Lassan már túl leszünk a telekvásárláson...
A házépítés költségeit számítgatva természetesen különböző megoldások különböző (elég magas) eredményt adnak.
A minap az egyik kivitelező weboldalán bruttó 130 ezer/négyzetméter áron kínál kulcsrakész megoldást, míg egy magazinban a hagyományos építkezés költségeinél egy 100 négyzetméteres lakóterületre bruttó 35 millió jött ki.
Tudom, hogy a különböző anyagok nagyban befolyásolják az árat. Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi a tapasztalata a kivitelezés költségeit (tervezett és tényleges) illetően. Valamint milyen problémákba ütköztetek a finanszírozás terén (hitel, számlagyűjtés stb.)
Előre is köszönöm, hogy megosztjátok a tapasztalaitokat!
1) ha generál építi: ő ad egy felelős műszaki vezetői aláírást, ami garantálja, h bejelentési terv szerint épült. (közben felel a munkavédelemért, végösszegért, határidőért is).
2) ha te szervezel össze több alvállalkozót, akkor műszaki ellenőri aláírás kell a végén, aki igazolja, h a különböző alvállalkozók munkái megfelelnek a bejelentési tervnek. de nem felel semmi másért (határidő, költség, munkavédelem.. ez mind a te dolgod lesz). -igazából ez a te verziód
a tervező csak azért felel, h a kiadott terv megfelel az aktuális előírásoknak (ahhoz semmi köze, hogy te abból mit/hogyan építesz meg)
más: a NAV abúzálhat (jószomszédi bejelentésre, ha rajtakap), mert csak egyenes ági rokon segíthet ingyen, mindenki másnak adóköteles a munkája a házadon.
Én egy idő után szartam az egészre. Addig volt papírozva, hogy bekerültek az ablakok meg a válaszfalak. Utána a nagy semmi. Szerencsére nem jött az ép. felügyelet, aztán meg sikerüt a végén megkapni a használatbavételit. Tiszta stressz voltam emiatt egy ideig, de aztán elengedtem a dolgot. Egy ideig volt egy saját femü-m, aki végül azért hagyott ott, mert túl precízen csinálom a dolgokat és nincs a hasznomra, fölöslegesen meg nem akar pénzt kérni.
Jó, a méretek tényleg úgy alakultak, hogy pl. 4,2m volt a terven a két fal között a távolság, ha meg rámértem lézeres mérővel akkor azt írta ki, hogy 4198 vagy mondjuk 4202mm. Meg minden szög derékszögre sikerült. Persze ehhez kellett a silka tégla is meg az ytong ami pontos.
Nálunk sincs leszínezve a ház, szép szürke "drájvitos". Majd jövőre lesz fehér. (vagy még akkor sem)
2017-ben kezdtünk, zöldmező, 115nm. Após, apám, én, néha barátok (nagyon néha). Ácsok, ablakosok, gépészek (csövezés, hőszivattyú) és festők jöttek, a többi mi. Kőműves, gipszkartonos, villanyszerelő, picit vizes, burkoló mind mi voltunk. Még nincs színe a háznak (fehér lesz), de az ablakokon az alu borítás szürke, tető szürke. 2017-ben még nem volt annyi ilyen ház, akkor még a mediterrán ment. A környéken a most épülők ilyenek stílusúak, de nincs belőlük sok. A "régi" (2000-es években épült) házak között a mediterrán az elterjedt. Nincs sok ikerház sem, szinte mind egyedi. Olyan 5-600.000Ft/nm árból épült (+telek), de a szerkezet már megvolt 2020-ban, így csalóka, a tégla azóta dupla annyiba kerül.
Persze ma sincs még kész, nincs nemesvakolat, bent még kicsit kevés a bútor, de nagyon gyors volt a drágulás, nem tartottuk a lépést
Magam lakás felújításban vagyok ami nyílászárók és burkolatok cseréjét, új hideg-meleg vízcsöveket, új fürdőt jelent. (Villanyt 80%-ban meghagytam, csak a konyhában bővítettem.)
Minden tiszteltem azé aki annak idején maga felépítette a házát!
A felújítás is rengeteg idő és munka és utánajárás. És persze a rendes munka után... Egy új építése ennek még a tízszerese lehetett.
A ma épülő egyenházak ugyan lesznek annyira tartósak mint a Kádár kockák?
Valószínű az egyforma kivitelezésen sokat lehet spórolni.
És végső soron nem maradnak a porták az idők végezetéig egyformák, a kertekben a fák/bokrok ültetésével a tulajok pár év alatt valamennyi karaktert tudnak bele vinni.
Évtizedes távlatban meg a kerítések, esetleges tetőcserék, egy-két hozzáépítés is javítanak majd az összképen.
Ja és azok is egyen szürkék. Szürke tető, fehér falak szürke dekorációval, szürke ablakok. Szürke térkő és szürke pergola. A fák kivágva, a fű esetenként műfű. Ja és mindez ikerház formában. Olyan ez mint régen volt a kádárkocka. De akkor legalább nem volt az embereknek pénze meg lehetősége. Most meg lenne, mert ezerféle gyártó ezerféle színe, tervező is akad. De nem, egyenikerház.
Egyébként nekünk is egyéni kivitelezés volt, olyan szinten hogy a falakat is én raktam, meg minden mást is. Legalább elment 6 év mire be tudtunk költözni. De nem a cél a fontos hanem az oda vezető út. :-)
Ma már alig épül egyéni kivitelzésben ház. (Úgy értem, amit egyéni terv alapján építenek szakemberek egy személy/család számára).
Ha épülnek is családi házak, akkor legalább egy utcányi egyforma.
Persze érthető a m2 ár 1-1.5 millió között lehet, az 100-150 millió. Ennyi pénz szinte senkinél nincs, de ha mégis van, ennyiért már jó lakóingatlant kapni az országban bárhol (ok nem feltétlen házat, hanem lakást, de azt kb tényleg bárhol)
Ti hol láttatok utoljára egyedi családi házat épülni?
Véletlen valaki nem látott egy lengyel (?) videót, ahol házalapot tűznek ki, majd zsalukő sorokat emelnek, megy rá valami vízzárás + pár cm-s vízzáró nikecell.
Vagy láttam valahogy a youtube-n, vagy betette valaki a linket valahová, és nem tudom előhívni az előzményekből.
(nagyon profinak tűnt az egész, azért szerettem volna még 1x megnézni és menteni)
Fél óra alatt már megköt annyira, hogy a következő adag/réted nem köt hozzá megbízhatóan. Egyébként az egészen friss beton sem málik szét a locsolástól, ha zsaluban van. Sőt a víz alatti beton sem, amit víz alatt öntenek. Legföljebb nem előnyös a betonnak a víz alatti betonozás, csak a beton receptnél figyelembe kell venni ezt a tényt. Élő vízben méginkább.
A beton technológia foglakozik a cement adalékokkal ( szilikát vagy aluminát cement ), az adalékok (kavics stb. ) szemcseméretével, azok összetételével, a víz és cement arányával ( vízcement tényező )
és az utókezeléssel. Pl. a locsolással.
A tömörítés is lényeges faktor.
A laikus agyba főbe locsolja betont, erre koncentrál csak.
Kötés közben érdemes a betont locsolni. Legföljebb azt mondják, hogy nem.
Miért kéne erősebb? Szerintem ha nem harckocsi gyakorlóteret akarsz belőle akkor fölösleges. Az estrich az egy beltéri beton tudtommal. Ha nem elég erős akkor helyszínen kevert betont kell használni.
Most építek hasonló paraméterekkel családi házat. 3 gyerek csok plusz hitel és áfa visszatérítés. Kb 40 Milla + telek, közmű,tervek stb. Az árak hetente emelkednek ezért ami ma 1 millió az jövő héten már több.Három dologgal tudsz spórolni sokat. Van ismerősöd aki olcsón vagy ingyen,de jól dolgozik aztán pedig nem kell enaplót vezetned és végül az hogy sokmindent meg tudsz csinálni. Értem ezalatt azt is hogy anyagbeszerzestől kezdve szakik keresése,lekovetese munka terén és persze sok munka elvégzése magadnak.
Én Tolna megyében èpítek magunknak. Ha erre jársz benézhetsz.
Helloka! Azt olvastam, hogy a babaváró hitelt fel lehet használni szinte bármire. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek hitelfelvételhez önrésznek érdemes-e felhasználni, ingatlanhitelhez? (Mikor legutoljára néztem CSOK elvileg nem járna nekünk, és erre gondoltam, mint alternatíva.)
Érdeklődni szeretnénk. Van nekünk egy nagykapunk, kb 2x 190 centis úgy 180 magas. Eléggé nyeklő-nyakló, alatta a betonra is ráöntenénk egy 8-10 centit vasalással, alatta egy cső elveztetni a kapuniytó kábeleket, szóval akarnék új kapuszárnyakat csináltatni, szerintem egy zártszelvény keret kellene nagyon jól vízbe-függőbe a meglévő 130 átmérőjű hengervas oszlopokra.
Mennyiért csinálnák ezt meg szerintetek? Mi lenne a jó méret? 30x60, 40x40, 20x40, 25x50? Persze a kapunyitóhoz a konzolozást is jó lenne elintéztetni egyúttal.
A lécezés talán menne de a flexelés, hegesztés eszköz hiányában, és veszélyessége okán nem az én asztalom.
Könnyűszerkezetes házat megcsinálni jól, talán drágább mind téglából.
Hőhidas nem lehet egy könnyűszerkezetes ház, így nagyon sok részlet van, amihez különböző paraméterű (prémium minőségű) fóliák és szigetelő anyagot kell használni és oda kell figyelni a rétegrendek beépítésére.
A kulcsa a jó könnyűszerkezetes háznak egy részletes és jól átgondolot műszaki terv és egy művezető, aki minden részletre odafigyel a kivitelezés során.
Az előnye a könnyűszerkezetes háznak, a kivitelezési idő.
A szerkezetet el lehet késziteni fémből vagy fából, a fémszerkezet drágább, de nagyon gyorsan ki lehet vitelezni, azaz napok alatt.
Mindenképpen egy szintes házba gondolkozz, ha van hely.
Jó lépcsőt megtervezni és kivitelezni elég nehéz, tetőszerkezet leszigetelése és páratechnikai kezelése is szakmunka.
Arra figyelj oda, hogy a házban legyen megfelelő méretű tátolási lehetőség, ha három gyerekes családba gondolkozól. A halókat úgy kell tervezni, hogy beépített szekrények legyenek benne.
Ez az elosztás nem egészen praktikus hosszabb távra. Földszinten legalább két hálószoba célszerű. Egy a vendégeknek, egy nektek ha már nem mehettek föl az emeletre, mert belakták a gyerekek.
Üdv ! Igen vannak előnyei is a tetőtéri résznek ,2002 ben építkeztem ,később ahogy nőttek a fiaim és szeparálódni IS szeretek volna a másik nemmel sokkal egyszerűbben megvolt oldva,és MI mivel lent voltunk nem voltak kellemetlen találkozások a "lengébb"öltözetből kifolyólag !:D