Keresés

Részletes keresés

a_viking Creative Commons License 2005.05.24 0 0 259

Segítsetek, nem tudom eldönteni, hogyan írjam (egyiknél sem írhatom másként, csak javíthatok):

- egy-kilencven magas (mármint egy méter kilencven centi): az egykilencvent nem érzem helyénvalónak, mert végül is nem egy szó (lehet vajon összetett?); az egy kilencvent meg azért, mert az egy ekkor névelőként is értelmezhető, és nem számnévként, ahogyan kellene. Az egy-kilencven felé hajlok - erre találtam a szótárban némi segítséget: széle-hossza-egy ember, bár egyrészt nem tudom, mennyiben analógia, másrészt ezt én úgy írnám, hogy széle-hossza egy [méter].


- árulkodó júdás (gyerekek között): esetleg árulkodó Júdás lehetne, de ebben az értelemben a júdás nem köznevesült-e? (Végül is nem Júdásról van szó.)

tsikorgo Creative Commons License 2005.05.23 0 0 258
ÖöÖöÖöÖö... Izé... Szóval. Banyek. :-)
Előzmény: tamburmajor (250)
tamburmajor Creative Commons License 2005.05.20 0 0 257
Köszönöm mindkettőtöknek!
rumci Creative Commons License 2005.05.20 0 0 256
Persze, hogy neked van igazad. Különben beléd kötöttem volna. ;-))
Előzmény: tamburmajor (253)
tamburmajor Creative Commons License 2005.05.19 0 0 255

Köszi.

 

Érdekes, amikor behelyettesítettem matúrabotrány, matúraügy-re, semmi gond nem volt. Az a fránya képző a végén...!

Előzmény: vrobee (254)
vrobee Creative Commons License 2005.05.19 0 0 254
Köszönöm.

És az érettségibotrány - érettségi botrány-ról mi a véleményed?

Lehet, hogy nem nekem van igazam.


Szerintem neked van igazad...

Érettségi botrány lehet az, amikor csupa túlérett gyümölcsöt sóznak rám a piacon :)))) .

Az érettségi (érettségi vizsga jelentésben) viszont szerintem is egyértelműen főnév, és nem jelző. (Az más kérdés, hogy utóbbiból jelentéstapadással jött létre, de most nem az "érettségivizsga-botrány" a gondunk :) . )
Előzmény: tamburmajor (253)
tamburmajor Creative Commons License 2005.05.19 0 0 253

Köszönöm.

És az érettségibotrány - érettségi botrány-ról mi a véleményed?

Lehet, hogy nem nekem van igazam.

Előzmény: rumci (252)
rumci Creative Commons License 2005.05.19 0 0 252
„Az Osiris-féle Helyesírás ingadozik”
De azért nem véletlen, hogy melyik szerepel főváltozatként.
Előzmény: tamburmajor (251)
tamburmajor Creative Commons License 2005.05.19 0 0 251

Sziasztok!

 

Már a fejemre álltam (úgyis egészséges), de akkor sem tudom meggyőzni a többieket, hogy az érettésgibotrány nem érettségi botrány, az érettségiügy nem érettségi ügy. Itt egyértelműen főnévként működik az 'érettségi', nem jelzős szerkezetként. A szabályzat idevágó részeit már kölcsönösen citáltuk. Ennyire zavaró az -i a szó végén?

 

Bár ez nem külön- vagy egybeírási kérdés, de ti hogyan vélekedtek: hungaricum vagy hungarikum? Az Osiris-féle Helyesírás ingadozik, a tanácsadóban nincs benne, az idegen szavak legutóbbi kiadásában csak a hungaricum a megengedett. Maradok a hungaricumnál, de egyre többet találkozni k betűs formájával.

Köszönöm 

tamburmajor Creative Commons License 2005.05.19 0 0 250
Csevej... :-)))
Előzmény: tsikorgo (249)
tsikorgo Creative Commons License 2005.05.16 0 0 249
Hiába az izgalmas topiccím, mégiscsak a ledér életű hölgyek és az iszákos fráterek miatt indul meg a csevely. :)
A rongy télleg műxik, elnézést, bamba voltam.
suto Creative Commons License 2005.05.16 0 0 248
Igaz, bár akkor szerintem a tökrészeg is ilyen. Amennyire hülye lehet a tök, annyira részeg is. :) A tréfát félretéve: én úgy érzem, hogy a tökrészeg, az már a részegségnek olyan fokozata, hogy egybeírás dukál neki.

"Tök részegen feküdta az árokparton." - Ez valahogy nem az igazi.
"Tökrészegen feküdt az árokparton." - Ez már jobban stimmel.
Előzmény: rumci (247)
rumci Creative Commons License 2005.05.16 0 0 247
Én se bánnám, ha a tökhülyét a tök jó, tök mindegy, tök részeg, tök sötét mintájára külön kellene írni, de a tökhülyében sokak szerint világosan él a hasonlítás: hülye, mint a tök, tehát a hollófekete stb. mintájára való egybeírás dukál.
Előzmény: ZsB (246)
ZsB Creative Commons License 2005.05.16 0 0 246
Akkó nem kéne a tökhülyét két szóba írni?
Előzmény: rumci (245)
rumci Creative Commons License 2005.05.16 0 0 245
Azokkal az a baj, hogy valójában nem jelzők ők, hanem fokozópartikulák, azaz mondatrészi szerepet sem töltenek be. Így transzformációk se tudnak működni rajtuk. Ezekről persze nem szól a szabályzat, a szabályzat készítésének időpontjában még a magyar nyelvleírás sem foglalkozott velük.
Mindez érvényes a kutya hideg kérdésére. A rongy fráterre viszont működik a trafó: ez a fráter egy rongy. Nem véletlen, hogy az ÉKsz.2 is tud a rongy melléknévi szófajáról ’hitvány, silány; aljas, megvetésre méltó’ jelentésekben.
Előzmény: tsikorgo (244)
tsikorgo Creative Commons License 2005.05.16 0 0 244
Köszönöm a gyors választ. Meggyőző az átalakításra vonatkozó példád, valami ilyesmi kellett volna. Viszont a vonatkozó 114-es szabály példái mégiscsak kétségesek. Mert ilyet se lehet írni, hogy *ez a hideg kutya, *ez a fráter rongy, pedig a szabályzat szerint külön kell őket írni. ?
Előzmény: rumci (243)
rumci Creative Commons License 2005.05.16 0 0 243
A kötőjelet semmi sem indokolná. A különírás akkor lenne lehetséges, ha a perdita szónak lenne melléknévi szófaja, vagy legalábbis elképzelhető lenne főnévi minőségjelzői szerepben. Ekkor érvényes lenne a következő átalakítás: Ez a szerelem perdita. Mivel ez azonban felettébb furcsának hat, és az érveid teljesen jók, marad az egybeírás.
Előzmény: tsikorgo (242)
tsikorgo Creative Commons License 2005.05.16 0 0 242
Az volna a kérdésem, kedves Fórumozók, hogy a "perditaszerelem" vajon egybe, külön, vagy kötőjellel írandó. Magam jelentéstömörítő összetételként értelmezem, ezért egybe írnám, dehát, mint a bejegyzés is jelzi, korántsem vagyok biztos benne. Lehet birtokos jelzős is - mármint nem a perdita szeret, hanem én :) Persze akkor is egybeírandó.
petigabi Creative Commons License 2005.05.11 0 0 241
Az utolsó esettel német szövegekben találkozom gyakran :-) de ők egybe is írják...
Előzmény: Kis Ádám (240)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.05.11 0 0 240

Na, ez már érdekes felvetés. Attól függ, mit tekintünk szónak.

 

Olvasom: "A lexikai szó fogalmát szemantikailag határozzuk meg.... Lexéma lehet tehát egy képzett szó, egy összetett szó egy szószerkezet ('frazeológiai egység') vagy egy mondat."

 

Ezt süsd ki.

 

Kis Ádám

Előzmény: petigabi (239)
petigabi Creative Commons License 2005.05.11 0 0 239
:-) Különírva is összetett?
Előzmény: Kis Ádám (238)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.05.10 0 0 238

Aha. Csak külön kéne írni.

 

Kis Ádám

Előzmény: petigabi (234)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.05.10 0 0 237

Hmm

Akkor ezt a korrektorunk rosszul alkalmazta.

 

szoftver alapú meg hasonlók.

 

Kis Ádám

Előzmény: rumci (235)
petigabi Creative Commons License 2005.05.10 0 0 236
Aha. Kösz. Tehát akkor tudásalapú társadalom. Már ha egyáltalán van értelme ennek a szerkezetnek.
Előzmény: rumci (235)
rumci Creative Commons License 2005.05.10 0 0 235
Földalapú hitel. Az alapú csak akkor megy külön, ha fizikailag valamin áll valami: háromszög alapú hasáb; minden egyéb esetben összetételi utótag.
Előzmény: petigabi (232)
petigabi Creative Commons License 2005.05.10 0 0 234
Tényleg! :-) A rosszkor összetett szó?
petigabi Creative Commons License 2005.05.10 0 0 233
Jó. Bocs. Azt hiszem, engem nagyon rosszkor kapott el az a mondat...
Előzmény: Kis Ádám (226)
petigabi Creative Commons License 2005.05.10 0 0 232

Volt rá idő...

 

No, de visszatérve a topic-címhez. Ez a földalapú hitel így van jól, vagy három szóban? Én ezt sehogy nem tudom megfejteni.

Előzmény: rumci (231)
rumci Creative Commons License 2005.05.09 0 0 231
Mennyivel többet kellett számolni ólomszedésnél, mégis lehetett azzal a technikával is könyvet csinálni – nem is akármilyeneket…
Előzmény: petigabi (229)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.05.09 0 0 230

A TeX-hel már 1989-ben nyomtattunk oldalfordítottat, ráadásul XT-n használtuk. De 3 menetes dolog volt. Megírni, fordítani, megnézni. Jó, ma már van wysiwyg változat. No meg van driver is, amennyit akarsz.

 

A különböző méretek meg nem csúszhatnak be, és nem is kell olyan nagyon sokat számolni, csak rendesen megtervezni a stílusokat.

 

Kis Ádám

Előzmény: petigabi (229)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!