Keresés

Részletes keresés

kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 536

Ez már gittrágás, a libsi oldal azt mondja, hogy ez nagyon jól van igy, egyre többen lesznek, vagy több nicken jönnek felém, én állítom, hogy ez igy bolhacirkusz, ugyhogy feladom . Itt az index fórumon még amugysem történt olyasmi, hogy az egyik fél meggyőzze a másikat. Hát legyen , ahogy lesz, rajtam nem mult.

Előzmény: orrrion (535)
orrrion Creative Commons License 2020.02.01 0 0 535

Ahogy előzőleg én is és többen is már leírtuk , szerencsére van olyan merítési lehetőség , hogy bárkire is esett  eddig a  választás,  nagyjából mindenkit el lehetett fogadni.   Néha kilógott  ugyan a lóláb, hogy vagy szociális döntés született, vagy valamelyik tag szépen végigvitte az akaratát. Azzal , hogy a döntés az élő nemzet színészei kezében van, el kell fogadni, hogy az meglehetősen  szubjektív lesz. Lehet, hogy van egyfajta végrendeleti rendszer, amit  az élők tiszteletben tartanak, és biztos van olyan, hogy valaki megvétózott már  egy jelöltet. Sztankay István egyszer le is nyilatkozta, mikor rákérdeztek, hogy nem számít arra, hogy az lesz, mert van valaki, aki nem engedné. Aztán egyszercsak tag lett.  Cserhalmi a beválasztását követő első interjúban elmondta, hogy mindent elkövet majd, hogy egyszer Andorai Péter tag legyen.  Az lett. 

Itt idős művészemberekről van szó, lehet egyenként elemezni, hogy a színészi nagyság párosul-e hozzá méltó emberi nagysággal, az egészségi állapotról nem is beszélve. Ahogy változik a mindenkori tagság, úgy változnak a belső erőviszonyok, kapcsolatok. ( Már holnaptól jönni fognak a zseniális ajánlati listák, mint mindig.     Balázs Péter....)

kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 534

"rászorultság, stb belejátszanak a történetbe, tetszik, vagy sem." Ez már tényleg inkorrekt. Akkor be kell menni a kórházba, és a haldoklók között kiosztani a dijakat. Vagy  a rokkantak között. Most vagy az egész életét felölelő színészi teljesítményéről szól, vagy az egészségügyi állapotáról a szinésznek. Nevetséges ez az egész. Azért a szinészek egymás közötti suskusa sokkal problémásabb,  sokkal inkorrektebbek, sok a féltékenység, rosszindulat, (Ne takarj Sárosdi) mint egy szíinházbajáró , mondjuk több pártból álló - ha már ez a baj - bizottságnak. Ha egyáltalán érdekel ez még valakit, vagy csak ugy találomra ráböknek az egyik rokkantra.

Előzmény: Tonio 2.0 (533)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2020.02.01 0 0 533

A művészet kevéssé mérhető dolog, szemben a tudománnyal (bár persze a kedves kutatók, főleg olyan területeken, ahol kevesen vannak, szeretik körbehivatkozni egymást) vagy a sporttal (tudom, dopping, orvosi háttér, stb). Így szubjektív dolgok, személyes viszonyok, rászorultság, stb belejátszanak a történetbe, tetszik, vagy sem.

Ha nem ők döntenek, hanem politikusok, akkor meg az lenne a baj, hogy politikai szempontok számítanak. Ne tévedjünk, nem lennének szégyellősek, ez látszik minden évben a Kossuth-díjasok, meg az egyéb állami kitüntetettek listáján (tisztelet a kivételnek), és ez kurzustól nagyjából függetlenül így van.

Innentől kezdve nem rossz, hogy ők döntenek. Esetleg lehetne olyan, hogy a Nemzet Színészei felterjesztenek 3 embert (mondjuk), akik közül (és csak közülük) választhatna valakit a mindenkori kultúráért felelős miniszter vagy államtitkár, mondjuk. A közönségszavazást nem támogatnám, az egészen torz eredményeket szülne.

Megnézve, hogy kik birtokolták eddig a címet, olyan sok rossz döntés szerintem nem született. Persze mások is megkaphatták volna, de egyszerre csak 12-en lehetnek.

 

kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 532

Jago

kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 531

kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 530

Nem kell rákeresni, már leírtam egyszer, ha te is olyan figyelmesen olvasnád azt, amire reagálsz, akkor tudnád:"Egy grémium dönt róla, most tíz ember szavazott. A munkájukba senki nem szól bele. Persze telefonon folyamatosan érkeznek hozzájuk javaslatok, de nem hagyják befolyásolni magukat. Ugyanakkor, ha valaki olyan elesett helyzetben van, hogy a díj nélkül nagyon nagy baj lenne, akkor lehet, hogy hagyják magukat befolyásolni."

Nem tartom korrektnek ezt az eljárást, mint ahogy ezt az embert sem , a kettő nem elválasztható. Az, hogy ki mint élte az életét, mennyit tett félre, ahogy te mondod, nem jelenti azt, hogy befolyásolhatná a díj odíitélését. Hogy ki mennyire egészséges, ez az egészségügyre tartozik és a hozzátartozóira. Akiből van elég, három feleséget és barátnőt vett el, hagyott el, ez a  rendes ember.Aki "hetvenakárhány évesen is megérdemelten jól keres, ügyesen osztotta be mindig is a jövedelmét és szikrázóan gyönyörű, tökéletes életet él," ebben egy kis irigységet látok, és igen, összefügg azzal, ha valaki "tökéletes életet él", hogy hetvenakárhány évesen is megérdemelten jól keres, mert könyveket ir, mert előadóestekre jár, mert úgy élt, ahogy kellett, nem kerülhet hátrányba azzal, aki nem élt úgymond tökéletes életet, ez valahol összefügg, de akkor sem kerülhet előnybe, a "rosszabb életű" - ha jól értem beteges-  kolléga. Honnan tudod, hogy ki beteg még rajta kívül ki más,  lehet, hogy más is az, és mégis megérdemli, mert tehetséges, mert becsületes, és példamutató , kiváló színész,  és akit érdemtelenül megaláztak ezek a "rosszéletüek" .

Előzmény: _Colin_ (529)
_Colin_ Creative Commons License 2020.02.01 0 0 529

Roppantmód leegyszerűsíted a szempontrendszert. Mintha nálad csak fekete meg fehér létezne, miközben a valóságban milliónyi árnyalat van még. Próbálod úgy beállítani Cserhalmi nyilatkozatát (amire nem keresek rá, hogyan is szólt pontosan), mint aki azt mondta volna: megkeressük a legszegényebb kollégát és nekiadjuk a pénzt. Ennél nyilván összetettebb a dolog. Szerencsére rengeteg kitűnő színészünk van, vannak köztük közönségkedvenc ripacsok, komoly, drámai szerepeket eljátszó kevésbé ismertek. Például aki egy Szeged szintű városban (az ország harmadik legnagyobb városa, egyetemi, kulturális élettel) tisztességgel végigjátszik negyven évet a pályán és a szakma által jegyezve van, mert olyan emlékezetes alakítások fűződnek a nevéhez, de adott esetben Szentgotthárdon nem mindenki látta játszani, az is joggal kerülhet fel a térképre, ugyanúgy, mint akit mondjuk tévésorozatok epizodistájaként ismert meg az egész ország. Ha így, sok szempontot figyelembe véve összegyűlik 6-8-10 név, akik mind-mind érdemesek arra, hogy egy nemzet színésze címmel kitüntessék, tehát egy bizonyos elvárt szintet megugrik a kvalitása, akkor utána előkerülhetnek az emberibbnek mondható szempontok is, a szakmai megítélésen felül. Mondjuk az egyik jelölt minden második hónapban kap valami díjat, folyton hívják mindenhova, aktív, foglalkoztatott színész és meg is kéri az árát, tehát hetvenakárhány évesen is megérdemelten jól keres, ügyesen osztotta be mindig is a jövedelmét és szikrázóan gyönyörű, tökéletes életet él, a másik jelölt pedig 30-40 éven át volt mindenki untermannja, kiváló művész, de 65 éves kora után beütött egy olyan betegség, ami miatt nehezére esik már nyugdíj mellett munkát vállalnia, egészségügyileg megroppant és apad a családi vagyon - melyik kapjon egy olyan díjat, ami havi jövedelemmel jár, ha csak pusztán a tehetsége alapján mindkettő egyformán megérdemli? A második hiába volt évtizedekig az ország egyik kedvence, nyugodtan sorvadjon el a feledés homályában, méltatlan körülmények között, mert nyolcvanévesen nem olyan fitt, hogy kiálljon a színpadra és eltartsa magát? A te felfogásod szerint, úgy néz, ki igen.

Ugyanakkor ha ennyire nem vagy elégedett a Nemzet Színészeinek társaságával, a beválasztás módszerével, miért szeretnéd, hogy Huszti Péter bekerüljön oda? Ezek közé??? Hogy nézne ő ott ki? A Nemzet Színészei meg sem érdemlik Huszti Pétert.

Előzmény: kiswakond (528)
kiswakond Creative Commons License 2020.02.01 -1 0 528

Cserhalmi maga is megirta, hogy azok között válogatnak, akik körülményei rosszabbak , mint az átlag.  Ez a Cserhalmi nem fog szakmailag dönteni, azonkivül, ha hagyjuk, hogy ilyen és egyéb hátszél szempontok szerint történik a döntés, akkor jobb, ha feloszlatják az egészet, mert egy viccház lesz egy komolynak indult elképzelésből. Hogy mennyire érdemlik meg Töröcsik szerelmei az kérdés, egyébként sem Törőcsik a  legélesebb kés  fiókban, akkor muszáj a többinek is ilyennek lenni? Devalválják a többiek eredményét, a régiekét, egy ripacs , bohóc, akinek nem ismerek egyetlen kiemelkedő szerepét sem. Annakidején ugy nevezték az ilyen szinészt és szerepeit,  ez egy olyan szerepkör,amiért nem jár Kossuth díj. Akkor nemzet szinésze jár? Ezen az alapon bárki  lehet a nemzet szinésze, aki benne van a haveri körben, sajnos a rosszul értelmezett haverság beleviszi a többieket, mint az életunt "12 dühös ember" t ( az esküdtek) egy kényszer döntésbe, csakhogy tul legyenek rajta. Ennél már az is jobb lenne, ha népszavazásra bocsátanák a kérdést, az is lenne ennyire korrekt, talán még korrektebbet is.

Előzmény: _Colin_ (527)
_Colin_ Creative Commons License 2020.02.01 0 0 527

Nem baj, hogy Corvin-láncot kapott, nem baj, hogy bármilyen díjat kap, mert megérdemli. Kiváló, tehetséges művész, egy ország kedvence. Épp ezért lett a Nemzet Művésze. Az lenne baj szerintem, ha ezt kétszer kapná meg, tekintve, hogy a Nemzet Színésze kitüntetéssel rendelkezőknek a létszámát feltornázták 12+6-ra azzal, hogy megalapították a Nemzet Művésze kitüntetést, ahol a színházművészet kategóriában 6 színészt is jutalmaznak. Anyagilag ugyanakkora életjáradék jár mellé, szóval konkrétan pénzre fordítva is megegyező értéket képvisel, valamint maga a kifejezés is eléggé rokon: Nemzet Színésze / Nemzet Művésze. Tehát továbbra sem értem, ha valaki már megkapta az egyiket, miért kéne megkapnia ugyanazt még egyszer?

A Nemzet Színésze titulus az én szememben egyáltalán nem tisztán szakmai díj. Itt is többen leírtuk az évek során, hogy Törőcsik Mari szerelmei valahogy mindig nagyobb hátszelet kaptak a beválasztásoknál... Emellett szerencsére azért olyan szerelmei voltak, akik bőven vállalhatók egy nemzet színésze díjra is. Viszont 11 olyan ember egyetértése kell az új taghoz, akik az adott időben (pl most 2020-ban) igen nagyra becsült tagjai a magyar színjátszásnak.
Bízom benne, hogy Andorai Péter halálával is úgymond bölcsen döntenek majd. Nyugodjék békében.

Előzmény: kiswakond (522)
kiswakond Creative Commons License 2020.01.28 -1 0 526

"Huszti kinevezése miatt a színházi szakma és az ellenzék is tiltakozott"

 

https://www.origo.hu/itthon/20020613lemondott.html

 

Akik elkergették Husztit, azok nem fognak rá szavazni. Elég szomorú, hogy Cserhalmi is bekerült, és pld Király Levente Huszti előtt. Ki ő? Hol focizik? Méltó rá, hogy a nemzet szinésze legyen bármelyik Huszti előtt? És Bodrogi? Ki szavazta meg Süsüt? Süsüné, Törőcsik, akinek egyetlen dobása a Körhinta volt, amiben nem sok szerepe volt. A film a rendező munkája. Nem tudok több szerepéről, ami olyan hatásos lett volna, mint az Othello Jágója.  A többiről már nem is beszélek. Ez az egész nemzet szinésze egy nagy homokozó lesz, itt lehet dagonyázni a nimandoknak, mindenki hozza a haverját. Nem lesz itt szakmaiság, csak egy nagy rakás egymást ölelgető nimand

Előzmény: orrrion (524)
barrix Creative Commons License 2020.01.27 0 0 525

Azért Bodrogit nem kell Süsüvel azonosítani. Én láttam színházban, sok filmben, nagyszerű színész, mellesleg Süsü hangja is, abban is remek. Ez nem von le semmit Huszti Péter életművéből. Mivel szerencsére! a Nemzet Színészei hosszan élnek, ez azzal jár, hogy lesznek, akik soha nem kerülnek közéjük. 

Előzmény: kiswakond (523)
orrrion Creative Commons License 2020.01.22 0 0 524

Elég érdekes hozzászólás. Schwajda lehet, hogy  FIDESZ szimpatizáns volt, de egyben mindenki által elismert igazi színházi (szak)ember. Az általa javasolt  - és megválasztott -  első garnitúra volt talán a mindenkori legerősebb mezőny. 

 

Máthé Erzsi

Törőcsik Mari

Berek Kati

Psota Irén

Lukács Margit

 

Agárdi Gábor

Bessenyei Ferenc

Kállai Ferenc

Darvas Iván

Garas Dezső

Raksányi Gellért

Sinkovits Imre

 

Nem  valószínű, hogy valamelyikük is a pártpreferenciája alapján került be. 

 

Ha valami, akkor a művészet minden ága abszolút szubjektíven értékelt terület, addig  jó, amíg egy-egy döntés előtt  sok érdemesnek tartott színésznő és színész neve merülhet fel, mint potenciális jelölt.

 

Előzmény: _Colin_ (521)
kiswakond Creative Commons License 2020.01.03 -1 0 523

Huszti Péter12 737 megtekintés2019. dec. 26.

 

https://www.youtube.com/watch?v=gKxBeFhOxvI

 

Süsü már benn van a Nemzet szinészei között, megelőzte Jágót.

Olyan, mintha a csiga megelőzte volna a párducot egy futóversenyben

kiswakond Creative Commons License 2019.12.28 -1 0 522

Csak nem az a baj, hogy Corvin láncot kapott? Nem az a fontos, hogy megérdemli-e?

Az valószinü, hogy Csomós Mari ,Bodrogi nem rá fog szavazni. A nagy szinészek. Csakhogy igy nincs értelme az egésznek.

A Nemzet Színésze tisztán szakmai díj?

"Egy grémium dönt róla, most tíz ember szavazott. A munkájukba senki nem szól bele. Persze telefonon folyamatosan érkeznek hozzájuk javaslatok, de nem hagyják befolyásolni magukat. Ugyanakkor, ha valaki olyan elesett helyzetben van, hogy a díj nélkül nagyon nagy baj lenne, akkor lehet, hogy hagyják magukat befolyásolni."

Akkor mondják ki azt, hogy szociális segély. És ez is a "fideszék" fizetik. Mert, ha Csomós Mari fizetné, akkor dönthetne jogosan a sorsáról

Előzmény: _Colin_ (521)
_Colin_ Creative Commons License 2019.12.26 0 0 521

Valószínűleg ezért is kaphatta meg öt évvel ezelőtt elsők közt a Magyar Művészeti Akadémiától az újonnan létrehozott Nemzet Művésze kitüntetést.
(Valamint tavaly a Horthy Miklós által alapított Magyar Corvin-lánc tagságot, az elmúlt 90 év 48 díjazottja közül egyedüli színészként.)

Fideszék 2000-ben kitalálták ezt a Nemzet Színésze díjat, ám az ő szempontjukból átgondolatlanul lett része a szabályzatnak, hogy elhalálozás esetén a megüresedett helyre a cím többi birtokosa választ új tagot. Mit ad a kereszténydemokrata Jóisten, idővel nem annyira Fidesz-szimpatizáns művészek (ún. sorosbérencek) is bekerülhettek a társaságba, minthogy eléggé elítélhető módon a már kitüntetett tagok olykor akár szakmai szempontokat is bátorkodnak figyelembe venni egy-egy beválasztás során. Ezt nem tűrhette sokáig tétlenül a 2010 után újult erőre kapott Nemzetmentő és csapata, hát kitalálták a Nemzet Művésze címet a 65 éven felüli, Kossuth-díjas alkotók számára, kiterjesztve irodalomra, zeneművészetre, iparművészetre, képzőművészetre satöbbi, a lényeg, hogy itt már vigyáztak, kik döntik el a díjazottak névsorát: megbízható szakemberek, a szintén Fidesz által megálmodott Magyar Művészeti Akadémia feljebbvalói ítélik oda a címet, amely egyébként a Nemzet Színésze díjhoz hasonlóan körülbelül 650 ezer forintos havi életjáradékkal jár együtt, ám ha valaki mindkét kitüntetés birtokosa (természetesen Törőcsik Mari), akkor is csak egyetlen életjáradék jár neki a kettő közül.

 

Színészek közül a Nemzet Művésze jelenleg: Huszti Péter, Béres Ilona, Bánsági Ildikó, Blaskó Péter és Mécs Károly.

Látom magam előtt, hogy miután a Nemzet Színészei közül sajnálatos módon meghal valaki, az életben maradt tizenegy összeül és azt mondják egymásnak: gyerekek, válasszuk be a Huszti Pétert (nő esetén Béres Ilonát), hiszen ő már úgyis kapja a havi életjáradékot (tehát "Lőrincnek" is megspórolunk egy kis zsebpénzt) és haláláig övé a Nemzet Színészével egyenrangú, megtisztelő Nemzet Művésze cím is, szóval mindenki felé ez a legjobb üzenet, hogy nincs más arra érdemes személy az egész országban, főleg azoknak lesz a legjobb így, akiket az MMA soha a büdös életben nem tüntetne ki politikai okokból...

Előzmény: kiswakond (520)
kiswakond Creative Commons License 2019.12.18 -1 0 520

Huszti Péter

Egy színész óriás, aki 34 évesen már Kossuth díjat kapott, méltán megérdemelné!

kannibál Kovács Creative Commons License 2019.04.16 0 1 519

És most elment Bács Ferenc is.

 

Ő sem birtokolta a címet, de az életműve alapján ő is kiérdemelte volna.

Előzmény: Magdi60 (509)
penklubos Creative Commons License 2019.02.11 0 0 517

A  nőknél Béres Ilona 

a férfi színészeknél :  Huszti  Péter 

Tonio 2.0 Creative Commons License 2019.01.07 0 1 516

Persze, de én nem is beszéltem semmi ilyenről.

Csak arról, hogy a mai fiatal színészek többségét (a jókat is) már kevesen ismerik.

Előzmény: janderka (515)
janderka Creative Commons License 2018.12.11 -2 0 515

Aki fiatalabb az eleve kiesik a díjazhatóak közül, hisz nem 62 fölötti és/vagy nincs a pályán 40 éve, és nincs Kossuth- vagy Jászai-díja. (Asszem ez a kritérium.)

Előzmény: Tonio 2.0 (514)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2018.12.11 0 0 514

OK, de kb ez a jó színészek utolsó közismert generációja. Természetesen a fiatalabbak között is vannak jók, de közülük már csak a médiában sűrűn szereplőket ismeri az emberek többsége.

Előzmény: kannibál Kovács (513)
kannibál Kovács Creative Commons License 2018.12.10 0 0 513

Dehogy nincsenek nagyok!

 

Sőt, egy nagy formátumú generáció most ér oda, hogy a legjobbjai akár sorra is kerülhetnek.

 

Olyan színészekre gondolok, mint például Udvaros Dorottya, Básti Juli, Eszenyi Enikő, Kulka János, Rudolf Péter vagy Gáspár Sándor (és idesorolnám Szamócát is, ha nem zakkant volna meg az elmúlt években).

Előzmény: véncigány (512)
véncigány Creative Commons License 2018.11.08 0 0 512

Sajnos  ez a  rang kissé inflálódott. A  legnagyobbak már megkapták. 

Most meg nincs legnagyobb

kannibál Kovács Creative Commons License 2018.08.22 0 0 511

Elhunyt Székhelyi József.

 

Újabb nagy színészegyéniség távozott, aki az életkora és a pályafutása alapján akár el is nyerhette volna a címet.

Tonio 2.0 Creative Commons License 2018.03.01 0 1 510

Tahi-Tóth László nem volt a Nemzet Színésze, de Béres Ilona egyébként is a Nemzet Művésze, ahogy Bánsági Ildikó, Blaskó Péter és Huszti Péter is. Valamint Mécs Károly (aki Sinkó László halála után lett az).

Törőcsik Mari az egyetlen, aki Nemzet Színésze és Nemzet Művésze is.

Az eddigi tapasztalat alapján nem a Nemzet Művésze címmel kitüntetettek közül választanak a Nemzet Színészei maguk közé tagot.

Előzmény: cziborzoli (508)
Magdi60 Creative Commons License 2018.02.23 -2 0 509

(Tahi-Tóth Lászlóval nem üresedett meg hely, az a névsor bővült, akik nem kapták meg.)

Előzmény: cziborzoli (508)
cziborzoli Creative Commons License 2018.02.23 0 0 508

Béres Ilona, Lukács Sándor

Magdi60 Creative Commons License 2018.02.23 -1 0 507

:-( 

Előzmény: kannibál Kovács (506)
kannibál Kovács Creative Commons License 2018.02.22 0 0 506

A névsor ma Tahi-Tóth Lászlóval bővült. :-(

Előzmény: kannibál Kovács (490)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!