Keresés

Részletes keresés

-Minarik- Creative Commons License 2013.11.01 0 0 17172

Vedd le az objektivet, mozgasd meg a kis pockot elore-hatra. Latni fogod, hogy a lamemmak csukodnak es nyitodnak. A gep is ugyanezt csinalja.

Előzmény: DaeMonS (17171)
DaeMonS Creative Commons License 2013.10.31 0 0 17171

sziasztok,

 

mar "fotozgatok" egy ideje, de hianyat erzem par elmeletnek, ebben kernem a segitsegeteket,

 

van mondjuk egy kit obi, ami legyen 18-55/3.5-5.6

ertelmezes szerint ugye ez azt jelenti hogy 18mm-eren 3.5 lehet maximum a rekesz, azaz a legnagyobb fenyateresztest ekkor tudja, ez fizikailag az objektivben levo lamellak legtagabb allasat jelentene?

akkor hogyan lehetseges hogy a fotogepen lehet f11 is akar-ez fizikailag hogyan mukodik a gepekben?

 

a masik kerdesem pedig a sony a65 tulajokhoz inteznem,

helyesen erzem/gondolom hogy a kit objektiv nem eleg kontrasztos? nem vagyok megelegedve a kepek minosegevel, ugy erzem hogy a nex 5n,alap objektivvel, 18MP-en szebb, kevesbbe zajos kepeket produkalt. Ajanlottak a Zeiss 16-80at,de nem volt meg lehetosegem kiprobalni, nem szeretnek ennyi penzt talalomra belefektetni, jo lenen egy osszehasonlitas, akinek hasonlo rendszere van, emailben folytathatnank a tapasztalatcseret.

 

koszonom

mckmester Creative Commons License 2013.10.18 0 0 17170

Jaja. A sorozat tényleg használ hosszabb záridőnél. A miértjét nem tudtam eddig, empirikus úton jöttem rá :-)

 

Előzmény: LyPapa (17169)
LyPapa Creative Commons License 2013.10.18 0 0 17169

Ha már egyszer elkezdtem :) Az 1/30 - at nem lehetetlen megtartani. Én nem vagyok egy 'betonkezű', de nem egyszer sikerült a 200-as obival, 1/15-del teljesen éles képet lőnöm, olyan szituban, airől Te írtál (feleségemnek virág).

Módszer: vegyél elő egy valamilyen dobozt, amin vonalkód van. Állítsd az expozíciós időt viszonylag rövidre, pl. 1/160, 1/200, stb. Most lődd el a képet. Nézd meg a vonalkódot: éles ? Nincs homály kísérő a vonalak mellett ? OK !! Szép. Növeld az expozíciós időt, és játszd újra ! Milyen lett ? 

Ezt folytatva, vedd vissza az élesítést és kontrasztot a JPG beállításoknál, és folytasd ! Rá fogsz igen gyorsan jönni, hogy talán a legkritikusabb pontja az expozíciónak, hogy a könyököd a bordáid közé ékelődjön, és a kéz apró remegései is visszafogottak legyenek. Ezt a levegővétel szabályozásával tudod elérni. Ha úgy nyomod le az exponáló gombot, hogy folyamatosan, egy kezdeti, feszített állapotból kiindulva, akkor 'szinte meglepetésként' ér, amikor elsül :) Na, ekkor meglátod, az egésznek van egyfajta ritmusa, amit elkapva nem lehetetlen a hosszabb expozícióval éles képet lőni.

Még egy trükk: állítsd a gépet sorozatlövésre - általában a második, harmadik kép már legalább elfogadható lesz. (Addigra 'megszokod' a zárgomb előfeszítésével való géptartás érzését)

 

Üdv: LyPapa 

Előzmény: T_szerel (17165)
LyPapa Creative Commons License 2013.10.18 0 0 17168

Bocs, a 350mm az Y-D értéke volt !

Előzmény: LyPapa (17167)
LyPapa Creative Commons License 2013.10.18 0 0 17167

Teljesen jól értetted a levezetésemet :) Ide teszek egy képet:

 

 

A háromszögek a térbeli kúpok metszetei. A hozzászólásomban az Sx ill. Y-t számoltam ki - Sx,Sy a kívánt részlet legkisebb mérete (0.5mm, 35mm-re a fókuszált pont előtt és mögött is), Y pedig a 350mm-nek felel meg, mikor feltételezzük, hogy Sy 5mm lesz, azaz a látható részlet alsó mérethetára.  D= 1000mm volt.

 

 

Örülök, hogy nem riasztott el a hozzászólásom, ha rögzíted a most feltöltött kép lényegét, akkor bármikor, kritikus helyzetben gyors saccolásra alkalmas lesz.

 

Látható, hogy a mélységi részletesség a tárgytávolság és az alkalmazott blendenyílás viszonyától függ - annál kisebb lesz a mélységélességi tartomány, minél nagyobb a blendenyílás és a fókuszált tárgypont által alkotott képzeletbeli kúp nyílásszöge - azaz a kúppalást belsejébe eső tárgyrészletek elmosódottak lesznek.

 

Üdv: LyPapa

 

 

Előzmény: T_szerel (17165)
T_szerel Creative Commons License 2013.10.17 0 0 17166

Köszi, kipróbálom!

Előzmény: Zozzantoz (17163)
T_szerel Creative Commons License 2013.10.17 0 0 17165

Úristen! Én csak le akartam fényképezni :)

 

Próbálom felfogni mit írtál. ( Nem hiszem, hogy ez angolul érthetőbb lenne számomra, mert kb rajzfilm szinten mozog az angoltudásom. ) Az fix, hogy a 105mm a kiindulási pont, mert ez a leghosszabb állása az obinak. A rekesz legyen 7,1? És a záridőt állítsam a fénymennyiséghez? Meglehetősen kevés volt a fény, tehát kb 1/30, ( kézből ezt is nehéz kitartani ) és legyen a tárgytávolság 1 méter?

Előzmény: LyPapa (17164)
LyPapa Creative Commons License 2013.10.17 0 0 17164

Számoljunk egy kicsit: a virág mélységi kiterjedése kb. 7 cm, ha a közepére fókuszálunk, akkor plusz-mínusz 35 mm. A képen szeretnénk a 7cm felénk eső, és a távolabbi részén is 0.5mm nagyságú részleteket is látni, valamint 1000mm-re legyen a blende a virág közepétől. Ekkor, egyszerű aránypárokkal: 

x/1000 = 0,5/35, innen x=14.28, azaz 105 mm-es objektív fókusztávolsággal számolvA: 105/14,28=7.35, tehát F7.1 vagy F8 lesz a fenti geometriával, ami kielégítő élességet fog adni. 

Mi a helyzet a háttérrel - azaz, milyen távol, és milyen méretű részletekkel bírhat a háttér, hogy ne zavarja a fő témát ? 

Tegyük fel, hogy 5 mm alatti részleteket elmosódott nak szeretnénk a képen, azaz: 5/y=0.5/35 , innen y=350mm, tehát, a fenti beállításokkal a téma közepétől távolodva, 350 mm-re lévő részletből (fűszál, levél, stb), 5mm alatti részek elmosódnak.

 

Ha érdekel, akkor Merklinger: The Ins and Outs of Focus c. műve letölthető az internetről, ingyenes, és nagyon jól érthető.

 

Üdv: LyPapa

 

 

 

 

 

Előzmény: T_szerel (17162)
Zozzantoz Creative Commons License 2013.10.17 0 0 17163

Messzebbről nyitott rekesszel, utólag kivágva.

Előzmény: T_szerel (17162)
T_szerel Creative Commons License 2013.10.16 0 0 17162

Tisztelt Hozzáértők!

 

Ritkán szoktam virágokat fotózni, de most felsőbb utasításra ( Ugye, azt a virágot lefényképezed!-by my wife ) tettem. Eltekintve a komponálás hiányaitól - kicsit tépet – az élességgel van bajom. A hátteret pont így szerettem volna elmosni, de vagy az első vagy a hátsó szirmok élesek. Hogyan kellet volna fényképezni, hogy az egész virág éles legyen?

 

 

   

 

 

pisti.75 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17161

De egy esemény rögzítésnél nem tudom mindíg beállítani az alanyt .

Előzmény: -Minarik- (17158)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17160

Igen ezt a videót már láttam ,sőtt a You-Tube-n is van sok ismeret terjesztő a GIMP-ről.

A kép komponálásával nincs bajom, vágni nem igen kell,de amit a fényképezőgépem nem tud jól csinálni (kompakt) azt szeretném utómunkázni .(pl mélység élesség, színek stb)

Előzmény: mckmester (17155)
mckmester Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17159

Így szoktam. :-)

 

Ez egyrészt 2011 -ben történt, másrészt a 18-55 F3.5-F5.6 alap objektívvel ez anno nem volt olyan egyszerű, harmadrészt én is épp ezt magyarázom Pisti.75 -nek.

 

 

Előzmény: -Minarik- (17158)
-Minarik- Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17158

A kepnek harom fontos resze van. 

Eloter, alany, hatter. Sok szenvedestol megmented magad, ha beallitod az alanyt.

Előzmény: mckmester (17157)
mckmester Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17157

"Te ezeket tudod ????"

 

Igen, de én mindig úgy kezdem, hogy amikor fényképezek, akkor legyen igazán jó. Aztán max kicsinykét húzok ide-oda, meg vágok a képből. A szelektív élesítést konkréntan egyszer használtam Akkor muszáj volt, mert egy velünk egy edzőtáborban lévő igen kedves lányról 10 nap alatt egyetlen igazán jó kép  született, de a háttere annak is sz*r volt :-), így csinálni kellett valamit vele. Ha azt is törlöm, akkor sértődés lett volna, így meg hellyel-közzel jó lett.

 

Általában ha ilyennel kell szórakozni, azt már bukott képnek tartom.

Meg ha minden képemen Lightroommal meg GIMP -el szórakoznék, már rég megőszültem volna. :-)

 

 

Előzmény: pisti.75 (17154)
mckmester Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17156

Haladóbb verzióban:

 

http://www.kathleen.extra.hu/szelel.php

 

Látványosabb lesz.

Előzmény: mckmester (17155)
mckmester Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17155

Majdnem elkezdtem írni, aztán rájöttem, hogy Google a barátunk:

 

http://videosmart.hu/video/gimp-egyszeru-kiemeles-a-hatter-elmosasaval

 

 

Előzmény: pisti.75 (17154)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17154

Nos : Köszi a segítséget mostmár mükszika 2.8.6-os .Tanúlni kell.!! Sokat !!

Engem főleg a háttér életlenítés, az arc csillogás megszüntetése,és a képeimen a színek

olyan mosottak ,azt szeretném ,élénkíteni,élesíteni,színeket erőssíteni , vagy nem is tudom hogy mondják ezt. Te ezeket tudod ????

Előzmény: mckmester (17152)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 17153

Köszi majd segítséget kérek, ennyire nem éretek hozzá .(a 2.8 -at origórol tőltöttem le )

Előzmény: mckmester (17152)
mckmester Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17152

A zip -el próbálkozol, vagy a rendes windowsos exe telepítő csomag rontott el valamit?

 

Nekem még soha semmilyen bajom nem volt az indításával, pedig 2.2 óta használom. A 2.6.2 stable előtt lefagyott párszor, de az árát megéri :-)

 

 

Előzmény: pisti.75 (17151)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17151

nem működik,de még probálkozom.

Előzmény: mckmester (17150)
mckmester Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17150

Íííí az nagyon régi. :-( legalább 5 éves.

 

A 2.8 -al mi a a baj? Az kéne igazán mert az már tud egyablakos kezelőfelületet. A 2.6 -ban sokat fejlesztettek a varázspálcás kijelölésen is, az sem lenne rossz.

A 2.4 elég kezdetleges a mostanihoz viszonyítva, meg nem annyira kényelmes használni.

 

 

 

Előzmény: pisti.75 (17149)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17149

Nos végül is egy régebbi változatot sikerül műküdésre birni(2.4.3) . Most ismerkedek vele .

Előzmény: mckmester (17148)
mckmester Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17148

32 vagy 64 bites Windows XP -d van? Nem mindegy.

Előzmény: mckmester (17147)
mckmester Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17147

Milyen?

Előzmény: pisti.75 (17146)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 17146

Köszi a tanácsot. Há-át én letöltöttem a Gimp-et ,de nem müködik.Hiba üzenet jön.

Előzmény: mckmester (17144)
mckmester Creative Commons License 2013.09.12 0 0 17144

XnView val maximum az egész képet tudod életleníteni, a csak hátteret nemigen.

 

Ingyenes magyar nyelvűt csak igazán jó programot ismerek, ami ilyen feladatokra jó, azt GIMP -nek hívják. Tanulj bele, nagyon hasznos.

Viszont az nem egyszerű.

 

Esetleg még a Photofiltre -vel meg lehet próbálkozni, emlékeim szerint az is tud valami ilyesmit.

 

Előzmény: pisti.75 (17143)
pisti.75 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 17143

XnView programmal el lehet-e életleníteni (elmosni ) a hátteret???Vagy milyen egyszerű és magyarnyelvű progival??

calishu Creative Commons License 2013.09.12 0 0 17142

Szerintem nagyon szűkre vágtad. Így egy szitakötő, ami szép, de "csak" egy szitakötő, ami fotónak viszont magában kevés. Szerintem!

Előzmény: GumiApo (17136)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!