Keresés

Részletes keresés

Tonpika Creative Commons License 18 órája 0 0 31869

Üdv! 

 

De legalább tudod, h kell kutat fúrni...sokan

örülnének ennek a tudásnak.

Előzmény: L_áma (31868)
L_áma Creative Commons License 5 napja 0 0 31868

"Igazi lelki hullámvasút"

Nem. Jó nagy szopás!

Engem eredetileg sofőrnek vettek fel a Csepelre. Aztán, ha már ott vagyok, legyen enyém a TMK. Oké. Kuplungok, kardánok, csőrlők, a diesel, zsírzások. Oké. Aztán a hegeszteni valók. Oké. Meg a villany.... oké. De a végén a csövekkel is szaladgálhattam, meg beszorult szarokat húzgoshattam...... 

Előzmény: Tonpika (31867)
Tonpika Creative Commons License 6 napja 0 0 31867

Üdv!

 

Beszorult szivattyút már én is szedtem ki. Igazi lelki hullámvasút,

de amikor kint van akkor az ember megveregeti a saját vállát. 

 

 

 

 

 

Előzmény: L_áma (31866)
L_áma Creative Commons License 2024.08.27 0 1 31866

És a kifeléről felidéződött, leírom /hosszú lesz/:

 

160m-t fúrtunk mindenben /homok, agyag, nagy görgeteges lejtőtörmelék, stb/, mikor elértük a célzott mészkövet. Ebbe még egy kétert, majd cementezés. Egy hosszú hétvége után kifúrtuk a bentmaradt cementet, majd még 7 métert a mészkőbe. Itt néha 10-20-30 centit is esett a fúró, majd szét szakadt a gép....

Csőrlő, drótkötél, KPE cső, meg egy leharcolt szivattyú került bele, kipucolni a mészmorzsát. Hajszálra, tűpontosan feljelöltük a csőre a 161m-t, leengedtük, és egy hétvégét bográcsoztunk, söröztünk mellette. Addígra kristálytiszta bőséges víz jött a csövön. Oké, bemehet a tulaj szivattyúja, és kész. Ja. Csak nem jön a szivattyú. Gré orít:

-Hülyék vagytok. A rohadt mérőszalagot sem tudjátok használni.-

Majd izomból megtekerte a csőrlőt, és sikeresen letépte a drótkötelet. Földhöz vágta a szalmakalapot, és káromkodva otthagyott bennünket. Mi meg a fúrómesterrel csak néztünk egymásra..... 

 

Másnap próbáltunk huroksorral ráhúzni a KPE csőre, de csak el akarta vágni.... így Solymáron csináltattunk az esztergályossal félbilincseket. kb 30 centi hosszú, pont KPE méretre.

Rácsvaroztuk, csőrlővel megfeszítettük, én meg a feljövő kábelt bekötöttem egy forgásirány váltóba /3 frázis/. Néhány sör társaságában leültem a nyomógombok mellé, és elkezdtem jobbra-balra baszogtatni a szivattyút. Agy negyed óra mulva szalad a kolléga:

-Olyan mintha kicsi megkönnyült volna a ráfeszítés!-

Húztunk 3 centit, majd újra nyomkodás. Estére kiszabadult a szivattyú. Persze a másnap még ráment a felhózkodásra.

Igen, a szivattyú kicsúszott a nyilt, csövezetlen rétegbe, és beszorult a törmelékbe. Viszont, a jobbra-balra indítgatástül meglazult. Nem a mérést basztuk el, hanem /feltételezhetően/ nem számoltunk a szivattyú, és a megtellt KPE súlyával.

 

Betettük az új szivattyút, átadtuk a tulajnak, és megbeszéltük vele, legalább egy hétig nem szól a górénak, hogy fizetne. 

 

 

 

L_áma Creative Commons License 2024.08.27 0 0 31865

 

Sosem tudod, mi van a felszín alatt. Vannak infók, tapasztalatok, emlékek, elmondások, de a tuti akkor dől el, mikor fúrod, fúrtad. Akkor van mód eldönteni, mi lesz a megoldás.

Ha finom kavicsot szűrőzöl, vagy jól kavicsolsz, nem kell a szövet. Ha tele van közte homokkal, akkor kellhet. Ha garantáltan be tudod ágyazni a cső alsó végét egy stabil agyagba, akkor elvileg elhagyhatod az alsó kupakot. De ha nem sikerül, utólag már nehézkes egy 1000 forintos spórolást pótolni.

Ha garantáltan nem lapul, görbül, vetemedik a cső, 113-ba is berakható a 100-as szivattyú.

Garantált?

 

Most nekem úgy tűnik, ár-tudás szempontból a 3"-os szivattyú a legokosabb választás. Az elvileg már a 100-as csőbe is elfér. A boltban a pulton biztosan. Azt mondják, nem befelé szokott a baj lenni, hanem mikor kifelé kellene... 

 

Előzmény: vakrepulo2 (31863)
Tonpika Creative Commons License 2024.08.27 0 0 31864

Üdv!

 

Hivatalosan le kell zárni.

125-ös csőbe be lehet tenni a 100 as szivattyút (van 3 colos szivattyú is)

Lehet használni kútszővetet, de nem kötelező csak ha a vízadó réteg megkívánja

1-2mm, minél finomabb szemcsés, ami még nem fér át a réselésen

 

Előzmény: vakrepulo2 (31863)
vakrepulo2 Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31863

Na de most viccet felreteve tenyleg erdekelnenek erre a kerdesre a valaszok:

- reselt szurot egy sapkaval ugye el kell zarni?

- mi legyen a minimalis vastagsaga a csonek amibe belengedem a kb 100 mm-es szivattyut?

- a reselt csore ugye nem kell meg szuro anyag ratekerve kivulrol?

- milyen szurokavicsot ontsek korbe kivulrol a cso kore? pl 2-6 mm?

koszi

 

Előzmény: L_áma (31862)
L_áma Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31862

És 4 méterben nem fért el? 

 

:))

Előzmény: vakrepulo2 (31861)
vakrepulo2 Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31861

:-) jó látod

első évben 4 méter, de beszólt az asszony

második évben 6 méter de beszólt a rendelet amivel évekig tököltek így én is hanyagoltam

de most aztán!

Előzmény: L_áma (31860)
L_áma Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31860

Hűha..... hat éve "fúrod" a fűlocsolót. Én is sokat rágódom dolgokon, de ez rekord.... 

 

Előzmény: vakrepulo2 (31857)
Tonpika Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31859

Üdv vakrepulo2!

 

 

 

A száraz fúrás utáni vizes fúrás leírása kicsit homályos nekem. A vízöblítéses

fúrásnál merev fúrócsövet használnak aminek a felső részére csatlakoztatják 

a "vizet", ami  alul a fúróhegynél jön ki és hozza fel a furadékot.

 

 

Egyszerű menetes acélcső, az alján egy ásóéllel,  tetején pedig egy öblítőfej,

amire csatlakoztatod a kerti slagot és egy hajtókar amivel tekered........

Előzmény: vakrepulo2 (31857)
vakrepulo2 Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31858

mondjuk jobban belegondolva, a b verzió ha jobb is lenne, akkor is meg tudom csinálni ha az a verzió nem működik, kifogy a a vízből stb, hiszen csak belógatom oda a csövet körbeöntöm kaviccsal és kész vagyok

szóval elsőre nézzük az a verziót, mert nem akarok aknát ásni a szivattyúnak, meg a fenti szivattyú hangosabb is és szeretem szomszédaim (nem túl nagy telkes családi házas övezet)

 

 

Előzmény: vakrepulo2 (31857)
vakrepulo2 Creative Commons License 2024.08.26 0 0 31857

sziasztok

 

vélemény, tanácsok miatt járok erre, lsz , köszi előre is

 

nyár elején ráraktam egy vizórát a kerti slagra csekkolni hogy a feleségem mennyi vizet locsol el a leandereire

15m3

és a gyepet nem is öntözzük, így nem pázsitunk van hanem inkább sárga nyommezőnk, ha gyepet is akarok akkor a nyáron gondolom elmegy vagy 45 m3 viz ami kicsit gazdaságtalan hálózatból meg nem természettudatos

ezért fúrnom kell egy kutat (régen alföldön több ilyen ?norton? kutat fúrtunk apámmal az alföldön olyan 6-8 méteresek voltak, működtek, 2-3 fúrás táplált 1-2 tisza szórót, szóval valami emlékem van a dologról)

xv ker homok, a szomszédok, közeli utcákban mindenkinek 6-10 méter közti kútja van

pár éve poénból nekiálltam már akkor egy csigafúróval kb 5-6 méterig jutottam de meguntam meg akkor még nem volt 1értelmű a szabályozás, megijedtem, kivártam a lyuk betemetődött

 

na szóval a terv: 

- kézi csigafúróval és vezetékes víz segítségével fúrok, nincs iszapmedence, motoros erő  meg ilyesmi úri huncutságok

- első körbe lemegyek csigafúróval szárazon kézi erővel 6 méterig, oda berakok egy külső köppenycsövet részint a beomlás, részint a későbbi vizes fúrás miatt, hogy mikor vízzel fúrok, akkor ne vesszen el felfele jövet a víz és felhozza a száraz anyagot a felszínig, ezt a 6 méter csövet rögzítem, hogy ne tudjon lejebb esni

- ezután indulok a slaggal fúrni tovább, még kb 4 métert, valami fejet kóburálok rá, lehet a slag mellé rakok valami vékonyabb kpe/pvc  csövet vagy hasonlót hogy legyen egyenes tartása

- ha elértem a 10 métert, mindent kihúz és gyors beleeresztem a belső köppenycsövet aminek az első 4 métere réselt cső lesz. a vége lezárva egy kupakkal

- aprókavics beszór a külső és belső köppenycső közé

- közepébe beleejtem a 100 mm-es csőszivattyút és locsolok

 

na szóval egyszerű dolog ez messziről, de egyből jönnek a kérdések:

 

- a réselt csőre kívülről már nem kell szűrő ugye? a réselés megfelelően működik mint szűrő?

- a réselt cső végét zárjam le a kupakkal, vagy anélkül rakjam le, csak az utolsó fél métert töltsem fel nagyobb-közepesebb kaviccsal?

- milyen átmérőjű legyen a belső köppenycső amibe a 100mm-es csőszivattyú megy bele? 125? vagy nagyobb? (a külső köppenycső természetesen éppen hogy csak nagyobb lesz mint a belső köppenycső)

- hálózatos víz, ami kb 30-40 liter / perccel jön ki a vezetékből elég, lesz a vizes fúrásomra és hogy felhozza a hordalékot a 160-200-as külső köppenycsőben?

 

szóval tapasztalatlanság miatt van kérdésem rendesen :-)  

((((az alföldi kutak mások voltak ott csak vékony pvc csővek mentek le, sajátkezűleg fúróval lyuggatva és házi szűrő rátekerve, a végére valami tökös szivattyú rárakva))))

 

 

b verzió:  vékony csövet fúrok csak le és talaj álló szivattyúval szívatom meg. Igaz lehet, hogy a második módszer vízbiztosabb? hiszen ott vákum szívja össze a környékről a vizet, míg a csőszivattyúnál az összefolytat tólja csak ki a szivattyú, ha nem folyik elég gyorsan össze, akkor....... alapvetően az első módszer mellé raknám le a vogsom a szivattyú ár későbbi kopás és karbantartás miatt, meg téli légtelenítés leszerelés stb stb stb, szóval ha nincs jelentős különbség vízhozambiztonságban akkor az első módszer a b verzió csak a tartalék

 

bármi észrevételt szívesen fogadok, köszi

vakrep

L_áma Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31856

Ja...... jártam már itt, de sem akkor, sem most nem lettem okosabb. Hiába.... ennyit osztottak. 

Előzmény: Tonpika (31855)
Tonpika Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31855

Üdv!

 

 

Ismered az MBFSZ nyilvántartásokat?  

 

Ha nem, akkor írd be a keresőbe: MBFSZ és ott 

találsz adatokat a fúrásokról.

Előzmény: L_áma (31849)
L_áma Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31854

Nem tudom. Nem vagyok gyakorló kútfúró. Csak.... eddíg sikerült, ha nekiláttam.

Elvileg a fúróiszap elég jól támasztja a furat falát. Aztán.... hogy ez az elég jól, ez mikor elég, és mikor nem, na erre kell a rutin. Meg a mázli. Meg a fúróiszap helyes megválasztása. 

Előzmény: trebront (31852)
trebront Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31853

jet-groutingra gondoltam, csak betonozás nélkül, tisztán vízzel fúrva, béléscső "sajtolással"..

aztán megtaláltam a magyar nevét a mezőgazdaságban: hidrofúrás (nálam béléscsővel)

Előzmény: trebront (31852)
trebront Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31852

kösz,

és ez lösznél is működik? nem omlik be a fal?

vagy ha fosóhomok/kavicsréteg van, azt előre kell védőcsövezni, aztán kifúrni?

(cölöpalapozással képben vagyok, ahhoz tudom ezeket hasonlítani)

Előzmény: L_áma (31851)
L_áma Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31851

A nyomócső alsó végén fúró van. Azt ott fel kell fúrni, a víz csak felhozza. Normál esetben nincs palástcső. Ha megvan a fúrás, ki van mosva a luk, ki kell húzni a fúrót, levágni, helyére ragasztani a szűrőt, és gyorsan visszatolni..... bekavicsolni. Én közben mormoltam a "hiszekegyet" a lány az "üdvözlégymáriát", mert ha befolyik, beomlik, lehet újra csinálni a fúrást.

Előzmény: trebront (31850)
trebront Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31850

ez a pisztolyfúrós módszer végül is az, h a lenyomott víznyomócsőból kijövő vízzel/víznyomással fellazított talajt a vízzel kimossuk a lyukból és közben a nagyobb palástcsövet meg leverjük a fellazított helyre, h ne omoljon be?

nekem adottság: kb 5-6m, mély 1m átmérőjű betongyűrűs régi kút, alul kb. 0,5m víz, de nyáron ez néha eltűnik. még nem használtam, nem ismerem a vízhozamát.

állítólag lösz a talaj, balatontól kb. 400m-re. a vízszint kb. a balaton vízszintje lehet.

gondolkodom h lemélyítem 2m-t, h stabilan legyen nyáron locsolóvíz.. de nem másznék le a kút aljába, hanem valahogy a felszínről szerencsétlenkedve..

Előzmény: L_áma (31849)
L_áma Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31849

Pont itt van a bajom. A technikát nagyjából ismerem. A helyi viszonyokat viszont eddíg még csak 80 centi mélységig /földkábel/.

Ott a dilemmám, hogy minden elbeszélés erről a 48 méterről szól. A vízminőség pedíg jó.

Namost, vagy ez a méter már elég, hogy minden felszíni mocsoktól megtisztuljon a víz, és ez a víz gyakorlatilag még záróréteg feletti "talajvíz", vagy nem szólnak az elbeszélések egy átfúrt agyagról. Fikció, fikció hátán.

Ha nincs átfúrandó agyag, akkor úgy hiszem, meg tudom csinálni. Ha van, akkor is ki tudom fúrni, de a tisztes zárást nem biztos. Az meg barmolás... 

 

Simán veszek 50+ méter 40-es pvc-t. Van egy áttételes habarcskeverőm /vagy a habarcs forog, vagy a vödör, vagy én..../, az tuti letekeri. Öblítőfejet simán kalapálok. Fúrót hegesztek a végére. A 9 évvel ez előtti 110-es oldalkifolyós iránycsövem a pincében pókhálósodik, azt lecementezem a kiszemelt helyen.

 

Sorba kötök két szennyvíz szivattyút, 80-as likat kiöblíti. Aztán, ha vízzáró nélkül eljutok az 50m körüli, szemre megfelelő vízadóig, akkor nekilátok vastaggal. Ha nem, akkor jöhet az iparos.

 

 

 

 

 

 

 

Mint egy tanár! Simán tudnám oktatni...... :))

Tonpika Creative Commons License 2024.08.25 0 0 31848

Üdv L_áma!

 

 

Nem vagyok kútfúró, de én is fúrtam. Ismered a technikát, el

tudod dönteni, h a tudásoddal, felszereltségeddel érdemes-e

nekiállni a konkrét helynek. Én kézi módszerrel állvány nélkül

lementem 25 méterre 20 cm átmérővel. Ha itt visszaolvasol a 

bejegyzésekben, olvashatod, h pisztolyfúrós módszerrel is csi-

nálnak komoly mélységű kutat. Szerintem mindig a helyi viszo-

nyok döntik el mivel érdemes nekiállni.

 

 

                                                              üdv: Tonpika

Előzmény: L_áma (31847)
L_áma Creative Commons License 2024.08.24 0 0 31847

Lányom ma:

-Apa. Fúrunk, vagy fizetünk?-

/könnyen kérdez, mindkettőt én csinálom. :)/

-Még nem tudom....-

-Fúrjunk olyan vékonnyal egyet, mint amott, és abból majd meglátod mi van a föld alatt.... nem?-

/És igazából nem beszél hülyeséget....../

-Ja. De ha valami közbejön, és egy kiadós eső telemossa kecskeszarral a lukat, nem lesz csak trágyalé a kútban.-

-Akkor ne.-

Előzmény: L_áma (31846)
L_áma Creative Commons License 2024.08.21 0 1 31846

Nem irigylem.... az sem titok, én egy évet /13hó/ dolgoztam kútfúrónál. Az a 13 hónap csak szopásból állt. Ugyan akkor: szentül hiszem, ennek a jó része a hülye vállalásokból adódott. 13 hónapíg csak a sziklát, meg a szopósat..... 

 

Ugyan akkor, itt az alföldön, a homokban, kicsit ütős egy műszakra bruttó két milla.... 

Előzmény: Isti betyár (31845)
Isti betyár Creative Commons License 2024.08.21 0 0 31845

Huh, na igen. Megértem. Szintén csoróskodásból gondolkodok hasonlón.

Felénk 17-ért fúrják a 125-öst.

 

Igen azt mondom, hogy reális lehet a 800 vagy 2m. Ajánlat is!

Mert azért van vele macera, meg szakmunka. Nem kell a kútfúrókat irigyelni. Egy jó kút megéri a pénzét.

 

Szintén zenész. Állatok itatásához egy ismerősnek ki kéne kitalálnom valamit. Mondanom se kell nem a 120 ezres nyugdíjából akar fúratni.

 

Az az 50 méter nagyon meredek, teknika nélkül! 

Sárga cső mint béléscső mivan, ha szétcsúszik alul?

Olyanba nem gondolkodtál, hogy csinálsz előre 3m réselést rajta, az elejére egy szélesebb vaskoronát ráfúratsz és úgy tolnád le? De a sárga cső már lent maradna.  

Csak agyalok.

Előzmény: L_áma (31843)
Isti betyár Creative Commons License 2024.08.21 0 1 31844

Nem vagyok. Bocs.

 

Csak a lustaság és a spórolás beszél belőlem.

 

 

Előzmény: Nobody1 (31841)
L_áma Creative Commons License 2024.08.21 0 0 31843

Ja: a 800e kút ugyan azt takarja, mint a 2 millás, és a ma kapott 15-20e/méter.

 

Ismert 48-50m talpmélységű, 13-15m nyugvó szintű kutak vannak a környéken. A felső réteg lösz.... ilyen... valamikori vándordűne. Alatta némi termőföld. Ez változó, a szerint hogy a buckatetőn, vagy a két bucka közti gödörben fúrnánk. Elmondások szerint a földréteg alatt homok, agyagos homok. Majd mélyebben, 40m körül elkezd szürkülni, durvulni. A vízadó valahol 44-48 közt durva "dunai" homok.

Mivel ár-érték arányban, meg a hírek szerint a 3"-os szivattyúk a leginkább okék, minimum a 113-as, de inkább a 125-ös cső lenne az igényem.

3 frázis, és víz rendelkezésre áll.

 

 

Az utolsó ajánlat a GWE-t nevesíti is. Benne van a fúrás, a cső, a kavics, agyagpellet, cement, iszapképző,  kúttalp, sapka, kompresszoros termeltetés, tisztító szivattyúzás. A 15, és a 20 közt a megközelítés, a helyi adottságok, és a sürgősség dönt. Fizetni csak akkor kell, ha elégedett vagyok.

 

Ez nekem minden szempontból egy korrekt ajánlatnak tűnik. Csak nekem ez igen sok pénz.

Nem sürgős, gléderrel meghúzatom a bejárót, és golfpályát gereblyézek a munkaterületen, akkor árban is ezt számolom a legjobbnak.

 

Csak..... itt jön megint a csóró /lehet szarrágónak is nevezni, de csak a szemembe/....... 

 

Egy óra alatt tudok venni csövet. 110e az 50m meg még egy kicsi a szűrő. 200e körül ugyan ennyi 200...250-es KG-t. Néhány 10e-ért zsákos kavicsot.

Van ugyan egy kifogástalan állapotú, 8 lovas benzines szivattyúm, de a 0 rutinommal attól tartok, egy ekkora lukat nem tudnék kiöblíteni vele...... ott lent a vízadónál.

Így az motoszkál a fejemben, a KG csőben bágerolnék, míg le nem érek, ahova szeretnék. Akkor beletolnám a kéket, majd a sárgát kifelé húzva körülkavicsolnám.

 

Csak..... ezt így leírnom marha egyszerű....... de közben számtalan dolgot nem tudok. Viszont, 6-700e-ért sok mindent kitalál a csóró. 

 

 

Előzmény: Isti betyár (31840)
L_áma Creative Commons License 2024.08.21 0 1 31842

Legyünk pontosak. A használsz nem jó kifejezés. Ott, akkor, egyszer használtam. Nem vagyok kútfúró, nem is vágyom rá, de a kényszer rávitt...... és most így 9 év mulva ismét kényszerülök. 


Ez egy kacifántos sztori. Kedden a lányom meghozta a lovat, szerdán mellé egy kekkét. Aztán kiderült, 600 méterről akar itatni. Gondolkodni nem volt időm. Szombaton fúrtunk.

Előzmény: Isti betyár (31840)
Nobody1 Creative Commons License 2024.08.21 -1 0 31841

Ha ilyen szakértő vagy, akkor miért kérdezgetsz itt alap dolgokat?

Előzmény: Isti betyár (31840)
Isti betyár Creative Commons License 2024.08.21 0 0 31840

A 3-3 cm reális.

Egy kérdés, hogy 40-es cső helyett miért nem 50-est használsz? +50% keresztmetszete!

 

A 800 ezres kút mit takar? Mélység , átmérő? 

 

 

Nobody1

A 3x szerintem sok.

 

Igen sóderrétegbe állna meg a cső!

 

+köszönöm a válaszokat!

Előzmény: L_áma (31834)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!