Keresés

Részletes keresés

Tájékoztató Iroda Creative Commons License 2003.11.02 0 0 44
'akadtak védelmezői. Gobbi Hilda azt fejtegette kérdezőjének a Nők Lapja 1988. augusztus 13-i számában közölt interjúban: "Tudod, ki az igazi mártír ebben az országban? Péter Gábor, az a mártír!"'

Katasztrófa! És ráadásul ez egy határozott célzás Nagy Imrére és mártírtársaira, az ő mártíromságuk elvitatása, degradálása. Undorító.
Az ilyen információkért szeretem a fórumot, mert ezek mindennél többet elmondanak egy emberről, s a korról.

Előzmény: száraz (20)
makopa Creative Commons License 2003.11.02 0 0 43
Vagy itt >>>
Előzmény: makopa (42)
makopa Creative Commons License 2003.11.02 0 0 42
Elég nehéz a felfogásod. Nakatenus: Egy meghallgatott imádság évek óta megtalálható egy autentikus honlapon itt >>> a lap alján. Ha neked minden Nakaténus köteted megvan és nem találod bennük, érdeklôdj a Virtuális Plébánián, szoktak segíteni a hitetleneknek is.
Előzmény: Málnafaló (41)
Málnafaló Creative Commons License 2003.11.02 0 0 41
És neked, makopa?

Mert hiába várjuk hogy megnevezd melyik Nakatenus kötetben keressük az ismert idézetet...

Előzmény: makopa (40)
makopa Creative Commons License 2003.11.02 0 0 40
Sikerült valamit megtudnod?
Előzmény: edoo (28)
makopa Creative Commons License 2003.03.06 0 0 39
off
Dicsôség istennek s jobbkezének: VIKTORnak.
on
Előzmény: kovacs zoli (38)
kovacs zoli Creative Commons License 2003.02.14 0 0 38
off
makopa, pvc-vel hogy állapodtatok meg, felezitek a honort és övé a dicsőség?
on
Előzmény: makopa (37)
makopa Creative Commons License 2003.02.14 0 0 37

GalgócziGalgóczi Erzsébet [Ménfő, 1930. augusztus 27. - Ménfőcsanak, 1989. május 20.]

Középparasztcsalád hetedik gyermekeként született, Ménfőn. Szülőfalujában végezte az elemi iskolai tanulmányait, majd 1941-1945 között a győri nádorvárosi katolikus polgári iskolában tanult. Érettségijét a győri állami leánylíceumban szerezte, 1949-ben. Álma az volt, hogy a Színművészeti Főiskolán tanuljon, de ezt szülei nem engedték neki, ezért az ELTE Bölcsészkarára ment, amit hat hét eltelte után otthagyott. Dolgoznia kellett. A fiatal lány 1949. december 1-jétől a Győri Vagon és Gépgyárban a vasesztergályosok brigádját erősítette. Egy évvel később, 1950-ben a Magyar Ifjúság Népi Szövetsége "Felszabadulás" c. pályázatán "Életünk a legboldogabb nékünk" c. elbeszéléséért első díjat kapott. Ez az elismerés felbátorította, s beiratkozott a Színművészeti Főiskolára, minek filmíró, majd dramaturgia szakon volt hallgatója, 1950-1955 között. Ekkor már bontogatta szárnyait, mert már a tanulmányi évek alatt, 1951-től tagja lett a Magyar Írók Szövetségének és a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának. Munkája csakhamar kézzelfoghatóvá is vált, mert első elbeszéléskötete 1953-ban jelent meg. A főiskola utáni éveket a Művelt Nép c. lapnál töltötte, mint újságíró. Az ötvenes évek végén azonban kevés megbízást kapott, így a Budapest Filmstúdió dramaturgja lett, majd 1959-től szabadfoglalkozású íróként tevékenykedett. Ebben az időszakban elsősorban riportokat és szociográfiákat írt, melyek középpontjában általában a falusi élet történelmi átalakulása állt, vagyis a termelőszövetkezetek 1959-es általános megszervezése.
Munkájáért 1962-ben József Attila-díjjal tüntették ki, amivel később még kétszer megjutalmazták, 1969-ben és 1976-ban. A film is utolérte, hiszen 1972-ben bemutatták a "Félúton" c. kisregényéből készült filmet, négy évvel később pedig első tévéjátékát. A színházi siker sem kerülte el, mert 1970-ben játszották "A főügyész felesége" c. darabját Kecskeméten, ami az első színházi premierje volt. Emlékezetes volt a hét évvel későbbi győri színházi bemutatója is, amikor a "Kinek a törvénye" c. műve került színre 1977. február 18-án.
A hetvenes években már sikeres íróként tartották számon, többször sikerült külföldre jutnia, ahol előadásokat is tartott. Realista prózaírói munkásságáért 1978-ban Kossuth-díjban részesült. Egyik elbeszélésének címét kölcsön véve "kőnél keményebbé" kellett válnia ahhoz, hogy hosszú útját sikerrel tegye meg, és hogy az ötvenes-hatvanas évek ellentmondásos viszonyai között is az igazságkeresés megszállottja tudjon maradni. Bár akkoriban hirdették, hogy az alkotó minél közvetlenebbül ábrázolja a korabeli valóságot, ám ha ezt valaki komolyan vette, annak szembesülnie kellett a kéziratok visszaadásával, a "jóakaratú" cenzúrázással, és a politikai megbízhatatlanság vádjával. S hiába kapott háromszor József Attila-díjat, majd 1978-ban Kossuth-díjat, még a nyolcvanas évek közepén is előfordult, hogy félbehagyatták egy tévéjátékának a forgatósát, mert egyes felsőbb vezetők találva érezték magukat. Őt elsősorban a megélt jelenkor foglalkoztatta, ezért kellett rendszeresen tabukkal szembesülnie. 1980 után erőteljesen foglalkozott a politikával, hisz' 1985-ig Győr-Sopron megye 1. számú választókerületének országgyűlési képviselője volt. Pályája csúcsát a "Vidravas" c. dokumentumregénye jelentette, amely 1984-ben jelent meg, s nagy vihart kavart a magyar irodalmi és közéletben.
1987. január 31-én a Magyar Írók Szakszervezete elnökké választotta, a tisztségéről azonban szeptemberben lemondott. Írásait 30 nyelvre fordították, számos művéből készült film, tévéjáték, rádiójáték.

wizes Creative Commons License 2003.02.14 0 0 36
Aszem nem válaszol, csak értelmes krokodíloknak!
.
Hamm bekaplak!
A cápa akkor harap, ha dühös!
wizes.
Előzmény: kaleb (34)
Tiborc Creative Commons License 2003.02.14 0 0 35
Kedves kaleb!
Borzalmas lesz! Torokszorító, gyomorfordító.
Tiborc
Előzmény: kaleb (34)
kaleb Creative Commons License 2003.01.21 0 0 34
Köszönöm.

Edoo-t kihagytad, őt még egyszer kifaggatom. Kiszely könyvében nem nagyon bízom, de lehet, hogy belenézek. Nem érzem ezen az emberen, hogy a megértés szándéka vezetné. Te irásaidat majd visszaolvasom.

Szirmai könyvével kapcsolatban egy hullámhosszon vagyunk. Már ki is vettem a könyvtárból, és ha befejezem azt, amit most olvasok, ez következik. Mert akármennyire nem képesek ezt egyesek (terra-angina pl.) felfogni, engem bizony érdekel ezeknek az embereknek az élete, gondolkodása. Ha van párhuzam, az még érdekesebbé teszi a dolgot.

Üdv,
Kaleb

Előzmény: Tiborc (33)
Tiborc Creative Commons License 2003.01.21 0 0 33
Kedves kaleb!
Csak ajánlani tudom:
1. Galgóczy Erzsébet könyveit, írásait, elég nehéz most összeszedni.
2. A személyes ismeretséget – ma már pótolhatatlan – az írónővel.
3. A Kiszely Gábor által írt ÁVH – ás könyvet.
4. Tiborc idézeteit Péter Gáborral kapcsolatosan.
5. A harmadik, és a negyedik tanú újságíró még nem jelentkezett, pedig élnek. Miért hallgatnak, nem tudom.
6. Péter Gábor megértéséhez ajánlanék még egy könyvet: Szirmay: Fasiszta lelkek. Valamikor 1996 tájékán jelent meg. A lélektani hasonlatosság meglepő.
Ennyi.
Tiborc
Előzmény: kaleb (1)
Derek Creative Commons License 2003.01.18 0 0 32
"A "keresztapa" Demény Pál volt (l. D. P.: A Párt foglya voltam)."

Hezitaltam a ket nev kozott,csak azert inkabb Rajkra tippeltem,mert Peter Gabor volt az illegalitasban Rajk szemelyi testore.

Előzmény: drVese (30)
uzbence Creative Commons License 2003.01.18 0 0 31
Stimmt. Péter Gábor legfőbb parancsnoka, aki kinevezését, leváltását, börtönbe-vetését intézte, viszont Keleti Ferenc volt, nagybecsű Keleti Györgyünk atyja.
Előzmény: drVese (30)
drVese Creative Commons License 2003.01.18 0 0 30
A "keresztapa" Demény Pál volt (l. D. P.: A Párt foglya voltam).
Üdv, üdv minden kiváncsinak: drV
Előzmény: Derek (29)
Derek Creative Commons License 2003.01.17 0 0 29
"Ki volt az istenadta keresztapa? :)"

Ugy tudom Rajk Laszlo.

Előzmény: terrateniente (0)
edoo Creative Commons License 2003.01.17 0 0 28
Adást vettem..
Előzmény: makopa (27)
makopa Creative Commons License 2003.01.17 0 0 27
Pontosítás:
Érdekel, hogy mit írhatott Péter Gáborról az interjú alapján.
Előzmény: edoo (26)
edoo Creative Commons License 2003.01.17 0 0 26
Na utánanézek..

Előzmény: makopa (25)
makopa Creative Commons License 2003.01.17 0 0 25
Szerettem Galgóczit olvasni, sok jelenséget jobban megértettem az ötvenes évekbôl. Azt olvastam valahol, hogy nemrég jelent meg a Vidravas új kiadása, csonkítatlan szöveggel. Érdekel, hogy mit írhatott Péter Gáborról.
Előzmény: edoo (19)
keresztpapa Creative Commons License 2003.01.15 0 0 24
Ebben 100%-ig igazad van. Biztos vagyok benne, hogy Vásárhelyi Miklóshoz, a feltehetően szintén zsidó származású, fiatal fasisztából érett sztálinistává vedlett, majd később reformkommunistaként elítélt balliberálissá öregedett Soros helytartóhoz is meleg érzelmi szálak fűzik barátunkat ugyanúgy, mint a Lámpaernyő ragadványnevet kiérdemlő lányához.
Előzmény: terrateniente (23)
terrateniente Creative Commons License 2003.01.15 0 0 23
Ó, kaleb nemcsak a "zsidó" bűnözőkkel ilyen tapintatos, hanem a nyilas bűnözőkkel is, ha a megfelelő oldalon állnak most a leszármazottaik... (Rákosi is így olt ezzel, szívesen alklmazta a nyilas pribékeket kábé ugyanarra a munkára, amire Szálasi...) Medgyessy Béla miniszteri tikár főnökeiről (igen, igen, Medgyessy Péter apjáról van szó), Szász Lajosról, aki a nyilas kormánynak is tagja volt és 1945 után kivégezték háborús bűnösként is ilyen meleg szívvel emlékezett meg kaleb olvtárs, miután megtudta, hogy Medgyessy Béla a szolgálatában állott, éppen akkortájt, amikor Désről a zsidókat Auschwitzba deportálták... Sőt, igen rövid idő alatt Szász Lajos és Medgyessy Béla lett a hivatali kötelesség és áldozatkésség netovábbja... És mindjárt másodlagos kérdés lett, hogy abban a minisztériumban dolgoztak, ahol a zsidók élelmiszerjegyeinek elkobzását is intézték, és az se volt zavaró körülmény, hogy a zsidó deportálásokat is minisztériumi alkalmazottak intézték... (Viszont érthetetlen módon másutt pedig az egész magyarságot ostorozta, mivel nem nézett szembe a múlttal... Vannak ilyen furcsaságok...)
Előzmény: keresztpapa (21)
száraznedves porszívó Creative Commons License 2003.01.15 0 0 22
"Megható kaleb tapintatossága, meleg szíve, emberi részvéte, ha zsidó gonosztevőkről, tömeggyilkosokról esik szó. "

Tedd a kezedet a szívedre: tényleg megható???

Előzmény: keresztpapa (21)
keresztpapa Creative Commons License 2003.01.14 0 0 21
Megható kaleb tapintatossága, meleg szíve, emberi részvéte, ha zsidó gonosztevőkről, tömeggyilkosokról esik szó.

Előzmény: kaleb (18)
száraz Creative Commons License 2003.01.14 0 0 20
Hajnal László Gábor

...Farkas Mihály és fia, Vladimir kegyvesztettségével, úgymond "meghurcoltatásukkal" nincs értelme foglalkozni, hiszen a Nincs mentség című vaskos kötetben alapos részletességgel mentegeti tettüket a szerző, aki dupla zárkában, kedvezmények özönével tölthetett három esztendőt kedves papájával a Gyűjtőben, de később nekik sem kellett a munkásosztály életkörülményeiben osztozniuk. Ez a veszély szinte senkit nem fenyegetett az "elbocsátott légió" ÁVH-saiból, mint ahogy a fent említettek bizonyítják, az összetartás a későbbiekben is megmaradt. Térjünk vissza Péter Gáborhoz, mert Rákosi, később Kádár is őt tekintette legnagyobb bűnbaknak közel tíz esztendeig tartották fogva állam- és népellenesség vádjával: 1956 után a Gyorskocsi utcában személyesen találkozhatott (zárkatársként) elvtársaiból néhánnyal. Az tény, hogy a "rácsos egyetemen" szerzett ismereteit méltányolták a későbbiekben; az érettségivel sem rendelkező, hajdani szabósegéd könyvtáros lehetett a Beloanisz gyárban. Bár nem kereste a nyilvánosságot, haláláig kerülte az önmosdató magyarázkodást, rengetegen tartották vele - többnyire titokban - a kapcsolatot, és akadtak védelmezői. Gobbi Hilda azt fejtegette kérdezőjének a Nők Lapja 1988. augusztus 13-i számában közölt interjúban: "Tudod, ki az igazi mártír ebben az országban? Péter Gábor, az a mártír. !"

Előzmény: mégjobb (15)
edoo Creative Commons License 2003.01.14 0 0 19
Nem ismertem személyesen, de van aki ismerte és nekem az Ő szava hiteles.

Ha rokon lennék nem tagadnám, tehet Ő róla, hogy én vagyok a rokona?:))

Előzmény: kaleb (16)
kaleb Creative Commons License 2003.01.14 0 0 18
Ne fikázd edoo-t, örülj, hogy tud valami érdekeset mondani a számunkra. Nem azért vagyunk itt, hogy feltehetően ma már halott emberek felett ítélkezzünk, hanem hogy megpróbáljuk megérteni, kik voltak, mit tettek, és egyáltalán, mi történt itt velünk.
Előzmény: száraznedves porszívó (17)
száraznedves porszívó Creative Commons License 2003.01.14 0 0 17
"Talán kérhetném az et.nő címet a hitelesség miatt..."

Pardon...:)))

Akkor tehár Önben edoo elvtársnőt, mint
Eisenberger Benjámin újraszül. Péter Gábor elvtárs és Eisenberger Jolánné szül. Simon Jolán elvtársnő megbízható forrás- és családfakutatóját(vérrokoni szál nem kizárva) tisztelhetjük.

Előzmény: edoo (13)
kaleb Creative Commons License 2003.01.14 0 0 16
Te ismerted Simon Jolánt? Ha igen, mesélj róla.
Előzmény: edoo (9)
mégjobb Creative Commons License 2003.01.14 0 0 15
Valamilyen műveltség csak ragadt rá, hiszen könyvtárosként ment nyugdíjba...
Előzmény: kaleb (1)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!