Keresés

Részletes keresés

z_a_p Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386127

USA nagyon szeretne "segiteni", igaz hogy dragabb az LNG-juk, meg a vilag masik oldalarol jonne, (mennyiseget nem tudom), de hat aldozatokat kell hozni...

Előzmény: Salvor2 (386125)
z_a_p Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386126

Meg a lengyeleknek, ok is sok tranzitdijtol esnek el (tudtommal)

Azert a cikkbol ezt erdemes kiemelni:

Merkel said at a press conference on Thursday. "We will of course speak with the new American administration. We must also talk about what economic relationships with Russia in the gas sector are acceptable and what aren't.

Előzmény: bz248 (386124)
Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386125

Lehet, hogy a nemetorszagi oszi valasztasok az oka, ami miatt telen is dolgozni akarnak. Egyebkent a csofektetes elott a mar meglevo NS1 folott ki kell alakitani egy vedoreteget, mert a ket vezetek keresztezni fogja egymast (az elsonel a danok azt mondtak, hogy a sziget egyik oldalan menjen, mert ugy kornyezetbarat, most meg azt, hogy a masik oldalan, mert ugy kornyezetbarat - kb. 2 evig tartott, mig ezt eldontottek).

Merkel's expected successor, German CDU party leader Armin Laschet, said Monday that he would not reconsider his support for Nord Stream 2.

Ebbol a cikkbeli mondatbol nem egyertelmu, hogy eddig tamogatta-e vagy nem (csak az, hogy nem valtoztatja meg).

Putyin helyeben en bevallalnam azt, hogy csak a NS vezetekeken es a Balkan stream-en megy ezentul gaz Europaba, akar megepul az NS2, akar nem. Mondjuk fel eve lenne az EU-nak, hogy felkeszuljon ra. Piacot veszitenenek az oroszok, de Europa vegre  megertene, hogy kinek is van nagyobb szuksege a masikra gazugyben.

Előzmény: z_a_p (386123)
bz248 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386124

Akkor ezek szerint Merkel nem fel attol, hogy az oroszok ideggazt (kilincsre kenheto formatumban) fognak kuldeni a csoveken. ;)

Amugy igy, hogy vegul a deli aramlat is elkeszult ez tenyleg csak Ukrajnanak (meg Lukasenka asszonynak) szivas.

Előzmény: z_a_p (386123)
z_a_p Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386123
Előzmény: Salvor2 (386122)
Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386122

Napok ota a dan szigetnel van az egyik orosz csofekteto hajo (a Balti tengeren levo kettobol), ahol meg hianyzik a NS2 egy rovid szakasza. Valoszinuleg elkezdik a csofektetest (ami nem egyszeru feladat, mar a csoveg felemelese sem a tengerfenekrol). Nem ertem, hogy miert telen csinaljak, amikor nagyon rosszak az idojarasi korulmenyek. Talan attol tartanak, hogy lejar valamilyen engedely.

Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386121

Iden kezdik szallitani a legitarsasagoknak a kinai "737-es" repulogepet. Tobb mint 800 gepre van rendelesuk. Gozerovel halad a szelestorzsu repulogep fejlesztese is.

Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386120

Turkey received on Monday 6.5 million more doses of COVID-19 vaccines produced by the Chinese biopharmaceutical company Sinovac.

Ezert nem ertem, hogy miert csak napi 700 ezret adnak be a kinaiak, ha masoknak millioszamra szallitanak.

Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386119

Előzmény: Salvor2 (386118)
Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386118

Szerbiaban napi 30 ezernel tartanak (mi hetente kapunk ennyi vakcinat).

Előzmény: Salvor2 (386117)
Salvor2 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386117

Az USA-ban mar napi 1.1 millio covid vakcinat adnak be. Kina is felporgette egy kicsit a tempot, most napi 700 ezer folott jarnak. Nem ertem, hogy miert nem napi 10 millional, mert kepesek lennenek ra. A UK a harmadik, napi 360 ezerrel. India 220 ezerrel a negyedik, raadasul sajat vakcinajuk van (elolt virusu, mint a ket kinai).

Auralianus Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386116

Dec elején toltam be egy post-ot erről a klímaváltozásos topicba:

https://www.newscientist.com/article/2262530-plants-are-soaking-up-far-less-extra-co2-than-we-thought-they-would/#ixzz6gJJJvueg

Röviden: a légkörben felszaporodó CO2 - elméletileg - kedvezően kell(ene) hasson a növények fotoszintézisére. 1982 - 2015 készült
műholdképek, talajminták és a hőmérsékleti adatok elemzésének eredményeként arra jutottak, hogy a jelenlegi modellek eltúlozzák a
növényzet többlet széndioxid-felvevő képességét. A vizsgált időszakban megfigyelhető/mérhető különbséget a cikkben meghivatkozott
tanulmány a talajvízszint és a felső talajréteg tápanyagtartalmának csökkenésével magyarázza (a többlet széndioxid rendelkezésre áll,

de se tápanyagból, se vízből nincs elég ahhoz, hogy a növények tényleg többet is tudjanak fotoszintetizálni)

Előzmény: SoherMajom (386108)
Tomsz85 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386115

De ezek a terjedésék csak nagyon egyedi, kiugró esetek, kivételek, közel sem általános. Kivételek pedig mindig voltak, és lesznek. 

Előzmény: zöldkomcsi: (386092)
elfmage Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386114

És a költségek? :)

Nem rendeltem ám semmit. :)

Ok, akkor ennyi.

Előzmény: havasesoesett (386111)
Auralianus Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386113

+1

2015-óta minden év a "valaha mért legmelegebb" toplistás helyezettje... vagyis már ott tartunk, hogy az

időjárás fluktuációjának hatásait is legyorsulta a melegedés (igen, gyorsul, ezt is mérték)

Előzmény: Auralianus (386112)
Auralianus Creative Commons License 2021.01.26 -1 1 386112

Innen nézve győzz meg róla, hogy a pollenizátorok, az őshonos növénykultúrák kihalása fikció.

Ugye tudod, hogy ezek mind mérhetőek? A jég olvadása is... a felmelegedés is, az üceánok hőtartalmának

a növekedése is, a permafrost kiolvadása, az évek óta égő tajgatüzek, a metáneregetés... ezek mind szépen,

tudományos módszerekkel (tudod, amikor az opponensek ellenőrzik) leírva, dokumentálva, levezetve...

Nem az a bizonytalan, hogy bekövetkezik-e a tápláléklánc beborulása meg a klíma totális destabilizációja,
hanem az, hogy mikor. sokat nem lehet vele kezdeni, hogy szerinted a 3-4 fokos globális felmelegedés az

nyaranta +3 fok "osztjóvan"... látogass el a met.hu-ra és nézd meg mit mértek az elmúlt 30 évben...

... mérték...teccikérteni? Mégis mit jelent az a mezőgazdaságban szerinted (te vagy a mérnök, nemde?)
amikor 35 év alatt (1981-2016) 1,45C-1,8C közötti átlaghőmérsékletváltozást mérnek (átlag 1,62C)?

Ez ugye biológia, ahol attól ki bír halni egy faj, mert 1C-vel melegedik a környezete...

... nincs egy hete, hogy le bírtad írni (igaz az gazdasági téma volt, nem klímaváltozás) neked munkaköri

kötelességed mérnökként worst-case-re tervezni... ahhoz képest meg úgy bagatellizálsz, mint a kisangyal.

Előzmény: advocatusdiaboli (386104)
havasesoesett Creative Commons License 2021.01.26 -1 0 386111

60 dodó óránként, de folytathatod...

Előzmény: elfmage (386109)
elfmage Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386110

Láttál te ott búzát? Meg legelésző marhákat?

Előzmény: SoherMajom (386108)
elfmage Creative Commons License 2021.01.26 0 1 386109

Csak kérdeztem, egy darab utasítás sem volt. :)

Akkor ennyi?

Feldobtad hogy jaj a csúnya gonosz me aki felzabálja a földet?

Mindenki gondoljon amit akar, szálljon magába és vezekeljen?

Csodálod hogy leszarnak? :)

Másik ami eszembe jutott, hogy felháborodsz hogy lekommunistáznak.

Pedig ez a probléma amit feszegetsz kapitalista módszerekkel nem kezelhető, csak zöldfasizmussal, kommunizmussal, és tsaival. A szabad verseny pont kitermeli az általad kifogásolt 0,01%; 0,1%; 1% és felső 10% rétegeket is, akik aztán pont a szabad versenyben elért sikerük miatt érzik megalapozottnak a jólétüket.

Előzmény: havasesoesett (386107)
SoherMajom Creative Commons License 2021.01.26 0 1 386108

tobb co2, melegebb eghajlat, magasabb paratartalom -> elhetobb/sokkal zoldebb bolygo. innen senki sem jart meg uveghazban?!

havasesoesett Creative Commons License 2021.01.26 -1 0 386107

50 zöldhasú óránként plusz a költségek.

Utasítás mellé adj pénzt is, vagy kiröhöglek.

Előzmény: elfmage (386105)
elfmage Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386106

Nincs egyéni menekülő út.

Ha az életterünk megszűnik akkor kihalunk.

Ha leszűkül akkor addig esszük egymást amíg beférünk a szűkebb helyre.

elfmage Creative Commons License 2021.01.26 0 1 386105

Oké.

Hogyan tudod a skandináv életmód pazarló energiafogyasztását csökkenteni amit ők maguk ne igyekeztek volna már megvalósítani?

Hogyan csökkentenéd a közép európai energiapazarlást?

Hogy veszed rá az embereket hogy akinek nem kell az ne egyen húst hetente egyszer vagy akár minden nap? :)

Magyarul ok, mi zabáljuk fel a földet, de hogy oldod meg azt hogy ne tegyük?

Előzmény: havasesoesett (386099)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2021.01.26 -2 2 386104

Nézd, a fő csapásirányban azért van általános vita - közöttünk is - mert te tényként tálalsz a klímával kapcsolatosan fikciókat. Te tényleg szentül meg vagy róla győződve, hogy 3-4 fokos felmelegedésbe szó szerint elpusztul az emberi civilizáció.

Miközben ez a leges-legkevésbé sem biztos - ahogy az is rém bizonytalan, hogy miként is alakul a felmelegedés. Még abszurd módon az sem kizárt, hogy jobb lesz utána, mint előtte - azt meg már a bolygó paleoklimatilógiai kutatásaiból tudjuk, hogy "felfelé zárt" a rendszer, nem tud a Föld megfőni - a mostaninál több tízszer magasabb CO2 arány mellett is pár fokkal magasabb hőmérsékleten stabilizálódott mindig a klíma - ellenben lefelé nyitott a modell, kihűlni-lefagyni nagyon is tud, és egy újabb jégkorszak - hát, az valóban végzetes lenne az emberi civilizációra.

Mi több, elvileg pont esedékes is lenne...

Innen meg könnyen el lehet jutni arra a következtetésre is, hogy egyáltalán nem is biztos, hogy baj, hogy most kicsit melegítjük a klímát, meglehet, egy jégkorszakot kerülünk ki vele...

Amúgy meg olyasmiket várnál el önként és dalolva az emberektől, amit a többségük kényszer hatására sem nagyon tenne meg. Ez nem reális. Grétácska is csak elmélkedik a bébifókákról - de azért közben éli a felső tízezer életét, és sok-sok tonna kerozint elpörkölve repked a világban mindenfelé, hatalmas költségekkel és energia-eszköz fogyasztásokkal járó konferenciákon jól megbeszélni, hogy pusztítjuk a bolygót... Te vettél - szigorúan második autónak !! - egy elektromos kisautót, ami a ti futásteljesítményetek és használati profilotok mellett meglehetősen sanszos, hogy az élettartama végére nagyobb ökológiai lábnyomot fog produkálni, mint ha ugyanebből a csumpi kis benzinest vetted volna meg - és sorolhatjuk...

Ahogy már mondtam: pótcselekvések tömegét látom mindenütt, az alap-probléma, hogy végre sikerült legalább az emberiség egy (nem kicsi) hányadának emberi, normális hétköznapi életet biztosítani, de ennek jelenleg sajnos a fosszilis energiahordozók adják az alapját, tehát ezt az energetikai hátteret kell "kizöldíteni", a többi utána valóban rajtunk fog csak múlni. De ameddig ez nincs meg - addig a többi mind meddő nyálverés, ez ugyanis az alapvető, szükséges (még ha önmagában nem is elégséges) feltétel.

Az egyéni menekülő-útjait meg mindenki keresse, ahogy akarja.

Előzmény: Auralianus (386101)
bz248 Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386103

Akarki is mondta tul optimista volt... az emberekben van egy mentalis gat, es ha a racionalis enjuk el is ismerne, hogy a patkanyt is beledaraljak a virslibe, azert megis inkabb azt fogjak hinni, hogy az a konkret uzem ahonnan ok vasarolnak, na az nem. ;)

Mivel ezt a grafikont ugye barki megnyithatja (kiadja a Federal Reserve St. Louis nevu alufoliasisakos banda):

https://fred.stlouisfed.org/series/M1SL

De aztan megis inkabb elhiszik, hogy nem a vakuumenergia keltette ezt a sok szamlapenzt.

Előzmény: Omar Khajjám (386088)
Auralianus Creative Commons License 2021.01.26 0 0 386102

max neked újdonság.*

Előzmény: Auralianus (386101)
Auralianus Creative Commons License 2021.01.26 0 2 386101

Az, hogy mi magunk közéjők tartozunk (ráadásul mnd a ketten inkább a legfelső 5%-ba) max nekem újdonság.

Az ellen sem nekem van kifogásom, hogy a fogyasztásom (minden téren, a mostaninál is jobban) visszavágjam.

Ezt akárhonnan is szeretnéd közelíteni, ennek nincs más módja. Együtt akarsz működni (te ugye nem) vagy nem?

De ezt a vitát már sokszor lefolytattuk, kb ugyanolyan végeredménnyel: ok, akkor majd beledöglünk mert olyan

aztán nincs, hogy belássuk/lemondjunk magunktól.

Igen, ez számomra tiszta, leesett kb 2014 szeptemberében, azóta nem erőltetem (mert minek?)

Eleinte azt hittem vannak egyéni menekülőutak (költözzünk Új-Zélandra), aztán rájöttem, hogy nincsenek. Az a

legjobb esély, ha meg tudod őrizni a civilizáció morzsáit és olyan helyben, helyi erőforrásokból is fenntarthatóvá

alakítod a gazdaságot ami képes (legalább részben) megmenteni a mai kényelmet.

Részemről azért sem értem a Grétácskázókat (neked is azért írom mindig olvass utána a 15 évvel ezelőttihez
képest a tudomány jelenlegi állásának) mert most épp ott tartunk, hogy az a Michael E. Mann aki anno a "hokiütő"
ábrát gyártotta egyike a legkonzervatívabbnak tartott klimatológusoknak.

Nem azért kezdtek el radikalizálódni a klimatológusok, mert mindegyik Trumpista lett és varázsgombára váltottak,

hanem azért, mert a legjobb ma fellelhető tudományos eredmények alapján eddig 2-2,5 fokos felmelegedés az

ami gyakorlatilag elkerülhetetlennek látszik (akkor is, ha holnaptól nem indítunk be semmit ami füstöl), valószínű,

hogy 5-9 év múlva oda az északi-sarki jég nyaranta. Már most megfigyelhető az északi-félteke hidegközpontjának
lassú kimozgása Kanada-Grönland irányába... éledezik a hideg-égövi monszun... és ezek - a jelenlegi tudásunk
szerint - nem megállítható folyamatok.

Részemről mindenkinek csak azt tudom írni gondolja át a dolgait és rendezze át az életében a preferenciákat, mert

aki a saját testi-lelki jólétét az anyagi javai meglétében méri, arra nagyon mostoha idők jönnek.

Előzmény: advocatusdiaboli (386091)
havasesoesett Creative Commons License 2021.01.26 -1 1 386100

Hogy tudtam volna a szupergazdagokra kihegyezni, amikor én hoztam a témát a 10 meg 1 százalékról, ami nem szupergazdag.

Arról annyit írtam, hogy a 0,01 adja a mintát a 0,1% nak stb... A szupergazdagok felelőssége a pazarlás népszerűsítése.

Egyébként rendre arról írtam, a top 10%-on lehetne megfogni a fogyasztást, de ebből nem lesz semmi, mer a fogyasztás az egójuk alapja.

A fogyasztáscsökkenést úgy élik meg, mintha a halálukat akarnák, és ez így is van.

Az egójuk maga a fogyasztás.

Sokan még csak nem is boldogok a fogyasztás közben, nem a fogyasztás maga, hanem annak mértéktelensége a lényeg. Mert megtehetem.

Előzmény: advocatusdiaboli (386091)
havasesoesett Creative Commons License 2021.01.26 -1 1 386099

Neked is csak azt tudom mondani, a kép az UTÁN árnyalható, ha a nagy lépték tisztázva van.

Sokan azért akarnak árnyalni, hogy a fától ne lehessen látni az erdőt. Vagyis a saját életmódjuk mentegetése az egyetlen célja az egyrésztmásrészt -nek.

Előzmény: elfmage (386089)
havasesoesett Creative Commons License 2021.01.26 -1 0 386098

Lehet árnyalni, az alapok tisztázása után...

Előzmény: rev251 (morális hulla) (386084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!