Egy kissé vitába szállnék a magánvállalkozó költségeit illetően,természetesen nem vitatva azt,hogy egy cégnek valóban komolyabb állandó költségei vannak. Kezdem ott,hogy nekem pl.Bt.üzemel,ami gyakorlatilag mint magánvállalkozás működik. Ez után fizetek iparűzési adót,könyvelőt,külön folyószámlavezetési díjat.Olyan segédet,akit elviszek magammal,háromezerért nem kapok.(hét-nyolcezer)Általában a szerelés előtt kimegyek a címre felmérni,egyeztetni,ájánlatot tenni,esetleg visszautasítani a munkát.(ekkor máris csak költségem volt) Az én autómat is költséges rendbentartani,itatni.Az alvállalkozóként végzett munkák után regisztrációs díjat fizetek.Némi költséget jelent a reklám is.(névjegyek,feliratok).A szerszámok beszerzése,amortizációja is jelentős költség.Egy nagy cégnél egy drága eszköz jobban kitermeli az árát,mint nálam,holott nekem is be kell szerezni,mert enélkül nem megy a meló. A kicsi mindig csak kicsiben(tehát drágábban és gyakrabban)vásárol anyagot,hiszen nincs elegendő tőkéje,esetleg helye a nagyobb mennyiségű anyag megvásárlásához,ill. tárolásához.A végeredmény pedig az,hogy nekem sem sokkal kevesebb az önköltségem. Azt hiszem itt is érvényesül a "szomszéd kertje mindig zöldebb"effektus. Más a nagyok gondja és más a kicsiké,nem vitatva azt,hogy nagyobb cég,nagyobb gond,nagyobb önköltség és esetleg nagyobb a haszon is. A többivel ,azt hiszem egyetértünk.
Üdv gergo9! Szabadjon felhívnom a figyelmedet,hogy most éppen a lopás egyik fajtájáról csevegtek a dokival.Éjszakai áramra hőtárolós rendszerű berendezéseket lehet rákötni.A szolgáltatás pedig nem ugyanaz,hiszen az éjszakai áramot akkor adja a szolgáltató,ha nincs leterhelve a hálózata,tehát van fölös energiája.Nem biztos,hogy érdemes néhány ezer forintért a tisztességed beáldozni.
Nehéz helyzet ez, szerintem, ugyanis több összetevője van. Az biztos, hogy egy magánvállalkozó olcsóbban tudja elvállalni ugyanazt a munkát, mint egy cég, mert egy telepítésre sokkal kevesebb költség rakódik. Hisz nem kell apparátust eltartania, bedobáljaa kombi autójába a szerszámait, hoz egy segédmunkást, akinek fizet háromezer forintot, kimegy, felszereli a gépet, és kész. Összesen van minden anyaggal, benzinnel, segédmunkással, stb. együtt tizenötezer költsége (és akkor feltételeztem, hogy normális anyagokkal dolgozik) és ha elkér harmincezret, akkor napi két telepítésből keresett tisztán harmincezret, ami nem is olyan rossz így első hallásra.
Ha ugyanezt egy cégre számoljuk ki, akkor ugye ott normális autóval vonul ki a rendesen megfizetett szakember+segédmunkás, telephelyet kell fenntartani, és lehetne sorolni a költségeket, ami a magánvállalkozónál nem jelentkezik, vagy lényegesen kisebb mértékben. Ebben az esetben egy telepítés össz önköltsége megközelíti a magánvállalkozó által kért teljes árat. És akkor még nem beszéltünk arról, amikor a cég dolgozója munkaidő után a cég autójával és szerszámaival, szerelési anyagaival fusizik, ott aztán nincs költség, tehát lehet olcsón és mégis felelősség nélkül telepíteni. És itt még csak kóklerekről sem beszélhetünk, hisz szakemberekről van szó. Olyan is előfordult már, hogy cégünk dolgozója a cégautóval fusizott, aztán előjött valami telepítési hiba, és a céghez futott be a hibabejelentő, és a garanciális javítást is itt kérték számon. Persze a dolgozó akkor már nem lelépett.
Nem véletlen, hogy a nagy klímatechnikai cégek vagy egyáltalán nem, vagy horror áron vállalják a lakossági munkát. Volt lehetőségem belenézni egy pár árajánlatba és pályázatba, és megdöbbentem, hogy nagy cégek milyen - relatíve - alacsony áron vállalják a közületi telepítést, míg köztudott, hogy ugyanazt a lakosságnak másfélszeres áron csinálják meg. Mo. két legnagyobb klímás cége 60 ezer + Áfa áron vállal magánszemélynek alap split telepítést abban az esetben, ha az általuk forgalmazott készüléket veszi meg a megrendelő. Idegen gépet nem is nagyon vállalnak.
A kisebb cégek árban a középmezőnyben helyezkednek el (Ez országrészenként is igen változó ár) általában komoly gondot fordítanak a szolgáltatás minőségére, hisz tudjuk, hogy a legjobb reklám az ajánlás. Életbenmaradásuk kulcsa, hogy az ügyfél - akár közületi, akár magánszemély - elégedett legyen a szolgáltatásukkal. Csak így tudják felvenni a versenyt a multikkal és a magánzókkal.
Én azért utánanézek ennek a lehetőségnek. Értem az érvelésed, de azért néhány dolgot egy kicsit más árnyalatban látok.
Leginkább ezt a 10-15 napos üzemeltetést, háááát elég necces, nekem tavaly is legalább a duplája volt amikor ment, de egy átlagos nyarat egy panelben, vagy egy rosszabb szigetelésű tetőtérnél (szerencsére egyikben sem vagyok) azért ennek a 3-4x-esét is megy a klíma. (szerintem :)) és akkor már komolyabban is jelentkezhetnek az anyagiak, másrészt miért fizessek közel dupla annyit ugyanazért a szolgáltatásért, mikor esetleg egy kapcsoló átbillentésével jelentős összeget takaríthatok meg, nem beszélve, hogy ez nem egy szezonról fog szólni, hanem akár több tíz év is lehet (klímacserével), tehát ez egy egyszeri és relatív gyors megtérülést eredményezhet. Nem beszélve a FŰTÉSRŐL, amit így már valóban gazdaságosabban meg lehetne oldani az őszi/tavaszi esti időszakban.
Szerintem ennél bonyolultabb dolgot is megoldottunk már a topicban :))
Egy "váltókapcsolóval" nem lehetne megoldani? Végülis akkor is fix a csatlakozás. Vagy nem? :)
Igazából arra céloztam, mintha éjszakai áramra csak bojlert szabadna kötni, mást nem igazán.
Viszont nekem nyáron főleg ebben az időszakban, olyan 18h-01h óráig megy szinte folyamatosan, de igazad van, tényleg utána kell érdeklődni a szolgáltatónál...
Ha egy reális árért tartasz ki, akkor abból nem szabad engedni. Persze mindig lesznek "taxis szerelők" akik a te munkadíjad feléért vállalnak el mindent. Ha már eleven Te is szinte "önköltségi" áron dolgozol, akkor Ők azt is leverik....
Egy "taxis szerelő" nem fog kimenni javítani, nem fog garanciális problémákkal bajlódni! Sőt még azt is megkockáztatom, hogy évente telefonszámot cserél.
Már terjed a köztudatban, hogy "olcsó" munka nagyon ritkán jó.
Pl van egy érdekes statisztika!
van egy adott régió. A hivatalos klímaszervízek 35-40 ezer forint +ÁFAárt telepítettek (munkadíj). Mindaddig, míg kitartottak az áraik mellett a "kókler" szerelők 20-25 ezer forintért vállalták ugyanazt a munkát. ....Kezdett csökkenni a telepítések száma a cégeknél .....azt hitték, ha engednek az árból akkor újra több szerelésük lesz.....
A cégek leengedték az áraikat 25 ezer Ft környékére......a "kóklerek" meg követték a tendenciát és már 10-12 ezerért is vállaltak munkát .........Az az érdekes a dologba, hogy a cégeknek nem lett telepítésszám emelkedés, pontosabban +5% környékén......
Az az ügyfél akinél csak az ÁR számít, az soha nem lesz a cégek ügyfele és nem biztos hogy érdemes értük harcolni. (az én statisztikáim szerint 100 aktív vásárlóból 5-7 akad ilyen...
ezen még sokat vitázhatnánk, csak kíváncsi vagyok a "TI" véleményetekre is.
ui.: Még annyit, hogy ha a cégek 95%-a leviszi az árait, akkor valószínű, hogy a maradéknak is kell követni, hogy életben tudjon maradni. Viszont, a tisztességes haszon csökkenésével nem tartható fenn ugyanaz a minőség (főleg a szolgáltatás területén)
a cégek szó nállam annyit jelent, hogy olyan klímával foglalkozó szerelők, értékesítők...csapata, akik szakmailag is értenek hozzá és 3 év után is kimennek egy garanciális bejelentéshez...
Amikor megigényled az "éjszakai" áramot (külön vezérelt hálózat), akkor az igénylőlapon ki kell töltened, hogy milyen berendezéseket szeretnél üzemeltetni és hogy mekkora az áramfelvételük, stb. Ez alapján döntik el , hogy kaphatsz-e, illetve megmondják, hogy mire nem kötnek szerződést. Ha már egyszer megkaptad és menet közben változik az igénylésben feltüntetett készülékek teljesítménye, jellege akkor azt írásban be kell jelentened. Ha megkapod a módosítást, akkor minden OK, ha elutasítják akkor szopás.........
Ha elmulasztod a változásról a bejelentési kötelezettséged és ez egy ellenőrzés során kiderül, akkor minimum pénzbírságra számíthatsz, de az is benne van a pakliban, hogy megvonják tőled a szolgáltatást !!!
Az én véleményem az, hogy direktbe semmiféleképpen nem éri meg rákötni a hálózatra, mert nem biztos hogy amikor szükséged lenne, akkor lesz is áramod! A legjobb megoldás, ha a vezérelt áramkörre az engedélyezett berendezés közelébe tetetsz egy dugaljzatot....és erről üzemelteted a klímád, amikor szükséged van rá!
Ez sem szabályos, de ha nem érnek "tetten" akkor elvileg nincs nagy baj. Volt már rá példa, hogy azzal magyarázták a +dugaljzatot a vill.boyler mellett, hogy télen a hősugárzónak kellett a +fűtésigény miatt... (bevette a szolgáltató)
A gyakorlat azért ennyire nem szigorú. Elvileg nincs egyik szolgáltatónak se kapacitása az ilyen fajta "csínytevések" ellenőrzésére...
Viszont jó tudni, hogy számítógépen vannak tárolva a fogyasztási adatok és egy egyszerű program könnyen tud szűrni...Pl ha a nyári hónapban jelentősen megemelkedik a vill.boylerra adott "éjszakai" áram fogyasztása, az gyanús lehet...!!!
Egyébként nem hiszem, hogy ezen kellene spórólni
Egy 2,5KW-os split klíma fogyasztása dúrván számolva 30-40 FT/óra. Ha reggeltől estig megy akkor elvileg néha eléri a beállított értéket és kikapcsol. A legrosszabb esetben is napi 300-400 Ft-ot "eszi" meg. Nyáron pedig nem minden nap kell ennyit üzemelni a klímának....10-15 üzemi nap is csak 4000-5000 Ft !!! De nem minden nyárra jellemző a folyamatos 30 fok feletti hőmérséklet....
kicsit elkalandoztam, de remélem nem veszik rossznéven a topiklakók és az ide betévedő kedves olvasók...
Értem én, hogy vannak akik belül nem akarnak csatornát látni...Akkor fizessék meg a kültéri egyedi csatornázásnak az árát.
Én úgy gondolom, hogy mert az ügyfélnek "nagyok" az igényei, de fizetni nem akar, akkor nem kell elvállalni a munkát. Még akkor se, ha kicsit szűkösebb a nyár! Ha én most annak a bizonyos embernek az ismerőse lennék, nekem ajánlhatná a céget aki szerelte, biztos hogy nem velük dolgoztatnák (mert utólag senkit nem érdekel, hogy mire volt pénz és mire nem...a végeredmény látszik és az alapján ítélkeznek.)
Nem egészen vagyunk egy véleményen, mert nekem az az álláspontom, hogy azért mert kicsit "gyengébb" a nyár, azért még nem kell minden hitvány munkát fillérekért megcsinálni. Azért nem akarok dolgozni, hogy másnak "jó legyen"
Az én verzióm ebben az esetben merőben más (lett volna), az ottani műszaki igazgató kifejezetten ellenezte, végül rábólintottunk erre a megoldásra. Nem nagy ügy, nem kerestük a kibúvót a munka alól. ("Ez a részetekről egy jó indok, hogy miért NE csináljátok meg")
Vakolás előtt hornyot marni, na azt kellett vóna. Föld alá ásni, esőcsatornába vele. Hát igen...
Teljes mértékben megértettem amit leírtál, hisz logikus és ésszerű.De.
A mi lakásunk a XI. kerületben egy tízemeletes ház nyolcadik emeletén középen helyezkedett el , tehát erkély nélküli volt. (szerencsére e hónapban sikerült egy új lakásba költöznünk az egyik lakóparkba) Innen a fórumról ismertem meg a céget, aki a klímáinkat szerelte (most nem reklámozom, pedig 101 százalékig meg voltam velük elégedve). Mivel más lehetőség nem volt, ablak alá kellett tenni a kültéri egységeket, a beltérik pedig felkerültek az ablak mellé. Az én kérésem az volt, hogy ne legyen belül kábelcsatorna. Erre ők azt mondták, hogy vagy belül csatornáznak, vagy kívül, de akkor az plusz költség, mert ahol kijön a cső, az elég messze van az ablaktól, és csak alpintechnikával oldható meg biztonságosan. Nem nagyon akartam hinni ezt, úgyhogy kiálltam az ablakpárkányra, hogy kipróbáljam mennyire nehézkes az a külső csatornázás. Azt hiszem nem kell mondanom, hogy élmény volt ott a magasban egy kézzel kapaszkodva még állni is, nemhogy fúrni, tiplizni, csatornázni. Szóval elhittem a dolgot. Aztán összefutottam egy ismerősömmel, aki ipari alpinozik, és megkérdeztem, hogy mennyiért rakná fel azt a csatornát. Azt mondta, hogy harmincezer a kettő. A klímások a feléért vállalták volna, de aztán mégiscsak belülre került a csatorna. Ezt csak azért írtam le, mert a két szóbanforgó fénykép nagyon hasonló esetről készült, és nem igaz, hogy olyan egyszerűen be lehetett volna csatornázni az ablakból, úgy, hogy ne kelljen kiállni.
Amennyiben ennek a munkának a megrendelője nem akarta a csatornát a lakásban, és nem akart plusz pénzt kiadni a külső szépészetre, akkor a cégnek, amelyik csinálta talán nem kellett volna elvállalni a munkát. De hát ne legyünk már álszentek, a vállalkozók tavaly nyáron örültek, ha bármilyen munkájuk akadt, nem hiszem, hogy bárki ezért visszaadott volna megrendelést.
Mindettől függetlenül tényleg csúnya, és könnyen bele lehet kötni, úgyhogy kerülendő az ilyen megoldás.
Ez a részetekről egy jó indok, hogy miért NE csináljátok meg. (igaz, nem nagy profitot hoz néhány méter vízcső szerelése).
Én erre azt mondom, hogy a gyerek:
- belenyúl a dugaljzatba (konnektor)
- betöri az ablakot
- leesik a lépcsőn
- lekaparja a vakolatot, lelocsolja üdítővel, ráfirkál
- stb.
szóval a "gyerekre" sokmindent rá lehet fogni...
Sok közintézményben, óvodában, iskolában vannak gépeink. Nem jellemző a gyerekekre, hogy szándékosan rongálnának. A gyerek a "felnőttel" szemben sokmindent tisztel és véd! Persze én is találkoztam már leszaggatott vízcsővel, amit egy jól sikerült szombat éjszakai buli után követtek el huszonéves személyek...
Persze a Ti esetetekben lehet, hogy valóban ez volt a legjobb megoldás....csak egy kicsit csúnyácska (magunk között szólva)
......mielött megsértődnél, mi is követtünk el hasonló hibákat sok-sok évvel ezelőtt....
Nem meggyőzni szeretnélek, hanem megértetni a probléma lényegét!
Ha nem a szakmai oldalról nézzük, akkor is nagyon sokminden szól a csatorna mellett.
kültéren a csatorna nélkülözésének indokai:
- gyorsabban végez a szerelő, kevesebb ideig "kellemetlenkedik"
- kevesebb lesz a szerelés összköltsége (csatorna, bilincs,tipli,csavar, munkadíj,géphasználat árával ami lehet méterenként 2000-3000 Ft)
Sajnos ezek nem valós indokok. A szerelőnek igaz kicsit tovább kell fúrni, faragni de csak egyszer kell telepíteni a készüléket és utánna évekig élvezhetjük a meglétét. A cégek, vállalkozók, stb. többsége még mindig fix árakkal dolgozik, így sokszor az aláírt szerződés után ha a szerelőnek sikerül "elcsalni" valamit, vagy jól megmagyarázni hogy miért "nem kell" akkor akár nagyobb profitra is szert tehet. pl a szerződések többségénél úgy van, hogy xx Ft munkadíj és yy Ft anyagköltség. ( yy Ft = csőhossz szorozva a méterenkénti egységárral. Az egységár meg úgy van megállapítva, hogy összeadják a rézcső, csőszigetelés, elektromos kábel, kondenzvízcső, tipli, csavar, bilincs, csatorna, stb árát) Na és itt jönnek a csalások, mert ha pl. nem teszik fel kívül a csatornát, akkor már meg is spóroltak egy pár száz/ezer Ft-ot, pontosabban az ügyfél kifizeti azt is amit fel sem raknak. Tehát a gyakorlatban az ügyfél nem fizet kevesebbet, ha nincs felrakva a csatorna.
...És akkor jönnek a jóakaró szomszédok, meg a feljelentések, hogy rontja a látképet, nem illik bele a tájba....(amiben igazuk van, mert egy csatornázatlan cső az idő teltével egyre rondább!) Nem beszélve arról, hogy a szomszédoknak (írigyeknek, akiknek nincs klímájuk) örökös fegyver a támadáshoz a kinézet...)
Örülnék neki, ha azok a "kollégák" akik szakembereknek mondják magukat, nem "gagyisodnának" el a minőség területén. Aki "csak" 70 000 Ft-os készüléket vesz, annak is a legjobb minőségű kivitelezés jár.
Nem hiszem, hogy egy autószerelő a "trabantba" benzincsövet rak a fékcső helyére, mert olcsó kategóriás autó...
Még egy apróság: A külső szerelésnél még fel sem kínálom alternatívaként,hogy lehetne akár csatorna nélkül is szerelni,hiszen,mint korábban én is írtam,ennek védő szerepe van.
Azért szakember a szerelő, hogy elmagyarázza, hogy miért kell a csatorna a kültéren...és főleg kültéren .
Elsősorban nem esztétikai szerepe van! pl. véd a mechanikai sérülésektől, véd a napfénytől (különböző sugarak).
A panellakásokban az esetek 99%-ban kell kábelcsatorna (minimum 30-40 cm). Függ az elhelyezéstől. Így "mindegy", hogy 30 cm vagy 2m csatorna van szerelve. Persze, normális csatornával és profi szereléssel.
.....Ha elmész az orvoshoz, akkor azt mondod a dokinak, hogy olyan gyógyszereket írjon fel amitől gyorsan meggyógyulsz és a mellékhatások nem érdekelnek???
Amikor a klímát eladod/szereled Te vagy az orvos (szakember). Neked kell megmondani, hogy hova lehet, hogy kell és mivel!!!
Ha nem a Te szavad a döntő, akkor hagyj fel ezen foglalkozással.
Hát igen, Zakariás képei mindent elárulnak a "szakma" lejáratásáról. Kizártnak tartom, hogy klímatechnikai cég végezte volna el ezt a munkát illetve olyan "magánvállalkozó" szerelő aki jövőre is klímát akar szerelni.
Ha megvolna a hatalmam hozzá, az ilyen szerelőknek óriási büntetést szabnák ki...és a tulajdonosnak is.
Az ilyen tipusú szerelések képei láttán mélységesen fel tudok háborodni...
Ezeket is megoldhattam volna csatorna nélkül. Vagy mégsem... Amúgy az utóbbi aránylag új építésű, gondolni kell tehát az előszerelésre. Különben csatorna van.
Nem kell ám kiállni a párkányra, simán elérte volna az ablakból is. Ha függőlegesen beállítja a csöveket, elég lett volna egy 50x50 -es csatornát "rákötegelni" is, ha már mindenképp lusta fúrni 2-3 hatos lukat.
Más: volt olyan megrendelő, aki a csatorna ellen önmagában nem tiltakozott, a színe viszont nem tetszett neki. Meg kell csinálni, íme:
Tényleg, emlékszem, hogy Te említetted régebben, hogy ablakkihajolós szerelést nem vállalsz. Egyébként ahhoz, hogy becsatornázzák az ablak mellett a csöveket - mármint a Zarakriás képein - mindenképpen ki kellett volna állniuk az ablakpárkányra, az meg ugye a nyolcadikon azért nem semmi. Én biztos nem állnék ki. Persze ez nem mentség a látványosan csúnya munkára.