Keresés

Részletes keresés

monyesz Creative Commons License 2016.03.01 0 0 15389

Takumar 135/3.5 volt jópár féle, a korai 5/4-es : http://www.pentaxforums.com/lensreviews/Takumar-Auto-Takumar-135mm-F3.5.html

és a későbbi 4/4-es elrendezés: http://www.pentaxforums.com/lensreviews/S-M-C-Super-Takumar-135mm-F3.5.html ,

amiken belül voltak még változatok.

Előzmény: SzAndras0 (15384)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.03.01 0 0 15388

Köszönöm nektek az utóbbi egy, másfél oldal hozzászólást. Sok érdekes dolgot osztottatok meg, ami lehet, hogy nektek már unalmas, de egy csecsemőnek minden új. :-)

Rőth Sándor Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15387

Nekem is a Color Ultron a kedvencem az 50-esek kozul, nem M42-es, QMB Rollei bajonettje volt, de ki lehet cserelni a hatuljat. 

Előzmény: pagrus (15386)
pagrus Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15386

Azt hiszem pont a Jupiter 37-A vége leszerelhető és másik vég (pl. Nikon) tehető rá, szóval nem is csak M42-es. Van pár új optika ami nagyon jó és van karaktere is, nekem a Voigtlander a kedvencem, azok is többféle véggel készülnek. Vignettálás és kissé görbült "képsík" ami ezt a hatást okozza ezeknél, ugyanakkor aszférikus lencse is van némelyikben, egyszerre modernek és retrók.

Előzmény: Vaporshark (15381)
Jahno Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15385

Baze, tegnap óta ezen gondolkozom én is, bár nekem a 37es is gyűjtői állapotú, egyik meg még gyűjtőibb. És van 135mm-ből aluverziósom is :-P

Előzmény: SzAndras0 (15384)
SzAndras0 Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15384

Üdv mindenkinek!

Ha már ilyen szakértők vannak itt Takumar vonalon, szerintetek melyiket érdemesebb megtartanom: Takumar 135 3,5  , vagy Jupiter 37? A Takumar nagyon pöpec, szinte gyűjtői állapotú, a Jupi ütött-vert, de azt én sem sajnálom beletenni a bringás táskámba. Valamelyiknek menni kéne, kell a pénz :)

Rőth Sándor Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15383

En nem allitom szembe a ket objektivet, nekem mind a ketto kedves. Sokat fenykepeztem a Pancolarral, reszben szuksegbol, de kedveltem. Nalam azert billent a merleg a Takumar fele, mert szep, nagyon jol passzol a Spotmaticra. Talan az egyik legfinomabb mechanikaju objektiv. A Pancolar is jo, nem lehet ra panaszkodni, sot kifejezett elonye a hosszabb kihuzat, de a Takumar kellemesebb a szemnek es a keznek.

 

Ami a szineket illeti csak probald ki. Ha nem lenne eleg az egyedi WB, a Colorchecker Passport helyre rantja a szineket, felteve, ha helyre kell egyaltalan rantani.

Előzmény: Vaporshark (15381)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15382

Igaz, hogy általában egy színvilág tartozik a Takumarokhoz, ezt valaki vagy kedveli vagy nem. De más márkákat is jellemeznek ilyen tulajdonságok.

A 100-as meyerről az a véleményem, hogy az egyik legjobb a meyer és a 100-as kategóriában. Nem vettem észre, hogy jellemezné a képszéli probléma.

Visszatérve az optikai hibára a pancolarnál: ne feledd, hogy az apsc miatt az objektív szélső részei nem játszanak, tehát a pancolar a szélein (filmen nézve) még ennél rosszabb. De a nagy baj, hogy rekeszeléssel ez nem javul, pedig kellene!

Takumarból ajánlom a 3.5/35-öt, félelmetes színei vannak.

Előzmény: Vaporshark (15381)
Vaporshark Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15381

Egyszerre reagálok mindkettőtöknek. lehet hogy tényleg nem volt fer példa. Amit a sarkokon látsz a pancolar-nal nekem kimondottan tetszik, ha kenődik kicsit a kép széle, volt egy meyer 100 2.8-am, az is csinálta csak durvábban, ezekben a régi üvegekben pont azt szeretem hogy van karakterük, van a képükben némi optikai hiba, sajnos a legtöbb modern optikának nincs karaktere... Egyébként a takumarokkal sajnos nem barátkoztam meg , egy 28mm 3,5 van itthon, de a többség nem ejtett rabul (nem Tudom mi volt ennek az oka, talán az hogy a régiek közül elég nagy a választék és más gyártók felé mentem) . A zeiss-eket nagyon szeretem, abból van régi meg új is, a régi minolták és konica üvegek is érdekesek... na meg a régi manuális canon FD és RF lencsék. :) meg a méret miatt mostanában figyelgetem a zuiko-kat is. :) 

 

de amit az színekkel kapcsolatban írtok az nem hinném hogy összejöhet, szerintem ez nem ilyen egyszerű. próbáltam minolta 85 1.4 és czj 85 1.4 képét egymáshoz közel hozni de nekem nem ment. mondjuk ezek újabbak üvegek de ég és föld a kettő színvilága, ezt nem oldja meg egy wb beállítás. De persze nem akarok okoskodni, csak a véleményet osztom meg. Bocsánat ha ez szigorúan csak m42 topic

 

 

monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15380

Almát almával, körtét körtével!

Az az Auto Tak 2/55 nem egy Canon FE korabeli lencse, meg árban sem egy ligában vannak, stb.

Konkrétan az már nem pusztán életlenség lágyság amit a Pancolarnál látsz a sarkokban, mert rekeszelésre sem nagyon javul. A Takumar sokkal kiegyenlítettebb.

A színekre Sándor megadta a választ, azt bármikor egy WB igazítással helyre tudod tenni.

Előzmény: Vaporshark (15378)
Rőth Sándor Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15379

Akkor szerencses vagy, ki tudod valasztani magadnak, amelyik jobban tetszik. Ha az objektiven keresztul allitasz WB-t, a szinek is jok lesznek mindegyikkel.

Előzmény: Vaporshark (15378)
Vaporshark Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15378

most ezt a teszt konkrétan arról szól hogy élsebb a takumar ? az élesség egy dolog, ha azt akarok felcsapok egy 55 1.8 FE sonnart. imádom a zeiss lencséket, bokeh-ban és színelőeadásban nálam jobb a panci. Nekem is van szerencsém pár darabhoz. :) 

Előzmény: monyesz (15376)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15377

Bebeee, az enyém hosszabb! :)

Előzmény: Rőth Sándor (15375)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15376

Nem túl merész szerintem: http://forum.mflenses.com/test-6x50-55mm-3xtakumar-nikkor-pancolar-yashinon-t24095.html

Figyeld a képsarkokban mekkora az eltérés!

 

Van Pancolarom egyébként, a 8 lamellés verzió.

Előzmény: Vaporshark (15374)
Rőth Sándor Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15375

Millimeterben.

Előzmény: Vaporshark (15374)
Vaporshark Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15374

Mármint miben veri ? Ez nem Túl merész kijelentés ?:) 

Előzmény: monyesz (15373)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15373

Ha már Pancolar 1.8/50, akkor azt messze veri a Takumar 1.8/55-je. ;)

 

A másik Takumar ritkaság(om) még az M37-es időkből egy Takumar 58/2.4 (a vázak akkoriban Asahiflex néven futottak, ez konkrétan a IIb, ami egy történelmi váz az SLR-ek fejlődésében), ami heliar építés, és azóta sem használják ezt, nem mintha olyan rossz lenne:

 

Előzmény: nemethla (15371)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15372

Egyrészt ritkaság, másrészt jó (ez most egy viszonylagos fogalom, mindenkinek más tartozhat ebbe a kategóriába).

A sonnar egy építési típusa az objektíveknek (a Zeiss egy márkanév csak, ugyan nagyon jóhírű, hasonlóan a Takumar-Pentax-hoz), a lencsék száma, csoportba rendezése, alakja alapján. Tehát az összes sonnar alapvetően azonos (nyilván az ördög a részletekben lakozik). Hogy mit tartanak értékesebbnek, az sok mindentől függ. Általában a régi márkanevek nagyobb hírűek, lásd Meyer-Görlitz vs Pentacon, aholis a Pentacon az NDK-ban született márkanév.

A Meyer/Pentacon 300 tudtommal 5 elemű, úgyhogy az nem sonnar rendszerű objektív.

Előzmény: In Lak'ech (15370)
nemethla Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15371

A Pancolarok se annnyira aranyak, mint egy 1,4 Takumar.. de valóban, a 4/300 Pentacon ( ami eredetileg Meyer optic Görlitz volt, és meyerként még egy 4,5/300-ast is tudott) nem azonos a 4/300 Sonnarral..

 

Ez a Meyer/Pentacon metszeti képe:  

Ezek meg a két kül évjáratú Sonnaréi:         

 

  

 

Látható az elrendezésbeli eltérés...

Előzmény: In Lak'ech (15370)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15370

Világos. Köszi!

 

Ennyire jó ez a Takumár??? Iszonyat meggyőzőek a mellékelt fotók. Pedig egy laikusnak nem sokat mond a Takumár. Pontosabban nem nagyon mozdultam volna rá.

 

És engedj meg még egy kérdést. Ezek szerint a Sonnar, az egy optikai elrendezésnek a fantázianeve ( a Zeissnél)? És ha igen, akkor az összes Sonnarnak, fókusztól függetlenül ugyanolyan a belső elrendezése? Vagyis a 4/300-as Sonnar, és 4/300-as Pentacon nem ugyanolyan optikai elrendezésűek?

 

Azt sejtem, hogy a Sonnar értékesebb. Ahogyan a Pancolar is értékesebb, mint a Pentacon. Van egy Pancolar 1,8/80-as obim,arról tudom, hogy arany ára van. :-)

 

Bocs az ömlesztett kérdésekért.

Előzmény: monyesz (15369)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15369
Előzmény: In Lak'ech (15367)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15368

Wiki segít: https://en.wikipedia.org/wiki/Zeiss_Sonnar

, innen van link a biotarra is.

Előzmény: In Lak'ech (15367)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15367

Hát én is ezt mondom. :-) Mármint, hogy nem kell veszekedni.

 

És lehet, hogy nekem azért nem volt teljesen egyértelmű, amit írtál, mert én nem vagyok nagy májer a fotoobik terén. Azért is kérdeztem meg, és furcsállottam, a heliosos történetet. Sejtettem, hogy valami turpisság van a dologban. :-)

És ha valamit nem ért valaki (momentán én), akkor annak segíteni kell megérteni (ez nem neked szólt). :-)

Egyébként mi a különbség a Biometar, és a Sonnar típusú felépítés közt. Megvallom, csak Heliost szedtem szét. Sonarokat sajnáltam. A Heliost is csak azért, mert a több-bekezdéses menetes mechanikákat használtam fel.

Előzmény: monyesz (15366)
monyesz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15366

Hát ööö, hogy is mondjam... Szóval gondoltam világos miért és mi után írtam a zárójeles részt. Egyébként nyilvánvaló, hogy SLR-re készült ennél sokkal kisebb gyujtótávolsággal is objektív.

De ne veszekdjünk ezen!

Előzmény: In Lak'ech (15360)
Zozzantoz Creative Commons License 2016.02.29 -1 0 15365

Javasolni lehet.

Előzmény: In Lak'ech (15364)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.29 0 1 15364

Javaslom, fuss neki újra az inkriminált mondatnak, és próbáld az irántam érzett ellenszenved nélkül értelmezni. Ja, és kukacoskodás nélkül. Részemről a téma lezárva. Azt hiszem rajtad kívül sokan értik, amit mondok.

Előzmény: Zozzantoz (15363)
Zozzantoz Creative Commons License 2016.02.29 -1 0 15363

A zárójeles kitétel ez után következik: "sonnar rendszerű építés", de az igazság érdekel vagy a kukacoskodás?:)

Előzmény: In Lak'ech (15362)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15362

Nem kukacoskodás, de akkor a zárójeles kitételt  ((SLR-re nem készült ilyen rövid gyújtótávolsággal más objektív) így kellett volna írni:

 

(SLR-re nem készült ilyen rövid gyújtótávolsággal, és ilyen felépítéssel más objektív)  Enélkül ugyanis csak a rövid gyújtótávolság a kérdéses kritérium.

Előzmény: Zozzantoz (15361)
Zozzantoz Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15361

Optikai felépítése más. A Helios az Biotar rendszerű.

Előzmény: In Lak'ech (15360)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.29 0 0 15360

Biztos, hogy nem készült? Szerintem a Helis 2/58-as objektívje teljesen ugyanazokkal a paraméterekkel bír.

Előzmény: monyesz (15359)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!