Keresés

Részletes keresés

kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40954

Nem megszokott az ilyen hosszú virágzás én még olyat is tapasztaltam már amikor egy hónapig virágzott minden és hiába volt különféle a fa még is egyebe virágzott minden ! A végén már azt se tudtam mit fujjak a monilia ellen ,elne kapja a fákat ! A hideg rossz időjárás okozza ezt ! Amióta virágoznak a fáim már kb kétszer 4-5 nap volt a fagyos reggelek száma ! És még a májusi fagyok nem is voltak . Sok növényem megindult majd megált a fejlődésben szó szerint ! Jelenelg is esős és borongós idő volt a napot se nagyon láttuk a és a szél tombolt ! A szilva virágozna de csak pár virág van nyitva rajta . És megint napokig esős borongós ,szeles időt jósolnak !

Előzmény: lukacs89 (40951)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.28 0 1 40953

Én már ki próbáltam jelentem ,na nem is volt utána lomb rajta ,pedig csak fél dózis adagoltam rá ,lepotyogott tőle a levélzetem ,csak az a rész maradt ami nem kapott belőle ! Biztos van olyan fa ami bírja az őszi barackon belül is de a miénk az nem bírja az tuti !

Előzmény: zsorsz (40947)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.28 0 1 40952

Most már kijelenthető, a kajszim túlélte a -3 fokot... :-)

Ha ezután nem lesz katasztrófa, három év után először lesz sárgabarackom ismét.

 

 

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40951

Szilva általában mennyire virágzik elhúzódóan? Nyilván időjárásfüggő is... 

Csak azért kérdezem mert tavaly bő 2,5 hét alatt virágzott le. Most úgyszintén kb 2,5 hétnél vagyok (az első virágok megjelenésétől), de 4-5 nap még biztos visszavan. Még van is rajta, ami nem virágzott ki. Szóval durván 3 hét lesz a virágzása. Hogy most ezt a fajtát elhúzódó virágzásúnak lehet-e nevezni, vagy ez megszokott a szilvánál?

Előzmény: lukacs89 (40950)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40950

Azért csak rakok bele lombtrágyát. :) Barackokon már körömnyi (vagy nagyobb) levelek vannak. Szilva is lombosodik már, és még nincs is virágzás végén. Plussz eleve fújom bogyósokra, 1-2 dísznövényre is, aminél látom szükségét. 

 

Most jut eszembe, tavaly ígértem, hogy írok a szilvamoly csapdáról. Egész jól bevált tavaly, szóval ajánlom! Nagyon finom a Joganta szilva, csak tavalyi év alapján hajlamos a moníliára (nem is fújtam, amikor kellett volna). Idén remélhetőleg elkaptam/elkapom időben. Előtte évben a tetvek vitték el a fél lombozatot. Szilvadarázsra, molyokra is oda kell figyelni, szóval foglalkozós egy gyümölcs. :D Majdhogynem macerásabb, mint a barack, ha a fagyokkal nem számolok. 

 

Előzmény: kavicsos1964 (40926)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.28 0 1 40949

A lyukacsosodas elleni vedelem osszel kezdodik. Ha fertozott volt a fa, a leheto leggondosabban el kell tavolitani es lehetoleg elegetni a lehullott faleveleket. Tudom, az egetest altalaban tiltjak, de ha komposztalja az ember, akkor is legjobb egy vekony foldreteggel letakarni.

A viragzas elotti es utani rezes kezeles szinten hasznos. Mar a rugypikkelyek elmozdulasatol tamad, ha jol emlekszem. Az, hogy hideg idoben kora tavasszal fertoz, az biztos. Ugyanakkor nem all meg a fertmelegedeskor sem, mint a tafrina eseteben. Ezt tapasztalatbol irom. Van egy Topend plus szivam, rettenetesen erzekeny ra. Ha havonta nem permetezem valamivel, akkor alig marad egeszseges (?) level a fan.

Permetezesrol:

Alapvetoen a reztartalmu szerek, valamint a Score lehet jo ra a III. kat. szerek kozul.

Korabban viragzast megelozo permetezest ajanlottak MIRAGE-al is, de mar ennek sincs engedelye csonthejasokban. Aztan meg volt meg a Dithane, ami hatasos lehetett.

 

Előzmény: kavicsos1964 (40944)
zoli1437 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40948

A szóba jöhető boltokban kérdezd meg mi a legolcsóbb glifozát. Különböző boltok között ugyan annál is lehet jelentős különbség.

Előzmény: Balage-81 (40942)
zsorsz Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40947

Cuproxatról

 

Őszibarackban a készítmény sziromhullás utáni alkalmazása 2,0-2,5 l/ha dózisban lehetséges. 

Előzmény: kavicsos1964 (40946)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40946

A réz semmiképp ,pont ezt is most olvastam hogy rügypattanás után már rezet ne alkalmazzunk perzselést okoz . A Nevikén is csak zöld bimbós állapotik alkalmazható . Egyéb kén mehet csak kérdés van -e értelme . Túl lájtos az . Még valamihez keverve el tudom képzelni hogy rezisztencia töréshez hozzá járul ,de én önállóan sose szoktam használni . Egy időben használtam de én nem tapasztaltam látható hatását semmin sem . Lehet hogy sűrűbben kellene szórni .

Előzmény: kormos* (40943)
Veszpremi Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40945

Fozát 480 

Előzmény: Balage-81 (40942)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40944

A levél lyukacsosodás is az esős 16 fok alatti hőnél fertőz az előbb olvastam róla ! Ezt is a virágzás utáni megelőző permetezéssel lehet megelőzni .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40941)
kormos* Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40943

Őszibarackfára virágzás után mehet a réz és kén?

Tafrinára régen talán a Merpánt használtam volna? (jól emlékezem)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40940)
Balage-81 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 40942

Tudnátok javasolni olyan gyomirtót, ami ugyanaz, mint a Glialka (tehát a hatóanyaga glifozát), de más néven fut és jóval olcsóbb a Glialkánál?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 1 40941

Ja es valoban, ahogy melegedik az ido, a tafrina mar nem fertoz. Ezt dataljuk kb majusra, amikor a napi kozephomerseklet eleri vagy meghaladja a +15 fokot.

DE!!!

Csak a fertozesi veszely szunik meg! A mar fertozodott levelek kesobb is tunetet mutathatnak, a fas reszeken belul pedig terjed, rakos sebeket okoz es elhalasokat, leszaradasokat, termeshullast, vagy pl a szivanal babaszilvat.

 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40940)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 1 40940

Maga a tafrina gombaalapbol hidegkedvelo. Mar + par fokos idoben elkezd fertozni oszibarackot es szilvat egyarant.

A levelrugyeket tamadja, szemben a viragmoniliaval. Ahogy az elso levelrugyek megpattannak, maris fertozodhetnek.

Az elso vedekezesi mod a kontakt lemoso permetezes rezzel. Ennek a feladata, hogy a rugypattanas idejen vedjen, amikor meg a felszivodo szer (pl a Score) meg nem tud hol felszivodni. Amikor a levelkezdemenyek 0,5-1 cm-esek (egerfulesek), akkor mehet neki a felszivodo permetezes.

Ha szerencsed van, akkor a viragzas kozben jon el ez az allapot, akkor egyben monilia ellen is permetezel. Ha nem, akkor csak moniliara inkabb hasznalj mast. Nem szerencsestulbsokszor ugyanazt a novenyvedoszert hasznalni, rezisztencia kialakulasanak a kockazataval jar!

Előzmény: beller1 (40938)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 40939

16 fok alatt van fertőzése ,vagy valami ilyesmi ,később a meleg megjöttével eltűnik valahová ! Tavaszi betegségféle .

Előzmény: beller1 (40938)
beller1 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 40938

Mindenkinek köszönöm a segítségét, okosabb lettem. Teljesen érthető hogy a Mospilánt csak sziromhulláskor érdemes használni én sajnos mégis fújtam. Jövőre okosabb leszek. És akkor a Score-t fogom még használni. Azt olvastam még, hogy a tafrinás betegség szilvánál inkább a hidegebb időben jön elő, így kb májusban már nem nagyon támad. Majd kiderül. Mindenkinek köszönöm! 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40934)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 40937

Ez mind rendben is van. A magam nevében mondtam, hogy én nyugodt szívvel már biztosan nem permeteznék vele. Az egy dolog, hogy 20-30-50 évig használták. Mostanra jutott el odáig a tudomány (vagy most volt valaki érdeke, vagy ki tudja miért), hogy kimutathatóvá vált a rákkeltő hatása, még ha nagyon kicsi is rá az esély. Esélyes, hogy más szerek is okozhatnak rákot. De ha már erről konkrétan kimutatták, akkor én biztos nem használnám. Ennyi csak. Más kérdés, hogy valószínűleg nagyobb kárt tesz a környezettel, ha kidobja, mintha elpermetezi. Mert a leadás nem egyszerű. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40936)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 3 40936

Dithane rákkeltéséhez:

1. Lehet...

2. Virágzásban használva a szermaradvány maximum laboratóriumban mutatható ki később.

3. Minden növényvédőszer használatakor minimum a teljes testfelületet fedő ruházat és a szemüveg + megfelelő légzésvédő maszk használata.

4. Egyszerűbb lenne felsorolni, hogy melyik növényvédőszer az, ami nem okoz(HAT) rákot az ember, vagy bármely melegvérű szervezetébe jutva.

5. Nézzük reálisan: betiltották a hatóanyagot, tehát nem forgalmazzák. Előtte kb 20-30 évig (de lehet, hogy még tovább) szabadon vásárolható volt. Figyelembe véve a javíthatatlan kis- és nagykerteseket, a készletezőket is, a szer elfogy használata belátható időn belül mindenképpen megszűnik. Azt hogy bárki kidobja (szabályosan: ártalmatlanításra leadja) amit már drága pénzért megvásárolt (szabálytalanul bekészletezett), kizártnak tartom. El fogja használni, azért vette!

Előzmény: lukacs89 (40935)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 40935

Ne vegyél rá mérget. Bármelyik gyümölcsfa esetében simán lehetnek és vannak is 2-3 hetes eltérések országosan. Nekem pl. kb egy hét és a szilva is virágzás végén lesz. De amúgy természetesen igazad van, sziromhullás után fújjon Mospilant, előbb ne. 

 

Dithane-t én már nem szívesek fújkodnék, ha már kiderült róla, hogy rákkeltő (lehet).

 

Tök jó, hogy Score elvileg nem engedélyezett szilvában, de kb csak ez van bábaszilva ellen. Mondjuk ez a betegség engem nem érint szerencsére. Nem is értem, miért nincs engedélye a többi csonthéjasban. Valamikor itt fórumon, illetve pár hete FB-on is olvastam, hogy külföldön van az Inspire Super nevű szer (Syngenta), ami kb egyenlő a Chorus+Score egyvelegével, és természetesen engedélyezett minden csonthéjasban...

Előzmény: öreg_néne_b (40929)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 1 40934

Van neki, írta.

Előzmény: kavicsos1964 (40932)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 1 40933

A bábaszilva betegségre vagy másképpen szilva tafrinára a szilvafajták különböző mértékben érzékenyek.

Most nem igazán értettem abból amit írtál, hogy csak egy fát érint a probléma, vagy mind az ötöt.

Ha általános jelenség, akkor a korai terméshullásnak más, sokkal súlyosabb oka is lehet, amit nem lehet gyógyítani. Szilvahimlő esetén a fa évről évre több termést dob el és ez a leromlás nem fordítható vagy állítható meg.

 

Előzmény: beller1 (40928)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 40932

Én is nagyon szerettem ezt a Dithant használni ! Ha van neki akkor jó csak !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40931)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.27 0 1 40931

A Score hatasos tafrina, monilia ellen es megelozo jelleggel levelbetegsegek ellen.

Viragzas legelejen, es viragzasban is menjen, majd az elso levelkek megjelenesekor is.

Mospilan csak sziromhullaskor szilvadarazs ellen.

Viragzas elott kontakt szer valamilyen rezes szer megelozes cellel jo, vagy a Dithane viragzasban is (ez ugyn. rezhelyettesito) mar a Score-hoz keverve.

A kontakt (Dithane) szer nem helyettesiti a Score-t, en inkabb csak a biztos hatasfokozokent alkalmaznam valamint rezisztencia ellen.

 

Előzmény: beller1 (40925)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40930

Itt még egy két virág van kinyílva ! De megint hideget jósolnak 1 fokot hajnali 3 -ra Ez már a harmadik éjszaka hogy a hőmérőt figyelgetem éjjel !

Előzmény: öreg_néne_b (40929)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40929

 ezért azt használtam a Mospilánt meg a darazsak miatt

A poloskaszagú szilvadarázs ellen sziromhulláskor kell védekezni, de az még odébb van.

Előzmény: beller1 (40928)
beller1 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40928

Nagyon köszönöm az egyébként bárki ez szóló kérdésemre a válaszod (elég nehézkesen fogalmaztam). Igen sajnos a lemosó permetezés nekem lemaradt, mert március elején jöttem haza 3 hónap után külföldről, így elkéstem vele. Úgy tudom hogy hidegebb időben jobb a Chorus ezért azt használtam a Mospilánt meg a darazsak miatt. Ha eltelik a 2 hét akkor Thiovit lesz a Chorus helyett a Mospilán mellé. Sajnálom a fámat, mert dugig van virággal, de a java az aszottan a földön végzi. Trágyázva is van. 5szilvafám van, de csak ezzel kinlódik, úgy emlékszem Cacanska Lepotica-nak vettem. Mindkettőtöknek köszönöm a segítő választ. 

Előzmény: kavicsos1964 (40927)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40927

Igaz nem nekem szólt a kérdés de : Az elsőkör mindig a megfelelő lemosózás ,rügypattanás előtt Bordóilé ,vagy Cuproxan ,vagy champoin 50wp . Ez a rezes lemosó ! Rügypattanásban pedig a Nevikén és ekkor már a tafrinia nagy részét kiirtottad ! Fontos hogy lemosd a fát ne megpermetezd ! Score az jó lehet folytatásnak de a virágzásban a Chorus a legjobb. Ha Mospilant is szórsz ahhoz a legjobb a Topas ,de ezt csak virágszirom lehullása után szórjad . Ha ezt kétsze megismétled szerintem nem lesz gond a tafrinával sem . Itt legalább is ez nem betegség az őszibarsckomon .

Előzmény: beller1 (40925)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40926

Köszönöm ! Még nem kell a lombtrágya ,nincs lomb rajta !

Előzmény: lukacs89 (40922)
beller1 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 40925

Köszi és ott mit használnak, mert nekem őszim nincs. Amúgy ezt olvastam korábban, de felsoroltak 4-5 készítményt. Score, Dithane, Merpan, Folpan, Orthocid stb. De vajon kinek mi vált be a leginkább. Chorus és Mospilant szoktam fújni, de az erre a betegségre nem hat. Ezért próbáltam tanácsot kérni. Még egyszer köszönöm a segítséged. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!