Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98527

"feltámaszkodva az egy-egy szélső végig futó gerendára lenne a kiváltás. Gyakorlatilag mint egy 25x30-as koszorú szakaszt kellene elképzelni. "

 

És mit fog szólni az egészhez - kb. 2,5-szeres terhelés- az a szerencsétlen gerenda amire terhelni akarod? Az elvágott gerendánál a nyíróvasalást is levágod. Nem derül ki, hogy milyen ÉTI gerenda a kérdésből (F, Ff, G, Gm, L,  vagy M stb.), az "E" gerendát - az is ÉTI gerenda- vágni tilos!

Előzmény: Alváskultúra (98522)
Ata123 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98526

Szia Köszönöm a segítő szándékot .Reméltem hogy nem kell agyon bonyolítani egy szimpla bádog fedést.Meglátjuk. Az biztos hogy én csak egy lelkes amatőr vagyok és nem vagyok tisztába a lemez szerkezetekkel ,de egyes dolgoknál nálad is ez jön le ugyanis néhány hete vettem 2 m-es szálakba alu csatornát nekem a 4m elég soknak tűnik persze biztos lehet kérni ilyet is na mindegy a lényegen nem változtat megpróbálom akkor egy plusz merevítő hajtással + laza csavarozással és nagyobbra fúrt lyukakkal rögzíteni.

Előzmény: Mariusi (98521)
sr1 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98525

Mert a fodelgerendaba bekotni a vasalast es egyeltalan igy megtehelni, nem lehet.

Előzmény: Alváskultúra (98523)
sr1 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98524

Ezt ugy kepzeled, hogy az "koszoru" 6.5 meter nyilast kell athidaljon? 

Előzmény: Alváskultúra (98523)
Alváskultúra Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98523

"A terv az, hogy kivéltás és kivágás után alulról-oldalról bezsaluzzuk a ca. 29cm 290cm hosszt," 

Alváskultúra Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98522

Sziasztok,

 

egy kis segítségre lenne szükségem. Tetőtérbeépítés, födémáttörés, lépcső. Éti gerendás födém. Kettő gerendát vágnánk ki ca. 110 cm-re a faltól. Nem szeretnénk alulról (csak ideiglenesen) kiváltani a gerendákat.

 

A terv az, hogy kivéltás és kivágás után alulról-oldalról bezsaluzzuk a ca. 29cm hosszt, betonvas, beton, stb., akkor (mint egy beton áthidaló) benne foglalva a két "szabadon lógó" gerendavéget is és feltámaszkodva az egy-egy szélső végig futó gerendára lenne a kiváltás. Gyakorlatilag mint egy 25x30-as koszorú szakaszt kellene elképzelni. 

 

Vélemény esetleg?

 

 

Üdvözlettel:

 

Pálinkás László

Mariusi Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98521

 Látszik nem vagy otthon a lemez áruknál.  Szerkezeteknél !!

 

Hol van már a 2 m -es csatorna hossz ?  Minimum  4 m-es szálakban gyártják.-  És azt még  személyautó csomagtartóján is lehet szállítani.

 

 

 Ja és az ereszcsatornákat  szegecselik  és még forrasztják is... a horganyzott acéllemezt.. az alut pedig szegecselik  és ragasztják/tömítik mindenféle pasztával..

Előzmény: Ata123 (98516)
Mariusi Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98520

  Azt írja a topiktárs hogy :  

 

 "elég nagy, 100 fok hőmérséklet különbségnél, méterenként kb. 2,3 mm. "

 

 Tehát  az a csatorna mondjuk   20 fokon lett szerelve.... odafagy az ember keze  másként... igaz lehet hidegebben is szerelni, de legyen 20 fok. Nyáron ritkán   60 fok, de tényleg ritkán.

 

 Akkor a tágulása   40 /100 x 2,3  x 12  az mondjuk 12 mm. de ez a két végén jelentkezik azaz végenként  6 - 6 mm.  látod azt  te  szomszédnál a magas csatornánál   ?  Nem !!

 Lehet néha hideg  sőt kutya hideg  pl.  minusz 20 fok, Akkor a hómérséklet különbség  szintén  40 fok. Nos akkor pedig összehúzódik a szomszéd csatornája   6 - 6 mm, de legyen  10 - 10 mm,  az sem látszik.

 

 De ha egy ilyen hosszú lemezt a végeinél lecsavarozol , akkor felpúposodik vagy elszakad.

Előzmény: Mariusi (98519)
Mariusi Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98519

  Tágul a szomszéd csatornája  csak te nem látod !

 

 

 '2 méteren mennyit ?  Mindjárt a  sr   Rudi által  megadott adatokból kijöhet !

Előzmény: Ata123 (98516)
sr1 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 98518

Az aluminium lineáris hőtágulási együtthatója elég nagy, 100 fok hőmérséklet különbségnél, méterenként kb. 2,3 mm. Ehhez képest az acélnál, réznek, horganynak kb. a fele.

ΔL= α L ΔT= 2.3 10-5 1000 100= 2.3 mm,   α az aluminium lineáris hőtágulási eggyüthatója 2,3 10-5K-1

 

A kérdésedre a szakszerű válasz ez. Sajnos más jó megoldás nincs. 

 

Be kell építeni egy 1.5 -es horganyzott lemezből egy betétet.

A 1.5-es lemezt csavarokkal rögzíted a cseréplécekbe, az oromszegélyt nem is kell csavarozni. 

A tetőlemez falcolása és a betéten a visszahajtás megtarja és hosszírányban tud tágulni.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Ata123 (98510)
JAMIE222 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98517

Eresznél pont ott van, ahogy írod, tud hosszában tágulni, nincs rögzítve.Csavarozd ritkábban, 60-70 centinként. Az sem lenne rossz, ha pereme lenne, mint a cseppentőlemeznek.

Előzmény: Ata123 (98516)
Ata123 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98516

Elől-hátul deszka borítás van így ehhez fellehetett csavarozni .Az érdekes az hogy bádogoztam már L alakban hajtott lemezzel amit szintén csavaroztam annyi hogy az horganyzott lemez volt annak valamivel kissebb a tágulása de az abszolutt nem hullámosodott meg. Ráadásul ha megnézem az alu ereszcsatornákat amik szintén 2m-es szálakban vannak azok is összevannak szegecseelve nem ritka a 12m feletti hossz igaz hogy azt csak a csatorna tartó vasak tartják de a saroknál ilyen hosszon azt is ki kéne nyomnia magát vagy elkéne hajolnia mégsem teszi a szomszédban ilyenből van és szép egyenes minden irányból.

Előzmény: JAMIE222 (98515)
JAMIE222 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98515

Még egyszer: a hullámosodásnak nincs köze a hajtáshoz, annak meglétéhez vagy hiányához. A lemezed azért hullámosodik, mert sűrűn lecsavaroztad, nem tud tágulni-összehúzódni.Ugye főleg hosszirányba mozogna, ha tudna.

Alapesetben a szegélylemezeket egyik végükön szokás szöggel vagy csavarral rögzíteni, és a visszahajtott peremnél 40-50 centinként lemezfülekkel, így megmarad a lemez számára a hosszirányú mozgási lehetőség.

Lemezfüleket szabsz magadnak ollóval a kieső darabokból, vagy veszel:

 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fimages.obi.hu%2Fproduct%2FAT%2F1500x1500%2F258473_2.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.obi.hu%2Ftetolemezek%2Faluminium-tetolemez-roegzito-10-darab%2Fp%2F4122685&tbnid=XeBVai1XtWuRtM&vet=12ahUKEwi9z9fEn4PwAhUN-xoKHeFoDAwQMygzegQIARBA..i&docid=Xdz2yxEsyd5y5M&w=1500&h=1500&q=szeg%C3%A9lylemezek%20r%C3%B6gz%C3%ADt%C3%A9se&ved=2ahUKEwi9z9fEn4PwAhUN-xoKHeFoDAwQMygzegQIARBA

 

Mondjuk én inkább belambériáztam volna, amit lehet és festegetném 5-10 évente.

 

Az eresz mögötti lemezt mihez csavaroztad olyan sűrűn? Ott nem csak szarufák vannak, valamilyen 60-80 centis osztással?

Előzmény: Ata123 (98514)
Ata123 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98514

Azt gondolom hogy a hőre fog tágulni de feltételezem ,hogy valamilyen módon meglehet oldani ezt a problémát is feltöltök egy skiccet .

Előzmény: JAMIE222 (98511)
Dunit2 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98513

  Ha nem megfelelő a rögzítés akkor egy lemez  felpúposodhat,   összegyűrődhet, vagy elszakadhat !

Előzmény: Ata123 (98510)
Dunit2 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98512

  Az aluminum  lemez   a bádogok családjába tartozik.

   Bizonyos  lemezvastagságig  bádognak nevezik nálunk a fém lemezeket.

 

 Így  horgany bádog,  a  horganyzott acéllemez,  alu. lemez -  és rézlemez- bádog.

 ezek felhasználása   egy szakma körébe tartozik...  az épület bádogosok  gyakorolják.

 Rengeteg szakmai fogás van.

 

  Így a lemezek rögzítése más szerkezetekhez  rugalmasan... füllel történhet.  Pl. fülekkel.

 

 

 " kb30 cm-ként lett csavarozva .  "  Nagy valószínűséggel   a hőmozgás  akadályozása miatt a gyűrődés.

Előzmény: Ata123 (98510)
JAMIE222 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98511

Akármilyenre hajtogatod, attól még fog hőtágulni.... Jó lenne 1-2 fotó arról, hogy hová mit is tettél-tennél, úgy könnyebb tanácsot adni.

Előzmény: Ata123 (98510)
Ata123 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98510

Sziasztok ,

Készítettem egy könnyűszerkezetes lapostetős melléképületet kb 6.5x 3m-es körben kb30cm -es túlnyúlással a falaktól mérve. A tető szerkezet magassága kb 18cm ezt szeretném alubádoggal körbe burkolni ,hogy ne keljen a fát később festegetni az eresz csatorna mögé fel is raktam egy csík alubádogot kb 6.5m hosszan 2m-es hosszuságú csíkokból ezen nem lett csináltatva semilyen hajtás kb30 cm-ként lett csavarozva . Másnap a szép egyenesen felrakott bádog gondolom a napsütés hatására olyan hullámos lett hogy a Balaton elbújhatott volna mögötte. Kérdés szerintetek eléglehet ezt elkerülve a bádog csík alját vagy felső élét meghajtatni ,hogy merevebb maradjon és ne legyen ilyen érzékeny a hőtágulásra akár egy 45fokos hajtás már elég lehet 1-2 cm -en vagy alul felül szükséges lehet. Jelzem mikor ez készült nem volt 10foknál több a hőmérséklet de másnap sem volt 15foknál több csak itt már előbújt a nap nem tudom nyáron 40fokban hogy nézne ki. A hőtágulás jelenségéről halottam már de ez a jelenség nagyon meglepett . Valaki tapasztalt már hasonlót?

 

Töck Jenő Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98509

Úgy látszik nem nulla az igényszintje. Vagy nem ért egyet Petőfivel.

Előzmény: einohyl (98508)
einohyl Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98508

  Túl lett tolva ez az Atesz féle   /.... 83 / mellék épület tető !

 

   " egy régi melléképület, 3,5 x 10 méter alapterülettel, régi fagerendás födémmel, kb 40-50 éves lehet az egész épület."

nixon70 Creative Commons License 2021.04.16 0 1 98507

Milyen szolgáltatói túlterjeszkedés?????

Használatba vételi engedély kiadásának egyik alapfeltétele.

Előzmény: a tömeg az tömeg (98504)
lala1961 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98506

Üdv ! A fenti fogópár alatt 50-100 cm között újabb fogópárt ,Én 5 cm padlóból menetesszárral rögzítve oldanám meg ,ami szépen egyensúlyba tartaná a tetőt !:-) Szerintem.

Előzmény: Atesz318 (98503)
sr1 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98505

Ha a szarufa be van horgolva legalább 3 cm a talpszelemenbe, ha a talpszelemen nincs kifordulva, akkor elég még egy rend fogópár, colos deszkából is, 70-e szegekkel rögzítve. 

Ha ki van fordulva, akkor le kell vedd a cserepet, a tetőt meg lehet emelni (ehhez kell késziteni egy ideglenes ácsolást, vagyis az új rend fogópár alá be fell szerelni két derékszelement és onnan megemelni) és ki lehet cserélni a két talpeszemelent.

Ha nincs semmiféle koszorú a falakon, akkor a talpszelemenek közé be kell szerelni három gerendát, csapolva- így a talpszelemen nem fog tudni kifordulni, az egész munka max. 2 nap, újracserepezéssel együtt, 3 ácsnak.  De ha gyorsan dolgoznak és 4 ember van- meg állványzat is, akkor 1 nap, 10-11 órá.  

Előzmény: Atesz318 (98503)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.04.16 -1 0 98504

  De legalább van az egész ingatlanodról  egy  elektromos terved.  Úgy nevezik ezt hogy állapot terv, ha közvetlen  a kivitelezés után történik, akkor  megvalósulási terv.

 

 Az is ok. hogy kellett, de azért nem árt tudni, hogy ez  egy szolgáltatói túlterjeszkedés, semmi más.

Előzmény: nixon70 (98502)
Atesz318 Creative Commons License 2021.04.16 0 0 98503
Ok, amint ha kicsit melegszik az idő csinálok ott is, de mi is fog abból kiderülni? Azon kívül, hogy a belső oldala fóliával borított, a födém teteje deszkázott, a szarufa ahogy írtam 5x15 méret kb méteres távban, a fogópár pedig a gerinc alatt 30-40 cm -el van. A szarufa alja a gerendára van fektetve, egy darab szerkezeti csavarral odafogatva. Két viharléc 5x5 cm, és ennyi. Ennek a megerősítését szeretném utólag. Nem arra lennék kíváncsi hová csabarjam a csavart, hanem utólag milyen megoldások jöhetnek szóba. Pl széket csinálni körbe, vagy alul a szarufa alján valami plusz rögzítés, vasalás stb.
Előzmény: C20NE (98498)
nixon70 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 98502

Nekem 3 éve 70 ezerbe fájt...

Egy szoba bővítés volt, teljesen külön áramkörökkel, mégis az egész házról meg kellett csinálni a rajzot......

Előzmény: KakukkMosoly (98499)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.04.15 -1 1 98501

  Nyaraló tetőtere  nem lehet akkora, hogy oda elektromos terv kell !

 Sőt belegondolva maga a tetőtér megtervezése sem  egy     yblmiklósi feladat.

 

 

 Mármint mennyi lesz a tervezés ?

 Alkudni kell !!

 

 

 Ez is érdekes  :

 

  " szükséges egy villamos rendszerterv rész "

 

 

 

 Amúgy  a terv, a tervek nagyon hasznosak tudnak lenni, de azt az építészt aki ilyen árukapcsolást  akar  egy ügyfélre  erőltetni.....    el kell küldeni /elküldeném.

Előzmény: KakukkMosoly (98499)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2021.04.15 0 0 98500

Hétvégén csinálok pár fotót....

Előzmény: Égető1 (98494)
KakukkMosoly Creative Commons License 2021.04.15 0 0 98499

Sziasztok!

 

 

Egy nyaralónál gondolkozunk a tetőtér beépítésén, ehhez van építészünk és mivel a nyaraló tető emelés (térdfal készítés) építési engedély köteles, ezért kell egy terv is. Az építész azt mondta, hogy ehhez szükséges egy villamos rendszerterv rész is. A lentieket figyelmbe véve körülbelül milyen összegre számítsak egy ilyen esetben?

 

Azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen elektromos terv mindenképpen szükséges-e egy nyaraló tetőtér ráépíténél és ha igen, akkor körülbelül milyen összeggel számítsak, ha szeretném, hogy csak a minimumot tartalmazza a terv, ami a terv elfogadáshoz szükséges?

 

Nekünk az lenne a célunk, hogy a jelenleg meglévő földszintről fel legyen vezetve az áram a tetőtérbe, egy minimumot szeretnék belőni annél az elektromos tervnél, hogy csak az legyen benne, ami mindenképpen szükséges (ár miatt is, illetve majd a kivitelezés előtt eldöntjük, hogy pontosan hol legyenek a kapcsolók stb ha ez lehetséges)

 

 

Előzmény: C20NE (98498)
C20NE Creative Commons License 2021.04.15 0 0 98498

A padláson kéne fotózni, ebből semmit nem lehet leszűrni.

Előzmény: Atesz318 (98497)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!