Paprikába tömött reszelt káposztás savanyúságot szeretnék eltenni savanyúságnak. Nem emlékszem, hogy a felöntőlevet hogy kell ráönteni az üvegbe már behelyezett paprikákra.
1./ Felforralom a levet az összes ízesítő fűszerekkel együtt és forrón ráöntöm.
2./ Felforralás után hagyni kell kihűlni és utána hidegen beletölteni az üvegbe.
3./ Forrón ráönteni a paprikákra, majd a kihűlése után kiönteni a lét az üvegből. Majd újra felforralni ismét visszatölteni a lét az üvegbe, lezárni és dunsztolni kell? (Mi úgy dunsztolunk (száraz dunszt), hogy csak melegen tartjuk vastagon plédekkel kibélelt kosárban.)
Meg egy. Nem hallottam meg savanyitott reparol. Regota piszkalja a fantaziam, egy a4-es uvegben olyan szepen nezne ki, marcsak a szine miatt is..., milyen lenne, hogy kene, leven jo magas a cukortartalma, tuti szepen savanyodna. (80-90%-ban repabol gondolom, karikazva vagy kis hasabokra vagva) Otlet, netan, tapasztalat?
> Így készül a kovászos káposzta is, télen a radiátoron.
A kovászos káposzta is finom, de tudom ajánlani kínai kelből is, az hamarabb megerjed és ha nem fogy el hamarosan akkor lehet tovább csinálni belőle magyaros koreai kimchi-t, vagyis szárított szardínia leve helyett kenyér-kovásszal.
Meg amit erdekes/erdemes lehetne kiprobalni, de majd a legkozelebbi uvegekkel, mert nem akarok annyit kutyulni, az az igazi kovasz. Kenyer helyett. Kenyersutes okan van kovasz a hutoben.
Gondolom, azert az a neve, hogy kovaszos uborka. :))))
"Egyebkent a kovaszos uborka jelegzetes izet egy tejsavas erjedes adja, amely indithato/gyorsithato par csepp aludttej, e'lo" yoghurt hozzaadasaval."
-- Mindharom uvegbe (2 ubojka, 1 kaposzta) raktam egy kis joghurtot "sajat szakallamra"... :)))) Az uborkakba mar vagy 6 oraja, szoval ha nem kellett volna, mar keso (mikor feltettem a kerdesem, mar reg kesz voltak, max vizet tudtam volna meg cserelni az egeszen)...
No megtaláltam, nemrég volt kérdés ugyanez a HIX TIPP listán, épp egy Svédországban élő levtárs kérdezte a tuti módszert, mert a melegvizes nem vált be. Itt a válasz:
En, pld, annakidejen, amikor gaz-sutom volt, a sutobe tettem, ahol az allandoan ego" kis gyujtolang eleg melegen tartotta Ha a villanysuto lecsavarhato melegentartasra a fenti homerseklettartomanyban, akkor az is jo lehet Az u.n. "vizes-uborka" nem igenyel meleget, a keszitese gyakorlatilag azonos a kovaszossal, de lekotjuk es dunsztoljuk, mint a befotteket. Az eresi ido nehany het. Kenyeret (=kova'sz) nem teszunk hozza. A kenyer gyorsitasra szolgal, zabalnivalot ad az erjesztogombaknak, hogy gyorsan elszporodjanak. Egyebkent a kovaszos uborka jelegzetes izet egy tejsavas erjedes adja, amely indithato/gyorsithato par csepp aludttej, e'lo" yoghurt hozzaadasaval.
Ja, mar kb. harom oraja egy 3 literes uveg kaposzta is ott figyel mellettuk :P Kapron tul szololevelet, fokhagymat, par szem egesz feketeborsot es lehelletnyi tarkonyt is hasznaltam. Kivcancsi vagyok. Nyam. :))
Na ezt jatszom most a fel mosogatoban, forrovizzel teleereszt, uveg bele, kb. 2-3 oraig meg boven melegitve vagyon, aztan viz cserel :) Radiatorok nagyon kis vekony lapadiatorok, rajuk rakni nem lehet semmit, elejuk se igen, mert meg alig van futes, akarom mondani, en lehuztam, mert mar teljesen sved vagyok :O
A kovászolásnál nem a nap a lényeg, hanem a meleg. Üvegbe uborka, sós vízzel leforráz, kenyeret pirít, tetejére tesz, kistányérral lefed. Idáig egyezik a nyárival. De ezután? Tedd fel a radiátorra és pár nap alatt beérik az uborkád. Ha még nincs fűtés, vagy hidegebb nyári napokon én is beleállítom egy melegvizes fazékba üvegestől. Még a gázt is meggyújtom alatta, csak kis lángon, amíg olyan kézzel-még fogható lesz az üvegben a cucc. Akkor elzárom és hagyom a melegben. Naponta háromszor eljátszom és nagyon finom lesz, míg másnak meleg híján megpuhul, elromlik.
Így készül a kovászos káposzta is, télen a radiátoron. Nagyon finom saláta, vagy lehet főzni belőle, mint a savanyúból.
Arra mar kenyszerbol rafanyalodtam, hogy kis uborka hianyaban kigyouborkat probaljak kovaszos uborkasitani (eredmenyrol majd beszamolok..), es uvegestul meleg vizbe meritem, leven -4 fok lesz az ejjel, erkely, de meg melegito napsutes is felejtos ugy jovo majusig. (Nagybatyam otthon rendre igy csinalja telen, mindig van friss kovaszos uborkaja, o mondta, hogy mukodik a vizbe meritos trukk:)
Arra gondoltam nagy mereszen, hogy ha egy pötty joghurtot is csoppentek bele, talan hamarabb beindul a tejsavas erjedes ilyen antikovasz-peremfeltetelek kozott? Otlet, velemeny? Koszi.
Éppen most csinálok valami hasonlót (először). Az ubik nem akarnak elmerülni a lében, pedig jobb lenne nekik, hogy ne romoljanak meg a levegőn. 5-literes üvegekben vannak, nem egyszerű valami nehezebb tányérral lenyomatni (mert nem fér bele). Csordultig rakni és úgy lenyomatni meg nem akarom, mert a későbbiekben is az lesz a sorsa, hogy időnként fogy belőle. Faspatulát hallottam, de nem életszerű azzal vacakolni, főleg, ha ki-be kell tenni. Ürülnék, ha valakinek lenne ötlete hogy szokás. Köszönöm.
Nem is tudom mi ütött belém - ki fogja ezt megenni? Már csak ketten maradtunk, a gyerekeim közül csak egy van a városban, a másik kettő még az országban sem. Igaz, ha meglátogatjuk őket, tele doboz befőtt-lekvár zakuszka kerül a csomagba, minden családtag kap időnként ezt-azt, ha erre jár.
Ha jól belegondolok az egész pótcselekvés - azon túlmenően, hogy a már megtermett gyümölcsöt zöldséget valahogyan meg kell őrizni.
Mindig szerettem a konyhában tenni venni, de ahogy öregszem, egyre több minden kerül a kamrába.
A zakuszkáról jut eszembe, én is csináltam, de padlizsánosat. A következő képen még nincs rajta, csak a múlt héten készült el: kiszorultam a az aprócska spájzból: ez augusztus második felének termése.
Keresek egy paprika savanyúság receptet, amit anyósom anyukája csinált, de elhagyták a receptet. Arra én is emlékszem, hogy a paprikákat szeletekre kellett vágni, a levébe majorannát is tettek, a tetejére pedig olajat öntöttek. Ha valaki tudja írja meg.
Nem is tudtam, hogy hoxa-n komoly receptrészleg van - ezer éve nem jártam arra.
Két receptet találtam.Régebben én is csináltam olyat, amin nem volt víz, de az én családom nem igazán savanyúságkedvelő, úgyhogy már a módszert sem tudom. Maradtam az uborkánál.
Hordós savanyúság (20 literes hordóhoz)
10 liter víz
1/2 kg só
1 kg cukor
1,6 liter 10%-os ecet
1 deka borkén
3 deka timsó
1-1 deka citromsav és borkősav
35 gramm Na-benz langyos vízben oldva
babér, szekfűbors,borsikafű, bors, koriander...
Az elkészített lébe folyamatosan tesszük bele az érő zöldségeket...
Svanyúság
1,5 liter víz
3 dl ecet (10%)
9 evőkanál cukor
1 evőkanál só
1 mokkáskanál borkén
1 mokkáskanál timsó
bors, babér, torma, koriander
Mindegyik hideg vízzel dolgozik, érdekes. Nem tudom, melyiket ajánljam, mondom, én inkább lekvárban és befőttben "utazom"
Más:
Bevált, minél egyszerűbb padlizsános zakuszka receptet keresek! Tavaly csináltam, de már nem emlékszem, milyen módszerrel.
Köszi, hogy utánanézel. Amit készíteni szoktam, abba nem kell víz, a sok zöldség levet ereszt 1-2 nap alatt, ha ráteszem a cukrot, sót,ecetet, borként, fűszereket. A Hoxa portálon találtam ilyen receptet, elkészítettem 9 kg zöldségből.remélem, nem fog megromlani- de még egy adagot akarok készíteni, tehát várom a receptedet:-)
Sajnos ritkán járok erre, otthon mostanság géptelen, nettelen vagyok.
A vödrös-rájárós, akkor rakok bele új zöldséget, amikor érik - tipusú savanyúságnak speciális receptje van, nekem otthon megvan a leírás, bár sosem csináltam.
Az biztos, hogy a só, cukor, fűszerek vízzel felfőzve, kihűlés után elkeverve benne: borkén, timsó, NaBenz., ecet. Csak az arányokat nem tudom. Ha el nem felejtem, holnapra megnézem. De ami timsót én vettem, annak a dobozán is van leírás.