Keresés

Részletes keresés

Pepee75 Creative Commons License 2024.03.24 0 0 7170
Előzmény: Rózsaromantika (7103)
alfi13 Creative Commons License 2022.11.21 0 0 7169

Elnézést nem fontos hogy gáz tűzhejen égesd lehet egy szabadtéren rakott tűzbe is kiégetni.

Előzmény: alfi13 (7168)
alfi13 Creative Commons License 2022.11.21 0 0 7168

A szárítás után egy vaslapot teszek a gáztüzhelyre és azon égetem ki és ez a lényeg hogy ekkor ne repedjen meg de még elég kemény legyen. Ha nagyon sok a homok akkor égetés után is morzsolható lesz, ha kevés akkor meg nagyon megrepedezik  két szélsőség között kell megtalálni a legjobbat. A saját kemencémbe a sütőtérben a boltívet Rath BR 1100-as tűzálló habarccsal készítettem már több mint 10 éve de semmi baja sincs, persze ez nem olcsó de a kritikus helyre szerintem megéri. Ennek a habarcsnak az az érdekessége hogy normál hőfokon nem köt meg égetéskor szilárdul csak meg.

Előzmény: T Man (7167)
T Man Creative Commons License 2022.11.21 0 0 7167

Hőfok mekkora legyen, mennyi idő kell neki hogy repedjen ha rossz az arány? Radiátor mellett kiszáradt, de nem repedezett eddig.

Előzmény: alfi13 (7165)
T Man Creative Commons License 2022.11.20 0 0 7166

Köszi szépen! Megpróbálom úgy.

Előzmény: alfi13 (7164)
alfi13 Creative Commons License 2022.11.17 0 0 7165

Ha megrepedezik utána csinálj különböző keverési arányú (agyag-homok) kockákat és égesd ki a legjóbbat válaszd ki az lesz a jó.

Előzmény: alfi13 (7164)
alfi13 Creative Commons License 2022.11.17 0 0 7164

 Vizel keverd össze és készíts egy kis kockát kb egy gyufás doboz méretűt és pár napig száritsd egy radiátor közelébe majd tedd rá egy vaslemezre és gáztüzhelyen égesd ki. Ha megrepedezik sok bene az agyag ha simán szétmorzsolható kevés az agyag.

Előzmény: T Man (7163)
T Man Creative Commons License 2022.11.15 0 0 7163

Sziasztok!

Kemence építése előtt állok. A kemence dongájának a nagyméretű tégláit ugyebár agyag+homok keverékével kellene tapasztani. Na viszont nekem van bontott vályogtéglám. Én ezt felázatom lesz egy masszám ehhez kell homok, ha igen milyen arányba keverjem, esetleg más kell-e bele?

 

Nem találtam az interneten semmi okosságot feláztatott vályogról hogy az mennyivel másabb mint a tiszta agyag. Mivel ebben már van valamennyi homok így nem a 1:2 illetve 1:3 arányt kell használni gondolom. Ismerős mondta, hogy ha magában kiszáradva nem is repedezik, de égetéskor megtud ezért fontos a jó arány.

Válaszokat előre is köszönöm!

Horváth Péter.. Creative Commons License 2022.09.14 0 0 7162

Rendben köszönöm. 

 

Előzmény: alfi13 (7161)
alfi13 Creative Commons License 2022.09.14 0 1 7161

Olvasd el ha van kérdésed ezután is tudok segíteni ha érdekel ez a kemence.  https://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson&o=QGHAWMqHna

Előzmény: Horváth Péter.. (7160)
Horváth Péter.. Creative Commons License 2022.09.14 0 0 7160

Sziasztok, szeretnék építeni egy kemencét magamnak. Nem túl nagyot kb 60 x 80 as belméretűt. A kérdésem az lenne, hogy az ívben csak simán habarcs állagúra kevert agyagba kell rakni a téglát, vagy kell hozzá még más adalék is? Kb hány kg agyag kell egy átlag kemencéhez? Meg, hogy tud e valaki esetleg egy részletesebb leírást küldeni? Nem magáról az építésről, pillért, boltívet alapot ilyesmit megtudom csinálni, hanem méretekről hibalehetőségekről ilyesmikről. Akár itt vagy akár az emai címemre: eelemento@freemail.hu ra. Segítséget előre is köszönöm. 

Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.30 0 0 7159

csak kibír egy pár évet, végül is erre lett kitalálva:-)

 

Üdv,

 

Pálinkás László

Előzmény: successful77 (7158)
successful77 Creative Commons License 2022.05.30 0 0 7158

 

Lidiben olcso most, kerdes a kemencet hogy fogja birni

 

Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.19 0 0 7157

Sziasztok,

 

a legalso reteg vulkáni tefra.

 

udv,

 

palinkas laszlo

Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.18 -1 0 7156

Szia,

 

a biztonsag kedveert megkerdeztem Marco Leone-t (master pizzaiolo pizza napoletana) , az egester belso hasznos terulete 110cm. ha pizzakemencerol beszelunk, akkor az ajto szelessege duplaja a magassaganak, a dóm belso magassaga pedig fele a dóm belso szelessegenek. Holnapra osszeszedem a betonra kerulo pontos retegrendet. A legalsora nem emlekszem. 4 reteg van fentrol kezdve: keramia lap 4db negyed korcikk, só, homok, agyag es meg valami, azt megtudom holnapra:-) osszesen egyebkent kb 20cm a retegek egyutt.

 

udv,

 

palinkas laszlo

Előzmény: Ganicza (7152)
Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.16 0 0 7155

Talaltam egy ilyet, ez a mi kemencenk:

 

udv,

 

 

palinks laszlo

Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.16 0 0 7154

Bocsi, meg valami: a hasznos teruletbol a melysegnel radikalisan levesz a kemeny, ami legalabb 20cm kellene hogy legyen, tehat egy 51-es kemeny indokolt lenne. Ha etelt is szeretnel sutni benne, akkor az egester es a kemenyjarat koze is kell egy kisebb boltiv mint az ajtoe, idejon majd a tevő, ami benntartja a meleget…

 

udv,

 

palinkas laszlo

Előzmény: Ganicza (7152)
Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.16 0 0 7153

Szia,

 

bocsi a helyesirasert, kulfoldrol telefonnal nem olyan kenyelmes. A vilagert sem szeretnek okoskodni, de egy kemencenek az egyik lenyege a tomeg. Kellene legalabb egy 25cm vastag tegla dom. En lapjara raktam ket sort agyagba. A tied most kb 110-120 centi szeles lehet. Ha ebbol korbe leveszunk 25-25 tehat 50 centit a hasznos szelessegbol, raadasul a kor alapterulettel a sarkokat is elveszitjuk, igy marad kb egy 60-70cm atmeroju hasznos egester. Ebbe megba tuznek is el kellene fernie meg nem artana sutni is valamit benne:-)

 

Erdemes lenne kimodellezni korzovel (zsinor-ceruza), hogy kb mekkora hely marad. Emlitettem h itt vannak aranyok. A dom belso magassagahoz kepest az ajto magassaga jo ha nem eri el az ketharmadot. Kis alapteruletnel a felkor (a dom ive) adott lesz, ebben az esetben a a dom felkoriv, akkor egy kb35cm belso sugarat kapunk.

 

persze lehet h nincs igazam es rosszul ertelmeztem a kep mereteit, de mielott elkezdened tovabb epiteni (es a lenyegi munka most jo), erdemes kicsit jatszadozni a szamokkal, modellezni a varhato eredmenyt.

 

amugy nem tudom mennyit lehet meg emelni az egeszen, en aszt hiszem, hogy agyagot tennek 10-15 centit es arra a keramia lapokat, kiegetesnelnezeknegy egyseket alkotnak majd…

 

udv,

 

palinkas laszlo

Előzmény: Ganicza (7152)
Ganicza Creative Commons License 2022.05.14 0 0 7152

Kedves Laszlo,

Koszonom a valaszod! A beton asztalt (vasbeton) ugy ertettem, hogy erre a sik feluletre epulne fel a kis pizzakemence (iglu formaju), es a kemence szelei az oldal falakra is raernenek, terheles szempontjabol kicsit biztonsagosabb. Csatoltam kepet. 
A kerdesem, hogy melyik szigetelo anyagot celszeru rakni erre a beton feluletre (tehat a kemence alja es a beton koze)?
Habsamott/tuzallo beton reteg/tuzallo beton + perlit vagy vermikulit/kalcium-szilikat lap/lepesallo kozetgyapot stb??
Segitsegeteket elore is koszonom! 

Előzmény: Pizza La Pausa (7149)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2022.05.14 0 0 7151

 

 

 Nagyon szép !

Előzmény: Pizza La Pausa (7148)
Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.14 0 0 7150

 

Szóval rengetek anyag, rengeteg munka, végtelen kupleráj:-)

 

 

 

Szép hétvégét mindenkinek:-)

Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.14 0 0 7149

Szia Ganicza,

 

a kérdésre nem is válaszoltam. Nehezen tudom elképzelni a "beton asztal" részét a dolognak, de amit én tapasztaltam:

 

- a dóm és a kémény felépítmény súlya (nem tudom pontosan, csak saccolni tudok) több tonna

- a samott egy idő után egyszerűen elfárad, tönkremegy, cserélni kell, tehát érdemes csak olyan helyeken használni, ahol könnyű hozzáférni (lásd: cserépkályhát olyakor újra rakatni kell)

- a kálciumszilikát egy nagyon jó anyag ott, ahol nincs víz vagy pára, a súlyának a többszörösét tudja felvenni vízből. Ősszel tavasszal, amikor nagy a napi hőingadozás, belül tiszta páralecsapódás minden, a kémény belsejéből is csöpög majd a víz. Szóval a nedvességtől nem lehet megóvni.

- külső szigetelésnek én kerámiagyapotot használtam két rétegben, ez lett rabichálórva és vakolva. Vékony (nem túl olcsó, de csak egyszer kell megvenni), de nagyon jól szigetel. Egy délutáni 350C°os kemencében reggel nálunk még mindig 90-100C°van. Ez annyit jelent, hogy este még bemehet egy sólet, ami reggelre brutálisan összeér:-)

 

Üdvözlettel:

 

Pálinkás László

Előzmény: Ganicza (7147)
Pizza La Pausa Creative Commons License 2022.05.14 0 0 7148

Sziasztok,

 

mint új seprű szívesen segítek amiben tudok. Első sorban pizzakészítésben, alapanyagokban van tapasztalatom, másod sorban (fiatal koromban kőművesnek tanultam:-) építettünk 2017-ben egy kemencét. A kemence építéséről valahol meg vannak a képek is lépésről lépésre, alapanyagok, buktatók, ilyesmik.

 

Én most sajna elutazom, van szerencsém két hetet Pármában tanulni, de utána igyekszem válaszolni, amirek tudom a választ:-)

 

Ami biztos: a beton nem szereti a hőt. Bírja, de tartós hő hatására roncsolódik. Persze betonnal dolgozni jó, tartós, egyszerű én mégis inkább a szerkezeti részekhez használtam olyan helyeken, ahol nincs hő. A kemence égéstere nálunk pl. egy téglalap alakú kb. körbefalazott doboz, ami kvarchomokkal lett megtöltve, erre került 15cm agyag és a kerámia lapok, ami az égéstér padozata lesz majd(ezen sül majd minden).

 

Sokan javasolják, hogy az égéstér padozatát praktikus és olcsó téglából kirakni. Én máshogyan látom. Erre vannak külön kerámia lapok, amit erre a célra lettek gyártva. Ok, drágább, mint a tégla. Viszont olcsóbb, mint az a fog, ami akkor tört le, amikor egy kis kimozdult tégladarab belesült a pizzatésztába:-)

 

A donga boltozat sablonra agyagba rakott dupla sor tégla. (jó minőségű kemence agyagot én Nógrád megyében találtam)

 

A kemence agyag részeinek kiégetése is egy izgi dolog, szóval hatalmas kihívás egy ilyen szépség...

 

A dóm boltozatának sablonján kívül ugye kell még két kisebb boltív sablon is, amelyek eltérő méretűek (a belső kisebb, arra megy a "tevő" sütésnél), a külső ívbe megy az ajtó

 

Ajtókat-keretet, tevőt én Őrbottyánban vettem, de hatalmas választék van mára mindenből mindenhol. A kémény nekem belül rozsdamentes, folyamatosan páralecsapódás van benne, nem hiszem hogy érdemes 5-10 évente kicserélni egy elrozsdásodott kéménybélést (egyébként elhagyható, nálunk azért lett, mert nem szerettem volna továbbfalazni a kéményt (mostrummá, tolakodóvá válik) viszont a huzat miatt kellett még magasság)

 

Samotot egy helyen használtunk csak, ez pedig a 'tevő ajtó' feletti boltív, ez a rész kapja a legnagyobb hőterhelést a kemence részei közül, a kemencéből kiáramló meleg a dóm belsejéből-tetejéből ezen a részen kúszik át kifelé....

 

Ugye vannak arányok is a helyes működéshez. A dóm magasságához igazodik a két ajtó, meg még biztosan 1000 apró részlet:-)

 

De bárhogyan is legyen: hatalmas munka, nagyon sok agyalás, rengeteg részlet és nagyon sok alapanyag:-)

 

De megéri!!!

 

 

Üdvözlettel:

 

Pálinkás László

Ganicza Creative Commons License 2022.05.13 0 0 7147

Sziasztok Kedves Mesterek! 

Teljesen amatorkent, elso kemencem epitem hamarosan. Egy 10cm-s beton asztalra menne, es az also hoszigetelesen gondolkozom. Termeszetesen olvastam/lattam rengeteg opciot erre, de viszonylag keveset lattam habsamottal szigeteltet. Az lenne a kerdesem, hogy barmi hatranya van-e ha habsamottal rakom le a kemence "alapjat" szigeteles gyanant es arra menne ra a sima samott tegla? Vagy maradjak kalcium szilikat lapnal? Viszont akkor azt meg gondolom nedvessegtol ovnom kene alul-felul? Elore is koszi a valaszokat!

 

 

Gangeszka Creative Commons License 2022.04.27 0 0 7146

Kedves Kemence Mesterek, Szakik!

 

Már régóta tervezgetem, hogy jó volna egy kemencével, új szintre emelni az egyébként jó hangulatú nagycsaládi és társasági kerti "összeröffenéseinket".

 

Sajnos az általunk épített nyárikonyha alá már nem fér be, de mellette még van hely.

És bár ytong falazással és vakolással már volt dolgom, de kemence építéséhez kevésnek érzem még magam... bár oda-vissza átolvastam a fórum bejegyzéseit, illetve egy könyvet is olvasgatok a témában.

 

Viszont, pont ez a problémám...

Úgy néz ki, hogy bár pár hónap múlva meg is tudnánk ejteni a dolgot..

de aki szívesen segített volna megépíteni.. például Igaz Tamás (utólag is nagyon köszönöm).. nekik mind inkább már kiesik Tatabánya.

 

Alapvetően egy elsőkéményes, csengő téglás, donga kemencét szeretnék összeépíteni egy fedett grillezővel.

Méretileg sokszor 15-20 főt kellene kiszolgálnia, én ezt két 60x40-es tepsit befogadni képes kemencével gondoltam megoldni.

Ami negatívum, az anyagok szállításában, beszerzésében sajnos nem igen tudok segíteni. (De erről még tudunk beszélni később..)

Ami pozitívum, hogy az építés alatt tudnék segíteni bármi másban ami szükséges. Szívesen és örömmel tanulok újat..

Illetve a szükséges alapot én készíteném el már előre.

 

Szóval az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy lenne-e olyan vállalkozó kedvű kemence építő mester, aki tudna segíteni a fentiekben?

Az idő nem sürget, csak jó volna időben megállapodni valakivel... ha sikerül.

 

Előre is köszönöm segítségeteket!

Gábor

BigFic Creative Commons License 2022.01.25 0 0 7145

Az biztos, hogy ez lenne a legtutibb megoldás, de hogy belülre hogyan lehet szakszerűen utólag falazni...

Hát az nem lesz egyszerű!

Előzmény: berkes_laszlo (7144)
berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.25 0 0 7144

helyesen:

 

Szia!

 

Köszi a választ, de én nem kívülre, hanem belülre raknék futóban egy sor (12 cm)  samott téglát. A szigetelés kívülről kőzetgyapot lesz, ahogyan te is leírtad.

 

üdv.

berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.25 0 0 7143

Szia!

 

Köszi a választ, de én nem kívülre, hanem belülre raknák futóban egy sor (12 cm)  samott téglát. A szigetelés kívülről kőzetgyapot lesz, ahogyan te is leírtad.

 

üdv.

Előzmény: BigFic (7142)
BigFic Creative Commons License 2022.01.24 0 0 7142

Szia!

A képen nem látszott, de így már értem. :) Akkor ez valóban nem megoldás.

 

Akkor, ami megoldás egyszerűbb lenne: Én nem raknék kívülre samott réteget, mert nem érintkezik a tűzzel, így nincs olyan nagy értéke, mintha igen.

Itt nem a hőtartás lenne így a szerepe. Szigetelni viszont alkalmasabb pl. a kőzetgyapot. Egy réteget rádrótoznék, csirkehálóval beburkolnám, majd 2 rétegben bevakolnám. Hálózva.

 

 

Előzmény: berkes_laszlo (7141)
berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.24 0 0 7141

Szia!

 

Nálam mivel a kéménykivezetés nem elöl, hanem oldalt van, így semmi jelentősége nem lenne az ajtó fölé rakott egy sor samottnak.

 

Azért, köszi!

 

 

Ui: Egy másik fórumon azt javasolták,hogy erre a cserépfalra fel kell húzni belülről egy második héjazatot samottból. Működne ez? A 22*12*6-os bontott samott is elég drága, az újnak meg egekben van az ára.

 

köszi

Előzmény: BigFic (7140)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!