Keresés

Részletes keresés

fbende123 Creative Commons License 2024.09.24 0 0 23018

Üdv! Erről lehet már tudni valamit? Hogyan, hol lehet az oltványokat beszerezni / előjegyezni?

Előzmény: IsKol (22350)
CBNora Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23017

Van több faj, lehet fehér is a pete. Én zöldet még nem is láttam.

Előzmény: cliffgreen (23016)
cliffgreen Creative Commons License 2024.09.23 0 0 23016

Kép is van hozzá, ha nem is a legjobb :)
A fátyolkának zöldek a petéi, kivéve, ha kikeltek, mert akkor fehér?

Előzmény: CBNora (23015)
CBNora Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23015

A nyeles pete elkerülte a figyelmemet. Az lehet fátyolka, az pedig hasznos ragadozó.

Előzmény: cliffgreen (23008)
cliffgreen Creative Commons License 2024.09.23 0 0 23014

Köszönöm CBNora, Beetee!

 

Nem könnyű a kis kabócákat lefotózni, mert egyből felreppennek és rejtett helyre szállnak vissza, már ezzel a fotóval is büszke voltam magamra. :)

 

Igazából nem is a kis lények érdekelnek, mert ezek szerint nem ismert szőlészek körében, hanem a szőlő levelén látható foltok.

Valami szívogatás eredménye? Levéltetű, atka?

 

Köszönöm!

 

Előzmény: CBNora (23012)
laca5 Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23013

A saszla eddig is elvolt ugyanott, nem hiszem, hogy meggondolta magát.

Első tipp a beteg oltócsap amit beletettél.

Második tipp: nekem is előfordult, hogy idős tőke átoltás után pár éven belül megadta magát. És nem volt baj az oltóanyaggal. Nagy sokk az átoltás, újra kellene indítania mindent, ami az idősebb tőkéknél nem sikerül 100%-ban.  

Előzmény: érdeklődő 49 (23006)
CBNora Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23012

Nem vágja. Egyrészt nem profi kabócákból, másrészt sokkal jobb fotó kellene. Annyi biztos, hogy kabóca.

Az ízeltlábúak.hun kevés fajról van kép, ami hasonló, az füveken él:

https://www.izeltlabuak.hu/alrend/kabocak/fajok?o=8&v=4&dr=1_4

Még itt lehet böngészni:

https://www.britishbugs.org.uk/gallery/homoptera/Cicadellidae/Cicadellidae.html

Esetleg itt:

https://www.galerie-insecte.org/galerie/Fam_Cicadellidae_01.html

Lent levedlett lárvabőrök vannak.

Előzmény: beetee (23009)
beetee Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23011
Előzmény: beetee (23010)
beetee Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23010

itt

Előzmény: beetee (23009)
beetee Creative Commons License 2024.09.23 0 1 23009

Felső képeken lévő alak olyan kabócás. 

 

A lenti kicsi meg lehet valami lárva-állapot. Keress rá. Csak egy tipp. 

Vagy keresd meg CBNórát a rovarosban. Biztos vágja rögtön.

Előzmény: cliffgreen (23008)
cliffgreen Creative Commons License 2024.09.23 0 0 23008

Sziasztok!

 

Én pedig valami szívogató kártevő miatt kérdeznélek titeket - legalábbis erre tippelek. Több szőlő levelén látok világos foltokat - Othello és csemegeszőlők érintettek, de a vadalanyok (SO4) nem. Kis fehér szárnyas valamik rebbennek fel a lombozatból, én valami liszteskefélére tippelek, de nem üvegházi molytetű, mert ennek van két pötty a tarkóján meg foltok a szárnyán, és "laposabb kivitelű".

 

Látok továbbá vedlés után visszamaradt hatlábú (?) tetűszerűségeket, valamint nyeles petéket. Hogy ezek között van-e összefüggés, azt nem tudom, mert a liszteskének nem ilyen a lárvája, ha jól látom.

 

Mivel/mikkel állok szemben? Ilyen felszaporodás, ilyen kártétel nekem nem rémlik korábbról.

 

Köszönöm!

 

 

van_Persil Creative Commons License 2024.09.23 -18 1 23007

Ez nem a teljes töke, de ha így néz ki a hajtás, akkor felejtös, ha fitoplazma, ha nem, ebböl nem lesz használható rügy jövöre. Még a gyökeret is ki kell venni és elégetni.

Előzmény: érdeklődő 49 (23005)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2024.09.23 0 0 23006

A magas talajvíz okozhat ilyet? 

Előzmény: érdeklődő 49 (23005)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2024.09.23 0 0 23005

Ez egy saszlába 23 ban lett oltva Julian   be a Néró is ilyen 

Előzmény: van_Persil (23004)
van_Persil Creative Commons License 2024.09.22 -18 1 23004

kép????? (a teljes tőkéről...)

hány hajtás/tőke????

levélzet????

ezer oka lehet a be nem érésnek: túlterhelés, fitoplazma, esca, késői fakadás (mellékrügyből), egyéb dolgok. permetezni nem tudsz érte

 

Előzmény: érdeklődő 49 (23003)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2024.09.22 0 0 23003

Ismét segítséget kérek !  Nem érnek a veszők ,mi lehet az oka ?? Fajták : Néró Moldova Julian stb .

 

Nem voltak túlterhelve , de a vesszőkön  lisztharmat nyomok látszanak .

 

Tudok még valamit csinálni hogy legalább pár vessző vagy rügy beérjen ????

Belohin Creative Commons License 2024.09.19 0 0 23002

Az egy másik Nagyezsda, az enyémhez az Azos-t szokták még írni. De úgy látszik, a repedősség furcsaságaiban megegyeznek.

Előzmény: Facélia50 (23001)
Facélia50 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 23001

Én ugyanígy jártam. Tavaly és tavaly előtt repedt, rohadt.Már ki akartam vágni a Nagyesda Rannaját, de az idén csudaszép lett.

Előzmény: Belohin (23000)
Belohin Creative Commons License 2024.09.16 0 1 23000

Azt kell mondanom, hogy rejtély nem csak az Antillákon fordul elő!

Két éve itt háborogtam, hogy a Nagyezsdát senki sem tartja repedősnek, nálam meg a bogyók nagyobbik része már féléretten elcsattant. Most harmadik napja esik, lejött több, mint 60 mm víz, és az érett Nagyezsdának kutya baja. Erre varrjon valaki gombot!

cliffgreen Creative Commons License 2024.09.15 0 0 22999

Túl sok fotót tettem a hozzászólásba, nem mindegyik látszik. Elvileg van oldalt egy csúszka, azzal le lehet görgetni, vagy rákattintva a képre az összes lapozható.

A piros bogyós piros ceruzás elvileg Nizina, a fehér bogyós piros ceruzás lenne a Frumosa alba:

 

 

 

Előzmény: szölőszem (22998)
szölőszem Creative Commons License 2024.09.15 0 1 22998

A piros ceruzás fotón nem a Frumosa Alba van. Annak fehér bogyói vannak

Előzmény: cliffgreen (22992)
laca5 Creative Commons License 2024.09.14 0 2 22997

1/2 órája vettem a Tesco-ban konténeres Attika oltványt. 3000Ft. Alanyt nem találtam meg. Érdekes a konténerezés, de él. 

Még volt a szlovák Picurka is, de az nem érdekel. 

Van Attikám, termett is néhányszor nagyon elégedett voltam vele, de 2 éve gyengélkedik az öreg amibe oltva volt így nem terem de nagyon hiányzott ;)

Ha valaki szeretne akkor irány a Tedco hyper

laca5 Creative Commons License 2024.09.13 0 2 22996

Én sem tudom indokolni de jó lett. Ugyanúgy beérett az érési sorban mint a többi, augusztus közepére, nem tudom fejből, fel van írva. De utána nem kapott sok esőt, illetve csak egy 25mm zivatart ami gyorsan felszáradt. Ez lehet az oka, hogy idén szinte semmi rothadás. Szedtem belőle de volt más is, nem is a kedvencem, kicsit meg is feledkeztem róla, de az utóbbi napokban ismét sorra került és az íze nagyon jó, héja eltűnt, állaga kiváló. Ha van rá igény készítek képet mert 1-2 fürt még van fent. Ha minden évben ilyen lesz...

Vannak más fajtáim is amik az első 5-6 évben teremtek még minden, de utána egyszercsak megtáltosodnak. Ilyen pl a Szultán is, már temettem, de az idén 7-8 gyönyörű fürt ránézésre 60-70dkg és jó állapotban. Valami 6. éves. Moldova is kezd kinőni a játékfürt kategóriából de ehhez idő kellett. 

 

Még Irsaiból is van tőkén, szürreálisan muskotályos és édes, csípi a nyelvem. 

Előzmény: cliffgreen (22995)
cliffgreen Creative Commons License 2024.09.13 0 0 22995

Igen, Helikonra írtad, csak annyira találónak éreztem... nekem is az volt az első gondolatom mikor a muskotályokat megkóstoltam, hogy ilyen a természetben nincs is. :)

 

Palatina:

nekem nem áll össze amit írsz, mert ugye augusztusi muskotály a neve, idén minden előbb volt, hogyhogy még van neked belőle a tőkén? Mazsola lett belőle? :)

A csemegeszolok.hu-n pont azt írja Kulicz László, ha tovább fent marad, akkor lesz poloskaízű...vagy bizonyos idő után már lebomlik az is? :)

 

"sajnos egyes kertészetekben kapható bizonyos klónjai nem a legjobbak, ezek a klónok kifogás alá esnek: rágós héj, apró szemű, íze ha érés után hosszabb ideig a tőkén van poloska ízű, sok lombot növeszt, de keveset terem stb. Javaslat: próbáljunk beszerezni más kertészetből és ne adjuk fel, mert egy megbízható rezisztens, bőtermő fajta."

(https://csemegeszőlők.hu/index.php/2016/05/12/palatina-primaugusztusi-muskotalynador/)

 

Namármost nekem pont ilyen ami régebbi tőkém van, de vettem Kaszás Balázstól 22 őszén, az még nem termett, de nagy reményeket fűzök hozzá :)

Előzmény: laca5 (22993)
van_Persil Creative Commons License 2024.09.13 -18 1 22994

hát, amennyi esö jön még ahhoz, ami már eddig is eddig ezen a héten leesett (nálunk 56 mm), az nagyjából mindent le fog rohasztani, ami még fent van...

Előzmény: laca5 (22993)
laca5 Creative Commons License 2024.09.12 0 1 22993

Én a Helikonra írtam hogy durván muskotályos idén dd nyilván más fajtáknal is el tudom képzelni hogy jobban szerették ezt a száraz meleget.

Palatinát szeretném rehabilitálni. Azt írtam rá hogy poloskaízű (emiatt fennmaradt) de így szeptemberre nagyon jó lett, és idén nem is rothadt be. Szóval bocs. 

Előzmény: cliffgreen (22992)
cliffgreen Creative Commons License 2024.09.12 0 2 22992

Sziasztok!

 

Szeretném megköszönni mindenkinek a sok tudást, amit ebbe a fórumba beletett, mert én rengeteget tanultam és idén végre sok szép és jó szőlőt tudtunk enni.

 

Egyrészt sokat segítettetek a metszésben: a Guyot-művelés nagy ugrás volt nekem a korábbi karos hosszúcsapos/rövidcsapos metszéshez képest, másrészt a permetezésben is egész sikeres voltam, a magnéziumhiányra kell még jobban figyelnem.

 

2 éve telepítettem még 12 tőkét, nagyon erősen fejlődnek, hüvelykujjnyi hajtásokkal, kóstolható terméssel.

 

Pár tapasztalat röviden:

- saszla (piros és fehér): stabilan termő szőlő, nem különleges, de mindenki szereti

- Teréz: stabilan termő és látványos szőlő, íze semmilyen, állaga érdekes, emiatt szívesen eszem...

- Othello: örök kedvenc, sokkal édesebbre érik, mint régen. Egy tőkét véletlenül szálvesszős metszésre állítottam át két-három éve, de szépen bőségesen terem. Van-e ilyen tapasztalatotok, maradhat-e így?

- Hamburgi muskotály: 2 éves tőkén pár szem, rendkívül édes, muskotályos

- Palatina: valahogy nem lett rajta termés...

- Pölöskei muskotály: 2 éves, hüvelykujj vastagságú hajtás, 2-3 kisebb fürt. Nagyon édes és muskotályos, ahogy Laca írta lenn: "szinte már műízű, mint a parfüm"

- Nizina: 2 éves, 2 hüvelykujj vastagságú hajtás, 2 nagy fürt - szép és jó, de inkább szép, mint finom. Feleségem szerint a pölöskei muskotály lemossa. :)

- Frumosa alba: 2 éves, hüvelykujj vastagságú hajtás, egy kisebb fürt. Nagyon édes és muskotályos

 

Azon nem csodálkozom, hogy a Nizina és a Frumosa alba brutálisan hajt, de a Pölöskei muskotálytól nem vártam ilyen vastag vesszőt.

 

A képek augusztus közepén készültek: Nizina (nagy pirosas bogyók), tányéron saszla társaságában; Pölöskei muskotály (zöld ceruza); Frumosa alba (piros ceruza).


Most már van motiváció, hogy jövőre még jobb legyek :)

 

beetee Creative Commons License 2024.09.01 0 0 22991

Nem csak rovarszúrásra indul be a rothadás.

Előzmény: beetee (22990)
beetee Creative Commons License 2024.09.01 0 1 22990

De tud segíteni, ha még nem indult el a rothadás.

Legalábbis az a fajta fürtháló, ami nekem van, elég jól levezeti a vizet, és az nem jut a fürtre. Ha meg nem lesz annyira vizes, kevésbé puhul fel a héj, és kevésbé lesz fogékony a repedést okozó gombák megtelepedésének.

Az egyik évben volt kontrollom, mert elfogyott a háló, és maradt még szabadon fürt. Nos azok lényegesen rosszabbul viselték a viszontagságokat. Ugyanott, ugyanolyan körülmények között.

Előzmény: laca5 (22988)
szervezkedő Creative Commons License 2024.08.31 0 2 22989

A logika szerint furtzarodas után, a zsendules előtt/közben "kell" hálózni az érésig/szedésig. Ha nalad akkor rohadas tünetei észlelhetők, valószínűleg már késő a beavatkozás.

Ezeket a fajtákat legjobb kerülni, szerintem.

Előzmény: érdeklődő 49 (22986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!