Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121259
Egyébként ez a PTS Resources féle ST1201-es szerkezet (amit Ők maguk nem tourbillon-ként adnak el, de akik betokozták, azok már 12 órás tourbillon-nak hirdetik) így néz ki :



Ezen egyébként a besüllyesztett rész együtt fordul körbe...
Gondoljatok bele, valami fantasztikus megoldás !
(Nekem legalábbis nagyon tetszik.)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121258
Köszönöm a kimerítő választ !
Sokmindenben megerősítettél, de még a definiatíve tudásszomjamat is kielégítetted. ;-)

Azt én is érzem/éreztem, hogy a tourbillon-nak sok értelme a mai finommechanika által elérhető pontosság mellett nem nagyon van. Ám mégis annyira érdekes ez a megoldás, hogy igyekszem megismerni, valamint egyre jobban vonz egy ilyen óra.

Utánaolvasataim kapcsán futottam bele ebbe, a felvetett karusszel-tourbillon besorolási különbségbe.
Egy e-mail kapcsán, amit a PTS szerkezetgyártótól kaptam, amikor a tourbillon szerkezeteik árai felől érdeklődtem. Ami egyébként imígyen szólt : "...Thanks for your interest on the watch mov'ts. Kindly note ST-1201-1 and ST-1206 are not tourbillon. They are 12-hour karrousel. Please find the prices as below:" ... és utána jöttek az áraik.


Én is először csak értetlenkedtem rajta, ezért is kérdeztem rá itt konkrétan.

.

Már csak azért is jó felvetésnek érzem, merthogy ha ez fogalombéli különbséget jelentene, akkor nemhogy az U.N. Freak vérezne el a tourbillon besorolásban, hanem a híres-hírhedt BLU-féle hármas tourbillon is csak dupla-karusszelre-szerelt-szimpla-tourbillon lehetne. :-D
Előzmény: APT (121256)
APT Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121257
Az értékelésből ugyanakkor az is kiderül, hogy határozottan nem a tourbillonoknak volt a legkisebb a pozícionális hibájuk. Önmagukban voltak nagyon precíz szerkezetek.
Előzmény: Vegetariano (121251)
APT Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121256
No akkor:
- Minden olyan megoldást, ahol a billegőrendszert valamilyen (akár több) síkban a pozícionális hibák kiküszöbölésére forgatunk, nevezhetünk tourbillonnak Breguet eredeti definíciója nyomán.
- A karusszel ennek az a formája, amikor a forgó ketrec a billegővel nem egytengelyű - természetesen ettől még minden karusszel rendszertanilag tourbillon (ugyebár: nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar...).

- A tourbillon forgási sebességére semmiféle megkötés nincsen, Breguet jellemzően 5 ill. 7.5 perces tourbillonokat készített. Az, hogy a ketrecet gyakorlatilag a másodperckerékre szereljük fel, és magát a ketrecet egyben másodperc-mutatónak is használjuk - ez praktikus, a látványra törekvő karóráknál adja is magát, de semmi törvényszerű nincs benne. A ketrec fordulhat akár egy óra, vagy akár 12 óra alatt is, rendszertanilag akkor is tourbillon marad (így az az Ulysse Nardin Freakja is).
Aránylag sokat és gyorsan mozgó órában azért célszerűbb a viszonylag gyorsabban forgó megoldás, de karóránál önmagában kétséges, hogy ténylegesen növeli-e a pontosságot a tourbillon alkalmazása. A tapasztalatok szerint inkább rontja, a mégis jól teljesítő nagyon nagy precizitású órák tourbillon nélkül is nagyon precízek lennének.

- A gyártás szempontjából nem hiszem, hogy különösebb érdemi különbség lenne a különböző ketrec-konstrukciók között. Sokkal inkább üzleti, marketing szempontok alapján határoznak meg valamire sokkal magasabb árat.
Előzmény: Törölt nick (121255)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121255
Ja !
A 12 órásat legyártja a PTS Resources 18,05 $-ért, míg a legolcsóbb egypercesét 300,- $-ért adja...

(Ez utóbbi egyébként az a szerkezet, amit igen sokan a Sea-Gull tourbillon-jaként ismernek. Pedig a Sea-Gullnak is van másik, saját tourbillon szerkezete, több is, de valamiért ezt is akként mondják sokan.)
Előzmény: Törölt nick (121254)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121254
Ho-hoóÓ !

Nem az elvét nem értem. Azzal én is tisztában vagyok.
Hanem azt nem értem, hogy ha már hasonló módon kellett megoldani technikailag, akkor miért is van ez a határozott különbségtétel úgy az elnevezésében, mint az értékelésében - ami az árán is látszik (?) ...
Előzmény: altimus (121250)
Vegetariano Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121253
AP, 2 Chopard, Doxa (ETA2892), Greubel Forsey (GF03), FP Journe (1307), Swatch (ETA2824), Tissot (ETA2824-2), Urban Jürgensen (P8), 2 Zenith (El Primero 4015) volt a vetélytársa a két JLCnek, illetve volt egy külön kategória a függetleneknek, ott René Addor volt a befutó (795 pont)
Előzmény: Vegetariano (121251)
altimus Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121252

a "hasonlo"-t matematikai ertelemben gondoltam, a konkret mechanikai megvalositashoz nem ertek, ahhoz nagy tudasu oraszakerto barataink ertenek.

 

gondolom a perces tourbillon a sokkal dragabb, hiszen ahhoz joval precizebb mechanika kell, es gondolom nagysagrendekkel nehezebb megcsinalni, serulekenyebb, ritkabb stb. elkepzelheto, hogy az oragyartasban hasznalt turesekkel, gepekkel nem is lehet olyan tourbillon-t csinalni ami igy korbefordul, es nem akad, nem torik. egy egy nagysagrenddel kisebb turestartomany gepei viszont eppenseggel akar 3 nagysagrenddel dragabbak is lehetnek.

 

de ez csak spekulacio, az ar meg elsosorban marketing, piaci pozicionalas, es szegmentalas kerdese. errol mar sokat irtunk, tobbek kozott en is, megemlitve veblen nevet, es az un. veblen goods fogalmat. egy oragyarnak akar sokkal tobb haszna is lehet 10db 10millio Ft-os mint 1000db 100eFt-os ora eladasan. az exkluzivitas erzetet viszont csak magas arral, korlatozott peldanyszammal, es egyeb magiakkal lehet elerni.

 

 

Előzmény: Törölt nick (121249)
Vegetariano Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121251
Ár/használati érték arányban nem is, de azért valahol mégis csak van előnye a tourbillonnak. Lásd a pár amit pár napja linkeltem, 2009 Concour Chromometrie a verseny.
A Master Tourbillon (caliber 978) 909 pontot ért el a lehetséges 1000ből, első helyen végzett a "gyári" kategóriában.
A teszt összetettebb volt mint egy sima COSC.
A győztek kaliber 0.13 mp/nap átlagot teljesített.
(a második szintén JLC, Gyrotourbillon 2, caliber 174)

altimus Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121250

egy jo peldan gondolkotam, ami talan vilagossa teszi a szabalyozast.

nezzuk a kovetkezo diszkret esetet.

 

- adott egy nagy vodor, amibe valaki percenkent 0, 1 vagy 2 kavicsot dob veletlenszeruen

- adott egy szabalyozo mechanizmus ami percenkent bedobhat 1 kavicsot a vodorbe, vagy kivehet belole egy kavicsot.

- cel, hogy egy nap utan pontosan 24 * 60 = 1440 kavics legyen a vodorben.

 

lathato, hogy ez mukodni fog, mert a veletlenszeruen 0,1, vagy 2 kavicsot dobo ember utan a szabalyozo ember vagy elvesz egy kavicsot, vagy hozzatesz egy kavicsot, igy percenkent pontosan egy kavics kerul a vodorbe.

 

- a masik esetben modositsuk a szabalyozo mechanizmust ugy, hogy az elso 12 oraban csak elvehet egy kavicsot a vodorbol, a masodik 12 oraban csak bedobhat egy kavicsot a vodorbe.

 

es valamennyire mukodni fog, az elso 12 oraban jol tudja kompenzalni azt, ha a veletlenul dobo 2 kavicsot dob (de egyatalan nem tudja azt kompenzalni ha 0 kavicsot dob). a masodik 12 oraban forditva, ha a veletlenul dobo 0 kavicsot dob a szabalyozo be tud dobni egy kavicsot, de ha 2 kavicsot dob a veletlenul dobo azt nem tudja szabalyozni.

 

szoval az eredmeny nem lesz tokeletes, de jobb lesz mintha nem szabalyoztunk volna.

 

na most a tourbillon eseteben ugyanezt kell elkepzeni, csak folyamatos doboval, es egy periodikusan folyamatos kompenzatorral :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (121247)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121249
"maga a szerkezet ugyanaz, akar 1 perc, akar 12 ora alatt fordul korbe"

Nem, nem ugyanaz. A 121195-ös hozzászólásomban betett képen is látszik.
A 12 órás ugyanis a fél futóművet együtt forgatva éri el azt, hogy kismutatóvá válhassék.

Talán a céljai ugyanazok :
- Rámondható, hogy a gravitációs hatás kiegyenlítésére szolgál(hatna) .
- De legfőképp az, hogy ezzel/ezekkel egy kis létező és hasonló komplikációt lehetett bevinni az órába.

.

Van persze még egy kis kíváncsiságom :
Akkor mi is indokolhatja a két szerkezet árának mintegy másfél nagyságrendnyi különbségét ???
Előzmény: altimus (121248)
altimus Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121248

maga a szerkezet ugyanaz, akar 1 perc, akar 12 ora alatt fordul korbe, de a ket megoldas kozott hatasat tekintve megis oriasi a kulonbseg.

 

tegyuk fel, hogy fuggoleges helyzetben van az ora folyamatosan 12 orat, es 12 orat vizszintes helyzetben. ezesetben egy egyperces korulfordulassal ezt kompenzaltuk is. egy 12 oras korulfordulassal meg vagy javitottunk a helyzeten, vagy as=d abszurdum rontottunk rajta, ha a korulfordulas pont aszinkronban volt a pozicioval es mondjuk a fuggoleges helyzetre rasegitett, a vizszintesre meg negativan kompenzalt, ha eppen forditva kellett volna.

 

de en ezt csak matematikailag latom, majd az oraertok is hozzaszolnak. amennyire en latom matematikailag egy 12 oras korulfordulasnak semmi ertelme, ha a cel a gravitacios hatas kompenzalasa. persze oragyartasilag igy is egy szep komplikaciorol es latvanyrol van szo, csak a kivant hatast nem tudja egy hosszu korulfordulasu tourbillon hozni.

 

Előzmény: Törölt nick (121247)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121247
De akkor a régi zsebórák esetén a 12 órás karusszel is tourbillon-nak lett volna tekinthető ?
(Elvégre nagyjából ugyanolyan pozícióban, lánccal felfelé állt a zsebben.)
Előzmény: altimus (121246)
altimus Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121246

a tourbillon celja az orara hato gravitacios hatas "kiegyenlitese", atlagolasa. emiatt meglehetosen gyorsan kell egy korbefordulasnak megtortennie. az olyan karusszel ami 12 ora alatt fordul korbe ezt a celt vilagos, hogy nem tudja teljesiteni. egy zsebora regebben tipikusan fel napot allt fuggolegesen egy zsebben hordva es fel napot pihent vizszintesen egy asztalon. egy perces tourbillon az ebbol adodo eltero gravitacios hatasokat szepen ki tudja egyenliteni, egy 12 oras korulfordulasu meg nem. hasonloan igaz ez a gondolatmenet egy karorara is, habar azt napkozben tobb pozicioban hordjak, igy ott talan nem annyira lenyeges a gravitacio befolyasolo szerepe, habar a karorat is leteszi a legtobb ember ejjelre, ami alatt fix pozicioban jar.

 

szoval szerintem a tourbillon lenyege a viszonylag gyors korulfordulas, ami kell a kiatlagolashoz.

 

Előzmény: Törölt nick (121245)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121245
Aha, én is ezt tudtam eddig róla.
Viszont az olyan óra, aminek a múltkor betettem a képét, az is karusszel. Csakhogy az 12 órás időtartam alatt forog körbe, mintegy kismutatóként is használhatóan.
De annak a szerkezeti gyártója úgy definiálta, hogy az nem tourbillon, hanem karusszel. És erre külön is felhívta a figyelmet. (Miközben tourbillonnak hívja az egyperces körforgású karusszeljét. - Olyan megoldásút, mint amilyen a Robert órádban is van.)

Most akkor mitől is nem tourbillon az a karusszel, ami több, mint egy perc alatt fordul körbe ?
És mitől tourbillon az a karusszel, amelyik egy perc alatt teszi ezt ?
Előzmény: APT (121243)
APT Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121243
Szerepelt már a téma, a lapomon is ott van: a karusszel olyan tourbillon, ahol a billegő tengelye és az egész "ketrec" tengelye nem esik egybe, tehát a forgó egységben a billegő nem a forgástengelyben van elhelyezve. Anno Breguet konstrukciói is ilyenek voltak. Mostanában és karórában divat igazán az egytengelyű megoldás - mert kisebb a helyigénye, ami karórában lényeges lehet.
Előzmény: Törölt nick (121242)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121242
Karusszel vs. tourbillon magyarázat Valakitől ???
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121241
He-he !
A zenés felszereltségünk jórészt hasonló.
De nekem nemcsak "volt".

On:
A Rolex felől én is ugyanakkor kezdtem érdeklődni.
;-)
Hiába no ! Meghatározó események időszaka volt a '80-as évek.
Előzmény: Thewatchmaker (121221)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121240
Másolható ?
Előzmény: Thewatchmaker (121220)
D-zoli Creative Commons License 2009.12.10 0 0 121239

A "Bakonyi" órás a Kossuth L utcában vagy mán 40 éve ott ül.... lehet, hogy tud valamit....?

 

Nos igen, valamit biztosan tud, de ha szervízelésről lenne szó és vagy az Antal Ferenc nevű órást keresném vagy Kovalcsik mestert.

Előbbit megtalálod a valaha Skála névre halgató bolt földszintjén, a másik mester pedig a városházán érhető el.

Előzmény: Thomas (121235)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121238
kösz, hogy jelentkeztél.
Előzmény: Törölt nick (121230)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121237

nem készült még el egy darab sem, öt darab van majdnem kész állapotban.

valami vésés miatt le kellett csiszolni az öt darab tokot.

az öntőformákkal, a számlaplábak forrasztásával,  és a felhúzótengelyt rögzítő csavarral voltak eddig gondok.

de P.Kiss mester azt mondta, hogy megoldódtak ezek a problémák.

hogy mikorra lesz készen az összes óra, arról nem tudott nyilatkozni.

én eddig nem találkoztam vele (csak a szüleivel), de szimpatikus úriembernek tűnt.

Előzmény: fekvőrendőr (121231)
Thomas Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121236
A "Bakonyi" órás Veszprémben a Kossuth L utcában vagy mán 40 éve ott ül.... lehet, hogy tud valamit....?
Előzmény: zoli54654654 (121183)
Thomas Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121235
A "Bakonyi" órás a Kossuth L utcában vagy mán 40 éve ott ül.... lehet, hogy tud valamit....?
Előzmény: zoli54654654 (121183)
Passionata Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121234
terrorizaljuk
Előzmény: fekvőrendőr (121231)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121233

a Bárót kéne megkérdezni a dologról, P.Kiss szerint ő tudja a legtöbbet.

de mintha nem is olvasná egyik topikit sem! :-O

Előzmény: irninehez (121227)
Mechanikus Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121232

Apró pontosítás: 1960-tól voltak a piacon a 70-es évek második feléig.

Az egyes szerkezetek és piacra kerülésük ideje:

 

http://www.mechanikus.hu/_p_cali_tfork.htm

 

 

Előzmény: Törölt nick (121139)
fekvőrendőr Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121231
Na itt valaki nem mond igazat!
Potyoro beszélt vele kb két hete, nem mondta, hogy elkészült volna akár egy darab is.
Potyoro számomra egyértelműen hiteles forrás!
Előzmény: Törölt nick (121230)
fekvőrendőr Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121229
Én nem tudok egy elkészült darabról sem!
Előzmény: irninehez (121227)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.09 0 0 121228
mutantattila,

És tokkal, vonóval ;)
Előzmény: mutantattila (121226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!