Ezek csak a FŐ DARABOK ára (inverter, napelem garnitúra, hőszivattyú)
Az árak jók... a napelem esetén biztosan.
Azonban ehhez napelemnél még jönnek az alábbiak
- tartószerkezet a tetőre
- egyenáramú kábelezés+biztosítás+leválasztás anyaga
- váltóáramú kábelezés+biztosítás+leválasztás anyag
- szerelési/telepítési munkadíj
- tervezés/engedélyezés díjai
Összesen, egy kis rendszernél ez ~ 400 eFt lesz még.... a "rendszer ár"-on felül.
Az átlag egyéni vevő számára most, elfogadható minőségű
(alsóközép-közép kategória) cuccból a naplem kulcsra kész árszint.
~3 kWp esetén ~470 eFt/kWp
~5 kWp esetén ~420 eFt/kWp
~10 kWp esetén ~390 eFt/kWp
----
A hőszivattyú estén szintén jön még egy marék járulékos költség...
Ránézve az adataira...
http://www.hoszivattyu-hungary.hu/levegos-12-kw-os/
Ez egy nem igazán korszerű cucc, lásd: +7/+35 fok esetén a csak 3,8 COP adatot.
Manapság ennek lazán COP=6....7 körül illik lennie.
Illetve: ez a típus egyszerűen nem a hazai klímára van tervezve, ennyi.
Ugyanakkor -7/+35 fok esetén megadott COP=2,63 még elmegy, ha tényleg tudja.
Ekkor 8,1 kW fűtésre képes a gép, tehát erre kell méretzeni... ez alatt meg kitudja mire.
(kéne a részletes adatlap)
A COP=2,63 esetén 38,5/2,63=14,6 Ft/kWh a meleg ára nappali áramról.
Ez már nem versenyképes a kondenzációs gázkazánnal Ft/kWh alapon semmiképpen sem...
Még az éjszakai/H/GEO tarifáról sincs komolyan versenyben a 9-10 Ft/kWh árral.
-----
Viszont 10 éves TCO alapon simán leverheti a gázbekötés+kondenzációs kazánt!
Mivel olcsó és nem kell gázbekötés, kémény ....
Ugyanígy érdemes TCO alapon összevetni a jobb hatásfokú, de jóval drágább mondjuk PANASONIC-kal is.
Lehet, hogy a pár Ft/kWh árelőny nem hozza össze a drágább cucc felárát ... mire tönkremegy a technika.
Javítás... igazából a vezérlő panel kínos kérdés csak.
A többi romló alkatrész az standard... bóti árú.