Keresés

Részletes keresés

Szudan88 Creative Commons License 2024.08.02 -1 1 20843

Minden szellőztetőbe van olyan sarok ahhol nem tökèletes a lègcsere. De ha úgy tervezed a rendszert hogy a "pangó terület" olyan sarokba esik ahol az esetek 90%ba nincs senki, sztem az úgy tökèletes. Ha belegondolsz, teljes egyenletesen nem lehet átöblíteni 1 szobát sem. 

Előzmény: coffein2 (20841)
Szudan88 Creative Commons License 2024.08.02 0 1 20842

Megtèrülèssel erre jutottam èn is. Komfortkènt tekintek az egèszre. Nekem sk hőcserèlőm van, annak belátható a megtèrülèse. Èn úgy jutottam idáig hogy elkèszült a szellőztetőm hőcsere nèlkül. Kezdtem nèzegetni a hőcserèlőket amiből 500e HUF alatt nem találtam számomra megfelelőt. Így kèszítettem egyet magamnak. Annyi volt az elvárásom magammal szemben, hogy szinte ingyen 50% hővisszanyerès. Sikerült 70% így èn boldog vagyok. Az egèsz megvolt 20e HUF ból, bontott buszventi, munkahelyről 4mm kartonplaszt, elektromos illesztès szakmába vág, arduinoval szabályzom a venti fordulatot co2 szintre. 15% ès 40% közt vándorol a venti fordulat átlag 25watt teljesítmèny. 

Előzmény: coffein2 (20841)
coffein2 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 20841

"Pangó terület csak ott van, ahol nem tartózkodik ember "

 

Ha ilyen helyzet áll elő, akkor a szellőztetés nem érte el a célját.

 

Megjegyzem,, egy hővisszanyerős szellőztető berendezés megtérülése ideje több tíz év. tehát meg sem térül, mert addigra a hőcserélő csak jelentős anyagi ráfordítással tartható életben.

Akkor miért ruházunk be?

Komfort, például.

 

Előzmény: Szudan88 (20839)
Szudan88 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 20840

Ha van hűtès ès fűtès is akkor valóban indokolt lehet 2 befújás. 

Előzmény: 1 valaki (20838)
Szudan88 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 20839

Ha azonos a keresztmetszet 1 vastagabb cső, akkor is kisebb a nyomásesès, a cső falán fellèpő surlódások miatt, olcsóbb a cső ès csak 1 anemosztát kell. Egy okosan elhelyezett befújással is átlehet úgy szellőztetni a szobát úgy hogy pangó terület csak ott van ahhol nem tartózkodik ember.

Előzmény: coffein2 (20837)
1 valaki Creative Commons License 2024.08.01 0 0 20838

És ha hűtesz, és fűtesz is, akkor is egy cső a jobb?

És amúgy miben jobb?

Előzmény: Szudan88 (20836)
coffein2 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 20837

Ezzel vitatkoznék. Két befújási pont egyenletesebb légcserét biztosíthat !

Előzmény: Szudan88 (20836)
Szudan88 Creative Commons License 2024.08.01 0 0 20836

Ha van hely A dupla helyett jobb az 1 vastagabb cső.

Előzmény: coffein2 (20834)
Szudan88 Creative Commons License 2024.08.01 0 1 20835

Èn amikor magamnak terveztem lementem 2m/S alá

Előzmény: 1 valaki (20833)
coffein2 Creative Commons License 2024.07.31 0 0 20834

Végső esetben lehet duplikálni a csövet, például 2 befújási pont, ha a helyiség igényli.

Előzmény: PvD (20832)
1 valaki Creative Commons License 2024.07.31 0 0 20833

A gépész 3 m/sec. alatti légsebességet kell kiszámoljon, maximum.

Ehez kell átmérőt, stb számolni, és a legvégén ha kell/ lehet, beállítani a légmennyiségeket, stb.

Előzmény: PvD (20832)
PvD Creative Commons License 2024.07.31 0 0 20832

Még nincs számítás/tervezés, de nemsokára lesz.

Azért is kérdezem, hogy ha netán ilyen csővel tervez a gépész, akkor mennyire kell hezitálnom, hogy tuti jó lesz-e, vagy megbízhatok a számításokban.

Illetve tényleg azt látom, hogy mindenhol ezeket a kis átmérőjű csöveket tolják (gyártók is), itt a fórumon pedig épp az ellenkezőjét olvastam többektől is fél-egy éve.

Előzmény: 1 valaki (20831)
1 valaki Creative Commons License 2024.07.31 0 0 20831

Mi lett a tervezés/ számolás eredménye, mekkora kellene?

 

Vagy csak ahogy esik?

 

 

Előzmény: PvD (20830)
PvD Creative Commons License 2024.07.31 0 0 20830

Sziasztok,

 

még hónapokkal ezelőtt írta itt valaki, hogy kis keresztmetszetű csöveket nem lenne szabad használni a szellőztető rendszerekhez.

Én most nézelődtem több cég webshopjában is és kb. mindenhol csak a 75mm külső átmérőjű (belső talán 60 mm) flexibilis csöveket árulják.

Úgy tűnik, hogy mindenki átállt erre a kis keresztmetszetű antibakteriális flexi csövekre.

Ezek ennyivel jobbak a sima belső felületük miatt? Vagy csak parasztvakítás és ezeket sem lenne szabad használni?

 

Köszi!

Üdv.

0lvas0 Creative Commons License 2024.07.18 0 0 20829

Köszönöm mindenkinek a javaslatát, hozzászólását, tanácsát, ez ebben a formában, valóban nem az én projektem... :( 

1 valaki Creative Commons License 2024.07.18 0 1 20828

Ezt nem olvasom el..

 

Régi onoffos, vagy inverteres klímát akarsz rátenni?

Mert ha onoff, akkor csak 3 perc kompresszor védelmet kell beletegyél, meg leolvasztás lesz probllémás.

Ha inverterest, akkor a megszűnt venti motor visszajelzését kell szimulálni, hogy forog. Erre elég egy 555 ic.

És betenni a termisztort a légáramba. A téli leolvasztáshoz kell neked biztosítani energia puffert, 2,5 kwosnak is, legalább 30 liter víz hőenergiáját.

 

És a nagy kérdé, a kolorifered bírja az adott hűtőközeg 55 fokos hőmérsékletéhez való nyomását? Ergo 45 Bárt?

 

Szóval ezt ebben a formátumban engedd el, tudás, technika, anyagok hiányában.

 

Talán szárítógép hőszivattyúval lenne legegyszerűbben megoldani. De akkor is, vagy hűt, vagy fűt. Persze betehető 4 utas szelep, nekem van otthon, azzal lehetne hűteni, fűteni. Meg vezérlés hozzá, figyelésekkel, tiltásokkal.

De nem klímás háttérrel neked ez esélytelen.

 

Előzmény: 0lvas0 (20821)
Szudan88 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20827

Egy hűtőszekrènyt nem lehet ráhekkelni a rendszerre?

Előzmény: 0lvas0 (20821)
Szudan88 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20826

Sőt nem is harmada hanem tized teljesítmènynèl van a jó cop, fele teljesítmènynèl 1 cop. Tehát lènyeg, a táblázatból is az jön, hogy 1 munkapintja van ahol fogyasztásba üti a klímát, de ott is nagyon kell figyelni az áramló közeg sebessègèt, ahogy látom a táblából 4watt a jó munkapont. Rohadt sok kell belőle a 200watthoz. 

Előzmény: Szudan88 (20825)
Szudan88 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20825

Bocs lemaradt.

Előzmény: Szudan88 (20824)
Szudan88 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20824

Nem találom a mèrèseket, de asszem, hogy 2 fok hőlèpcsőnèl ès a nèvleges teljesítmèny harmadánál volt a 10cop, utánna brutál elszállt. Tehát valószínű nagyon sok peltier kellene ha gazdaságosan szeretnèd használni.

Előzmény: Szudan88 (20823)
Szudan88 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20823

Peltier elemekkel nagyon jó cop èrhető el, ha kicsik a hőfokkülönbsègek, ès a peltieren kevès áramot hajtású át. Hobbi elektronika fórumon valaki kitesztelgette asszem 10 cop tudott kihozni belőle, de csak nagyon kicsi sávba tud ilyen jól működni. Ezt a bejegyzèst kellene megtalálnod. 

Előzmény: 0lvas0 (20821)
NAND708 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20822

A legegyszerűbb egy egyszerű split klíma lenne, jó elhelyezéssel észre se veszed.

A Peltier elemnek nagyon rossz a hatásfoka, valahol 30% körül lehet, utána kellene olvasni. (a klíma 300-400%)

A mostani 25 fokkal semmi gondod nem lenne, ha nem 75% lenne a pára, alapvetően nem is hűtened kellene, hanem párátlanítani, bár igaz, kéz a kézben járnak.

Álló levegő esetén a sík-sima határfelületen a hőátadás: 4W/m2K rémlik, ezt lehet növelni a légáramlással. Ez még mindig legalább egy nagyságrenddel rosszabb, mint a szilárd anyagok hővezetése. Ezért is kvázi majdnem mindegy, hogy aluból vagy PS lemezből van egy levegő-levegő hőcserélő lemeze.

Előzmény: 0lvas0 (20821)
0lvas0 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20821

Szerintem nagyon félreérthető vagyok :( Kezdem elölről. Adott egy nagyon leszigetelt ház, aminek az éves fűtési igénye kb 26 kWh/m² – ez neked valószínűleg többet mond mint nekem, de ebből talán jobban megérthető amit írok. A házban lévő hőcserélő nem megy folyamatosan és más a program télen mint nyáron. Nyáron megy egyet este a fürdés után a pára miatt, majd hajnal 1től reggel hatig-hétig és napközben délkörül a friss levegő miatt még egyet. Ha bent 22 fok van és kint 35, akkor kb 24-26 fokot szokott befújni napközben. Éjjel ha lemegy a kinti levegő 17-re és bent már 24 fok van, akkor kb 20-22 fokot fúj be. Télen a -5 fokból +17 fokot csinált mikor bent 22 fok volt. Szóval én már ezzel is nagyon elégedett vagyok, bár télen kicsit kellemetlen, ezért is kellene rásegíteni egy picit, hogy ne legyen sokkal hidegebb a befújt levegő.
A gond akkor jön, mikor éjjel se megy le a hőmérséklet 20 fok alá és napközben is veri a 40-et. Ilyenkor már manuális bypass van… :D Ablakok tárva nyitva és úgy alszunk, mert értelmetlen lenne a benti 24-25 fokot átzavarni a légcserélőn, hogy aztán 22 körül fújjon be, mikor az ablakot kinyitva bejön a 20fok, ami reggelre 22re hűti vissza a házat, de szellőzés nélkül meg nem lehetünk egész nap, délben már a benti 22-23 fokot átzavarom a légcserélőn a kinti 35-el és ebből lesz az a 24-26 (ha melegebb van kint, akkor logikusan melegebbet fúj be is), amit vissza kellene hűteni, hogy ne legyen nettóban fűtve a ház, mert 2-3 napot még bírja a "hideg" tartását valamennyire a fal és a beton, de 4-5 nap után már a falak is átveszik a hőt ugye és ha nem jön egy drasztikus lehűlés, akkor borult minden légkondi nélkül. Ez most látszik csak igazán, hogy nem vagyunk ott hetek óta és mostanra 25 fok van a házban az elmúlt hetek időjárásának köszönhetően, manuális bypass nélkül – mondjuk szerintem ha ott lennénk és estére nyitva lenne az ablak, az sem sokat segítene, mert napközben nyitogatják a gyerekek az ajtót, meg mi is termeljük a hőt ugye… Ugyanakkor alapvetően nem akarom lehűteni a házat, mert az nem is egészséges, ha 18-20 fokra van hűtve, mikor kint meg 40 fok van árnyékban. Nekem elég lenne ha stabilan tudnám tartani azt a 22-23 fokot és vele az 50% körüli páratartalmat – mert most nem elég, hogy 25 fok van, de még a pára is 75%.

A splitklimás megoldás: Én ez alatt azt értettem, hogy a kültéri egységet rákötöm egy vizes kaloriferre – motor nem kell mert az ugye a légcserélő rendszerben meg van. Kapna két hőmérőt a kalorifer (előtte utána ) és ha előtte 25 fok fölött van a levegő akkor bekapcsol hűteni, ha utána 20 alatt van, akkor meg kikapcsol. Fűtésnél meg mondjuk pont fordítva. A vizes kaloriferről el lehet vezetni a lecsapódó párát. A beépítését meg úgy kell megcsinálni, hogy lehessen tisztítani félévente – sűrűbben nem hiszem, hogy kellene, mert három szűrőn megy át a levegő mire odaér. Egyébként csodálkozom, hogy ilyen rendszereket nem is árulnak, de gondolom túl olcsó lenne és nem lenne rajta haszon. Na de mivel ehhez klimást tuti nem fogok találni, meg a teljesítmény is sokszorosa lenne annak, amire valójában szükségem van – bár másodlagos fűtésnek is megállná ezesetben a helyét –, így elkezdtem kutakodni és így került képbe a Peltier féle "klima”…

A Peltier féle "klima”: Fenti novella alapján, így már talán ügyesebben el tudom magyarázni, hogy mire gondolok. A képen van egy kalorifer, hűtő/fűtő klíma és egy vízszivattyú… na én ezeket összekötném, tennék bele vizet és a „klimát” a hőmérők alapján szabályoznám úgy, hogy fűtés vagy hűtés esetén cserélném fel a + és – ot és csak akkor menne, ha megy a motor is. A beépítését ennek én is megtudnám csinálni, a hűtőborda pedig elfér a padláson télen és nyáron is, csak a csőben menjen a megfelelő fokú levegő, de tulajdonképpen az se lenne nagy kihívás, ha a hűtőbordát beépíteném a kimenő csatornába… Így legalább az elhasznált levegő télen fűtené, nyáron hűtené, így gondolom jobb hatásfokon és kevesebb energiával működne… A kérdés, hogy lenne-e ennek értelme… A hőcserélő után, a nyári 27-28 fokos levegőt, ami 300m3/h órával megy (ezen tudok állítani, 180 és 500 között) le tudná e hűteni 22 fokosra egy kaloriferen keresztül, hogy legalább az ne fűtsön… Illetve télen, mikor 17-18 fokos levegő jön be a hőcserélő után, bent meg 22 fok van, akkor 18 fokról legalább 22re fel tudná e melegíteni ezt a levegőt, hogy ne legyen kellemetlen ha valaki a befúvó alatt ül...

Előzmény: 1 valaki (20820)
1 valaki Creative Commons License 2024.07.16 0 0 20820

Az alap..

 Q = c * m * ΔT

 

De 288 Wattos Peltierrel  számolhatsz is, 2,5 kwos klímához képest ~11 %. az hűt 30 fokot is,akár. Ez akkor arányosan 3 fokot. Talán ötöt.

Ideális esetben.

 

De neked 27 fokból kellene 5 fokot hűteni. Ez nem világos, mert ha 22 fokos levegőt fújsz be, azzal nem lesz 22 fok, talán 26.

Ha 22 fokot akarsz a helyiségben, 5-18 fok közötti levegőt kell(ene) befújnod.

 

De nem értem, hogy akarod a keresztbe bordázott hőcserélőt hosszába használni. Ez zsákfos lenne.

Fizikailag sem fér be, talán 250es csőben.

 

Inkább ha a beltéri kifújó nyílásra teszed a 160-as csövet, megfelelő közdarabot gyárt(at)va.

 

E nélkül nem fog összejönni.

És ahogy írod, te nem tudod megcsinálni, szezon közepén klímást találni, aki elszórakozik neked ezzel?

Majd novemberben, talán.

 

De hogy csinálod meg a közdarabot, házat?

Mire fog dolgozni?

Leolvasztáskor, fűtés módban honnan veszi ki a hőt, hogy leolvasszon a kültérin?

 

 

Előzmény: 0lvas0 (20819)
0lvas0 Creative Commons License 2024.07.16 0 0 20819

Látszik mennyire nem értek hozzá... :( Kellene valami fapados megoldás, amivel legalább annyira le tudom hűteni a levegőt a hőcserélő után, hogy ne legyen melegebb mint ami bent van és némi párától is megszabaduljak... Jó lenne egy csőbe integrálható split klima bele motor minden nélkül, egy kültéri egységre kötve, de azt nincs aki nekem összerakja, én meg nem tudom. 

Azért gondolkoztam a felületen, mert gondoltam kipróbálok egy Peltier féle "klimát"... Azzal tudnék hűteni is meg fűteni is - persze nem rendszer szinten, de kíváncsi lennék rá, hogy ér e valamit. Ha csak 5 fokot tudnék hűteni a 160as csőben 250-300m3/h 27fokos levegőn, akkor az már nekem elég is lenne...

Felesleges pénzkidobás lenne egy ilyen kísérlet?

Előzmény: sylvanus67 (20818)
sylvanus67 Creative Commons License 2024.07.16 0 0 20818

Mekkora felületet kell lehűtenem 18 fokra, hogy az azon áthaladó 27 fokos levegő, elérje a kívánt 20 fokot?

 

 

Hány éves a kapitány?

 

 

 

Mekkora a felület hőátbocsátási tényezője?

Előzmény: 0lvas0 (20817)
0lvas0 Creative Commons License 2024.07.15 0 0 20817

peterch, ha jól emlékszem te vagy nagyon penge matekból - ha esetleg más is, akkor megköszönöm, ha segítene... Erősen elkezdtem gondolkodni egy Peltier féle víz/levegő hőkezelésen, mert azt elég egyszerű fűtésra és hűtésre is használni, de ezen a szinten már elhasalok a matekon... :(  160mm-es csőátmérőn, 250m3/h áthaladó, 27 fokos légmennyiséget szeretnék lehűteni, 20 fokosra, amihez uszkve 1kw hűtési energia szükséges. Mekkora felületet kell lehűtenem 18 fokra, hogy az azon áthaladó 27 fokos levegő, elérje a kívánt 20 fokot? 

0lvas0 Creative Commons License 2024.07.12 0 0 20816

"De megoldás kell, vagy csak a problémát keresed?"

:D Még nem döntöttem el... :D

 

Köszi a képet, szerintem nekem ennek a teljesítménye talán elég is lenne, de ezt én biztos nem tudom beépíteni, ráadásul az egyik egységnek kint kellene lennie ugye, plusz ha már lenne benne egy ilyen akkor jó lenne ha hűteni és fútni is tudna... Így csak valami kisteljesítményű kibuherált klima kellene talán... Ahhoz esetleg még egy klimás is hozzányúlna...

Előzmény: 1 valaki (20815)
1 valaki Creative Commons License 2024.07.12 0 1 20815

Én is külföldön vagyok jelenleg. És?

 

Hát, ha be akarod építeni, kell egy klímás, vagy klímás tudás, műszerezettség, nitrogén, vákum szivattyú, kemény forrasztás pár helyen, némi réz cső, stb.

 

De megoldás kell, vagy csak a problémát keresed?

 

 

Csak hogy lásd, kb hasonló:

https://www.facebook.com/marketplace/item/773462051569082/?ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3A6dc2d0f3-14a4-4769-8f2e-cdb34721c054

 

Előzmény: 0lvas0 (20814)
0lvas0 Creative Commons License 2024.07.12 0 0 20814

külföldön vagyok...

nézegettem a hőszívattyús szárítógépet, de valahogy nem nagyon jövök rá, hogy tudnám én azt beépíteni a légcserélőmbe, ami ez zárt rendszer... 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!