Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61488

Gyulán jártam november elején.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61487

Ide kellenének befutniuk a friss információknak! De nem...  :-(((

Előzmény: jazd (61486)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61486

Hát itt semmi új nincs. Ezeket az infókat már tavaly is tudtuk. Ráadásul több helyszínhez van oda írva,hogy a befejezés éve 2019, ami sok esetben szerintem nem tartható. Még régészeti feltárás sem volt több helyen. 

Na meglátjuk. Egyenlőre sántít ez nekem.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61485)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61485
Előzmény: jazd (61483)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61484

Éppen most olvasom Passuthnak ezt a könyvét kb. 5 x-re!  :-)

Annak kapcsán került a kezembe, hogy ma este Árpád-házi II. Endre király pénzeire fogok licitálni. Így hát arra a korszakra fókuszálok, felidézve a virágzó Magyar Királyságot, amelyre még nem vágtak véres sebeket a mongol szablyák. Sőt uralkodója felvéve a keresztet, követte a nyugati királyok sorát Szentföldre.

Íme Passuth László gondolatai a nagyszerű lovagvárról:

Egy színes rajzokkal teli történelemkönyvből való a johannita lovagvár rekonstrukciós rajza, amely segítségével készítettem néhány összehasonlító képet.

Előzmény: gigabursch (61481)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61483

A gyulai külső vár több pontján is  végeztek ásatásokat. Nem tudom azóta mi törrént.

Kisvárdán is folytak ásatások és falkutatás. Itt sem tudom most hol tart a projekt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61482)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61482

Szerintem se foglalkozzunk a váras Topikban kastélyokkal!

Már régebben is javasoltam, hogy a Várprogram kapcsán "nyomozzunk" hol mi történt?

Szádvár esetében: a régészeti feltárást több hónapon keresztül végezték. Tudtommal most a tervezés folyik, hogy jövőre meginduljon a restaurálás. De ezek részleteit nem ismerem.

Előzmény: jazd (61480)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61481

Sosem felejtem el azt az élményt, amikor először olvastam Kerak váráról, ahogy az oszmánok mondták.

Passuth László: Hétszer vágott mező c. műve volt, még gyerekfejjel.

Aztán mikor szembesültem a GoogleEarth jóvoltából a képekkel szembesültem vele, hogy ez minden elképzelésemet felülmúlta.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61475)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61480

Szerintem szedjük össze és írjuk itt le,hogy eddig mi és mennyi valósult meg a várprogramból. Kastélyokkal ne foglalkozzunk.

comix1976 Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61479
Előzmény: jazd (61477)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61478
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61477

Bár nem kedvenc hírportálom,de ezúttal egyetértek velük. Valahogy elakadt ez a dolog legtöbb helyen.

https://24.hu/belfold/2018/12/03/kastelyprogram-varprogram-muemlek-felujitas-rekonstrukcio-virag-zsolt-gulyas-gergely-europai-unio-tamogatas-brusszel/

Szádvárért Baráti Kör Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61476

Sziasztok!

Az őszi munkánk jelentése, angolul, a GlobalGiving támogatói oldalon:

https://www.szadvar.hu/2018/12/projektjelentes/

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61475

Folytatódik a szíriai-magyar régészeti feltárás a világ legnagyobb kereszteslovag várában.

Homsz tartományban, a Crac des Chevaliers fellegvár kápolnájában jelentették be a közös szíriai-magyar régészeti feltárás kezdetét.

A magyar kutatócsoport 2000-óta tevékenykedik Szíriában és számos szíriai szakemberrel működnek együtt a fellegvárban és annak tornyainál folyó munkálatokban, valamint a Crac des Chevaliers fellegvár kápolnája tetejének a leválasztásában és annak bizonyos részeinek megóvásában. Továbbá feltárásokban vesznek részt melynek során csatornák és vízgyűjtők kerültek elő a három dimenziós fotó technológiának köszönhetően. Ezen kívül vigyáznak arra, hogy a műemlék kövei az eredeti helyükön maradjanak meg.

További részletek a cikkben olvashatóak:

https://orientalista.hu/elkezdodott-a-kozos-sziriai-magyar-regeszeti-feltaras-a-vilag-legnagyobb-kereszteslovag-varaban/

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61474

"Az északi torony a cél az újhelyi ásatáson

A Sátoraljaújhelyen felnövő generációk a 20. század második felében elfogadták, hogy a várost körülvevő hegyek egyikét Várhegynek nevezik, de nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, hiszen a hegy tetején semmi sem utalt egy vár jelenlétére. Pedig ott volt az már a Tatárjárás utántól, amikor IV. Béla szorgalmazta az ország megvédésére szolgáló várak építését. Ekkor épült a Sátoraljaújhelyi vár is, amelynek első okleveles említése 1261-ből való: a kiváltságlevél rendelkezése alapján a veszély esetén a faluból a várba menekülő hospesek a ciszternát kötelesek vízzel feltölteni.

Előkerült a vár

A 20. század felére a várnak már a romjai is felszín alá kerültek. A vár területének szintvonalas felmérését 1986-ban Nováki Gyula és Sándorfi György készítette el. 2007-ben a sátoraljaújhelyi önkormányzat kezdeményezésére együttműködési megállapodás jött létre az Önkormányzat és a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma között, amelynek célja a vár maradványainak szisztematikus régészeti feltárása volt. A Ringer István által vezetett 2007-es felmérés során meghatározták a vár felszínsíkját, illetve az oldalak palástjait, majd 2008-ban megkezdődött a régészeti feltárás."

További részletek itt:

http://www.boon.hu/az-eszaki-torony-a-cel-az-ujhelyi-asatason/4003422

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61473

A műsor elején Bertók Gábor régész beszél a mohácsi csatatér jelenleg is folyó kutatásáról:

https://www.muemlekem.hu/kozkincs-kereso/Mohacsi-csata:-meglehet-a-sorsdonto-hely-Gacs:-mesekastely-es-Csontvary-romai-ut-Obudan-290

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61472

A kora Árpád-korban feltűnő "fehérvár" elnevezést alkalmazták azokra a várakra, amelyeknek építési módja {mészhabarcsos kőfalak} elütött a régebbi módszer, vagyis a fagerendás + földtöltéses "fekete" várakétól.

Előzmény: jazd (61471)
jazd Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61471

A középkorban szinte minden kőépületet bevakoltak,sőt sokszor kváderkő mintát festettek rá. Ez akkor nem volt így, ha eleve faragott kváderkőből építettek,mint a gótikus katedrálisokat.

Szóval a hegyek ormairól fehéres színű várak néztek le az utazókra.

Előzmény: Shingen (61468)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61470

Sajnos a trianoni Magyarország várainak többsége romos, így a szemünk ezekhez van szokva. De már a középkorban is jól tudták, hogy a falaknak a legjobb védelmét a vakolat adja, tehát be is vakolták őket. Hogy most éppen milyen formában, szerintem azt az adott kor építészeti stílusa alapján lehetne megmondani.

Például a felvidéki Árva {szl: Orava} várának fénykorát a XVI. század vége jelentette, amikor a dúsgazdag és nagy politikai hatalommal bíró Thurzó főnemesi család birtokolta. Akkoriban pedig az épületeket a késő-reneszánsz stílus szerinti sgraffitos vakolattal díszítették.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sgraffito

Saját fotóim a megunhatatlan Árva váráról:

A várromok helyreállítása során nem vagyok híve, hogy a tervező építész "belerémálomkodja" a saját világmegváltó ötleteit, mint például Szászváron azt az üvegfalat. Ha nem tudjuk, hogy mi volt ott, akkor már inkább legyen egy simán fehérre vakolt fal azon a részen, mint valami borzadály modern dolog.

Gabe86 Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61469

Ahogy ma, a középkorban sem hagyták az épületek falait fedetlenül, minden esetben vakolták és meszelték azokat, gyakran díszítő kváderfestéssel látták el őket. Romantikus felfogás, hogy a köfalaknak fedetlenül kell maradniuk, a faragott kőfelületeket is természetes felületükkel szükséges bemutatni. Ezek is a díszesebb épületeken festve voltak.

Shingen Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61468

Én nemrég voltam ott.

Maga az épület rendben van felújítva, de tényleg az az üvegfal az borzasztó, egy ilyen stílusú épülethez.

Meg nem tudom mennyire volt jellemző régen ez a fehér meszesnek tűnő vakolás.

Ha már vissza építenek jobb lenne ha a falazatot hagynák szabadon, úgy is szebb lenne, mint ezzel a fehér vakolással.....

Előzmény: jazd (61462)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61467

Árpád-házi II. András magyar király 1217-es szentföldi hadjáratáról olvasgattam, amikor felmerült Beaufort várának neve, miszerint "alatta" vereséget szenvedtek a magyar lovagok. Hogy ez pontosan ostromot jelentett vagy a közelében vívott nyílt csatát a szaracénokkal, ez nem derült ki a számomra. Mindenesetre kíváncsi lettem erre az erősségre. A sok történelmi vihart látott vár igen romos falait napjainkban restaurálják.

Restaurálásáról egy összefoglaló:

http://www.hms.civil.uminho.pt/sahc/2008/CH153.pdf

Hosszabb dokumentumfilm, benne remekbe sikerült tömegrekonstrukciókkal:

https://www.youtube.com/watch?v=TBTHyYljcPc

HEV Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61466

Nem tudja valaki, hogy a tájértéktár oldala miért nem működik már régóta? 

Vagy nálam lehet a hiba?

jazd Creative Commons License 2018.11.30 0 0 61465

Szerintem Pécsvárad nem tartozik a nagyon ismert és látogatott épületek közé. Aztán lehet valaki meg tudja ezt cáfolni. Sokat nem forog a váras berkekben az tuti. Ezen lehetne jócskán javítani. Én pl hangsúlyosabban kiemelném a kapuvédő barbakánt valamint a kapu jobb oldala felől állt egykori lakótornyot. a szegleteken álló eltűnt tornyokat is vissza kellene építeni és akkor az igazán látványos elemekkel,többet hallanánk erről a majd 1000 éves építményről. Bizonyos egyházi építményei talán már meg is vannak 1000 esztendősek,ami kis hazánkba eleve ritkaságnak számít. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (61464)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.11.30 0 0 61464

A váras újságban érdekes cikket közöltek a pécsváradi vár egyik tornyának megóvása során napvilágra került régebbi védőműről. Annak maradványai most kerültek napvilágra, amikor a felette magasodó torony alapjait akarták megerősíteni.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.11.30 0 0 61463

Nagyon szépen köszönöm a részletes ismertetést. A magam részéről ígérem, hogy majd csak az elkészült mű helyszíni megszemlélése után fogok kritikát mondani. Addig is fenntartom a pártatlanság állapotát.

Előzmény: Gabe86 (61461)
jazd Creative Commons License 2018.11.30 0 0 61462

Bár még nem jártam a felújított Szászvárban,de képeken nézve egész jó lett. Azonban az az üvegfal katasztrófa. Legalább is számomra. Az ilyenből nekem az jött le,hogy egy részletnél megmutatja a tervező,hogy tud ő 21 századi stílusban is tervezni. Ok, csak ne egy várban csillogtassa ezt a képességét.

Előzmény: Gabe86 (61461)
Gabe86 Creative Commons License 2018.11.29 0 0 61461

Azt hittem tanult mindenki Diósgyőr és Füzér példájából, ahol a számítógépes látványképek alapján elképesztő sárdobálásba kezdett, aztán amikor elkészült a projekt, akkor ámuldozva állt a felújított vár falai között.

A cikkben számítógép által generált, tökéletesen egyenes, vízszintes és függőleges, hibátlan épületszerkezetek láthatóak, nem szabad automatikusan azt gondolni, hogy a végeredmény is ilyen, teljesen steril lesz! Abba a hibába se essetek, amibe a 19. századi purista helyreállításokat végzők estek, ez az épületegyüttes egy másodlagos, gazdasági/kaszárnya/istálló volt, "fénykorában" se volt sokkal díszesebb, nem voltak rajta értéket képviselő részletek. Szerintem a helyreállítás tömegében hitelesen rekonstruálja az épületszárnyat.

Olvassátok át még egyszer a tervező által leírt részeket, semmi elvadult chartás beavatkozás nem fog megvalósulni. Ahol bizonyíthatóan boltozat volt, ott most is az lesz, ahol sík födém, ott az valósul meg. Nem fogtok rikító vasbeton felületeket látni. (Megjegyzem ugyanaz a tervező, mint Szászvárnál, annak a helyreállításnak is alapvetően pozitív volt a fogadtatása)

Béke!

Előzmény: Nagyon Várbarát (61454)
Shingen Creative Commons License 2018.11.29 0 0 61460

Teljesen egyetértek veled, nagyon gáz ez a modern épület hatás. :(

Előzmény: jazd (61453)
Zizi6785 Creative Commons License 2018.11.29 0 0 61459

Nekem a látványtervről Füzér ugrott be, meg a minap láttam egy új lakópark hirdetést, na arra is hasonlít!

Előzmény: Nagyon Várbarát (61452)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!