Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2024.02.09 0 0 61821

Az volt az eredeti Valvo (német) gyártmány. Avval kezdődött a hangfrekis tranzisztorok piaci terjedése. Valamikor hatalmas csoda volt az OC44 megjelenése, mint valódi nagyfrekis tranzisztor.

Előzmény: _nyunyuka (61820)
_nyunyuka Creative Commons License 2024.02.09 -4 1 61820

Távoli emlékeimben üvegtokos OC70 is van, talán jugoszláv? Arról kapartuk le a fekete festéket, használtuk fototranzisztornak. 

Előzmény: XANTIi (61819)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.09 0 0 61819

Ezek a magyar alkatrészek orosz licenszek voltak, esetleg után gyártás. De egy "eredeti" Valvo OC70 v.hasonló meg csak a prospektusokban léteztek nekünk. Bár a Tungi azokat is utángyártotta később pl. OC1070 néven, már fém tokban. Az ASZ sorozat szintén. Itt-ott kicsit gyengébben de a mienk volt.

Szemben pl. a miniatűr telepes csöveknél, ahol a típus utáni T betű a korszerűbb, kisebb fűtőáramú típust jelölte. Pl. 1T4T, 1R5T.

Előzmény: ha3flt (61818)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.09 0 1 61818

Kellett neked utoljára hozzászólni... nemcsak arra írtam.

Érdekes, hogy ezek a tipikus magyar alkatrészek nagyrészt nekem is megvoltak (Apámtól és másoktól), meg egy csomó baráti országbeli - valahol még most is van belőlük. Az egyiknek már el volt távolítva a kalapja, hogy optoalkatrészként működhessen.

Előzmény: mmormota (61817)
mmormota Creative Commons License 2024.02.09 -1 0 61817

Ez speciel nem nosztalgia volt, hanem azt próbáltam érzékeltetni, milyen sokba került akkor egy P13-as.

Előzmény: mmormota (61815)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.08 0 2 61816

Nekem valahogy sosincs nosztalgiám... (Nem a csövekkel van a baj, csak tranzisztorból nagyon idétleneket rajzolt.)

Előzmény: mmormota (61815)
mmormota Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 61815

Megnéztem, 1 liter benzin akkoriban 3Ft volt. :-)

Előzmény: XANTIi (61814)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.07 0 0 61814

A P13A akkor 45 Ft 50 fillérbe került.

Előzmény: XANTIi (61813)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.07 0 0 61813

Nekem éltem első tranyója egy P13A volt. Tungsram miniatűr cső dobozban jött a Rádióamatőr boltba. Az fémszínű volt. A T betű rajta volt.

A második egy P14, az fekete tokos, fehér v. sárga feliratos volt. Állítólag az orosz volt gyárilag átfestett házban. 1963-64 lehetett.

Mindkettő lába megmozdult.

Előzmény: Nán (61812)
Nán Creative Commons License 2024.02.07 0 0 61812

Kedves rádióamatőr- és olvtársak !

Az első hazai - Tungsram - gyártású  "P" tranzisztorcsalád  gyártásának körülményeivel kapcsolatban gyűjtök adatokat.

Feltételezem, hogy másoknak is van a fiók aljában, vagy a selejt dobozában ezekből a tranyokból még néhány példány.(esetleg Terta táskarádióban.....)

Köszönettel várnám ezekről a "kalap" alakú tranzisztorokon található gyártási kódszámokat, melyeket a tipus és "T" betűn kívül a tok fedőlapjára, esetenként a palást oldalra nyomtattak.Jelenlegi összeállított listámat szeretném bővíteni.

Különösen érdekes lenne számomra, ha a fedőlapon lévő három számjegyből álló kódról kapnák értesítést.  ( Melléklet !  a Szétszedtem oldalról)

Tehát várnám:-  a tranzisztor típusa- a tok festett (vagy lakkozott-e)    vagy fémes felületű  (kb.  1961-től így kerültek forgalomba)- fedőlapon, illetve a paláston olvasható számok, betűk-   megelégszem az adatok közlésével, nem kérek fotót.   (bár igazán örülnék neki.....)

Mielőtt valaki nagyon "belendül"  a keresésben, megjegyezném, hogy nem ajánlatos a tranzisztorok lábait hajtogatni, mert az alaplap üvegből készített szigetelő gyöngyei hajszálrepedést következtében sérülhetnek, ez pedig a tranzisztor gyors használhatatlanná válását eredményezi.Beforrasztott példányok esetében fokozottan érvényes !

Fáradozásotokat köszönöm, és az e-mail címemre várnám esetleges küldeményeiteket.

HG5VR     fury.nandor@gmail.com

ha3flt Creative Commons License 2024.02.06 0 0 61811

Akkor nem tévedés, mert a spotokról beszélgettünk. : -)

A másik: "Depending on how common your callsign is, Skimmer may want to "hear" two, three, or four repetitions of the call before it will be spotted." De lehet, hogy (már?) nem pontos a leírás.

Előzmény: Királyvári (61810)
Királyvári Creative Commons License 2024.02.06 -1 1 61810

Tévedés, a SkimmerServer logolja a "test" "CQ" nélküli hívásokat is, de ha úgy van beállítva, akkor nem küldi ki a RBN hálózatra. 
A Skimmer Server logjában benne vannak ezek a hívójelek is. 
Nagyon jól lehet látni, ha egy állomás LOWPOWER kategóriában indul, de a szorzókat kW-al hívja vissza.
Plusz elég, ha egyszer leveszi a hívójelet, nem kell 3x. 

Előzmény: HA7T (61802)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.06 0 1 61809

Köszi. Inkább a forrást kell közreadni a gépi fordítás helyett/mellett (a business-nek itt semmi köze az üzlethez, inkább tevékenység), de az a vicc, hogy ez a mondat még az ARRL-en is ugyanolyan kellemetlen és semmitmondó, aminek nem lehet más oka, mint az, hogy profi újságírótól vették át a hírt/tudósítást...:

"és "ügyeket" sugároz. az amatőr üzlethez kapcsolódik."

https://www.arrl.org/news/the-first-amateur-radio-station-on-the-moon-js1ymg-is-now-transmitting

"and is transmitting matters related to amateur business."

És igaz, hogy a (Morse-) kódba kódot kódoltak, de leginkább a telemetriát bontották ki belőle.

Előzmény: mmormota (61808)
mmormota Creative Commons License 2024.02.06 0 2 61808

A klubomtól kaptam email-ben:

Az első amatőr rádióállomás a Holdon, a JS1YMG, 

A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) 2024. január 19-én sikeresen leszállt Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) eszközével. Közvetlenül a földetérés előtt a SLIM két kis holdfelszíni szondát bocsátott ki, a LEV-1-et és a LEV-2-t.

A LEV-2 a Hold felszínén való mozgás közben gyűjt adatokat, a LEV-1 pedig fogadja az adatokat.

A JAXA Ham Radio Club (JHRC), JQ1ZVI, biztosította a JS1YMG amatőr rádióengedélyt a LEV-1 számára, amely január 19-e óta sugározza a Morse-kódot 437,41 MHz-en. A szonda 1 W-os, körkörös polarizációjú UHF antennát használ, és "ügyeket" sugároz. az amatőr üzlethez kapcsolódik."

A rádióamatőrök a JS1YMG jelének elemzésével voltak elfoglalva,  Daniel Estévez (EA4GPZ) blogja pedig  bemutatja a Morse-kód jelből történő demodulálására szolgáló módszert és kinyerési eredményeket, valamint a kódsor kinyerését.

Nem világos, meddig hallhatóak a jelek. A JAXA azt mondta, hogy a SLIM-et nem arra tervezték, hogy túléljen egy holdéjt, amely körülbelül 14 napig tart, és néhány napon belül visszatér.

A SLIM 2023. szeptember 6-án indult és 2024. január 19-én landolt azzal a küldetéssel, hogy elemezze a kőzetek összetételét, hogy segítse a Hold eredetével kapcsolatos kutatásokat. A SLIM partraszállása Japánt az ötödik országgá tette, amely lágy földet ért a Holdon. A leszállást kivételes pontossággal sikerült elérni – 180 lábon belül a megcélzott földetérési helytől.

FORRÁS: https://www.arrl.org/news/the-first-amateur-radio-station-on-the-moon-js1ymg-is-now-transmitting

mmormota Creative Commons License 2024.02.05 0 2 61807

Érdekes teszt az is, hogy a saját adásomat hallgatom egy távoli WebSDR-en. :-)

ha3flt Creative Commons License 2024.02.05 0 0 61806

A sikeres próbához talán ez a beszélgetés is hozzásegít... Addig jó, míg van miről és van kivel fecsegni, minden fórumon a fogyatkozás a tendencia már az elejétől kezdve. : -)

Előzmény: Törölt nick (61805)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.05 0 0 61805

Ráadásul ügyelni kell a távíró adás állandó ritmusára is ha nem elkey -jel adsz, különben azt sem lesz képes feldolgozni.

(egyébként antenna próba volt a kiinduló írásaink témája, csak már régebben, nincs jelentősége :)

Előzmény: ha3flt (61804)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 61804

"Viszont QQ1Q több egymást követő hívása után már biztosan meglesz a szükséges mennyiség a QQ1Q hívójelből a TEST közelében, hogy lejegyződjön, mint spot."

De az előzőek alapján a Z1ZZ-ből is meglehet a szükséges mennyiség - kifelejtettem a lényeget, amiért leírtam. : -)

Előzmény: ha3flt (61803)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.05 0 0 61803

Ehhez nem elég alapos a leírás, mivel elég sok változata van használatban a hívásoknak - a valós modellek mindig sokkal bonyolultabbak egy alaphelyzetnél. Ha például kizárólag ezt adja egy állomás egy versenyen a kezdeti QRL? után: QQ1Q QQ1Q TEST és egy másik állomás többször visszamegy neki, ami egy szemlélő (hallgatózó) számára így fog kinézni:

QQ1Q QQ1Q TEST  Z1ZZ Z1ZZ  QQ1Q TEST  Z1ZZ Z1ZZ ... és itt jön jó esetben a riport QQ1Q-tól,

akkor ebből a sorrend alapján nem lehet megmondani, melyik állomás hív éppen. Az időkülönbségek is olyan kicsik, hogy nem valószínű, hogy figyelembe lehetne venni programból, csakis azt, hogy melyik hívójelet hányszor hallotta a skimmer a kulcsszavak közelében. Viszont QQ1Q több egymást követő hívása után már biztosan meglesz a szükséges mennyiség a QQ1Q hívójelből a TEST közelében, hogy lejegyződjön, mint spot.

És egy DX is képes órákon keresztül azt adni, hogy ZZ1Z UP, és egyszer sem fogja a hívójelét egymás után többször is leadni, így a skimmer csak úgy tud működni, ha összeadja ezeket az előfordulásokat - a kulcsszó sorrendjétől függetlenül - szerintem.

Programozóként sok ilyen helyzetet el tudok képzelni az ideális eseteken kívül. Csak annyi támpont van a leírásban, hogy helyzettől függően kettő vagy három vagy négy egyforma hívójel kell egy spothoz 300 Hz-en belül, de ütköztetni kellene a valósággal, mármint megfigyelni, hogy mi történik - még nem tettem meg.

Előzmény: HA7T (61802)
HA7T Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 61802

Amennyiben csak visszahívsz abban az esetben a Skimmer nem jegyzi a hívójeledet.

Kell, hogy legyen egy CQ vagy egy TEST. És ugye a visszahívásba ilyen nincs.

73! Tibi 7tm

ha3flt Creative Commons License 2024.02.05 0 2 61801

Viszont mivel háromszor kell vennie egy skimmernek egy adott frekvencián egy hívójelet, akkor ha a versenyeket nézzük, ott elég sokszor nem fognak lejegyződni a partnerek.

Előzmény: ha3flt (61800)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.05 -1 1 61800

Igen, mivel versenyek alatt sokan nem adják, vagy nem minden periódusban a CQ-t is, a "TEST hívójel" vagy fordított sorrendben ugyanez is szokásos mint a legrövidebb hívási forma, sőt egy-egy összeköttetés után pusztán a saját hívójel adása is, hogy várjuk a következőt. A leírás szerint valóban az is rögzítésre kerül, ami hívójel még szerepel ezekben az adásokban, nehéz is lenne kibogozni, de nem szoktam a másik állomás bejegyzéseit nézegetni. (https://www.reversebeacon.net/pages/How+to+get+spotted+by+the+RBN+44)

Előzmény: mmormota (61799)
mmormota Creative Commons License 2024.02.05 0 0 61799

Ha jól értem a leírást, nem kell hogy a CQ-t kövesse a hívójel, elég, ha egy adott keskeny frekvenciasávban levett karakter sorozatban van CQ vagy TEST és a hívójel, a sorrend nincs megkötve. Eszerint regisztrálhat engem akkor is, ha nem CQ-zok, hanem válaszolok egy CQ-zónak, vagy akár úgy is, ha csak a hívójelet adom, aztán valaki más ugyanott CQ-zni kezd.

Ha nem akarom, hogy válaszoljanak, a TEST hívójel is működik.

Majd kipróbálom, tényleg így van-e. 

Előzmény: ha3flt (61797)
Prof Creative Commons License 2024.02.04 0 0 61798

Ott a pont. Köszönöm a helyreigazítást, nincs mentségem a figyelmetlenségen és feledékenységen kívül.

Előzmény: ha3flt (61797)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.04 0 0 61797

Én nem tudom, miről van szó. : -) Vagy te nem gondoltál bele, hogy az RBN-ben részt vevő skimmerek a CQ-t és a rá következő hívójelet figyelik, ill. rögzítik.

Előzmény: Prof (61795)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.04 0 0 61796

Kössz, biztos így van.

Másfelől ha nem CQ -val kezdődik a hívás, lehet az RBN nem fogja feldolgozni (?) Csak találgatok, nézve az RBN oldalt.

Aki 10 válaszra sem jön vissza az /B  (ez humor akart lenni, sri).

A WSPR -nek ilyen szempontból nagy előnye van, ráadásul megy a zajban mélyen is, de viszont hosszú és pc-digi mód.

Előzmény: Prof (61795)
Prof Creative Commons License 2024.02.04 0 1 61795

Már hogyne létezne. Nem CQ-val kezdődik, és ahogy ha3flt is írta, valamelyik Q kóddal jelezve van, hogy nem vételkész az állomás.

Másrészt azért a józan észnek is működnie kellene, már amennyiben egyrészről ha valaki úgy fest, hogy hív, és 10 válaszra sem jön vissza, annak valószínű oka van.

Előzmény: Törölt nick (61783)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.03 0 0 61794

Igen, értelek.

QRP. Akinek oda kristályos szerkezete van, (7.030, 14.060, ....) és az új rig, azonnal le fog csapni a hívásra,

számára az élmény lesz, aztán töri a fejét log procedúráján.

Egy "veterán" talán más elfoglaltságot fog keresni aznap rádiózás helyett.

Előzmény: ha3flt (61793)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.03 0 0 61793

Erre is igaz, hogy semmit sem muszáj. Vissza kell adni az illetőknek, hogy "no test", és azzal rendben is van. Neked versenyek alatt is pontosan annyi jogod van jelen lenni a sávokban, használni a közös erőforrásokat, mint nekik. Főleg az ajánlások szerinti QRP frekvenciákon, amikre persze senki sem fog figyelni. Ha pedig utánanézel egy-egy versenynek, hogy milyen riportot is kell adni, akkor nyugodtan lehet egy-két versenyösszeköttetést is készíteni, csak akkor illik róla jegyzőkönyvet (meghatározott formátumú naplót) küldeni. Ez a szokásos logvezető programokkal nem nagy teher és idő. Mindig lehetőség "control" jegyzőkönyveket küldeni, amiknél nem téma, ha tévedések vannak benne vagy túl kevés összeköttetés.

Előzmény: Törölt nick (61791)
ha3flt Creative Commons License 2024.02.03 0 1 61792

A szabályos, vagy inkább elvárt hívást egyes esetekben megadják a kiírásban, a feltételek közt, ami a verseny rövid nevét is tartalmazza - talán illene használni, de inkább csak akkor szokott előfordulni, amikor több is zajlik éppen egy sávban. De igazából nem is szeretem a versenyeket, most egy ilyen sem jut az eszembe. : -)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!