Nofene, SZVSZ elsősorban autópálya lenne jó, amely összeköti őket a külvilággal, benne az anyaországgal, és munkahely-teremtő beruházásokat vonz. Biztosan tudnának használni pár milliárd forintot az iskoláik fenntartására, fejlesztésére is. Azonkívül jó lenne nekik, ha békén hagynák őket, és nem akarnák a magyarországi politikai törésvonalak mentén megosztani az elmúlt 12 évben viszonylag jól működő szervezeteiket.
Elnézést, nem hangulatkeltésnek szántam :)
1. Igazad lehet, erről nem tudtam, bár akkor is zavaró, hogy hiába van itt sok gyár, mégsem lehet elhelyezkedni
2. Számokat nem tudok, de ezt nekem a munkaügyi központban az egyik előadó mondta, amikor állást kerestem.
Vissza ONra:
Szerintem az lenne jó nekik, ha végre beletörődne mindenki, hogy ők hiába magyar nemzetiségűek, szlovák/román állampolgárok, ott laknak, így az ottani törvényeknek kell megfelelni. Most, hogy az belépünk az EU-ba, az országnak alkalmazkodnia kell az ottani szabályokhoz. A határon túli magyarok is alkalmazkodjanak szépen. Ha pedig nem tetszik, kötözzenek ide, ahogy innen elmentek sokan nyugatra. Úgyis fogyóban az ország lakossága.
a) mennyibe kerül a határon inneni magyaroknak a túliak támogatása és b) mit nyerünk mi inneniek azzal, ha a túliakat támogatjuk. Van neked gyereked? a) mennyibe kerul a felnevelese? b) mit nyersz azzal, ha felneveled?
Csak az a kérdés van elfelejtve midig, hogy a) mennyibe kerül a határon inneni magyaroknak a túliak támogatása és b) mit nyerünk mi inneniek azzal, ha a túliakat támogatjuk.
Ja, az sem igazán világos, hogy mit is támogatunk pontosan? Továbbá, mi a fax köze van a támogatásnak az állampolgársághoz?
A politika oldaláról egyértelmű a dolog, de azon kívül?
Ugyanmár,kedves Aliz,ezt nem gondolhatod komolyan:))
A Fidesz kormány pénzelte az erdélyi egyetem alapitását,anyagi támogatás az otthon tanuló gyerekeknek stb stb
A szadeszre meg nem is régen még igen-igen haragudtam az erdélyi ügyekben mutatott passzivitás(pl csángó iskolák),implicite a liberális értékek elárulása miatt...
Ma már nem haragszom rájuk,de persze már nem gondolom,hogy a szadesz vezérlö elve a liberalizmus....:)))
Ez a kis röffeneted csak hangulatkeltésre alkalmas, semmi másra.
1. A két ország között egyezmény szabályozza a munkaerő kölcsönös alkalmazását. Ez kvótát is meghatároz, 2000 fő jöhet át összesen munkavállalási célból.
2. A győri "tomboló" munkanélküliségi rátát, ha lennél szíves felrakni...
Ne utáld a határon tuli magyarokat, nem érdemlik meg.
Az, hogy néhányan "le akarnak téged venni", azaz pumpolni, nem az ő bünük, hanem kizárólag Orbán Viktoré, aki, saját belpolitikai táborát növelendő, hamis és irreális igéretetekkel kápráztatta el a határon tuli magyarokat, akiknek néhány különösen tisztességtelen vezetője -saját poziciójának stabilizálása érdekében - szekundált Orbánnak abban, hogy a nekik nyujtott üveggyöngyöket igazgyöngyként és a késöbbi aranyrögök igéreteként láttassa klienturájával.
És ki az aki nem szereti, ha ellentételezés nélküli ajándékozásban részesitik?
Viszont jogosan utálhatod az itten fellépő és a határon túli magyarság nevében hangoskodó szélsőjobboldali csürhét, amely nem tudja megemészteni azt az előre programozott pofont, amit Orbán a modern Európától teljes joggal kapott atavisztikus és szembenállást gerjesztő kezdeményezése miatt, és most látva a szociál liberális koalició nehéz helyzetét és azt, hogy ez a társaság SEM KIKEZDHETETLEN a nacionalista retorikával szemben, most ujból próbálkozik a kettős állampolgárság, még a státuszt törvényénél is sokkal rosszabb, mert provokativabb és diszfunkciósabb ötletével.
Mindegyiket érdemes támogatni, de csak ésszel. Elég idegesítö, hogy a györi philips gyár nagy részben szlovák(iai magyar) munkaeröt alkalmaz, míg a városban tombol a munkanélküliség...
A cikkekben pont az van, hogy ha mondjuk állampolgárságot adunk, az is segíti a migrációt, de ha csak oktatási támogatást kapnak, a munkalehet?ségek miatt akik megtehetik, azok is elvándorolnak!
Két érdekes cikk, azt hiszem már csak egyedül az Európai Unió regionalizmusa lenne megoldás ezeknek fényében. Végül is úgyis szarok a demográfiai mutatóink...
Nekik sem jár semmi születési jogon. Sokkal több mindenért meg kell harcolniuk, mint nekünk.
U.i.:
Most nézz a tükörbe és köpj egy jó nagyot a szemed közé. Csak úgy miheztartás végett.
a. nyelvhasználat: a 90-es évek elejétől nézve sokat javult a helyzet.
b. kárpótlás: a kommunista rezsimek bukása utáni kárpótlási folyamatoknak a magyar kisebbség nem volt akkora haszonélvezője, mint a többség.
c. anyanyelvi oktatás: az alsó és középszintű oktatás azokon a területeken, ahol jelentős számú magyar él, szűkösen , de biztosított. A szórványban élők számára viszont nem, bár ennek gondolom elsősorban anyagi okai vannak. a felsőoktatás nem mindenhol.
d. autonómia: az én szememben idejétmúlt törekvés, de már nem nagyon van olyan magyar szervezet (Tőkéséket leszámítva), ahol erőltetnék. Az Európai unióval együtt a regionalizmus ideje jön el, amely szintén lehet az alapja egy olyan struktúrának, ahol a magyarlakta területek valamelyest önállóan dönthetnek a saját területüket érintő dolgokban."
ad a. lásd az előző beírásom.
ad b. A Csehszlovákiában élő magyarok vagyonelkobzására a Benes-dekrétumok adták a jogi alapokat. A kárpótlási törvények viszont nem vonatkoznak a Benes-dekrétumok hatályára. Fokyamatban lévő ügy pl. a református egyház egyik középiskolája visszaperlésének ügye. A bíróság a Benes-dekrétumokra hivatkozva utasította el a visszaadást (mert ugye Szlovákiában a református egyház magyar szervezet).
ad c. Mind a középfokú, mind a felsőfokú oktatásban résztvevők aránya mélyen alatta van (kb. a fele) a többségi nemzethez viszonyítva. Van tehát akkor bőven mit tenni ezen a téren is.
Tudtad pl. azt, hogy a magyar nemzetiségű, magyar nyelvű intézményekben tanító pedagógusok átlagkeresete kevesebb, mint a szlovák nemzetiségűeké? És még a szlovák "demokraták" pofáznak diszkriminációról a kedvezménytörvénykapcsán, amikor pont ők diszkriminálják a saját állampolgáraikat.
ad d. A szubszidiarizmus az EU egyik fontos vezérelve. Ennek teljes körű megvalósítása azért kvázi autonómiát jelent.
A szlovákiai adatokhoz.
1. Az ott élő magyarok száma a 2001. évi népszámlálási adatok szerint 527 ezer. Ez 47 ezerrel kevesebb a tíz évvel ezelőtti népszámlálás adatainál (miközben az ország lakossága 105 ezer fővel több lett).
2. "A 90-es évekre visszatekintve szintén jelentős az előrelépés a kisebbségi jogok tekintetében, de a viszonyt beárnyékolja a státustörvény ügye."
a. A "jelentős előrelépést" a kisebbségi jogok terén én megkérdőjelezném. Tény, hogy az 1998-as kormányváltást követően volt néhány komoly eredmény, ezek közül a legfontossabb a kisebbségi nyelvi kartához való csatlakozás - csakhogy ebben a vonatkozásban végrehajtási rendeletek a mai napig nem születtek, teljesen eltérő értelmezés van a Külügyminisztérium és Csáky miniszterelnök-helyettes hivatala között.
A '98-as eredmények azt tették lehetővé, hogy lényegében egy olyan korábbi helyzet állt vissza, amit Meciar országlásának utolsó hónapjaiban megszüntetett, pl. a kétnyelvű bizonyítványok kiadásának visszaállítása.
'99 nyarán fogadták el a kisebbségi nyelvhasználati törvényt, amely csak a hivatali nyelvhasználatot érintette. Dzurinda miniszterelnök az év augusztusában személyesen ígérte meg Orbánnak, hogy további törvénykezési aktusok lesznek, de ez az ígéret mindmáig csak ígéret.
Jogbővítő aktusok a felsoroltakon kívül (tehát a nyelvi karta és bizonyos vonatkozásban a kisebbségi nyelvhasználati törvény) nem történtek. A szlovák kormány ügyes politizálásnak köszönhető, hogy a maradék nagy semmit úgy tudják tálalni, hogy történt valami: pl. a nyitrai egyetem magyar karának ügye (itt ugye volt egy 10 millió koronás kötelezettség vállalás a kormány részéről, de hát sajnos az egyetemi autonómia...).
Most a jogbővítés terén néhány jogszabály előkészítés alatt áll: a komáromi állami közegyetem létrhozása (de hát sajnos az akkreditációs bizottság önállósága...(a szemetek menetközben váloztatják a játékszabályokat)); törvény a kisebbségi kulturális szervezetek állami pénzügyi támogatásáról - meglátjuk mi lesz belőle.
b. A kétoldalú kapcsolatokat valóban beárnyékolja a kedvezménytörvény ügye - pontosabban az a szlovák konokság, amely ellenzi azt. Pontosan látják, hogy asszimilációt fékező hatása van, ezért ez a nagy ellenkezés. Remélhetőleg a Kovács-Kukan júliius 19-i találkozó után ebben a kérdésben is megszületik a megállapodás.
Az "árnyék" másik vetületet a Benes-dekrétumok. Ezek a XXI. század Európájában valóban tarthatalanok. A szlovákok, de a csehek is csak maguknak ártanak vele, hogy annyira ragaszkodnak a dekrétumokhoz. Előrejelzésem az, hogy a csatlakozás után magánperek sokasága fog indulni a cseh és a szlovák állam ellen, és ott nem sok jövőt lehet jósolni nekik.
1. Ne legyenek az anyaországban folyó belpolitikai sakkjátékok parasztjai.
2. Tanulják meg minnél jobban a többség nyelvét abban az országban, ahol élnek.