Keresés

Részletes keresés

Jani haverja Creative Commons License 2022.05.06 -3 4 12274

Kukes reptérrel az a gond, hogy mind időben, mind pedig km-ben messze van a tengerparttól (meg Tiranától is.).

Előzmény: adri2007 (12269)
sunshine.77 Creative Commons License 2022.05.05 -4 2 12273

Nemcsak a jegyárak változnak naponta, de lassan már eljutunk oda, hogy a járatindulási napok is!
Én minden hónapban voltam eddig kint idén, de mindig sikerült időben megvennem 10-12e alatt oda-vissza jegyeket. Érdekességképpen egy május 28 - június 1 februárban 13eFt volt oda-vissza, tegnapelőttt u.ez 80eFt , tegnap 50e oda-vissza, most 126e sőt, nekem június 1-re van visszautam, amit most látom, hogy áttettek június 2-re.... Minthogy májusban is a 2. héttől (10-étől) az összes szerdai járat kedden indul...

Igen, 90-100%-os kihasználtság van, ezért ennyi nyáron.
Autóval 80-90e 4 főre Szegedtől (magyar + koszovói tankolással). :-) 

Előzmény: adri2007 (12269)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.05 -3 4 12272

Köszi! Nagyjából én is erre jutottam, visszafelénél a koszovói ügyre már figyeltem, mert ahogy kiveszem, az hogy Szerbiából Macedónia felé lépek ki, az nem jogosít a Koszovóból való visszalépésre.

Berat pedig ter-mé-sze-tesen (!) szerepel.

Tirana valamikor a vége felé lesz, és valszeg inkább a város külsőbb részein keresek szállást, mert vezetni normál esetben sem szeretek :-(, városi forgalomban pedig még inkább nem, a parkolási mizériát pedig kifejezetten utálom, BP-en sem járok autóval. Majd kereslek, köszi!

Előzmény: Jani haverja (12268)
adri2007 Creative Commons License 2022.05.05 -4 1 12271

Hát szerintem csomag nélküli 65 ezres jegyért nem sokáig lesz dugig. Ez azért már felháborító ár. Pár hete májusra kb. 25 ezres árak voltak. Bécsből jóval olcsóbb, bár onnan Tirana meg éjszakai járat.

Előzmény: Loke59 (12270)
Loke59 Creative Commons License 2022.05.05 0 0 12270

Most voltam 04.27-05.01-ig, dugig volt a gép oda vissza. Pedig a nagy airbus volt. Kevés ennyi járat. Rengeteg albán is utazik, főleg ők voltak a gépen. Sajnos a távolsági buszjegyek is drágulnak(Tirana-Korcë +200 lek) 

adri2007 Creative Commons License 2022.05.05 -5 1 12269

Valaki szeretne repülővel menni? Mi történik a jegyárakkal? Júniusra 60-65ezres árak vannak Pestről. Bécsből viszonylag elérhető áron van Tirana. Kukesi reptérről van vélemény? Oda júniustól repül a wizz Bécsből nagyon olcsón.

Jani haverja Creative Commons License 2022.05.05 -3 5 12268

Ha Lin nél akarod kezdeni a programot, akkor ne Koszovó felől gyere, hanem a Szerbia - Észak-Macedónia útvonalon, Struga-nál lépj be Albániába!

Berat-ot szerintem ne hagyd ki!

Ha visszafelé Shkodra-ban végzed a körutat, akkor Montenegro felé lépj ki, egyrészt mert az a logikus.

(Aztán utána Montenegróból vagy Szerbia felé, vagy Bosznia - Horvátország (Eszék) felé haza.)

Másrészt meg ha Koszovó felé mennél haza, akkor nem engednének át a szerbek Koszovóból Szerbiába, mert nem azon az útvonalon jöttél (azaz nem lesz "nyitott" belépésed Szerbiába). Szerbia ugyanis nem ismeri el Koszovót, a saját tartományának tekinti. Ezért aztán csak akkor tudsz hazafelé a Koszovó-Szerbia útvonalon menni, ha arrafelé is jöttél, mert akkor a szerb rendszer úgy látja, hogy el sem hagytad Szerbiát (nem látja, hogy Te Koszovóból is kiléptél). Ha viszont bárhogy máshogy jöttél ide, akkor ha hazafelé bemész Koszovóba, és onnan próbálsz Szerbiába menni, akkor a szerb rendszer úgy értelmezi, hogy Te illegálisan léptél Szerbiába, és most éppen az ország közepén vagy! Hülye dolog, de így van. Akkor az lenne a megoldás, hogy Koszovóból átmenni Észak-Macedóniába (Szkopjébe), és onnan menni Szerbián át haza, de az kerülő.

A személyi jó az egész Balkán összes országára.

Majd, ha Tiranában jársz, és van kedved, igyunk meg egy kávét! :)

Előzmény: pó_apó (12267)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.04 -3 3 12267

Kezd összeállni a program, kezdődik Lin-nél, Elbasan, Fier, Gijokaster Saranda, majd visszafelé Shkodrával fejezzük be. Szerinted odafelé inkább Koszovo?  És visszafelé, Koszovo vagy Montenegro felé?  Személyivel :-)

Előzmény: Jani haverja (12109)
Béci 72 Creative Commons License 2022.04.27 -4 4 12266

Köszi!

Remélem így is marad!

Előzmény: Jani haverja (12265)
Jani haverja Creative Commons License 2022.04.26 -5 7 12265

Egy mai hír, ami sokaknak fontos lehet:

Május 1-től mindenféle korlátozás nélkül be lehet lépni Albániába, azaz nem kell sem COVID oltási igazolás, se teszt, se semmi, valamint a zenés szórakozóhelyek is nyitva lehetnek 23 óra után is.

Itt a feleségem (VPBA) mai, kora délutáni Facebook posztja erről:
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Falbaniabanelek%2Fposts%2F483633603553408

babuci 4 Creative Commons License 2022.04.17 -6 2 12264

Szia,de jó!Állítólag drága a repjegy.... majd hívj,hogy beszéljünk!

Előzmény: meranusz (12247)
endrun Creative Commons License 2022.04.15 -3 1 12263

Szkopjetól-Albánia (Ohridi tó ) az A2/E65 autópálya építések, hogy haladnak vagy állnak ? Még mindig gyötrelmesen lassú az a szakasz vagy vannak már hosszabb átadott autópálya részek?

Bombyna Creative Commons License 2022.04.14 -3 2 12262

Jogos))))))

Előzmény: Béci 72 (12261)
Béci 72 Creative Commons License 2022.04.14 0 1 12261

Majd megoldja vhogy🙂

Előzmény: Bombyna (12260)
Bombyna Creative Commons License 2022.04.14 -3 2 12260

Ha igen hogy áll meg?

Előzmény: Béci 72 (12258)
Jani haverja Creative Commons License 2022.04.07 -3 4 12259

Szia ez a három napos (4-én megjelent) cikk ugyan nem az SH20-ról szól, hanem az SH21-ről, de azért tükrözi a jelenlegi környékbeli állapotokat. Arról szól, hogy a lavina után sikerült újra járhatóvá tenni az SH21-et, így most hólánccal járható.

A képek magukért beszélnek:

http://ata.gov.al/2022/04/04/hapet-rruga-qafe-thore-theth-u-bllokua-nga-renia-e-ortekeve/

Persze ez csak a hegyekben van, itt a mediterrán környéken nincs hó.

Előzmény: Törölt nick (12257)
Béci 72 Creative Commons License 2022.04.07 -4 4 12258

Sítalpakat rá lehet szerelni a mocira?🙂

Előzmény: Törölt nick (12257)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.07 -4 4 12257

Szia! Tervezek egy hét motorozást.

Lehet hogy Albánia is bele férne. 
kerdes,a hegyekben milyen az idő ilyenkor?

Az Sh20-ön jártam,de nem mocival,most is megnézném.

Vagy meg várni kellene pár hetet?

Koszonom szépen!

pó_apó Creative Commons License 2022.04.06 -3 4 12256

Meglesz :-)

Előzmény: Jani haverja (12255)
Jani haverja Creative Commons License 2022.04.06 0 4 12255

Így, látva az érdeklődésedet, én azt javasolnám Neked/Nektek, hogy az egész albániai kirándulásotokat a legjobb lenne, ha Tiranában, a Bunk'Art 1-ben kezdenétek. Ez az Enver Hoxha atombiztos bunkere a Dajti hegy lábánál, a feleségem blogján tudsz olvasni róla. Abban szobáról-szobára végig van dokumentálva a partizánmozgalom, komplett története, időpontokkal, helyszínekkel stb., stb., meg persze tovább haladva a kommunista Albánia története is. Szánj rá kb. 2,5 órát! Persze végig lehet rohanni 1 óra alatt is, de látom, hogy Te nem az a fajta ember vagy. :)

Előzmény: pó_apó (12254)
pó_apó Creative Commons License 2022.04.05 -4 5 12254

Jobb híján a netet nézegetem, tehát albánra is, és feltűnt, hogy nemigen találok olyan helyszíneket, amiknél büszkén írogatnák, miként győztek ott az albán partizánok. És -ha el nem kerülte a figyelmemet- a felséged írásai között sem volt ilyen. Amikor felkészültem pl. Bosznia-Hercegovinából, pedig számosat találtam. Valószínűleg a Tito kultusz jobban él még ma is náluk, mint Albániában Hoxha -persze volt is különbség. De végreményben megindokoltad, miért más a Nálatok a helyzet, köszi.

(A magyar ember is sokszor szégyellheti magát a politikusai miatt és csak abban bízhat, hogy egy külföldi talán nem keveri össze a népet a vezetőivel. A volt szoc. blokk országaiban ez könnyebben, Nyugaton ez kevésbé sikerül...)

Előzmény: Jani haverja (12253)
Jani haverja Creative Commons License 2022.04.05 0 6 12253

Nem tudom, hogy milyen idegenforgalmistákra gondolsz.

Magyarra, egyéb külföldire, vagy albánra?

A magyar és egyéb külföldi idegenforgalmisták kb. 90%-a a saját magam véleménye szerint nagyon keveset tud Albániáról. Ezekről a dolgokról meg még kevesebbet, mert az albánok nem mondták el, nem mutatták meg nekik.

Az albán idegenforgalmisták (és az albán átlagember is) pedig azért nem szívesen beszél ezekről a dolgokról egy külföldinek, mert szégyelli egy külföldi előtt, holott ő maga az albán társadalmon belül büszke rá. Ennek pedig az az oka, hogy fél attól, hogy a külföldiek össze fogják mosni a partizánmozgalmat Enver Hoxha diktatúrájával, pedig ő meg tudja, hogy a kettő nagyon nem ugyanaz.

A volt, Tito-féle Jugoszlávia történelme egészen más, a jugoszláv állampolgárok relatív nagy szabadságot élveztek, pl. még nyugatra is elmehettek dolgozni. Azt a rendszert egy volt jugoszláv tagköztársaság átlag állampolgára nem szégyelli, éppen ezért büszke arra is, hogy a Tito-rendszerben partizánemlékműveket is állítottak.

Mi (a feleségem, vagy én) el szoktuk mesélni az ilyen dolgokat is a turistáinknak, de csak azért tudunk ezekről a dolgokról, mert 17 éve ismerjük Albániát, az utóbbi 11 évben pedig itt is élünk folyamatosan, rengeteg albán barátunkkal rengeteget beszélgetünk nap, mint nap, néhányszor az ilyen dolgokról is. Ezt egy átlag külföldi (nem csak magyar) idegenvezető nem tudja megcsinálni, mert vagy nem itt él, vagy ha itt is él esetleg, akkor is ő "expat" módon próbál élni itt, nem pedig félig-meddig albánként.

Előzmény: pó_apó (12252)
pó_apó Creative Commons License 2022.04.04 -3 5 12252

Köszi! De akkor az az érdekes, hogy az idegenforgalmisták nem jönnek elő ezekkel, legalábbis nem olvasgattam ilyet, szemben pl. a Bosznia-Hercegovina területén levő cuccokkal, amikhez megvannak a maguk „nagy csatái” is, amikről Albánia esetében nem nagyon tudtam mit találni. Vagy csak Tito ügyeit jobban nyomták?

Előzmény: Jani haverja (12251)
Jani haverja Creative Commons License 2022.04.04 -3 7 12251

Itt is van rengeteg partizán csata- és kongresszus-emlékmű, szoborból valamivel kevesebb, "lapidar"-ból (kőből készült emlékmű) rengeteg. Itt sem szégyen az, ha valakinek az apja-nagyapja-dédapja partizán volt, ugyanis egyáltalán nem mindegyik partizán volt kommunista, sőt!, valamint az egy nemzetnek tényleg nagy büszkeség, hogy az olasz-német kettősmegszállókat egyedül kiverte innen, gyakorlatilag mindenféle külső segítség nélkül.

Ezeket a lapidar-okat az Enver Hoxha idején emelték, de máig megvannak, sőt néhányat fel is újítottak.

Ha ilyenekre vagy kíváncsi, akkor bárhol jársz ebben az országban, kérdezd meg a helyieket, hogy hol van "lapidar", egészen biztos, hogy relatív közel tudnak mutatni egyet. :)

Ezek kb. 90%-a partizán-emlékmű, csak a maradék valami más csata, vagy nevezetes történelmi esemény emlékműve.

Előzmény: pó_apó (12250)
pó_apó Creative Commons License 2022.04.03 0 1 12250

Úgy veszem észre -de lehet, hogy tévedek-, hogy a második világháborús partizántevékenységeknek közel sincs olyan lenyomata, mint pl. a volt Jugó területén. Ahol se szeri, se száma a partizán-emlékműveknek (más kérdés, milyen állapotban), meg csomó helyen olvashatóak Tito nevezetes csatái (pl. Sutjeska, a filmmel együtt), az albán partizánok népszerűsítése valahogy elmaradt, nem? És még Hoxha idején sem volt ilyesmi tendencia?

meranusz Creative Commons License 2022.03.29 -3 3 12249

Köszönöm!

Előzmény: Jani haverja (12248)
Jani haverja Creative Commons License 2022.03.29 -3 7 12248

A mai esti (nemzetközi) középárfolyam: 122,18 Lek = 1 EUR

Ma (illetve most már éppen tegnap) állítottam ki egy számlát EUR-ban, az albán adóhatóság által megállapított hivatalos árfolyam (tehát amit a számlára kellett írni, és úgy számolni az átváltást) a mai (ill. most már éppen tegnapi) napra 122,5 volt.

Természetesen a valutaváltók nem középárfolyamon váltanak, hanem marzs-zsal dolgoznak (ez a hasznuk), de ez itt Albániában általában kicsi, kb 1 Lek a különbség a vételi és az eladási árfolyam között, tehát nagyjából a középárfolyamtól felfele is 0,5 Lek, meg lefele is.

Előzmény: meranusz (12247)
meranusz Creative Commons License 2022.03.28 -5 3 12247

Kicsit rég néztem be,és olvasgattam az infókat.Babuci én megyek már le is van foglalva a repjegyünk.-(Kicsit fordítva mint szoktam.)-Június 28-án indulunk és Korfura,5 éjszaka ott,utána áthajózunk Saranda,5 nap ott és felbuszuzunk Durresbe,néhány nap és Tiranából haza Júli 10-én.Ha később mentek,akkor friss infókkal tudok szolgálni majd akkor.

De nekem is lenne egy kérdésem,nem annyira aktuális a nyárra vonatkozóan .És csak kiváncsiságból teszem,Jelenleg a mostani helyzetben,mint mindenhol nem lesz mérvadó tudom.De még is.

Az Euró/Lek árfolyamára lennék kiváncsi

Jani haverja Creative Commons License 2022.03.22 0 5 12246

Köszi a friss infót.

Akkor ez is megemelkedett sajnos. :(
Pedig amikor írtam a javítást a saját hozzászólásomra, akkor előtte a biztonságért még meg is néztem a reptér honlapját. :(

Azon még ma is 300 Lek van:

https://www.tirana-airport.com/c/16/bus

De hát Albánia egy ilyen ország, nem mindig frissítik az infókat a honlapokon.

Előzmény: Akos_IKS (12243)
pó_apó Creative Commons License 2022.03.22 -3 4 12245

Köszi szépen!!

Előzmény: Jani haverja (12240)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!