Így két ökölvívónk lesz az olimpián (Bacskain kívül Harcsa Zoltán), és talán ők nem is teljesen esélytelenül utaznak ki. Pontszerzés vagy talán egy érem összejöhet.
Lovas Petra is indulhat az olimpián, asztalitenisz N egyesben. Lovas a nőknél első számú tartalék volt, és mivel egy rivális kiesett a sorból, az ő ölébe hullt a lehetőség. Miután Marharita Peszockát nem regisztrálták be időben, így adminisztratív okokból az ukrán versenyző nem lehet ott az olimpián.
Három nő és öt férfi cselgáncsozó képviseli hazánkat az ötkarikás játékokon: Csernoviczki Éva (-48 kg), KarakasHedvig (-57 kg), JoóAbigél (-78 kg), Ungvári Miklós (-75 kg), CsoknyaiLászló (-81 kg), TóthKrisztián (-90 kg), CirjenicsMiklós (-100 kg) és BorBarna (+100 kg).
Kasza Róbert is Kovács Sarolta mellett a világranglistáról kvalifikációs jutott Földházi Zsófia ill. Marosi Ádám is Demeter Bence (közülük csak az egyik nevezhető Június 15-ig kell a szövetségnek dönteni) öttusában.
Nem elsősorban a nagyok szívták fel ezeket, szerintem egész egyszerűen csak globalizálódik a sport is, a fejlődő országok is egyre inkább megjelennek. Annyi, hogy a legnagyobbak ennek kevésbé látták kárát, mint a kelet-európaiak.
Illetve Kína + az oroszok elsősorban farokmérésre használják az olimpiát, ők azért folyamatosan növekedtek létszámban is, érmekben is, laboratóriumokban is :)
Egyébként ami a fenti táblázatban érdekes az a 2008 és 2012 közti csökkenés a nagyoknál (franciákat és a hazai briteket kivéve), ez hirtelen soknak tűnik, pedig nem volt összlétszám-csökkenés vagy ilyesmi.
Visszatérve kelet-eu-hoz, azért azt se felejtsük, hogy egykori szocialista országokról beszélünk, ahol a rendszerváltással együtt a szocialista sportfinanszírozási modell is megbukott, ez azért fontos tényező a csökkenésben. Akár lehetne elemezni azt is, hogy nálunk miért éppen most állt meg a csökkenés, de ebbe inkább itt ne menjünk bele. :)
Amúgy, ez a kvótások számának (folyamatos) csökkenése nem csak a magyarokra jellemző. Hónapokkal ezelőtt kerestem valamit, és feltűnt, hogy nagyjából ez a tendencia egész keleteurópában jelen van. Csak érdekességképp:
Lehet hogy ezek a csökkenések korábban kezdődtek, de nem volt kedvem visszakeresni egészen az "ókorig". Valójában a lényeg úgy is a 1990-es évek elejétől-közepétől számít, hisz akkor jelentősen megugrott a résztvevő országok száma. Persze nem minden felsorolt országban ugyanabban a dinamikában csökken a kvótások száma, és lehet egy két olimpián még növekedés is (mint azt a példa Szlovákia 2000-es olimipiája, vagy ép a lengyelek 1996-tól 2008-ig tartó növekedése is mutatja), de alapjában véve a környéken mindenhol a csökkenés jellemző. Az jó kérdés lehet, hogy vajon kinek a javára? Az utóbbi évtizedben olyan nagy iramban nem nőt a résztvevő országok száma, mint a 90-es években, a nyugateurópai (és más földrészek jelentősebb olimpiai) országait nem volt kedvem, sem időm megnézni (lehet, hogy ép ezek az országok szívják el ezeket a helyeket). Mindenesetre az is lehet, hogy simán csak lassan kezd kiegyenlítődni az egész, és a kis sportországok (amelyek lakosságban mérve nem feltétlen kicsik, és ehhez mérten aránytalanul kevés sportolójuk szerepel az olimpiákon) kezdenek felnőni létszámban ezekre a többnyire középkategóriás országokra.
Azért a 157 már aligha lesz meg. Viszont ha abból levonunk 16-ot (egy kézicsapatnyit), akkor a 141 utazó sanszos, hogy összejön, ami tényleg szép teljesítmény. Persze összességében nézve kisebb a létszám ismét, de ha a csapatokat nem nézzük, akkor végre megállt a csökkenés.
Most vagyunk 137-nél, ehhez még biztosan jön 8 judós, remélhetően 2 öttusa, 2 tenisz, 2-3 atléta, talán 1-2 úszó, 1 ökölvívó, és még leeshet íjászatban és mountain-bikeban is. Szóval a 141 részvevő meglesz.
Fél éve tényleg aggódhattunk, én még februárban is max 132 fő körülire számoltam, de szerencsére tényleg minden összejött. Így legyen Rióban is, a nagy számok törvényéből adódóan több ember->több érem :)
Ez az év nagyon jól alakult eddig kvótaszerzés szempontjából. Lassan az sem tűnik elérhetetlennek, hogy elérjük a londoni kvóták számát (157). És mindezt úgy, hogy (a kézilabdacsapataink buktája miatt) most kevesebb csapatunk lesz ott. Szerencsére a többi sportágban ezt elég jól kompenzálni tudtuk (pl. vívás +6 fő, sportlövészet +5 fő). Azért tavaly év végén erre reálisan nem nagyon számíthattunk.