Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 3 órája 0 0 140111

Vagyis nem ehető. Akkor a gombapöri megint lidlis laskából lesz. Köszönöm!

Előzmény: barkócza (140109)
alkotasu Creative Commons License 3 órája 0 0 140110

A kertünkben egy fenyőfa árnyékában egy csomó kisebb, illetve odébb pár nagyobb, valamint a kettő hely között egy harmadik, szintén kisebb, fehér gombaféle nőtt ki.

Milyen fajták ezek, illetve van-e közöttük ehető?

Gomba 1:

Gomba 2:

Gomba 3:

barkócza Creative Commons License 3 órája 0 0 140109

Lánggomba.

Előzmény: zsorsz (140108)
zsorsz Creative Commons License 4 órája 0 0 140108

Fenyőpereszkére vadásztam,de ezt találtam.Milyen gomba?

hal40 Creative Commons License 20 órája 0 1 140107

Megmásztuk a Börzsöny Nagy-Hideg hegyét. 

BSzTom Creative Commons License 21 órája 0 0 140106

Minimum 15-20 cm volt a kalap átmérője és inkább lapos, vagy enyhén tölcsérszerű. A tapintása kicsit viaszos, kemény. Nem bántottam, mert nem ismerem, amit oldalról fotóztam, azt egy előttem arra járó szedte le. Egészen messziről látható volt a kolónia, akár az útról is.

Előzmény: homerx (140103)
BSzTom Creative Commons License 22 órája 0 0 140105

Ilyen kepet tudtam kesziteni, valaki elottem mar leszedett egyet.

Boszorkanykorben nőtt, bar csak a fele latszott a kornek, a masik fele eltunt a susnyasban.

Előzmény: homerx (140103)
nagypapi51 Creative Commons License 22 órája 0 0 140104

AZ utolsó képről tippeltem, bár az a termesztettnél néz így ki

Előzmény: homerx (140102)
homerx Creative Commons License 22 órája 0 0 140103
Jo lenne latni tobb reszletet, pl az aljat. Ha torekeny a kalapja, morzsolodik a tonkje, akkor akar marvanyos pereszke is lehet, amit en valoszinusitek.
Előzmény: BSzTom (140100)
homerx Creative Commons License 22 órája 0 1 140102
Biztos nem az
Előzmény: nagypapi51 (140101)
nagypapi51 Creative Commons License 22 órája -1 0 140101

Ördögszekér laskagomba

Előzmény: BSzTom (140100)
BSzTom Creative Commons License 23 órája 0 0 140100

Sziasztok,

meg tudja valaki mondani, mi lehet ez? Ma találkoztam vele, séta közben a Bakonyban, erdőszéli réten.

Gamma Leonis Creative Commons License 23 órája 0 1 140099

Lakitelek Tőserdő környékén túráztam a gombásztársaimmal. Szép nap volt.

Előzmény: Gamma Leonis (140082)
homerx Creative Commons License 25 órája 0 0 140098

tegnapi es mai talalat. nem sokminden. ozlabak, laskak, de mar oregek, egyeb tufak.

Péter az aranyász Creative Commons License 27 órája 0 0 140097

Üdv! Elmentem laskát keresni, ezt sikerült találni.

Apexx Creative Commons License 28 órája 0 0 140096

Akit érdekel, mehet fenyőpereszkézni.

eszemlilahegy13 Creative Commons License 2 napja 0 0 140095

Természetesen, az erdőből ismerem a szappanszagú pereszkét.

Amit írtam az így hangzik: "...de valaki korábban szappanos pereszkének vélte."

Egyébként a kóstolásig még nem jutottunk el, gyűjtjük a bátorságot, meg az információkat.

Még egyszer: köszönet.

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140091)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 1 140094

Márványos pereszke név alatt több fajt gyűjtenek és fogyasztanak, max. azt szokták észrevenni, ha kellemetlen szaga van. Az olykor tömegesen található ragadós bocskorosgombát viszont nem véletlenül hagyják érintetlenül. Egyes magyar könyvek a széleslemezű fülőke és a tavaszi rétgomba ehetőségével is biztatnak, inkább ijesztgetnek, de minek.

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140093)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 3 napja 0 1 140093

Gomba krémlevest csináltam belőle (és még vagy 5-6 másfajta gombából), így keveredett az íze, az összhatás mindenesetre jó volt. Viszont pár napja csináltam gombás rántottát ragadós bocskorosgombából (és kisebb részben óriás tölcsérgombából), hát előbbit étkezési céllal még egyszer nem fogom leszedni. Megettem a rántottát, de a bocskorosgombától elég furcsa íze lett, valami olyasmi, mint amilyen az őzlábgalócának van. (Tudom, tudom, az őzlábgalóca védett, de akkor még nem tudtam, amikor jó pár évvel ezelőtt leszedtem, a gombavizsgáló világosított fel erről, és úgy voltam vele, hogy visszarakni már nem tudom, így inkább megkóstoltam. Azóta is többször találtam már őzlábgalócát, de már eszembe nem jut leszedni, nem csak azért nem, mert védett, hanem az íze miatt sem.)

Előzmény: j007 (140092)
j007 Creative Commons License 3 napja 0 0 140092

Múlt vasárnap nekem is volt szerencsém szedni belőle egy maréknyit egy Tisza melletti ártéri legelőn

egyébként Neked ízlik ez a gomba?

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140091)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 3 napja 0 0 140091

"Szappanszagú"-t akartál írni, ugye?

Azért tenném inkább a márványosra a voksom, mert nem csak hogy azt írtad, hogy "réteken /Kisalföld/" gombásztál, de az általad gyűjtött gombákból ("csiperke fajták, kis pöfik, egy-egy nagy őzláb, induló lila tönkű pereszke") is kiderül, hogy nem erdőben szedted, a szappanszagú pedig erdei, míg a márványos réteken, legelőkön szokott előjönni. (Múlt vasárnap nekem is volt szerencsém szedni belőle egy maréknyit egy Tisza melletti ártéri legelőn.)

Előzmény: eszemlilahegy13 (140090)
eszemlilahegy13 Creative Commons License 4 napja 0 0 140090

Kösz, én is arra gondoltam, de valaki korábban szappanos pereszkének vélte.

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140085)
öreg_néne_b Creative Commons License 4 napja 0 0 140089

Sajnos jelen állapotában teljesen használhatatlan. Ember nincs, aki a sok egyforma zöld között eligazodik. :(

Előzmény: amorf77 (140086)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 4 napja 0 0 140088

A zöld 50 árnyalata... :) Jó lenne, csak elég nehéz megkülönböztetni a színeket.

Ez hasonló: https://erdoterkep.nebih.gov.hu/

és szintén elég hülyén van összerakva, de az egyes erdőrészletekve kattintva egyértelmű választ ad. Talán a 2 térképet együtt lehetne használni.

További hasznos térképek még itt találhatók (geológia, alapkőzet):

https://map.mbfsz.gov.hu/

Ez meg szintén hasznos talajtérkép lehetne, de szinte használhatatlan (érdemes több böngészőben megpróbálni) és az erdőket pont kihagyja (a szántókra összpontosít):

http://vektor.georgikon.hu/agrsmaph/

Előzmény: amorf77 (140086)
IWAS Creative Commons License 4 napja 0 0 140087

Nem magam miatt javasoltam a listát (hiszen én már ismertem ezeket, kivéve, hogy a "sziget" esetében a hajógyárira gondoltam :)), hanem a "forgó-morgók" kedvéért. Nevükben is köszönöm a munkát. Kiegészíteném azzal, hogy a GYTG lehet gyapjas tintagomba vagy gyűrűs tuskógomba is (ha van fotó, akkor persze egyértelmű).

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140081)
amorf77 Creative Commons License 4 napja 0 2 140086
Jobboldali menu, retegkezlo, kiegeszito retegek jelkulcs
http://web.map.fomi.hu/nosztep_open/

Sztem hasznos...
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 4 napja 0 0 140085

Szerintem márványos pereszke, de én még kis pisis vagyok, majd megerősítik a tényleg hozzáértők, ha jól gondolom.

Előzmény: eszemlilahegy13 (140083)
csomo2 Creative Commons License 4 napja 0 1 140084

Köszönöm a korrekt segítséget minden humanoid nevében. :)

így már könnyebb dolgunk van.

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140081)
eszemlilahegy13 Creative Commons License 4 napja 0 0 140083

Felénk a réteken /Kisalföld/ csiperke fajták, kis pöfik, egy-egy nagy őzláb, induló lila tönkű pereszke, de mindenből kevés.

Szeretném a hozzáértők segítségét kérni a következő gombához. Valamilyen pereszke, boszorkánykörbe terem, általában egy tőről több is nő:

Köszönet!

Gamma Leonis Creative Commons License 4 napja 0 0 140082

Rég jelentkeztem, mert csak hobbi a gombászat. Végre volt egy jó menet a háztájiban. :)

Alchemist_Anonymous Creative Commons License 5 napja 0 5 140081

Gyakori rövidítések, amiket már többször láttam itt a fórumon:

ősziek:

MSZG = mezei szegfűgomba

LTP = lilatönkű pereszke

ÖSZL (homerxnél OSZL) = ördögszekér laskagomba

LP = lila pereszke (nem tudom, hogy láttam-e már rövidítve)

tavasziak:

MP = májusi pereszke

ÍKG = ízletes kucsmagomba

PKG, CSKG, FKG, = pusztai-, cseh-, illetve fattyú kucsmagomba

boletusok és élőhelyük:

VBV = vörösbarna vargánya

MKB vagy K7a  = mészkerülő bükkös

ÍV, NYV = nem nagyon láttam így, inkább "ízletesek", "nyári", "bronzosok", stb.

varesz = na vajon mi?

Földrajzi nevek:

VH = Visegrádi-hegység

Sziget = általában a Szentendrei-sziget

Más most nem jut eszembe, biztos van még, aki tudja, írja le. Béke humanoid testvéreinknek a beavatott gyíkemberek titkos társasága nevében. Novus Ordo Fungorum

Előzmény: IWAS (140080)
IWAS Creative Commons License 5 napja 0 0 140080

Igen. Ékezet nélkül valóban nem könnyű megfejteni, de homerx szokott találni, ill. akár decemberben is előjöhet. Lehetne egy abc-rendes listát csinálni a leggyakoribb rövidítésekből.

Előzmény: Podaxis (140076)
hal40 Creative Commons License 5 napja 0 1 140079

Tf ;) Flammulina velutipes

zsorsz Creative Commons License 5 napja 0 0 140078

Falrahányt borsó. A benfentesek egymásközt jól elvannak,km magasról....

Előzmény: csomo2 (140077)
csomo2 Creative Commons License 5 napja 0 4 140077

Kedves, tisztelt gombákat kedvelő hozzászólók!

A megszólítással tényleg a tiszteletem szeretném kifejezni irányotokba, kérlek ne bántásnak vegyétek soraimat.

A gombázás azon kedvelt tevékenységeim közé tartozik, amit adott időben rendkívüli lelkesedéssel teszek, de csak az év egy adott szakaszában. Ilyenkor ősz végén. Ez is magyarázza, hogy az év folyamán csak ezen hónapokban olvasom ezt a topikot.

Élvezettel olvasom, ki mit talált, milyen képeket tesz fel. Sajnos nem is értek olyan jól a gombákhoz, mint itt sokan.

Az idén viszont megriadtam a virágnyelv és a sok rövidítés láttán. Igen, utána keresgélhetnék minden egyes rövidítésnek, de csak minden bonyodalom nélkül szeretném élvezni az olvasottakat, nekem ez kikapcsolódás. Természetesen van, hogy így is utánanézek egyes gombának az olvasottak után.

Pusztán szerény kéréssel fordulok hozzátok. Néha nem lehetne kiírni az adott gomba nevét is? Én szeretem ezt a topikot, évek óta visszalátogatok ide. Lehet, vannak olyanok, akik csak először olvasnak bele ebbe a témába. Csak egy picit legyenek lusták, néhány hozzászólás után távozhatnak a számukra érthetetlen hozzászólások láttán.

Bocs, hogy nem arról írtam mit találtam a hétvégén a kedvenc lelőhelyeimen, és nem képeket tettem fel. Ennek fő oka, hogy nem találtam semmit. De ezt a hiányt itt nálatok pótolhatom, annak ellenére, hogy nem valami rózsás a helyzet mostanában.

Örülök a szürke tölcsérgomba (sztg ?) említésének, mert, ahol én szoktam találni, ott csak nagyon ritkán, sok évente találok, igaz akkor rengeteget. Az olvasottak alapján rájuk is nézek a hétvégén. Én csak szárítottam eddig, nem készítettük el a lentebb említett módon, de kipróbálom legközelebb. Olvasottak alapján látom, nem csak én várom nagyon a lila-tönkű pereszke megjelenését (ltp ?). Éppen a soraitok, feltett képeitek alapján reménykedek benne, hogy lesz még lehetőségem találni a nagyobb fagyokig. Személy szerint csodálom ezt a gombát, igaz mindegyikben gyönyörködöm, amit találok.

Üdv nektek, örülök a beszámolóitoknak, képeiteknek.

Podaxis Creative Commons License 5 napja 0 1 140076

"oszl-ben" ez az ördögszekér-laskagomba lenne?

Előzmény: homerx (140071)
gold71 Creative Commons License 5 napja 0 0 140075

minden tölgy?

szelidgesztenye ?

van még más fa is ?

Előzmény: nagypapi51 (140073)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 5 napja 0 0 140074

Nincsenek arra tuti bevált helyeim, az is lehet h rossz helyeken jártam, bár az gyanús, h más fajok voltak rendesen. A mezőn 4 db mszg volt 2 km2-en :)  Pár napsütéses száraz nap kellene, de sajnos egyelőre nem úgy néz ki az előrejelzés.

Előzmény: homerx (140071)
nagypapi51 Creative Commons License 5 napja 0 0 140073

Tölgy, gyertyán, bükk, egytűs fenyő.

(A tinóruk más fafajokkal is mikorrhizálnak)

Előzmény: gold71 (140072)
gold71 Creative Commons License 5 napja 0 0 140072
A vargányák melyik fákhoz gyökérkapcsoltak?
homerx Creative Commons License 6 napja 0 0 140071

koszi a jelzest. azert mszg-ben es oszl-ben remenykedtem, sot rizikekben is, meg ozlabakban. nem jott ossze. pedig meg homerseklet is volt hozza. na, majd meglatjuk mit hoz a hetvege.

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140070)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 6 napja 0 0 140070

Gödöllői dombság déli része: mezők üresek, fenyvesekben sok kis érdekes ehetetlen mütyür. Vigaszágon pár szürke tölcsér és egy folyás fiatal fenyőpereszke.

lahuba Creative Commons License 6 napja 0 0 140069

De irigyellek!

Főleg, hogy alább mindenki panaszkodik, hogy már az őszi gombákat sem igen találják.

Gyakran olvastam én is, hogy sokan nem bírják igen erős aromája miatt, számomra meg éppen ezért kedvelt.

Nálam a legkedveltebb ételek közé tartozik egy jó pöri szürke tölcsér és lila pereszke keverékéből, igazi őszi ínyencfalat, de sajnos már ritkán adatik meg...

Előzmény: UlaszloM (140066)
Apexx Creative Commons License 2019.11.10 0 1 140068

A napokban kerti munka közben véletlenül találtam ezt az apró tömlősgombát:

Hymenoscyphus scutula (spóráiról a zöldbab jut eszembe)

MicroWizard_ Creative Commons License 2019.11.10 0 0 140067

A szürke tölcsérgomba (Lepista/Clitocybe Nebularis) nagyon ízletes, jó állagú, gomba.

Rántani, fagyasztani, szárítani kíváló. És emiatt panírozva fagyasztani is... Bírja.

Egyetlen dologra kell vigyázni: egyéni érzékenység fordulhat elő, mint sok más illatos pereszke fajjal kapcsolatban.

Az érzékenység, hasmenést, hányást, tartós gombaundort okozhat.,

De ez rád bizonyosan nem áll, mert kipróbáltad.

Jó étvágyat!

Előzmény: UlaszloM (140066)
UlaszloM Creative Commons License 2019.11.10 0 0 140066

ipari mennyiségű szürketölcsérbe botlottam a Pilisben.
Eddig mindig csak szárítva és raguként tartósítottam, most párperces leforrázás után kirántottam és fenséges volt.

Panírozva fagyasztani szerintetek jó ötlet?

Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.09 0 1 140065

Kösz az infót. Én azért még reménykedem, hogy a fenyvesek meg a rétek adnak valamit, ha marad ez a fagymentes takony. Talán a szárazság miatt kimaradt termőhullámokból valami bejön. Visszakeresve az elmúlt éveket, egészen dec-ig voltak rizike, fenyőpereszke és ltp találatok.

Előzmény: j007 (140062)
Podaxis Creative Commons License 2019.11.09 0 4 140064

Érdemes a nádasba is benézni mostanság, két régóta vágyott gombát is sikerült meglelnünk

Ph. pityrodes - "nádi" tőkegomba, és M. belliae - nádi kígyógomba egymás szomszédságában

ps: rengeteg a gomba, igaz nem étkezési

Előzmény: homerx (140058)
j007 Creative Commons License 2019.11.09 0 0 140063

Kecskemét, bocs, nem említettem

Előzmény: j007 (140062)
j007 Creative Commons License 2019.11.09 0 1 140062

hát, amikor már nagy mennyiségben jelen van kb. 3 hete a késői laska, rizikének, gyűrűs tuskónak vége, szegfű még akad, hozzák a téli fülőkét, sok minden nem lesz már, fagyokig a déli tőkés tuskókhoz azért még ki lehet nézni

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140061)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.09 0 0 140061

Engem is esz a fene, hogy menni kéne de az általam figyelt fórumok alapján egyelőre gyér a felhozatal bp körül. Laskát szedegetnek meg déli tőkét a szerencsésebbek. D-Alföldön ltp és rizike, somogyban és őrségben rizike, sőt még talán vargánya is akad. Ez volt májusban is, csapadék amennyit akarsz, csak épp a meleg meg a napsütés hiányzott. A Börzsöny akkor teljesen gombátlan volt, pedig úszott a vízben. Kérdés, h most lesz-e még elég idő száradó, melegedő talajokkal, v esni fog a fagyokig.

Előzmény: patos (140060)
patos Creative Commons License 2019.11.09 0 1 140060

Szombat délután, Pilis-hg/Esztergom közelében/: néhány Kései laska és egy Barna csengettyű. Vajon mikor indulnak be az őszi gombák a sok csapadék hatására. Még a szegfűgomba sem nagyon mozog, csak pár marék olyan helyen, ahol kilószámra szedhető máskor.

homerx Creative Commons License 2019.11.09 0 0 140059

gondolom harkaly tintaval van tele, ahogy ilyenkor szokott.

Előzmény: amorf77 (140057)
homerx Creative Commons License 2019.11.09 0 2 140058

reggeli seta a toparton

amorf77 Creative Commons License 2019.11.08 0 0 140057

Borzsonyben jart valaki mostanaban?

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140056
Előzmény: galasz01! (140055)
galasz01! Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140055

Homerx szerint:

Ebből Talán Cefre lesz!... ;-)

Előzmény: nagypapi51 (140054)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140054

akár.. :)

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140053)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140053

Várj, kitalálom: az etc pedig az Enyvestönkű cedügomba! :)))

Előzmény: nagypapi51 (140048)
Podaxis Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140052

Köszi a felvilágosítást, számomra ezek új infók. 

Előzmény: nagypapi51 (140050)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140051

Ja, a tufa liscsim 'találmánya'.

Előzmény: nagypapi51 (140050)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140050

A tufa itt kétjelentésű; 1 "tudományos-fantasztikus"- ahogy az utolsó mondatodban írod,

2 - egy közönségesebb "tudja a f@..om".

Persze aztán elkezdtünk játszani is, pl. amikor USB-n gombáztunk, mindenki halálra kereste a térképen, hol lehet... - Magyarszombatfa németül rövidítve... :))

Előzmény: Podaxis (140049)
Podaxis Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140049

Nagyjából kitalálom, hogy milyen rövidítés mit jelent, de volt egy pár hozzászólás, amiből több mindent nem értettem. Ez persze nem gond, sokfélék vagyunk. Nekem azért sokszor nehézkes ezek olvasása, valószínű azért, mert nem vagyok a közösségi oldalak aktív használója. Viccből írtam a hozzászólásom, nem gondoltam, hogy nem megy át....

Mondjuk azt tapasztaltam, hogy felénk elvárás, hogy ne csak tudományos nevet írjunk, illetve a fotó mellé tegyünk megnevezést is. Ennek én próbálok megfelelni. 

Amúgy a "tufa" az mit jelent? Eddig a már nem felismerhető, elöregedett termőtestre hallottam használni. A nem ehető, tudományos érdekesség esetleg? 

Előzmény: nagypapi51 (140048)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140048

Töredelmesen bevallom, a rövidítéseket én kezdtem el itt, vagy 15 éve.

Lilapereszke nicknevét túl hosszúnak találtam, és a válaszaimban elkezdtem LP-nek hívni.

Ez elterjedt, engem 'le-enpéztek' (ma is NP vagyok), aztán jött az mszg, cskg, íkg, ltp etc...

A közismert fajokkal nincs is baj, sztem ezeket mindenki lekódolja. A 'tufákat' érdemes teljes nevükön leírni, mert sokan tényleg bámulnak csak, mint az a bizonyos borjú...

Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140047

Arra a kérdésre h milyen fajok jöhetnek elő 2 ember tudott érdemben hozzászólni. Azóta 4 fő rugózott a rövidítésen. Én ezen a fórumon még nem igazán láttam a mezei szegfűgombát teljes nevén leírva, talán azért mert telefonon bepötyögni időpazarlás és az mszg dekódolásához azért nem kell atomtudósnak lenni. Megfigyeltem, h itt mindig a tartós szárazság vagy a folyamatos eső vezet ilyen meddő vitákhoz.

Podaxis Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140046

hűha!

passz....

köszi a meleg szavakat :)

Előzmény: ízletesrizike (140042)
gombászok Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140045

Ne szerénykedjél!

Befejezem a hülyéskedést, kicsit felpiszkált a rövidítés téma, pedig én is használtam, sőt tanultam: egyetemi tantárgy volt a gyomnövények latin neveiből képzett mozaikszavak használata(ha jól emlékszem megboldogult Újvárosi prof. úr találmánya)

5 betűs, első 3 tagja a latin családnév első három, a második két tagja a latin fajnév első két betűje: pl. Amaranthus retroflexus=AMARE

Nagyban megkönnyítette a gyomfelvételezést, nem kellett végigírni a teljes nevet.

No, persze csak a "bennfentesek" értették.

Előzmény: zsorsz (140043)
Luridus Creative Commons License 2019.11.07 0 1 140044

Nem értem a cikizést! És a durvaságig elmenő "frappáns" rövidítéseket. Miért is?

Szerintetek normális, ha három-négybetűs rövidítéseket írogatunk? Ha csak pár beavatottnak szól az üzenet miért nem emailben megy? 
Azt még majdnem értem, hogy valaki a tájegységeket rövidíti, bár az is furcsa. Vh-ról beszélünk, meg hasonló. Liscsim háztájiját mindenki simán kiírja, sőt még a dombság helyi megnevezéseit is. Ezzel az erővel lehetne csak simán azt írni a találatokra is, hogy erdőben, esetleg fenyvesben, vagy netán legelőn szedtük.

Előzmény: gombászok (140039)
zsorsz Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140043

😀 sokkal csúnyább,inkább nem fordítom le.

Előzmény: gombászok (140041)
ízletesrizike Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140042

Te Legkedvesebb Podaxis!

Akkor most fejtsd meg a következőt és akkor az én köreimből soha az életben nem kerülsz ki. /De bármit is teszel akkor is  benne vagy és maradsz is!!/

Fimbriatum? /Mexicó,Jucatáni dzsungel./

Előzmény: Podaxis (140038)
gombászok Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140041

első megfejtésem: nlf=nelegyélmárekkorafasz

Előzmény: zsorsz (140040)
zsorsz Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140040

nlf

Előzmény: gombászok (140039)
gombászok Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140039

bszg=beszarokgomba

nypg=nyugipapagomba

Bekerülök ezzel a megfejtéssel a Bennfentesek Klubjába???=BK

Előzmény: Luridus (140033)
Podaxis Creative Commons License 2019.11.07 0 0 140038

A tippek majdnem tökéletesek, csak az áltölcsérgomba kifakuló (Pseudoclitocybe expallens). Csak szerettem volna bekerülni a bennfentes körbe, ahol félszavakból, rövidítésekből is értik egymást ;)

Előzmény: Luridus (140035)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.06 0 0 140037

Ok, akkor talán inkább a dombság. 

Előzmény: homerx (140031)
gymiklos2 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 140036

:-)

Előzmény: Podaxis (140032)
Luridus Creative Commons License 2019.11.06 0 2 140035

Itt egy lehetséges megfejtés: 
  bszg = borostyán-szegfűgomba
  kát = kávébarna áltölcsérgomba
  nypg = nyárfa-pókhálósgomba (valószínű), vagy nyeles papsapkagomba (ehhez tán hűvös az idő).

zsorsz Creative Commons License 2019.11.06 -1 1 140034

Félnek az ínhüvely gyulladástól,a sok írogatástól.

Előzmény: Luridus (140033)
Luridus Creative Commons License 2019.11.06 0 4 140033

A kát = kávébarna áltörcsérgombát rövid fejtörés és a kép után meg tudtam fejteni. Node a bszg és az nypg miféle? Muszáj ezeket rejtjelezve írni?  Így nem gyarapodik az ismeret, és csak 1-2 "vájtfülűnek" van címezve a hozzászólás.

Podaxis Creative Commons License 2019.11.06 0 2 140032

Én ma szép bszg-kat és kát-okat találtam, de előjött a nypg is.

Előzmény: homerx (140031)
homerx Creative Commons License 2019.11.06 0 0 140031

sztem a k7a a hetvegen hanyagolhato. inkabb mszg, esetleg oszl, csiperke, rizike. a fene tudja.

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140030)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.05 0 0 140030

Őz nem kell, szarvashoz nincs kutyám, nyulicának talán már hideg van. Medvegomba szerinted esélyes lehet Bzsi mkb-ben (k7a)? Vagy esélyesebb a rizike ott, ahol a múltkor sok fenyőtinóru volt?

Előzmény: homerx (140029)
homerx Creative Commons License 2019.11.05 0 0 140029

ofkoz. a hetvegen szerintem mar latogathatok a rezervatumok. oz, szarvas, nyul, ki mit er.

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140027)
Obi_Wan_ Creative Commons License 2019.11.05 0 0 140028

En is ezen spekulálok...de nehéz megmondani. Riziken kívül szvsz nagy őzlábgomba is lesz nemsokára, amihez nem kell messzire menni. Minden esetre érdemes figyelni a híreket is (FB-n.)

Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2019.11.05 0 0 140027

Az elmúlt napok esőzései és a viszonylag enyhe időjárás mit hozhatnak még elő? Mikor lenne érdemes elindulni pl. rizikét kutatni? Hétvége, vagy tovább várjak? És inkább VH/Börzsöny vagy Gödöllői dombság? Kínzó dilemmák ezek, minden tippért hálás lennék a tapasztaltabbaknak.

nagypapi51 Creative Commons License 2019.11.05 0 1 140026

Mai találat: déli tőkegomba, zöld juharon.

heyderia Creative Commons License 2019.11.05 0 0 140025

Nagyon sokan használják a kései laskagomba nevet, holott a legtöbb gombás könyvben mint késői szerepel. Tud valaki, forrást a z MMT Latin-magyar gombanévjegyzékén kívül?

homerx Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140024

ugye, hogy ugye? :)

Előzmény: hal40 (140023)
hal40 Creative Commons License 2019.11.02 0 1 140023

Felbujtottál bennünket egy délutáni sétára :)

Előzmény: homerx (140016)
galasz01! Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140022

Erről beszéltem :-)

Előzmény: homerx (140017)
homerx Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140021

ahogy az egyik munkatarsam mondta nehany hete. a nagyanyja eltorte a labat a tavasszal. igy az iden a hatalmas sargabarackfarol lekerult gyumolcsbol nem lekvar, hanem palesz lett. :)

Előzmény: homerx (140020)
homerx Creative Commons License 2019.11.02 0 1 140020

ha atfolyatod a rezcsovon, jol jarsz vele :)

Előzmény: Bencuc (140019)
Bencuc Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140019

Az is jó lenne. Hát bízzunk benne. Ha mást nem, majd szedek birsalmát. :)

Előzmény: homerx (140017)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140018

Itt a faluban dtg, gyt. Kép nincs, nem gombászni mentünk.

Előzmény: homerx (140016)
homerx Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140017

lehet ebbol meg rizikezes is, esetleg magasabban iv, vbv.

Előzmény: Bencuc (140014)
homerx Creative Commons License 2019.11.02 0 1 140016

oszl+mszg

kapás46 Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140015

Köszönöm szépen.

Előzmény: Podaxis (140013)
Bencuc Creative Commons License 2019.11.02 0 0 140014

Ez a jövőheti előrejelzés: 

A hőnérséklet is elég magas lesz az évszakhoz képest. A mifelénk nem túl eseménydús ősz után lehet még összejön egy jó fenyőpereszkézés. 

Podaxis Creative Commons License 2019.11.01 0 1 140013

Én a kígyógombák közt keresném. Mikrós kérdés. Metszet a kalapbőrből, a lemezből :)

Semmiképpen se Galerina, és békát se gondolnám.

Előzmény: kapás46 (139998)
beetee Creative Commons License 2019.11.01 0 1 140012

Valószínű, hogy Gyapjas tintagomba készülődik.

Előzmény: gabeee13 (140011)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!