Keresés

Részletes keresés

ha3flt Creative Commons License 11 órája 0 0 61919

Egy kis csend után: használtatok már FRAM-ot (SPI vagy más)?

Nyaky Z. Creative Commons License 2 napja 0 0 61918

Rifa-caps_blowup Creative Commons License 3 napja -2 1 61916

Letöltöttem telefonra. Köszi. Majd holnap átrakom laptopra.

Előzmény: ha3flt (61914)
_nyunyuka Creative Commons License 3 napja -2 0 61915

Köztük a Kandós jegyzetek, pont ezekből tanultam a szakma alapjait sok éve. Az utolsó "vízvezeték-szerelő" évfolyam voltunk! 

Előzmény: Rifa-caps_blowup (61913)
ha3flt Creative Commons License 3 napja 0 1 61914

Találtam itthon úgy hét könyvet-dokumentumot neked a címük alapján - nem gondoltam, hogy még hasznosak lehetnek, én már meghúztam a vonalat építés szempontjából, de talán...

https://ha3flt.org/ftpfiles/temp/microwave.7z

Előzmény: Rifa-caps_blowup (61913)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 3 napja -2 0 61913

Házhoz jött a börze. Nem volt 2x800ft belépő, de volt ingyenes szállítáa. Többsége 700-1000nettó/db.

Xanti: mintha kínai lenne, ez már szinte fizika meg kémia...

Köztük vannak régi Kandós jegyzetek is.

Kezdésnek annak is örülök majd ha összeütök n*10GHz ra valamit ami rezeg és tudom majd indikálni. Úgy érzem magam, mint sok évtizede ifjú koromban 8-10éves koromban, mikor örültem egy LC oszcinak AM modulációval középhullámra :)

Majd a Marson Creative Commons License 4 napja 0 1 61912

Kíváncsi lennék, mire jut az illető, ennyi infó azért elég kevés még, csak kérdezni kell, de egyszer talán elmeséli.

Előzmény: Rifa-caps_blowup (61911)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 6 napja -3 1 61911

Kommerszeken a jackdugós kb. "ahogy sikerül ohm".

Akassz rá egy VNA -t bármelyikre....

Ezért írtam nem árt oda egy csillapító, ha aktív antenna vagy sávszűrő van raközve, akkor annak kimenete is kap rendes 50ohm lezárást.

Előzmény: ha3flt (61910)
ha3flt Creative Commons License 6 napja 0 0 61910

Van rajta valamilyen táp, megnéztem a blokkvázlatát. Nyilván azért sztereo az a Jack. Csak az impedanciát nem láttam emlegetni, nincs tapasztalatom, hogy a kommersz vevők milyen kompromisszumokkal élnek. Azért nem mindegy, hogy magas vagy 50 ohm. Egy helyen láttam leírást Long Wire illesztésére ehhez a vevőhöz, ott csak beküldték a rádióba, ami jött a csatlakozón át a szokásos 1:9-es balun után.

Előzmény: mmormota (61900)
Valaki Alfonz Creative Commons License 6 napja -3 1 61909

Engem is lehülyéztek, hogy mi a fenének teszek a vertikál betáplálásához egy guanellát.

Amikor megmutattam a 4-5 S fok zajkülönbséget, már nem tűntem hülyének.....

Előzmény: Rifa-caps_blowup (61908)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 6 napja -3 1 61908

Hiába csinálsz tökéletes kózponti földpontot a szobában és "csillagba" odahúzod a cuccokat, az antennák földelésekor ha ott a tövében a tetön vagy a rádió antenna bemenetén a szobában van 1:1 galvanikus levalasztás az csodákat tud tenni.

Szóval az antennaknál galvanikusan nem leválasztott tetőről földbejutó földelés és a szobában lévő földpont földelése és a koax külső köppenye érdekes hurok tud lenni :(

Előzmény: XANTIi (61907)
XANTIi Creative Commons License 6 napja 0 4 61907

Kipróbáltuk, nagyon jó a legolcsóbb SDR-ek elé tenni egy kis leválasztó 1:1-es trafót. Galvanikusan elválasztani az egész PC-s hóbelevanctól az antenna kört.

Előzmény: mmormota (61906)
mmormota Creative Commons License 6 napja -1 1 61906

SDR vevőkkel (airspy, sdrplay, xiegu g90) próbálgattam a vételt Budapesten, kertvárosi környezetben, tetőtéri szobában. Az SDR-ekhez kapott botantenna rövidhullámon borzalmas, az egész sáv tele volt hamis spektrumvonalakkal. A 40m-re méretezett rezonáns dipol antenna valamivel jobb eredményt adott (az SDR-ekben le lehet szabályozni a bemenet érzékenységét), de szintén rengeteg zavarral.

A kis hurok antennával messze jobb vételt értem el. Nem ad nagy jelet - de nem is ez a lényeg. Sokkal kevesebb a zavar.

Annyira bevált, hogy QSO-khoz is ezt használom, adáshoz a dipolt, vételre a hurok antennát airspy vevővel. A vevő bemenetére tettem egy antiparallel diódát védelemnek, nehogy az adás tönkretegye a vevőt - közel van a két antenna.

Rifa-caps_blowup Creative Commons License 6 napja -3 3 61905

Nem akartam bunkón fogalmazni XD

Zajmentes helyen csodálatos, ahogy a legkisebb piszokból is a DSP kihozza a tökéletes hangfrekit a hangszorón.

...ha ezt nekem valaki mondja 30éve eskű lehülyézem ;)

Előzmény: Qqberci (61904)
Qqberci Creative Commons License 6 napja 0 1 61904

Radió elé erdemes egyből rakni egy valtoztatható csillapítót, az elé egy sávszűrőt a venni kívánt sávra. Sok kapható kit-ben is vagy készre forrasztva vagy bedobozolva. Ez elé jöhet az antenna.

Magyarán: meg kell építeni a rádió hiányzó "elejét"...

Előzmény: Rifa-caps_blowup (61901)
mmormota Creative Commons License 6 napja -1 1 61903
Előzmény: mmormota (61899)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 6 napja -3 0 61902

Jó 5let csak zajmentes helyet kell megkeresni neki.

Előzmény: Qqberci (61890)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 6 napja -3 0 61901

Jack-sma vagy jack-bnc stb. Atalakítót kapsz kínából, igy már "normális" rf csati van.

Radió elé erdemes egyből rakni egy valtoztatható csillapítót, az elé egy sávszűrőt a venni kívánt sávra. Sok kapható kit-ben is vagy készre forrasztva vagy bedobozolva. Ez elé jöhet az antenna.

Antenna kapcsán ebben a "kényes szituban" , nem a nagyobb hasznos jel a fontos, hanem a kisebb hadzontalan jel! Egy jól arnyekolt koaxal(rh ra a legolcsóbb h155 vagy rg58 stb. Is jó) eltudod vinni az antennat oda ahol tavol a zajoktól(kapcsi táp, mint telefontöltő, pc, mosogatógép, stb.)

Inkább a minimális zaj ér többet meg egy sávszűrő, hogy a többi frekin nagyobb jel ne zavarjon.

Sajnos a sangeanok nem a legjobb hordozhatóak, volt nekem is 2fajta is. Sonykat imado., de elkell ismernem Sony rajongoként azok felett is eljárt az idő. Tecsunok meglepően jók. En se akartam hinni, amíg nem mértem, nem tapasztaltam!

Ha a lakásban kikapcsolok minden zajt(tv, tvbox, telefontöltő, stb.) Akkor bent a lakásban ugxan arra hozza ugxan azt az érthetőséget 1től5ig, amit egy félhullámu dipol egy komoly adóvevővel. Csak sajnos a magyjelű viselkedésük nem az igazi, ezért celszerű a bemeneti sávszűrő. Ha épp 14MHz a vetel akkor csak azt engedd be a JACk csatin.

Előzmény: Tyl3rDurden (61888)
mmormota Creative Commons License 6 napja -1 1 61900

Ismeretlen rádió esetén meg kell mérni, nem ad-e ki tápfeszültséget az antenna bemenet (antenna erősítő számára). Ha igen, kell még egy kondenzátor a bemenetre.

Előzmény: mmormota (61899)
mmormota Creative Commons License 6 napja -1 0 61899

Jó tapasztalatom van a Moebius koax hurok antennával. Városi környezetben a fő problémát a zavarszint jelenti, és ez a konstrukció jól viselkedik ilyen környezetben. Könnyen elkészíthető egy darab koaxból.

A balun közvetlenül a huroknál van, az elvezető koax hossza nem kritikus. El lehet heyezni falon, szekrény mögött, padláson stb.

https://swling.com/blog/2020/04/diy-how-to-build-a-noise-cancelling-passive-loop-ncpl-antenna/

ha3flt Creative Commons License 6 napja -1 0 61898

Ez nagy volt. : -)

Előzmény: XANTIi (61896)
Qqberci Creative Commons License 6 napja 0 0 61897

:-)))...

Előzmény: XANTIi (61896)
XANTIi Creative Commons License 6 napja 0 2 61896

Mint a néhai Orbita zsebrádió. A sok közép-hosszú hullámú szovjet után az első RH-s. Keresett cikk lett.

Mindenki örült, hogy hemzsegnek az adók rajta. Csak keveseknek tűnt fel, hogy sok adó több példányban is.......

Előzmény: Qqberci (61894)
Alfelbandi Creative Commons License 6 napja 0 0 61895

Qqberci Creative Commons License 2024.02.18 0 1 61894

Ha van egy kis szépérzékük, akkor 50 Ohmos. A gépkönyvét most nem találom, ez egy 25+ éves rádió. Mindenesetre nem szabad olyan vételminőséget várni tőle, mint egy "igazi" rádiótól. Az érzékenysége megvan, dehát a szélessávú bemenet...

Előzmény: Qqberci (61893)
Qqberci Creative Commons License 2024.02.18 0 0 61893

Először meg kell nézni, milyen külső antenna-bemenete van a rádiónak, mi illeszkedik hozzá 

Mindjárt lefotózom...

Előzmény: ha3flt (61892)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.18 0 0 61892

Először meg kell nézni, milyen külső antenna-bemenete van a rádiónak, mi illeszkedik hozzá - egy videón hirtelen egy (sztereó) jack-aljzatot látok használni - nem a szokásos RF antennacsatlakozó.

A mini-whip jó ötlet, de abból is létezik többféle kivitelű: a rádióamatőrök által használtakból itt-ott a közép- és hosszúhullám eleve ki van szűrve, vagy éppen működnek, csak ott nem optimálisak. Igénytől függ, melyik a legjobb.

Aztán egymás közt is van minőségi különbség a mini-whip-ek nagyjelű viselkedésben, ill. hogy mennyire van megvédve a bemenetük villám és mindenféle kisülés ellen. Valamint olyat is lehet kapni, amit már bedobozoltak, és azzal sem kell foglalkozni. : -)

Azért ezeket is kültérben célszerű elhelyezni, a mini-whip-et kifejezetten, azt úgy találták ki, hogy a tetőn fölött legyen (vagy az ablakon kívül), kilógjon a házon belüli elektromos zavarok teréből, és a földeléssel is foglalkozni kell, de nem igényel nagy méreteket.

És azért van választék is, nem ez az egyetlen kis méretű, erősítős antenna, akadnak szimmetrikus megoldások is (dipól alacsony induktivitású hurkokból), amikhez nem kell komoly földelés, pl.: https://active-antenna.eu/

Előzmény: Qqberci (61890)
Tyl3rDurden Creative Commons License 2024.02.18 0 0 61891

Köszönöm szépen!

Qqberci Creative Commons License 2024.02.18 0 1 61890
Prof Creative Commons License 2024.02.18 0 2 61889

Veszel tetszőleges szigetelt, sodort erű kábelből 7-8 métert, ráeszkábálod a botantenna helyére, vagy ha van hozzá apparát, egy 3,5-es mono jackre (legalábbis a gyári így van megoldva), kilógatod az ablakon, lehetőleg úgy, hogy viszonylag magasan legyen (felhúzod egy közeli fára vagy oszlopra egy sima madzaggal. Nagyfeszültségű kábel lehetőleg ne legyen a környéken, a többi mindegy.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!