Keresés

Részletes keresés

choobu Creative Commons License 21 órája 0 0 25089

köszönöm a válaszokat!

Előzmény: Csuklósbusz (25088)
Csuklósbusz Creative Commons License 2 napja 0 0 25088

De nekem ennél kissebb repedésnél is láttam már olyat hogy a komplett fal meg volt dőlve egy rosszul sikerült utólagos aláfalazás miatt, aztán a gázcső tiplijei is kipattogtak a falról, lapult kifele az ablak stb.

Szóval egy durvának tűnő repedés is lehet semmiség meg egy apró jelentéktelennek tűnő is katasztrofális hibát előrejelző.

Előzmény: Csuklósbusz (25087)
Csuklósbusz Creative Commons License 2 napja 0 0 25087

Látni kéne az egész falat, többi repedést stb.

Az jó hír hogy a vakolat alatt maradt. Ergó ha a vakolattól nem láttad amíg azt le nem verted akkor mostanság nem mozdult. Ha meg nem mozdult akkor konszolidálódott és lehet örülni, sőt valószínűleg eleve ilyenre is építették.

A vert falaknál idáig amiket láttam mindig óriási lyukak voltak a két falsíkok között. 

Mert amíg a téglás házaknál kötésbe rakják a sarkot meg egyidőben is építik, addig a tömésfalaknál kizsaluznak egy síkot, megtömik, aztán kitudja mikor jön a másik oldal is. AZtán néha az igényesebbek összekötötték a sarkot egy beépített L alakú fával. 

Szóval szerintem ilyenre építették. 

A falak amúgy nemcsak kifele hanem befele is betudnak dőlni. :-)

De nem tom mivel meg hogy nézted, de vályogházban két dolgot nem fogsz találni, merőlegest meg párhuzamost.

Ha odaraktad a vízmértéket és dől befele az még nem mond semmit. A vakolat stb is változó vastagságú lehet, több helyen, kívül és belül is nézni kell, ingázni stb. De ha nagyon dől szabad szemmel is látod. 

Mindenképpen töltsd ki a lyukat valamivel teljesen ( ne purhabbal.. ) mert az egerek szeretik fészeknek használni az ilyen réseket. Berágják magukat oda és elvannak.
Semmit nem tudsz rajta erősíteni, alá kell falazni ha mozog.  De szerintem ilyenre sikerült annó.

Előzmény: choobu (25085)
d_feco Creative Commons License 2 napja 0 0 25086

Kipótolhatod úgy, mint eleink: vályog, vessző, cserépdarab, satöbbi. De az okot nem fogja megszüntetni. Ha nem a tető nyomja szét (helytelen kivitelezés, blabla), akkor jó eséllyel süllyed a hátsó fal(#1). Ezt távgyógyítani nem lehetséges, keress meg egy statikust, az adja meg rá a végső szót.

Előzmény: choobu (25085)
choobu Creative Commons License 2 napja 0 0 25085

Üdvözletem! Felújítás alatt van ez a tömésfalú ház, és a hátsó sarkában a vakolatot leverve ezt a hatalmas rést találtam. A rendszer valamiért elfordította a képet, ez egy függőletes rés. Azt nem nagyon értem, hogy ez most mi, de legfőképp, hogy mit kezdjek vele. A rés szélessége 3-5 cm, mélysége talán 15-20cm, rézsútosan fut falon belül. Fölfelé szélesedik, de lehet, hogy lent csak azért keskenyebb, mert a törmelék feltöltötte. A falat megmértem vízmértékkel, és nemhogy nem hajlik kifelé, hanem enyhén befelé áll, tehát szerintem nem azért repedt meg, mert megindult kifelé. Az ezzel "szomszédos" sarkok közül az egyik repedésmentes, a másik sarokban az #1 fal és egy közfal találkozásánál viszont ugyanilyen magas repedés, csak lényegesen keskenyebb (kb. 1-2 cm). Feltöltsem vályoggal, vagy valami erősítést is bűvészkedjek bele? Ha alapsüllyedés miatt lenne, akkor átlós repedés futna, igaz?

vondra Creative Commons License 2019.06.06 0 0 25084

Köszönöm!

Igen dolomit, dolomit bánya van a falunkba úgyhogy elég sok ház így épült :)

Vályogom van, úgyhogy valószínű azzal javítom vissza, meg ugyebár dolomit kővel :)

Előzmény: mzm (25083)
mzm Creative Commons License 2019.06.06 0 0 25083

Ahogy d_feco mondja, csak ne cementhabarccsal, hanem mészhabarccsal, legfeljebb javított mészhabarccsal (1 m3 habarcsba 100-150 kg cement).

A mészhabarcs itt nem a fal szellőzése miatt fontos, hanem a kőanyag minősége miatt. Ha jól látom, valamilyen mészkő (vagy dolomit) kő, az ilyet nem szabad cementhabarccsal javítani, mert "elrágja".

Előzmény: vondra (25076)
mzm Creative Commons License 2019.06.06 0 0 25082

Attól, hogy nincs nyoma a vizesedésnek, biztos, hogy a fal - hacsak nincs alatta normális és működő vízszintes falszigetelés - nedves, és az is biztos, hogy nem tud szellőzni. Én leszedném az ilyen vakolatot. És a diszperzites festést mellőzném.

Előzmény: CBR1000Repsol (25081)
CBR1000Repsol Creative Commons License 2019.06.03 0 0 25081

Uraim,jól gondolom hogy a képeken látható anyag cementes kőporvakolat(fehércement,mész,kőpor)és a lábazaton is cementes vakolmány van?Ami nem éppen páraáteresztő,ha a fórumban visszaolvasott kommentekre hagyatkozom..Alatta mészvakolat található.
Ennek ellenére sehol nincs vizesedés nyoma.Annyi lenne a kérdésem,így hogy cementes cuccal van levakolva,így is ajánlott mészfestékkel festetni,vagy így már mindegy ha diszperzióssal festetem?

vondra Creative Commons License 2019.06.03 0 0 25080

Köszönöm szépen a válaszokat :)

Ilyesmire gondoltam én is, csak nem mertem egyből nekivágni. Vályog van,kő van úgyhogy megoldom köszönöm :)

pintjano Creative Commons License 2019.06.02 0 0 25079

Jobb vályoggal vakolni az alapot is, mert nem viszi tovább a nedvességet.. Kövel kiékelni a kilazultakat majd jó szalmás vályoggal visszavakolni. Belül igy csináltam s kivül is egy részén, a többi még várat magára. üdv PJ

Előzmény: d_feco (25078)
d_feco Creative Commons License 2019.06.02 0 0 25078

Kijött a 'fúgázás'. Pótolni kell, oszt' ennyi. A nagyobb likakat nem árt kipótolni hasonló anyagú kővel, vagy nem málló anyaggal (betontörmelék, normális minőségű ezeréves tégla, stb). Személy szerint cementhabarccsal oldanám meg a problémát - de ilyennel még nem volt dolgom, tehát így hallgass rám. :)

Előzmény: vondra (25077)
vondra Creative Commons License 2019.06.01 0 0 25077

Lemaradtak a képek bocsánat

Előzmény: vondra (25076)
vondra Creative Commons License 2019.06.01 0 0 25076

Üdv a forumtagoknak!

4 éve lakunk már a kis vályogházunkba, ujitgatjuk ahogy tudjuk.

A melléképület elbontása kapcsán tünt fel külsö oldalrol egy repedés, ami ugyfest javitva volt (purhab van benne rajta vakolat, mondjuk legalább mészhabarcs :) )

Viszont a termékö alapon cementes vakolat volt, most levertem és nagyon nagy hézagot találtam.... 

4 éve lakunknitt, tavaly volt a az oromfal ujrarakva, valoszinüleg onnan ázott mert a fal végig van repedve. Ezt lejavitottam már vályoggal ahogy csak tudtam, a tüzfal kisméretü égetett tégla lett, rendbe is van jo is.

A kérdésem hogy javitsam ki ezt az alapot? Nagyon nagy rés van aggodom egy picit :(

gybiaa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 25075

Ezért nem mondok szívesen véleményt, van itt nálam többet látott ember. Ami nálam ilyen volt azt én jónak találtam és jórészt már levakoltam. Pár helyen volt vizes, mallott, volt ahol elég volt hagyni kiszáradni és volt amit kibontottam és alafalaztam.

Előzmény: CBR1000Repsol (25074)
CBR1000Repsol Creative Commons License 2019.05.26 0 0 25074

Értem,én is laikus vagyok a dologhoz..de remélem azért a képen látható állapot jónak számít..

Előzmény: gybiaa (25073)
gybiaa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 25073

Én nem vagyok szakértő,de nálam is így néz/nézett ki.

Előzmény: CBR1000Repsol (25071)
mzm Creative Commons License 2019.05.25 0 0 25072

Mindenképpen aláfalazással javítsd, kisméretű téglával

Előzmény: choobu (25069)
CBR1000Repsol Creative Commons License 2019.05.25 0 0 25071

Üdv mindenkinek,nemrégiben vettem egy vályogházat,felújítás-átalakítás fog zajlani hamarosan július közepe-vége felé.Amit tudok megcsinálok,és előkészítek dolgokat a kőműveseknek,burkolóknak,festőknek.Visszaolvasgattam a fórumban,de rengeteg időt felemésztene átolvasni..Így egyelőre annyira lennék kíváncsi totál laikusként,és kérdezném a tapasztaltabb fórumozókat..ma vertem le a fürdőszobában a csempét,érdekelne a véleményetek hogy a képeken látható vályog jó állapotúnak mondható-e a fotók alapján?
Annyit tudok elmondani hogy érintésre teljesen száraznak tűnik,nem morzsolható az alsó sor sem lent a padlóburkoló szintjének vonalában,koppan,lecsúszik róla a kőműves kalapács..utólag kapcsoltam,hogy attól függetlenül hogy a ház a 80-as évek végén épült és jó állapotban van,minden fal,mennyezet egyenes,méteres alapja van az elmondottak alapján,de nincs is rajta repedés sehol,sem vizesedés nyoma(ezt utólag mondták hogy keresnem kellett volna)attól függetlenül hívtam volna egy statikust vagy minek hívják,hogy nézzen rá,alkosson véleményt,de már megvettem úgyhogy mindegy.

Régi telóm van,kicsit szar minőség,de itt vannak a képek:

d_feco Creative Commons License 2019.05.25 0 0 25070

A fal állóképességének a javítására ilyenkor többnyire az aláfalazást ildomos használni. Égetett tégla, mészhabarcs.

Előzmény: choobu (25069)
choobu Creative Commons License 2019.05.19 0 0 25069

Üdvözletem, köszönöm a korábbi válaszokat mindenkinek. 

Úgy döntöttem, hogy megveszem azt a tömött falú házat, amiről már kérdeztem itt a fórumban, és még kőműves is akad, akinek van tapasztalata vályoggal, de én nem igazán bízok errefelé senkiben, úgyhogy fogok még néhány kérdést feltenni az elkövetkezendő hónapokban. Most, hogy nagy esők voltak, kétséget kizáróan kirajzolódott a ház falán, hogy honnan kapja a legtöbb vizet, és van egy falszakasz, ahol puszta kézzel megtapogatva is simán érezni, hogy nedves a fal. Az oka is megvan, egyszerűen a falhoz vezették az eresz ejtőcsövét, és egyéb hibát is elkövettek, mikor az emiatti vizesedéssel foglalkozni kezdtek. 

Az egyik ilyen hiba az, hogy cementes vakolattal javították a pergő vakolatot, amit én most le szándékozok verni, és vályogvakolattal pótolni.

A kérdésem pedig az, hogy abban az esetben, ha a cementvakolat alatt a fal durvább mállásnak indult, mint ami még beleférne, és teszem azt sárrá vált a fal fele, akkor mi a teendőm?

A vakolat leverése előtt alá kell-e dúcolnom a födémet, vagy fölösleges, hiszen ha gyenge lenne a fal, már repedés mutatná, hogy baj van? (nincs repedés és a tető is szépen áll)

A levert-kivakart részt mivel pótoljam? Mert ez egy tömésfal, és nem vagyok biztos benne, hogy sima vályogvakolattal reprodukálható a fal eredeti tömörsége. Vagy hogyan van ez?

a fal vakolás előtti állapota 2012-ben a google street view-ben:

Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.10 0 0 25068

Igen!Itt is legtöbb helyen porolt szikrázott még ott is ahol a fólia még most is fel lehet futtatva.

Csak azon a 2 méteres szakaszon valamiért jobban vizesedett pont a ház közepén.

Lehet a többi részen azért nincs gond,mert a falak túl oldalán helyiségben vagy kültéren eltud távozni a talajpára.

Egyenlőre minden rendben...

Előzmény: d_feco (25067)
d_feco Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25067

"...ami ráadásul fel lett futtatva a falra."

Én csak erre a részre céloztam... Egyszerűen csak meg kell akadályozni azt, hogy több nedvességet vegyen fel a fal, mint amit képes leadni. Amikor a gázkéménynek véstem ki a helyét, akkor a plafon környékén szabályosan szikrázott a véső, az aláfalazás+vízszigetelés közben meg műanyag szemeteslapáttal és spaklival lapátoltam kifele a földet... Csak ennyit tesz az, hogy elég száraz-e a falazat.

A salétromos falra meg rendkívül jól beválik az RO55 és rézgálic oldata - viszont ez csak eltakarja a problémát, de nem szünteti meg.

Előzmény: Fityek(109HA076) (25065)
pintjano Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25066

Volt szomszédom házát kivülről szépen-tényleg szép- kővel burkolták ablakmagasságig néhány éve most felette vizes de nagyon... A tulaj logikája szerint tovább kellene burkolni. Erdélyiek csinálták-ők is onnan költöztek ide- gondoltam felujitás előtt, biztosan nem rontják el. Hát ott sem mindenki ért hozzá. üdv PJ

Előzmény: d_feco (25064)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25065

Nálam nincs ilyen gond!Egy kb. 2 méteres szakaszon volt látható vizesedés amit az előzőekben leírt módszerrel tudtam orvosolni.

Előzmény: d_feco (25064)
d_feco Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25064

Egy néninél megcsinálták jópénzért a falszigetelést, mert a betonozás után (pár évvel) hatvan-nyolcvan centi magasan nedvesedett a fal. Két oldalról bevéstek a falba egy-egy sor téglányi mélységben, raktak teljes magasságban bitumenes papírt - persze a középen megmaradt vályogfalra felhajtva, s felfalazták égetett téglával. Csodák csodájára ezután már nem vizesedett a fal hatvan-nyolcvan centi magasságig. Inkább megközelítette a száz-száztíz centit. Aki akarja, az levonja a tanulságot - feltéve ha elég összeszedetten sikerült leírnom, így műszak után.

Előzmény: Fityek(109HA076) (25063)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25063

1. verzió

Fal tövében kb. 10 cm-es sávban kivágtam az aljzatbetont meg az alatta lévő dupla vastag nejlon fóliát ami ráadásul fel lett futtatva a falra.

A sima földre mészkő zúzalékot tettem a 10 centis sávba,ott kitud párologni a falba érkező pára nagy része és a rovarok sem szeretik!

Ugye a sóval telítődött vakolatot ki kellett cserélni,de azóta (3-4 éve) csak a mészkő zúzalékon látom ha nagyobb pára terhelés érkezik lentről.

Ez mondjuk egy benti válaszfal volt és csak az egyik oldalán követttem el ezt a műveletet.

d_feco Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25062

2. Verzió. Nem.

Előzmény: choobu (25060)
gybiaa Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25061

Nálunk a második verzió, injektalassal. De még nem telt el elég idő hogy véleményt lehessen mondani. Ez lesz a második nyár. Eddig nem volt gond.

Előzmény: choobu (25060)
choobu Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25060

Két kérdés:

- van valaki, akinek a vályogháza (vagy látott ilyet) nincs vízszigetelve, de meg tudta állítani a látványos vizesedést az esővíz normális elvezetésével és a padló, falak helyes burkolásának visszaállításával? (pl. aljzatbeton ki, hajópadló be)

- van valaki, aki teljes (padlót is leszigelte, nem csak az alapfalakat) utólagos vízszigetelést alakított ki? Nem okoz repedéseket a száraz nyár?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!