktam kenni)"

Ohh, akkor ezért nem volt hozzá gyárilag tömítés. :)

 

"Milyen típust sikerült rendelned?"

Biasi LBA 500-at ami ajánlottál.

Előzmény: nixon70 (130236)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.27 0 0 130236

"Én egyelőre rendeltem egy 500 magas 10 tagosat a nappaliba (18nm plusz 5nm amerikai konyha, plusz folyosó), illetve egy 5 tagosat a hálóba (12nm).

A nappaliba a 10-es volt a legnagyobb egybe, a hálóba meg az 5-ös után csak 8-as lett volna, az meg már lehet sok lenne. Idén télen kiderül jövőre kell-e még venni hozzá."

 

Milyen típust sikerült rendelned?

Előzmény: vdenes444 (130232)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.27 0 1 130235

"Elhoztam az egyetlen 1" nagy áramlású szelepet amit találtam raktáron budapesten, hát elég kicsi a lyuk benne a szelepnél, biztosan jó lesz ez?"

 

Biztos.

 

"Illetve tömítés nem volt a csomagban, erre a kúpos hollander csatlakozásra milyen tömítés való? Sima lapos 1"-so gumi, aztán majd odalapul?"

 

Semmilyen. Fémesen tökéletesen tömít. Szutykos ne legyen.(én egy kis szilikonzsírral be szoktam kenni)

Előzmény: vdenes444 (130232)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.07.27 0 1 130234

Ahhoz, hogy az alu ne lötyögjön a műanyagban és rajta ott van egy-egy ragasztó RÉTEG.

Így jön ki az 5 réteg.

Előzmény: Monito (130233)
Monito Creative Commons License 2024.07.27 0 0 130233

Sziasztok!

 

Azt tudja valaki, hogy az ötrétegű cső mitől 5 rétegű, amikor csak három réteg látható? A teflon, az alumínium és a fehér műanyag.

vdenes444 Creative Commons License 2024.07.27 0 0 130232

Elhoztam az egyetlen 1" nagy áramlású szelepet amit találtam raktáron budapesten, hát elég kicsi a lyuk benne a szelepnél, biztosan jó lesz ez?

Illetve tömítés nem volt a csomagban, erre a kúpos hollander csatlakozásra milyen tömítés való? Sima lapos 1"-so gumi, aztán majd odalapul?

 

Más is cserélt most radiátor úgy látom, a tárolóban van már bontott belőle, ott volt a kisebbiken is adattábla, az 8/2-t ír.

Én egyelőre rendeltem egy 500 magas 10 tagosat a nappaliba (18nm plusz 5nm amerikai konyha, plusz folyosó), illetve egy 5 tagosat a hálóba (12nm).

A nappaliba a 10-es volt a legnagyobb egybe, a hálóba meg az 5-ös után csak 8-as lett volna, az meg már lehet sok lenne. Idén télen kiderül jövőre kell-e még venni hozzá.

 

Találtam képet egyébként képet a neten egy átalakításról ugyan ilyen házból mint az enyém:

 

nixon70 Creative Commons License 2024.07.27 0 1 130231

Hali!

Bármelyik jó.

Előzmény: .:NRW:. (130229)
cucu Creative Commons License 2024.07.27 -1 0 130230

Ma már a Loctite zsinór használatos...

 

loctite 55 - Keresés (bing.com)

Előzmény: .:NRW:. (130229)
.:NRW:. Creative Commons License 2024.07.27 0 0 130229

Sziasztok, menettomítésre mindegy milyen kócot használ az ember vagy van bevált, megbízható "márka"? Pl. a magyar szuperkóc? Vagy THS? Van egyáltalán különbség közte? 

programmmer85 Creative Commons License 2024.07.27 0 0 130228

A kép persze lemaradt

Előzmény: programmmer85 (130227)
programmmer85 Creative Commons License 2024.07.27 0 1 130227

Sziasztok. Egy régi acél osztótól szeretnék megszabadulni és lecserélni egy áramlásmérősre. A rendszer többi része is cserélve lesz rézcsőre, mennyezet 10mm-es mennyezetfűtés csővel lett kiépítve. (Leginkább emiatt akarok minden vasat kidobni, hogy ne legyen semmi ami iszapot képez)

A ház a 90 évek közepén épült, ez a padlófűtés cső áttetsző a barnaságot a benne lévő rozsda lerakódás adja szerintem. Nem tudom, hogy a kulcsos kötésben használtak-e 0 gyűrűt régen, illetve a cső belső mérete kompatibilis-e a mai ötrétegű csövek méretével (kívülről a cső átmérője 20mm). A gondolatom az volt, hogy a mostani kulcsos idomot meghagyom ami a csövön van, 1/2-es csatlakozására rátekerek egy ma kapható ötrétegű csőhöz való kulcsos idomot (vagy press) és az új osztóra már ezzel a toldással megyek tovább. Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?

 

kormi07 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130226

A másik linkeden 1kW-hoz 40/35/20 fokra 22k 600 magasból 2200-2400-ast ajánl.

Köszi.

(nem kell csak sacc eredmény, egyelőre elmélkedek. 25m2 pince 2m belmagassággal, télen is 16-18 fok van benne, alulról szigeteletlen, felülről padlófűtéses(4cm purán lemez van alatta a 80-as évekből, szép sárga), 2 külső fallal.

fogalmam nincs a hőigényéről.

800W hősugárzó 20 perc alatt befűtötte, le kellett kapcsolni, de akkor még 3 helységre volt osztva(1 helységrészt fűtött be értelemszerűen)

most egybe lett szakítva az egész, találgatom mekkora radiátor kellhet majd, az se biztos hogy folyamatosan használva lesz télen)

Előzmény: nixon70 (130225)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130225

Igen, csak vigyázz, a 75/65/20-at veszi alapul, nem a 90/70/20-at.

Előzmény: kormi07 (130224)
kormi07 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130224

40/35/20 foknál 1kW kb, talán ez áll a legközelebb.(3,93 arányszám)

 

Köszönöm.

Előzmény: nixon70 (130222)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130223
Előzmény: kormi07 (130219)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130222

108. oldal számítási példa

Előzmény: nixon70 (130221)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130221

https://www.purmo.com/docs/PURMO_FHK_TDPL_2020_I.pdf

 

107. oldalon találod a korrekciós tényezőket, igaz, csak 40/30-ig van...

Előzmény: kormi07 (130219)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130220

Legegyszerűbb arányosítással.

kb. 10% lesz az.

Előzmény: kormi07 (130219)
kormi07 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130219

Urak, segítsetek már egy kicsit.

 

Adott egy 22k 600x2000 radiátor, ami 90/70/20 fokra 3,8-4kW teljesítményt ad le gugli szerint nagyjából.

ugyanez a radiátor 35/30/20 fokon mennyi teljesítményt adhatna le kb?

Nem találok hozzá méretező grafikont, szvsz béna vagyok.

 

köszönöm.

nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130218

Igen és nincs mit.

Előzmény: vdenes444 (130217)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130217

Azt hiszem kezd leesni hogy érted, tehát abba a szakaszba ahol a zöld vonal van, de közelebb a sarokhoz. Azt hiszem értem. :)

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: nixon70 (130216)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130216

A stranghoz legyen közelebb, ezen a képeden a régi fűtőtest bal szélénél. :-)

Előzmény: vdenes444 (130213)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130215

Akkor pont az ellenkezőjét értettem, tehát akkor inkább a szelephez legyen közel az átkötő szakasz, ne a stranghoz.

Tehát ezen a rajzon az x-re értetted az ideális 30 centit, nem az y-ra:

Előzmény: nixon70 (130214)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130214

"Akkor a legjobb az lenne, ha nem is a piros, hanem a lila helyre raknám az átkötést egy egál T-vel és egy szűkítővel, nem?"

 

-a zöld vonalába, az utolsó iránytörés után a radiátor felé.

 

"Illetve egy új kérdés, kellene itt is egy közcsavar a termo szelep/golyóscsap és a radiátor közé? Vagy csak akkor ha az egyik anyaga réz a réz/alu kapcsolat miatt?"

 

- nem szükséges, ha nikkelezett golyóscsapot veszel.(a szelep eleve az)

 

Előzmény: vdenes444 (130213)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130213

"legalább 30 cm az ideális, de ha a strangba teszel iránytörést, az után tedd az átkötőt a radiátor felől az egyenes szakaszba."

Akkor a legjobb az lenne, ha nem is a piros, hanem a lila helyre raknám az átkötést egy egál T-vel és egy szűkítővel, nem?

 

"igen, jól látod a jobb-balmenetes közcsavarral bővíthető, ún. tagosítókulccsal. A tagok közé természetesen megfelelő méretű tömítés kell."

Köszönöm, így tudom majd mit kell keressek :D

 

"ha van olyan ember, aki írásban vállalja ezt a kijelentést, a rendszered ismerete nélkül, hogy kisebb dimenzióval is elég átalakítani és fűteni is fog a radiátor(ami nem lehetetlen), akkor rajta...(főleg a 18-as átkötőt tartom neccesnek)"

Maradok a 28-nál akkor, ahhoz legalább van közvetlen presszes idomja a Viega-nak, 1"-28, egyel kevesebb a hibalehetőség ha ez is presszes és nincs itt menet.

 

Illetve egy új kérdés, kellene itt is egy közcsavar a termo szelep/golyóscsap és a radiátor közé? Vagy csak akkor ha az egyik anyaga réz a réz/alu kapcsolat miatt?

Előzmény: nixon70 (130209)
cucu Creative Commons License 2024.07.26 0 2 130212

Tipp: vízköves a membrán tengelye, ezért nem nyit rendesen, megakad.

Előzmény: Tommi76 (130211)
Tommi76 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130211

Szíasztok!

Van egy vaillant gázos átfolyásos vízmelegitönk, és olyan problémánk van, hogy csak langyos vízet ad. Nem tudja valaki, hogy mi lehet esetleg a baja? Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv:Tomi

nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 2 130210

Akkor ha van ekkora golyóscsap, nincs min gondolkozni.

Előzmény: vdenes444 (130208)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130209

"Ez nagyjából általánosságban is igaz? Tehát inkább a stranghoz legyen közel az átkötő mint a radiátorhoz, hogy ha nagy a távolság a strang és a radiátor között? Van valami minimális távolság aminek mindenképpen lennie kéne az átkötő szakasz és a radiátor szelep között?"

 

-legalább 30 cm az ideális, de ha a strangba teszel iránytörést, az után tedd az átkötőt a radiátor felől az egyenes szakaszba.

 

"Nem rossz ez a radiátor amit küldtél, ha jól veszem ki, ez akár a későbbiekben is bővíthető ha elsőre kicsi lenne?

Bér nem nagyon tudom elképzelni hogy lehet ezzel a kis közcsavarral a kettőt teljesen egymáshoz csavarni"

 

-igen, jól látod a jobb-balmenetes közcsavarral bővíthető, ún. tagosítókulccsal. A tagok közé természetesen megfelelő méretű tömítés kell.

 

"A 3/4-es Lehel Viking vagy a Romantik az kevés lenne?"

 

-ha teszel közvetlenül a radiátorba 3/4"-1" KB-s szűkítőt, lehetséges, hogy elég, de lehet a víz otthagyja a radiátort.....

 

"És akkor a 28-ashoz jó a 22-es átkötő, vagy kell a 18-as esetleg?"

 

- az átkötő egy dimenzióval lehet csak kisebb, mint a strang.

 

"Miután csináltam a rajzot, olvastam több helyen is (itt a topicban is többet között), hogy elég a 22-es szénacél az 1" csőhöz"

 

- ha van olyan ember, aki írásban vállalja ezt a kijelentést, a rendszered ismerete nélkül, hogy kisebb dimenzióval is elég átalakítani és fűteni is fog a radiátor(ami nem lehetetlen), akkor rajta...(főleg a 18-as átkötőt tartom neccesnek)

 

Előzmény: vdenes444 (130202)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130208

Én azt néztem, hogy az L4 méret ennél a szelepnél 125 mm:

 

És találtam olyan hollanderes golyós szelepet, amelyiknél szintén 125 mm ez a méret.

Előzmény: nixon70 (130207)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130207

Az a baj vele, hogy más a beépítési hossza.

Előzmény: vdenes444 (130204)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130206

Közbe találtam egy videót, hogy hogy vannak ezek a tagok összefogva:

https://www.youtube.com/watch?v=EQc_HOoWtAU

Belülről benyúlva van betekerve ez a jobbos/balos közcsavar.

 

Ez tetszik, mert így akkor tudok most venni egy adott méretet ami nagyjából jónak tűnik ökölszabály alapján, és ha most télen kiderül hogy kevés, akkor jövőre még tudok hozzátenni plusz tagokat.

Előzmény: vdenes444 (130202)
cucu Creative Commons License 2024.07.26 0 1 130205

Biztosan jó lesz.

A golyóssal az van, hogy szabályozásra nem alkalmas, mert kopik és nem fog zárni. De ha csak nyitod meg zárod olykor-olykor, az nem jelent problémát.

Előzmény: vdenes444 (130204)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 130204

Persze csak 1 darab van készleten...

Az megoldás lehet, hogy az egyik helyen erre a szezonra a szelep helyett is golyóscsapot rakok fel, és a jövő évi leengedéskor cserélem?

Előzmény: vdenes444 (130203)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130203

Na lehet hogy találtam egy még raktáron lévő, kifutott típust.

Ez jó lehet? Azt írja, hogy kis ellenállású/nagy kapacitású, de nincs mellé semmilyen számadat.

 

Oventrop Termosztatikus szelep, AZH típus, egyenes, kis ellenállású, DN25, R 1, PN10

1188408

https://www.oventrop.com/Pools/Files/hbtd/en/db_1183763_en_251a7c48-4ad6-4264-9822-1460fc46a5be.pdf

 

Előzmény: nixon70 (130200)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130202

Ez nagyjából általánosságban is igaz? Tehát inkább a stranghoz legyen közel az átkötő mint a radiátorhoz, hogy ha nagy a távolság a strang és a radiátor között? Van valami minimális távolság aminek mindenképpen lennie kéne az átkötő szakasz és a radiátor szelep között?

 

Megnéztem az adattáblát, a nagyobbikban csak ennyi van, hogy FK-10/2, a kisebbikben pedig még tábla sincs.

 

Nem rossz ez a radiátor amit küldtél, ha jól veszem ki, ez akár a későbbiekben is bővíthető ha elsőre kicsi lenne?

Bér nem nagyon tudom elképzelni hogy lehet ezzel a kis közcsavarral a kettőt teljesen egymáshoz csavarni:

Bár a nagyobbik problémám, hogy ennyi idő alatt biztosan nem találok 1"-os termo szelepet, ami ráadásul nagy kapacitású is, 3/4"-est is nagyon nehezen találtam egy helyen egy félét csak (Honeywell V2050H).

A 3/4-es Lehel Viking vagy a Romantik az kevés lenne?

 

Miután csináltam a rajzot, olvastam több helyen is (itt a topicban is többet között), hogy elég a 22-es szénacél az 1" csőhöz, de akkor kell a 28-as. Kár, így 30 ezerrel több az anyag.

És akkor a 28-ashoz jó a 22-es átkötő, vagy kell a 18-as esetleg?

Előzmény: nixon70 (130200)
Til83 Creative Commons License 2024.07.25 0 1 130201

Köszönöm az időd és a szakértelmed!  Több mint valószínű ezekkel a fránya bordáscsövekkel lesz a gond. Beszámolok , amint lesz új fejlemény.

Előzmény: Kapocska (130199)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.25 0 1 130200

A piros jobb.

Az eredeti rajzod méretezése jó.

Előzmény: vdenes444 (130198)
Kapocska Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130199

Az előző hsz-emben azt  próbáltam érzékeltetni ,arra utalni ,hogy kikerülve a gebo csöveket történjen a művelet sor

és a váltószelepbetét kivétele is a hibák , lehetséges okok csökkentése a minimumra.

Feltöltéskor aut légt. nyitva nyomásra hozás után zárva , és ha nem hangoskodik akkor egy óra múlva

kinyitni,hogy jön e gáz /nyomás csökken e.

Nyilván nem kérlek barmolásra ,ha klipszes kötésektől bonyolultabb dologról van szó v. spec szerszám kell akkor szerelő.

 

https://gepesz.hu/connect/dokumentumok/cikkfile/uj/inst_condens-2500w-6720864809_20181122_1033.pdf

 

Akkor is szerelő ,ha most nem oldódik meg (napokkal ezelőtt kérdeztem, hogy a szerelő mit mond,

válasz nem volt, a gebókat  be sem engedtem volna a rendszerbe).

 

Előzmény: Til83 (130191)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130198

Felhívtam az ügyfélszolgálatot, hát az ügyintéző nem igazán tudott segíteni műszaki kérdésekben...

Azt mondta, hogy hát nekik nincs különös elvárásuk, ugyan olyan komfortfokozatú legyen a radiátor, csak ennyi. :D

Amikor kérdeztem hogy nyitott vagy zárt, alsó vagy felső elosztás-e, stb. azt mondta hogy hát ezt a szerelőnek kéne tudnia...

 

Valóban van kockázat abban hogy már kész minden, de 1-2mm-el nem passzol majd a radiátor, főleg ha közel van az átkötő szakasz a radiátorhoz. Jó lett volna megúszni hogy jövőre maradjon a dolog...

 

Amúgy a hálóban nem a sarokban megy a strang, hanem jóval beljebb, az mennyire lenne eretnekség, hogy 2 90°-al átraknám a csövet a sarokba a narancssárga nyomvonalra? Ebben a sarokban van az iróasztal, és most eléggé útban van neki. Emiatt hoznám kintebb is a radiátort a kékkel jelölt részre.

Illetve ebbe a kiépítésben inkább a stranghoz közel (piros) vagy a radiátorhoz közel (zöld) lenne jobb az átkötés?

 

Méretben a 28-as vagy a 22-es szénacél cső kellene az 1"-os vascsőhöz?

Előzmény: nixon70 (130197)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.25 0 1 130197

https://www.megatherm.hu/ProductDetails.aspx?pid=120

Ez pld 1".

Megcsinálhatod a rajzod alapján, csak tűpontosan kell tartani a kötéstávot és a függőleges síkot és a falelállást is...

A termoszelep legyen 1"-os egycsöves fűtésre való, saját műanyag kupakjával tökéletesen zár, a termofejben gáztöltet van, az nem biztonságos elzárásra.

Visszatérő elzáró golyóscsap legyen.

Azért hívd fel a távhőt, hogy megtudd azt, hogy alsó, vagy felső elosztású a rendszer, mert alsó elósztásúnál alulra kell a szelepet beépíteni, felső elosztásúnál pedig felülre!

Lehet meg is tudják mondani mekkora radoátor kell, ha megméred a hőleadók hosszát, -a típust tudod- és a 2 szoba m2-ét.

Előzmény: vdenes444 (130194)
Atis57 Creative Commons License 2024.07.25 -1 0 130196

Szia!

 

Megoldható---új korában még jól zár ,de egy vakdugó a végére--s akármeddig jó lessz?

Alulra meg a golyóscsap , jobban zár mint a tűszelepes "áramlás korlátozó "

Előzmény: vdenes444 (130194)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130195

Egyébként Főtáv a szolgáltató, Budapest 11. kerületről van szó.

Előzmény: nixon70 (130193)
vdenes444 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130194

Írtam nekik emailt, még nem válaszoltak, lehet hogy felhívom őket. Egyik évben a földszinten írt ki a közösköltség valamilyen alu típust, onnan rémlik, hogy elvileg alumínium radiátor kellene. Meg azt is írták hogy csak 1"-os befolyású lehet, de olyat én már akkor sem láttam.

Megnéztem este az adattáblákat, hogy pontosan mit írnak.

 

Aug 6-án lesz a visszatöltés, addig kellene megoldani.

Az mennyire eretnekség, hogy megcsinálom a csőszakasz átépítését, és a radiátort majd később teszem csak fel? A thermo szelepet el lehet zárni teljesen ilyen célból?

Gondolom az a víz mennyiség majd hiányozna visszatöltés esetén.

Raktáron alu radiátor amúgy se nagyon van, nem is biztos hogy azt tudnék venni aug 6-ig.

Előzmény: nixon70 (130193)
nixon70 Creative Commons License 2024.07.25 0 1 130193

Hali!

 

A szolgáltatót nem tudod megkérdezni erről?(alsó, vagy felső elosztású a rendszer, nyitott, vagy zárt, milyen radiátort ajánlanak stb)

Szerintem szívesen segítenek.

Próbálok szerezni teljesítmény adatokat, lehet csak a jövő hétre lesz valami belőle.

A másikon mi van írva az adattáblára?

Előzmény: vdenes444 (130181)
Til83 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130192

Igen, nem nyúlok hozzá,ha egyáltalán hozzá nyúlok , míg minden más hibát kizártam 

Előzmény: trakisbandi (130190)
Til83 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130191

Tölteni tudom a Fernox iszapleválasztón keresztül is, sejtem erre érted, hogy itt töltsem külön slaggal. 

Itt a rendszer csövezés. Meglévő kiállások voltak. A kémény is ,azért függ a kazán. A hátulján a 2db csap a hideg/meleg víz. A jobb oldali (egyik képen a hátsó a hmv csöve). Lehet csalóka a kép ,de csak kb 5cm -rel van feljebb a hmv kiállás golyóscsapja, mint a kazán alsó kiállása. Erre gyanakodtam ,de gondolom nem sok köze van hozzá.?

Egyébként , mikor engedtem a feltöltőcsapon keresztűl az előremenő a vödör vízben pihent, de folyton levegős volt. Olyan mintha a hőcserélőn keresztül.beszívna.De nincs folyás.Radiátor és szelepei szárazak.

Jó , megpróbálom a Fernoxról feltölteni. A szivattyú autó légtelenítőt mikor zárjam és hagyjam e zárva?

Előzmény: Kapocska (130189)
trakisbandi Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130190

Azért óvatosan a válószelep szétszereléssel, nehogy garanciális problémába fusson.

"újonnan beüzemelt kondenzációs kombi kazán (bosch condens 2500w) állandóan lelevegősödik? "

Az idézett mondat alapján még garanciális a cucc.

Előzmény: Kapocska (130189)
Kapocska Creative Commons License 2024.07.25 0 0 130189

Jobb híján!

Vedd ki a váltószelep betétet (a motort vissza a tömörség megtartása miatt) és

építs ki feltöltőt a visszatérő csonkra (gebo kihagyva) az előremenőn a korábbi vödrös

módszerrel töltsd, légteleníts .

Így kiküszöbölhető lenne, hogy a váltószelep alapból esetleg nem a HMV irányában áll.

A nyomásra hozás is ezzel a feltöltő módszerrel legyen ne a kazán feltöltő csapjával.

A rendszer kizárása a kazánon /lévő -kívüli csapokkal legyen.

 

 A HMV csatlakozások a kazánra gebo cső?

Előzmény: Til83 (130183)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!