Keresés

Részletes keresés

speedlight Creative Commons License 2009.10.30 0 0 2468
Budapestiek, most mennyetek fotózni!!! Ragyogóan süt a Nap, Buda fölött szép fölhők is vannak...
panabubus Creative Commons License 2009.10.30 0 0 2467
szia!
akkor ha jól érteném: hagyjam inkább békén a D70-et eredeti állapotában?
("obiparkja": 28-85 TAMRON, 135/2.8 MIRAGE fix, VIVITAR 28-200 analóg)
Előzmény: DimensionSeven (2466)
DimensionSeven Creative Commons License 2009.10.30 0 0 2466

A fókuszeltolódás ténye és mértéke objektívről objektívre változik, és ahogy magad is tapasztaltad, sokszor hullámhosszfüggő is. (Elvileg vannak kifejezetten hullámhossz-függetlenre gyártott spéci egzotikus multispektrum obik, de az áruk is mesebeli).

 

Attól, ha a hotmirrort kicseréled (akármire), a 'hagyományos' autofókusz ugyanúgy az obin érkező látható tartomány alapján fog működni. A fókuszeltolódást a tüköraknában található csavarokkal lehet kikorrigálni, de értelem szerint csak egy obihoz fog passzolni (bár mondjuk a 18-70-hez állított D50-em az 50 f1.8 AFD-vel és a Sigma 10-20-szal is pontos - de ez utóbbi tetű nagy hotspottal megvert és életlen szélű infrában- minden más használhatatlan).

Előzmény: ZolaTeso (2458)
<Zanavabets> Creative Commons License 2009.10.28 0 0 2465
Próbálkoztam tegnap az azonos expoval, de a fénymérő elég hülyén viselkedett az R72 szűrővel. Két expoidőt adott meg ugyanarra a témára, ha hagyományosan mértem fényt vagy ha liveview-n keresztül. Keresőkupak fent volt.
Az LV egyébként elég jól használható a komponáláshoz és a kézi élességállításhoz is. Viszont a kontraszt-detekt af totál életlen eredményt ad, használhatatlan. Olyan diffúz pacákra adott élességvisszajelzést, azt hittem a gép romlott el. :-) Úgyhogy marad a manuálfókusz.

Az expo normál fénynél 1/500, IRben 10 sec volt.


Előzmény: DimensionSeven (2457)
telescoper Creative Commons License 2009.10.27 0 0 2464
Köszi! Érdekes, így már megy (pedig nem mondanám, hogy nagy béna lennék a szgépek mellett)
Viszont tanulságos, kösz a képeket!
Előzmény: ZolaTeso (2463)
ZolaTeso Creative Commons License 2009.10.27 0 0 2463
Érdekes, nekem megy mindenhonnan...
Nem vagyok nagy forumguru, de megpróbálom beszúrni ide, mint linket.

IR

Meg áttoltam neked emailben is :)
Előzmény: telescoper (2462)
telescoper Creative Commons License 2009.10.27 0 0 2462
Sajnos nem. Chrome-ot használok, de megnéztem rókával is.
Előzmény: scarabaeus (2461)
scarabaeus Creative Commons License 2009.10.26 0 0 2461
Lehet, hogy beleért a kijelölésbe a végén a pont.
Előzmény: telescoper (2460)
telescoper Creative Commons License 2009.10.26 0 0 2460
Valami bénaság köti görcsbe az ujjaimat, hogy nem elérhető a hivatkozott link?
Előzmény: ZolaTeso (2458)
ZolaTeso Creative Commons License 2009.10.26 0 0 2459
Ha a 40D-ből indulok ki, amit nem tudtam használni már a 850-es szűrővel sem, akkor rossz helyen és nagyon vág :) A baj az, hogy a 40D és a 10D képe között hatalmas eltérés van, ugyanazzal az objektívvel és 720-as szűrővel... A többi szűrővel készült képeket meg már nem is érdemes összehasonlítani...
Előzmény: <Zanavabets> (2456)
ZolaTeso Creative Commons License 2009.10.26 0 0 2458
Na hi.

Na kicsit bohóckodtam hétvégén a kertben a 10D-vel, és feltekertem rá a 400/5.6L-t. Kipróbáltam közgyűrűvel is a konfigot. Elsősorban a fókusz eltolódása érdekelt, mivel jobban érzékelhető ezzel az objektívvel, mint egy nagylátóval. 720-as szűrővel kicsit érzékelhető volt már a probléma, de a 950-es egyértelműen kihozta. Tettem fel képeket ide: http://zola.2600.hu/IR_20091025/ .
Érdemes összehasonlítani a 7992 (720, AF), 7993 (950, változatlan fókusz), 7996 (950, manuálisan módosított fókusz), valamint a 8001, 8002, 8003 sorozatot, ahol AF, ugyanaz 950-nel és módosított fókuszú 950. Igazából az a kérdés, hogy ha a hotmirrort lecserélem, akkor is utána kell mindig állítanom, vagy sem?
Amúgy meg 720-as szűrővel, 17-40-nel olyan a kép széle, mintha sztereogrammot fotóznék...
DimensionSeven Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2457
450D? Passz. Ha lesz napfény, próbáld ki: csinálj egy jól exponált látható képet, majd ugyanarról egy infrát (kb. hasonlóra exponálva, bár majd látni fogod hogy a beégést tanácsos kerülni, mert az egyéni fehéregyensúly meglepetéseket tartogathat a csúcsfényeknek). A záridők különbségéből könnyen ki tudod majd számítani.
Előzmény: <Zanavabets> (2456)
<Zanavabets> Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2456
Ha holnap véletlenül normális fények lennének, kipróbálom a kontraszt-detekt autofókuszt. De lehet hogy kell hozzá legalább egy 50/1.8. Csak a szűrőmenete nem 58-as. :(
Nem tudom próbáltátok e már pl a Napon beállítani a végtelen fókuszt, vagy ne is próbálkozzak vele mert károsítja a szenzort?
Egyébként 450D-m van, ebben kb hány fényértékes a hotmirror?
Előzmény: DimensionSeven (2453)
foveon Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2455
hat az a piros potty is inkabb csak jelzeserteku szokott lenni. en is szivok a fokuszalassal...
Előzmény: DimensionSeven (2454)
DimensionSeven Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2454

A "komponálás > szűrő fel > manuál fókusz a végtelenbe > exponál > fókusz picit vissza > exponál > fókusz picit vissza > exponál > stb..." módszer helyesebb megközelítés. (Persze ha van infrafókuszt jelző piros pötty az obin, az más, de ez a ritkább eset.)

Előzmény: Törölt nick (2448)
DimensionSeven Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2453
Elviekben igazad van az élőképpel kapcsolatban, de szerintem konvertálatlan géppel túl jól nem fog menni a dolog, sztem túl kevés az ami átjut hogy működjön a kontrasztdetekt AF. Fényerősebbel? Hát, ha van módod rá, pl. egy 24 f1.4-gyel kipróbálhatod, de az infraszűrő erőssége a D80-amban 12 rekeszérték, a 40D-ben még több, úgyhogy valszeg az a fényerő is kevés lenne.
Előzmény: <Zanavabets> (2450)
ikarepma Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2452
köszi
Előzmény: panabubus (2445)
speedlight Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2451
Fekete éges képhez 930 v 950 nm-es szűrő kell. 720assal dohányszínű vagy kék lesz az ég, feldolgozástól függően.
Előzmény: <Zanavabets> (2450)
<Zanavabets> Creative Commons License 2009.10.25 0 0 2450
Hello!

A 18-55 IS verzióját használom, normál fényben elég éles képet rajzol. De rendesen kiexponált IR képet nem tudtam még lőni vele, amióta megvan a szűrő csak mocsok szürke idő volt. Alig várom hogy derült kék ég legyen, ragyogó napfénnyel.
Nagyon tetszenek azok az IR tájképek ahol az ég fekete a felhők meg szinte kiégnek és eltűnik a pára a képről.
Az élességállítás nyitott kérdés. Szabad szemmel éles fény felé fordítva a szűrőt sötétvörös kontúrokat látok, de a keresőben nem lehet látni semmit. Az ok hogy az IR hullámhosszak máshol fókuszálódnak, de nem lehet ezt láthatóvá tenni pl az élőképen? Vagy jóval fényerősebb obi kellene hozzá, ami több fényt átenged.
Előzmény: DimensionSeven (2447)
speedlight Creative Commons License 2009.10.24 0 0 2449
Fizika: az infra fény fókusza máshol van, mint a láthatóé.
Előzmény: Törölt nick (2448)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.24 0 0 2448
Élesség? Találomra?

Manual Focus > Szűrő fel > Expo
DimensionSeven Creative Commons License 2009.10.24 0 0 2447

Üdv az infrázók közt!

 

Melyik kitre is gondolsz? 18-55 mk I, mkII, IS, vagy 17-85? A régebbi 18-55-ösökről én is úgy tudtam eddig hogy hotspotolnak. Ez egy erősebb exponált és ezért kontrasztszegényebb kerek folt a képkocka közepén, tónusaiban is eltolt. A tieden valóban nem látszik ekkora méretben, de valszeg azért nem egyértelmű, mert jelentősen alulexponáltad a képet (én pl. ezzel a módszerrel szoktam 'megkerülni' a hotspot képződését a 18-70-es Nikkorommal).

Élesség? Hát, találomra...

Előzmény: <Zanavabets> (2446)
<Zanavabets> Creative Commons License 2009.10.24 0 0 2446
Sziasztok!
Hoya R72-es szűrőt használok egy nem átalakított Canon vázon. Több helyen is olvastam hogy a kitobjektív hotspotos lesz IR-ben. Ez nekem nem egyértelmű.
Most lőttem két képet, IRben és normál fénynél. Hogy szokott jelentkezni a hotspot?
30sec, iso100, f/4.5 18mm
normál fény

Kicsit életlen is lett az IR, hogy lehet pontosan élességet állítani?
panabubus Creative Commons License 2009.10.24 0 0 2445
Persze. írom.
Előzmény: ikarepma (2443)
telescoper Creative Commons License 2009.10.23 0 0 2444
Tudtam én!! (hogy fog sikerülni) :))
Előzmény: ikarepma (2442)
ikarepma Creative Commons License 2009.10.23 0 0 2443
Emailben tudnál kis infót adni canon s3-al mire kell figyelni mit érdemes tudni?
Előzmény: panabubus (2440)
ikarepma Creative Commons License 2009.10.23 0 0 2442
Csak sikerült tisztázni mit is beszélünk.

Most már értem én is a lényegi dolgokat.
Előzmény: telescoper (2441)
telescoper Creative Commons License 2009.10.22 0 0 2441
(bocsi, ma nem jártam sokat a neten)
Szóval! Értem már, amit mondassz, csak nem teljesen értem a dolgot. :))

Vegyük a sorrendet: infraszűrő, obi, érzékelő előtti gyári szűrő, érzékelő. Az eredmény infra kép, ha a gyári (az érzékelő előtt lévő) szűrő (ami egyébként infra blokkoló szűrő) nem szűri elég hatékonyan az infra fényt. D50 esetében például megy a dolog, a beépített szűrő nem szűri elég hatékonyan az infrát ki. Viszont az expó ideje nem igazán kézből való fotózásra való (mert elég hosszú idő kell).

Első mod: az infra blokk szűrő helyére sima üveget rakunk közvetlenül az érzékelő elé. A többi marad, de az expó kellően rövid, így kézből simán mehet a fényképezés.
Mindkét esetben (ha nincs lv a gépben) a keresőt nem lehet használni (ha már az obin rajta az infraszűrő) mert nem látni át a rendszeren.
Második mod: az infra blokk gyári szűrőt nem sima üvegre cseréljük, hanem eleve egy infraszűrőre. Ekkor az obi elé már természetesen nem kell szűrőt tenni, így használható a kereső is, átlátni a renszeren. (a fentiek természetesen dslr-ekre vonatkozik, ahol a keresőbe az objektíven keresztül érkezik a fény).

Akkor most szerintem teljesen egyértelmű, hogy miért nem értettem azt az ötletet, hogy a szűrő mögé, de nem közvetlenül az érzékelő elé kellene/lehetne betenni az üveget.
Előzmény: ikarepma (2439)
panabubus Creative Commons License 2009.10.22 0 0 2440
Simán. Két példány is átment a kezemen..:) Eleinte kacérkodtam én is amikor az első 300D-, leváltás előtt állt, hogy nekimegyek. De aztán feladtam. Azt neccesebb is szétberhelni, meg szerintem épp az infránál nem lényeges annyira az az előny, amit a dslr-el nyújtanak.( DOF meg ilyesmi.)

itt van pár kép az album eleje táján az S3-assal. Engem tökéletesen kielégített.

Most a két régi szappantartó közül, egy CANON A40-et használok infrára. Sőt. Kellő "pofátlansággal" a CCD elé egy darab feketére hívott színes dia csík van betéve..:) És néha még sikerül is vele tényleg fotót készítenem..:)
Előzmény: ikarepma (2436)
ikarepma Creative Commons License 2009.10.20 0 0 2439
Én arra gondoltam hogy ha az infra szűrő mögé közvetlen belehetne tenni azt az üveget amit az érzékelőn kellne cserélni akkor nem kellene szétszedni a masinát, de ugye akkor nem látni mit is akarunk fotózni (ez nem volt észben) :)
Előzmény: telescoper (2438)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!