Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.12 0 0 164
Vannak 12V-os szivattyuk, bar a 230V sem veszes, ha olyan biztonsagi konnektordugot hasznalsz, ami zarlat eseten azonnal kikapcsol. A napelem szerintem baromi draga.

Ket szivattyus cim:
www.heissner.de, www.sicce.com

Ha a patak tolti be a biologiai szuro funkciojat is (ha lesznek halaid), akkor nem biztos, hogy celszeru leallitani ejszakara.

Nekem az itt olvasottakon kivul egy tampontom van: egy nemet nyelvu Heissner brosura, amit egy BauMax-ban talaltam egyszer. Itt le van irva az egyes szokokut fejek vizigenye (15 l/min-40 l/min-ig, a kisebb meretu szoraskepek). Meg van meg egy tablazat arrol, hogy adott szelessegu es magassagu patak/vizeses mekkora szivattyut igenyel. Pl egy 1 m magas, 50 cm szeles patakhoz 85 l/percet ajanl. Ha erdekel, beszkennelem ezeket a tablazatokat, es elkuldom.

Udv, Bond

Előzmény: onobody (162)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.12 0 0 163
Gobe: kozben rajottem, hogy van otthon egy 4800 l/h-s buvarszivattyum, meg persze az eddig hasznalt 600 l/h-s szokokutszivattyu. Mielott barmit vennek, kiprobalom ezeket.

Igen, igy utolag nekem is soknak tunik a 30 cm/sec. :-)

Előzmény: Gobe (161)
onobody Creative Commons License 2001.11.10 0 0 162
Huhh... , nem is olyan egyszerü,
átfutottam a topicot .
Egy kis kert tóra vágyom patakkal.
Látom a problémákat , ha tudnátok tanácsot
adni szivattyura , megköszönném.
230V szóba sem jöhet vizes környezetben.
Talán napelem is lehet , elég ha
nappal csurog a patakom. :)
Van valakinek tapasztalata?

Üdv Onobody

Gobe Creative Commons License 2001.11.10 0 0 161
azért a 30cm/sec egy kicsit túúúúlzás... :o)
Jó lesz az 30 cm/perc-nek is... ;o)))
De inkább 15 legyen...

Viszont amit leírtál, az nagyjából fedi az én patakocskámat, azzal a külömbséggel, hogy nekem 8-15cm széles. A 800l/h-ás pumpával fél centi magas víz csordogál benne. Ebből kiindulva neked is elég lenne olyan 1000l/h körüli pumpa (ha csak a patakra számolunk!)
És így a fogyasztás is csak 8-10W...

Gobe

Előzmény: Törölt nick (159)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.10 0 0 160
Tenyleg, a T.I.P-nek van Web lapja? Probaltam rakeresni, de a keresok mindig kiszedik a pontokat a szovegbol. :-(
Előzmény: MatriXXX (158)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.10 0 0 159
Koszi a segitseget. Amit en akarok, azt talan nem is pataknak kellene hivni. Azt szeretnem elerni, hogy a viz egy vekony, filmszeru reteget kepezzen a koveken. Kb. 1/2 meter hosszu lenne, 30 cm szeles. Nem lehet nagyon meredek, mert a bakteriumok csak lassu vizaramlast birnak ki (nekem 30 cm/sec-et mondtak maximum), kulonben kimosodnak.

Az 5000 literes szivattyuknal a fogyasztasuk zavar, altalaban 100-150W korul. Meg szazzal szamolva is 72 kWH-ra jon ki havonta.

Gondolkoztam en is, hogy leviszem a vizszint ala a patak veget, de felek elvagni es ragasztani a foliat. Vagy nem olyan nagy dolog?

Udv, Bond

Előzmény: MatriXXX (158)
MatriXXX Creative Commons License 2001.11.09 0 0 158
Bond: Ez attól is függ, hogy milyen messze kezdődik a patak a szívattyútól, mert ez is csökkenti a teljesítményt.
egy kis
táblázat a (T.I.P)szívattyúk teljesítményéről

Az a 4-5000 liter/oras teljesítmény még kevés is.

Matrixxx

Előzmény: Törölt nick (156)
Gobe Creative Commons License 2001.11.09 0 0 157
Ha olyan patakot akarsz, amiben egyébként nem állna meg a víz (a lejtése miatt), akkor feltétlenül kell ez a 4-5 ezer l/h. Főleg, ha mellette kell még a szökőkútra. Egyébként egy 3000l/h-s is elég lenne.
Nekem olyan a patakocska, hogy mindíg áll benne legalább 1cm magasan a víz. Ezt egy 800l/h-ás (Sicce) szivattyúval forgatom, és hát nem egy sebes folyású hegyipatak... :o) Ha viszont leeresztek a tóból vizet, úgy, hogy száraz legyen a patakmeder, akkor ez a 800l csak arra elég, hogy fél centi magasan, és 4-5 centi szélesen lecsordogáljon a víz...
No és ez egy rövid (1,5m) patak.
Szerintem kell az a 4-5 ezer liter/óra...

Gobe

Előzmény: Törölt nick (156)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.09 0 0 156
Lenne egy kis gondom. Jovore szeretnek venni egy szivattyut, ami egy szokokutat uzemeltetne, meg egy lassu folyasu patakot (ez lenne a biologiai szuro). A Heissner brosuraban van egy szamitasi modszer, amely szerint ehhez olyan 4-5000 liter/oras szivattyu kellene, de ezt nagyon sokallom.

Van valakinek ilyen kombinacioja, amit leirtam? Milyen szivattyut hasznalsz?

Koszi, Bond

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.08 0 0 155
Nekem feketesasom van, es nem vittem be, gondolvan, hogy a topartrol se viszi be senki. Mar volt -4 fok, de meg csak nem is sargul. Ennek pici sotetbarna viragai vannak, nem tul latvanyosak.
Előzmény: demjengi (154)
demjengi Creative Commons License 2001.11.07 0 0 154
Hát szégyenlem, de akkor ez sás. Virágozni még én sem láttam. Be kell vinni télen?
Előzmény: Törölt nick (153)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 153
A 3. sor jobb oldali kepen kozepen valami sasfelet latok. Arra gondolsz? Lentebb kuldtem egy linket vizililiomrol. Ez nem hasonlit arra. Milyen viraga van?

Udv, Bond

Előzmény: demjengi (151)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 152
En egy jo helyen jartam, a Dominik kerteszeti arudaban, a Kamaraerdei uton. Sok minden van, es foliasatorban tartjak. (Vettem mar olyan novenyt, amit hetekig sotetben tartottak. Szep volt, de ket nap alatt az osszes levele leegett.)

Udv, Bond

Előzmény: Gobe (150)
demjengi Creative Commons License 2001.11.07 0 0 151
Ha a következő címre elmész, akkor a 3. sor jobboldali képére kattintva jól látható amit én vízililiomnak hívok.


Kertünk

Előzmény: MatriXXX (149)
Gobe Creative Commons License 2001.11.06 0 0 150
Egy közbevetőleges kérdésem lenne:
Budapesten, vagy környékén hol lehet tavasszal elfogadható áron vizinövényeket szerezni?
Nekem ami mist benne van - balatoni hínár - az vagy kibírja, vagy nem. Ha nem, jövőre hozok újat, de jó lenne egy kis változatosság, több növénnyel.
Ja és tóparti is lehet.

THX előre is!

Gobe

MatriXXX Creative Commons License 2001.11.06 0 0 149
A hínárok nem egynyáriak, gyökereiket a tó alján lévő iszapba engedik. Mivel ezek mélyvízi növények, így nem igazán szeretik ha a jég a közelükbe ér, vagyis valószínűleg tönkremennének.
Ezt a vízililiom dolgot tisztázni kellene, mert már nem tudom ki mit ért vízililiomon.
Ismereteim szerint ez a tündérrózsa "népies" neve. Ugyanígy használják néhányan a lótusz nevet is tavirózsára, pedig a kettő nem ugyanaz. A kagylóvirág és a vízisaláta viszont ugyanaz a növény. A vízijácintot hallottam már vízitöknek is hívni a felfúvódott hólyagszű képződményei miatt.
demjengi: Kellene egy kép erről a vízililiomról, hogy mit értesz vízililiom alatt.
Matrixxx
Előzmény: demjengi (147)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.06 0 0 148
A hínárfélék valószinűleg egynyáriak, a tócsagaz pl. kis magokat szór el tél elott, abbol kel ki jövőre. Szerintem érdemes bevinni, így duplázod az esélyt. Gyanítom, hogy fény kell neki.

A vízililiomhoz nem értek. Annak is olyan kis fekete nemtudommi a gyökere, mint a tündérrózsának? Ha igen, valószínűleg rokonok, és hasonlóan kell kezelni. Bővebbet a latin neve birtokában lehetne a neten kideríteni.

Előzmény: demjengi (147)
demjengi Creative Commons License 2001.11.06 0 0 147
Köszönöm a tanácsokat, de szeretnék akkor most pontosítani.
A zebra kákát visszarakom a tóba.
A tündérrózsát pincébe, mert nem mély a tavunk.
Mit csináljak a hínárral és a vizililiommal???
Köszönöm a türelmet hozzám.
Előzmény: MatriXXX (146)
MatriXXX Creative Commons License 2001.11.05 0 0 146
Hello!
Demjengi - Minden gyékény, káka és mocsári növény maradhat a tóban. Az írisz (nőszirom) is jól bírja a telet. Bond-nak igaza van: ez mind "megszokta", hogy akár a gyökere is belefagy a vízbe". Ami neked van az a zebra káka névre hallgat.
A jégtelenítő jó és hasznos dolog. Ennél viszont egyszerűbb és olcsóbb megoldás is van, ami nekem több éve bevált:
http://www.kertito.hu/gondozas_evszak.html - klikk a "Kertitó Tipp"-re.
Az általad írt: "Átfolyás: 300 l/perc" (1,8 m3/óra) nekem nagyon soknak tűnik, ez télen túl nagy vízmozgás, ami nagyon hűtheti a vizet. A 300 l/óra már elfogadható a tónak is.
Bond: SUNI - még nem volt szerencsém hozzájuk.

Matrixxx

Előzmény: demjengi (144)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.05 0 0 145
Valaki jart mar a SUNI nevu toepitesi cuccokat arulo ceg boltjaban? Milyen?
demjengi Creative Commons License 2001.11.05 0 0 144
Kedves Bond!
A jegesedés gátlót a sógorom vette 14 000 Ft-ért. Bocs a nevet elírtam BricoStore áruházat akartam írni. Ez olyan mint az OBI csak egy kicsit drágább szerintem.
A mi tavunk kb 30 cm-es mély, kivéve ahol a szivattyú található, ezért is gondoltam, hogy inkább megpróbálom bent teleltetni a növényeket. Jövőre nagyobbítjuk, és mélyítjük a tavat, akkor lehet, hogy nem fogom kiszedni sem, a halakat sem a növényeket.
A zebrakákát köszönöm, így már tudom a nevét is. A férjem Fradi drukker, így amikor meglátta ezt a növényt azonnal meg kellett vennünk.
Előzmény: Törölt nick (143)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.05 0 0 143
Azt a zöld csíkost zebrakákának hívják, nekem is van. Szerintem az ilyesmit benne lehet, hagyni a tóban, hiszen a természetben is "megszokta", hogy akár a gyökere is belefagy a vízben. Persze még nem tapasztalatból beszélek, majd kiderül tavasszal. :-) Én a tavirózsámat is bennhagytam, 60 centi mélyen, meg az összes mocsári növényt. Egyedül a vízijácintot és a vízisalátát hoztam be, de a jácintokon már most látszik, hogy nem fogják kibírni, pedig viszonylag világos helyre tettem őket. Valahol azt olvastam, hogy világítani is kellene nekik.

A jegesedésgátló jó dolog, de biztos drága. Én azt tervezem, goft egyszerűen egy forró vizes fazékkal léket olvasztok, ha szükség lesz rá. Az, hogy néhány órára befagy, még nem gond.

A rendes szivattyút is benne lehet hagyni a vízben, az első áramszünetig nem lesz semmi baja. :)

Ez a BrisoStore valamilyen víztechnikával kapcsolatos szakbolt?

Bond

Előzmény: demjengi (142)
demjengi Creative Commons License 2001.11.05 0 0 142
Szia Gobe! Csak most tudok válaszolni, mert szabin voltam.
A szerkentyű neve: GARDENA IP 300 jegesedés gátló szivattyú.
Kapható a BrisoStore-ban.
Egyéb paraméterei:
Néveleges teljesítmény: 4,5 W
Átfolyás: 300 l/perc
Max. szállítási magasság: 0,7 m
Max. merülési mélység: 1,0 m
Feszültség: 230 V
Frekvencia: 50 Hz

Én is bajban vagyok a növények teleltetésével. Van tavirózsa, vizililiom, hínár és még egy aminek a nevét nem tudom. Kb 80 cm-re nő, hosszú vékony szárai vannak amik hagymaszárra emlékeztetnek, és érdekessége, hogy vízszintesesen zöld fehér csíkosak. Tegnap vödrökbe tettük és a pincébe raktuk le. Nem tudom, hogy túlélik-e így a telet.
Sziasztok

Előzmény: Gobe (116)
Thor Creative Commons License 2001.11.01 0 0 141
Köszi, aranyosak vagytok! :)))
Az enyém krémszínű, egyik-másik szirom külső oldalán rózsaszínes volt.
Mindjárt megnézem a linkeket, és ha találok olyat, megmutatom.
MatriXXX Creative Commons License 2001.10.31 0 0 140
Hello Thor!

Itt találhatsz jó néhány képet a tavirózsákról.
http://www.kertito.hu/novenyek_tunderrozsak.html
http://www.kertito.hu/novenyek_tunderrozsak2.html
Méretben és formában nagyon sok féle létezik.
Bond:
Attól, hogy sárga vagy rózsaszín még nem trópusi. Inkább maradjunk a "csicsás sokszínű"-nél, az biztos melegebb éghajlatról származik.

MatriXXX

Előzmény: Thor (138)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.31 0 0 139
Thor,

A buzoganyt, amikor elfagyott, vagd vissza 1-2 centimeterrel a vizszint FOLOTT. Hasonloan kell eljarni minden mocsari/sekely vizi novennyel, ha jol tudom.

Ezek szerint megiscsak mezei tunderrozsad van. Milyen szinu a viraga? Ha valami csicsas (piros, sarga, tobbszinu), akkor nagy valoszinuseggel tropusi. Ha feher, akkor jo esellyel mersekelt egovi.

Itt van nehany cim, ahol a tropusiak attelelteteserol irnak:

http://www.createapond.com/winterizing1.htm
http://www.webbsonline.com/faq.html#20
http://www.webbsonline.com/wintertips.html#Tropical Water Lilies
http://www.ext.colostate.edu/ptlk/1027.html
http://members.aol.com/BathsGardn/ponds.html

Udv, Bond

Előzmény: Thor (138)
Thor Creative Commons License 2001.10.31 0 0 138
MatriXXX, ez az, ez az, hurrá! Végre megtudtam a nevét! :) Élőben egyébként még szebb, sokkal áthatóbban kék a buzogány.

James Bond: még ennél is egyszerűbb: kicsi, kb 10-12 cm átmérőjű levelei vannak, és a virágai sem ilyen nagyok és nem emelkednek ennyire a víz fölé. Amúgy a külalakja stimmel, lehet hogy csak az én szememet verik át kicsit a kép arányai.
Ezek szerint hagyjam ott bátran, a növény életben marad, akkor is, ha a felszínről elhalnak a levelei? Mert azok fagynak-fonnyadnak már elfele rendesen (volt a múlt héten is már mínusz fok hajnalban).

És mit tegyek a buzogánnyal? Ő egyértelműen legalább felerészben a víz fölött van. vagy azt is lehet nyugodtan hagyni elhalni, a gyökér túléli odalent a telet és kihajt újból tavasszal?

Törölt nick Creative Commons License 2001.10.31 0 0 137
Itt van egy kep, amirol azt allitjak, hogy vizililiom.

http://www.tau.hu/keptar/vizililiom.htm

Igy nez ki a tied?

(Latom, mindannyian nagyon sok vizililiomot lattunk mar. :)

Előzmény: MatriXXX (136)
MatriXXX Creative Commons License 2001.10.30 0 0 136
Hello Thor!
Csak nem ez az a kék buzogányú virág?
http://www.kertito.hu/images/sellovirag.jpg

Fontos, hogy a tavirózsa gyökere és a jégtakaró között minél nagyob (legalább 15-20 cm) vízréteg legyen. Egy jó hideg télen a jég akár 20-40 cm vastag is lehet.
A külső átteleltetéshez valóban nem igazán jó a sötét pince és a vödör víz. Inkább egy világos, ablakos, meleg garázs és egy kisebb hordó víz, amely kb. olyan mély legyen mint amilyen mély most a tó. A vizet pedig részben cserélni kell, hogy friss maradjon.
A legjobb az lenne, ha maradhatna a növény a jelenlegi helyén.

MatriXXX

Előzmény: Thor (135)
Thor Creative Commons License 2001.10.30 0 0 135
Köszi Gobe, JBond, Matrixxx! :)
Azt hiszem, tök átlagos vízililiom, amit egy mezei kertészetben kapni lehet. Ott a nyáron, amikor vettem, mondtak olyat, hogy vödörben, pincében áttelel, de ez elég valószínűtlenül hangzik. Egy pince sötét, egy vödörnyi víz meg könnyen berohad. A tavacska szerintem nem mélyebb 60 centinél, azt hiszem, pont annyi. Meg van egy másik növényem is, aminek nem tudom a nevét, nagy, lándzsás levelei vannak, kb. fél méterrel nyúlik a víz fölé, és kik levendulakék buzogányokat virágzik. Az meg végképp nem él 60 centivel a víz alatt.
Előzmény: MatriXXX (134)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!