Keresés

Részletes keresés

Mad árka Creative Commons License 2005.06.21 0 0 914

"Tikszem, tikszem, mondd csak meg nekem, szép idõnk lesz-e vagy sem. Szív

nem tudja, nyelv nem képes hirdetni, hogy mily erényes."

 

 

Rövidtávú előrejelzés állatok és növények segítségével
Előzmény: ARic (911)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.06.21 0 0 913

 

A védett virágok témához kissé megkésve néhány szó:

 

Az iskolában sok mindent tanulnak a gyerkőcök természetismeret címen, amivel sikeresen megutáltatják velük még a természet szót is! (Utána próbálja  a szülő elvinni kirándulni! Biztos a visszautasítás!)

Ha a tanító nénikben lenne elegendő tálentum, akkor talán rájönnének, hogy a helyi szűkebb környezetre aktualizálhatnák a tankönyveket (bár ez nem kis munka!!!), s esetleg a madarak fekete-fehér képen való felismertetése helyett elmennének a környéken egy tóhoz, erdőbe, stb. értő kisérettel, aki elmondja a gyerekeknek, mit látnak, mire figyeljenek (fű-fa-virág-gomba-állatok hangyától az elefántig). Utána még hetekig adhatna témát az iskolában (rajz, zenehallgatás, földrajz, magyar, technika,... órákon) az amit ott láttak, tapasztaltak. Akkor talán el lehet rejteni azt is a mondandó között, hogy mindent nem ismerhetünk, így az erdő, mező, tó, patak, állatok, növények érdekében jobb békén hagyni őket, hogy még jövőre is láthassuk őket ugyanitt! És nézzük, jegyezzük meg, fessük, rajzoljuk le, kottázzunk, fényképezzünk,...

Talán így sikerülne betonhoz, virtuális-valósághoz szokott csemetéinket is közelebb noszogatni a TERMÉSZETHEZ!!! Hátha rájönnének, milyen jó az erdő talaján sétálni, fülelni a madarak szavára (meghallani őket!!!), hallgatni a békák kuruttyolását, a gyík surranását észrevenni...

 

A mániákus kert rajongók érdekében, pedig jó lenne, ha kijelölt kertészetek termesztenék a védett növényeket, s azokat ott meg lehetne vásárolni!! Akkor talán nem csábulnának el a kert-tulajdonosok, hogy egy-egy hazai szépséget csempésszenek a kertbe a szomszéd mezőről!! A természetközeli kert erre igencsak csábít!

 

Más:

 

Erdőszélen találkoztam ezzel a virággal. A partoldalt kaszálják, így a levelei is áldozatul estek.

Nagyon tetszik. Szerintem a virágoskertemben is megállná a helyét, de hozzá sem mertem érni, hátha védett!

 

Mi ez???

 

 

 

 

Csali42 Creative Commons License 2005.06.21 0 0 912

Szerintem

1. seprence (nagyon szép, jó illatú, nálam is tenyész)

2. aszat

3. komlós lucerna

4. keserűfű

5. nemtudom:(

 

2., 4. esetében fajnevet nem írnék:) 

Előzmény: Mad árka (908)
ARic Creative Commons License 2005.06.21 0 0 911
utsó az tikszem, a kedvencem:) diaszcia mellé ültettem kaspóba, gyönyörűek együtt:))
Előzmény: Mad árka (908)
Csali42 Creative Commons License 2005.06.21 0 0 910
Így jár, aki nem frissít időben, valamint küzd a link beszúrásával:)))
Előzmény: Csali42 (909)
Csali42 Creative Commons License 2005.06.21 0 0 909

Szia,

 

 zsidócseresznye, (Physalis). http://www.bekesi.co.hu/Termekismertetok/Physalis.htm itt olvashatsz róla egyebeket.

 

Üdv:Csali

Előzmény: e_dora (905)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.21 0 0 908

...::: GIZ-GAZ FELISMERDE :::...

 

 

Jöhetnek a tippek, nevek, egytől ötig.

 

 

Mad árka Creative Commons License 2005.06.21 0 0 907
alkekengi. Azt hiszem. Írtam rá verset, mert képtelen voltam megjegyezni.
Előzmény: stiglinc (906)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 906
Ez a zsidócseresznye egy ehető rokona (Physalis... nem tom a másik nevét). Ha kiköpködöd a magját, lemosod, megszárítod, tavasszal elveted, tudsz ilyet termeszteni. Kb. úgy kell kezelni, tartani, mint a paradicsomot. Én egyszer próbáltam, de nagyon kevés gyümölcsnek sikerült beérnie, gondolom nem volt elég napsütés neki, pedig amúgy sok termés volt rajta.
Előzmény: e_dora (905)
e_dora Creative Commons License 2005.06.21 0 0 905
sajnos már leharaptam a felét, amikor rájöttem, hogy olyan fincsi, hogy tudnom kell, mi ez, de azóta sem sikerült rájönni:
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 903
Csak egy kicsit ellensúlyozom a múltheti gorombáskodásaimat...
Előzmény: Törölt nick (902)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 900
Rohanok a könyvesboltba és megmondom, hogy ide minden verseskötettel, amit Tudom kicsim írt...:-)
Előzmény: Törölt nick (898)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 899
Nem mondod :-O ! (Még jó, hogy magamban tartottam, hogy az még jobban teszik, mint JA-é... )
Előzmény: Törölt nick (898)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 897
Nagy egy bunkó vagyok, de az első idézet kié?
Előzmény: Törölt nick (886)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 896
Szerintem az egyáltalán nem ciki, ha azt mondod, hogy nem tudom, majd utánanézek. Az is fontos tudomány, hogy nem szégyen nem tudni mindent, de vannak könyvek, amiben megtalálható az információ.
Előzmény: Mad árka (890)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 895
Tudod mit, ha valakit ki akarsz oktatni, ezentúl címezd nekem. :-))) Én elég jól tűröm (és még okulok is belőle):
Előzmény: Törölt nick (883)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.21 0 0 894
Hoppá... Ez új, de jó :-)
Előzmény: Törölt nick (886)
Kiskertész Creative Commons License 2005.06.21 0 0 893

A levelét nem látom, de szerintem Zergevirág-Doronicum

 

Előzmény: Törölt nick (891)
padlock Creative Commons License 2005.06.20 0 0 892
Sziasztok. Elnézést, hogy ilyet kérdezek, de az mitől lehet, hogy nem látom a képeket? Van amelyiknek látszik a teteje és ha rákattintok megjelenik nagyban, de a zöme egyáltalán nem látszik. Segítség!
Mad árka Creative Commons License 2005.06.20 0 0 890

Pont ezzel égettek be a minap, hogy egy kisgyereknek elkezdtek dicsekedni, milyen okos a néni ( = én :-O), mire a furfangos csemete rákérdezett, hogy a' ott milllyen növény - és a néninek fingja se volt. Neki mégse mondhatom, hogy várj, picúr, kihozom a Simon könyvet és fél óra múlva válaszolok... :-))

 

Holnap fotózok, oszt' hajrá.

Előzmény: Szalkó (889)
Szalkó Creative Commons License 2005.06.20 0 0 889
Oké! Vágjunk bele! Többünknél azt hiszem a legközönségesebb fajok ismerete eléggé foghíjas. Akkor holnaptól nyomjuk a képeket!!!
Előzmény: Mad árka (888)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.20 0 0 888
Bocs, hogy közbenyöszögök, de mit szólnátok, ha ideiglenesen futtatnánk pár nap "gyomnövény" felismerdét? Növények, amiket úton, útszélen, kertben látunk. Én speciel a kertben növők javát nem ismerem fel... Mit szóltok?
stiglinc Creative Commons License 2005.06.20 0 0 882
Kioktató? Akkor te még nem hallottad Tudom kicsimet kioktatni...:-))) Szerintem ez egy teljesen normális hozzászólás volt :-)
Előzmény: Törölt nick (879)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.06.19 0 0 881
Közben látom, már más is megfejtette!!! :)
Előzmény: tücsökmadár (880)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.06.19 0 0 880
Mézontófű, másnéven facélia.
Előzmény: humánka (852)
alsotekeres Creative Commons License 2005.06.19 0 0 876
Valószínűleg kígyóhagyma (Allium scorodoprasum)
Előzmény: Mad árka (867)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.19 0 0 874
:-)
Előzmény: Törölt nick (856)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.19 0 0 873
Korábban ebben a topicban több hullámban is volt szó erről a növényről, meg a rokonairól. Keresd vissza, érdemes.
Előzmény: Törölt nick (863)
zebrina Creative Commons License 2005.06.19 0 0 872

Naja, Tudom_aranyom, de mivel quicksilver emberi lény, ezért a saját emberi orrával érzékelve kétségtelenül kellemetlen szagot érez és ezt a büdös jelző használatával közli embertársaival, ha körül akarja írni a növény tulajdonságait.

Bocs, de nem akart bentmaradni... :))

Előzmény: Törölt nick (858)
Kiskertész Creative Commons License 2005.06.19 0 0 871

Elfelejtettem beszúrni az előbb.

 

Kiskertész Creative Commons License 2005.06.19 0 0 870

Át is telelhetett. Ezt a növényt lehet kapni üzletben gumósan. Laza talajt, napos, vagy félárnyékos helyet szeret. Őszi ültetés esetén a fagy ellen védeni kell lombtakatással.

És egy kis Mézontófű

 

Előzmény: Törölt nick (863)
zebrina Creative Commons License 2005.06.18 0 0 869
Vicces lehet nálatok az élet, Madárka... :DD
Előzmény: Mad árka (867)
humánka Creative Commons License 2005.06.18 0 0 868

nagyon szépen köszönöm. ciki, hogy nem tudtam, pedig mennyi "gyümölcsét" ettem már.

elég büdös volt, ami azt illeti.

 

Előzmény: alsotekeres (866)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.18 0 0 867

Ha már égőnapot tartunk, mi ez...?

 

 

 

A Dracenalevél ne tévesszen meg senkit, az csak apám poénja volt.

Herbáriumot kellett csinálnom nemrég, kimentem a közeli mezőre és begyűjtöttem pár kiló gizgazt. Tonnaszámra nőtt ez is, valami hagymaféleség, gondolom, abszolút közismert darab lehet, de itt még nem tartok. Ezt a szálat kifelejtettem a házi présdéből, mire apám betűzte a Dracena földjébe, ez pedig szépen kivirágzott. Jött is anyám, úristen, úristen, virágzik a Dracena, majd a nagyi dobta el az agyát, hogy jééé, de hagymaszaga van. Apámmal csak mosolyogtunk.

alsotekeres Creative Commons License 2005.06.18 0 0 866
Hát ez nem volt könnyű, pedig ezt illett volna tudni. Szerintem ennek a nevét mindenki hallotta már, mert ez a mézontófű (Phacelia tanacetifolia) Legalább egy órám ráment, hogy megtaláljam, de annyira bosszantott, hogy ismerős a növény és mégsem találom meg. Minden áron a érdeslevelűek között kerestem, mert a virágzat arra emlékeztetett. (Akit érdekel a Hydrophyllaceae-be tartozik, ami közel van az érdeslevelűekhez)
Előzmény: humánka (852)
zebrina Creative Commons License 2005.06.18 0 0 864
Előzmény: zebrina (862)
zebrina Creative Commons License 2005.06.18 0 0 862

Nimá, alsotekeres meghatározása alapján mit találtam:

http://www.aroid.org/genera/dracunculus/vulgaris/

 

Előzmény: Törölt nick (859)
alsotekeres Creative Commons License 2005.06.18 0 0 861
Csak az biztos, hogy valamilyen kontyvirágféle. (Araceae), de hogy melyik faj nem tudom. Talán egy Dracunculus lehet. (?Dracunculus vulgaris?). Jó lenne a levelét is látni. Gondolom nem kint telel a kertben.
Előzmény: Törölt nick (850)
zebrina Creative Commons License 2005.06.18 0 0 860
Ne menj a közelébe, nehogy bekapjon! :))
Előzmény: Törölt nick (854)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.18 0 0 855
Mi az a dögletesen büdös? Az előző kutyámra is azt mondták, ölni lehet a szagával, pedig csak igazán markáns hímszag volt az. Nem mondom, hogy nekem tetszett, de néha jól esett érezni. [piruló smiley]
Előzmény: Törölt nick (854)
humánka Creative Commons License 2005.06.18 0 0 852

Hello!

 

Tudja valaki, hogy mi lehet ez a növény? Hatalmas táblák vannak beültetve vele, Veszprém mellett. Messziről levendulának gondoltam, de amikor megálltam teljesen lehidaltam, még sosem talákoztam ilyesmivel.

 

 

zebrina Creative Commons License 2005.06.18 0 0 851
Jé, ez jól belilult... :)
Előzmény: Törölt nick (850)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 849
Árnyékban és vízben nincs hiány! Köszi! Akkor lehet, hogy jövőre már összejön egy salátára való.
Előzmény: Kiskertész (848)
Kiskertész Creative Commons License 2005.06.17 0 0 848

stiglinc!

Az én medvehagymám amit elhullajtott magot, az idén kikelt. Ha elég árnyékos és nedves a föld, akkor gyorsan szaporodik.

Előzmény: stiglinc (823)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 847
Tudom kicsim, szólsz ugye, hogy ha sok vagyok, mielőtt megsértődnél?
Előzmény: Törölt nick (843)
iglice Creative Commons License 2005.06.17 0 0 846

Úgy tudtam, a Bp-i füvészkertet meg akarják szüntetni. Furcsa volt hallani, hogy egy botanikai, egy történelmi és egy irodalmi vonatkozású helyszín megmentésén senki sem munkálkodik. Az ELTE Növénytani Tanszéke és egyéb civil szervezetek és mi emberek valamennyien némán végigasszisztáljuk a pusztulását. Eddigi állapota is szégyen volt. Hát szüntessük meg, nehogy tovább lássuk a degradált füvészkert imitációt.

 

Talán mégis megmarad?

Előzmény: kinszky (845)
kinszky Creative Commons License 2005.06.17 0 0 845

Üdv Mindenkinek!

Ebben a topban itt az utóbbi hozzászólásokban nagyon keverednek a témák. A Természetvédelemben akartam javasolni, de most az állatkísérletek kapcsán eszembe jutott, hogy nem gyakorolhatnának tanulók a budapesti Füvészkertben?

Ott megtanulhatnák a gyomokat is, olyan állapotban van!! :-(((

Tényleg, nem tudja valaki, nem visznek oda gyerekeket (lehetnének akár középiskolások is), gyakorlatra, és tanulás mellett, hasznos munkával nem lenne olyan gyatra, mint ahogy kinéz. Jó, tudom, a középiskoláknak van nyilván tankertészetük, de ....

stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 844
Óh, te szegény! Milyen lehetett a többi? Úgy látom, ez sem a te napod...
Előzmény: Törölt nick (843)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 842
Minek az már neked, arra a kis időre....?:-)))
Előzmény: Törölt nick (841)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 840

Sose vagyok képes normálisan megfogalmazni a modókámat...

Nekem se magával a boncolással van bajom, hanem sokallom az 1 béka/tanuló mennyiséget, meg az 50 db-os (ami lesz 100 is, mire elkészül) bogár/tanulós rovargyűjteményt. Sokkal jobban ki lehetne használni a digitális technika meg a helyszíni megfigyelés lehetőségeit.

(De azért talán mégsem a védett békákon kellene gyakorolniuk a környeztvédelem leendő szakembereinek...)

Előzmény: Mad árka (839)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!