Keresés

Részletes keresés

ph5.5 Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101832

Mielőtt még aki olvasná a hozzászólásodat félre lenne vezetve...

 

Egy 10mm-es látószög esetén kroppos vázon a hiperfokális távolság F3.5 esetén és F2.8-nál is 2m alatt van. Ez azt jelenti hogy ha 2m-re fókuszálsz nyitott rekeszen akkor is az élességi tartomány a tárgy mögött végtelen lesz.

 

Szóval teljesen mindegy épületfotónál, beltérben pl egy templomban hogy milyen rekeszt választasz... ott bizony minden éles lesz. Egyedül a rajzolat fog változni- de annak a százalékos mértékét már csak a tesztek mutatják. Lehet hogy F4.0 -en már teljesen rendben vannak pl a szélek is. (meg az is hogy nem- de az UWA obik nem a rajzolat miatt fontosak elsősorban hanem hogy olyan látványt nyújtanak ami szokatlan. És a kép szépségét a kopozíció jobban befolyásolja mint a 100%-os kukkolásnál tapasztalt élesség/életlenség)

Előzmény: Kimiki (101831)
Kimiki Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101831

Belterben, muemlekre mondjuk nagyon jo, de ott is inkabb rekeszelek, nem hagyom nyitva, hisz inkabb arra torekszem, hogy minden eles legyen. Ez esetben meg maris nem szamit az a kis tobblet fenyero. Csaladot fotozni belterben meg nem igazan jo, mert kozelrol torzit.....  Szoval amire en pl hasznalom, tajkep, epulet belso, ott, szinte mindig rekeszelek min 5-7 korulre.  

Előzmény: Acca81 (101829)
Acca81 Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101830

Ja, igen még annyit, hogy igazad van itt tulajdonképpen lehet alkalmazni a reciprok szabályt. Tehát egy 105 mm es obinál jobb legalább 1/100 -ados záridőt használni, míg 10 mm -en elég lehet az 1/10 is. Ez persze a fénytől is függ.

Előzmény: Kimiki (101826)
Acca81 Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101829

Igen, köszi szépen elsőre is értettem. Ha csak tájfotózásra használnám nem is lenne kérdés, de beltérben rossz fények mellett is fotózok, pl régi műemlékek, templomok, stb. tehát nemcsak családi összejöveteleken ahol simán lehet vakuzni is. Ha lehet kerülöm a vaku használatát és jó lenne minél alacsonyabb ISO -t alkalmazni. Vajon a 3,5 -ös fényerő elég ide, vagy mindenképpen kell a 2,8, illetve sokat számít e ez a kb. 2/3 rekeszérték?

Előzmény: Kimiki (101828)
Kimiki Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101828

Itt elégé hülyén fogalmaztam....bocs.  Szóval a lényeg, hogy a 10-20-as a hosszú záridők ellenére is jó, nem bemozdult képeket csinál, míg a fix 105-öshöz , vagy 18-135-höz, 70-300-hoz, stb. kell az 1/100-as, különben könnyen  bemozdulnak. Egy kicsit ebbe belegabalyodtam, a lényeg az, hogy amikor megvettem, és elkezdtem használni, az egyből feltűnt, hogy nem hajlandó rövid (100, vagy a fölötti) záridőket használni, hanem mondjuk 1/10- 1/60-ig általában. Ennek ellenére teljesen jók, élesek a képek, míg a többi obimon ezek a záridők bőven kevesek. Na így már talán érthető...

Előzmény: Kimiki (101826)
Kimiki Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101827

Tesztképek:  http://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=sigma_10-20_f3-5

Nézd meg az adatokat is, más beállításokat használnak mint a szűkebb obik.

Előzmény: Acca81 (101825)
Kimiki Creative Commons License 2016.01.03 0 0 101826

Szerintem a lényeget le is írtad. :) A fényerő miatt én a tapasztalataim alapján nem aggódnék, egyrészt én sokat használom ( Sigma 10-20 mm F3,5 EX DC HSM) 10-16-os blendével, hosszú záridővel állványról, másrészt "normál" körülmények közt is meglepően nagy (1/15 1/30 1/60-ad) záridőket állít be nyitott blendéhez, és bőven elégnek tűnnek. A 105-ös fixem, pl 3,5-ös blendéhez símán 100 fölötti, vagy e-körüli  záridőket használ, azonos fényviszonyok mellett. Ez gondolom a nagy látószög miatt lehet, elég sok fényt képes beengedni a nagy frontlencse felületen. Nekem a Sigma bejött, a másikat nem ismerem, de kimondottan ennél az optikánál nem érzem a fényerő hiányát (legalábbis Én).

Előzmény: Acca81 (101825)
Acca81 Creative Commons License 2016.01.02 0 0 101825

Sziasztok!

Nagylátószögű obi vásárlás elött állok (Nikon D5200 hoz) de szeretném kikérni a véleményeteket. Két típus között vacilálok. 

1.) Sigma 10-20 mm F3,5 EX DC HSM

2.) Tokina ATX PRO 11-16 mm F2,8 DX II.

Ami a Sigma mellett szól hogy nagyobb gyut. tartományt fed le, eleve 10 mm -től indul (ez kb. 5fok látószög különbség) és a CAs kisebb a Photozone szerint. Illetve az ár. 

Ami a Tokina mellet szól az pedig a nagyobb fényerő, kisebb a vignettálása, a sarkokban is élesebb, jobb a felbontása Photozone szerint. Ezek számokban kifejezett értékek, de vajon meg ér e többet?

A fő felhasználási cél a tájfotózás (ide a Sigmát jobbnak érzem a kisebb CAs miatt és a 10 mm miatt) illetve beltér fotózás (ide pedig a Tokina a jobb fényerő miatt). Válaszokat előre is köszönöm!

Acca

vplaca Creative Commons License 2015.12.24 0 0 101824

Lehet, hogy kifogtál egy jobb példányt. Majd kipróbálok egyet, ha alkalmam adódik rá..

Előzmény: nemethla (101823)
nemethla Creative Commons License 2015.12.23 0 0 101823

Az a baj, hogy 2013-4-es vinyon van, de előások pár képet vele.. Csak a 24L miatt adtam el.

Előzmény: vplaca (101822)
vplaca Creative Commons License 2015.12.23 0 0 101822

Kinek mi a hibátlan...

Előzmény: nemethla (101821)
nemethla Creative Commons License 2015.12.23 0 0 101821

Nekem volt ff-en, és hibátlan volt... szélen is

Előzmény: Törölt nick (101820)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.22 0 0 101820

A 28mm 1.8 60D-n nekem egyáltalán nem olyan életlen, mint a tesztben. (Szerintem kifogott egy pontatlan fokuszút...) Nem állítom, hogy nem használtam élesebb optikát, de azért elég jól lehet vele fotózni. Főleg beltéren, családi eseményekre használtam.

 

FF-en a széle nyilván életlen, azért ez egy 30 éves konstrukció. Más kérdés, hogy a szélén általában bokeh van... :-)

 

Előzmény: Geridoc (101811)
-Minarik- Creative Commons License 2015.12.21 0 1 101819

Inkabb vegyel egy doboz rollt a Yashica-ba.

Előzmény: yashicamat124g (101815)
vplaca Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101818

Ahogy látom, inkább csak vásárolni akarsz :)

Mi a cél az obival? 24 1.4-et megérteném, de 2.8-as minek? Tájképezni ok, mert azért biztos élesebb, mint a zoom.

 

Én azt szoktam nézni, hogy olyan obit vegyek, amivel olyan képet tudok csinálni, amit az éppen meglévőkkel nem.

Tehát ha a 18-135 alá vennél egy 10-18-at, azt megérteném. Vagy fölé egy telét.

Vagy egy 85 1.8-at, mert kell a mosott háttér, vagy 50 1.8-at.

 

De a 24 2.8-al mit nyersz? Miben lesznek jobbak fotóid az élességen kívül?

Előzmény: yashicamat124g (101815)
vplaca Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101817

Attól is nagyban függ, melyikből milyen példányt fog ki. Sajnos elég számottevő a gyártási szórás.

Előzmény: ph5.5 (101816)
ph5.5 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101816

24mm

 

 

18-135

 

 

 

Én ez alapján nem venném meg a fixet. (pedig szeretem a fixeket)  4* a fix 3.5* a zoom. És nyersz 1 Fé-t azonos rajzolat mellett. 24mm-en az 1Fé nem a világ- ha mozgó témáról van szó. Ha statikusról akkor meg végképp... 

Előzmény: yashicamat124g (101815)
yashicamat124g Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101815

Egyre jobban hajlok a 24stm felé, de azon agyalok, hogy a 18-135 is stm-em 18 mm-en f3.5, nem sokkal kevesebb mint a 2.8, 24-mm--en kerek f4. Vajon megéri-e, kell-e az az egy fényérték. 

Talán jobban tudjátok.

Köszi.

vplaca Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101814

Igen, ez már az újabb fajta, nyitva is jó.

Előzmény: Geridoc (101813)
Geridoc Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101813

Az már ilyen "új hullámos", mint a 35 F2 IS, nem? Azokat mindenhol dicsérik. A 35 a DxO-n azt hiszem a top Canon obi. Egy olyat szeretnék még magamnak. APS-C-re viszont inkább a 24 STM, már csak az ára miatt is. Meg persze a Sigma 30 1.4. Azért 2 fé, az 2 fé, főleg APS-C-n. :)

Előzmény: vplaca (101812)
vplaca Creative Commons License 2015.12.21 0 0 101812

28 1.8-at én sem vennék.. Nekem 28 2.8 IS USM van. Az jó.

Előzmény: Geridoc (101811)
Geridoc Creative Commons License 2015.12.20 0 0 101811

https://www.youtube.com/watch?v=64K5CxJoJGk

 

28 1.8 teszt. Elég jól el szokta mondani a dolgokat az egyes obikról. Erről azt, hogy egyáltalán nem ajánlja. :( Most volt egy Sigma 30 1.4 ART eladó itt, na az jó féle. El is vitték gyorsan.:) Meg az ajánlott STM-esek.

Előzmény: yashicamat124g (101810)
yashicamat124g Creative Commons License 2015.12.20 0 0 101810

Már nézegettem többször a 28/1.8-at. De a netes infók és a digital-pictures összehasonlításai alapján aps-c-re nem jobb, mint például a 24, 40, vagy 50 stm. Árban pedig sok egy kicsit nekem.

Igazából nem az ideális fókusztávot keresem, a 18-135 mellé akarok egy ideális optikát, amit legjobban ki tudnék használni. És ebben igazad lehet, talán legjobb választás lenne elsőre egy 24mm-es.

Kb. talán ez a legtöbbet használt fókusz. Aztán azt veszek később amit akarok speciális célokra, portré, tele, makro, stb...

Vagy kiderül, hogy nem is kell más.

Valószínű jó a meglátásod a 35mm-rel (ff) kapcsolatban, emlékszünk még, a régi kompakt gépek jórészt 35mm optikával voltak ellátva. Olvastam is régen, hogy ez volt az alap, sok régi fotóművész nem is használt mást.

 

Köszi.

Előzmény: Törölt nick (101805)
yashicamat124g Creative Commons License 2015.12.20 0 0 101809

Nos, nekem is APS-C-m van, erre értettem, hogy nem igazán jó nyitva. 

Előzmény: vplaca (101808)
vplaca Creative Commons License 2015.12.20 0 0 101808

Azt persze aláírom, hogy APS-C én sem nagyon használtam nyitva. FF-en valahogy más...

Előzmény: Róka69 (101804)
vplaca Creative Commons License 2015.12.20 0 0 101807

Én használom nyitva :)

 

Előzmény: Róka69 (101804)
theraphosa Creative Commons License 2015.12.19 0 0 101806

24mm az 24 mm full frame-en. 24mm az 38,4 mm látószög cropos vázon.

Előzmény: Törölt nick (101805)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.19 0 0 101805

A dilemmám csak az, melyikkel érdemes kezdeni, ezért gondoltam az 50mm-re, de lehet, hogy nem jól látom és a 24mm kellene.

 

 

Hogy melyik a leguniverzálisabb fókusztáv? Alapfix? A 35mm és az 50mm-t szokták emlegetni (full framere vetítve!) Ez amolyan örök vita, de én azok népes táborát erősítem, akik szerint a leguniverzálisabb fix a 35mm. (FF-en a 60D-nél ez ugye 21.875mm-t jelentene.)

 

Ennek ellenére én egy Canon EF 28mm F1.8-ba szerettem bele. Eredetileg azért vettem, hogy ezt teszem fel, ha a gyerekek fotózni akarnak, mert ezt meg bírják emelni. És a fókuszra sem olyan kényes ha egy kicsit lerekeszelem. Fényerős is. Jó darabig le se vettem, és még máig is tartana a szerelem, ha nem vettem volna egy Fujifilm X100T-t...  (35mm f2.0 és szintén APSC zseniális szenzorral és képminőséggel)

 

A 24mm az ugye 38.4-et jelentene FF-en és szerintem az kell neked. Azt amúgy is tudjuk, "ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel" (Capa).

Előzmény: yashicamat124g (101791)
Róka69 Creative Commons License 2015.12.19 0 0 101804

Az 1/4..et? - mindenki azt mondja nem, akkor tévedés nekem nem volt még.

Előzmény: vplaca (101803)
vplaca Creative Commons License 2015.12.19 0 0 101803

Nagyon is lehet azt használni nyitva...

Előzmény: yashicamat124g (101792)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!