Értem,...bár megemlíteném, hogy az egyik ismerősömnek van egy 2 millás Canon gépe.Ugyanazt fotóztuk mind ketten, megmutattam ismerősöknek,kevés képen látták a különbséget.
Persze nem nagyítgatták,meg azért egy két beégés volt,illetve a vaku miatt az jobb volt de nem volt 2 milla a különbség ;-)....akkor úgy teszem fel a kérdést, hogy ha megtanulok rendesen fotózni, melyik az a gép am jó de a tapasztalat elengedhetetlen hozzá?
Megemlited az eskuvofotozast. Ha megbizasbol fenykepezel (teljesen mindegy, hogy penzert, vagy szivessegbol) sokkal tobbre van szukseged, mint egy gepre. Ergo: nincs ssegitseg. A 100ezer es a tapasztalatod a szuk keresztmetszet.
Ha vendegkent szandekozol fotozni, akkor meg nem kell megemliteni. Eltalanos celra sok minden megfelel.
Az esküvőfotózás tudásban és technikában sokat igényel. Tükröst kapsz, de ne vegyél. Inkább gyűjts még 40-et és vedd meg a Pana FZ200-at. Zsír új, garancia, minden jóval felszerelt masina.
Tanácsot, segítséget kérek, ha tud valaki hozzászólni. Van egy 2 éves Panasonic DMC-TZ10-es gépem. Néhány napja vettem észre, hogy a tárgyra irányítva a gépet megjelenik a kijelzőn (mindig azonos helyen) egy lencsényi foltocska. Sajnos a letöltött fotókon is látszik, 1-2 árnyalattal sötétebb foltként, mint a környezeti szinek.
Mi lehet az oka, lehet-e segíteni rajta. A lencsét megnéztem, azon nincs semmi.
Canon 1100D-m van és EF50mm f/1.8 II-el próbálok a gyerekról (5 hónap) lehetőleg vaku nélküli jó képeket készíteni.
Általában nyugalmi helyzetben (mármint a gyerek), manuális módban, legkisebb vagy közeli rekesszel, 1/250-1/350 zársebességgel, auto iso-val próbálkozok.
A gond az, hogy elég életlenek lesznek a képek, annak ellenére, hogy a fókusz megvan, elég stabil is vagyok szerintem.
Tudom, állvány meg vaku, megvilágítás, stb de spontán monentumokat szeretnék lekapni, nincs idő odakészülni.
Csatolok egy képet, illetve az exif infót..
Köszönöm a tanácsokat előre is!
File Name IMG_6051.CR2 Camera Model Canon EOS 1100D Firmware Firmware Version 1.0.5 Shooting Date/Time 2013.11.10. 12:00:46 Author Kaposznyak Zsolt Owner's Name Kposznyk Zsolt Shooting Mode Manual Exposure Tv( Shutter Speed ) 1/250 Av( Aperture Value ) 1.8 Metering Mode Evaluative Metering ISO Speed 100 Auto ISO Speed OFF Lens EF50mm f/1.8 II Focal Length 50.0mm Image Size 4272x2848 Image Quality RAW Flash Off FE lock OFF White Balance Mode Auto AF Mode One-Shot AF AF area select mode Manual selection Picture Style Faithful Sharpness 0 Contrast 0 Saturation 0 Color tone 0 Color Space sRGB Long exposure noise reduction 1:Auto High ISO speed noise reduction 2:Strong Highlight tone priority 0:Disable Auto Lighting Optimizer Standard Peripheral illumination correction Enable Dust Delete Data Yes File Size 13738KB Drive Mode Single shooting Live View Shooting OFF Camera Body No. 103062046540
Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven, akkor 99,5% eséllyel olyan objektívvel dolgozol, ami nem tudja visszajelezni a beállított rekesz értéket a váznak.
Emiatt pl. a gépben lévő félautomata módok nem lennének használhatók (Av, TAv módok), hiszen szegény váz honnan is tudná, hogy mekkora lyukon keresztül kapja a fényt? Honnan is tudná kiszámolni a szükséges záridőt vagy érzékenységet, ha nem ismeri a blendeértéket? Tudná neked előre jelezni, hogy szerinte alulexponált lesz a kép manuális módban? Nem bizony.
Emiatt érdemes az expozíció beállítások során a gépen is az blendeértéket beállítani mint amit a manuális objektíven beállítottál, hiszen így a váz csomó szolgáltatását használhatod.
Értelemszerűen ha a gépen más van beállítva mint az objektíven, akkor az expozícióhoz használt tényleges rekesz az lesz, amit az objektíven beállítottál, hiszen ekkor a váz nem képes vezérelni az objektív rekeszszerkezetét, ergo átállítani sem tudja.
Viszont ha a váz más rekeszrnyílásról tud mint ami a tényleges rekeszérték, akkor rekesz-automata módban azonos érzékenység mellett egészen biztosan félrekalkulálja a záridőt. Hogy miért, azt gondolom kitalálod.
"
Bár a fene tudja. Sose próbáltam elérő értékekkel.
"azt nem ertem hogy ha az objektivem mondjuk 18mm en f3.5os,
akkor a gepben valtoztatott f ertek mit jelent? azt tudom hogy mit eredmenyez,
fizikailag mi tortenik? mivel ugye a gepben nincsenek lamellak..."
Annyi a titok, hogy a géped vezérli az objektívet. Értelemszerűen (mechanikus vagy elektronikus úton) megmondja az objektívnek, hogy exponáláskor mekkora lyukat hagyjon a beeső fénynek.
Tehát amit a gépen beállítasz rekeszértéket, az valójában az objektívnek szól, mivel mint találóan megjegyezted a gépben nincsenek lamellák.
"fizikailag mi tortenik? " A Sonynál nem tudom hogy történik, de a Pentax és a Nikon váz egy kis karral kinyúl az objektívbe, és a behúzómechanikán keresztül összerántja a blende lamellákat.
"de a gepben is allithato f ertek, legyen mondjuk szep tajkep elkepzeles es felviszem az f erteket mondjuk 11-22 re, akkor ez hogyan viszonyul az objektiv f ertekehez"
Az objektívnek nem F értéke van, hanem rekesz határértékei. Értelemeszerűen minél nagyobbra lehet nyitni a rekeszt, annál nagyobb a fényerő. Az objektív jelölése is ezt tartalmazza. A példádban említett kit objektív F3.5 -ös rekeszértéket tud 18 mm -es állásban. Ha a vázon F11 -et állítasz be, akkor az exponálás pillanatában a gép "benyúl" az objektívbe és kisebbre húzza össze a lyukat.
A régi gépek és objektívek nem is tudtak ilyen "a vázon vezérlem a rekeszt" c. feature -t, így ott az objektíven kézzel kellett beállítani a rekeszt, erre külön rekeszgyűrű szolgált. Ilyen pl. a Helios 44 is.
Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven:
Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven, akkor 99,5% eséllyel olyan objektívvel dolgozol, ami nem tudja visszajelezni a beállított rekesz értéket a váznak.
Emiatt pl. a gépben lévő félautomata módok nem lennének használhatók (Av, TAv módok), hiszen szegény váz honnan is tudná, hogy mekkora lyukon keresztül kapja a fényt? Honnan is tudná kiszámolni a szükséges záridőt vagy érzékenységet, ha nem ismeri a blendeértéket? Tudná neked előre jelezni, hogy szerinte alulexponált lesz a kép manuális módban? Nem bizony.
Emiatt érdemes az expozíció beállítások során a gépen is az blendeértéket beállítani mint amit a manuális objektíven beállítottál, hiszen így a váz csomó szolgáltatását használhatod.
Értelemszerűen ha a gépen más van beállítva mint az objektíven, akkor az expozícióhoz használt tényleges rekesz az lesz, amit az objektíven beállítottál, hiszen ekkor a váz nem képes vezérelni az objektív rekeszszerkezetét, ergo átállítani sem tudja.
Viszont ha a váz más rekeszrnyílásról tud mint ami a tényleges rekeszérték, akkor rekesz-automata módban azonos érzékenység mellett egészen biztosan félrekalkulálja a záridőt. Hogy miért, azt gondolom kitalálod.
2.
a masik resze a kerdeseimnek meg mindig all,egy sony a65 tulajt, vagy a77 is jo, kerdeznek:
Nincs valaki akivel konzultalhatnek, kiprobalhatnank valamikor a 16-50 ssm-et es a 16-80at?)
3.
illetve van egy manualis Helios 44-6 os objektivem, nagyon szep lagy kellemes kepeket lehet vele loni, de sajnos mellemegy neha a focus, szerintetek a minolta af50 1.7 ehhez kepest milyen karakteru kepeket keszit?
eszembejutott kozben egy masik "butanak tuno",de szamomra erdekes kerdes,
mit jelent az objektivnel az 1:1 lekepezes pl egy 50es objektivnel? jozan esszel en ugy gondolnam hogy amit EN latok, azt latja a gep is,de valami azt sugja hogy ez nem igaz,mivel ez igy 35mm vagy alatta van inkabb, jol sejtem?
1:1 a leképezés akkor, ha az érzékelőre vetített kép ugyanakkora mint a fényképezett tárgy maga. Tehát egy 1 cm -es bogár az érzékelőre is 1 cm -esként vetül ki. Makrófényképezésnél előnyös, hiszen ekkor a bogár részletei is nagyon szépen látszódnak. Ezt a leképezési arányt csak a jobb makróobjektívek tudják.
Még valami: az objektívre a szélső értékek vannak felírva, tehát: 18-55/F3,5-5,6 azt jelenti, hogy:
minimális fókusztávolság: 18 mm, és ekkor F3.5 a blende lyuktámérő és a fókusztávolság viszonya.
maximális fókusztávolság: 55mm, és ekkor F5.6 a blende lyuktámérő és a fókusztávolság viszonya.
Magyarul: a fókusztávolság változtatásával az F értékek is változnak - ez pl. konstans blendenyílás átmérő esetén így van. Ha olyan objektíved van amelyen egyetlen F érték
van feltüntetve, pl. TAMRON 28-75/F2.8 , akkor a fókusztávolság változtatásával a blende lyukátmérő folytonosan változik.
Megpróbálom az 1. kérdésedre a válasz megfogalmazását:
- Ha az objektíved 18mm-en F3.5-ös, akkor az azt jelenti, hogy a blende lyukátmérője 18/3.5 ~ 5.14 mm. A fényképezőgéped a fókuszálást és fénymérést az objektíven beállított fókusztávolsághoz tartozó legkisebb F értéken, azaz a legnagyobb átmérőjű blendenyílás mellett végzi el.
Ha Te ettől elszeretnél térni, pl. f9-et állítasz, 18mm-en, akkor az exponálás pillanatában az objektívben a blende összeugrik 18/9 = 2 mm átmérőjűre, és a zárredőny elhúzódik az érzékelő (vagy film) elől, az
expozícióhoz beállított sebességgel.
Tehát: blende az objektívben van, és a váz azt vezérli.
koszonom a linket, atneztem,hatha talalok benne valami ujat.
megprobalom atfogalmazni:
1.
azt nem ertem hogy ha az objektivem mondjuk 18mm en f3.5os,
akkor a gepben valtoztatott f ertek mit jelent? azt tudom hogy mit eredmenyez,
fizikailag mi tortenik? mivel ugye a gepben nincsenek lamellak...
(az objektivnek is van f erteke, de a gepben is allithato f ertek, legyen mondjuk szep tajkep elkepzeles es felviszem az f erteket mondjuk 11-22 re, akkor ez hogyan viszonyul az objektiv f ertekehez?Lehet hogy buta a megfogalmazas, de remelem ertitek :)
2.
a masik resze a kerdeseimnek meg mindig all,egy sony a65 tulajt, vagy a77 is jo, kerdeznek:
Nincs valaki akivel konzultalhatnek, kiprobalhatnank valamikor a 16-50 ssm-et es a 16-80at?)
3.
illetve van egy manualis Helios 44-6 os objektivem, nagyon szep lagy kellemes kepeket lehet vele loni, de sajnos mellemegy neha a focus, szerintetek a minolta af50 1.7 ehhez kepest milyen karakteru kepeket keszit?
4.
eszembejutott kozben egy masik "butanak tuno",de szamomra erdekes kerdes,
mit jelent az objektivnel az 1:1 lekepezes pl egy 50es objektivnel? jozan esszel en ugy gondolnam hogy amit EN latok, azt latja a gep is,de valami azt sugja hogy ez nem igaz,mivel ez igy 35mm vagy alatta van inkabb, jol sejtem?
"van mondjuk egy kit obi, ami legyen 18-55/3.5-5.6
ertelmezes szerint ugye ez azt jelenti hogy 18mm-eren 3.5 lehet maximum a rekesz, azaz a legnagyobb fenyateresztest ekkor tudja, ez fizikailag az objektivben levo lamellak legtagabb allasat jelentene?
akkor hogyan lehetseges hogy a fotogepen lehet f11 is akar-ez fizikailag hogyan mukodik a gepekben?"
Értelemszerűen úgy, hogy minél nagyobb az F utáni szám, annál kisebb a lyuk, amin keresztül a gép "kinéz" a világra. A fényerős objektíveknél kisebb számok vannak az F után, mert nagyobbra lehet nyitni a rekeszt bennük.
Minden szabvány fényérték felezi a beeső fény mennyiségét, azaz pl ha F4 ről F5.6-ra állítod a rekeszt, akkor feleannyi fény éri az érzékelőt (legyen az digi vagy film), mint előtte.