Nemrég becsöngetett valaki, aki új biztonsági ajtót akart rám sózni, de nem álltam kötélnek, viszont elgondolkoztam, hogy milyen egyszerű, de hatásos módszereket lehetne alkalmazni a betörés megelőzésére. Ti tudtok ilyet? Néztem a neten mozgásérzékelős riasztókat, amik nem drágák, de a hátrányuk az lehet, hogy ha már bejutott a lakásba, akkor talán nem akad fenn a riasztón, mert becsukja az ajtót, és akkor kevésbé hallatszik. A másik lehetőség a zárvédelem feljavítása lenne zárpajzzsal, mert hiába van hevederzár, ha esetleg ki tudják nyitni. Milyen egyéb lehetőség van, ami nem kerül sokba, de esetleg hatásos lehet a betörő elriasztásában, megállításában?
Sokan riasztóra nem költenének, én meg biztosításra nem... úgysem fizetnek egy vasat sem, tök mindegy mi történik. Tele vagyok olyan rokonokkal akik biztosítást kötöttek és aztán nem kaptak semmit...
Volt olyan, hogy amiatt nem fizettek, mert a betörés alatt valaki otthon volt. Aki egyébként egy 9 éves kislány, aki elbújt és az anyját hívta fel és csak ezután értesítették a rendőrséget. A biztosító arra hivatkozva utasította el a kifizetést, hogy a rendőrség azonnali értesítését elmulasztották, így nem fizet, mert a lakó hibája volt, hogy nem ért ki idejében a yard...
A betörést megelőzni kell és ha már megtörténik a baj, akkor inkább a rendőrségben bízni, mint a biztosítóban.
Sajnos nincs mindenkinek pénze profi céget megbízni a felügyeletre... :S Nálunk eddig nem voltak jellemzőek a betörések...biztonságosnak tartottam a környékünk.....mindaddig nem törődik az ember a biztonsággal,amíg a saját bőrén meg nem tapasztalja. Kb egy hónapja betörtek hozzánk..fényes nappal, úgy hogy a húgom otthon volt...Már ez is megdöbbentő....hogy milyen merészek és pimaszok a tolvajok. "szerencsére " csak a teraszról vittek el egy értékesebb fűkaszát és a húgomnak nem esett baja....persze a biztosító ilyen esetekben nem fizet...jellemző , hogy mindig a kifogásokat keresek. Szóval ebből az esetből tanulva mi is szeretnénk valami biztonsági rendszert beépíteni. Egyenlőre csak szétnézünk, milyen lehetőségek vannak.....De ajánlom mindenkinek, aki eddig nem tette, hogy érdemes megelőzni az ilyen eseteket..
Winchester tartalmat ugyis ki kell irni 1/2 evenkent biztonsagi mentesben dvd-re (persze nem a rendszerfajlokat, hanem az altalad krealtakat). Azt meg eleve se vinnek, de en az utolsot otthon, az utolso elottit a melohelyemen tartom, katasztrofa eseten is van valami a kezemben. Amugy meg tenyleg nagyon mulik azon a betoresveszely valamint dulas, hogy mennyire latszik gazdagnak a csalad. Na meg pl. ha egy picit is szaglaszik, lehet rolunk tudni, hogy altalaban nincs otthon egy filler kp-nk se, mindig kartyaval fizetunk es kivenni kell ha a gyerekek kajajat kell fizetni. Nalunk elviszi a ket laptopot, ha eppen itthon vannak, azon kivul "nagy" es penzze teheto ertek nemigen van... sok kicsibol persze osszejohet, de hat ahhoz meg sok ido is kene neki. Mondjunk nalunk van riaszto, de nincs kiplakatolva. Sztem a helyi riasztos cegek ugyfellistaja a meggyozodesem szerint korbejar, az is eleg...
Ez a másik. Nem volt felemelő érzés hazaérni a betörés után nálunk sem. Mintha egy bomba robbant volna minden szobában csak épp nem volt minden fekete az égésektől. A felborított szekrényektől kezdve a széttépázott kárpiton át egy az egyben így van, ahogy leírtad. Valahogy nem volt felemelő érzés hallgatni a biztosító papolását arról, hogy mennyi egy gramm arany mostanság. Merthogy épp a már megboldogult nagyszülők otthon tartott jegygyűrűről volt szó, ami akárhány grammos is volt, a biztosító tuti nem tudja megtéríteni.. Ezért is inkább valami profi cégre bíznám az őrzést, felügyeletet.....
Pláne, ha a kormányzárasban még váltózár is van, plusz rejtett kapcsolós utólagos beépítésű immobilizer, plusz minden porcikája lézergravírozott, és ezt jól fel is tüntetik matricákkal. Tuti, hogy inkább az ugyanolyan védtelent viszik el a közelből, mert sokkal egyszerűbb, gyorsabb, kockázatmentesebb.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez esetben is max. középkategóriás autóról van szó, ahogy a betörésvédelem témájában is átlagos lakásokról, házakról. Mert nyilván hatalmas értékek eltulajdonításának a lehetősége sokkal nagyobb kockázatot is megérhet.
Láttál te már betörés utáni lakást? Én szerencsére nem, de többen is mesélték.
Szóval, nem okvetlenül az eltulajdonított dolgok értéke a legnagyobb. Hanem a dúlás. Írtam már itt vagy a testvértopikban, hogy a betörők úgy dolgoznak, hogy mindent kinyitnak, és alkarral kirántják a szekrények, polcok egész tartalmát. Mert ez a leggyorsabb módszer, és így férnek hozzá az esetleg hátul tárolt értékekhez. MINDEN összetörik, a komplett könyhafelszerelés, a könyvek tönkremennek, MINDENT szétszaggatnak, eltaposnak. Mindent. Valamint felhasogatják az összes kárpitot, ugyanezért.
Lehet, hogy csak mondjuk félmillát rabolnak (értékben), de ennél jóval több kárt okoznak. Nem beszélve arról, hogy kinek mi az érték: ha pl. elviszik a családi képekkel, vagy éppen munkákkal, a gyerek tanulmányaival teli külső vincsesztert, az csak 20 ezer Ft-os kár, de a család számára felbecsülhetetlen.
Ha meggondolom, az elmúlt kb. 10 évben kifizethettünk kb. 600 ezret a ház, majd a lakás védelmére. Ez így egyben persze sok pénz, de 10 évre elosztva az a havi 5 ezer (persze kezdetben kevesebb) igazán nem egy nagy ár a nyugalomért, bármikor kifizetném újra, és fizetni fogom eztán is.
Ha innék, dohányoznék, akkor ennek a többszörösét költeném. Sőt, a hobbimra ennél többet költök. Mondjuk úgy, hogy az egyik hobbim a nyugalom :)
Ezek a betörés megelőzés dolgok nem érnek sok mindent. Gyakorlatilag még ha kirabolnak is nem térülne meg a beruházás. Akinek meg megtérülne, azok úgy is komoly védelmi rendszert alkalmaznak. Vérebeket, meg exswattosokat. Másrészt ma már a betörés csak elhatározás kérdése. Azokat értem a legkevésbé, akik az autójukra kormányzárat raknak. ők mire gondolnak? Aki már fel akar törni egy kocsit, annak van annyi ügyessége, hogy nem riad vissza egy lightos kormányzártól.
Beszólni felesleges, inkább vmi altató gázt kellene ilyenkor benyomatni a szellőzőbe. Akkor legalábbis megvan a tettes, van róla felvétel, oszt mehet a sittre lánynak. :)
Nem gondoltam, hogy egész nap bárki is kukkolja a házad, ettől még nem neked kell a felügyelettel kivonulással foglalkoznod, ez lett volna a lényeg a hozzászólásomban, ha sikerült volna értelmezni.
Nem állítottam, hogy nincs távfelügyeletes rendszered.. visszaolvastam, tudom, hogy te szuper felkészült vagy. Az otthonőrzőre céloztam, hogy igen gyenge rendszernek bizonyul, így távfelügyelet nélkül SZVSZ.
Ha kicsit visszaolvasnál, mielőtt cikizel, akkor láthatnád, hogy távfelügyeletes, kivonulószolgálatos riasztónk van. A kamerarendszer csak a cukormáz a tortán, ha úgy tetszik.
Sosem állítottam, hogy az a legfontosabb, hogy mozizzuk a potenciális betörőket. Hanem az, hogy a lakás a tulaj távollétében is megfelelően védett legyen, _ÉS_ ezt a védelmet szvsz érdemes látványosan feltüntetni, mert ez a tapasztalataink szerint helyből betörő-riasztó (legalábbis hozzánk már vagy 10 éve meg sem próbáltak betörni, amióta megvan a rendszerünk, míg a szomszédokhoz többször, több helyre is).
A távfelügyeletnél sem úgy megy, hogy ül valaki a monitor előtt és egész nap bámulja a kameráid képét. Egyrészt durván sértené a személyiségi jogaidat, másrészt meg kb 250 monitort kéne egyszerre bámulni...
A rendszer értesít ha egy szenzor behatolás jelez (vagy legalább is aktivitást). Ennél a rendszernél is ez a lényeg, nem bámulod egész nap a kamera képét, hanem értesítést kapsz róla ha valami nem stimmel, ezt követően te megnézheted a kamera képét. Az már más kérdés, hogy bármikor belenézhetsz mikor neked jólesik, de nem kell folyton a képernyőre tapadva bámulni, ezt egy rendes távfelügyeleti cégnél sem így csinálják. Lehetetlen és törvénysértő is lenne.
Na hát megmondom őszintén, hogy ezekben a "házi összeállítású kamerarendszer"-ben meg egyáltalán nem, a legkevésbé sem bízom... nem hogy ebben az otthonfigyelőben.. mára neve is nevetséges. Azt meg végképp nem értem, hogy létezhet egy riasztórendszer külön szakosodott felügyelet nélkül???! Ez vicc???
Úgy gondolom, ha valaki rendesen végzi a munkáját napközben nincs arra ideje, hogy azt lesse egy külön monitoron vagy mobilon, hogy mi történik otthon. Nem, hogy még hazarohanni a város másik feléről, ha probléma van!!! Erre vannak a külön erre specializálódott szolgálatok! Lehet, hogy drágább, de akinek van mit megvédenie -már pedig aki riasztót akar, annak van- az rá fog ébredni előbb-utóbb, hogy kifizetődőbb a rövid távon drágábbat (szolgálat havi díja) választani, mint hosszú távon a legdrágább megoldást kivárni (kirabolják az egész házat)....
Nekünk nem az Otthonfigyelő van, hanem egy házi összeállítású kamerarendszer. Bármilyen mobilról be lehet jelentkezni a szerverre, és máris látható, hogy mi újság a lakásban. Szerintem a Telekomé is ilyen lehet, mert végül is mindegy, hogy PC-ről vagy mobilról netezik valaki.
Vacak a fórummotor, és néha nem jelenik meg az utolsó hozzászólás, bár a topiklistán látszik, hogy valaki írt.
Ilyenkor kell egy újat hozzászólni, és akkor az előbb író is olvashatóvá válik. De ha valakinek éppen nincs mondandója, csak az előtte hozzászólóra kíváncsi, akkor csak egy pontot (vagy hasonlót) szól hozzá, és így előcsalogatja az előtte levő beírást is.
Ez a tartalma az otthonőrzőnek? Csakmert a #98-as hozzászólásomban arról volt szó és arra válaszoltál. Amúgy jó kombónak tűnik... erről a kihangosítós szettről nem tudtam, hogy ez is benne van, de már ridonli-val is erről diskuráltunk, hogy baromi hasznos és hatásos lehet beszólni "pl. jön a rendõrség :-)" Már tényleg annyit beszéltünk róla, hogy kedvem lenne kipróbálni. Nem akar valamelyikőtök betörni?? Megadom a címem... úgyis értetek hozzá vérprofik vagytok. Szóval jobb embereket nem is találnék a rendszerem teszteléséhez. :D
Pl. AVTECH AVC776ZW + vinyó + kamerák - max 9 kamer - 4 mikrofon - van benne web szerver - így távolról is nézegethetõ - távolról is kezelhetõ, állíthaó - kép kimenet, monitorozó "tv"-re - mezei ide vinyó kell bele - cserélhetõ vinyó, mezei vipower mobil rack - kép a képben, zoom, egyszerre 9 kamera képe, vagy 4 kamera képe vagy 7 kamera képe nézhetõ - mozgás érzékelés, kameránként állíthaó - távolról be lehet szólni (pl. jön a rendõrség :-) - ha van rákötve hangszóró
Nem tudom, hogy rendelhető e hozzá távfelügyelet vagy biztonsági szolgálat. Legalábbis nem találok róla infót. Én is hezitálok még. Viszont azt lehet esetleg, hogy értesítendő félként (telefon, email) egy külön (havidíjért) megbízott szolgálatot adsz meg...
Igen, nézegettem azt a telekomos kamerás riasztócsomagot, csak nekünk ez már régóta megvan, úgyhogy csak kíváncsiságból olvastam arról. Asszem ott tényleg az a bibi, hogy nem tartozik hozzá távfelügyelet. Vagy mégis rendelhető, csak relatíve drágáért? Nem tudom, utána kellene nézni.
Abszolút jó ötlet a kihangosítós szett. :) Én is ugyanerről a szolgáltatásról beszéltem, csak ez egy csomagban van benne együtt, mondjuk a kihangosítás nem játszik az otthonőrzőben. Azért is írom, mert gondolkoztam, hogy ebbe fektetem a biztonságra szánt pénzem. MI a véleményed róla, érdemes? Én nem tudnék pc-ből, meg webcamokból+riasztókból ilyen rendszert összerámolni...
Nálunk két külön rendszer van: az egyik a távfelügyelt riasztós, a másik pedig a webes-kamerás.
A riasztós pontos költségeit azért nem tudom, mert mi a régi házunk riasztórendszerét szereltettük le és hoztuk át, szóval azt nem tudom, hogy nulláról kiépítve, ha mindent meg kellene venni, akkor mennyi volna egy ilyen rendszer. Így a beszerelés asszem 24 ezer Ft volt (a GSM egységgel együtt), a havi távfelügyelet meg 5 ezer Ft.
Ez egyébként a lehető legegyszerűbb kiépítésű rendszer, tehát ahol pl. a mozgásérzékelő belátja a teljes teret (eléggé átlátható terek vannak a lakásban, nagyon kevés a fal), ott már nincs még nyitásérzékelő is. A rendszer 2 régióra van bontva, így amikor a hálószinten vagyunk, attól még a nappali szintet be lehet riasztani mondjuk éjjelre. Szóval elég biztonságos, de nincs agyonbonyolítva.
A kamerás cuccot pedig sk. csináltuk, ehhez van pár webkamera meg egy régi kis PC a lakáson kívül egy kis helyiségben, gondosan nagyfeszültségű kapcsolószekrénynek álcázva, fémdobozban a falhoz rögzítve :)
Szóval, a távfelügyelők nem látják a kameraképeket, azt csak mi látjuk (illetve rögzítve is van). De hát egy riasztás úgyis úgy kezdődik, hogy a távfelügyelők azonnal hívnak, és akkor rögtön rákapcsolódhatunk a kameraképekre, és tudjuk nekik mondani, meg a szomszédságnak is, hogy pl. egy kéksapkás tömzsi, meg egy magas kopasz wanted :)
Remélem, erre sosem kerül sor, de elvileg ez így működne. Azon is gondolkodunk, hogy lehetne még a lakásban egy kihangosító is valahol elrejtve, amin keresztül akár rá is ripakodhatnánk a betörőkre, hogy megállj, te kéksapkás tömzsi, meg te magas kopasz, sarkadban a zsaruk! Vagy csak simán "kezeket fel, a törvény nevében jöjjön ki!" Esetleg a nyomaték kedvéért pár pisztolylövés hangja :)
Ja, tudom, én meg túl sokszor láttam a "Reszkessetek, betörők"-et :)
Igen. A kollégák átcsaptak kicsit Olasz melós betörési elméletek gyártásába. Nálunk ugyanaz a szitu. Kertvárosi rész. A panelrengeteg mellett, olyan környék, ahol igen sok a betörés. Hozzánk eddig szerintem azért nem törtek be, mert totál kiszámíthatatlanul járkálunk összevissza. 3-an lakunk a 2 emeletes családi házba és tényleg elég fiatalos az életmódunk, szóval nem tudják, hogy járunk haza. Megjegyezném régebben, amég egy ember lakott itt kétszer is betörtek.. a teraszról másztak be, egy fúrt lyuk maradt csak a teraszajtón, meg a ház tök üresen.. és mostanában a szembe szomszédokat igen sűrűn fosztogatják. Úgyhogy nekünk is be kellene ruházni, mivel 3-an lakunk ott, 3-szor annyi az érték is. 3-szor akkora a kockázat.
"ha a távollétünkben mégis jönne a tolvaj, akkor is tök megnyugtató, hogy azonnal kapnánk a távfelügyelettől a riasztást, és módunk lenne nekünk is intézkedni (ismerősök, szomszédok, rendőrség stb. azonnali ugrasztásával), és a kamerák képét is azonnal látnánk mobiltelefonon is akár, nem pedig fél nap (~ két hét) múlva hazatérve vakargathatnánk a fejünket, hogy jajj, vajon hogy is történhetett mindez." ezt az öszetett rendszert még csak a T otthonőrzőjében láttam, mondjuk ott van még fűtés- és klíma kibekapcs extrák stb, viszont ha jól tudom, ott csak a tulajt értesíti.... mennyibe fáj egy ilyen rendszer???
ez teljesen igaz...jó példa erre a miénk is ugye tavaly..szokásos panelrengeteg,de csak néhány embernek van felszerelve ilyen kütyü a lakásában,4lépcsöházas a mi panelünk,ebböl 3-ba kivan téve a figyelmeztetés a betörőknek,nálunk akkor még nem volt...még szép,hogy a mi lépcsőházunkba jöttek,nem pedig a másik háromba,az már teljesen balszerencse h az 55 lakásbol a miénket pécézték ki...azota már többen beépitettek vmilyen védelmet,igy már lenn nálunk is ki van téve matrica..azóta nem is hallottuk,hogy ilyesfajta probléma akadt volna..sajnos nekünk eddig még nem volt ugye pénz rá,de most talán ugy áll a helyzet,s igy nézelődünk ezerrel mi lehetne a jó...
Egy betörő nem oda megy betörni, ahol láthatóan alaposan őrzött lakás van, hanem az őrizetlen szomszédba, ahol nyugiban "dolgozhat".
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy itt elsősorban mezei civil lakásokról van szó, nem pedig csilliárdos villákról, cégközpontokról, vagy múzeumokról.
Ahol egymáshoz közel 30-50 látszatra ugyanolyan, valószínűleg hasonló életkörülmények között élő emberek hasonló javait rejtő lakás van, ott a betörő simán a könnyebben és észrevétlenebbül kipakolhatót választja, nem pedig azt, ahol még a védelem elhárítására is plusz - és kétséges eredményű - energiákat kell fordítania.
Olyan ez, mint az autólopás: nincs biztos védelem, de egy biztonsági cuccokkal látványosan telepakolt, minden porcikáján lézergravírozott stb. Opel Astra - mondjuk - helyett jó eséllyel az öttel odébb álló védtelent viszi el a tolvaj. Mert azt sokkal egyszerűbben és feltűnésmentesebben tudja elkötni.
Mondom, nekünk kb. 10 éve van látványosan kiplakátolt távfelügyelt riasztónk, és sem az előző házat, sem a mostani lakást nem abajgatta betörő (míg a szomszédokat nem is egyszer).
Plusz ha a távollétünkben mégis jönne a tolvaj, akkor is tök megnyugtató, hogy azonnal kapnánk a távfelügyelettől a riasztást, és módunk lenne nekünk is intézkedni (ismerősök, szomszédok, rendőrség stb. azonnali ugrasztásával), és a kamerák képét is azonnal látnánk mobiltelefonon is akár, nem pedig fél nap (~ két hét) múlva hazatérve vakargathatnánk a fejünket, hogy jajj, vajon hogy is történhetett mindez.
- ha betörő olyan szinten felkészült belőled, hogy tudja, hogy GSM-alapú jelzőrendszered van, akkor nagyon akar tőled valamit, mondjuk a Seuso kincseket, annak az őrzésére meg bonyolultabb dolgokat vet be az emberfia. (pl 5 db doberman)
- ha a betörő olyan GSM blokkolót visz, ami nyílt téren egy-két teleknyi területet hatékonyan blokkol, akkor jó esetben a szomszédok angyonverik, mert nem tudnak telefonálni 500 m-es körzetben.
- rendes rendszernek két kommunikációs csatornája van, és ha az egyik elmegy, akkor a másikon bejelez, hogy szabotázs van... (pl GSM/Rádiós verzió)
A dolog lényege az, hogy a kockázat jóval nagyobb legyen, mint a vélt zsákmány...