Legújabb "élményeink" Plitvicén okulásképpen :-(
Maga a táj szebb, mint valaha, az időjárás szebb nem is lehetett volna, egy szál póló is bőven elég volt a 23-27 fokos melegben, őszi verőfényben. Örömünk eleinte teljes volt, aztán...
Tavaly a több napig érvényes belépő ára októberben 60 kuna volt, míg az idén az októberi (legolcsóbb) alacsony szezonban is már 95 kunáért (kb. 3300Ft) adják a mindössze két napos belépőket, egy hosszított hétvégén ez már csak belépőből is személyenként 6600 Ft feletti költség.
A környék szinte összes büféje vagy bezárt, vagy sörön, kólán kívül szinte semmit sem tudott adni mondván, hogy vége a szezonnak, nincs igény meleg ételre, szendvicsre és egyebekre, miközben emberek százai-ezrei fordultak ki lógó orral éhesen, a vendéglátóipari egységekből. A néhány lepényárus néni azonnal felezni kezdte a lepényeit és az egész lepények árának 1,5-2-szereséért adta a féladagokat gondosan eltüntetve az árakat jelző táblácskákat... A parkon belül egyetlen hely működött elfogadható választékkal.
A szinte egyetlen nyitvatartó (drága) hotelétteremből helyhiányra hivatkozva elküldtek, nem adtak volna asztalt, csak a csapat felének, vagy két-három órai várakozást ígértek. A mini ABC-kben alig volt élelmiszer a polcokon.
Mindez csak közérzet, filing "teremtés" de tegnap csapatunk három nőtagjára piócaként ráragadt a NP egyenruháját viselő először egy, majd két férfi, és minden lehetséges módon hátráltatni igyekezett őket a fotózásban, mondván, hogy fizetniük kell 400 kunát "profi fotózási engedélyért", amit "elmulasztottak kiváltani", ellenkező esetben meghurcoltatják őket a hatóságokkal. Kérdésünkre, hogy hol van kifüggesztve az erre vonatkozó szabály, közölték, hogy ez nem publikus, sehol nincs kifüggesztve, a NP belső szabályzatában lévő cikkely, de az információban elmondták volna, ha rákérdezünk, "mi vagyunk a szabálytalankodók, amiért nem tudakozódtunk megfelelően".
Nekik az a dolguk, hogy a "szabálytalankodó profikat" lefüleljék. Hiába mondtuk, hogy ezt már csak azért sem tettük meg, mert nem profik vagyunk, ezen csak kajánul mosolyogtak. Kérdésünkre, hogyan tudtuk volna ezt elkerülni, csak a vállukat vonogatták és nem említették, hogy előre is meg kellene vagy lehetne váltani valamiféle fotós engedélyt a pénztárakban.
Kérdésünkre, hogy szerintük mi a profi fotós ismérve, közölte: "-akinek ekkora profi kamerája van, és ekkora állványt cipel magával az nem lehet más, mint profi fotós, ez csak világos, nem?!"
Hiába mondtuk, hogy az egész társaság hobby fényképész, senki sem publikál újságban, könyvben, sajtóban, nem tágítottak, sokezer kunás bírságot, kitoloncolást, több napi elzárást és felszerelés elkobzást helyeztek kilátásba ha nem vagyunk hajlandóak azonnal fizetni. Körülöttünk többszáz ember mászkált hatalmas állványokkal és jobbnál-jobb kamerákkal, körbemutattunk, hogy ez a sok ember vajon mind profi fotós-e? - mire azt mondták, hogy ha ők "profik" is, nem viselkednek olyan "kihívóan" mint mi, ezért nekik egyelőre nem kell fizetniük!
Abszolut csendben voltunk, minden szabályra, tisztaságra, kijelölt utakra odafigyeltünk, állatot nem zavartunk, növényt nem bántottunk, hölgyeink zárt terepruhában dolgoztak, míg mellettünk a "rendes turisták" ordibáltak, csikket, szalvétát, papírzsebkendőt, csokipapírt "felejtettek" itt-ott, lábukat lógatták a tavakban, az nem zavarta őket, még csak rájuk sem szóltak, mindez nem volt érdekes.
Akármivel érveltünk higgadtan, ők egyre erőszakosabban tapadtak ránk és végül nem volt mese, fizetni kellett, elmenni sem tudtunk volna, mert a lányok ijedtükben odaadták az útleveleiket, mielőtt a csapat többsége odaérkezett. Azzal fenyegetőztek, hogy bárhova megyünk, utolérnek és fejenként többszörös árat fognak bevasalni rajtunk, ha ott azonnal nem fizetjük meg, amit követelnek, a hatóság pedig nekik hisz, nem nekünk.
Végül fizettünk és kaptunk valami jegyzőkönykivonatot horvátul meg egy nyugtát némi lenéző mosoly kíséretében, továbbá szóbeli(!) ígéretet, hogy amíg ott leszünk többé senki sem háborgathat bennünket, amennyiben továbbra is olyan példásan betartjuk a park szabályzatát, mint eddig, és felmutatjuk a jegyzőkönyvmásolatot a hozzátűzött nyugtával...
Szóval ennyitt a törvényileg szentesített útonállásról, egyelőre nem lesz több Plitvice fotóstáborunk. :-( |