Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

Nihil1965 Creative Commons License 2007.10.16 0 0 46

Az MCCC.hu rol másolva...

 

Kedves barátaim!
Az MCCC-fórumon olvastam, hogy elég hosszan foglalkoztok a lakókocsi vontatás kérdésével, törvényességi szempontból. Sajnos meg kellett állapítanom, hogy senki sem tudja jól, pedig néhányan közel járnak az igazsághoz.

Ezért úgy gondolom öntsünk tiszta vizet a pohárba, és nézzük hogyan rendelkezik erről a kérdésről a jogszabály.

A gépjármű vezetésnek két feltétele van. Személyi és tárgyi. Ha teszem azt valakinek egy Renault Thaliája van, az ugye az ő baja, de az autó saját tömege: 980,-kg, össztömege:1500,-kg, vontatható tömeg:1200,-kg.

Tehát az autó 1200,-kg megengedett legnagyobb össztömegű pótkocsit vontathat. Az autó!

Ez a tárgyi feltétel.

Ezeket az adatokat a gépjármű forgalmi engedélye tartalmazza.

A következő hogy megvizsgáljuk az embert aki a járműszerelvényt vezetni akarja.

A hatályos jogszabályok értelmében a  „B”-kategóriájú  vezetői engedéllyel mi a helyzet?

Ezt bárki megnézheti a www.jogsicentrum.hu/kategoriak internet oldalon.

„B”-kat: - a 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely van

- az ilyen gépkocsiból és a 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó pótkocsiból álló járműszerelvény

- az ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot

Tehát egy 3500,-kg össztömeg alatti jármű és egy könnyű pótkocsi /750,-kg össztömegű/, ez nem gond.

A harmadik a lényeg, amikor egy gépkocsi és egy nehéz pótkocsi /750 kg össztömeg felett/  -ból álló járműszerelvényről beszélünk.

A jogszabály azt mondja, hogy a pótkocsi össztömege nem haladhatja meg a vonó gk. saját tömegét.

Érthető.

A példánkra visszatérve a Renaut Thalia 1200,-kg legnagyobb össztömegű lakókocsit vontathat.

De én „B”-kategóriájú vezetői engedéllyel csak 980,-kg össztömegű lakókocsit akaszthatok rá, mivel ennyi a gk  saját tömege.

Ez a gépjármű vezetés személyi feltétele. Tehát nem elég a forgalmi engedélyt nézni, az is lényeges, hogy milyen kategóriára érvényes vezetői engedéllyel rendelkezünk.

Ha tehát ki akarom használni az autó maximális lehetőségeit akkor  le kell vizsgáznom nehéz pótkocsiból „E”, „B+E” kategóriák.

Javaslom a jogszabályok betartását, mert egy KPM. Ellenőrzésnél 1.kg eltérés is súlyos következményekkel járhat.

Remélem írásommal többeknek segítettem.

Szerbusztok, tisztelettel:

Jeli Tibor Nagyatádról.

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.07 0 0 45
Hurrá nagyon valosziínű,hogy neked van igazad.Ez a ritka esetek egyike,amikor örülök,hogy tévedtem.:-)
Előzmény: PAS-001 (44)
PAS-001 Creative Commons License 2007.09.09 0 0 44

Csak figyelni kell a tömegekre,hogy stimmeljen minden.

Pl:

A kocsid saját tömege 1200 kg. ,össztömege 1700kg és húzhat a forgalmi szerint 1400 kg-ot.

B-vel csak 1200-at húzhatsz mivel a vontatmány össztömege nem lehet több a vontató jármű saját tömegénél.

Ha van E kategóriád akkor húzhatod ami a forgalmiban van.

Személyesen is utánna jártam a dolognak a helyi kapitányságon és a KPM-nél a közlöny beli jogszabállyal felfegyverkezve és ők is miutzán átrágták a témát rábólintottak,hogy igazam van.

Sőt továbbmenve az Eu-ban B-vel húzhatok akár trélert is üresen mert ott ez esetben a saját tömeg számít.

A KPM-esek szerint nálunk ez nem megengedett.

Ha megyünk ki németországba kocsiért akkor az osztrák határtól mindig én húzom az 550 kg saját tömegű üres trélert.

Visszafelé ha az autó rajta van akkor már a kollégám szokott vezetni mert neki van B+E je.

Többször volt ellenőrzés de soha sem volt belőle gond.

No nálunk ez még nem lehetséges.

 

Előzmény: PAS-001 (43)
PAS-001 Creative Commons License 2007.09.09 0 0 43

A 39-es komment a közlönyből való.

Olvasd el figyelmessen a harmadik bekezdését.

Ennek a másolatát hordom magamnál.

Régen tényleg 750kg-volt a limit.

Szerinted akkor 100-ból mennyi embernek van B+E jogsija amivel húzza az 1000-1200kg-os lakókocsiját vagy egyéb vontatmányát.

Mint már említettem gyakran húzok most is mindenféle 750 kg feletti vontatmányt de nincs E jogsim és nem is szokott belőle gond lenni ha a rendőr tudja a fennt említett jogszabály 3. bekezdését.

 

 

Előzmény: Törölt nick (42)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.08 0 0 42
Nem vitatkozni szeretnék csak a félre értések elkerülése végett B kategoriás jogosítvány csak könnyü pótkocsira érevényes .Ahoz hogy 750kg feletti pótkocsit húzz E kategória kell.Erre találták ki az ugynevezett kis E-t amivel személyautóval nehéz pótkocsit húzhatsz úgy hogy az vontató és a vontatmány össztömege 3,5t nem haladja meg Szerencséd volt,mert ha feljelent igen csak meghúzzák a füled
Előzmény: PAS-001 (41)
PAS-001 Creative Commons License 2007.09.07 0 0 41

Szerintem nem húzhatod mivel 1200 kg a lakókocsi össztömege a kocsid meg ennél jóval könnyebb.

Hiába van a forgalmiban 1200 kg vontathatóság a B-vel csak a saját tömegig húzhatsz felette már kell a B+E kategória.

Napi gyakorisággal vontatok mindenféle vontatmányt és ( még ) nekem sincs E kategóriám ezért mindig számolgatnom kell,hogy milyen kocsival vagyok és éppen mit húzok.

A közlönyből az előző kommentbe bemásolt jogszabályt ajánlom,hogy fénymásold ki és tedd be a jogsid mellé.

Sajnos sokszor a rend őrei sincsenek tisztában vele.

Volt már belőle problémám mert ellenőrzéskor azt hajtogatta a rendőr,hogy 750 kg felett B-vel nem vontathatok.

Fel akart jelenteni mert 1000kg-volt a lakókocsi amit épp akkor húztam de szerencsére nálam volt a fénymásolat amit elolvastattam vele.

Elnézést kért és továbbengedett.

Előzmény: Csaszu (37)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 40
Sziasztok elnézést hogy beleszolok,de innen egydolog még hiányzik:ha nehéz pótkocsira érvényes jogosítványa van ami ugye az E
Előzmény: Törölt nick (39)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 39

Kresz szerint nem húzhatod.

B kategória érvényes:

 

- a 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely van

- az ilyen gépkocsiból és a 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó pótkocsiból álló járműszerelvény

- az ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot.

 

Előzmény: Csaszu (37)
exe2 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 38
Szia! B-vel simán húzhatod, mert nem az összsúlyt vontatod, hanem az önsúlyt.
Hát én nő lévén a műszaki dolgokban csak picit tudok segíteni.
Jó ha stabilizátoros vonófeje van a lakónak, mi húztuk mind a két félét, de bizony nagy szélben és autópályán ahol a kamion elsuhant mellettünk megéreztük a stab. nélkülit.
Mivel a lakókocsikat kb. 30 évre gyártották, ezért 85-öst simán megvehetsz.
Sajnos kereskedőnél nem tudod kipróbálni, de ha magánkézből veszed bizony várd meg míg bemelegszik a hűtő, próbálj ki mindent amit lehet. Alját nézd meg, ha belépsz a lakóba és dohos szagot érzel azt felejtsd el. Akkor is ha a belépésnél behajlik a súlyod alatt a padló, ott bizony már elengedte az alját, beázott stb. A fűtést is próbáld ki mert bizony néha fog kelleni nyáron is :( Ha törött valamelyik ablak 30-40 eFt, a tetőablakok is legalább 10 eFt Műszaki vizsga 30-40 eFt körül.
Bocsi, hogy csak most néztem ide, de ha tudok még valamiben segíteni írj inkább mélt.
lldi
Előzmény: Csaszu (37)
Csaszu Creative Commons License 2007.08.26 0 0 37
Sziasztok
Találtam egy 1985-ös Dethleffs lakókocsit.
Önsúlya 1000 kg,összsúlya kb. 1200 kg.
Vontathatom-e az 1080 kg ünsúlyú autómmal?
Az autó forgalmijában 1200 kg maximális vontatható tömeg szerepel (ráfutófékes).
Az tiszta hogy B-val vezethetem, de egyikoldalról elvileg nem húzathatnám mert nehezebb a lakócsi maximális súlya az autó önsúlyánál, de másikoldalról viszont vontathatom mert a forgalmiban max 1200 kg-os vontatható tömeg szerepel.
Kérdésem még lenne, hogy mire kell figyelni lakókocsi vásárlásnál?
különös tekintettel,ráfutófék állapota, oldalengés-stabilizátor,lengéscsillapító,hűtő működése stb. hogyan tudom ellenőrizni állapotukat?
Továbbá tudna valaki mondani egy hozzávetőleges árat a műszaki vizsgáról?, egyéb felmerűlő költségekről?
előre is köszönöm
Csaszu Creative Commons License 2007.08.25 0 0 36
Szia
Gondolom az ára 690 alatt van egy picivel :), inkább jobban érdekelnének a használati tapasztalatok.
Amit kinéztem magamnak 4 személyes 1000 kg önsúly, 1985 évjárat, mosdó,zuhanyzó, gázkonvektor, abszorbciós hűtő, mosogató, gázfőző, gardróbszekrény, oldallengés-stabilizátor, stb.
Szagelszívót, gáz fejek számát, gázpalackot, gázreduktort, nem tudom hogy van-e.
200 000-nél többet nem szeretnék költeni a felújításba.
Amit meg szeretnék csinálni. Egy külső festés, új gumik,lengéscsillapítók, alváz festés, ablakklíma, belső szőnyegezés, és kisebb apróságok.
Szval 550-ből ki kel hogy jöjjek :)
Előzmény: exe2 (35)
exe2 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 35
Szia!
Nekünk van/volt egy szép Dethleffs lakónk eladó. A diósdi kereskedésbe adtuk le mert beszámolták egy fiatalabba. Azt hiszem 690000-re van feltéve de ha érdekel megmondom, hogy mennyiért vihető el :)
Küldök képet róla ha akarod.
lldi
Előzmény: Csaszu (34)
Csaszu Creative Commons License 2007.08.24 0 0 34
Sziasztok
Tegnap véletlenszerűen találtam egy eladó lakókocsit Dethleffs, típusát nem tudom pontosan,de erre nagyon hasonlít :
http://www.hasznaltauto.hu/kereso1.auto?hirdeteskod=1389514&command=ugras&screenwidth=1024
85-ös évjárat, kívülről kicsit felújítgatnám, de nincs rossz állapotban,belsőtér pedig kifogástalan. 350 000 Ft az ára szerintetek ennyit megér ?
Mire kell figyelnem a vásárláskor, egyéb felmerűlő költségek ?
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 33
Mikor mi kerestünk lakót ... az idén tavaszal .. nagyon jól forgott a kinálat , szerintem mostmár várjátok meg az őszt. Amugy azt halottam (nem tudom igaz e ) hogy kint németben és hollandban sok 1OO euros lakóvan , amiket már nem lehet forgalomba helyezni és ugy árulják (darabra )
Előzmény: ginoka13 (32)
ginoka13 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 32
felhívtam, mindegyiket elvitték :o(((
Előzmény: Nihil1965 (31)
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 31

Egészen bő választék van ezért a pénzért , a google sokat segíthet nektek.

 

 

Előzmény: ginoka13 (27)
marzio Creative Commons License 2007.08.19 0 0 30
akartam mondani: tavasszal :)
Előzmény: marzio (29)
marzio Creative Commons License 2007.08.19 0 0 29
Te úgyis januárban vizsgázol vele, majd elmondod, hogy kérték-e vagy sem! :)
Előzmény: Nihil1965 (26)
marzio Creative Commons License 2007.08.19 0 0 28
Hát én erre egészen véletlenül találtam rá! Az előző gazdi mondta, hogy nekik egyszer beázott baloldalon fent az illesztéseknél, úgyhogy Ő szilóval végigtömített minden illesztést. Nekünk nem ázott be, pedig kaptunk zuhét hazafelé Székesfehérvárnál, nem is kicsit! :)
Előzmény: Nihil1965 (24)
ginoka13 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 27
Sziasztok! Örülök hogy találtam ezt az oldalt. Nekünk szükségünk lenne egy lakókocsira, papírok nélkül max 150 000-Ft ig telepítésre. De kívülről ne legyen a legszakadtabb, és vontatható legyen Ha valaki tud, kérlek jelezzettek. sürgős lenne!! Előre is köszi!!!
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 26
egyre bizakodóbb vagyok , hogy majd nekünk se kell . :)
Előzmény: Törölt nick (25)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.19 0 0 25

Mi idén kezdtük a lakókocsizást, én németből hoztam magamnak, tőlem nem kértek sem elektromos, sem gázvizsgát a műszakin. Pedig ez első magyarországi forgalomba helyezés előtti vizsga volt, ott pedig mindent néznek és mérnek. Vizsga előtt persze felhívtam az NKH-t és rákérdeztem a dologra, de akkor sem volt szó ezekről a papírokról, hogy kérnék.

Előzmény: marzio (13)
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 24

Hátt... szerencsésebbek vagytok mint mi , nekünk van (volt ) gond vele , de hát se pénzünk nem volt sok se hozzáértésünk és persze az országban szanaszét az eladó Qek ek . Ha mindet megnéztük volna akkor el is autoztuk volna az árrát.

Hát igy bele ugrásnak mondom a vásárlásunkat .

Mi még csak egy pár napot voltunk vele a hegyekben de a Suzukink is jól birja meg mi is .

Szeretjük a hibáival együtt. Egy céges lakó volt amit el vihettek az alkalmatottak időnként.  245 OOO volt az ára .  

Előzmény: marzio (23)
marzio Creative Commons License 2007.08.19 0 0 23

Hát a miénk szinte teljesen gyári állapotban van, köszönhetően az előző gazdi odaadó gondoskodásának (első tulaj), a gázfőzőt és a mosogatót elmondásuk szerint csak egyszer használták. Nekünk most volt az első nagyobb út Horvátországba, előtte voltunk egyszer a Balatonon. Én csak jót tudok mondani róla mind kényelmi, mind vontathatósági szempontból, szerintem egy nagyon időtálló darab, látszik, hogy a németek ebbe még beletették az anyagot.

 

Ti merre?

Előzmény: Nihil1965 (22)
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 22

Amugy én is remélem ,hogy közönséges utánfutónak minősül.

A tietek , hogy szuperál ? Beázás ? Vagy egyébb jósság rosszaság ?

Előzmény: marzio (21)
marzio Creative Commons License 2007.08.19 0 0 21
Ez igaz, de a lakókocsi nincs 220-as kábelekkel bekábelezve! Nehogy már fél méternyi lengőkábel miatt érintésvédelmi vizsgálat kelljen hozzá! Abszurd lenne. Azért kérdezd már meg légyszi, mert nekem azt mondták nem kell!
Előzmény: Nihil1965 (19)
exe2 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 20
De jó, hogy van itt valaki :)
Szerintetek ha külföldi állampolgár veszi meg a lakókocsimat az adásvételin kívül kell adnom neki valamit? Gondolok a törzskönyvre, mivel, hogy úgy tudom az csak Mo-ra érvényes. Van nekem + ktsgem az állam felé?
köszi lldi
Előzmény: Nihil1965 (19)
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.19 0 0 19
de van egy 22O as konektor ... de van ismerősöm a közlekedés felügyeletnél és meg kérdezem tőle .
Előzmény: marzio (18)
marzio Creative Commons License 2007.08.18 0 0 18
Én meg jövő júniusban! Nekem a Mozaikban azt mondták, hogy nem kell érintésvédelmi sem, mert ebben a lakókocsiban az elektromos fogyasztók 12 voltosak (trafó van)
Előzmény: Nihil1965 (16)
Nihil1965 Creative Commons License 2007.08.18 0 0 17
Ha jól tudom 7000ft az elektromos éa a gázos felülvizsgálat is .
Előzmény: marzio (15)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!