Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 3 napja 0 0 6727

Eszembe jutott, most hogy a feketék kárpótlást akarnak a rabszolgaságért az új elnöktől, az indiánok is előállhatnak kárpótlásért az elvett földjeikért és a legyilkolt őseikért.

Előzmény: Voxio (6723)
vörösvári Creative Commons License 3 napja 0 0 6726

Nekem új volt, hogy barlangokba jártak vízért. 

Előzmény: Voxio (6724)
Voxio Creative Commons License 3 napja 0 0 6725

1924-ben egy portyázó apacs banda lovakat lopott fehér farmerektől Arizona tagállamban.

Az indiánokat elfogták és letartóztatták.

Emberéletben nem esett kár.

Sok történész ezt tekinti az USA-beli indián háborúk legvégének.

Mexikó északi részén a hadsereg 1933-ban foglalta el az ellenséges apacsok utolsó hegyi rejtekhelyét, ott ezt tekintik az indián háborúk végének.

Előzmény: Voxio (6723)
Voxio Creative Commons License 3 napja 0 1 6724

Mondjuk ebben a cikkben olyan sok új infó nem volt, de azért köszi. :-)

Előzmény: vörösvári (6722)
Voxio Creative Commons License 3 napja 0 1 6723

Az 1890. december 29-én a dél-dakota Wounded Knee Creek-nél (azaz a Sebesült Térd pataknál, lakota nyelven Chankpé Ópi Wakpala) elkövetett mészárlást sok történész az USA - indián háborúk utolsó ütközetének, egyfajta szimbolikus jelentőségű végének tekinti. 

Idén lesz a 130 éves évfordulója.

Itt van egy viszonylag rövid, de jól áttekinthető, a lényget tartalmazó cikk a csatáról és előzményeiről:

https://mult-kor.hu/meszarlasba-torkollott-az-indianok-alma-20191229

vörösvári Creative Commons License 4 napja 0 1 6722
Voxio Creative Commons License 6 napja 0 0 6721
Voxio Creative Commons License 2020.10.31 0 0 6720

Érdekes cikk, egyre több hasonló eset van, úgy látszik kezdik odaát egyre komolyabban venni a ritka, veszélyeztetett fajok védelmét.

Annyi kiegészítést tennék némi internetes olvasás után, hogy a Fort Belknap rezervátumot az US-kormányzat 1888. június 1-jén hozta létre, miután a fehér bölényvadászok Montanában gyakorlatilag szinte az utolsó szálig kiirtották a bölényeket, ezáltal az eredetileg főleg bölényvadászatból élő síksági indiánok megélhetése lehetetlenné vált.

Két eredetileg teljesen különböző törzs csoportjai kerültek ebbe a rezervátumba:

- a sziú nyelvcsalád Mississipi-völgyi ágának dakota csoportjába tartozó Nakodák, akiket ojibwa eredetű szóval Assiniboine-oknak is neveznek.

- az algankin nyelvcsalád síksági csoportjához tartozó Aaniiih-ok, a "Fehér Agyag népe", másik nevükön Atsinák vagy francia eredetű néven Gros Ventre-k.

Előzmény: vörösvári (6719)
vörösvári Creative Commons License 2020.10.31 0 1 6719
Voxio Creative Commons License 2020.10.29 0 0 6718

Bár a kutya se kereste itt a topikon, de azért beteszem az utolsó, az V. epizódot:

https://ma7.sk/kavezo/az-eszak-amerikai-indianok-alkonya-v-egy-alom-vege

Marhára elnagyolt formában ugyan, de ismerteti a témában járatosak előtt jól ismert eseményeket:

- háború a Fekete-dombokért, más néven a nagy sziú háború

- Ülő Bika és híveinek Kanadába menekülése, majd visszatérése és fegyverletétele

- problémák a sziú rezervátumokban, a nagy sziú rezervátum felosztása 5 kisebb rezervátumra

- a szellemtánc-mozgalom és a tömegmészárlás a Sebesült Térd (Wounded Knee) pataknál.

Hát kb. ennyi...

Előzmény: Voxio (6688)
Voxio Creative Commons License 2020.10.21 0 0 6717

"Tecumseh, a sauni törzsfőnök"

Ha már szóba kerültek a saunik, akkor hallgassunk bele egy kicsit (kb. 2 percet) a nyelvük hangzásvilágába is.

A sauni (Shawnee) nyelv az algankin nyelvcsaládon belül a középső algankin csoportba, azon belül az ún. Nagy-tavak vidéki alcsoportba tartozik.

Hmmm, nem is rossz hangzású nyelv:

https://www.youtube.com/watch?v=QgqTRI9m1bQ

Előzmény: Voxio (6710)
Voxio Creative Commons License 2020.10.20 0 0 6716

A Fallen Timbers-i csata egy részlete R. F. Zogbaumtól, 1896-ban készült rajz (festmény?):

Előzmény: Voxio (6715)
Voxio Creative Commons License 2020.10.20 0 0 6715

Ahhoz képest, hogy indián háborús viszonylatban meglehetősen nagy csata volt - az US 3.000, az indiánok kb. 1.300 főnyi "élőerőt" vonultattak fel - , relatíve kevés halálos áldozatot követelt.

Az US erők 33 főt veszítettek és mintegy 100 sebesültet, az őslakosok kb. 30-40 halottat, a sebesültjeik számáról nincs adat.

Előzmény: Voxio (6714)
Voxio Creative Commons License 2020.10.20 0 0 6714

"Aztán azonban 1794-ben "Mad" Anthony Wayne tábornok lovassággal és kentucky-i puskás legényekkel megerősített csapatai a Kidőlt Fatörzseknél megverték az indián szövetség harcosait."

Kidőlt Szálfák vagy Kidöntött Szálfák néven is lehetne fordítani a csata helyszínét, amely az angol nyelvű irodalomba Fallen Timbers néven vonult be.

1794. augusztus 20-án zajlott le itt a sorsdöntő ütközet, amely amerikaiak döntő győzelmével végződött és az ún. "északnyugati indián háború" utolsó csatája volt.

H. Charles McBarron Jr. (1902 - 1992), amerikai történelmi festő The Road to Fallen Timbers c. festménye, amelyen a csata kezdetét ábrázolja, amikor a Legion of the United States (a későbbi 1., 2., 3. és 4 sz. US Army hadosztályok elődje) összecsap a "nyugati konföderáció" indián  - Shawnee, Delaware, Odawa, Miami, Pottawatomi, Wyandot, Ojibwa, kisebb számban Mingo és Mohawk - harcosaival.

Előzmény: Voxio (6678)
Voxio Creative Commons License 2020.10.20 0 0 6713

Alonzo Chappel (1828 - 1887), New York-i amerikai festőművész, aki főleg a függetlenségi háború és a korai, 18. sz. végi. 19. sz. eleji amerikai történelemből festett meg eseményeket.

Előzmény: Voxio (6711)
Voxio Creative Commons License 2020.10.19 0 0 6712

Az amerikai gyalogság végső rohamát ábrázolja, amely megfutamította és szétszórta az őslakos harcosokat.

Előzmény: Voxio (6711)
Voxio Creative Commons License 2020.10.19 0 0 6711

A Tippecanoe-i csata, Alonzo Chappel amerikai festő festménye:

Voxio Creative Commons License 2020.10.16 0 0 6710

Itt van az a doksi film Tecumseh-ról, amit korábban ígértem:

Tecumseh, a sauni törzsfőnök:

https://youtu.be/NRNZOhsG_oo

Előzmény: Voxio (6697)
Voxio Creative Commons License 2020.10.16 0 0 6709

Be akartam tenni egy jó magyar nyelvű anyagot a Tippecanoe-i csatáról, de csak egy borzalmas színvonalú gépi fordítást találtam:

https://hu.eferrit.com/tecumseh-haboruja-tippecanoe-csataja/

Csak nem a sauni nyelvből fordították angolra, onnan meg magyarra, hogy ennyire sz...r lett?

Előzmény: Voxio (6708)
Voxio Creative Commons License 2020.10.14 0 0 6708

Volt egy 1972-es NDK-s indiánfilm is Tecumnseh címmel, abban meg a Gojko Mitics játszotta a címszerepet.

Mai szemmel nézve már elég viccesek ezek az NDK-s indiánfilmek, de gyerekként szívesen néztem őket.

A tippecanoe-i csata megjelenítése az NDK-s Tecumseh-filmben:

https://www.youtube.com/watch?v=ipuoXrC5Cis&feature=youtu.be

Voxio Creative Commons License 2020.10.14 0 0 6707

Megmondom őszintén, most már én sem vagyok benne biztos, hogy melyikük melyik szerepet játszotta, de szerintem inkább Merasty játszotta Tecumseht.:-)

Előzmény: Voxio (6705)
Voxio Creative Commons License 2020.10.14 0 0 6706

Tenskwatawa a helyes írásmódja, ahogy nézem a netről.

Sz. 1775, meghalt 1836.

6 évvel volt fiatalabb Tecumsehnél, kb. annyival mint Greyeyes Merastynál.

Ahogy nézem, Greyeyesnak (sz. 1967) is voltak nagyon jó szerepei, pl. Ülő Bikát alakítota a 2017-es Woman Walks Ahead c. filmben.

Ő is krí, akárcsak Merasty, csak ő síksági krí (Plains Cree) Saskatchewan tartományból.

Előzmény: Voxio (6705)
Voxio Creative Commons License 2020.10.14 0 0 6705

Nekem úgy tűnik, mintha ő Tankswatawát játszotta volna, Tecumseh öccsét.

Előzmény: falkonzs (6704)
falkonzs Creative Commons License 2020.10.14 0 0 6704

Michael Greyeyes játszotta a főnököt, nem? 

Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6703

Merasty az Újvilág c. 2005-ös romantikus történelmi filmben is játszott, amely John Smith kapitány és Pocahontas "indián hercegnő" történetének egy nagyon jól sikerült feldolgozása.

Billy Merasty a Kiskiack nevű Powhatan indián szerepét kapta, mondjuk finoman szólva nem a legfontosabb szerep a filmben.

Ebben a filmben játszott Wes Studi is.

Előzmény: Voxio (6698)
Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6702

S ha már indián színészek, a Wes Studiról még nem is beszéltünk.

Pedig ő a legnagyobbak egyike, ő is megérdemel vagy fél tucat hozzászólást. :-)

Majd legközelebb. :-)

Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6701

De olvastam egy könyvben, hogy ez az indián - fehér félvéreknél is gyakran úgy van, hogy fiatalabb korukban még inkább néznek ki europidnak, de ahogy idősödnek, az indián vonások úgy lesznek egyre erőteljesebbek és erőteljesebbek náluk.

Előzmény: Voxio (6699)
Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6700

Megvan erre persze az antropológiai szakduma, hogy "magasan fekvő, széles járomívek" meg hasonlóak, de inkább ne menjünk bele.:-)

Embertanilag emlékeztetnek valamelyest a kelet-ázsiai mongolidokra, de azért eléggé el is térnek tőlük.

Szerintem a viszonylag hosszú izoláció alatt sajátos észak-amerikai embertani típusok alakultak ki náluk.

Előzmény: Voxio (6699)
Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6699

Már megfigyeltem egyébként, hogy ezek az éjszak-amerikai indiánok, ahogy idősödnek, a fajtájukra jellemző erőteljes, markáns arcvonások úgy lesznek egyre kifejezettebbek rajtuk.

Voxio Creative Commons License 2020.10.13 0 0 6698

Billy Merasty 1960-ban született a kanadai Manitoba tartományban, tehát már ő sem fiatal, a 60-at tapossa.

2010-ben a szűkebb szülőföldjén, Manitobában kitüntették a Manitoba-renddel a színészi teljesítményéért.

2012-ben ő játszotta Gloucester szerepét egy olyan Lear király előadásban, az Ottawa városbeli National Arts Centre-ben, ahol a darab minden szerepét indián származású színész alakította.

Két kép Merastyról, két különböző életkorból:

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!