Keresés

Részletes keresés

koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.12.24 0 0 1013

Boldog karácsonyt kívánok a topic tagjainak, látogatóinak!

 

Ki épít még üvegházat, télikertet?

koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.06.13 0 0 1012

Jól látom, ez a nyitó valami hőtágulásos elven működik?

Előzmény: vizus (1010)
vizus Creative Commons License 2022.04.28 0 0 1011

A költségek? Az ablakok 0 ft. ( A bontónak fizetnie kell, hogy lerakhassa a hulladékgyűjtőben.) Szállítás, 2000 ft benzin. Facsavar 1000 ft. Sziló, 2000 ft. 2 ablaknyitó 28 000 ft. Termosztát, 7000 ft. Konnektor, kapcsoló 2000 ft. Hősugárzó Nekem volt, amúgy mondjuk 8000 ft. Az előzőből lemaradt, hogy a záródó ajtók keretét az automatika szerelése előtt kinyomom szilóval, folpackozom, rácsukom az ajtókat, így "légmentesen zárnak.) Szóval az összköltség olyan 50 000 ft.

Előzmény: vizus (1010)
vizus Creative Commons License 2022.04.28 0 2 1010

Az ablakcseréknek hála, ma meglehetősen egyszerű és olcsó melegházat építeni. 1. Járd a bontásokat mérőszalagal, várd ki, míg olyan ablakokat, ajtókat bontanak, amikből össze tudsz legózni egy építményt. A ferde tető miatt elkerülhetetlen lesz ugyan némi asztaloskodás, hacsak nem oldod meg egy fólia rátűzéssel. 2. Hordd el őket a tetőcsomagtartón, vagy hozasd el ismerőssel. 3. Készíts egy alapot, tornádóveszély miatt ehhez majd le is kell dübelezned az építményt. (A képen látható alap a pincém teteje.) 4. Szerezz be megfelelő hosszúságú facsavarokat, és állítsd össze a házat. Vigyázz, nehogy a facsavar a túloldalon ép az üveglapba menjen. Én egy helyen nem vigyáztam. Repedés kis üveglappal, szilóval foltozva.(A tetőt a szomszéd segített felrakni.)

5. Rendelj két automata ablaknyitó-zárót. (Esetemben: https://www.buildex.sk/automaticky-otvarac-stresneho-okna-vitavia) Szereld fel. A mellékelt szerelési rajz-leírás ugyan esetleg más típusról fog szólni, de azért nem egy atomerőmű-fekvőbicikli különbsége. 6.Szilózd ki a réseket. (Néhol üvegcsíkokat is kell majd vágnod.) 6. Hozd be az áramot, szereld fel a konnektort, kapcsolót, termosztátot. Ragassz néhány üvegtálcát, hogy alulról is öntözhess. Állítsd be a kis hősugárzót, és már vetheted is a magokat.

Ha valami nem menne ilyen könnyen, szidd a posztolót!

vizus Creative Commons License 2022.04.10 0 0 1009

Közben megoldódott a problémám.

Előzmény: vizus (1007)
vizus Creative Commons License 2022.04.09 0 0 1008

Ahogy kisütött a nap, bizony nyitnom kellett a felső ablakokat is!

Előzmény: CBNora (1005)
vizus Creative Commons License 2022.03.22 0 0 1007
vizus Creative Commons License 2022.03.21 0 0 1006

Alatta pince van.

Előzmény: CBNora (1005)
CBNora Creative Commons License 2022.03.21 0 0 1005

Nyithatóra, vagy tegyél hátra is ajtót.

Magaslatra van építve, vagy alul beton, és benne föld?

Előzmény: vizus (1004)
vizus Creative Commons License 2022.03.21 0 1 1004

Lenne egy kérdésem. Ekkora ajtó elég a szellőztetéshez nyáron, vagy a két felső ablakot is nyithatóra csináljam?

k.ipse Creative Commons License 2021.12.31 0 0 1003

Ali-bá téli kertje nagyon jól néz ki. Boldog lennék, ha nekem is lenne ilyen.

 

Az üvegház fűtéssel kapcsolatban találtam még érdekes megoldást. Nekem ez is új (mint minden egy újszülöttnek), én még ilyennel nem találkoztam. Van valakinek talpasztalata róla?

 

Komposzkazán néven találtam. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=jV5J8p4TRu4

 

 

Ali-bá Creative Commons License 2021.12.30 0 0 1002

Bent nem termelek semmit. A sok üvegfelület ugyan besegít a kinti kertészkedésbe, pl. a lépcsőházban és a télikertben nevelem a zöldség és virág palántákat, a trópusiban a batáta palántákat. Lehet, hogy meg fogom próbálni az egyik tő hegyi papayát bent nevelni, hátha teremni is fog, mert a legutóbbi kísérletem kint csak a virágzásig jutott egy másik fajta.

(A lépcsőházat még nem mutattam.)

 

                                   

Előzmény: koffeinmentes sör (1000)
vizus Creative Commons License 2021.12.30 0 0 1001

Nálunk két lovardából is hordható ingyen a trágya.

Előzmény: k.ipse (992)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.30 0 0 1000

Az biztos, hogy ha magát a vizet fűtenéd, és nem fóliáznád le közben fölülről a medencét sem, akkor attól simán gőzkabinná tudna válni a helyiség. Tudsz ám élni, Ali-bá, és milyen jól teszed. Sok milliomos is megirigyelne a fűtött medencéért. Kicsit sárga, de az biztos, hogy nem savanyú. Erről jut eszembe, mik azok, amiket termőre lehet fogni, akár a trópusiban, vagy a többi részen?

Előzmény: Ali-bá (999)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.30 0 2 999

A trópusi az mitől trópusibb, mint a télikert? Van közöttük átjárás is?
A medence a ház végén lévő részen van, vagy az ebben a trópusiban?

 

Azért trópusibb, mert ott állandóan 33°C felett van a léghőmérséklet. Van közöttük átjárás, egy árva fólia függöny középen felhasítva, csipesszel összefogva. Itt a medence.  A hőmérsékletet nyáron a Nap, télen egy parapetes gázkonvektor biztosítja.  Télen éjjelre kicsit feltekerem, így 36° fogad reggel,amikor a reggeli meridián tornám után úszom gumikötélen a kis medencében. (Ez '14-óta működik, addig csak a szabadban volt medence egy eltolható fóliaházban - de ez külön történet, majd 20 éves projekt). Itt csak néhány növény fér el: pillanatnyilag pálma, fikusz, banán, scindapsus aureus, de voltak más lakók is, csirimoja, papaya, boungevillea és néha besegít gyökereztetésban, palánta előnevelésben, ...

 

A magas léghőmérséklet azért kell, mert így a vízhőmérséklet a 'kényes bőrömnek' épp a legkedvezőbb, 29-30° C. (Megjegyzem a kinti medencébe már a 20°-osba is belebújtam májusban.) Azzal, hogy nem a vizet fűtöm, azt is elértem, hogy soha nincs páralecsapódás, nem nedves semmi, az üvegfelületek is szárazak.

 

                          

Előzmény: koffeinmentes sör (997)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.29 0 1 998

Az nagyon is jó kis rajz, és az épület is gyönyörű. Én is figyelem a fejleményeket akkor is ha nem szólok bele. 

Előzmény: Ali-bá (996)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.29 0 0 997

 

Jaj dehogynem, így már lehet értelmesen kérdezni. Hogy aztán sikerül-e, az egy más dolog :)
Az üvegháznak már eleve az a lényege, hogy működik, a kérdés mindig a hogyan.
A trópusi az mitől trópusibb, mint a télikert? Van közöttük átjárás is?
A medence a ház végén lévő részen van, vagy az ebben a trópusiban?

Előzmény: Ali-bá (996)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.29 0 0 996

Nem hiszem, hogy ez boldoggá tesz, de most csak ennyire futotta.

                                          

 

Kivülről: az 1-3 fekete oszlop között a lépcsőház, a 3-5 oszlop között a télikert.

 

             (Ettől jobbra, a rajzon balra, a 'trópusi'.)

Előzmény: koffeinmentes sör (995)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.27 0 0 995

Kedves Ali bá, ha holnap világosban elő veszel egy kockás vagy sima papír, amit aztán a vázlattal lefényképezel, attól épp olyan boldogok leszünk, mint bármilyen szakszerű műszaki tervrajztól. :)

Előzmény: Ali-bá (994)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.27 0 0 994

A gépemen nem tudok rajzolni, de képeim vannak kívül, belül - ha az megteszi? Mit mutassak?

Előzmény: koffeinmentes sör (993)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.27 0 0 993

Nagyon kíváncsivá tettél, hogy milyen lehet az alaprajza ennek az elrendezésnek, és hogyan kapcsolódnak a lakótérhez az üveges részek. Tudnál esetleg egy vázlatot feltenni?

Előzmény: Ali-bá (991)
k.ipse Creative Commons License 2021.12.27 0 0 992

Ha valakinek nincs komposztálandó hulladéka, annak biztos problémás megoldani.

Mostanában arról is lehet hallani, hogy a trágyának az ára is emelkedik a műtrágyával együtt.

De ha villannyal, vagy gázzal fűt valaki, az is zsebbe nyúlós.

Megújulót kiépíteni szintén egy vagyon.

Valamint az eredeti kérdésre sem adja meg a választ, mert nem az egész téli szezonra ad megoldást.

De tökéletes megoldás nincs. Mert vagy drága lesz, vagy valamiből engedni kell.

Én ezt a gömörszőlősi technikát próbálom majd ötvözni a walipini féle megoldással, kb. 15-20 négyzetméteren. De ez csak a fejemben van egyenlőre, az sem biztos, hogy működni fog. Remélem egy év múlva pozitív tapasztalataimat tudom majd elmesélni. (vagy azt, hogy hogyan nem szabad...)

Előzmény: koffeinmentes sör (990)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.27 0 0 991

A szakértő vőm Hollandiából belebújt a gépembe és úgy néz ki jóra hozta! :-) 

 

                                      

Előzmény: Ali-bá (987)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.27 0 0 990

Az első, gömörszőlősi videóban az ránézésre egy 25-30 m2-es üvegház. Abba egy méter vastagon komposztot tenni lehet, de biztosan nem könnyű. Honnan szed az ember 25 köbméter nyesedéket? Évente pláne.

Előzmény: k.ipse (988)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.12.27 0 0 989

Menj má' Ali bá, mielőtt telepítenél, próbáld meg a Microsoftot. :) Most megnéztem, Edge a neve és egy zöldeskék körforgó az ikonja.

Előzmény: Ali-bá (986)
k.ipse Creative Commons License 2021.12.27 0 0 988

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=2Hmyf2PT98A

 

Ezt a videót találtam régebben.

Én is gondolkodtam, hogy hogyan lehetne meleget biztosítani a leendő üvegházamban.

Egy meglévő üvegháznál kérdéses, hogy hogyan lehet átalakítani, de egyes elemeit használni lehet talán, amivel a pénzbe kerülő fűtésszámlát csökkenteni lehet. 

Amin én gondolkodom:

Az üvegházat eleve földbe süllyesztve építem. (Hogy mennyit lehet leásni egy meglévőnél, az kérdéses)

Az üvegházba magaságyást építek. Egyrészt a fényviszonyok miatt is ki kell emelni, másrészt a magságyást kompossztal tölteném meg, ami hőt termelne.

A talajhőt is elég jól ki lehet használni, a fagyás ellen már az is sokat jelent.

Feketére festett vizeshordók a nap felöli oldalon, ami a nappal felvett hőt északa adja le.

 

 

Ez a megoldás tetszett, ennek elemeit használnám én fel:

https://www.youtube.com/watch?v=Qvk7Sszh6fg&t=9s

 

 Ezek persze se nem tapasztalat részemről, se nem számítás, mint kérted. Csak ötletelés. Sőt, ha van valakinek tapasztalata, azt én is megköszönném. 

 

 

Előzmény: andi.cserhalmi (967)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.26 0 0 987

Mindenkinek köszönöm a segíteni akarást.  Majdcsak jóra jön minden!

Ali-bá Creative Commons License 2021.12.26 0 0 986

Megpróbálom majd telepíteni a Crom-ot.

Előzmény: CBNora (981)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.26 0 0 985

Ott van hogy pl üvegházépítés -Indexfórum. Mellette egy + jel Új lap. Ott tudsz beírni. 

Előzmény: Ali-bá (984)
Ali-bá Creative Commons License 2021.12.26 0 0 984

Nálam valahogy másképpen van. Az asztalom bal oldalán vannak 'képes' négyzetek, az egyik a firefox. Mikor indulok arra kattintok, bejön egy ablak, annak bal sávjában a kedvenceimmel és új ablakokban azokat tudom megnyitni Pl. az "üvegház építés"-t.

Előzmény: ksanyi52 (982)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!