Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144706

Igazad van!  "Az a tapasztalatom hogy ha alszeszfőzésnél nem erőltetem a deflegmációt a kiengedett cefrének finom gyümölcsös illata van. Ha erőltetem akkor már nincs."                                                                                                                                      

Előzmény: endrepp (144702)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144705

Mindegy lenne, csak lenne már! 😁

Előzmény: öreg_néne_b (144703)
endrepp Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144704

Vagy halászlé..:)

Előzmény: öreg_néne_b (144703)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144703

Itt a tél, az elméleti főzés szezonja. :)
Úgy keresitek az optimális paramétereket, mintha mindegy lenne, hogy málna vagy szilva van az üstben...

endrepp Creative Commons License 2017.12.20 0 2 144702

Pont az az érdekes, hogy nem ezt írja.

Előzmény: zsorsz (144699)
sogi01 Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144701

                                                             vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (144653)
zsorsz Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144700

OK,világos.

Előzmény: rézmanó75 (144677)
zsorsz Creative Commons License 2017.12.20 0 0 144699

"Általánosságban persze nem igaz, hogy minél kisebb a deflegmáció, annál jobb a pálinka, de bizonyos üstméret alatt akár igaz is lehet, hogy nem tudsz eléggé alacsony deflegmációt elérni."

 

Akkor Snapszinak csak van igazsága amikor azt írja"ha erőltetem a deflegmációt,a moslék gyümölcsösebb...."

Előzmény: cloaked (144666)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144698

Nem. Nekem ez logikai bukfenc. Az elsődleges gyümölcsaromák illékonyak, ha azt érzed a moslékban, akkor a logikus lépés csökkenteni a deflegmációt vagy emelni a cefre alkoholtartalmán.

Előzmény: obsitos3 (144695)
obsitos3 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144697

  El sem tudom képzelni,milyen lenne,ha kimondottan nekem szólna.(:-(:-
Tehát:elnézést kérek,ha akaratlanul is,de megbántottalak,de az első-ill.az,amelyikre először válaszoltam-hsz.-ed-elismerem,felületes-elolvasása után nekem úgy tűnt,egy bíráló bizottság kóstoltatásáról beszélsz,nem a környezeted véleményét tolmácsolod.Én azt vettem ki a szavaidból,hogy hogy annak ellenére,hogy a fórumon másként vélekednek,a verseny zsűrije a magasabb deflegmációval készült pálinkát tartja jobbnak.Itt az első hiba:mihez képest magasabb az a deflegmáció?Az éppen létrejövőhöz,vagy az optimálishoz?

   Ráadásul te a többségi vélemény objektívizáló hatásáról beszéltél,a többség viszont nem lehet sem egy verseny zsűrije,sem valaki személyes környezete.Eredetileg nem állt szándékomban a véleményedet egy szűk kőrre vonatkozónak feltételezni,de mivel-értelmezésem szerint- erre a szűk kőrre hivatkoztál,nem mondhattam mást.
   Én is a magyarázatot keresem néhány dologra,talán bocsánatos bűn,ha néha nem pontosan értjük a másikat,elbeszélünk egymás mellett.
Vagyis félreértések sorozata az oka annak,hogy végeredményként felkaptad a fost,mégegyszer bocsánat.

 

Előzmény: foxrudi (144684)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144696

Köszi, hogy beszámoltál erről. 

Előzmény: tudományos kutató (144662)
obsitos3 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144695

Akkor kimondható,hogy a deflegmációnak van egy egészséges,optimális mértéke,ha a főző pillanatnyi deflegmációja ennél kevesebb,akkor az erőltetés javít a minőségen,lásd snapszmester esetét,ha több,akkor a csökkentés a megoldás.Ez történik,úgy érzem,az én esetemben.

Előzmény: endrepp (144689)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144694

Mert nem is kell mindenáron erőltetni. :)

Nem marad a moslékban semmi, akkor nincs is ezzel foglalkozni való. Viszont amennyiben igen, úgy kell valamin változtatni és ez egy lehetőség, amit ki lehet próbálni.Feltéve, ha eleve nem túl nagy már. :))

Előzmény: endrepp (144689)
cloaked Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144693

Igen, de amíg 6 m2 az csak 600 dm2, addig 1 m3 az már 1000 dm3. Tehát a felület csak a százszorosára nőtt, a térfogat viszont az ezerszeresére.

 

Ha elképzeled magad előtt a köbméteres kockát belül 1000 db 1 dm3-es rekeszre felosztva, akkor egyértelműbben látod, hogy egy köbméternyi anyag így többszörösen nagyobb felületet kap.

 

Ugyanezért nem lehet ilyen pöttöm 5 literes fahordókban érlelni, mert túl nagy a fajlagos felület.

Előzmény: Kaqkk10.1 (144690)
obsitos3 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144692

Snapszmester soraira ezek szerint rosszul emlékeztem,de amit tapasztalok, továbbra is abba az irányba mutat,amiről pl most írtál.A főzőm olajos,ilyen-olyan okok miatt a fűtés intenzitását növelni nem tudom,a deflegmáció magas sisakhűtés nélkül is.Amíg sisak nélkül,csak egy nagyjából sima üstfedéllel főztem,a deflegmációt csak a páracső dőlésszögének változtatásával tudtam módosítani,de ezzel is sikerült sterilizálni az anyagot. A sisakot először az idén takartam,egyértelmű minőségjavulást eredményezett,sőt az UP is másképp jelentkezett.Eddig kb. 93 foknál,ami nálam 55 % kb.,megjött,és maradt is végig.Most a rossz íz kezdődött ugyanitt,de fél liter után az íz megjavult,teljesen eltünt a fazék-íz,lementem kb 30%-ig,simán összeönthettem a középpel.Ugyanez,ugyanígy megtörtént barack,körte és törköly esetén is.

Előzmény: endrepp (144683)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2017.12.19 -1 0 144691

a deflegmáció növelésével  a relatíve illékonyabb komponenst erősíti a desztillátumban  ha  relatíve nem illékonyabb az adott komponens  akkor szegényíti a desztilátumban illetve erősíti a moslékban, jó példa a  körte elő-párlatos illetve sárga barack utópárlatos aroma illetve erőltetni a savanyú szagot miatt kell  mert azt is bent lehet tartani az üstben egy darabig, ha hűtöd a csövet + a kupolát .

 

üdv.:

K

 

Előzmény: endrepp (144689)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2017.12.19 -1 0 144690

ha modellként  1 dm es és 1 méteres kockád használsz akkor a  deciméteres és méteresnek az arányai ugyan úgy aránylanak egymáshoz....1 dm3/6dm2 vs. 1 m3/6m2 , szerintem a hengeres tartály palástjának felületét téveszted össze az átmérő arányának 'függésével'.....

 

üdv.:

K

Előzmény: cloaked (144666)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144689

Érdekes ugye, hogy azt gondoljuk a deflegmáció egyre több ízt vezet vissza az üstbe, a logika ezt alá is támasztja.

Mesterünk pedig pont az ellenkezőjéről számol be és ez a reggeli szakirodalomba is bekerül. ;)

 

Én alacsonyan főzőm a cefrét, ott az alkohol kinyerése a cél, nem látom be minek kéne erőltetni.

 

Előzmény: Figyelget (144686)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144688

Kb 5 környékéig szokott lemenni, mikor kész a cefre. De nem cukortartalmat mutat, hanem szárazanyagtartalmat. 

Olyankor már nem szabad cukortartalmának lenni. 

Előzmény: ketco (144687)
ketco Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144687

Sziasztok szilva cefrének mi az ideális cukortartalma (refraktométer) amikor már lehet főzni? Mármint ki meddig vár vele.

Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144686

Isten őrizz, hogy csak úgy lezárjuk a témát. Úgy gondoltam, talán elkerülte a figyelmedet. :)

Valóban csak egy vélemény snapszmesteré, viszont érdemes odafigyelni rá! 

Ha az Ő berendezésén érvényes az alapgondolat, akkor valószínűleg máshol is, legfeljebb az egyéni arányokat kell megtalálni. 

Ezt mindenképpen érdemes fejben tartani és előhúzni onnan, mikor a moslék ürítésekor túl jónak találjuk azt még. 

Előzmény: héjja60 (144680)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144685

Természetesen nemcsak otthonfőzők vannak. 

Nem is ez volt a lényeg. :)

Nem gondolnám hogy kategorizálni kellene "itt" -re és nem "itt" -re. 

Pl (mint olvasod is) folyamatosan megy az ötletelés deflegmáció témában,nem érzem úgy, hogy valamelyik irány preferálva lenne. 

Előzmény: foxrudi (144678)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.19 0 2 144684

A tiédre megy a válasz,de nem kimondottan neked szól.

  Úgy érzem,már kicsit belém van állva!!

 Nos!!

 Én Nem állítottam,hogy jobb lenne az egylépcsős,a kisüstitől!Ilyenről szó sem volt!!

 Jómagam is kisüsti rendszeren főzöm!

 Megmagyarázni mindent lehet az irónia,és cinizmus határtalan világában!Nekem a kék kék,a büdös büdös,a legyek pedig sok fertő terjesztői!

Ha tegyük fel egy up-t egy bizonyos "régi" kiadású írás alapján választunk el,akkor igencsak leengedtük.Majd a terméket pl:43°ra hígítva tuti opálhalmazt kapunk,Hűteni,és szűrni kellene.

 "de a hidegen szűrés nem jó" mert kiheréli a pálinkát(állítják ezt egyesek).....Máshogy pedig benne marad.Agárdon pl hűtik,és szűrik.(Ezzel nem állítom azt,hogy az egylépcsős jobb!Még mielőtt valakinek kedve támadna ezt is kiforgatni)

 -A tiéd is csak egy ,vélemény,ahogyan az enyém is (bár Te lentebb az enyémet leszűkítetted a versenyek,és közvetlen kis környezetem világára)Ugye?.Sugallva ezt arra,hogy nem mérvadó és vállalhatatlan álláspont.Én azt tapasztaltam,hogy ha pisztóriusszal főzök,határozottabban válnak a frakciók,és jobbak a pálinkáim a visszajelzések alapján.Te,ti nem!!?Ízlések és pofonok.

 Mivel járunk évente többször is főzdelátogatásokra,és (személyes tapasztalat alapján állítva)Egyre többen használnak,és terveznek használni valamilyen erősítést finomító üstökre!!

 Továbbra is ez az ami foglalkoztat.

  Mi lehet az oka???

 Tudván azt, hogy ezzel nem rövidítenek a főzésen.Mivel kisüsti rendszer.

  Hacsak nem gyorsabban lehajtják.Bár attól még a cefréző üst ugyan úgy fől.

 -"A fórumon nagyon sok mindenre megtanították az otthon főző társadalmat"...Ez így van,viszont ez alapoknak jó!!!Folyamatosan fejlődik minden,és már  régi dolgokat is modernül készítik.Vályogtégla pl....Meg a történelmet is átírták már párszor.....

 "A többség kérdéséről:a pálinka- és borversenyek célja nem az,hogy alakítsák a pálinkát és bort szerető emberek ízlését."

 Nyilván a marketing is fontos,és el kell adni a terméket,de hiába a sok érem,ha az ital hitvány.Azért nem lehet itt sem általánosítani.

  A borúlátás, pesszimizmus beskatulyáz megláncol.

 Több a pálinkaivó igaz,de még sajnos most is sok a majdnem guggolósra szocializálódott.Pl Ahogy a bornál is inkább iszik kannás muskotályost,mint palackozott minőségit,még ha megteheti akkor is,mert már neki az vált etalonná.No vagy mikor vissza böffen a pálinka jó mély ízzel,na ez jó.....

 Olaj: Azt szűrni kell(vannak akik nem szűrnek) lelkük rajta,én szűrés párti vagyok.

 -"Ettől még szeretheti valaki a másikat,de kimondani,hogy ez versenygyőztes,én is ezt szeretem,ezért ez a tuti,hát ezt nem illik."Ez hogy jött ide??Gondolom csak általánosságban jegyezted le....?Egyébként ez nem más,mint sznobság.

 

 

Előzmény: obsitos3 (144655)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144683

Pont ez a lényeg szerintem is, nincs akkora különbség alapból. Főző és főző között van különbség, pl. egy olyan olajos főző, amit nem lehet fűteni rendesen, annak lesz óriási deflegmációja 40%-os alszesszel, annak a sisakját kell alkalmanként takarni.

Előzmény: rézmanó75 (144682)
rézmanó75 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144682

Már régen megfogalmazódott bennem egy kérdés. Nagyobb üstnek Kissebb a fajlagos felülete. De ő pl. 400 liter cefrét , kb annyi idő alatt főz le, mint én, 95-100 at. 

Akkor mekkora lehet a deflegmációs különbség? 

Ezért írtam régebben, hogy vékonyka itt“ a páracsővek is. 

Előzmény: cloaked (144666)
körte51 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144681

Na talán ebben nem lesz vita ! A hűtővíz a lehető leghidegebb legyen!

Előzmény: héjja60 (144680)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144680

Látom én is ! Snapszmester véleménye , megállapítása csak egy , -- nem lebecsülve azt --, amelyet az Ő berendezése vonatkoztatásában tett.

Biztos vannak még más tapasztalatok , akár az előzőt megerősítő , vagy a témát más nézőpontból is tárgyaló , stb .

Gondolom , hogy Te sem azt mondod ,hogy van egy megállapítás ,fogadjuk el azt  , zárjuk le a témát , nyissunk újat ,

pl. a hűtővíz hőmérsékletének különbözőségei milyen hatással vannak a pálinka minőségére ?

Előzmény: Figyelget (144676)
körte51 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144679

Jó kérdés! Nincs probléma a cefre főzéssel általában , szépek az illatok ízek ! A finomításnál van gondom,hogy hova lesznek azok a gyönyörűségek ami az előszeszben benne vannak? A kidobott előpárlat rengeteg aromát tartalmaz és ez van az utópárlatban is! Itt vannak a labor eredmények , látszik, hogy kidobjuk a gyümölcsösséget a kukába és ez a legnagyobb problémám! Vagy szép gyümölcsös és utópárlatos, vagy üres és nincs más! A cefre főzést lehet jobban deflegmálni , de szinte biztosnak érzem,hogy a tisztázást nem. Szoktam variálni nagyon sok irányban, de csak,ha beleengedem az up-t ,akkor szép hosszú ízű, illatú,gyümölcsö, de versenyre nem való ! Azok a pálinkáim, amikre azt mondták, hozzáértők, nem a szomszédok,hogy ilyennel még sosem találkoztak, mind utópárlatosak voltak! A versenyeken nem is kapott ,csak ezüstöt. Az idén próbáltam megfelelni az up mentességnek, nem is rikítanak a lekvárosságtól! Na tehát,ha marad kis up benne, vagy csökken, vagy megerősödik benne! Itt van az időnek szerepe, az üres pálinkát hiába várjuk, hogy kikerekedjen, a kis up -ep -ből csoda lehet pár év múlva, de csak mértékkel átlépni ezeket a határokat! Próbáltam már az ep-upt betenni a főpárlatba, de azt sem érzem jónak,  keserít kicsit! A birsemet most úgy főztem,hogy a végét erősítettem és sok íz és egy kis up ment bele.

Előzmény: héjja60 (144673)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144678

Az a fórum neve!Az is van,és nem csak otthon 

  Vannak itt főzdetulajdonosak is nem csak otthon főzők!!Tehát van!

 Tisztelettel.

  

Előzmény: Figyelget (144652)
rézmanó75 Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144677

Sőtt a nagyobb üstöknél, vastagabb rézlemezt használnak. 3-4 mm est. Kevésbé reagál, a környezeti levegő által okozott hülésre, mint nálunk””” a 0,8””mm-és lemez. 

Állandó űzemnél egy főzdében, akár most is lehet a sisak magasságában 30 fok. A páracső tetejénél lehet akár 40 fok is. Főzde függő.

 

 

Előzmény: zsorsz (144661)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!