Keresés

Részletes keresés

egy mutáns Creative Commons License 2010.04.15 0 0 128
Mindenttől függetlenül azt hiszem, orbitális hülyeséget írtam 119-ben.
Addig igaz, hogy két végtelen sík között nincs eredő erő, és ugye hat síkból raktam ki a téglatestet, azonban azok nem végtelen síkok.
Elnézést kérek mindenkitől.
1m
Előzmény: mmormota (127)
mmormota Creative Commons License 2010.04.14 0 0 127
"igen, de a homogenitáshoz kell a sík felület végtelen mérete. Ha valamelyik síkpárról elhagyom a téglatesten kívüli részét, "borul a bili", nem?"

Persze.
Előzmény: zorko (126)
zorko Creative Commons License 2010.04.14 0 0 126

igen, de a homogenitáshoz kell a sík felület végtelen mérete. Ha valamelyik síkpárról elhagyom a téglatesten kívüli részét, "borul a bili", nem?

 

Most én is csak valami homályos érzés alapján mondanám, hogy valószínűleg arra van szükség, hogy egy adott (belső) pontból nézve egy térszögben a (belülről) látható felületből mindig a távolsággal egyenesen arányos nagyságú felület látszódjon. Talán így valósulna meg a távolságfüggetlenség, és persze ha zárt a felület, akkor ez egyúttal nullát is eredményezne...

(Mondjuk ez a térszögesdi egy (vagy akárhány) végtelen síkra még igaz is lenne, de egy félsíkra, vagy egy L alakban összerakott két félsíkra már nem. A téglatestre sem...)

Előzmény: egy mutáns (120)
mmormota Creative Commons License 2010.04.13 0 0 125
A 120-as gondolatmenetemben ott a hiba, hogy az erő megnő ugyan minden felületelemnél, de ez a síkra merőleges komponensre már nem igaz. Lapos szög alatt a sík felé mutató komponens nagyobbat csökken, mint amennyit az erő növekszik.
Előzmény: egy mutáns (123)
mmormota Creative Commons License 2010.04.13 0 0 124
Érdekes!
Nem is gondoltam volna...
Előzmény: egy mutáns (123)
egy mutáns Creative Commons License 2010.04.13 0 0 123

Nézzük integrálással:

Legyen a sík, kiszemelt pontja felett z magasságban a próbatest. A síkon az r távolságot a kiszemelt ponttól mérem.

 

Egy r sugáron levő dA felületke által a próbatestre kifejtett erő arányos:

dF~dA/(r2+z2)

Ennek síkra merőleges vetülete dFz:

dFz/dF=z/(r2+z2)1/2 -> dFz=zdA/(r2+z2)3/2

dA felületke lehet egy a kiszemel pont körüli r sugarú, dr széles körgyűrű: dA~rdr

dFz~zrdr/(r2+z2)3/2

F=int (0->oo) dFz~z/(r2+z2)1/2 (0->oo) = z/z-0=1

mert dF síkirányú komponensei kiesnek.

1m

 

 

 

Előzmény: egy mutáns (122)
egy mutáns Creative Commons License 2010.04.13 0 0 122
Igazából ezt csak úgy érzésből írtam, arra gondoltam, hogy minden erővonal merőleges a síkra, azaz nem sűrűsödnek, nem ritkulnak. De megnézem az integrálást is :))
1m
Előzmény: mmormota (121)
mmormota Creative Commons License 2010.04.13 0 0 121

"Hiszen egy végtelen sík grav tere homogén."

 

Ez miből következik? Első ránézére úgy tűnik, hogy ha közelebb viszed a próbatestet a síkhoz, akkor monden felületelem esetében megnő kisebb-nagyobb mértékben az erő.

Nem látom kapásból hogy az integrál véges vagy végtelen. Ha véges, akkor szerintem távolság függő. Ha végtelen, akkor pedig a "homogén" nem alkalmazható kifejezés.

Előzmény: egy mutáns (120)
egy mutáns Creative Commons License 2010.04.13 0 0 120
Ellipszoidra nem tudom, mi jön ki, de belül üres téglatestre most hirtelenjében úgy látom, teljesül, hogy benne a grav. erő nulla minden pontban.
Hiszen egy végtelen sík grav tere homogén. Ezért két párhuzamos sík közötti részen az eredő grav. erő nulla.
Képzeljük el a téglatest 6 oldalát alkotó 6 teljes síkot. A téglatesten belül pedig minden pont 3 ilyen síkpár között van.
1m
Előzmény: zorko (119)
zorko Creative Commons License 2010.04.12 0 0 119

Egy üreges gömb belsejében is mindenhol nulla.

Vajon csak gömb belsejében mindenhol nulla? Vagy más alak is adhat konstans nullát? (Mondjuk forgásellipszoid...?)

Előzmény: Silan (0)
zorko Creative Commons License 2010.04.12 0 0 118
homogén erőtérnél az eltérő magasságú A és B pontok között a két pontot összekötő fél ciklois görbe adja a minimális "átcsúszási" időt. (függőleges indulással és vízszintes érkezéssel). Két ilyesmit lehetne egymással szembefordítva alkalmazni, hogy minimális idő alatt lehessen átértni egyik pontból egy azonos magasságú másikba. Gondolom valami efféle jellegű lenne az általános megoldás is...
Előzmény: Törölt nick (116)
mmormota Creative Commons License 2010.02.21 0 0 114
Az elég kézenfekvő, hogy sík görbe ami rajta van a főkörön.

Ha ez egy gyakorlatban felvetődő probléma lenne amire közelítőmegoldás kellene kapnom, akkor a lehető leg fatengelyesebb módon PC-vel kerestetnék egy közelítést. Felvennék pár pontot, pár szempontot, pl, hogy konvex legyen a görbe, a pontok között mondjuk másodfokú simítást, aztán sima diffegyenlettel közelítve számoltatnám a futási időt.

De te ezt fejtörőnek szánod, és szerintem annak nem jó. Mert nagyjából 99.9%-ig biztos vagyok benne, hogy te sem tudod egzakt módon megoldani. Emlegetni különféle élő és holt emberek megoldási módszereit persze igen, de megoldani azt nem.
Előzmény: Törölt nick (113)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 112
Nem valószínű hogy a megoldás zárt alakban megadható lenne.
Előzmény: Törölt nick (111)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 110
Az egyenes egyenletét kérdezted (tökéletesen érthetően), én pedig megadtam. Érthetetlen okból elégedetlennek tűnsz... :-)
Előzmény: Törölt nick (109)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 108
Ez viszont jó nehéz kérdés.
Előzmény: astronom (107)
astronom Creative Commons License 2010.02.20 0 0 107
Írja fel egy olyan pálya egyenletét, amelynek végpontjai az egyenes pálya végpontjaival esnek egybe, és a menetidő minimális.
Én így kérdezném, de én nem vagyok mérnök :o)))
Előzmény: mmormota (106)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 106
Szó szerint ezt kérdezted:
"Irja fel, az _egyenes_ (!) alagút két vépontját összekötő pálya egyenletét"

Mikor gyanűsnak találtam és rákérdeztem, meg is erősítetted:
"Nincs zavar. Fúrsz egy _egyenes_(!) alagutat."

Előzmény: Törölt nick (104)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 105
Dehogy mondom. Nem is hinném hogy igaz.
Előzmény: Törölt nick (104)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 103
Ok. az ilyen egyenes egyenlete:
y = gyök(RF^2-x0^2)
:-)))
ezen belül a kérdéses szakasz:
-x0 <= x <= x0

Tényleg erre voltál kíváncsi? ;-)
Előzmény: Törölt nick (102)
mmormota Creative Commons License 2010.02.20 0 0 101
"Irja fel, az egyenes alagút két vépontját összekötő pálya egyenletét, ha azt akarjuk, hogy a menetidő minimális legyen."

Nincs itt valami zavar? :-)
Az egyenes egyenletét szeretnéd?
Azt már kimutatták, hogy a menetidő minden egyenes alagútban ugyanannyi.
Előzmény: Törölt nick (100)
mmormota Creative Commons License 2010.02.19 0 0 99
Igen.

Megjegyzem, hogy az általad leírt húr egyben egy főkör húrja is.
Előzmény: Törölt nick (98)
mmormota Creative Commons License 2010.02.14 0 0 96
Pont ez a független menetidő a feladat érdekessége, ezért tettem be. :-)
Előzmény: Mungo (95)
Mungo Creative Commons License 2010.02.14 0 0 95

Érdekes módon, most hirtelenjében, akkor is ugyanez az eredmény jön ki, ha az alagút nem megy át a Föld közepén.

 

Így azután olyan metro vonalakat lehetne építeni, ahol az alagút hosszától függetlenül mindíg ugyan annyi lenne a menet idő. :o))

 

Előzmény: egy mutáns (87)
mmormota Creative Commons License 2010.02.11 0 0 94
Nem speciális - csak abban, hogy azon a magasságon pont a forgás ideje a keringési idő.
Előzmény: Angelica Archangelica (92)
egy mutáns Creative Commons License 2010.02.11 0 0 93
Azt hiszem, fog menni :)), de azért kösz!!
De amit pert2 felvetett, és sikerült igazolni, az igen érdekes.
1m
Előzmény: Angelica Archangelica (92)
Angelica Archangelica Creative Commons License 2010.02.11 0 0 92
Természetesen, mindenre érvényesek Kepler törvényei, de az ún. geostacionárius pályán keringő műholdak speciális esetek, majd ha több időm lesz, és persze, csak ha érdekel, leírom, hogyan lehet kiszámítani a geostacionárius pálya magasságát, illetve távolságát a Földtől. Vagy ki tudod Te is számítani?
Előzmény: egy mutáns (89)
egy mutáns Creative Commons License 2010.02.11 0 0 91

A metrószerelvény áthaladására kapott képlet:
t=gyök(3pi/4/ró/G), ahol G a newtoni grav. konst.

A Földön körül (h=0 magasan) keringő műhold esete:
a=v2/R
a=GM/R2=4pi/3*GróR
azaz
v2/R=4pi/3*GróR
v=Rgyök(4pi/3*Gró)
t=Rpi/v  (félkör)
t=Rpi/Rgyök(4pi/3*Gró)=gyök(3pi/4/ró/G)
tényleg ugyanaz.
köszi!!
1m

Előzmény: pert2 (90)
pert2 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 90
Egy a Föld felszínétől párszáz kilométer magasságban keringő műholdra gondoltam, ami kb 89 perc alatt kerüli meg a Földet, az átellenes oldalra meg 2670 másodperc alatt, persze lehet hogy véletlen egyezés.
Előzmény: egy mutáns (89)
egy mutáns Creative Commons License 2010.02.11 0 0 89
Ezt most hirtelenjében nem értem. A Föld körül keringő műholdra nem érvényes Kepler 3. törvénye?
1m
Előzmény: pert2 (88)
pert2 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 88
Sőt még a Föld körül keringő műhold is ugyanennyi idő alatt tesz meg egy félfordulatot.
Előzmény: egy mutáns (87)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!