Ez is egy vélemény, de te legalább nem idiótáztál le senkit, miközben elmondtad. Ha az elejétől láttad, miről volt szó, azt is láthattad, milyen stílusban lettem "kioktatva".
Nem ismered a történetemet, tehát nem biztos, hogy objektív véleményt tudsz adni.
A nőstény cicámnak a szeme sem folyik egyáltalán (őt törölgetnem sem kell), és a kandúrom sem volt beteg soha, egészen mostanáig. (A kölykök már megvoltak, mire ez a probléma előjött.) De minek ismételgetem magam, nem tudom. És itt már olyan dolgok is előjöttek, hogy azért is rossz gazda vagyok, mert csak ünnepnapon etetek velük nyers marhahúst. A szőrüket azért is vágatom le, mert melegük van, és ebből a szempontból nem érdekel, hogy erről kinek mi a véleménye. 40 fokban én fürdőruhában is szenvedek, nemhogy akkora bundában, ami nekik van. Klíma meg sajnos nálunk nincs, mert mint mondtam, nem vagyok milliomos.
Mindenki maga dönti el, hol és kitől vesz kiscicát. Nem kötelező tőlem macskát venni, én ilyet soha nem is írtam itt senkinek. De ez a sznobság, hogy csak a külföld perzsa a jó perzsa, ez nekem fáj, már bocsánat.
A kicsik fésülve vannak, és fürdetve is voltak már, a nagyokkal együtt, múlt héten. Prémium tápot esznek és csirkehúst. (Igen, régebben kaptak Whiskast is, de mivel ment a hasuk, nem is biztos, hogy a kajától, erről leálltunk.)
Ha Yoda baja örökletes, nem lesz több kölyök nálunk se, ez eddig se volt kérdés. De szerintem nem Denilson lett itt lehülyézve, hanem én, pedig én is csak annyit csináltam, hogy válaszoltam itt valaki kérdésére, és erre D. nekem ugrott, belekeverve Yoda baját is a dologba. Visszaélt azzal, amiket én régebben elmondtam neki, és szerintem ha más nem, ez biztosan etikátlan volt.
Arra pedig, hogy jó tenyésztőnél is születhet hibás cica, pont D. kandúrja a bizonyíték. Tisztelem érte, hogy inkább megműtteti, de én nem tudom így cserélgetni a macskáimat, és nem is akarom, ha Yoda nem tenyészthet, akkor nálam több kismacska biztosan nem fog születni, mert nekem azok a cicáim a legfontosabbak, akik már több éve itt vannak velem, nem pedig az a nyomorult tenyésztés!!!
Sziasztok! Szoktam olvasgatni a fórumokat és rossz látni azt hogy valaki idejött, próbál nektek segíteni, tanácsokat ad, megírja eddigi tapasztalatait, erre meg midnenki támadni kezdi hogy nagyképű és nincs igaza. Ehelyett inkább próbáljátok meg felfogni mit mond, mert igenis az ő szavai mögött tudás is van, és így lehetne tanulni is tőle. Először is kezdem azzal hogy anyukám hosszú és rövidorrú perzsacicákat is tenyészt,szóval én igazolhatom azt, hogysemmivel sincs több gond a rövidorrú cicákkal mint a hosszúorrúval.. A hosszú orrúaknak is ugyanúgy folyik a szeme, ugyanúgy meg kell törölni naponta, a rövid orrú nem betegesebb stb. Sok állatorvos tényleg nem ért annyira a fajmacskákhoz, ezért sokszor a legegyszerűbb a rövid orra ráfogni az adott betegséget. Itthon a perzsatenyésztés színvonala nagyon alacsony,megmondom miért: - lehet hogy annak idején,10-20 évvel ezelőtt behoztak külföldről jó macskákat,csak hogy ezeket a cicákat nem nemesítették tovább (ami valójában a tenyésztés lényege), hanem azokat szaporították tovább és így a magyar perzsák olyanok, mint a 10-20 évvel ezelőtti külföldiek. - a tenyésztők nem szívesen költenek pénzt tesztekre és ha kiderül hogy esetleg olyan betegsége van a macskának hogy örökletes, sokan szemrebbenés nélkül tenyésztenek velük tovább. Épp erről beszélt Denilson, hogy ő letesztelte a macskáját, kiderült hogy nem beteg , de ha kölykei lesznek, lehet hogy lesznek köztük betegek, és ő nem tudott volna lelkiismeret-furdalás nélkül eladni olyan cicákat akik lehet hogy később betegek lesznek. Leiah!Ha a te kandúrod esetleg vmi örökletes betegségben szenved (reméljük nem) akkor őt mindenképp ivartalanítani kell mert a kiscicák is hajlamosak lesznek erre a betegségre! Ezt nem rsszból mondom! És meg kéne értened hogy így a vevőkkel cseszel ki, mert ők is ugyanúgy szenvedni fognak, mert megvettek egy egészségesnek látszó kiscicát, mert amikor kicsi volt,nem volt ráírva hogy beteg de később előjött a betegség! Lehet hogy a kandúrod valamelyik szülője is ilyen beteg volt de a tenyésztő szart rá , tenyésztett vele tovább, nem törődve azzal hogy az eladott cicák is lehet betegek lesznek. Te is ezt akarod csinálni??? Legalább tanulj a magad kárából, és ha nem akarsz későbbi vevőidnek szenvedést okozni, ivartalanítod a kandúrt. - Az a gond, hogy nálunk sokan azt hiszik, az a tenyésztés, ha születnek kiscicáid! Nem, az ennél sokkal több. Az messze nem tenyésztés Leiah ha te neked születnek kiscicáid, ettől ne érezd magad tenyésztőbbnek mint Denilson. Mert ő nem csak úgy elkezd kiscicákat ontani, hanem mielőtt úgy döntött hogy tenyészteni fog, tájékozódott, honnan érdemes cicát venni, perzsa cicákról való tudását folyamatosan bővíti, hordja őket kiállításokra, hogy megbizonyosodjon a cicái tenyész és show minőségéről és a későbbi vásárlóknak is igazolni tudja a szülők minőségét! Ezért vannak a kiállítások! A kiállítási standardek változnak, nyomon követve a folyamatos nemesítést,tehát kiállításra nem magamutogatásképp járunk! Aki perzsát akar tenyészteni,az igenis törődjön a cicák bundájával is, mert ha csak leborotválva vannak akkor mi értelme a hosszú szőrnek??? Aki nem tud rendben tartani egy perzsát, az tartson inkább egy rövidszőrű cicát. A valódi tenyésztő a kiscicákat kicsi koruktól kezdve szoktatja a fésüléshez, fürdetéshez,át kell adni tudását a vásárlóknak, tapasztalatait,amibe beletartozik a szőrápolás is, hiszen ha maga sem tud mit kezdeni a szőrükkel akkor hogyan tudná elmondani a leendő gazdinak hogy kell ápolni a szőrét és az lesz hogy a tenyésztőt látva ő is borotválni fogja a megvett cicát. És mindezekért tudják a szaporítók olcsón adni a macskákat (nem mennek kiállításra,az állomány nincs állandóan orvosilga ellenőrizve,nincs frissítve a génállomány folyamatosan, nem teszteltek, nem megfelelő táppal etetnek meg még sorolhatnám ), és így tudnak keresni a macskákon!! Ezért az okos ember, ha nincs is éppen elég pénze, gyűjt egy drágább macskára,ami nem csak szebb és kiállításokra hordható, hanem az is garantálva van hogy a kapott macska a későbbiekben nem fog már ismert örökletes betegségekben szenvedni,sokkal kisebb arányban fog előfordulni a fog és állkapocshiba (merthogy egy jó tenyésztő azt is ki tudja küszöbölni úgy hogy azok a tenyészcicák akik örökítik ezeket a problémákat,azokat kizárja a tenyésztésből), a vevő kap a cicához szerződést,tartási útmutatót!Mindenki annyi macskát tartson, amennyit becsülettel el tud tartani és aki nem tud megfelelő ellátást biztosítani a felnőtteknek és kiscicáknak, az inkább ne tenyésszen! De Leiah ha te úgy gondolod hogy ez jó amit csinálsz, nincs olyan anyagi háttered hogy egy szép tenyészállományt hozz létre,nem akarod komolyan, jól csinálni ezt, csak szülessenek kicsik, akkor jó,engem nem érdekel, csak ne kérd ki magadnak hogy te tenyésztő vagy mert ez nem tenyésztés!!!!!!ez szaporítás!!!! Rosszindulat nincs bennem (ugyanúgy mint Denilsonban sem ), nem érzem magamat nagyképűnek sem. Nem akarok ezzel a hosszú hozzászólással megbántani senkit, nem megsértődni kell rajta, inkább elgondolkozni egy kicsit, és tanulni belőle,úgy mint Denilson hozzászólásaiból is! ( Bár évekkel ezelőtt nekem elmondták volna mindezt.)
Na isten áldjon mindenkit, én nem idegesítem magam tovább itt.
Nagyon kíváncsi leszek, hogy mikor és mennyiért fogsz olyan macskát találni, aki szerinted megfelelő a tenyésztésre...
Én Lumierrel is beszéltem, aki sziámis, és több éve tenyészt, nem csak 2 macskája van, akiket anno jó pénzért megvett, és valahogy ő nem látja ennyire sarkosan a dolgokat. Igazad van, az tenyésszen, aki legalább 100 ezerért tud macskát venni, és vállalni tudja a rizikót, hogy ha kiderül, hogy valami gond van a macskával, akkor nem tenyészthet. A többieknek meg jó lesz a házimacska, vagy az aranyhal. Gratulálok, tökéletes hozzáállás.
Én itt csak hülyeségeket beszélek, akkor oktassad te a népet, biztos találsz majd lekes hallgatóságot, bár egy ember kivételével (aki eddig egy fórumon se volt fellelhető) mindenki nekem adott igazat.
Nem a kritika fáj. Hidd el, baromi szar érzés megtudni, hogy esetleg beteg a macskád. Eddig is meghallgattalak, de a stílusod egyre lekicsinylőbb, és már ne haragudj, de kettőnk közül nem én vagyok az, aki tévedhetetlennek hiszi magát.
10 éve perzsázom, de eddig nem tenyésztettem. Tény, hogy nem láttam eddig állkapocshibát, de szerintem olyan sokat te sem láthattál. Nekem más dolgom is van, mint egész nap a gépem előtt ülni, de azért ne nevezzetek már macskás analfabétának. Amit most csinálsz, az tömény rosszindulat, úgyhogy kösz az eddigieket, de részemről a dolog le van zárva itt és most.
Ha a tenyésztők ilyen kedves és segítőkész emberek, akkor lehet, hogy inkább aranyhalakkal fogok foglalkozni ezután...
Te nem ésszel választottad a kandúrodat anno? Akkor mégis mitől beteg? Az enyémnek 3 évig semmi baja nem volt, és most is annyi a hibája, hogy befulladt egyszer!!!! Ki lesz vizsgálva, mert lehet, hogy szívritmuszavaros, de lehet, hogy nem az. Én általában hallgatok az állatorvosomra, mivel ő több évig tanulta azt, amiről beszél!
Mima, Denilson, ne csináljátok ezt. Denilson onnan tudja, hogy nálam mi a helyzet, hogy perzsásokként beszélgettünk már többször is. Kaptam már tőle jó tanácsokat, ez tény. Az is tény, hogy sajnos tenyésztői körökben divat egymás torkának esni, ezért is nem érdekel engem az "elit" tenyésztők köre.
Amit Denilson a kandúrjáról írt, hogy a cica beteg, ez szerintem engem igazol. Ugyanis hiába vette jó tenyészetből, így sem alkalmas továbbtenyésztésre. Ez van, a cica genetikájába nem látni bele.
Bocs, ha megint okoskodtam, én, akinek köze nincs az egészhez (bár kölykök még mindig csak nálam vannak) részemről lezárva az ügy, mert én macskásokkal vitázni nem akarok, nem azért jöttem ide, és ha ilyen mégegyszer lesz, a továbbiakban nem is jövök, mert ennek értelme nincs.
Csak annyi kellene, hogy mindenki tükörbe nézzen, és végiggondolja a másik fél álláspontját, és akkor rájönnénk, hogy mindkét félnek igaza van.
Olyanoknak pedig többé nem válaszolok, akik eddig nem létező nickek mögé bújva tömény rosszindulatból írogatnak nekem...
Ne haragudj, de ki vagy te? És hol voltál eddig? Tenyésztő vagy? Milyen eredményeid vannak? És milyen jogon szólsz le engem? Az, hogy Denilsonnal vitatkozok, aki ugyan szintén nem tenyésztett még, de legalább ért ahhoz, amiről beszél, az egy dolog. De Téged nem ismerlek, egyetlen macskás fórumon sem láttalak eddig, úgyhogy ne haragudj, de nem érdekel a véleményed...
10 éve perzsázom, születésem óta macskázom. A kritikát elfogadom, ha ésszerű. De a lesajnálós okoskodás feldühít, és ne haragudj, de eddig semmi jelét nem adtad annak, hogy bármivel is okosabb lennél nálam...
Már megbocsáss,de ne sértegess!!!Honna tudod,hogy én mennyiért veszek macskát,mivel etetem,és hogyan tartom???Nem vagyok tenyésztő,ez tény,de nem kell így leszólni a másikat,sem Leiaht,sem engem,sem mást.Azt hiszem,itt senki nem mondta,hogy nem értesz a macskákhoz,és hogy nem adsz nekik meg mindent.Te mégis leszólsz mindenkit,honnan tudod,hohy L. cicái mit esznek??Tán ott vagy?Nem a hozzáértésedet kezdtem ki,azt nem is tenném senki esetében sem.Hanem a stílusoddal van gond.Mi alapján ítélsz meg minket?Egyikünknél sem vagy ott,egyikünket sem ismered,hogy ilyeneket mondj.
Te idiota nekem annak az egyetlen macskámnak a kiállítási költségei voltak ennyibe illetve az orovosi költségek (nem betegségek hanme tesztek hogy igenis egészséges állattal tudjak neki állni a tenyésztésnek). Arró meg ne pofázz hogy mennyit költesz a macskáidra meg mivel eteted őket mert bemész hídba ha megtudod ,hogy milyen minőségü kajákat kapnak az enyémek és mennyibe van az etetésük havonta,de Leiah tudja nála csak ünneppekkor eszik azt...tehát ne akarjál már kioktatni engem mikor semmi tapasztalatod nincs,mert csak azt fitogtatod mekkora marha vagy. Ha valaki csak azért akar tenyészteni ,hogy "babázhasson" akkor inkább szüljön egy gyereket ,sokkal többre jut ő is meg mindenki más is ha nem a macskás szaporítók táborát gyarapítja. Abból már van elég..... Gyűlőlöm a hozzád hasonló embereket akik zsák szarért akarnak macskát venni , utána meg képesek szerencsétlen állatot TESCO-s táppal etetni...az ilyen az ne akarjon fajmacskát ott van a rengeteg házicica, aki díjjazná még a TESCO-s tápot is...Remélem te is befejezted a szarra építkezést mert fogalmam sincs ,hogy honnan vagy te ilyen okos??
Már nem azért az egy húszért Denilson,de mi ez idáig végig arról beszéltünk,hogy bármilyen szuper macseknak lehetnek "kedvenc minőségű",illetve beteg cicái.szóval ne oktasd ki Leiaht,mikor ő erről beszélt.Te vagy az,aki itt pedálózik a külföldi macskákkal,és azzal,hogy mennyi pénzt ölsz bele a kandúrodba.Hidd el,hogy itt mindenki nagyon sok pénzt,időt,és ami a legfontosabb szeretet ad a macsának.Mi még sem beszélünk egyfolytában arról,hogy jaj én mennyit költöttem Cirmikére és Pötyikére....ne sértődj meg,de nagyképűnek tűnsz.Mi itt,szerintem azt tartjuk a legfontosabbnak,hogy milyen tapasztalatai vannak a másiknak,megosztjuk egymással,nem szóljuk le a másikat,és dícsérjük és dédelgetjük,mind a saját,mind a más macskáját,mert mindegyik gyönyörű,és egyedülálló,még akkor is,ha hazai perzsáról van szó,és nincsenek pedigrés elődei.Részemről lezártam a témát,remélem te is.
Én meg Denilsonnal. Éppen itt volt az ideje, hogy végre valaki elmondja Leiahnak ezeket. Nem kéne ostobaságokat összehordania nyilvánosan olyan dolgokról, amikhez nem ért, nem próbált, nincsenek ismeretei. A rossz példa mutatását nem is jegyezném meg külön.
Szép kis dolog van itt nem mondom,de bocsi D.,én Leiahval értek egyet,és nem azért,mert téged nem ismerlek.Őszintén,az jött ki az egész írásodból,hogy te mindenkinél sokkal jobban értesz a perzsákhoz.Elmondhatod a véleményed,de kevésbé lenéző módon is megtehetted volna.Szerintem ugyanúgy lehet olcsóbban venni kiváló,egészséges,tenyésztésre alkalmas cicát,mit drágán egy betegeset.Sajnos,ahogy L. mondta,nincs ráírva a macsekra,hogy van-e bujkáló betegsége.Tudod,még a legtöbb pénzzel rendelkező tenyészet,mely milliókért veszi külföldről a cicákat,még ők sem képesek irányítani a természetet,a gének öröklődését és átalakulását.Minimális az,amivel beleszólhatunk.Hülyén fog hangzani,de ez az Élet dolga eldönteni.Bárhogy is van,bármilyen egészségi állapotú a cicus,ugyanúgy szereti a gazdiját,és értékelni kell a vele eltöltött időt.Különben Yoda szerintem csak ezt az 500 fokot nem bírja,de ki az akit nem visel meg???Jobb lesz az idő,és nem lesz semmi gondja. Leiah,ne menj el,és Pici Gazdi te se!!!! (Bocsi,kicsit hosszú lett.)
Az a tenyésztő, aki eladta nekem Yodát, ugyanúgy nem tudhatta, hogy beteg lesz, ahogy én sem tudtam. Mint már írtam, nem volt neki semmi baja, nem szortyogott, játékos volt, vidám, éppen olyan, amilyennek egy kicsi macskának lennie kell. Yoda most is szép, és most múlt 3 éves, előtte semmi jelét nem adta, hogy beteg lenne, vagy fulladna, csak most, ebben a nagy melegben. Ez volt az első eset, és azonnal orvoshoz mentünk. Ha az orvos nem tudja, mi a baja, akkor ki tudja?
(Amúgy azóta nem fulladt be, lekopogom.)
Az állkapocsferdeség sem volt rájuk írva, azt hiszem, ez még abban az esetben is előfordulhatott volna, ha külföldi cicát veszek. Ezt tudtommal nem lehet szűrni, és lappang, generációkon át... (Pont te mondtad... :) )
15-20 ezrekért én már nagyon ritkán látok himaláját, ellenben egy "rangosnak" nevezett tenyésztő itthon is közel 100 ezer körül kér egy macskáért. Az, hogy én feleannyiért vettem, az már az én bajom, ez tény. De a rangos tenyésztőknél sem minden kölyök kiállítási minőség, pedig ők aztán tökéletes állománnyal dolgoznak.
Engem csak az borzaszt el ebben az egészben, hogy úgy tűnik, lassan a macskatenyésztés is luxushobbi lesz, minél több a pénzed rá, annál jobban elismernek... :((((
Ami pedig a pofonokat illeti, én most az utóbbi hetekben annyit kaptam, amennyi egy életre elég.
Előbbiek miatt mima, ne vegyél perzsát, hacsak nem tudsz külföldre menni érte, különben esetleg azzal szembesülsz, hogy a cica, akit imádsz, megbetegszik.
Nem állítottam, hogy a nyomott orr törvényszerűen betegséget okoz, de nem egy állatorvost kérdeztem már, és kivétel nélkül mind azt állította, hogy a rövidebb orrban könnyebben megtelepsznek a kórokozók. Yoda baját ebbe nem kellene belekeverni, különben pedig kiskorában egyáltalán nem szortyogott, és nem volt semmi baja. Amikor az ő bajáról írtam egy másik topicban, azt írtam le, amit a doki mondott. Ezek szerint a dokik nem értenek a perzsákhoz... Mi a garancia arra, ha te kölyökként elhozod a cicát, hogy az felnőtt korában is egészséges lesz? Tudtommal a hazai állomány is külföldről behozott cicákból lett kitenyésztve. Mindenki selejtet hozott be anno?
Nem vagyok gazdag, és soha nem engedhetném meg magamnak, hogy külföldről hozzak félmilliókért macskát. Szerintem ezzel nem csak én vagyok így. Akkor mi most mondjunk le róluk, és maradjunk a házicicáknál, hiszen itthon úgyis csak "selejtet" kapunk? Üssem agyon a kölykeimet, vagy adjam menhelyre, vagy mégis mit csináljak velük, ha már egyszer le vannak írva?
Nem akarok veszekedni veled sem itt, sem máshol. Nem ez a célom. A macskáim pedigréjében ugyanazok a "híres" nevek vannak, mint a kiállítási cicákéban. És nagyon könnyen rásütik az emberre, hogy "szaporító". Lassan bele is fáradok az egészbe... Kívánom, hogy sose szembesülj a kudarcokkal, ha majd tenyészteni fogsz. De hidd el, nincs a világon olyan macska, amelyiknek kizárólag tökéletes kölykei születnek.
Régen nekem se tetszett a lapos fej (nem is túl egészséges, de ez az elfogadott, és miután ilyen cicáim lettek, hozzászoktam), és az első perzsám nekem is csincsilla volt! :) Rakok is be róla képet, a neve Jojó.
Szerintem nem lesz semmi gond, ha a két cicát összeeresztitek... Még a lánycica is nagyon fiatal, szerintem játszani fognak... Persze azért nem árt majd odafigyelni rájuk... De szerintem ne aggódj, szétszedni biztosan nem fogják egymást! :))))
Köszi a választ!Nekem igazából a régi orrtípusú,illetve a csincsillák tetszenek,de a te cicáid nagyon szépek!!!Ksi mogorvák!!:)))Szóval még gondolkodom a dolgon...
sziasztok! üdv az újaknak! én is szivesen várlak benneteket a cicás képek topicban! hát lesz egy kis vita az biztos de lassanként megszokják egymást...
Bocs, véletlenül kétszer küldtem el a képeket. Még az lenne a kérdésem, hogy elutazunk egy hétre. A sogórnőméknél lenne a cica. Csakhogy ott van egy 9 hónapos lány cica. Nem tudom, hogy lehet ebből gond, hogy a két cicát összeeresztjük? Félek tőle, hogy esetleg bántja a nagy cica boriszt. Erről mi a véleményetek?
Borisz Whiskas fogyasztásáról csak annyit, hogy a dokiknak tökéletesen igazuk van, a Whiskas képes az érzékeny gyomrú perzsa cicákban problémát okozni. (Gyomorhurut, hasmenés, stb.) Ezért én is a Royal Canint javaslom, abból is a Sensible fajtájút, de a többi hosszú szőrű cicáknak való fajta is jó. Még ha nem is álltok át teljesen a prémium tápokra (amt megértek, mert marha drága), kiegészítésként én minden nap adnék neki legalább egy keveset. Ez a szőrlabda hányás problémáján is segít.
Nekem egy himalája családom van, ők is RC-t esznek, és mellé főtt csirkemellet vagy combot rizzsel és zöldségekkel. Mi is Whiskassal kezdtük, de a kéthetenkénti gyomorhurut leszoktatott minket róla. A főtt hús sem drágább, legfeljebb macerásabb...
mima, itt is válaszolok a kérdésedre: Nem elsősorban tenyésztő vagyok, hanem megszállott gazdi! 5 éve vannak himalájáim, előtte perzsák és házimaccsok voltak. Most vannak nálam először kölykök. A szőrük sajnos hullik, de minden cica hullajtja valamelyest a szőrét, viszont rengeteg szeretetet kapok tőlük kárpótlásul, és nagyon okosak! Ezért én mindenkinek csak ajánlani tudom őket.
Végre én is cica tulajdonos lettem. Van egy 10 hetes perzsa kandúrom, Borisz. Múlt héten hoztuk el. Imádom már most. Egy kis tünemény. Tegnap voltunk állatorvosnál, kapott szurit - szegény nagyon sírt -, meg a szemére szemcseppet, mert huzatot kapott. Az állatorvosnál azt ajánlották, hogy ne whiskas-sal etessem, mert az nem jó, hanem royal canin-nal. Erről mi a véleményetek? Nem nagyon ismerem ezeket az eledeleket. Valamint, sajnos jövő héten elutazunk egy hétre, így boriszkát a sógornőmékre bizzuk, de náluk van egy nőstény cica, aki még nincs egyéves. Nem tudom, hogy nem lesz-e gond közöttük, vajon nem fogja-e bántani a nagyobb cica boriszt. A nagyobb cica most 9 hónapos. Segítségeteket előre is köszönöm.
Hahó! Remélem nem bánjátok,ha csatlakozom!Egy-két embert ismerek már innen,ők tudják,hogy épp vacilálok a fajták között,mert nem tudom,melyiket válasszam,annyi a szép.A perzsák nagyon szépek...mondjuk nekem régi típusú tetszik,amelyik nem nyomott orrú.Bocsi...a másik is aranyos!!