Következő szcenárió: Évek óta napi 8-12 óra irodai munka, bár dől a moné de érzed, hogy valaminek nagyon másnak kéne lennie. Ez az állandó magas szinvonalú pörgés lenne az élet értelme? A szintetikus zöldség és gyümölcs a "fejlődés" velejárója vagy megy ez másképp is? Ha foglalkoztál/foglalkozol a gondolattal, hogy visszavonulsz a napi őrületből egy természetesebb életmódba vagy már megtetted és a sikereidről vagy kudarcaidról akarsz beszámolni, itt a helyed.
Péter, örülök hogy hozzászóltál :). A példaként felhozott közösségröl lehet tudni, hogy hány emberböl/családból áll és milyen tipusú az együttmüködés? A honlap alapján csak azt tudtam meg, hogy ...
"Gyűrűfűn 1 kecsketartással foglakozó család, egy tehenes gazda, egy méhész, egy bio-gyümölcsössel rendelkező, (de itt nem élő) ember és egy zöldségtermesztéssel foglakozó fiatalember él. Rajtuk kívül szinte mindenkinek van kiskertje, ahol saját szükségletére állít elő idényzöldséget, gyógynövényt."
egy német oldal egy beszámolóban 20012-böl 30 emberröl ír.
Lehet csak együtt fogtak bele, segítik egymást, de mindenki külön kasszára dolgozik? Ami úgyszintén nem derül ki, hogy hova járnak a gyerekek iskolába. A házakat (agyag) is saját maguk építették és napelemek biztosítják a meleg vizet.
Én is úgy látom, hogy a közösség összetétele a siker kulcsa és ez több éves elökészületet jelent. Az embereknek ismerniük kell egymást egy ideje, együtt tervezni az egészet … egy ilyen folyamat alatt kiderül az is mennyire hasonlóak az elképzelések, mennyire képes a közösség konfliktusokat megoldani, stb.
Én úgy gondolom, ez közösség szintjén szinte lehetetlen megvalósítani.
Egyéni L határozás és megvalósítás.
Jómagam azt tervezem, hogy kb 10-05 év múlva Bp.röl vidékre - Őrségbe - költözöm. Nyugis táj, normál emberek, lassúbb élet, igazi tehéntej, fenyőerdők....
Regebben volt mar itt eszmecsere ilyen tipusu kozosseg letrehozasarol, nem sok sikerrel. Annak idejen ez a kozosseg volt mint pelda, de akkor meg csak az alapito csaladok voltak. http://www.gyurufu.hu/
En is ilyesmin gondolkodtam, csak egy csaladnak nehez megteremtenie mindjart a kezdetektol a megelhetest biztosito gazdasagot. Viszont tobb csalad eseteben meggondoltan lehet megosztani a feladatokat, a gepek vasarlasat , a teendok megosztasat. Mit termeszteni, milyen allatokkal foglalkozni, milyen novenyekkel es milyen vegtermekeket eloallitani, amivel fenntarthatova valik a kozosseg. Mert elmeletileg ha minden csalad mast termeszt, mas kisallatot tenyeszt, akkor bartelban megoldhato az elelmiszerek tobbsege, de fizetni kell az igenybe vett kulso szolgaltatasokert, igy penzt is kell tudni eloteremteni, igy eladhato arucikkeket kell vagy sajat, vagy mas uzleti halozatba eljuttatni. Tehat szerintem nagyon jo szervezes, nagyon jo regio(noveny termesztesre,vagy allattartasra, vagy mindkettore alkalmas,de vasarloerovel rendelkezore gondoltam), jo terv, hozzaerto szakemberek ,kitartas es egyforman gondolkodo emberek kellenek hozza.
Biztosan letre lehet hozni ilyen tanyat, vagy kis falut, mert elvegre leteznek itt-ott. De ahhoz egy rakas szerencse kell, hogy ilyen emberek egymasra talaljanak.:)
Ok, játszunk el a gondolattal, hogy összejön egy tudatosan összeválogatott közösség, tudod mint a Mars misszióra ;). Persze ha a közösség nagyobb, akkor tényleg egy szüz terület kell és ott építeni kell és persze ha már épít az ember akkor valami passzív ház félét, amit pl. nem kell füteni. Egy ilyen ház építése mibe kerül ma MO-n azt nem tudom. Kisebb közösség esetén egy megfelelö ingatlan/tanya is megoldást jelenthet ha elegendö épületrésszel rendelkezik, amit igények szerint át lehetne alakítani, napelemekkel ellátni stb. Az fedezhetné a komplett áramellátást … persze ez mind pénzbe kerül.
Ami a permakultúrát illeti teljesen egyetértek söt az egész permakulturális életteret mint rendszert kéne felfogni, ahol emberek, növények és állatok úgy "hatnak" egymásra, hogy mindegyik szükséglete ki legyen elégítve. Az aquapóniában nem vagyok biztos, német nyelvü oldalak felhívják a figyelmet a hátrányokra is. Mivel a növények nem földben "élnek" állandóan oda kell figyelni az ásványi anyagok adagolására, ami nem triviális és a gyökereken is lerakódhatnak, ami kihatással lesz az ízre ...
Ezt most valaki olvassa, azt hiheti, hogy két hülye beszélget a diliházban … ;)
Már az elsö lépések sem könnyüek, ha arra gondolok, hogy a megfelelö hely megtalálása is már nagyon komoly feladat. Melyik részén az országnak? Hol jó a klíma? Legyen infrastruktúra, iskola a gyerekeknek, de mégis egy csodálatos környezet mint pl. az Örségben vagy a Balatonfelvidéken, hogy csak két helyet említsek ...
Egyébként pedig talán nincs is messze a téma a házépítéstől (bár osztom hogy máshol kellene lennie a topiknak) hiszen ha le akarod dobni magadról a mókuskereket és függetleníteni akarod magadat, akkor a lakhatással kezdeném, hiszen az a legmagasabb kiadás havi szinten. Tehát ha mondjuk (játszunk a gondolattal) alakulna egy jó kis közösség ahol a tagokat tudatosan "válogatnák" össze, első lépésben egy szűz területet kellene intézni ahol (mind jogilag, mind fizikai adottságokat tekintve) megvalósítható lenne egy olyan ingatlan együttes aminek a szigetelésénél fogva, minimalizálni lehetne az "üzemeltetési" költségét. Természetesen azt a minimumot pedig nap, szél vagy más alternatív energia útján előállítani. Ha a rezsi költséget lehet nullázni, akkor már lényegesen jobb a helyzet.
Ha a lakhatás megoldott, akkor marad a kaja. Erre is van több alternatíva, én mindenképpen az aquapóniát és a permakultúrát részesíteném előnybe. Utóbbiról van egy nagyon jó könyv Baji Bélától a "Permakultúra és önellátó biogazdálkodás" a címe. Mindjárt megkapom majd valakitől hogy ez mennyi pénz és hogy ezt kevesen engedhetik meg maguknak... Lehet, de ha a rezsi és az élelem "ingyen" van, akkor a havi lét költsége a mai átlag havi költségének 10-15%-a lesz, vagy annyi sem. Ami pedig a legfontosabb, hogy megszűnik az embert szorongató "ha kiesem a hajrából egy-két hétre mi lesz velem" érzés és ha meg van a függetlenség szabadsága a nap is szebben süt! :)
A tapasztalatot úgy értettem, hogy bármilyen közösséggel megoldott témában ...
Pont a második bekezdésedben van az ördög elásva. Mekkora a valószínüsége annak, hogy találsz egy olyan közösséget, akiknek hasonló a világnézetük, jól kijössz velük (mert ugye szomszédok lesztek), megvan az anyagi hátterük és jól kiegészititek egymást, mert ugye hiába mind marketinges pl. ha neked egy borász meg egy élelmiszermérnök kéne épp. Nehéz ... 2-3 egymást régóta ismerö család esetében el tudom képzelni, de egy összedobott közösség esetében nem hiszek benne.
Azért is indítottam el, hogy kialakuljon egy párbeszéd, de itt nem nagyon fognak megtalálni, mert nem a házépítés a fö téma ... de úgy látszik nehézségekbe ütközik a topikot egy megfelelöbb alkategóriába áthelyezni.
Az utolsó bekezdéseddel igazad lehet, hisz nem csak anyagi kockázat létezik. A kockázat, valami civilizációs betegségben elpatkolni jelentösen csökkenne ;)
:) Sajna tapasztalat nincs, hisz akkor nem itt lennék, hanem csinálnám :D
Viccet félretéve, igen én is hasonlóképpen látom működőképesnek a dolgot: egy céghez hasonlítva, üzleti és stratégiai tervvel, szervezetten, feladatokra és csapatokra osztva a teendőket lépésről lépésre.
Abban igazad van hogy nagy a kockázat, de pont azzal hogy a megfelelő feladatokhoz a megfelelő tudású/tapasztalatú embereket válogatja össze a közösség minimalizálni lehet a kockázatát a váltásnak. Sok a témában összefogott csapat, társulás, egyesülés esetében talán pont az volt a gond, hogy bár a lekesedés és az összefogás megvolt a kezdeteknél, de a tudás és a minden feladatra kiterjedő feladat és felelősség leosztás nem. Szívesen venném ha írna itt valaki olyan aki már váltott vagy akár csak megpróbálta. Megoszthattá a felvetődő nehézségeket és problémákat. Szerintem sokan vagyunk akik a mai mókuskerékből váltanának a szabadság és önfenntartás útjára. Bár mindíg csak nézőpont kérdése hogy melyik út a könnyebb.
Visszatérve a kockázatra, talán nem is biztos hogy nem nagyobb a kockázat a mókuskerékben maradni mint váltani...
A közösség is müködhet, de nem látom problémamentesnek vagy könnyebbnek. Persze megoszlik a felelösség és nagyobb a büdzzsé. Vannak ezen a téren tapasztalataid? Ha egy több tulajdonban lévö céghez hasonlítom akkor nagyon hasonlóak kell legyenek az elképzelések, ugyanúgy kell egy jó ötlet, pénz, szabályok, ha valaki kiszáll, business terv, stb.
A legnagyobb akadályt abban látom, függetlenül attól, hogy közösséggel vagy egyedül, hogy az összegyüjtött pénzt be kell fektetni valamibe, aminek a pozitív kimenetele nem biztos. Feladni a biztosat a bizonytalanért. Belevágni valami teljesen újba.
Szerintem egyedül nagyon nehéz. Kicsiben és lépésről-lépésre talán lehetséges, de ilyen nagyot váltani vagy sok pénzzel, vagy csak nagyon nagy kitartás (sok kudarc és lemondás) árán lehet. Én nem lennék elég bátor ahhoz, hogy egyedül elinduljak ezen az úton. Bár a neten ott a tudás és a sok tapasztalat, de hiszek a közösségben és az egyén közösség építő szerepében. Természetesen a saját életforma és az én kicsi életem az ami motivál, de ha valóban ki akar lépni az ember a mókuskerékből, ahhoz annyi mindent kell megváltoztatni és megteremteni, hogy az egyedül nem megy.
Ha jól értelek te egy egész közösséggel tennéd meg ezt a lépést. Én elsösorban egy visszavonulást a jelenlegi pörgös "nagyvárosi" életböl tervezek, tehát más elfoglaltság, más, természetesebb, nyugodtabb környezet, de csak mint család és megteremtve a gyerek(ek)nek is a lhetöséget, hogy késöbb érvényesüljenek. Tehát jó iskola, sportolási lehetöség stb. legyen a közelben.
Hallottam már ismert újságíróról aki most kecskesajtot csinál, vagy menedzsert, aki visszavonult és kézmüves élelmiszereket csinál ... de lehet az egy kis kávézó vagy akármi, ami a megélhetést biztosítja.
Jó lenne tapasztalatokról, nehézségekröl, sikertörténetekröl olvasni.
Engem is érdekel ez a téma, bár nem tudom elég bátor leszek-e valaha, hogy lépjek is ebbe az irányba. Több olyan csoportot is találtam a neten, akik elindultak az úton de valahogy vagy megszűntek a bejegyzések, vagy feloszlott a közösség. Van ami a felvetődő nehézségek, akadályok miatt, van amelyik az emberi természet közösségromboló megnyilvánulásai miatt. Tud valaki olyan közösségről amelyik működik?
A modoknak írom, hogy ez nem igazán passzol ide, de jobb helyet nem találtam. Az életmód rész ok, de nincs megfelelö alrészleg. Azoknak szólna, akik kiszálnának vagy kiszáltak a "tanult" szakmából és pl. kiköltöznének vidékre egy házba új életet kezdve, önellátóként vagy hasonló, természetesebb életmódot folytatva.