Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 1364

Csökkentettem a szűrők időállandóját.

Lépcsőzetesen közelítjül meg a munkapontokat.

 

A szimulációból az látszik, hogy a mérési eredmény lemarad a mérendő mennyiséghez képest.

 

Amikor megállunk egy munkapontban, a gyorsabb szűrő már esetleg megközelíti a tényleges értéket, miközben a lassabb szűrő még a közelében sem jár. (A felügyelet meg közben a külalakkal kötekedik. Halvány lila csincs nekik a lényegről.)

 

Tegyük fel a kérdést, hogy miért kell egyáltalán szűrő?

Mindenesetre tesznek bele. Ha akarjuk, ha nem.

Az egy dolog, hogy a mintavételhez és a digitális feldolgozáshoz szükséges. De miért ilyen brutális?

Előzmény: Törölt nick (1363)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.06 0 0 1363

Számolgattam, gépileg.

 

Az egyik RC szűrő időállandója 4 sec, a másiké 5 sec.

 

Növeljük folyamatosan a bemeneti feszültséget, kezdetben nulláról.

Illetve szakaszosan. Időnként meg-megállva. Nyikorgó kosár nélkül.

Az aluláteresztő szűrő miatt a "mért" feszültség több másodperces késéssel követi a "mérendő" feszültséget.

 

Külön probléma, ha a két mérőeszköz szűrője eltérő. :(

Also, wer nur misst, misst Mist. Wenn Sie nur messen, messen Sie Mist.

Nagy kár, hogy a mérésvezetőnek fogalma sincs erről.

Törölt nick Creative Commons License 2023.10.05 0 0 1362

Legyen a bemeneti jel felfutási meredeksége: m

 

Előzmény: Törölt nick (1360)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.04 0 0 1361

Legyen RC=4.

 

Messziről ezt a kis döcögést észre sem lehet venni.

De amikor 5 tizedesjegyre mérünk, ott már számíthat.

Előzmény: Törölt nick (1360)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.04 0 0 1360

Hoppá. Elfelejtettem megadni neki, hogy x=mt.

 

https://www.wolframalpha.com/input?i=dy%2Fdt%3Dk*%28t-y%5Bt%5D%29

 

         

Behelyettesítéssel majd ellenőrizni fogom, de most egyelőre elhisszük.

 

Azt tudjuk, hogy y(0) = 0. Kezdeti feltétel.

e0=1

Az integrálási konstans pedig c1=1/k. (Egy per ká, lehet perkálni.) :D

 

y(t) = t + (e-kt-1)/k

Wolfi bevitte a tört számlálójába, ettől eltekintve ugyanaz.

Megpróbálom rávenni, hogy rajzoljon görbesereget...

Előzmény: Törölt nick (1359)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.04 0 0 1359

A helyzet fokozódik, szabiku jelentkezz!

 

Vegyünk egy aluláteresztő szűrőt.

Nyilván a konstans 0 feszültséggel nem csinál semmit.

Az egyenfeszültséggel sem. (Kivéve a bekapcsoláskor.)

Természetesen valamilyen arányban leoszthatja.

 

 

Mi a helyzet, ha egyenletesen növekvő feszültséget adunk a bemenetére?

 

ube(t) = k t

Azt mondanám, hogy ennek sincs frekvenciája.

Azt várnám, hogy valamilyen arányban leosztja az aluláteresztő szűrő a bemeneti jelet.

 

*

 

Most nézzünk meg egy konkrét reprezentációt: RC osztó.

Az áramkörben két csomópont van.

u1 = ube

u2 = uki

Írjuk fel az egyenleteket. Évek óta nem számoltam ilyeneket.

 

i = (u1-u2)/R

dQ/dt = i

u = Q/C

 

du2/dt = i/C = (u1-u2)/RC = u1/RC - u2/RC

 

Először megoldjuk a homogén differenciálegyenletet:

du/dt = -u/RC

Próbafüggvény legyen: u(t) = k e-t/τ

du/dt = -k/τ e-t/τ

Visszahelyettesítve: τ = RC, nem túl meglepő módon.

 

Ha kezdetben a bemeneti feszültség nulláról indul, ezt a tagot az elején elfelejthetjük.

 

Most nézzük meg, hogy a gerjesztés mit okoz.

du2/dt = u1(t)/RC = mt/RC

(Ahol m egy konstans, meredekség.)

du/dt=Mt, ahol M=m/RC, mert összevontam.

 

u(t) = ∫ Mt dt = t2 M/2

 

Valahogy nekem ez nem tetszik.

dy/dt = (x-y) M

https://www.wolframalpha.com/input?i=dy%2Fdt%3Dk*%28x%5Bt%5D-y%29

 

Törölt nick Creative Commons License 2023.06.02 0 0 1358

Köszi. Nálam már van egy működőképes újabb panel. Demó programmal. Működik. :)))

Mielőtt megveszünk valamit, érdemes lett volna megnézni a dokumentációját.

Nem kellett volna elhinni a kereskedőnek, hogy biztos van hozzá doksi, mert valaki rengeteget vett belőle valamikor.

Előzmény: NevemTeve (1357)
NevemTeve Creative Commons License 2023.06.02 0 0 1357

A leírásos alapján az lehet, hogy az időzítések nem stimmelnek, pl. lehet, hogy a z80 2.5 MHz-s órajelével jól menne.

Előzmény: Törölt nick (1354)
Törölt nick Creative Commons License 2023.06.02 0 0 1356

Ismerem a csipszelekt funkcióját. De a panel sajnos nem nálam van. Tapasztalt szakemberek foglalkoztak a problémával, eredménytelenül. Ez egy panel. Tisztességes doksit sem a kereskedő, sem a gyártó nem tud adni. Kifutott termék. A kereskedőnél maradt néhány eladatlan példány. Többen azt állítják, hogy a kontroller áramkör kompatibilis egy újabb típussal, amihez van példaprogram. Eddig nem vettük figyelembe azt a lehetőséget, hogy hibás alkatrészt vettünk. A kereskedő nem hajlandó kicserélni, mert a dobozt felbontottuk.

Előzmény: Mungo (1355)
Mungo Creative Commons License 2023.06.01 0 0 1355

Annyi biztos, hogy nem illik /CS-t felhasználni.

@NevemTeve azt gondolom precízen elmagyarázta a /CS funkcióját. Ha lebegve hagyod akkor ne számíts korrekt működésre.
Ezt a lábat a negatív tápra kötöd és feléled az alkatrész. Ha van tipus is, akkor a guglin megtalálhatod az adatlapját is.

Előzmény: Törölt nick (1352)
Törölt nick Creative Commons License 2023.06.01 0 0 1354

Nem tudtunk vele kommunikálni. Szerintem rossz, hibás alkatrészt vettünk.

Valakinek volt a raktárban régi maradék, szívességből eladott egyet de nem vásárolja vissza kibontva.

Többen véleményezték látatlanban, hogy az arduino tudja kezelni. Viszont a bemenetek elnevezése különbözik, többet nekem se mondtak róla. A doksijában pedig csak geometriai méretek szerepelnek. Néhány ügyes szaki megpróbálta, nem működik. Levontam a konklúziót. Nem szakértőt kell keresni, hanem ez egy rossz alkatrész. Ki kell dobni.

Régebben valami cég vette, mint a cukrot. Elvileg ők tudják használni. Ha közben a garnitúra le nem cserélődött, meg az eszközök. Ők ki tudnák próbálni, hogy jó vagy rossz. Viszont csak ötleteket adnak. Nekem pedig nem mondják meg a cég nevét. Valaki jóemberkedett, hogy neki még van ilyen régi alkatrész elfekvőben. Garancia nélkül.

Bruhaha. Egyik tanárom mondta, hogy náluk a faluban volt egy öreg ezermester, Elvitték hozzá a Sokol rádiót megjavítani, a szaki reduktorral kicsengette, mint régi telefonos. Make sure it is dead. Yess, now it is.

Előzmény: NevemTeve (1353)
NevemTeve Creative Commons License 2023.06.01 0 0 1353

Hát a ChipSelect az nem valami forradalmi újdonság pedig, már harminc évvel ezelőtt is úgy volt, hogy a kétirányú adatbuszon rajta volt két ROM, három RAM (vagy 3*8) és három spéci készülék; mindnek volt ilyen CS bemenete, és bármely pillanatban legfeljebb egy volt engedélyezve a CS által, a többi alvó állapotban várta a jobb időket.

 

Legolcsóbb esetben mondjuk a 16-bites címbusz felső három bitjét belevezettük egy 74138-as demultiplexerbe, a nyolc kimenetét nyolc készülék CS bementére tudjuk rákötni, egyenként 8KB címtartomány jut egynek.

Előzmény: Törölt nick (1352)
Törölt nick Creative Commons License 2023.06.01 0 0 1352

Harminc évvel ezelőtt /R és /W bemenetei voltak az integrált áramköröknek. Nem-írás, nem-olvasás.

Mostanában viszont /CS és /DIR, nem-csipszelekt és nem-iráy. Egy kis kapuhálózattal át lehet konvertálni.

Habár egyáltalán nem biztos, hogy a régivel kompatibilis az új áramkör belseje.

/CS = /R & /W

/DIR = (?)

Annyi biztos, hogy nem illik /CS-t felhasználni.

Újabb konvenciók szerint: 1rás, 0lvasás. Így lehet megjegyezni.

Biztos tudott magyarul, aki ezt kitalálta. Nem írok, nem olvasok, mert magyar nemes vagyok?

zoppermagnio Creative Commons License 2022.10.31 0 0 1351

annyit fűznék még hozzá, hogy a BLM gépnél olyan mértékű és jellegű volt a hiba, hogy a varratképből meg tudtam állapítani azt, hogy hibás a gép. Miután a szervíz visszaadta azzal, hogy "nem hibás" vettem meg az oszcilloszkópot, kezdtem az áramkör analízissel foglalkozni és tudtam végülis igazolni a hibát. (Persze a szervíz sz*rik a fejemre így is.) Jelenleg nem tudok hibát érzékelni, de ez az előző hozzászólásom alapján nem is véletlen.

Előzmény: zoppermagnio (1350)
zoppermagnio Creative Commons License 2022.10.31 0 0 1350

sajnos nincs viszonyítási alapom, mert a blm gép szintén a váltoáramnál produkált hibákat. Ezért gyakorlatilag nincs alu hegesztési gyakorlatom, amit eddig csináltam az mind bohóckodás és próbálgatás szinten van.

Előzmény: XANTIi (1349)
XANTIi Creative Commons License 2022.10.30 0 0 1349

A hegesztésben okoz bármilyen gyakorlati gondot? Mert azoknak a kis túllövéseknek az energia tartalma minimális.

Előzmény: zoppermagnio (1348)
zoppermagnio Creative Commons License 2022.10.30 0 0 1348

köszönöm a választ, erre próbálok rájönni. 

Azt elfelejtettem leírni, hogy ez egy AWI gép (ami nekem egyértelmű lett volna) tehát véleményem szerint a minél kiszámíthatóbb ív a legfontosabb. Pontosan annyi áramot/hőt közöljön a gép a hegesztés során amennyi be van állítva. 

 

Azt reméltem, hogy inverterekhez értő valaki meg tudja mondani a görbéből, hogy pl (hasraütök) egy kondenzátor zárlatos és emiatt nehezebben stabilizálja az ívet. Sajnos úgy néz ki ez nem ilyen egyszerű.

 

Egyébként vizuálisan nem láttam hibát az áramkörben, kipukkadt, elfolyt vagy elégett elemeket

Előzmény: szabiku_ (1347)
szabiku_ Creative Commons License 2022.10.30 0 0 1347

Ahhoz, hogy könnyebben fogjon ívet, ne ragadjon le a pálca kezdésnél, valamint ne szűnjön meg az ív polaritásváltásnál, azaz könnyebben és jobban menjen a kézi hegeszési folyamat, vannak trükkök. De hogy ez az-e, vagy sem, azt nem tudom. Mindenesetre a váltás előtti túllövés nekem is inkább direktnek tűnik, mint valami nemdirekt járulékosságnak. 

Előzmény: zoppermagnio (1343)
mmormota Creative Commons License 2022.10.27 0 0 1346

Sajnos nem értek a hegyesztéshez, így nem tudom mi volt a fejlesztő célja. Ez nem néz ki hibának, inkább úgy tűnik, ezt akarta aki megtervezte.

Előzmény: zoppermagnio (1345)
zoppermagnio Creative Commons License 2022.10.27 0 0 1345

ugyanaz a felszerelés az én két mérésemhez. Egyébként ugyanaz a mérőfej mint amit a youtube-os csávó használ. annyit kell tudni róla, hogy 1x-en 40 amper a mérési határ. ez egy aliexpressz-es cucc

Előzmény: mmormota (1344)
mmormota Creative Commons License 2022.10.27 0 0 1344

Az első két képet ugyanazzal a mérőfejjel készítetted, mint a második kettőt?

A túllövés eléggé szokatlan, az a része, hogy változás előtt ellentétes irányban is kileng. 

Előzmény: zoppermagnio (1343)
zoppermagnio Creative Commons License 2022.10.27 0 0 1343

tisztelt urak

 

Lehet hogy fejes a lecsóba, de mégis megpróbálkozom a limitált elektronikai tudásommal feltenni a kérdést. Elnézést kérek előre a szakmaiatlan megfogalmazásért.


Van egy MOSFET technológiájú inverteres hegesztőgép ami nagyon "csúnya" négyszöghullámot produkál váltóáramú hegesztés közben.

 

Előzmények:

Alacsony költségvetésű felszereléssel, lakatfogóval mérem az áramerősséget oszcilloszkópon (egyszerüsítve). Mindkét bemutatott gép egy fázisról működik. A hegesztőgépek képesek a jelleggörbét torzítani a hegesztési paraméterek javítása érdekében, negatív és pozitív tartományban változtatni a görbe idő és amplidó paramétereit, a görbe ilyen jellegű "hibái" (eltérései a szimmetrukus hullámtól) nem számítanak. A probléma az, hogy "a görbe nem elég sarkos". Amikor vált ampitúdót, az áramerősség egy kilengés után áll be a beállított értékre.

 

kép:

A paraméterek kb kalibrálva vannak, 1A=1V úgy látom megfelel a valóságnak. 30A AC volt a hegesztőáram 40Hz-en. Elvileg nincs kontakt jellegű áramköri probléma.

(Az oszcilloszkóp képernyő sarkán DC jelölés látható. biztosan AC-t mér, látszik a CH1 jel után)

 

Így néz ki egy AC négyszög görbe egy IGBT technológiájú hasonló árkategóriás hegesztőgépen két eltérő beállítással. Ennél a gépnél az egyenáram egyéb problémák voltak, látszik hogy "zajosak" a vízszintes szakaszok, de a görbe nem ugrik túl a beállított értéken:

 

így néz ki egy elektonikai youtube channelen, szintén némi gép hibával, de szép sarkosan a negatív tartományban

 

 

Kérdés: Lehetséges-e hogy az első képen látható gép ilyen minőségű négyszöghullámot tud előállítani gyárilag, vagy valami hiba van az elektronikában? Érdemes-e elkezdeni kutakodni és szervíz után rohangálni? Sajnos más gépeket nem igazán tudok tesztelni, mert ami szóba jön az háromfázisú, amiről azt feltételezem hogy alapból sokkal szebb görbét mutat.

 

 

gépek típusai:

MOSFET-es: Jasic 200p AC/DC

IGBT-s: BLM pro smart tig 200 AC/DC

 

hegesztőgép ellenőrzése oszcilloszkóppal: link

áramerősség mérése oszcilloszkóppal, lakatfogóval (reklám cicababával):  link

áramerősség mérése oszcilloszkóppal (sönt ellenállással): link

 

nagyon köszönöm 

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.18 0 0 1342

A probléma ott kezdődik, hogy egy A/D konverter mérési bizonytalansága miért növekszik a mintavételi gyakoriság növelésével. Egyrészt lehet belső eredetű véletlen ingadozás, amit ki lehet átlagolni. Másrészt a drótok felszednek mindenféle rádióhullámokat.

Előzmény: Törölt nick (1341)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.17 0 0 1341

Ez nem elméleti fizika. Tisztán rezisztív híd csak a mesében létezik.

De elsősorban a mérőzsinór parazitáit kell kikompenzálni váltóáramon.

 

Egyébként az lenne a cél, hogy különböző paramétereket szimultán lehessen mérni.

Vannak mindenféle individuális mérőeszközök.

És azt talán nem kell mondanom, hogy digitalizálásnál mintavevő tartó működik, diszkréten.

Természetesen a vizsgált jelenség karakterisztikus idejéhez képest szükséges a koincidencia.

Persze még néha azt sem tudjuk. (Bizonyos dolgokra vannak szabványok. Hátha értett hozzá a testület.)

 

 

Nem kell a váltófeszültségű táplálás, hanem jelenleg az van.

Lehetne chopper is, amivel a mérőerősítő offset & drift kompenzálható.

Sajnos az a mérőműszer még nem készült el, amivel lehetne egylényegű mennyiségeket párhuzamosan mérni.

 

Tulajdonképpen a mintavevő tartó szinkronitását kellene vizsgálni.

Egy lehetséges vizsgálati módszer, hogy mondjuk öt perc alatt hány mintát vesz. (Sebesség összehasonlítás.)

De ez ugyebár még semmit nem mond a fáziseltérésről. Mivel mindegyik mérőeszköznek független frekvenciaforrása és időalapja van. Ez különösen akkor fontos, ha időben változó jellemzőket vizsgálunk. Meg aztán ott vannak a véletlen hibák, például a földhurok. A tervezők nem nagyon gondoltak arra, hogy ugyanahhoz a számítógéphez több (ugyanolyan) mérőeszközt is csatlakoztatni akar majd valaki. A kollégák nem iparkodnak galvanikusan leválasztani az interfészeket. (És azt is tapasztaltuk, hogyz egymás mellett lévő hidak rászórnak egymásra a váltóáramú táplálásnál.)

Előzmény: construct (1340)
construct Creative Commons License 2022.01.17 0 1 1340

Ez alapján nem lehet érteni, miről is volna itt szó?

Ha tisztán rezisztív, akkor mire kell a váltakozófeszültségű táplálás?

Egy Wheatstone híd hogyan kompenzálja a vezetékek ellenállását? Akkor ez már Thomson híd?

Mit lehet vizsgálni a "vizsgálandó differősítőkön" Wheatstone híddal?

Mit jelent az, hogy "együttfut" két híd?

Előzmény: Törölt nick (1339)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.17 0 0 1339

Hogyan lehetne megoldani azt, hogy két (tisztán rezisztív) Wheatstone-híd tökéletesen együttfusson 10 ppm pontossággal?

 

Ha egyenáramú híd lenne, ugyanarra a hídra kötném rá mindkét vizsgálandó differenciálerősítőt.

Viszont ezek a dögök váltóárammal mérnek, és még ki is kompenzálják a vezeték parazitáit.

(Egyébként már az is probléma, ha egymáshoz túl közel van a két híd, mert antennaként/transzformátorként rászórnak egymásra.)

A váltóáramú táplálás miatt még áramtükröt sem lehet használni. :(

Törölt nick Creative Commons License 2021.10.15 0 0 1338

Ez nem érvelés, csak deklaráció.

Egy szakmai kogresszuson ilyen választ nem fogadnának el. De hát ez itt a tudomány. ;)

 

 

Elugorhat a processzor véletlenül.

Hibás címre ugorhat úgy is, ha a programozó turkál a veremben.

Személy szerint olyan esettel találkoztam, ahol kicsi volt a sztekk. Csökkenteni kellett a hívás mélységet.

 

Egyáltalán nem biztos, hogy egy fügvény legelejére ugrik (ahol az ellenőrzés történik). Sőt, ennek nagyon kicsi a valószínűsége.

 

Egyébként léteznek segédeszközök (pl. lint) a programozó tévedésének feltárására. Sokkal szigorúbb ellenőrzéseket végez, mint a fordító. És rengeteg figyelmeztetést is ad, haveszélyes trükközést észlel.

 

Előzmény: mmormota (1337)
mmormota Creative Commons License 2021.10.14 0 0 1337

valami kozmikus sugárzás

Nem kell ezt kozmikus szintre emelni. Egy tisztán programozási kérdésben írtál le téves dolgot.

 

Továbbra is azt állítom, hogy a kivédendő hiba tipikusan abból ered, hogy a programozó figyelmetlen.

Természetesen. Pl. olyan hibás módszert választ, mint amit leírtál.

Előzmény: Törölt nick (1336)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.14 0 0 1336

Azt a problémát valóban nem oldja meg, ha valami kozmikus sugárzás véletlenül átír egy regisztert.

Na de ehhez mekkora stressz tesztet kell performálni, hogy egy ritka véletlen hiba kijöjjön?

 

Továbbra is azt állítom, hogy a kivédendő hiba tipikusan abból ered, hogy a programozó figyelmetlen.

Erre jó módszer, ha a nem számként értelmezendő számokat (események és parancsok) diszjunk tartományokra osztják. De ezt egy enum is nagyon szépen megteszi.

Persze kiegészítésként az összes ilyen kódot le kell ellenőrizni, hogy tényleg nincs átfedés.

Ezek után pedig a hibák többségét fordítási időben ki lehet szűrni.

(Persze az ellen nem véd, ha a programozó kasztolja a típust.)

 

Mennyi a költsége, ha a hibát

- a fordító,

- a linker (szerkesztő),

- a rendszerteszt,

- az ügyfél/vevő találja meg?

(Ebben a sorrendben exponenciálisan növekszik a költség.)

Előzmény: mmormota (1335)
mmormota Creative Commons License 2021.10.14 0 0 1335

Leírtál egy problémát, és egy megoldási javaslatot. A javaslatod nem oldja meg a vázolt problémát. Ennyi.

Előzmény: Törölt nick (1334)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!